b&keüècn kaocn Aan huis bezorgen van brood is ook een bakkersbelang! EENDRACHT KLOPTE S.S.S. <3—1): SWIFT SNEL SLOEG ANIMO A PRINS BERNHARD REIKTE ZILVEREN ANJERS UIT JIMMY en de Bende van Bolletje Bink 4 PROVINCIALE ZEE ÜW 8 E COURANT DINSDAG 29 JUNI 1954 Het personeelstekort is groot Van de circa 12.000 Nederlandse bakkers zijn er ruim vijfduizend in do Nederlandse Bakkersbond georganiseerd. We hebben aan de bondsvoor zitter, de heer C. Koppert te Utrecht, de vraag voorgelegd, hoe hy staat tegenover het vraagstuk der „broodsanering". Op de vraag of er reden is ordenend op te treden bij de wijkindeling, luidt het antwoord ontken nend. Een botweg afpalen van wijken zou noch bjj de bakkers, noch bp de consumenten in de smaak vallen, aldus de heer Koppert. Steekproeven wezen uit, aldus de bondsvoorzitter, dat de mensen ver knocht raken, niet alleen aan het ge zicht van hun bakker, maar ook aan diens dagelijks brood. Bakken is tot op heden (gelukkig) nog een per soonlijke kunst gebleven, een kunst waarbij vooral dé gebruikte oven een smaakvormende rol speelt. Wanneer de heer Koppert spreekt over de sanering in het bakkersbe drijf, dan denkt hij daarbij in de eerste plaats aan het streven in de bakkerswereld om tot een zo doel matig mogelijke bedrijfsvorming te komen. En zulk een bedrijfsvoering is slechts mogelijk wanneer men over de juiste kneed-, vorm- en bak- apparaten beschikt. Voor iedere bak ker laat die juistheid zich ietwat anders formuleren. BEZORGEN IS GOEDKOOP. In dit soort kwesties staat de Bak kersstichting in Den Haag de bak kers met raad en daad ter zijde. Dit UT ilfi WOENSDAG 30 JUNI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muziek. 7.45 'n Woord v. d. dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „De 'Predikant van Wakefield", hoorspel. 11.50 Pianorecital. 12.20 Rep. zonsverduistering. 12.30 Land- en tuinb. mededelingen. 12.33 Pianomuziek. 12.50 Rep. zonsverduistering. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 1320 Banjo-orkest. 13.35 Rep. zonsverduiste ring. 13.50 Banjo-orkest. 14.10 Gram. 14.30 „Wilhelm Teil", opera (le acte). 15.40 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mil. caus. 18.00 Gram. 18.05 Tenniskamp. Wimbledon. 18.15 Alt en altviool. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en Weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Bui- tenl. overzicht. 19.50 Twee violen en or gel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amus. mu ziek. 20.45 Herinneringen aan de reis van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" naar de West. 21.10 Pianospel. 2125 Kamerorkest en soliste. 21.50 Gram. 22 05 Internat. Evang. comm. 22.15 Amus. muziek. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Omr. orkest en sol. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Amus. muziek. 1220 Rep. v. d. zonsverduistering. 12.30 Land en tuinb. mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 12.50 Rep. van de zonsverduistering. 13.00 Nieuws. 13,15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 1325 Rep. van de zonsverduistering. 13.50 Orgel en zang. 14.10 Voor de kin deren. 14.45 Rep. van de zonsverduiste ring. 15.00 Kinderkoor. 15.25 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Viool en piano. 17.15 Pianoduo. 17.35 Gitaar ens. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Het Nieuw-Guinea Instituut, door J. P. K. van Eechoud. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Caus. en voordracht. 18.30 Gram. 19.15 Geheelonthouding levenshou ding", caus. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Lichte muziek. 21.00 ,,De erfenis van tan te Bella", hoorspel. 22.00 Gevar. muziek. 22.30 „Houdt U ook van chloreila", caus. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 232024.00 Gram. TELEVISIE N.T.S. 17.50—19.45 Wereldkampioenschap voet bal in Zwitserland: één der beide halve finales. 19.45—21.30 Overname progr. N. I.R. 19.45 T.V.-nws. 20.00 Debat. 20.20 „De Klucht van de Brave Moordenaar", T.V.- spel. economisch adviesorgaan helpt zo nodig ook mee om de bakkers crediet te bezorgen voor de aanschaf van een nieuwe oven. want ovens zijn dure beestjes! Diezelfde Bakkersstichting heeft ook aan het licht gebracht en dit zal sommige lezers wel frappant in de oren klinken dat distribu tie van het brood aan het huis voor de gemeenschap goedkoper is dan enkelvoudige winkelverkoop. Wanneer de bakkers dus gewoon door blijven gaan met by "moeder de vrouw het brood aan huis te brengen, dan doen zy dit heus niet alleen uit enghartig eigenbelang. Een apart probleem betreft het personeelstekort. Tot de tachtigdui zend geschoolde arbeidskrachten, waaraan Nederland momenteel be hoefte heeft, is ook een behoorlijk iuantum bakkersgezellen te rekenen. >e jongelui voelen over het alge meen maar weinig voor het bakkérs- leven. Het 's morgens voor dag en dauw beginnen wordt weinig aan lokkelijk gevonden. Toch is de wet telijke regeling, in vergelijking met vroeger, toen nauwelijks van regelin gen sprake was, vrij gunstig voor de bakkersknechten. Tot hun acht tiende jaar mogen ze door de week (met uitzondering van Zaterdags) niet voor zeven uur beginnen en daarna niet voor vijf uur. Deze be- paling geldt in grote trekken ook voor de patroons. Elke dag vers brood. Dit brengt de heer Koppert pratenderwijs op weer iet3 anders, dat zijdelings ook met sanering te maken heeft; het probleem van het verpakte brood. Sommige grote bedrijven, die over een bandoven, vormmachines en kneedmachines, alles volautoma tisch beschikken, zagen zich econo misch verplicht tot continu-productie over te gaan. Het ging hier niet meer om het afleveren van vers, maar om het in de handel brengen van „verduurzaamd" brood. Deze verduurzaming wordt door een spe ciale verdeling van het deeg plus luchtdichte verpakking bewerkstel ligd. In Amerika heeft de verkoop van het verduurzaamde brood een algehele daling van de broodverkoop teweeg gebracht. Er wordt daar steeds minder brood gegeten. Aan de kwaliteit van het verduurzaamde product ligt het natuurlijk niet. Maar dit brood mist nu eenmaal dat ty pisch verse en aromatische, hetwelk ons zo gemakkelijk eens een sneetje extra doet nemen. Met gepaste trots vertelt de heer Koppert, dat Nederland op bakkerij- gebied 'n vooraanstaande plaats in de wereld inneemt. Geen land, waar de kostenmarge tussen in- en ver koop zo gering is als in Nederland. En verder staat ook kwalitatief het Nederlandse bakkersbedrijf aan de top. In Amerika, met al zijn volauto matische en gecentraliseerde bedrij ven, bedraagt de onkostenfactor 60 {>ct. van ae verkoopprijs. In Neder- and slechts 40 pet. Deze zeer re cente statistische cijfers houden, al dus de heer Koppert, de waarschu wing in: automatiseer en centrali seer niet te veel! Tenslotte krijgen we het met de heer Koppert nog even over de da lende tendenz van de tarweprijzen op de wereldmarkt, teweeggebracht door de grote korenvoorraden in Amerika. Krachtens intern, overeen komst liggen wij nog aan minimum prijzen vast. Maar het ligt in de concrete verwachting, dat de rege ring komend najaar de broodprijs vrij zal laten. Dat zal ongetwijfeld een voordeeltje voor moeders huishoud- portemonnaïe betekenen! DE KORFBALCOMPETITIE. Onverwachte nederlaag van Stormvogels. Ook het afgelopen weekend is de regen in de korfbalcompetitie enigs zins als spelbreker opgetreden, zodat enkele ontmoetingen afgelast moes ten worden. De onderste plaats in de tweede klasse zal voorlopig door S.S. S. bezet worden. Eendracht won namelijk met 31 en kon zich daar door iets opwerken. Een verrassing bij de junioren was, dat Swift Snel Animo A een 51 nederlaag te slikken gaf. De laatste ploeg herstelde zich echter spoedig, want Zaterdag werd met 50 van Madjoe gewonnen. De ontmoe ting ScampoloVitesse in de eerste klasse vond geen doorgang, omdat het veld van Vitesse niet bespeeld kon worden. Volgens de verwachtingen bracht Zeelandia het in Goes niet ver; Togo won met 42. Swift was Woensdag op bezoek bij Vitesse. Het leverde de Middelburgers een over winning met grote cijfers (153) op. Olympia en Tjoba besloten een span nende strijd met een gelijke eindstand (44). Tweede klasse: De strijd om de on derste plaats is ten gunste van Een dracht beslist. Volharding gaf Togo 2 geen kans en behaalde een 7-2 over winning. Vios kon inderdaad maar juist aan de punten komen door Vo po met een 3-2 overwinning terug te zenden. Derde klasse A: Madjoe gaf Animo geen schijn van kans en behaalde een ruime 5-1 overwinning op de Souburgers. Het was de enige wed strijd in deze klasse. Derde klasse B: Ook in deze klasse werd maar een wedstrijd gespeeld, doch deze was zeer belangrijk, K.V. L. gaf Stormvogels een onverwachte 5-3 nederlaag te slikken. Swift 5 komt er plotseling wel heel goed voor te staan, en zal K.V.L. voor deze hulp wel zeer dankbaar zijn. Derde klasse C: Olympia 2 kreeg een zware 14-2 nederlaag van Scampolo 2. Kats deed het beter, door Scampo lo 3 met een 8-3 nederlaag terug te zenden. Dios behield de aansluiting bij de kopgroep, door Volharding 2 met 5-2 terug te wijzen. Het veld van Zeelandia 2 was niet tegen de regen bestand geweest: ook Luctor I had zodoende een vrije dag. Derde klasse D: De voor Vrijdag vast gestelde wedstrijd De Poel 2-Vitesse 2 is ook wegens veldafkeuring niet doorgegaan. Togo 3 kwam juist met een 1-0 overwinning op W.K.V. met de hakken over de sloot. W.K.V zakt dus wel wat af. Vopo 2 en Vitesse 2 deelden de buit broederlijk (3-3) doch Luctor 2 haalde de punten door een 5-1 overwinning op Blauw-Wit weg. Adspiranten: Tjoba adspiranten won nen in A van Etto met 3-1, terwijl de Vios adspiranten niet opgewassen bleken tegen de Vopo adspiranten (0-6). Swift Snel haalde in 'n stout stukje uit door Animo A met 5-1 te kloppen. Animo A herstelde zich keu rig. Het hield op zijn beurt de Madjoe adspiranten er met 5-0 onder. UITSLAGEN De uitslagen van alle in de afgelo pen week gespeelde ontmoetingen luidden: Vrijdag 25 Juni: Adsp.: Elto-Tjoba 1-3. HID: De Poel 2-Vitesse 2 af gek. Zaterdag 26 Juni: I: Vitesse-Scam- polo afgek.; Olympia-Tjoba 4-4; To- go-Zeelandia 4-2. II: Eendracht-SSS 3-1; Volharding-Togo 2 7-2; Vios-Vo- po 3-2; HLA; Madjoe-Animo 5-1. IIIB: KVL-Stormvogels 5-3. HIC: Olympia 2-Scampolo 2 2-14; Kats- Scampolo 3 8-3; Volharding 2-Dios 2-5; Zeelandia 2-Luctor afgek. TUD: Togo 3-WKV 1-0; Vopo 2-Vitesse 2 3-3: Blauw Wit 2-Luctor 2 1-5; Vios 2-Blauw Wit 1 afgek. Vios-Vopo 0-6; Animo A-Madjoe 5-0. Het eerste doelpunt: v.l.n.r.: Kraay (DOS), Van Baggum, de geslagen doelman en Westbroelc (DOS). Ach ter Van Baggum nog juist zichtbaar Van Melis, de maker van het eerste doelpunt. Eindhoven heeft het landskampioen schap behaald. Het winnende elftal: Staande v.l.n.r.: Schmidt, Van Keme- nade. Van Hoog, F. van Tuyl, Vlem- mix en Van Melis. Zittend v.l.n.r.: Louwers, L. van Tuyl, J. Tebak, Han sen en F. Tebak. Schoen- en lederbeurs te Utrecht geopend. De internationale schoen- en leder- beurs „interleder" is te Utrecht offi cieel geopend door het hoofd van het directoraat industrie en groothandel van het directoraal-generaal voor handel en nijverheid ir. E. H. Plate. Mr. Fockema, die ir. Plate inleidde, zeide dat de gunstige ontwikkeling van de schoenen- en lederindustrie ong land steeds meer recht geeft op de uitspraak: „Nederland-lederland De voorzitter van de stichting „in terleder", de heer Mannaerts. zeide dat ondanks het gestegen productie vermogen de schoen- en lederindu strie moeite heeft aan de vraag te voldoen. De Franse regering zal op de bo termarkt te Parijs aankopen voor de wintervoorraad doen teneinde de prijsdaling te remmen. De boterprijs op de markt te Parijs is gedaald van 725 tot 450 francs. Twee aanrijdingen te Bergen op Zoom Op de Noordsingel te Bergen op Zoom gebeurde ter hoogte van het Ravelijn een vrij ernstige aanrijding tussen een vrachtauto, bestuurd door S. S. uit L?,es, en een vrachtauto, be stuurd door J. de B. uit Bergen op Zoom. De aanrijding ontstond doordat S. niet de rechterzijde van de rijbaan aanhield. Toen hij een aanrijding voorzag, remde hij, met het gevolg dat zijn auto op het natte wegdek slipte en tegen de vrachtauto van de B. die hem uit tegenovergestelde richting naderde, opbotste. De 18-jarige B. de K. uit Bergen op Zoom, die naast S. zat, bekwam enige snjjwonden aan het hoofd en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Beide vrachtauto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. De B. liep een hoofd wonde op, welke ter plaatse werd verbonden. De politie maakte tegen S. uit Goes proces verbaal op. In de Zuivelstraat te Bergen op Zoom ontstond een aanrijding tussen een personenauto, bestuurd door H. L. uit Vlissingen, en een militaire vrachtauto, bestuurd door de soldaat M. M., gelegerd te Ermelo. De aanrijding was te wijten aan het onvoorzichtig inhalen van de mi litair. De wagen van H. L. werd be schadigd. Tegen M. M. werd proces verbaal opgemaakt. Geen terugwerkende kracht bij paspoortenregeling Naar aanleiding van het verzoek schrift van de K.N.A.C. aan de mi nister van Buitenlandse Zaken om te rugwerkende kracht te verlenen aan de verlaging van de kosten voor pas poorten is thans bericht ontvangen dat de minister er weliswaar naar had gestreefd deze verlaging nog vóór net begin van dit seizoen van kracht te doen worden, doch dat zulks tot zyn leedwezen niet moge lijk is gebleken. VIER ONDERSCHEIDINGEN Voor belangrijk cultureel werk Z. K. H. Prins Bernhard heeft Maandag te Amsterdam aan vier vooraanstaande personen de zilveren anjer uitgereikt. De prins sprak daarbij een rede uit waarin hy op merkte dat de overheid zich na de oorlog de noden der cultuur heeft aangetrokken op een schaal die aan toont dat het haar met deze taak ernst is. Het wetenschapepliik speurwerk van het fonds kreeg bekendheid tot buiten de grenzen en levert waarde- lie bouwstenen voor het culturele werk van de toekomst. De prins vroeg vooral niet te vergeten dat het bij de cultuur aankomt op de eigen kracht van het volk. Alles wat deze eigen kracht kan bevorderen, aldus de prins, is van oneindig meer belang dan welke vorm van steun of subsidie ook. Zijne Koninklijke Hoogheid noemde de zilveren anjer een onder scheiding die, zonder te letten op rang of stand, uitsluitend naar de vrije prestatie ziet. Zij wordt daarom verleend aan personen van geheel verschillende rang en stand. De prins reikte hierna de eerste anjer uit aan mr. N. Debrot, verte genwoordiger van de Nederlandse Antillen in Nederland, ten behoeve van de Antillaan, de heer Bos Kaljon, die belangrijke arbeid heeft verricht voor de culturele ontwikkeling van Curagao. Jonkheer de Beaufort was de vol gende, die de anjer kreeg. Met hem werden geëerd prof. dr. L. F. de Beaufort, hoogleraar in de zoögra- phie aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam en F. E. Ever wijn Lange, secretaris van de stich ting „het Utrechtse landschap". Zij verkregen de onderscheiding wegens hun pioniersarbeid ten behoeve van de natuurbescherming. Dr. P. C. de Brouwer ontving de anjer voor zyn uitzonderlijk werk ten behoeve van de culturele bewustwor ding en ontplooimg van het Bra bantse volksdeel. De laatste anjer was voor prof. dr. G. A. van Poelje voor zijn belangrijke arbeid verricht voor het jeugdher- bergwerk. De uitreiking werd bijgewoond door de Commissarissen van de Koningin in Gelderland, Utrecht en Brabant. 111. Jackie reed op zijr. fiets net zo lang door tot hij bij een garage belandde. Hij smeet zijn karretje tegen de benzinepomp en holde naar binnen. Ue garagehou der Ossie Oliedop zat juist te eten en hij keek een beetje verstoord naar degene, die zo maar bij hem kwam binnen stuiven. „Goeie-middag meneer", riep Jackie hijgend, want hij was nog buiten adem, „kan ik onmiddellijk een auto mét chauffeur bij u huren Er is reuze haast bij". Ossie Oliedop die tegenover zijn vrouw aan tafel zat en juist een grote hap bruine bo nen met spek aan het eten was, haaide zijn schouders op en zei zo iets van „Zssietjenie dattikanteet'n ben?" Jackie verstond het nauwelijks, maar hij begreep wel, wat de garagehouder bedoelde. „Ik zou u nooit hebben durven storen", zei hij zo beleefd mogelijk, „als er niet zo'n geweldige haast bij was. Eigenlijk gaat 't om een landsbelang. En ik ben er zeker van, dat als u dadelijk hulp biedt door in uw auto te springen, ook uw haam met ere zal worden genoemd". Ossie Oliedop stond langzaam op. Hij veegde zijn mond af met de achterkant van zijn hand. ,,'t Zal wat wezen", zei hij een beetje smalend, maar aan de andere kant trok het idee „met ere genoemd te worden" hem toch wel aan. „Waar moeten we heen?" vroeg hij. „Als 't maar niet te ver is. want ik wil in elk geval vóór 't avondeten weer thuis zijn", Jackie schudde geruststellend zijn hoofd. „We moeten eerst even naar het kasteel", zei hij, „en daarna nog een kort ritje". FEUILLETON MAR MARYBURCHELL Terwijl hij als bevestiging van zijn woorden, even naar buiten keek. kreeg Fiora gelegenheid, hem ter sluiks gade te slaan en te constateren, dat hij vrij wat beheerster was dan vóór 't middagmaal. ,,'t Klinkt wel aanlokkelijk", stemde ze tenslotte toe. „Ga dan even een mantel aantrek ken. Ik breng de auto wel voor de deur". Fiora was na zyn gedrag van en kele uren te voren niet van plan ge weest, hem weer op de lichtelijk be schermende en meesterachtige toon tot haar te laten spreken, maar 't viel haar op dit ogenblik toch wel erg moeilijk, hem als 't ware uit te dagen. Ze zei dus alleen maai*: „goed" en rende de trappen op naar haar kamer Daar deed ze eerst een eenvoudige, gemakkelijke mantel aan, doch trok aie ook weer uit, om zich te hullen in een nogal flatterend lichtgrijs geval. Weer beneden gekomen, zag ze de deur van de hall open en de auto er juist voor met Lucas achter het stuur rad gezeten. Toen ze even in de deuropening stil hield, wendde hij het hoofd naar haar toe, deed het portier open en riep vro lijk: „Kom maar, je hebt daar een heel mooie houding, maar 't dient nergens toe zo te blijven staan". Nu liep ze snel de paar treden, die haar nog van de auto scheidden, af. „Bedoel je, dat myn mantel in je smaak valt, maar je het niet wilt zeg gen?" vroeg ze en pronjpt kwam zijn antwoord: „Ut vind je mantel mooi, maar ik zèg het ook. Jc ziet er aller liefst uit". „Dank je wel". „O, je behoeft me niet te bedanken" verzekerde hij, terwijl hy zich voor haar heen boog, om het portier te sluiten. Toen Fiora zyn knappe ge zicht met de verleidelijke glimlach zo vlak by zich zag, vroeg ze zich onwil lekeurig af, of het wel verstandig was in 't maanlicht met hem uit rijden te gaan. Intussen bleek voorlopig niets van een stemming, die Fiora min of meer „vervelend" noemde, als was ze dit misschien in haar diepste binnenste niet met zichzelf eens. Een poosje re den ze zwijgend voort, terwijl de sche mering langzaam plaats maakte voor het warme licht van de zomerse maan dat verleidelijk de omgeving met zijn stralen overgoot, zodat de schaduwen dieper en de omtrekken steeds scher per werden. ,,'t Is prachtig, nietwaar?" sprak ze ten slotte zuchtend. „Ja, prachtig", stemde hy in. „Be derf ik het, als ik een paar vragen stel?" „Dat zal van de vragen afhangen", antwoordde Fiora behoedzaam. „Nu, de eerste is slechts de bevesti ging van een verklaring, die je zelf hebt afgelegd en dus niet bijster alar merend. Dacht je heus, dat ik Nan ge dood had?" „Jij of Adèle", zei Fiora schoorvoe tend. „En wie was in dat opzicht favoriet?" „Houd op Lucas! Ik vond het vre selijk, een van jelui beiden te moeten verdenken. Maar in de eerste plaats dacht ik aan Adèle". „Is dat heus waar?" vroeg hij be langstellend. „Maar waarom? Het komt me voor, dat ik toch eer in aan merking kwam". „O, neen. Dat wil zeggen: Ik was er zo goed als zeker van, dat als jij zulk een misdaad had begaan, je het beneden je waardigheid zou hebben gevonden het feit te verzwijgen". De manier, waarop zij haar gedach te onder woorden bracht, deed hem even glimlachen. „Ik begrijp het", zei hij. „Heb je hierover met Ashley ge kibbeld?" „Ik..." begon Fiora, hevig uit het veld geslagen door deze plotselinge wending in Lucas' vragenreeks. „Ash ley was het helemaal niet met me eens, Wij... hebben er nogal over ge twist", „Je bedoelt dat hij my in de eerste plaats verdacht", hernam Lucas, ech ter zonder wrok. „Hij kende je niet zo goed als ik", verzekerde Fiora ernstig een mede deling, die Lucas zacht deed lachen. „Je bent lief", zei hy vriendelijk, maar ze kon niet precies zeggen waarom. „Nu, het hindert niet", ging hy, na enig zwijgen voort. „Ik ben tegen Ash ley's verdenkingen opgewassen. Maar ik zou wel eens willen horen waarom hij dan naar Londen ging en jou fei telijk in de hoede liet van iemand, die hij als een moordenaar bcschuwde". „Ik geloof niet, dat hij mij onder jouw hoede dacht", merkte Fiora enigszins verlegen op. „Nu goed laat ons zeggen. Waarom liet hij jou onder één dak met een man, die hy, al of niet onder verzach tende omstandigheden, tot een moord in staat achtte?" „Maar hij wilde me ook niet ach terlaten. Daar ging onze twist juist over". „O, was het dat?" vroeg Lucas, haar scherp aankijkend. „Hij zette uiteen, waarom hy mij verdacht en wilde je overhalen met hem mee te gaan". „Jamin of meer". „En waarom ging je niet, Fiora?" „Ik wilde niet", klonk het stug. „Maar waarom niet kindlief?" „Dat is lastig uit te leggen, Lucas". „Best, maar probeer het toch, als jeblieft, want ik zou 't erg graag we ten. Was je absoluut niet bang, toen hy ie op de hoogte bracht van zijn verdenking?" „Ochwel een beetje. Maar lk wist zo goed als zeker, dat hij het mis had'r. „Alleen maar zo goed als zeker?" „Je kunt van niemand ooit heleméULl zeker zijn, Lucas", zuchtte ze. „Dat hebben we de laatste weken ten min ste wel ondervonden". „Daarin heb je gelijk. En dus, al wist je byna zeker, dat hij zich ver giste, toch was er bij jou ook wel wat twijfel en argwaan „Jaik vrees van wel". „O, je behoeft je niet te veront schuldigen", zei hij droogjes, ,,'t Was heel natuurlijk. Maar ik begrijp niet goed, waarom je in dat geval niet het wisse voor het onwisse nam en met hem mee ging. Dat was toch veiliger Fiora bleef even zwijgen en zei toen. Terwijl ze haar handen dicht kneep, heel zacht en verlegen: „Het ging niet om my, maar om jullie". „Ik begrijp je niet goed", hernam Lucas, maar zyn stem klonk nu wel bijzonder vriendelijk. „Ja, zie je. als jyof Adèle het gedaan had, wilde ik niet. dat je gearresteerd zou worden. Ik had het gevoel, dat als ik me zo vlug moge lijk uit de voeten maakte, dat op angst of argwaan zou wijzen, terwijl als ik bleef men iullie hoegenaamd niet zou verdenken Op deze woorden volgde een vrij langdurige stilte. Zó langdurig, dat Fiora het onderwerp als afgehandeld g-lng beschouwen. Toen echter zei Lu cas, op ietwat vreemde, ruw klinken de toon: „Maar je wés bang". „Een beetje, heb ik al gezegd". „En het motief voor je hier blij ven was hoofdzakelijk, dat je ons wilde helpen zelfs als we schuldig waren?" „Ja, natuurlijk". Lucas liet de auto stilhouden, draaide zich om en sloeg de arm om de leuning van haar zitplaats, zonder haar echter aan te raken. Hy glim lachte, maar niet achteloos of spot tend, zoals zijn gewoonte was. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4