PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower en Churchill dringen op E.V.G.-ratificatie aan Dijk door „Dijkwater" wordt in Augustus gesloten BILT Kantlijn PRESIDENT ARRENZ HEEFT ZIJN LAND VERLATEN Vandaag SUEZKANAALZONE WORDT DOOR RRITTEN ONTRUIMD 197e Jaargang-No. 150 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en. F. B den Boer.: Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.: fr. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Juni 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regelsJ van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..BrleveD of adres Bureau v d. Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef- 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Flnlandstr. 2, telet 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2; Zierikzee. N Bogerdsti C 160 telel NOG EEN KANS VOOR GENEEFSE CONFERENTIE. Zuidoostaziatisch verdrag hlijft voorlopig bij plannen Te Washington is een communiqué uitgegeven na afloop der vierdaags BritsAmerikaanse besprekingen. President Eisenhower en Premier Chur chill verklaren in dit communiqué, dat de Westduitse federale republiek als gelijkwaardig deelgenoot in de gemeenschap der Westerse landen moet worden opgenomen, waar zij op passende wijze kan bydrage aan de verde diging der vrye landen. Dit doel kan het best worden verwezenlijkt via de verdragen van Bonn en Parijs. Het E.V.G.-verdrag is door vier van de zes betrokken staten bekrachtigd, na uitgebreide debatten, die in een periode van meer dan twee jaar zijn ge voerd. Vanzelfsprekend zijn deze landen niet bereid hun bekrachtiging als niet gedaan te beschouwen, of opnieuw het debat over deze ingewikkelde zaken te openen. De Verenigde Staten en Groot-Brit- tnnië hebben, in verband met het be staan van de verdragen van Bonn en Parijs, vergaande verzekeringen ge geven. waaronder die betreffende het beschikbaar stellen van hun strijn- krachten in Europa. Zij hebben dit ge daan als bewijs van vertrouwen in de N.A.V.O., de E.V-G. en de overeen komst van Bonn. Het is onze overtuiging, aldus het communiqué, dat een nieuw uitstel van het in werking treden van het E.V.G.- verdrag en de overeenkomst van Bonn een nadelige invloed heeft op de saamhorigheid der Atlantische landen. Zuid Oost Azië. President Eisenhower en premier Churchill hebben voorts gesproken over Zuid-Oost-Azië en met name over de toestand, die zou ontstaan na het sluiten van een overeenkomst over Indo-China. Voorts werd gespro ken over de situatie, die het vevolg Ve grote dagen van Walcheren "ijn weer vei'leden geworden, /[en mag de organiserende Stichting „Nieuw Walcheren" niet euvel duiden, dat het Donderdag prachtig weer was en Zaterdag on danks een stugge wind toch alles zins draaglijk, maar dat het uitge rekend Vrijdag vrijwel onafgebroken geregend heeft. De mens heeft de weersomstandigheden niet in zijn hand. En het weer had nu eenmaal Vrijdag niet slechter kunnen zijn. De parade leed daaronder. Zon is er nodig om een schouwspel als dit zrjn volle fleur en kleur te geven. Welnu: zon was er niet Jammer ook. dat Miniatuur Wal cheren door Koningin en Prins niet bewonderd kon worden bij zon licht. Nu moest er een parapluie aan te pas komen en op dat zwarte dakje zong de regen onophoudelijk zijn monotone lied. Nergens de ook hier weer onmisbare zon. Dat niettemin Miniatuur Walche ren de gulste lof der hoge bezoe kers oogstte, is een nieuw bewijs voor de uitmuntende kwaliteiten welke het bezit. Want waarlijk: Mi niatuur Walcheren ziet er in een plensende regenbui al evenmin op zijn voordeligt uit als Walcheren zelf. Voor de ontwerper, de heer A. G. Wagensveld en voor de ontelbaren, die aan de totstandkoming mede werkten, was deze lof een even ver diende als tot voldoening stemmend loon naar werken! Onbetwistbaar hoogtepunt van de dag is de Zeeuwse Folkloristi sche Manifestatie geweest. Men kan het in alle Nederlandse dagbla den lezen en de weekbladen zullen weldra opnieuw de lof ervan zingen. Ook de Miniatuur wordt overal uit bundig geprezen, maarbij deze Manifestatie had iedereen het wel zeer klare besef, dat hij getuige was van iets eenmaligs! Hebben de Zeeuwen zelve wel ge weten, hoeveel van hun oude glorie aan klederdrachten nog bewaard gebleven is? Wist men, dat deze prachtcostumes er nog allemaal wa ren èn die sieraden? Het mèg niet de laatste maal zijn, dat deze schoon heid, dat deze weelde getoond wordt! Trouwens: niet alleen de oude klederdrachten waren indrukwek kend, de tegenwoordige en helaas ook zo snel verdwijnende waren het niet minder! En wist men, dat hon derd gemeentevlaggen zo kleurig en imponerend zrjn? Dat de vaandels van de jeugd zo talloos konden blij ken? Dat de Zeeuwse paarden in een stoet als deze een weldaad zijn voor het oog en de oude voertuigen prachtig om aan te zién? Laat men toch trachten een Mani festatie als deze te doen worden tot een regelmatig terugkerende ge beurtenis. Zij doet niet onder voor een Brugse Bloedprocessie, of voor welk ander wereldberoemd tafereel. Bovendien biedt een Manifestatie als deze de mogelijkheid om de wondermooie Zeeuwse klederdracht althans als feestkledij, als pronk gewaad te behouden. Elders in Europa is dat gelukt. Waarom hier niet? In Oostenrijk is de eigen dracht in ieder Alpendal tot nieuw leven gekomen. Dat kan ook hier! Als de Stichting „Nieuw-Walche- ren". die reeds de royale steun van de provincie genoot voor deze mani festatie. aan het eind van het sei zoen tot de teleurstellende conclu- zou zijn van een mislukken der Ge- neefse besprekingen hierover. Engeland en de Ver. Staten zullen voortgaan met het opstellen van plan nen, om in beide gevallen aan de dan ontstane toestand het hoofd te kunnen bieden. Indien de Franse regering zich te Genève tegenover eisen zou zien ge steld, die het bereiken van een aan vaardbare overeenkomst over Indo- China zouden verhinderen, zou dat een ernstige weerslag op de interna tionale toestand hebben. Besproken werd ook de Brits- Ame rikaanse technische samenwerking op het gebied der kernsplijting. Beide landen zullen er voordeel van hebben, indien deze samenwerking plaats vindt tot de uiterste grens van het geen door de Amerikaanse wetgever is toegestaan. Behalve over deze aangelegenheden van speciale aard werd ook gesproken over de grondbeginselen, welke be palend zijn voor de Britse en de Ame rikaanse buitenlandse politiek. Dinsdag heden zal een verkla ring worden uitgegeven, waarin een aantal dezer beginselen zal worden behandeld, aldus het Maandag te Washington door de Amerikaanse pre sident Eisenhower en de Britse pre mier Churchill uitgegeven communi qué. Commentaren Uit het bovenstaand communiqué blijkt, aldus Reuter, dat de Verenigde Staten zich neergelegd hebben bij de Britse weigering om deel te nemen aan internationale onderhandelingen op korte termijn over een Zuidoost- Aziatisch verdedigingsverdrag. Nieuwe besprekingen zullen worden gevoerd door ambtenaren en militaire deskundigen. De voorzichtige bewoordingen in het communiqué over Zuid-oost-Azië zijn door Westelijke waarnemers op de Geneefse conferentie met instem ming ontvangen. Hieruit blijkt het op rechte verlangen van de Britse en de Amerikaanse regering de Indochinese vredesconferentie een redelijke kans op het bereiken van een regeling te geven, aldus de waarnemers. In politieke kringen te Bonn werd Maandagavond verklaard, dat men in West-Duitsland teleurgesteld zou zijn, omdat in het communiqué niet wordt gesproken over toekenning van sou- vereiniteit aan de Duitse bondsrepu bliek. C.D.U. verliest meerderheid in Noordrijnland-Westfalen De regeringscoalitie van Christen- Democraten en Centrumparty in Noordrijnland-Westfalen, heeft Zon dag bij de verkiezingen voor een nieuwe landdag haar meerderheid verloren. Door de winst die de twee oppositiepartijen, de sociaal-democra ten en de vrjje democraten, boekten behaalde de oude coalitie slechts 99 van de 200 zetels. De communisten zullen in de nieu we landdag niet vertegenwoordigd zijn, evenmin als de vluchtelingenpar- tij. De zetelverdeling luidt thans als volgt: C.D.U. 90; centrumpartij 9; so cialisten 76; Vrije democraten 25: Bij de verkiezingen in Noordrijn land-Westfalen was een kwart van de bevolking van de Bondsrepubliek betrokken. In vergelijking met 1953 hebben zij een aanzienlijk stemmen verlies voor de Christelijk Democrati sche Unie en winst voor de socialis ten en liberalen gebracht. In Bonn trekt men echter geen al te vergaan de conclusie uit het procentuele ver lies van de christen-democraten daar veel minder kiezers zijn opgekomen dan in 1953. DE STRIJD IN GUATEMALA Staat van beleg afgekondigd Communistische partij verboden President Arbenz van Guatemala is plotseling afgetreden en heeft in middels zyn land verlaten. Hy zou zich naar Buenos Aires in Argentinië hebben begeven. Gemeld wordt, dat Arbenz onder druk van zijn leger is af getreden, nadat de opstandelingen grote overwinningen hadden geboekt. Volgens ontvangen berichten, heeft de nienwe voorlopige president van Gu atemala, kolonel Carlo Diaz voor de gehele republiek de staat van beleg af gekondigd. Voorts heeft hij de communistische party verboden. Kolonel Diaz zou te kennen hebben gegeven, dat hij stappen wil doen om tot een staken van het vuren te ko men. In diplomatieke kringen te Washington is men van oordeel, dat een manoeuvre is om 't leger de kans een manouvre is om het leger de kans te geven met de opstandelingen te on derhandelen. Over de politieke ge zindheid van de nieuwe president spreken de berichten elkaar tegen. In een bericht van de „New York Times" uit Guatemala wordt gezegd, dat de Amerikaanse ambassadeur in die stad, John Peurifoy, op verzoek van de Guatamalaanse minister van buitenlandse zaken, Toriello, een be zoek heeft gebracht aan het presiden tiële paleis. Aan de ambassadeur zou gevraagd zijn of Amerika zijn diens ten zou willen verlenen om verder bloedvergieten te voorkomen, indien een militaire junta de regering zou overnemen. Als enige voorwaarde zou daarbij van Guatemalaanse zijde ge- sie mocht komen, dat de opbrengst van Miniatuur Walcheren geen nieu we initiatieven mogelijk maakt, moge dan de provincie het initiatief ne men! Iemand moet tenslotte het paard voor de wagen spannen. Men heeft thans de Zeeuwse Ma nifestatie Commissie. De heer P. H. Blaauw heeft zich daarvan de bezie lende motor getoond, terwijl hem tevens niet genoeg hulde kan wor den gebracht voor zijn voortreffe lijke regie, waarmede deze manifes tatie immers stond of viel. Smeed het ijzer nu het heet is. De Zeeuwen zelf zijn de trotse her ontdekkers geweest jongstleden Vrij dag van eigen schoonheid! Vlissingen was Zaterdag het cen trum der herdenkingsfeesten. Ook daar klopte de organisatie uitstekend, hoewel 't Concours d'Ele- ;ance verplaatst moest worden en iet vuurwerk niet door kon gaan. In de Scheldestad regende het ten slotte niet. En dat was zeer belang rijk. Even belangrijk is. dat beide da- fen de naam van Walcheren en van eeland op millioenen lippen en tienduizenden harten hebben ge bracht. Daar kan de gehele provincie de goede vruchten weer van plukken! steld zijn, dat de opstandelingenleider Armas niet moest worden toegestaan zich van de macht meester te maken. Kolonel Armas, de leider der op standelingen, heeft in een radiobood schap zijn voldoening uitgesproken over het ontslag van Arbenz en zijn vervanging door kolonel Diaz. Werken van Guys arriveerden in Vlissingen Nederlandse automobilist in Duitsland overvallen Woest gevecht In de nacht van ZonJag op Maan dag is een Nederlandse automobilist uit LJmuiden te Ottersberg in Netlcr- Saksen door twee jongelieden over vallen en neergeslagen, üe aanran ders verdwenen met de auto. Het slachtoffer moest met zware verwon dingen in het ziekenhuis van Verden worden opgenomen. De Nederlander had de jongelui op hun verzoek in zyn auto meegenomen. Onderweg gaf hrj een van hen het stuur in handen, waarop deze de wa gen in plaats van naar de grote ver keersweg Bremen-Hamburg naar Ottersberg reed. Hier sloegen de jon ge bandieten de automobilist met een hard voorwerp op het hoofd. Er ont spon zich een hevig gevecht, waarbij de Nederlander een van de aanran ders met een zakmes verwondde. Het gelukte de aangevallene tenslotte, de auto te verlaten. Toen hij naar de post van een spoorwegwachter lleo. werd hij door een der onverlaten inge haald en van zyn geld beroofd. Behalve de auto zijn ook vier kof fers met kleren. 180 gulden, 160 Zweedse kronen en 150 Deense kro nen gestolen. Maandagavond werd gemeld, dat de beide daders, twee jeugdige zwer vers uit Weaen. door de Duitse poli tie werden aangehouden. Het gesto- lene is achterhaald. Passagiersvliegtuig na botsing veilig geland Het andere toestel neergestort Een Amerikaans passagiersvliegtuig met 31 passagiers en een bemanning van drie leden is Zondagavond op één motor vliegend, veilig te Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio, geland, na dat het in de lucht in botsing was ge weest met een'transporttoestel van de marine, dat ontplofte en neerstortte. De twee inzittenden van dit toestel kwamen om het leven. Gisteravond arriveerde te Vlissingen met een auto uit Parijs een zending werken van Constantin Guys. Zoals bekend zal volgende maand te Vlis singen een grootscheepse expositie van tekeningen enz. van deze in de Scheldestad geboren Franse kunste naar worden gehouden. De wagen wérd uitgeladen voor het Stedelijk Museum, waar de gemeente-archiva ris, mr. W. de Bruijne, de kostbare lading controleerde. De heer H. M. van der Spoel uit Goes, die een be langrijk aandeel heeft in de artis tieke voorbereiding der ezpositie was behulpzaam bij het uitladen. (Foto P.Z.C.J Chirurg moet patient schadevergoeding uitkeren. Het Hof van beroep te Luik heeft een door de rechtbank van Neufcha- teau tegen een chirurg uitgesproken voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden bevestigd. De heelkun dige had na een operatie vergeten stukken verbandgaas te verwijderen uit de buikholte van een patiënt. De chirurg zal zijn cliënt, die het over leefde, een schadevergoeding moeten uitbetalen van ten minste fr. 320.000. is het 100 jaar geleden, dat in Nederland het brandmerken en te kaakstellen bij de wet werd afgeschaft; viert prins Bernhard zijn 43ste verjaardag- IN EEN PERIODE VAN TWEE JAAR Waardeloos bij Atoom-aanval De New York Times meldt uit Washington, dat volgens hoge diplo matieke kringen aldaar Sir Winston Churchill en president Eisenhower overeenstemming hebben bereikt over een voorstel om in een periode van twee jaar alle Britten uit de Suez- kanaalzóne terug te trekken. Zuid-Molukken wil ook aan de conferentie-tafel Brief aan dr. Drees De vertegenwoordigers van de repu bliek der Zuid-Molukken in Neder land hebben de minister-president dr W. Drees in een schryven laten we ten, dat de regering van de republiek der Zuid-Molukken zich in geen en kel opzicht gebonden zal achten aan de besluiten, die op de aanstaande conferentie tussen Nederland en In donesië eventueel genomen zullen worden. De regering der Zuid-Molukken stelt voor binnen de kortst mogelijke tijd een conferentie te beleggen tus sen Nederland, Indonesië en de repu bliek der Zuid-Molukken, onder au spiciën van de U.N.CJ. De schry- vers hebben verzocht een afschrift - van de brief te doen overhandigen aan de Indonesische afgevaardigden ter conferentie. TWEEHONDERD METER GELEGD Op 1 December moet het werk worden opgeleverd Ergens in de wyde vlakte van het Dykwater, tussen Dreischor en Sir- jansland, stapt een man door het water: een nietige figuur temidden van de snel afstromende watermassa's. Het gaat naar eb en de man, die daar in zware lieslaarzen over het overstroomde schor stapt is bezig met de enorme pypleiding, die van de zandzuiger midden in het Dykwater in de richting van Sirjansland wordt gelegd. Vandaag of morgen hoopt men ook aan deze zijde te beginnen met het opspuiten van het eerste zanddepöt voor de dijk, van waaruit de draglines de perskaden meter voor meter zul len opwerpen, alvorens het zand er verder tussen kan worden gespoten om aldus het dijklichaam te gaan vormen. Tweehonderd meter dijk heeft men op deze wijze reeds van de Westelyke oever uitgelegd en wanneer straks van tegenovergestelde richting een dijk van ongeveer 900 meter tot stand is gebracht, resteert nog slechts het laatste stroomgat dat men, als alles vlot gaat, midden Augustus wil slui ten. Dan zal het Dykwater, de oude zeearm, die met zyn 7 >/2 km zwakke dy- ken eigenlijk voortdurend een bedreiging vormt voor de veiligheid van de omringende polders, afgesloten zijn van het buitenwater en een nieuwe polder aan Schouwen-Duiveland zyn toegevoegd. De man in het water is een van de z.g. „natte" arbeiders. Zijn taak ligt met die van tien of vijftien collega's op de zandzuiger of in een van de kleine bootjes. In elk geval: op het water. Veertig „droge" arbeiders doen het werk aan de wal en wanneer men er dan tenslotte nog de krammers, rijswerkers, steenzetters enz. bijtelt, komt men tot een totaal van ongeveer 75 werkers aan het Dijkwater. Tot dusver is het werk voor deze inpoldering vlot en naar wens verlo pen- „Dat nemen wij even en passant mee", zegt de opzichter, die reeds aan Sloe en Braakman zijn sporen heeft verdiend en hoopt, straks ook bij de uitvoering van het Drie-Eilanden-Plan een taak te mogen vervullen. Op vergeleken bij de grote inpolderings- en dijkwerken, die in de achter ons liggende jaren in Zeeland werden uit gevoerd, problemen brengt ook zo n „kleine" inpoldering heus wel mee. Meer dan 200 m dijk ligt er reeds aan de zijde van Dreischor. Vo rige week werd hiervan de „kop" be veiligd, door het aanbrengen van een z.g. „kraagstuk", en op het ogenblik is men, behalve met het verleggen van de persleiding in de richting van de Oostelijke oever, ook in de weer met het ophogen van de bodem in de vaar geul van het Dijkwater: de plaats uiteraard waar de grootste diepten voorkomen, tot zes meter toe- De grond aan weerszijden van de geul wordt ook verbeterd, d.w.z. de slappe veenbodem weggebaggerd en vervangen door zand. En daarna zal ook zand in de geul worden gespoten en met een zinkstuk vastgelegd, opdat straks, wanner grotere watermassa's door het sluitgat zullen in- en uitstro men, geen uitschuring behoeft te wor den gevreesd. MINDER DIEP. De 900 m dijk, die van Sirjansland uit naar de plaats van het sluitgat moet worden gelegd, zal naar verhou ding heel wat minder moeite en vooral ook minder materiaal (zand) vorderen dan bij die andere 200 m het geval is geweest. Aan deze zijde ligt het maai veld immers 1 tot 2 m hoger en dit betekent, dat op iedere strekkende meter 120 m2 minder zand behoeft te worden gebruikt. Bovendien kan er December moet de nieuwe, 120Ó m sneller gewerkt worden- Dat is overi- lange, dijk zijn opgeleverd. Nu moge gens wel nodig, wanneer men op de dit karwei van geringe omvang zijn,1 (Vervolg op pag. 2) Aan Egypte zou worden gevraagd de Britten te vervangen door burger lijk personeel van zijn eigen keuze. Naar verluidt heeft Engeland er mee ingestemd zijn eis te laten vallen, dat er 4000 man geüniformeerde militaire technici in de zóne blijven ter be scherming van de voorraden. Egypte zou voorts geallieerde troepen in de zóne moeten toelaten ingeval van een Sowj et-aanval op het Midden-Oosten. Bij het overleg tussen Eisenhower en Churchill is, volgens de New York Times, gelet op de waarde van het Suezkanaal in het licht van de atoom- en de waterstofbom. Hierbij zou men tot de slotsom zijn gekomen, dat een grote concentratie van mili tairen en materiaal in zulk een klein gebied van twijfelachtige waarde is- Egyptische sarcophaag was leeg Grote teleurstelling bij oudheidkundigen De rose albasten sarcophaag. die de vorige maand is ontdekt in een trappenpyramide te Sakkara, ten Zuiden van Cairo en die Zondag, is geopend, bleek leeg te zyn. Men had verwacht, omringd door schatten, de mummie te vinden van een pharao, ileuen in ig var in Ci die ongeveer 4.700 jaar sarcophaag is, naar men in* Cairo meent, op de grootste archaeologi- sche teleurstelling van deze eeuw uitgelopen. De ontdekker van de naar raming zeven ton wegende sarcophaag, dr. Goneim, hoofdinspecteur van de Egyptische oudheidkundige dienst, verklaarde kort na zijn ontdekking te menen, dat de sarcophaag de mummie bevatte van koning Sanakht Toen dr. Goneim op 31 Mei in de grafkamer doordrong, vond hij bij de sarcophaag. waarop nog het stof van de oude grafkransen lag, gouden armbanden en andere schatten. Dit deed de veronderstelling rijzen, dat de grafkamer nooit door plunderaars was betreden. In een officiële verklaring van de Egyptische oudheidkundige dienst, waarin Zondag de opening van de sarcophaag werd gemeld, werd de veronderstelling geopperd, dat het lijk van de nharao ergens anders be graven is. Wel zyn rond de grafka mer in de pyramide honderden voor raadkamers met vazen gevonden. DE VERWACHT: IETS MINDER KOUD. Geldig tot Dinsdagavond: In het binnenland nog enkele bui tjes. Afnemende bewolking met op klaringen, vooral langs de kust. Zwakke tot matige wind, voorname lijk tussen West en Noord. Iets min der koud. (30 Juni Nieuwe Maan). 30 Juni-: Zon Maan ZON EN MAAN Op: 4.23 Op: 4.00 Onder: 21.04 Onder: 21.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1