On UkcuÏM kaocn Experimenten met helicopters in de Britse hoofdstad RAMPSLACHTOFFERS EN RODE KRUISHUIZEN Npiirtkaleifliiticiiiip 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 JUNI 1954 BOZE WESPEN BOVEN LONDEN. Men wil ervaring opdoen Sir, Leden en ambtenaren van het Lagerhuis, die gisterenmorgen In oomité's werkten na de vermoeiende, late zitting over financiële vraag stukken, samen met duizenden ambtenaren van hef gemeentehuis van de gTote kantoren aan de rivier, en met de patiënten in tenminste drie naburige ziekenhuizen moeten wel tezamen dat gezoem van die kwaadaardige wesp hebben verfoeid... Ze begint een van de ingezonden stukken, die „The Times" afdrukte en waarin werd geklaagd over het lawaai van de hefschroefvliegtuigen, die op het ogenblik boven Londen, dat wil zeggen boven de Theems vliegen. „De weinige overgebleven rust van de Londense burgers moet niet worden opgeofferd aan de haast van een paar mensen. En wat willen die paar mensen doen met dat halve uur, dat zy op een reis naar Partfs of New York winnen. Wat is dat, vergeleken met de uren, die anderen in hun werk en hun slaap verhezen?" Dat zei een ander ingezonden stuk. De voorzitter van het Lagerhuis en de aartsbisschop van Canterbury, qoq 'juoom uoatnnph ap f«q oip ben ook al protest lat :n horen. tussen Londen Airport en Southamp ton. Ook die dienst is een onderdeel van een programma van voorberei ding voor de tijd, waarin grotere he licopters met meer motoren op een groter draagvermogen hun intrede zullen doen. Dat kan overigens nog wel even du ren. Het is op het ogenblik voorna melijk de Sikorsky-fabriek in Bridge port bij New York, die hefschroef vliegtuigen bouwt. En de grootste af nemers zijn de Amerikaanse strijd krachten. Sikorsky bouwt op het ogen blik een tweemotorige machine, de S-56, die over een jaar of twee voor de commerciële luchtvaart tieschik- baar zijn. Tot zolang gaan in elk ge val de militairen voor. Dit toestel is zo groot als een Dakota; het zal 35 passagiers kunnen meenemen. Er wordt op het ogenblik een afzonder lijke fabriek bijgebouwd, die alleen dit toestel in de productie zal nemen. Tot deze S-56 in voldoende aantallen aan de markt komt, zal men het moe ten doen met de kleine S-55, die wei nig comfortabel is, maar die zich nog verheugt in de glans van het nieuwe. Het helicopterstation van Londen ligt aan de Zuidelijke oever van de Theems, waar in 1951 het Festival of Britain werd gehouden. De dienst stelt men zich voor uitsluitend van ddór- naar het vliegveld Londen Airport en weer terug, een afstand van een klei ne dertig kilometer, die de helicop ters in twee en twintig minuten vlie gen. De toestellen zullen daarbij de loop van de Theems volgen; zij zijn van drijvers voorzien, waardoor het mogelijk is er zowel op het water als op het land mee neer te strijken. Als zich moeilijkheden voordoen kunnen de toestellen, met de rotor draaiende door de luchtdruk, veilig op de rivier landen. Er zijn tot dusver alleen maar proefvluchten gehouden. De geregel de dienst zal pas in Maart van het volgende jaar beginnen. Tenzij de klachten hun uitwerking hebben DE VOORSCHRIFTEN. Voor de proefvluchten konden be ginnen, moesten er nog enige wette lijke voorzieningen worden getroffen. Het was verboden, dat een vliegtuig en daartoe worden ook helicopters gerekend op zo'n hoogte boven een stad zou vliegen, dat het niet moge lijk zou zijn bij storingen buiten de stad neer te komen. In geen geval mocht de hoogte lager zijn dan dui zend voet, of iets meer dan driehon derd meter boven het hoogste obs takel. Dat maakte het voor hefschroef vliegtuigen vrijwel onmogelijk om bo ven Londen te komen. De nu inge voerde veranderingen maken het mo gelijk dat helicopters naar de heli haven aan de Zuidelijke oever van de Theems vliegen- Aanvankelijk werd het nieuws met vreugde verwel komd, .maar nauwelijks maakte Lon den met de nieuwigheid kennis, of de stroom van ingezonden stukken in de dagbladen begon te vloeien. Er komt nog by, dat de dienst die de British European Airways van plan zijn te openen, met verlies zal werken. HUURAUTOPRIJS. De toestellen Sikorsky's S-55 zullen per vlucht zes passagiers kun nen vervoeren met hun bagage. De prijs zal 30 shilling, ruim vijftien gul den bedragen, ongeveer hetzelfde als men betaalt wanneer men een huur auto neemt met chauffeur. Maar, zo als gezegd, de B-E.A. zal hierop niet verdienen. De bedoeling is, dat de maatschappij en het ministerie van vervoer en burgerluchtvaart ervaring krijgen in het vliegen met hefschroef vliegtuigen van en naar grote steden. Op den duur hoopt men te komen tot commercieel opgezette diensten. Met hetzelfde oogmerk is de vorige week een helicopterdienst geopend Russische tanker naar Formosa opgebracht De nationalistisch-Chinese regering heeft officieel medegedeeld dat de omstreeks 9000 ton metende Sowjet- Russische tankboot „Toeapse" ter hoogte van de Formosaanse kust door onder haar bevel staande oorlogs schepen is aangehouden en opgebracht naar de haven Kaoh Sioeng, waar een ladingonderzoek plaats vindt. De tankboot had voor Sjanghai be stemde Russische olie in, aldus de be kendmaking. In Washington is intussen een nota opgesteld, waarin de beschuldiging van het Kremlin, dat de „Toeapse" door een Amerikaanse torpedoboot- jager is opgebracht, wordt verworpen. Almeloër beëindigt hongerstaking Het hielp toch niet De 28-jarige A. van S. te Almelo, die vorige week Zondag een honger staking begon om een huis te krygen, heeft Vrijdagavond zyn actie beëin digd. Aan de man zou, volgens zyn zeg gen, enkele jaren geleden reeds een huis beloofd zijn, Hij woont thans, ge scheiden van zijn gezin bij zijn ouders in, terwijl zijn vrouw en kinderen on derdak hebben bij de ouders van me vrouw S. Tot het besluit zijn honger staking te beëindigen, kwam hij nadat het gemeentebestuur hem nogmaals had gegarandeerd dat het alle aan dacht voor zijn geval heeft. Het ge meentebestuur staat echter op het standpunt, dat het zich niet door een dergelijke actie kan laten overhalen om iemand, en dan nog wel bij voor rang, een huis toe te wijzen. De be trokken instanties hebben alle begrip voor de noodsituatie van het gezin, maar gezien de ook in Almelo heer sende woningnood kan men niet van de geldende normen afwijken. Hier mee zou immers een precedent zijn geschapen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Bovendien zou in een besluit tot voortijdig toewijzen van een huis een onrechtvaardigheid lig gen. Een nauwkeurig "afwegen van de diverse urgentiegevallen had uitge wezen, dat Van S. nog niet voor een woning in aanmerking komt. GESCHENK UIT HET BUITENLAND. De regeling tussen bewoner, Rode Kruis en het Rijk. In het rampgebied verrijzen op vele plaatsen in snel tempo de wonin gen, die het Nederlandse Rode Kruis beschikbaar stelt aan de ramp slachtoffers. In totaal komen 515 houten montagewoningen in de polders, waar zy een bijzonder aspect vormen in het dorpsbeeld. De Rode Kruis verenigingen in Finland, Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben de bovenbouw, van deze huizen geschonken, en de rampslachtoffers, die zo'n huis in eigendom aanvaarden ontvangen de bovenbouw, die een waarde-: vertegenwoordigt van 1200 tot 1500 geheel gratis. In principe worden deze Rode-Kruishuizen geschonken aan die slachtoffers, die vóór de ramp een huis bezaten en het zelf bewoonden en die niet zo kapitaalkrachtig zyn, dat zy een nieuw huis kunnen laten bouwen. ,.DE UITVERKORENEN" Het artikel van de heer J. Moorman, hoofdredacteur van ,JDe Sportkroniek"dat wij vo rige week ten dele publiceer den, heeft nogal wat reacties opgeleverd, gunstige en ongun stige. Zoals men weet, wil de heer Moorman een soort van beperkt profvoetbal in Neder land invoeren, door middel van „het plan van de S0 uitverkore nen", dertig „Bondsspelers", die een échte Nederlands Elf tal Club zullen vormen, door de Bond getraind en betaald worden, maar tevens nog in hun eigen verenigingen zouden mogen spelen. Het artikel kwam als een volkomen ver rassing, te groter is evenwel de surprise, wanneer men ziet Wie het heeft gelanceerd. De hoofdredacteur van ,D>e Sport kroniek" was namelijk steeds een vurige voorstander van het amateurisme. Kennelijk heeft het regelmatige verliezen van interland-wedstrijden hem tot het inzicht gebracht, dat er o.a. het een en ander aan de trai ningsmethoden veranderd moet wordenDe heer Moorman wil de dertig beste voetballers van Nederland uitverkiezen. Maar zouden die spelers wel verkoren willen worden Der tig van de S60.000 K.N.V.B.- leden moeten bereid gevonden worden voor geruime tijd „in dienst" te treden bij de bond, bij hun werkgevers ontslag te nemen en afstand te doen van een normaal gezinsleven. Dat lijkt eenvoudig te verwezenlij ken, maar is in werkelijkheid vrij moeilijk. Het gaat er na melijk om absoluut de dertig besten zover te krygen. Dat dit zou gelukken wil er bij ons niet in. Èn daarmee staat of valt het gehele plan. NIET REëEL. Want de heer Moorman denkt niet aan een dertigtal van „mindere soort" spelers Vele van de beste spelers zul len er rondweg voor bedanken zich geheel „aan de KNV.B. te wijden". Zij zullen er hun gezin en hun werkkring zeker niet voor in de steek laten. Dan valt men automatisch op lager geklasseerde spelers terug, die misschien wel graag prof of semi-prof willen worden, maar die niet de juiste capaciteiten bezitten. Het plan is naar onze mening niet op de realiteit ge grond. Bovendien is het geld, dat beloofd wordt voor die wei nigen geen voldoende stimu lans. Men bereikt met de mid delen van de heer Moorman geen spelpeilverhoging. Toch kan het geld ons aan beter voetbal helpen. Maar dan moe- ten aan meer spelers profkan sen worden geboden. Zo zou men per eerste klasse club een zeker aantal voetballers deze gelegenheid kunnen bieden, op dat het in te voeren professio nalisme van de aanvang af door een betrekkelijk breed vlak geschraagd zou worden. Intussen ook al lijkt het plan-Moorman weinig rijp voor verwezenlijking is de weten schap, dat men in de regionen van de opsteller een omzwaai maakt, niet onaantrekkelijk WAARDE. Wat is de waarde van een goed wielrennerf Daarmee houdt men zich thans in Vlaan deren bezig in de vorm van de ,#aak-Ramon". Men zal zich misschien de feiten herinneren: Ramon ivas een bekende be roepsrenner, een der beste Bel gische „kermiskoersers"een man, die beschikte over een zeer scherpe eindsprint, het geen hem meermalen op de kasseien een zege deed behalen. Ongeveer drie jaar geleden trof hem in Eekloo een ongeluk, dat tot gevolg had, dat hy zyn be roep niet meer kon uitoefe nen. Ramon reed tijdens een wedstrijd tegen een auto op en zweefde lange tijd tussen le ven en dood. De levensgeesten weken niet, maar 't slachtoffer kan zich thans niet anders dan in een rolstoel voortbewegen. Een wielrenner met licentie is bij de bond verzekerd tegen on- gevallen. Maar het is Ramon niet kioalyk te nemen, dat hij tracht een ruime schadevergoe ding te verkrijgen. Het Belgi sche Hof van Beroep deed na- melyk de uitspraak, dat de schuld voor het ongeluk eens deels by de eigenaar van de au to en anderdeels bij de organi satoren van de wedstrijd be rust. Logisch was, dat Ramon deze partijen in rechte aan sprak. Nu zal dus worden vast gesteld welke waarde een goed renner heeft. BEREKENING De automobilist, die voor S/5 van de schade wordt aange sproken, voelt er echter niets voor een groot bedrag te beta len. Zijn verdediging willen de schuld nu maar liever op de ge meente Eekloo en de wielerbond schuiven, welke beide lichamen naar hun mening in laatste in stantie de verantwoordelijkheid dragen. Het kan dus nog lang duren, voordat het geld zal rol len.... Maar nu over de eis van Ramon, welke ongeveer f 750.000 bedraagt. Hoe zijn advocaat op dat bedrag komt t Pleiter stelt de jaarlijkse ver. dienste van zyn cliënt, die hij thans moet missen, op f 15.000. Bovendien heeft Ramon, zoals vele renners, een café, zodat nog eens f 15.000 genoteerd moet worden, hetgeen f S0.000 maakt. De verdediging van de ongelukkige renner houdt ech ter rekening met het teruglo pen van de verdienste, naarma te Ramon ouder wordt. Daar. om bepaalt zij het jaarlijks ver lies op f 22.000. Dit wordt over 10 jaar genomen en bovendien nog over tien jaar als caféhou der, die op zyn sportroem teert. Bij elkaar is dit f j1)0.000; de overige geleden schade mo rele en physische en medische hulp wordt op f 300.000 ge stéld, zodat dan een bedrag van zeven en een halve ton wordt bereikt! Een respectabél cijfer want als men de berekening goed beziet, kan een goede renner va/n zyn dertigste tot zijn veertigste ongeveer f 250.000.verdienen! De burgemeesters stellen aan het Nederlandse Rode Kruis de mensen voor, die naar -hun mening in aan merking komen voor zo'n woning. Zij die geen eigenaar-bewoner zijn geweest, kunnen de huizen eventu eel huren van een speciaal daartoe in het leven geroepen bouwvereni ging, maar voormalige eigenaar-be woners gaan altijd voor. Het is na melijk de wens van de Rode-Kruis verenigingen om een woning cadeau te geven aan hen die hun eigen woning verloren. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting draagt zorg voor het leggen van de fundamen ten, de bouw van het huis, de dak bedekking, de installatie, alsmede voor de bouw van een schuurtje. De werkelijke kosten hiervan kunnen oplopen tot 11.000. Van deze kosten behoeven de rampslachtoffers, wier huis als to taal verloren beschouwd wordt, slechts 1000 te voldoen. Daaren boven moeten zy de grondkosten dragen. Zij kunnen natuurlijk Kond van hun vroegere huis ver pen. Een groot aantal woningen is ech ter zodanig beschadigd, dat zij be schouwd worden als „krotten", waarvan het herstel niet verant woord is. Bovendien zyn er werke lijke krotten, waarvoor hetzelfde geldt; zij zouden by de krotoprui ming, die na 1960 aan de orde komt, toch verdwijnen, zodat ook daarom herstel niet wenselijk is. De eigenaren van de krotten kun nen op belangrijke tegemoetkomin gen aanspraak maken. In de eerste plaats heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting be paald, dat de kosten voor de douw enz. gesteld zullen worden op 9000. Indien de gemeente een krot In koopt, mag zy niet hoger gaan dan het dubbele van de vastgestelde her stel bydrage. Zij moet (laarby dan nog een maximum in acht nemen van 1500 voor het krot met de grond "of 1000 voor het krot alleen. Verder krijgt de eigenaar, op grond van de financieringsregeling 1953 voor particuliere woningbouw, voor de bouw van het nieuwe huis een premie. Deze bedraagt voor de be treffende montagewoningen naar gelang van het aantal bedden 3375 tot f 4150. Als bydrage voor de krotopruiming komt daarby nog 30 a 35 procent van deze premie. Voor de rampslachtoffers is daar enboven vastgesteld, dat zy in ieder feval 10 jaar lang 2^ procent van e premie per jaar ontvangen. Indien de eigenaar zyn krot aan een particulier verkoopt, dan ver vallen de bijdragen op grond van de regeling der krotopruiming. De bijdragen op grond van de financie ringsregeling ontvangt men in zo'n geval natuurlijk wel. Indien een woning moet worden geamoveerd, omdat dit in het be- Overal in het rampgebied zyn ge schenkwoningen verrrezen. Een foto van deze woningen te Kruiningen lang van dijkbouw of op grond van stedebouwkundige overwegingen no dig is, dan kan de eigenaar ook in aanmerking komen voor een mon tagewoning van hét Rode Kruis. Hij wordt gelyk gesteld met de eige naar van een krot, dat geamoveerd wordt, en ontvangt dezelfde tege moetkomingen. Wenst hij echter zijn herstelbydrage te ontvangen, dan vormt deze met de opbrengst van zijn oude huis de enige tege moetkoming tegenover de bouwkos ten van 9000. Iemand die een woning van het Rode Kruis in eigendom aanvaardt, verliest daarmee zyn recht om over te gaan tot herbouw op grond van de Wet op de Watersnood 1953. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oostham (Fr.): G. Kaasgra te Sexbierum; te Arnemui- den: C. v. d. Bosch te Brugham; te Groningen: G- F. W. Herngrarn te Rotterdam; te Linschoten: A. Steke lenburg, cand.; te Rijksen (Fr.); W. C. J. Jacobs, reserve leger-predikant te Grave. Bedankt voor Bleskensgraaf: W. Vroeg in de Wey te Bleiswijk. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Hendrik Ido Ambacht: F. J. Dieleman te Yerseke en H. Rijk sen, cand. te Middelburg, tweetal te Veen: A. van Stuyvenberg te Nun- speet en H. Rijksen, cand. te Middel burg. Beroepen te Gouda, Middeiharnis, Tholen, Veen. Vlaardingen en te Vlis- singen: H. Rijksen, cand. te Middel burg. Vietnamees oorlogskabinet gevestigd te Hanoi. Vandaag eerste bestandsbespreking. De nieuwe Vietnamese premier Ngu Dinh Dien heeft besloten een permanent oorlogskabinet te vesti- fen op het hoofdkwartier van de ranse-Uniestrydkrachten te Hanoi. Zijn besluit om de belangrijkste ministeries in de strategisch belang rijke delta van de Rode Rivier on der te brengen, wordt beschouwd als een uitdaging aan hen, die het Noor delijke deel van Vietnam geheel wil len ontruimen wegens het Vietminh- gevaar. In Zuid-Vietnam zijn 25.000 arbei ders in dienst van de Franse strijd krachten in staking gegaan. Zy wil len meer loon. Zij voeren aan, dat zy sinds de devaluatie van de pias ter, vorig jaar, geen loonsverhoging hebben gehad hoewel de prijzen tot meer dan het dubbele zijn gestegen. Een loonsverhoging was toegezegd, maar door allerlei formaliteiten ver traagd. Vandaag zullen in Indo-China de eerste bestandsbesprekingen worden gevoerd. De ontmoeting neeft plaats halverwege Hanoi en Thai Nguyen. Schurencomplex uitgebrand bij Amsterdamse boerderij. Zaterdagochtend vroeg is brand uit gebroken in een complex bijgebouwen van de kapitale boerderij „Anna's Hoeve" in Amsterdam. De bewoners, die nog niets van de brand hadden gemerkt, werden in allerijl gewekt. De brandweer slaagde erin uit een der brandende bijgebouwen een zieke koe te redden. Een op drie meter afstand van het laaiende vuur gelegen hooiberg van de pachtboer H. O. en een nabij ge legen grote stal konden eveneens voor het vuur worden gespaard. Een schuur met landbouwwerktui gen en kleinere stallen zijn geheel uit gebrand. De brand is vermoedelijk door kort sluiting in de schuur ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt FEUILLETON MAR MARYBURCHELL „Ja. ïk had een rusteloos gevoel en genoeg van de sfeer op Brierley Ma- nor, zodat ik besloot, te voet naar huis te gaan. maar in het bosje, juist voor je aan de toren komt, zag ik Nan en de jonge Fentiman. Blijkbaar hadden ze mij niet opgemerkt; zij was bezig hem te plagen en hij werd steeds nij diger. Terloops hoorde ik ook een paar nogal duidelijke kwalificaties wat mij betreft", liet Tom er droogjes op vol gen. „Kwalificaties, waaruit me vol doende bleek, hoe dwaas ik me had aangesteld". „Trek het je niet aan, Tom. Jij was de enige niet", zei Lucas, bij wijze van ietwat grimmige troost. „Dat is me nu wel duidelijk", her nam Tom vrij kortaf. „Ik denk, dat Fentiman haar van het plan om op de toren te klimmen wilde afbrengen. Niet zozeer vanwege het gevaar, maar omdat hij voor zyn persoon meer belangstelling opeiste. Van haar kant werd ze vermoedelijk bezeten door het denkbeeld om hem, in letter lijke zin, achter zich aan te slepen. Die idee moet haar zo in beslag genomen hebben, dat haar natuurlijke afkeer van zulk een beklimming er door werd overwonnen". „Geloof je, dat hy haar opzettelijk omlaag heeft gestoten?" vroeg Adèle angstig, toen Tom even zweeg. „Ja, dat zullen we geen van allen ooit weten, Adèle", antwoordde Tom. wiens blik heel wat zachter werd toen hij naar aanzag. „Alles bijeen geno men, geloof ik het niet. M.i. was hij niet vastberaden genoeg om zoiets te wagen. Ook had hy volgens mij te veel angst voor zijn hachje. Ik denk, dat er een soort worsteling is ontstaan, waarin ze tegen de zwak geworden muur is gevallen". „Zo hebben wij het ook gedacht", merkte Lucas nuchter op, „maar we hadden de verkeerde persoon op het oog". Tom scheen een ogenblik weer erg verontwaardigd, maar weldra kreeg ontroering bij hem de overhand. Dus jelui waren er op voorbereid, een meineed te doen, om mij tegen een aanklacht wegens moord te bescher men?" vroeg hij. „Natuurlijk", antwoordden Adèle en Lucas tegelijkertijd. „Helemaal niet natuurlijk", zei Tom streng. Getuigenis onder ede is ge tuigenis onder ede. Jelui moest je alle bei schamen". Nu keken ze elkaar eens aan, waar op Lucas kalmpjes de vraag stelde: „Wat zou jij hebben gedaan, als jij in de getuigenbank was verschenen en, zoals Flora, gedacht had, dat Adèle schuldig was?" „Doe niet zo gek", antwoordde Tom heftig. „Je weet heel goed, dat Adèle niet de schuldige kon zijn". „Maar gesteld eens, dat je het ge dacht had", drong Adèle glimlachend aan. Tom wilde zich echter allerminst de kant van wat hij als een absurdi teit beschouwde laten uitsturen. „Ik kón het niet hebben gedacht, kindlief" verzekerde hij. En toen ze dé hand naar hem uitstak en nauwelijks hoor baar „o Tom", fluisterde, trok hij haar haastig overeind. „Mal kind", riep hij tussen twee kussen door, „hoe kun je geloven, dat ik ook maar een ogenblik zoiets van jou zou denken?" „Wel... omdat ik me zelf er toe ge bracht had, het van jou te denken", bracht Adèle er verlegen uit. „Dat is wat anders", vond Tom en scheen juist op het Pi™t Adèle's goede eigenschappen uitvoerig te gaan prij zen, toen Lucas hen allemaal tot de nuchtere werkelijkheid terug riep met de woorden: „Dus heb ik eigenlijk meineed gepleegd ter wille van die on benul van een Fentiman. Maar wie ter wereld kan dan toch de coroner die ellendige vraag hebben ingeblazen?" „O, dat heb ik gedaan'5, zei Tom, zich nu van Adèle tot Lucas wendend. „Jij? Hartelijk dank! En waarom had je die buitengewoon onaangename vraag aan de orde doen stellen?" „Ja. zie je. ik wist niet, welke ge dragslijn je voor jezelf had bepaald en waarom je zo had gehandeld", zette Tom rustig uiteen. Jk was niet voor nemens iemand te doen beschuldigen, maar meende, dat de autoriteiten van Nan's tegenzin om alleen de toren te beklimmen op de hoogte moesten zijn. Als ze dan nóg aan een ongeluk wil den geloven, had ik mijn plicht gedaan en verder niets meer met de zaak te maken". „Nu, je hebt me een paar benauwde ogenblikken bezorgd", zei Lucas droogjes. „Dat begreep ik en het speet me, maar ik dacht, dat je evenals ik alles van de jonge Fentiman afwist en dat je van plan was om..." „Om hem aan de hemel over te la ten", vulde Fiora onverwachts Tom's wat haperende woorden aan. „En het ellendigste van het geval is, dat dit ook letterlijk is gebeurd". „Laat ons de vergelijking niet te ver doortrekken", kwam Lucas tus senbeide. „Als regel ben ik overtuigd van de plicht de aardse gerechtigheid naar krachten bij te staan en in de toekomst zal ik me strikt daartoe be palen. We hebben nu gezien, tot welke consequenties het kan leiden als je 't recht in eigen handen neemt". Allen stemden min of meer lachend hiermee in en aan het middagmaal heerste een buitengewoon opgewekte stemming. Tom zat tegenover Adèle en had nauwelijks ogen voor iemand anders. Fiora vond, dat hij er uit zag als iemand, die plotseling gevonden had waarnaar hij reeds lang, onbe wust, had gezocht, Adèle harerzijds straalde van vreugde nu de man, die ze liefhad, totaal onschuldig was ge bleken aan de duistere feiten, waar van zelfs zij hem een poosje had dur ven verdenken. Ook Lucas was het aan te zien dat hy opgelucht was, nu bleek, dat Tom feitelijk de hem bewezen dienst niet nodig had gehad en hij zich over hem geen zorgen meer behoefde te maken. Aldus van een zware verantwoorde lijkheid ontheven, had Lucas zijn na tuurlijke humor en opgewektheid in een ommezien teruggevonden. Jammer genoeg ware a Lucas' geest en slagvaardigheid niet bijster in staat, de tafelgenoten te boeien. Adèle en Tom toonden bijna uitslui tend belangstelling voor elkaar en Fiora was ten aanzien van Lucas wei nig op haar gemak. Onmiddellijk na het avondeten, toen het gelukkige paar zich snel verwijderd haa, maakte ze dan ook aanstalten zich naar haar eigen kamer te begeven. Dat immers was de beste manier om een „tête a tête" met Lucas te ontlopen. Lucas was echter op zijn hoede en liet haar niet gaan. „Loop niet weg, Fiora", zei hy, bij het venster staande met de rug naar 't raam en de landen in de zakken. Aarzelend en nog half onwillig vroeg ze: „Wat is er, wat wil je van me?" „O, 't een en ander", antwoordde hij flimlachend. „Om te beginnen: Spre- en we nog met elkaar?" „Ja... ja natuurlijk". „Welnu, ik geloof, dat we aan de twee anderen vanavond weinig zullen hebben". Ze kwam een schrede naderbij en glimlachte nu ook even, daarby op merkend. dat die beiden het wel met elkaar in orde zouden maken. „Ut denk het ook. maar ondertussen zijn jij en ik geheel op onszelf aange wezen". „Och..." begon ze, in 't besef, dat ze hem eigenlijk moest vertellen, hoe uitstekend ze zich zelf kon amuseren, maar hij liet haar niet uitspreken. „Zou je plezier hebben in een kort autoritje? 't Is nu niet zo warm meer en de maan komt prachtig op". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8