KAPPIE EN DE DRIJVENDE SCHOTEL Sterftecijfer van cle rokers ligt hoger dan normaal mm Op bezoek bij Koosje Bol in Canada STAD KRA dit m AKTHER MAANDAG 28 JUNI 1954 P R O VIN CIA L E Z E E U W 8 E CO.ZJRANT DE GEVAARLIJKE SIGARETTEN. Belangwekkend Amerikaans rapport (Van een bijznodere medewerker) Kekers van sigaretten tussen de 50 en 70 jaar tonen een sterftecijfer, ten gevolge van alle mogelyke ziekten, dat 75 procent hoger is dan het sterftecijfer van hen, die niet roken. Dit heeft het .Amerikaanse Kanker In stituut geconcludeert in een rapport, waaraan twee en een half jaar is ge werkt. Het rapport, dat gebaseerd is op onderzoekingen in negen Ameri kaanse staten en dat zich uitstrekte over 187.766 mannen tussen de 50 en 70 jaar, is aangeboden aan het Amerikaanse Medische Genootschap, dat op het ogenblik in San Francisco zjjn jaarvergadering houdt. De dood van de rokers vloeide meestal voort uit kanker en hartziekten, zo geeft de studie aan. In afwachting van een nadere uitwerking van het verkregen cijfer materiaal kan al vast worden gezegd, dat de dood door longkanker zeker drie maal en mogelijk zelfs negen maal zo vaak voorkomt bij sigaretten rokers als bij niet-rokers. Het Amerikaanse Kanker Instituut is van plan de studie over vijf jaar uit te strekken en de resultaten daar van zouden eigenlijk nog niet worden gepubliceerd. Dr E. Cuyler Hammond, de arts en staticus, die het onderzoek leidt, zei echter, dat de uitkomsten aangaven, dat de sigarettenrokers een zoveel hoger sterftecijfer hebben dat het onderzoekersteam het niet ver antwoord vond om de vergaarde ge gevens nog een jaar vast te houden. Wij dachten aan het redden van men senlevens, zo zei dr Hammond. Andere cijfers geven aan, dat als men longkanker uitsluit van de doodsoorzaken, de andere vormen van kanker, zoals keelkanker, maagkan ker enz. bij sigarettenrokers vaker voorkomen dan bij niet-rokers. Het sterftecijfer van zware rokers tussen de 50 en 64 jaar is meer dan twee maal zo hoog als van de niet-rokers in die leeftijdsgroep, maar in de groep van 65 tot 69 jaar maakt het niet veel verschil meer. De cijfers wij zen ook uit, dat er een relatie bestaat met de hoeveelheid sigaretten, die men rookt. De longkanker bijvoor beeld is van vijf tot zestien maar zo hoogonder de zware rokers als onder hen, die nite geregeld roken. Het be grip zware rokers begint bij ongeveer een pakje per dag. Beter wit. De mannen, die afwisselden siga retten, pijpen en sigaren roken, zijn beter uit. Maar toch ligt ook hun sterftecijfer in de genoemde leeftijds- 832. Zoals u weet, steekt het ongeveer 1500 km lange schiereiland Malakka als een geweldige strekdam de zee in en noodzaakt al het scheepvaartver keer tussen India en het vasteland van Oost-Azië, langs Singapore te koersen, welke stad daardoor een enorme economische en strategische betekenis heeft verkregen. In oude tijden deed men dat anders. Op het smalste deel van het schier eiland waar de breedte van het vaste land slechts Jf2 km bedraagt, werden de goederen uit de schepen geladen en over de landengte vervoerd, waarna z ijopnieuw werden ingescheept naar het land van bestemming. Hierdoor werd de handelsweg tussen India en China aanzienlijk bekort, hetgeen in die tijd, toen de schepen nog weinig zeewaardige notedopjes waren, een nog groter voordeel was dan 't thans zou z\jn. Op deze landengte ontstond de stad Kra, de plaats dus, waar de goederen uit de schepen werden overgeladen, teneinde over land naar de andere kust te worden vervoerd, of omge keerd. En de landengte, waarover het vervoer plaats vond, heet dienover eenkomstig de landengte van Kra. Herhaaldelijk zijn stemmen opge gaan om deze landengte te door graven, waardoor de scheepvaart tussen Kanton en Calcutta met 1100 km, en het verkeer tussen Bangkok en Birma met meer dan 2000 km bekort zou kunnen worden. Technische moei lijkheden zullen zich bij het graven van dit kanaal nauwelijks voordoen, want de 12 km brede heuvelrug die doorgraven zou moeten worden, be reikt nergens een hoogte, die de 300 m overschrijdt, en is gemiddeld zelfs aanzienlijk lager. Bovendien bestaat deze heuvelrug uit los gesteente, zo dat van onoverkomelijke hindernis sen op het Jf2 km lange traject niet gesproken kan worden. Integendeel, bij de aanleg van het k"naal zou zelfs gebruik kunnen worden gemaakt van de Panktsjanrivier, die hier en daar een diepgang heeft van 9 meter. Ook economisch kunnen geen be zwaren tegen de aanleg van het ka naal van Kra worden aangevoerd, want de kosten zullen niet exhorbi- tant hoog zijn, temcijl het hele scheep, vaartverkeer tussen Oost- en Zuid- Azië voldoende waarborg is voor een rendement, dat zelfs de meest ver wende kapitalist zal doen watertan den. Toch komt het kanaal van Kra er niet. Want we vertelden tl reeds dat momenteel het gehele scheepvaart verkeer langs Singapore moet, welke stad aan deze omweg haar machts positie en haar rijkdom dankt. Welnu, het voor Singapore te duchten nadeel is het beletsel waarop alle plannen voor de doorgraving van de landengte van Kra altyd weer zijn afgestuit. En, gelet op de huidige politieke constel latie in Oost-Azië, is het waarschijn lijk dat dit technisch en economisch verantwoorde plan niet verwezenlijkt zal worden. Over kanalen sprekend, moeten we het toch ook nog even hébben over het Sueskanaal, dat niet, zoals de meesten denken, een modern project is, doch kan bogen op een ouderdom van 3000 jaar. Daarover morgen. H. Pétillon. groep tussen de 50 en 70 jaar nog boven het sterftecijfer van de niet- rokers. Ook hier zag men vooral een stijging onder de hartziekten en kan kergevallen. Degenen, die uitsluitend pijpen en sigaren roken dat gaat bij de meesten zonder het inhaleren van de sigarettenrokers lagen nog veel gunstiger. Zij bleven echter nog altijd zes procent boven het sterfte cijfer van de niet-rokers. Dr Hammond vertelde op een pers conferentie, dat hg zonder een voorop gezette méning met het onderzoek be gonnen was. Hij rookte toen drie pak jes sigaretten per dag. In de loop van het onderzoek had hij het roken ge staakt en nu rookt hij af en toe nog een sigaar. De publicatie van zijn rap port heeft de aandelen van sigaret- tenfabrieken op de New Yorkse beurs opnieuw een flinke klap bezorgd, evenals dat het geval was, toen voor de eerste keer de relatie tussen siga retten roken en longkanker naar vo ren werd gebracht. 'Overigens zijn de sigarettenfabrikanten in de Verenigde Staten zelf nog bezig met een groot scheeps onderzoek naar het verband tussen longkanker en sigarettenroken en eventuele middelen om het ro ken onschadeiyk voor de eezondheid De directeur van het Amerikaanse te maken. Kanker Instituut, dr Ch. Cameron, wees er in die persconferentie nog eens op, dat de voorlopige resultaten van het onderzoek de stelling toela ten: een man va nvijftig, die nooit heeft gerookt, heeft ongeveer een kans op de honderd om binnen de vol- fende anderhalf jaar te sterven. Zijn uurman, die zwaar heeft gerookt tg- dens enige periode van zijn leven, heeft een kans van anderhalf op de honderd en een derde buurman, die ook 50 jaar is en geregeld één of meer pakjes sigaretten per dag rookt, heeft een kans van twee op de honderd om binnen de volgend eanderhalf jaar te sterven. Overigens was dr Came ron er niet direct van overtuigd, of het verband tuss m roken en kanker nu wel zo rechtstreeks was. Men kan op het ogenblik nog niet de mogelgk- heid uitsluiten, zei hij. dat het zware roken en de kans op kanker beide voortvloeien uit dezelfde elementaire oorzaken in iemands gestel. Letterkundige tijdschriften. Het Juni-nummer van „Maatstaf" (Daamen N.V. Den Haag) is bijzonder interessant. Het is gewijd aan in hef Nederlands vertaald werk van buitenlandse schrijvers, zulks in ver band met het PEN-congres, dat deze week in Nederland werd gehouden. De redacteur heeft hiervoor geen op drachten verstrekt, doch gebruik ge maakt van de spontaan binnengeko men bijdragen, die dus in doorsnede het beeld geven van wat onze auteurs dermate treft, dat zg tot vertolking in de eigen taal, louter uit liefhebbe rij, over gaan. Nu, dat loopt van de oude Egyptenaren over de Grieken, maakt dan (in dit geval) een sprong tot in de 19de eeuw, om in het heden te eindigen bg Fransen en Skandina- viërs. Uitstekende artikelen over het vertalen van poëzie en het probleem van de vertalingen in het algemeen, zijn er van de hand van Paul Rodenko en G. Sötemann. Het nummer bevat te veel om op te noemen, maar in het bijoznder ver melden we de magistrale vertolking van Paul Valery's „Kerkhof aan Zee" (door Nghoff), de Oud-Egyptische liefdeslyriek, bewerkt door Aafjes, de in brillant Nederlands vertaalde no velle van Tsjechow (door Charles B. Timmer) en een zigeunerballade van de Spaanse dichter Garcia Lorca, om gesmeed met behoud van alle verve en charme door Paul Rodenko. Ten slotte de fragmenten die Nijhoff uit Lee Masters' Spoon River Antholo gie" overzette. Het Juni-nummer van „De Gids" brengt enkele gedichten, gedeeltelijk ontleend aan de onlangs met een reis beurs bekroonde bundels van Jan Wit en Hans Warren; verder nog poëzie van Pierre Kemp en W. J. van der Molen. Creatief proza is er van A. Alberts (een hoofdstuk uit zijn nieuwe roman „De Vergaderzaal") en Maps Valk( een onbeduidend no vel letje). J. W. Schulte Nordholt schrgft een boeiend artikel over het neger- vraagstuk in Amerika, waarin hij me nig onbekend aspect naar voren haalt. B. H. M. Vlekke schrgft scherpzinnig en indringend over het omvangrijke proefschrift van dr L. de Jong: De Duitse Vijfde Colonne in de 2e We reldoorlog, en W. J. M. van Eysinga zet een ernstige fout recht in 't boek je van de Belgische geschiedschrijver Joseph Lefèvre waarin deze beweert, dat Prins Maurits een jaargeld van Philips III van Spanje aangenomen heeft, n.b. van de man wiens vader de moord op Maurits' vader op zgn ge weten had. Van Eysinga toont over tuigend aan, dat deze bewering op een vergissing berust, zodat ook de heer Lefèvre nu de fout zal herstellen. Verder zijn er artikelen van W. H. Somermeyer over Efficiency en Over heid; van Hendrik de Vries over Poë zie, en Boekbesprekingen. (Uitgave P. N. van Kampen en Zoon N.V. Amsterdam). H.W. „U hebt mij voor de gek gehouden!" riep mijnheer Goudvis wild gebarend uit. „Waar is dan de drijvende schotel? Ik zie alleen maar water! Moest ik helemaal hierheen komen, om alleen maar in het water te koeke loeren? I" „Ik heb U niet voor de mal gehouden!" verdedigde Kappie zich. „Ik heb die schotel heus hierheen ge sleept en het is me ja een raadsel, waar dat ding kan zijn gebleven. Wacht U even. dan zal ik dat eens onderzoeken!" Hij stormde de Kraak op en klampte de Maat aan. „Waar is de drijvende scho tel gebleven?!" „Die dobbert toch achter de Kraak?!" riep de Maat verbaasd. „Ik heb het zo druk met het lossen van de tulpenbollen gehad, dat ik niet meer op dat ongeluks ding heb gelet." „De drijvende schotel is wegl" riep Kappie. „Kijk maar over de achterste ven!" De Maat rende naar de achtersteven en staarde met grote ogen naar de plek, waar de schotel nog kortgeleden had gedreven. „Warempel", stamelde hij. „hij is weg! Waar kan dat ding ineens gebleven zijn?I Dat is geen zui vere koffie I" De Meester voegde zich bij hen en boog zich over de achterateven. Vervolgens richtte hij zich weer op en stelde vast: ,De drijvende schotel is er nog". „Wat?!" riep Kappie, „WAAR dan?l" „Onder water", antwoordde de Meester; hij is gezonken. Kijk maar eens, hoe strak de trossen staan". Apotheker kreeg een jaar voorwaardelijk. De rechtbank te Zutphen heeft de apotheker C. uit Deventer veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd, en bovendien met ontzegging van het recht het beroep van apotheker uit te oefenen voor de tijd van drie jaar. De apotheker had onjuiste re keningen ingediend bij het plaatselijk ziekenfonds. ELKE PAG KOMEN ER NIEUWE POMPEN 8U.... om auto- en motorrijder» de vreugde te schenken van het rijden op de tuperbenzine ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal. Tank bij de blauw/witte E«so pomp. „Geen land van melk en boter". „Goeie morrege!" Zo luidde de begroeting, toen ik na een autotocht van ruim acht uur in het plaatsje Essex in Ontario aankwam en daar de heer G Bol in de tuin van de woning van ds G. Bouma aantrof. Enkele seconden later was de hele familie Bol compleet en stonden ook ds Bouma en zgn echtgenote handenschuddend voor de deur. Dat was nauwelijks veertien dagen nadat de Grote Beer in Canada was gearriveerd met Koosje Bol als honderdduizendste emigrante uit Nederland-na-de-oorlog aan boord. Kort daarna zaten we aan tafel en kregen we het verhaal te horen van de wederwaardigheden van dit veelbesproken emigrantengezin sedert de groot se ontvangst in Montreal. Mattie, de zesjarige jongste Bol is evenals de dertienjarige Gerrit op school. Joukje en Koosje krijgen een betrekking op een kantoor waar zij voorlopig nog in opleiding zullen komen. Bep Bol werkt nog steeds als dokters-assistente. En vader Bol? Een vast plan beeft hij nog niet. Ds Bou ma, die het gehele gezin in huis ge nomen heeft, zal als zijn adviseur op treden en er zijn al vele plannen ge maakt. Zo bestaat het plan om een station-wagen te kopen, waarmede vader Bol „de boer op" zal gaan. Hij zal dan de gelegenheid krijgen om iets van de Canadese samenleving te leren, om later gedacht wordt aan een periode van een half jaar een eigen bedrijf te vestigen. Heel zeker zijn de plannen echter nog niet. Want ook ds. Bouma heeft te kennen ge geven. dat het misschien beter zou zijn, als de heer Bol eerst ergens in loondienst zou gaan. Ds. Bouma kwam zelf eerst ander half jaar geleden naar Canada. Hij aanvaardde een beroep van de Chris tian Reformed Church en was dus zoals hij zelf zegt geen echte emi grant. „Voor mij stond een groot huis (en een goed salaris) klaar en dat is voor de emigranten niet het geval. Die moeten zelf zo'n huis nog maar zien te bouwen", zegt hij. „En dat goede salarisdaar valt ook lang niet altijd direct op te rekenen. Ze ker niet na zo'n lange winter als wij dit jaar hebben meegemaakt"- Dan volgt een interessante beschou wing van deze 32-jarige gereformeer de predikant. „Canada is een goed land" zegt hij, „maar een land van melk en honing is het nu toch ook niet direct. Er moet hard gewerkt worden en op dit ogenblik zijn er ver schillende emigranten, die daartoe de kans niet krijgen. Zeker, het is tij delijk. Maar het is toch niet direct stimulerend als je hier komt en je kunt niet direct aan de slag komen". Hulpvaardig. De Canadese gemeenschap is echter buitengewoon bereidwillig om emi granten, die van goeden wille zijn, te helpen. Ook daarvan geeft ds. Bouma een aantal staaltjes: er is altijd meu bilair en serviesgoed beschikbaar om als tijdelijke voorziening van een emigrantenwoning te dienen en wel heel sprekend trad die hulpvaardig heid aan de dag, toen het huis van een emigrant door brand verwoest werd. Van alle kanten kwamen de aanbiedingen voor hulp! Weinig waardering heeft ds. Bou ma voor het gemak, waarmede som mige mensen voorlichting aan anderen geven. Er gaan briever. van emigran ten naar Nederland, die soms pure fantasieverhalen bevatten. Het gevolg daarvan is, dat de officiële voorlich ting die naar de mening van ds. Bouma nooit goed genoeg kan zijn! vaak wordt genegeerd, omdat men nu eenmaal liever de inlichtingen uit de eerste hand wil hebben Maar die „eerste hand" kan misschien iets ver tellen over de eigen plaats of streek, over geheel Canada kan alleen hij een oordeel vellen die heel Canada kent. En dat zijn er maar enkelen! Experiment. „Dominee, u hebt Bep Bol destijds in huis genomen- Hoe st^at u tegen over het vooruitzenden van de oudste De 100.000ste EMIGRANT. Aanslagen in Tunesië duren voort. Terroristen hebben Zaterdagavond het vuur geopend op een 50-tal per sonen, dat op een café-teras te Ra- des, tien kilometer ten Zuiden van Tunis, zat. Zes personenn werden ge wond, van wie er laten twee in een ziekenhuis aan hun verwondingen zijn bezweken. De daders wisten te ont komen. dochter als „kwartiermaakster?" vra gen wij. „Ik vind het een experiment, dat slechts in heel enkele gevallen ver antwoord is", luidt het antwoord. „Men moet heel sterk staan, wil men een dergelijke opdracht kunnen ver vullen. Bep Bol was zo'n geval. Maar ik zou net niet graag aanraden". Ds- Bouma meent dat Canada voor zover dat enorme land tenminste binnen zijn gezichtskring ligt ze ker niet ongodsdienstig genoemd kan worden. Het godsdienstig leven is mis schien wat anders dan in Nederland. „Daar kan men als dominee nu een maal niet in zijn overhemdje op de preekstoel gaan staan, al is het nog zo warm!" maar men leeft er niet minder serieus om. Dat ds. Bouma gelijk had. is mij op mijn reis door Canada wel heel duidelijk gebleken. Daarover mis schien later nog eens. Z.KJH. Prins Bernhard, die morgen zijn JfSste verjaardag hoopt te vieren. Foto M. C. Meyboom). India sluit Hoge Commissariaat in Z.-Afrika. De Indiase regering heeft bekend ge maakt, dat zij „met leedwezen" heeft besloten haar Hoge Commissariaat in Zuid-Afrika met ingang van 1 Juli te sluiten op verzoek van de Zuid-Afri kaanse regering. In de toekomst zullen de twee lan den contact houden ..op regeringsni veau" of via de Indiase en de Zuid- Afrikaanse Hoge Commissaris te Lon den. In de te New Delhi uitgegeven ver klaring wordt gezegd dat India zijn laatste Hoge Commissaris in Zuid- Afrika in Mei 1946 heeft teruggeroe pen. toen het Indiërs bij de wet ver boden werd in Natal grond te bezitten of te verwerven- DINSDAG 29 JUNI. HILVERSUM L 402 m. 7.00 KRO, 20.00— 24.00 Nationaal Programma. KRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Plechtige Hoogmis; 9.30 Gramofoon- muziek: 9.35 Waterstanden: 9.40 „Licht baken"; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gra- mofoonmuziek; 10.45 Lichte muziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus: 12.03 Gramofoonmuziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Groot Amusements-orkest en. soliste; 14.00 Franse chansons; 14.20 Gramofoonmuziek; 14.55 Omroep-orkeat; 15.25 Gramofoon muziek 15.30 Ben je zestig?; 16.00 Voor de zieken: 16.30 Ziekenlof: 17.00 Voor de jeugd; 17.4 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld- Uitwisselingsprogram ma over India; 18.00 Voor de jeugd; 18 15 Gramofoonmuziek; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R V U „Vogelleven op de Engelse rotskust" (Farne-Islands) door dr G. van Beusekom; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualitei ten. 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 1930 Gramofoonmuziek: Nationaal Pro gramma: 20.00 Nieuws: 20.05 „Geeft acht!", wedstrijd tussen zeemacht, land macht en luchtmacht; 21.30 .Jicht of on echt?". prijsvraag ten bate van het Prins Kernhard-fonds; 21.50 Openluchtconcert; 22,35 „De burgerluchtvaart schiep een „Derde Weg", toespraak; 22.45 Gramo foonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Dans muziek; 23.45 Gramofoonmuziek; 23.50 Dagsluiting: 2338—24.00 Wilhelmus en sluiting. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 AVRO, 730 VPRO, 8.00 AVRO, 20.00—24.00 Nationaal Programma. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon muziek: 7.15 Ochtendgymnastiek; 730 Gramofoonmuziek; VPRO: 730 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.44 Gramo foonmuziek; 9.00 Morgenwijding: 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pia norecital; 12.00 Musette-orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 1233 Voor het platteland; 12.40 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 1320 Amusements muziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 1430 „Wij ontdekken Amerika": 1430 Gramo foonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gra mofoonmuziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofoonmuziek; 1630 Voor de jeugd; 17.30 Amusementsmuziek; 17.45 Reportage of gramofoonmuziek; 18.00 Nieuws: 18.15 Pianospel; 18.30 Militaire causerie; 18.40 Internationale tenniskam pioenschappen te Wimbledon; 18.50 Gra mofoonmuziek; 19.00 „Paris vous parle"; 19.05 Fanfare-orkest; 19.30 Pianotrio: 20.00 Nationaal Programma (zie Hilver sum I).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9