Indonesische regeringspartijen kweken anti- Nederlandse hetze Regering wil einde maken aan ongewenste praktijken MIDDELEEUWSE MAALTIJD DINSDAG 29 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESPREKINGEN OVER UNIESTATUUT De komende verkiezingsstrijd speelt een grote rol Heden Dinsdagochtend begint in de grafelijke zalen aan het Bin nenhof in Den Haag de IndonesischNederlandse conferentie over de door Indonesië gewenste opheffing van de NederlandsIndonesische Unie en over de kwestie Nieuw Guinea. Wat Nieuw Guinea betreft stelt Nederland zich op het standpunt, dat over de status van dit gebied ais behorende tot Nederland geen dis cussie gevoerd kan worden. De Nederlandse regering heeft zich wel bereid verklaard tot onderhan delingen over de Nederlands Indonesische Unie. 'il®6 Indonesische delegatie heeft slee hts instructies gekregen om te onder handelen over de ophoging van de Unie in de ruimste zin ds woords, dat wil zeggen opheffing van de Unieband op finaneieei, economisch, staatkun dig, cultureel en buitenlands-politiek gebied. De delegatie krijgt geen in structies mee om te onderhandelen over nieuwe overeenkomsten ter ver vanging van de RTC-accoordendaarvoor moet de delegatie nieuwe in structies krügen van de regering". Dit zei de voorzitter van de sectie economische zaken van het Indonesi sche parlement, mr Tjikwar. even voor het vertrek van de delegatie naar Nederland. Hij was zeer positief op dit punt. want hy wist er nor by te vertellen, dat de sectl-e bereid zou zijn voorstellen voor het aangaan van nieuwe overeenkom .1 in ie. ,'aüium te bestuderen. De/r medede ling kwamn er op neer, dat de delegatie alleen de Nederlandse handteke ning kwam halen onder een papier, waarin de algehele opzegging van de Unie zou zyn vastgelegd; daarnaast zou zij dan nog de kwestie Nieuw- Guinea aansnyden. Het is overigens ook in Indonesië wel duidelijk, dat Nederland niet be reid is althans niet op dit ogenblik aan Nieuw Guinea-eisen toe te ge ven. Waar Nederland zich wel toe bereid heeft verklaard, is het weg ne men van misverstanden aan Indone sische zijde. Maar daarvoor komt geen Indone sische delegatie naar Nederland. Men is haast gedwongen uit de Indonesi sche verklaringen de conclusie te trekken, dat de delegatie hierheen is gekomen om de Unie eenzydig op te zeggen, welke stoot op de Nederland se neus dan blijkbaar kracht moet worden bijgezet door 't gewicht van de delegatie, die immers verschillende thans prominente figuren telt. In ie der geval leeft deze verwachtin in gro te kringen in Indonesië waar de laat- „Boor steek" 855. Het inzicht dat de moderne tech nici, economen en politici er toe bracht de landengte van Suez te doorgraven en door middel van het Suez kanaal een verbinding tussen de Middellandse Zee en de Rode Zee tot stand te brengen, datzelfde in zicht dus, noopte de Egyptische pharao's duizenden jaren geleden een kanaal te doen graven, dat van het noordeinde van de Rode Zee naar het Westen liep en uitmondde in de dichtstbijzijnde Njjlarm. Deze ver binding tussen Rode Zee en Middel landse Zee werd door de oude Egyp- tenaren „ta tenatgenoemd, hetgeen zoveel betekent als „doorsteek". Dit kanaal maakte het niet alleen de han delsschepen, maar ook de Egyptische oorlogsvloot mogelijk de Middellandse Zee en de westelijke kusten van de Indische Oceaan te bezeilen, waar. door het beheerste gebied zich uit strekte van de Egeïsche Zee en de kust van Syrië in het Noorden tot aan de kusten van het land Poent Somalïland) in het Zuiden- Volgens Aristoteles, Plinius en Strabo moet de legendarische pha- rao Sesostris als de bouwer van dit kanaal worden beschouwd, maar al gemeen wordt tegenwoordig Ramses II hiervoor aangezien, zodat het ka naal dateert uit de lSe eeuw v. Chr. Toen de bloeipe riode van Egypte echter langzaam maar zeker voor bij ging, moet ook deze belang rijke verkeers ader, waarschijn lijk tengevolge van verzanding, verloren zijn gegaan- Onder koning Necho, die op het ein de van de 7de eeuw v. Chr. regeerde schijnt een nieuw kanaal gegraven te zijn, dat aan 120.000 mensen het le ven kostte. De voltooiing van dit ge weldige werk kwam tot stand onder de Perzische koning Darius, die zich inmiddels van Egypte had meester gemaakt. Eeuwenlang moet dit ka naal in gebruik zijn geweest, want toen bij Actium de krachtmeting plaats vond tussen de vloten van Antonius en Octavianus (31 v. Chr.) schijnen enige Egyptische schepen hun heil te hebben gezocht in de Ro de Zee. Hoe het ook zij, door verwaarlozing in de daarop volgende jaren verzand de het kanaal opnieuw, maar werd hersteld in de 2de eeuw n. Chr. onder keizer Trajanus, waarna het weder om in verval geraakte. Nu kunt u aanvoeren, dat deze ver bindingen tussen de Rode Zee en een arm van de Nyl weliswaar een indi recte verbinding tussen de Rode Zee en de Middellandse Zee bewerkstel ligt, maar dat dit toch heel iets an ders is dan het tegenwoordige Suez- kanaal, dat een directe verbinding vormt. Welnu, ook wat de directe verbinding betreft is de moderne tijd niet erg origineel geweest, want in de 7de eeuw n. Chr. liet de Arabische ge neraal Amr, die onder de kalief Omar diende, de landengte van Suez door graven en bracht een kanaal tot stand dat principieel in geen enkel op zicht verschilde van het tegenwoordi ge Suezkanaal. Strategische overwe gingen waren echter oorzaak dat het kanaal in het jaar 767 werd vernield, zodat 1200 jaar later eindelijk „ons" Suezkanaal kon worden gegraven. Nu we toch in de buurt van de Middellandse Zee zijn: weet u dat de sardine geen afzonderlijke vis-soort isf H. Pétillon. ste dagen weer de dwaaste beschuldi gingen jegens Nederland hun weg in sommige kranten vinden. Nu is men aan Nederlandse zijde zeker bereid de doodgeboren Unie op te heffen. Daarmee zouden dan ech ter meteen allerlei andere overeen komsten waardeloos worden. Toen men al deze regelingen opstelde, was men in Nederland nog overtuigd van het eeuwigdurende karakter der Unie. Overigens is van het hele complex van „regelen voor de toekomstige sa menwerking" maar weinig terecht gekomen. Alleen op één punt heeft men zich. in Indonesië aan de letter en de geest gehouden, namelijk op het punt van de schuldenregeling. Op alle andere punten leefde men hoog stens de overeenkomsten formeel na. Geen deviezen Dat Indonesië met zijn geslonken deviezenvoorraad en nog steeds da lende gouddekkmg tot dusver zijn financiële verplichtingen zo stipt na kwam, heeft wel eens verwondering fewekt, maar aan de andere kant eeft dat toch de Indonesische naam veel goeds gedaan, bij alle critiek, die men verder aan het adres van Djakarta kon richten. Een verzoek van Indonesië om van deze schulden of een deel er van af te komen, zou voor zover het Den Haag aangaat; waarschijnlijk niet. direct zyn afge wezen. Maar om met een verzoek ih Den Haag aan te komen daarvoor zou zeker de huidige Indonesische re gering Vele malen diep moeten adem halen. Intussen kwam uit Djakarta het bericht, dat ook mr. Iskag, de minis ter van economische zaken, als gede legeerde naar Nederland is vertrok ken en dat zijn aanwezigheid nodig is voor „het treffen van een regeling inzake de financiëel-economische overeenkomst met Nederland. In dit verband is het van belang even mede te delen, dat Indonesië bij de souvereiniteitsoverdracht de ver antwoordelijkheid overnam voor een bedrag van 870 millioen gulden aan geconsolideerde leningen, 400 millioen gulden leningen van derde landen, al le interne schulden in Indonesië en een schuld aan Nederland, die ver minderd werd van 268 millioen tot 68 millioen gulden. Men vindt in Indonesië thans deze scnuideniast te hoog. Wellicht, dat men daarom de weg heeft gekozen van het eenzijdig op zeggen van ai deze met het Üniesta- tuiu samenhangende verdragen. Men zou dit formeel kunnen verontschul digen door te wijzen op de Nederland se „onverzettelijkheid" waar het Nieuw-Guinea betreft en men zou met zo'n houding in de verkiezings- kaart van Indonesische regeringspar tijen spelen, in het bijzonder van de P.N.I. In de dagen van de Ronde Ta fel Conferentie heeft men van Indo nesische zijde al eens betoogd, dat „eigenlijk" Nederland aan Indonesië een bedrag van 1700 millioen gulden zou moeten betalen. De argumenten die daarvoor destijds golden, zal men nu wel weer laten horen. Wanneer het nu onverhoopt zou komen tot een eenzijdige opheffing van de Unie en van alle aan het Unie statuut verbonden overeenkomsten, moet men dan verwachten, dat alle Nederlandse activiteit in Indonesië plotseling zal worden beëindigd en dat alle Nederlandse eigendommen verbeurd zullen worden verklaard en alle Nederlanders op de boot gezet? Daar lijkt het niet op. ondanks die hysterische toon van bladen als „Merdeka" en het geijver van de communisten. Men kan verwachten dat alles verder zal gaan, zoals het nu gaat, dat wil zeggen dat de lang zaam dalende lijn niet 'n plotselinge, scherpe knik naar beneden zal tonen. De R.T.C.-overeenkomsten zijn voor de gang van zaken in Indonesië zon der practische betekenis en vrijwel alles wordt buiten deze overeenkom sten om afgehandeld. Er zal waar schijnlijk weinig veranderen, behalve dan op het stuk van de schuld-erken ning en de overmaking van aflossing en rente. Dat Indonesië zich bij dit alles niet zeer waardig gedraagt is iets. dat deze regering zich niet bij zonder zal aantrekken. Zij is er nu eenmaal in de eerste plaats op uit om de komende verkiezingen tot een ze ge van de regeringspartijen te maken en hoe groter het spektakel is. hoe' beter zij dit doel denkt te dienen. Van Heemkundige kring te Breda. De Heemkundige Kring „Breda" heeft haar eerste jaarfeest in café- restaurant „De Vrachtwagen" op de Ginnekenniarkt gevierd. Het feest stond in het teken van het braadspit, en meer dan honderd gasten vulden de gelagkamer van deze oude voer- mansherberg, die geheel in Middel eeuwse sfeer was gebracht. Op de binnenplaats ioeiden de vlammen on der het braadspit, dat speciaal voor deze gelegenheid was gesmeed en dat bediend werd door de eigenaar, die evenals zyn vrouw de diensters en de bedienden in passende kledy was ge stoken. Nadat elke gast zijn plaats had ge vonden, zy hel niet zonder moeite, want wij zagen een professor over de tafel stappen om de zijne te bereiken, begon het feest met een vlotte confé rence van een der vroede vaderen van de goede stad Breda. Daarna werd, met het stampen der hellebaarden van de pages, de komst van de voorzitter, de heer Jacques R. W. Sïnninglie, aangekondigd, die in zwierig costuum verscheen, gevolgd door zyn secretaris, en de aanwezigen in middelnederlands welkom heette. Inmiddels klonk het gekletter van paardenhoeven: een ijlbode reed de plaats op om direct daarop binnen te stuiven en met luider stem de komst van de goede lieden van Etten aan te kondigen. Dit waren een tiental leden van de Heemkundige Kring „Jan U- ten Houte" uit Etten, die in oude, kostelijke boel endracht verschenen in hun karren. Zy brachten geschenken en kregen een oorkonde van de voo- zitter, waarna zij ook genood werden aan de ruwhouten tafels, waar de borden werden doorgeschoven, opge tast met varkensvlees van het spit en hete bliksem. Sommige gasten gebruikten hun mes sen, andere vooraanstaande burgers van Breda, die reeds meer waren ge- acclamatiseerd, kloven aan de bot ten die zij daarna achteloos achter zich wierpen, ten venstere uit. Tot besluit van de avond werden door de folklorist Jacques R. W. Sin- ninghe. met behulp van bezwerings formules uit oude toverboeken gees- Tijdens een Maandagavond in Sou burg gehouden bijeenkomst reikte de heer H. L. Plompen uit Middelburg, secretaris-penningmeester van het comité „Sport Steunt Zonneveldeen wisselbeker uit aan de heer S. Prin ce uit Souburg. (Foto P.Z.C.) ten uit de omgeving opgeroepen. Eerst verscheen de huiveringwekken de Witte Juffer van de Roosbergse Tiend, en daarna kwam de duvel van de bekende Duivelsbrug, die met zijn duivelse mimiek de gasten angst aan joeg, en niet wilde terugkeren naar de helse regionen zonder een zwarte ziel. Daarom trachtte hij een con tract te sluiten met de secretarius, die echter de duivel een rad voor de ogen wis te draaien, waarop deze, schel dend en tierend, aftrok. Rest ons nog te melden, dat wij on der de aanwezigen o.m. de gemeente secretaris, een der wethouders en verschillende raadsleden opmerkten. Bruidskoetsjes In Rotterdam is een onder linge rijtuigvereniging opge richt, die weer op ouderwetse manier fleur wil verlenen aan oruiloften. De combinatie heeft :en bruidsccupé met volgkoet sen aangeschaft, waarbij het de bedoeling is dat deze door vier paarden getrokken wordt. Twee van deze paarden zullen wit zijn, de andere twee zwart. De ondernemers zijn van oor deel dat op deze wijze aan een bruiloft weer het uiterlijk ca chet verleend wordt, dat zulk een gebeurtenis waard is. VVVVVV\AAAA>VV\*\*V\i\i\*VV Negentig dagen zonder voedsel in glazen kist De 53-jarige Duitser Willy Schmitz. beter bekend onder de naam van „fa kir Heros", heeft besloten het on langs te Rijsel door een echte fakir gebroken wereldrecord (van Heros) te verbeteren. Hij is daartoe te Oost ende in een glazen kist gekropen en is voornemens hier meer dan 90 dagen in te blijven zonder enig vast voedsel tot zich te nemen. De kist werd door een deurwaarder verzegeld. Heros heeft slechts een voorraad water, een groot aantal pakjes cigaretten en een radiotoestel bij zich- De Duitse fakir, die sedert 1926 reeds veertien keer het wereldrecord vasten op zijn naam bracht weegt thans 84 Kg. Hij rookt in zyn glazen gevangenis 100 cigaret ten per dag en slaapt, naar hij be weert. slechts twee tot drie uur. In de week van 13 tot en met 19 Juni is in Rotterdam een geval van kinder verlamming geconstateerd. Minister Suurhoff viel het mandement aan Tijdens rede in Amsterdam De Minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff. heeft op een bij eenkomst van de federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid een rede gehouden, waarin hij critiek leverde op het jongste mandement van de R- K. bisschoppen en verder een be schouwing gaf over de werkgelegen- heidspolitiek, waarby de zwarte lonen in het bouwbedrijf, speciaal in de hoofdstad, ernstige afkeuring kregen. De minister bestreed de mening van het episcopaat als zou in de P.v.d.A. een levenshouding overheersen die in strijd is met de christelijke idealen. „Men heeft niet het recht aldus spreker de Partij van de Arbeid met het communisme over één kam te scheren Wij hebben meer dan andere partyen het communisme bestreden. Bovendien hebben de bisschoppen ner gens gezegd dat de democratisch-so- cialistische beginselen in strijd zijn met het christendom. Spr. zeide dat de partij géén steun verleent aan het stre ven van het humanistisch verbond, zo als het mandement wil doen voorko men. Daarom, vervolgde de heer Suur hoff protesteren wij tegen dit man dement en zullen ons, waar dat moge lijk is, er tegen verzetten. Ook hekelde hy het verbod om socialistische lectuur te lezen en naar de VARA te luiste ren. Jordanië beklaagt zich over Israël Jordanië heeft zich bij de gemeng de wapenstilstandscommissie er over beklaagd, dat Israëlis dagelijks ste nen gooien naar de Arabische wijken in Jeruzalem. De voorzitter van de commissie en een enquêttegroep zijn voor het in stellen van een onderzoek vertrokken. TANDHEELKUNDIGE INSTITUTEN Wetsontiverp bij Tweede Kamer ingediend Tandartsen en geneeskundigen zullen, indien zij praktijk willen uitoefe nen in een tandheelkundige inrichting, daarvan vooraf mededeling moeten doen aan de geneeskundige inspecteur van het staatstoezicht op de volks gezondheid, in wiens ambtsgebied de inrichting gelegen is. Van de inspec teur krijgen zij een bewijs van ontvangst van de mededeling. Zonder in het bezit te zijn van dit ontvangstbewijs mogen zij niet in een tandheelkundige inrichting werken. Zij zullen geen praktijk mogen uitoefenen in een tand heelkundige inrichting waarvoor direct of indirect, binnenslands of buitens lands, reclame wordt gemaakt, dan wel acquisitie-methoden norden toege past. Dit zijn de voornaamste bepalingen van een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp „bestryding van ongewenste praktijken bij zogenaamde tandheelkundige inrichtingen" (wet op de tandheelkundige inrichtingen). Tandheelkundige inrichtingen, zo wordt verder voorgesteld, zullen te allen tijde toegankelijk zijn voor de ambtenaren van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Zo nodig kunnen zij zich toegang verschaffen met hulp van de sterke arm. Over tredingen kunnen worden gestraft. Het instrumentarium van de tand heelkundige inrichting kan geheel of gedeeltelijk worden verbeurd ver klaard. Aan de memorie van toelichting van de minister van sociale zaken en volksgezondheid is o.m. het vol gende ontleend: Sinds enige jaren wordt de aan dacht getrokken door tandheelkundi ge inrichtingen, die door luidruch tige advertenties reclame maken voor extractie onder narcose, waar in het oude gebit wordt getrokken, terwijl direct daarna een „Ameri kaans plastic kunstgebit" wordt ge plaatst. Tegen het optreden van deze tandheelkundige instituten, waaraan zowel artsen als tandartsen him me dewerking verlenen, bestaan uit een oogpunt van volksgezondheid ver schillende zeer ernstige bezwaren. De wijze, waarop tandheelkundige inrichtingen te werk gaan, is vaak zodanig, dat de medische en tand heelkundige ethiek met voeten wor den getreden en tevens aan de volks- fezondheid schade wordt toege- racht. Bij de eigenaren der institu ten staat de bedoeling om winst te maken voorop. Het streven naar winst brengt mede een eenzydig op de voorgrond stellen van de prothetische behande ling met verwaarlozing van de con serverende behandeling van het gebit, welke laatste in de eerste plaats in het belang van de patiënt zou zijn. Verder schept het streven naar winst en naar zo groot mogelijke „omzet" fevaar voor een te haastige afwer ing. Een bezwaar is ook de massale toepassing van narcose als waarborg voor een pijnloze behandeling. By de methode van narcotiseren, in zwang bij tandheelkundige inrichtin gen, speelt het evipan een belang rijke rol. Soms wordt ook Penthotal of een ander middel gebruikt. Deze narcotica zijn van onschatbare waarde, maar zy moeten op ver antwoorde wijze worden toegepast. Tandheelkundige inrichtingen maken een massaal gebruik van deze midde len en maken met dit gebruik recla me. Hierdoor zondigen zij tegen de medische en tandheelkundige ethiek, terwijl dit gebruik op een wijze als in dergelijke instituten geschiedt, bovendien lang met ongevaarlijk moet worden geacht. In de memorie van toelichting wor den deze instituten broeinesten van onbevoegde uitoefening van de tand heelkunde genoemd Ronselen van patiënten Tegen de gesignaleerde misstan den werd reeds zoveel mogelijk op getreden. Wel hebben de genomen maatregelen het kwaad ingetoomd, (Vervolg op pag. 5) Het Wereldgebeuren Lijnenspel e voorliefde van premier Win- Lston Churchill voor conferen ties op het hoogste niveau ia bekend. Hij heeft daarmee in de oor logsjaren goede resultaten bereikt en dat moedigt hem blijkbaar aan op deze weg voort te gaan. Bezien we echter de resultaten van enkele na-oorlogse „conferen ties op het hoogste niveau" dan zyn ze maar pover. Ook de huidige bespreking tussen Churchill en Euen enerzijds en Pre sident Eisenhower met Foster Dulles anderzijds lydt aan een duidelijke gespletenheid. Enkele dagen voordat Eden zich naar Washington begaf, legde hij in het Engelse Lagerhuis een verklaring over Azië af, die in Washington met afwijzende koelte werd ontvan gen. Daarnaast maakte de aarze lende houding, welke Engeland aan neemt tegenover de E.D.G. die in sommige Engelse kringen al „dood" wordt verklaard in de Verenigde Staten een al even pijnlijke indruk. £ien wil wat Azië betreft tot een soort vergelijk met bet commu nisme komen. Hij wil een lijn af- uakenen, die de communistische lan den zou scheiden van de niet-com- munistische en die lijn zou dan door beide partijen gegarandeerd moeten worden. Daarbij gaat hij van de veronder stelling uit, dat men de communisten bij dit „lijnenspel" moet vertrouwen. Eden wil voorts, dat Rood China wordt erkend door andere landen en vooral door de Verenigde Staten. Zou blijken, dat het vertrouwen in Rood China en de andere com munistische landen verkeerd is ge weest, dan zou men altijd nog kun nen terugvallen op militaire midde len. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles denkt daarover heel anders. Hij stelt zich op het standpunt, dat de communisten nimmer te vertrouwen zijn en dat er dus geen afspraak over een „gegarandeerde scheidslijn" te maken valt. Over een erkenning van Rood China wil hij niets horen en. hij ziet de waarde van het toe komstige militaire en maritieme Zuidoost-Aziatisch verdrag veel gro ter dan Eden. Ook aan Japan wil hjj een veel belang rijker rol toeken nen, dan Engeland nodig en wen selijk acht. Alles bijeen liggen de standpun ten van Dulles en Eden zover uit elkaar, dat door een eenvoudige be spreking op het hoogste niveau geen compromis te vinden is. Wat de E.V.G.-verdrag betreft staan de zaken iets eenvoudiger. En geland heeft zich achter die E.V.G. gesteld en toegezegd, dat het En gelse troepen in West Europa zal stationeren om de E.V.G. te steu nen. Het is echter pessimistisch ge worden, omdat het de kansen voor aanvaarding van het E.V.G.-verdrag in Frankrijk totaal verkeken acht. Hier ligt voor de Amerikanen nog een mogelijkheid. Zij kunnen de En gelsen wel bewegen nog even dat pessimisme te verhullen en mee-te- ijveren voor het doorzetten van het E.V.G.-verbond in West Europa. Voor wat Azië betreft hebben zij echter die kans echter niet, om dat de Engelse politiek in Azië afgestemd is op de landen van het Colombo-plan en in het bijzonder op India. De regeringen van deze landen geloven in de mogelijkheid van een vredige „scheidslijn" tussen de com munistische en met-communistische landen en zy willen de vredesbelof- tcn van Rood China aanvaarden. Engeland moet daarin wel met die landen meegaan. Eerst wanneer Rood China na het afleggen van vredesbeloften toch nog agressie zou plegen, bestaat de mogelijkheid de Colombo-landen ia een Zuid-Oost-Aziatisch blok te or ganiseren tegen China. Daarop beho ren, naar Engels inzicht, zowel En geland als de Verenigde Staten te wachten. Ook al omdat de medewer king van die landen voor een goe de defensie van Zuid Oost Azië on misbaar is. Voor Washington moet deze En gels politiek diep teleurstellend zijn. Een eenvoudige samenspreking tus sen Churchill en Eisenhower kan geenszins toereikend zijn om die te leurstelling weg te nemen. We moe ten dan ook aannemen, dat op klei nere punten de beide staatslieden wel tot beslissingen zijn gekomen, maar dat het grote probleem ..Azië" ook ditmaal on-afgedaan is gebleven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3