Zeeland oud... De muziek in de strijd tegen de beeldromans ZEELAND NIEUW! PLANNEN VOOR AUTOTUNNEL ONDER DE G0TTHARDPAS Westhove MAANDAG 28 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERRASSEND EFFECT George Rushford verving muziektheorie op Amerikaanse scholen door practijk Amerika's schoolwezen heeft met het „YVapen" der muziek de in ve ler ogen zo dorre, klassikale muziekles een dubbele overwinning ge boekt. De practijk heeft uitgewezen, dat muziek niet alleen de gewenste uitwerking heeft als „tegengif" t.a.v. verderfelijke invloeden, waaraan de Amerikaanse jeugd buiten de huiselijke kring en buiten het schoollokaal vaak wordt blootgesteld, zij ons ook (als de belangstelling ervoor op de juiste wyze wordt aangewakkerd) de aandacht van de jeugd op lange ter mijn te trekken. In Houston, in de staat Texas, kebben b.v. gedurende het afgelopen Jaar 650 kinderen van de lagere Ichool strijkorkestjes gevormd buiten de schooluren en bestaande uit 4 tot 60 leden eenvoudige com posities kunnen spelen. In Needham, in de staat Massachussets, behoort de practische muziekles nu tot het nor male rooster van de scholen. Tal van gemeenschappen over heel het land hebben deze voorbeelden gevolgd. De intense belangstelling, die de volwas sen Amerikaan gedurende de afgelo pen tien jaar voor goede, klassieke of moderne concertmuziek aan de dag heeft gelegd, wordt thans geëvenaard door het enthousiasme voor muziek onder de jeugd. Deze muziekprogramma's zijn oor spronkelijk niet uitsluitend opgezet om liefde voor de muziek aan te kwe ken. Zij hadden een tweede doel: de jeugd verre te houden van het toene mend euvel der „beeldromans". Die kwalijke beeldromans Vanzelfsprekend dat men niet kan voorkomen, dat kinderen zeker Amerikaanse kinderen, die in een zo veel losser huiselijke discipline leven dan wij in ons land gewend zijn de kwalijke exemplaren der beeldro mans in handen krijgen. „Maar wij konden althans proberen", zo stelde een der voormannen van het moderne muziekonderwijs, George Rushford, het probleem, „hun aandacht af te lei den van het laag-bij-de-grondse door hen in aanraking te brengen met wat goed en melodieus is". Er bestaat weinig twijfel, dat me nige beeldroman, gepubliceerd door onverantwoordelijke uitgevers, het pad voorbereidt waarlangs de argelo ze jeugd kan afglijden tot het peil der even argeloze misdaad. Ge zult het misschien niet willen geloven, dat kinderen tussen de 6 10 zich hebben kunnen verdiepen in de „Avonturen van Marie de Wree- de". Dit leeftijdsgenootje was de hel din in een (uiteraard in plastische te keningen vervat) relaas waarin zij (a) haar stiefmoeder met een strop de laatste adem doet uitblazen, (b) haar vader aanwijst als de schuldige, (c) zich verlustigt in zijn doodvonnis, (d) een dokter, die zich om het lot van 't tragisch achtergebleven meis je wilde bekommeren, met een dolk om zeep helpt. Voor een dubbeltje kan ieder kind een volslagen kannibalistisch relaas kopen, waarin een Frankenstein- monster zyn intrede neemt in een hotelkamer, en daar stuk voor stuk zijn bezoekers verorbert. De illustra ties zijn daarbij onsmakelijk gede- taileerd en beogen nimmer ook maar enige moraal te stellen. Andere publicaties van soortgelijke aard maken „kleine Lucie" tot de hoofdpersoon van een echtscheidings drama, waarbij het lieve dier zich tot een revolverheldin ontpopt. En een hele reeks uitgaven is van die aard, dat ze slechts als pornografie kan worden gekenschetst. Het probleem van deze publicaties is, dat zij vrijwel in handen van kin deren terecht komen. De jeugd koopt ze in het ijscowinkeltje en wacht zich er wel voor ze mee naar huis te ne men. Het duurt derhalve geruime tijd voor de ouders beseffen hoe er aan de „opvoeding" van hun sprui ten wordt gewerkt. Zelfs dan, in me nig geval, is men geneigd deze lite ratuur over één kam te scheren met de avonturen van ruimte-vluchten en quasi wetenschappelijke interplane- De huizenkwestie in Baarle-Nassan. Zal Van den Eynde zijn zin krijgen? Op vragen van het Tweede-kamer lid de heer N. van den Heuvel betref fende de grensscheiding België-Neder- land binnen de gemeente Baarle-Nas- sau hebben de minister van Buiten landse Zaken en de Minister zonder portefeuille schriftelijk geantwoord dat het hun bekend is, dat zekere Van den Eynde, die van Belgische nationa liteit is, op 16 Juni 1954 enige bomen heeft gekapt, staande in de berm van de weg Breda-Turnhout, waar zijn met enige huizen bebouwde terrein, dat eerder aan de N.V. Nederlandse Spoorwegen behoorde, aan deze weg grenst. Ten aanzien van deze percelen zijn tussen de Belgische en Nederlandse regeringen besprekingen lopende tot welker gebied zij behoren. Het Belgisch-Nederlands grensver drag van 1843 heeft voor de gemeenten Baarle-Nassau en Baarle-Hertog be paald, dat de status quo zou blijven bestaan. Het in dit verdrag geinsereer- de proces-verbaal noemt beide perce len Belgisch. De Nederlandse regering meent in staat te zijn aan te tonen, dat zulks ten onrechte is geschied en op een ingeslopen fout berust. Het tot staving hiervan verzamelde materiaal wordt door de Belgische re gering nog bestudeerd. De vragen of de ministers bereid zijn naar een oplossing van de in verband met de agglomeratie Baarle-Nassau- Baarle-Hertog reeds jaren bestaande problemen te streven, wordt door de ministers bevestigend beantwoord. taire oorlogvoering, waarmee beeld romans zich al evenzeer levendig be zig houden. Goede resultaten Te langen leste is het echter tot een uitbarsting gekomen. Dagbladen en psychiaters hebben het euvel aan de kaak gesteld. Waar men juridisch machteloos was de uitgevers van deze beeldromans aan te spreken, wist men de wederverkopers ertoe te bewegen een strengere censuur op de beeldromans uit te oefenen. Ge meenteraden namen verordeningen aan, waarbij de politie gemachtigd werd als censor op te treden. Dit was wel een kreupele wijze die door de gerechtshoven ook vaak werd ver- worpen als in strijd met het prin cipe van vrijheid van de pers om het kwaad te bezweren, maar men wilde althans door positieve daden een voortwoekerend kwaad bezwe ren. Het verwijderen van de gewraakte beeldromans uit de stalletjes was echter een negatieve daad. Opvoe ders waren er zich van bewust dat men er voor de kinderen iets posi tiefs tegenover zou moeten stellen. In vele gemeenten zocht men dit door het bevorderen van de belang stelling voor sport. Doch in Chicago begon men eerst aarzelend te pionie ren op het gebied van muziek. De lessen waren facultatief. George Rushford, de voorman in deze beweging, streefde er naar de moeilijke theorie van muzieklezen te vervangen door een betrekkelijk een voudige practijk. Hij kalkte de noten van een eenvoudig kinderliedje op het schoolbord en concentreerde zich op kleine groepjes kinderen, die nog nooit tevoren een muziekinstrument in handen hadden gehad. Hij gaf ze tijdens deze eerste les een kinder formaat viool, viola of violoncel in handen. Eerst liet hij hen de noten zingen. Daarop wees hij hen hoe zij deze noten op hun instrumenten kon den tokkelen. Zo ontstond de „massa methode" van muziek-lezen-in-de- practijk. „Wat ons bijzonder heeft verrast", aldus George Rushmore, „Is dat bij deze opleiding bleek dat de kinde ren geen „aangeboren talent" nodig hebben om een muziek-instrument te kunnen bespelen". Van deskundige opvoedkundige zijde onderstreept men dat deze mu zieklessen de kinderen in sterke mate concentratie leren en hun het begrip voor het ensemble, ook buiten het muzikale helpen bijbrengen. Menig doorgaans verlegen gewaand jochie of meisje is gedurende een vrije middag gerapporteerd als „con certerend" in een zelf-helpwinkel of bracht een onverwachte serenade aan mecaniciens, die bezig waren een auto door te smeren. Dergelijk en thousiasme behoort uiteraard tot de uitzonderingen. Rushford's trots geldt voornamelijk het feit, dat op sommige scholen waar hij zijn cursus met 130 leerlingen begon, aan het eind van het jaar er 100 kinderen wa ren, die redelijk een instrument be speelden en vooral iets van de gloed, die van muziek kan uitgaan, in zich hadden opgenomen. Meer dan ooit tevoren gaat de be langstelling van Amerika's opvoed kundigen thans uit naar muziek. Musici ondersteunen dit streven, ook al omdat het 'strijkinstrument als de grondslag wordt bechouwd van de Westerse muziekcultuur. Het ge vaar van een gebrek- aan instrumen talisten in de nabije toekomst is daarbij niet denkbeeldig. Dit zou op langere termijn het voortbestaan van grote orkesten kunnen bedreigen. Inmiddels staat echter vast, dat het strijkorkest in de strijd tegen de beeldroman een grote zege heeft be haald. ZWITSERLAND RAAKT VERSTOPT Spoorwegen zien belangrijk deel van hun inkomsten bedreigd (Van een medewerker) Van oudsher is de Gottliardpas de natuurlijke verbinding voor het land- verkeer tussen midden- en Zuid-Europa. De industriegebieden van West- Duitsland, de Benelux-landen, Scandinavië, Engeland en een deel van Frankrijk zijn feitelijk op deze pas aangewezen. Het gelielè Noord-Italiaan- se industriegebied is met het Noorden door de Gottliardpas verbonden. Naar schatting een kwart millioen motorvoertuigen zal ook dit jaar weer de pas passeren, een groter aantal dan enige ander Zwitserse pas te ver werken krijgt. Een deel, een 55.000, zal de pas echter doorkruisen: op spoorwagons geladen gaan die wagens door de tunnel. De bestuurders doen dat, Als de pas volgesneeuwd is of als zij zich niet zeker voelen op de moeilijke bergwe gen. En nu is er wel een plan, om ook een verkeerstunnel door de St, Gott- hard aan te- leggen, maar voor de Zwitserse spoorwegen zou het erg sneu zijn, om de inkomsten uit dat vervoer van auto's en hun bestuur ders te moeten missen. Vandaar dat die tunnel er niet komt, althans niet van staatswege, zeggen velen. Nu is er de laatste maanden een nieuw plan in bewerking, om tot een fiarticuliere opzet van een verkeers- unnel te geraken. „Die Weltwoche" het Zwitserse weekblad, schrijft: „Een comité van initiatief wordt ge vormd, waarin ook vertegenwoordi gers van de geïnteresseerde kantons zitting zullen hebben. Het zal geen volledig particuliere opzet worden, want deze kantons zullen moeten mee doen en eigenijk hoopt men ook nog op een bijdrage van de bondsrege ring. Men zou bijvoorbeeld een N.V. kunnen vormen met een kapitaal van een dertig millioen Zwitserse fran ken. De helft van de aandelen zouden de kantons moeten nemen, de andere helft particuliere bedrijven, vereni gingen van automobilisten, e.d. De regering zou een bijdrage kunnen ge ven van tien tot twintig millioen en tenslotte zou men een bedrag kunnen bijeen brengen door de uitgifte van een obligatielening". Op het ogenblik is de situatie op verkeersgebied zeer moeilijk, zo zet het blad uiteen. Iedere elfde Zwitser bezit thans een motorvoertuig. Dat zijn er 432.000, tegen 125.000 in 1935. Driemaal zoveel motorvoertuigen rij den uit het buitenland elk jaar Zwit serland binnen, en onder die 1,3 mil lioen buitenlandse vehikels bevinden zich 50.000 touringcars. Een dergelij ke ontwikkeling van het verkeer kan men niet uit de weg gaan en het wordt dan ook een dwaasheid, wan neer men er in blijft volharden, de belangrijkste Noord-Zuid-verbinding van het land voornamelijk voor de spoorwegen te reserveren. Toen die spoorwegtunnel werd aangelegd, ging Zwitserland nog met zijn tijd mee, al dus het blad. Nu doen wij dat niet meer, en dat geldt dan niet alleen de verkeerstunnelplannen die maar niet verwezenlijkt konden worden, maar ook de treurige staat waarin zich het net van de voornaamste verkeerswe gen bevindt. Frankrijk, Duitsland en Italië liggen op dit punt voor bij Zwit serland, als het toeristenseizoen zijn hoogtepunt heeft bereikt, dan is Zwitserland op vele plaatsen letter lijk verstopt. De gevolgen kunnen niet uitblijven. Als wij met oppassen, zo zegt het Zwitserse blad, dan zal men om ons heen rijden. Het aller ergste is de toestand op dat knoop punt van de St. Gotthard. Op drukke dagen, als er veel buitenlanders zijn, die niet gewend zijn aan het rijden in de bergen en als er veel grote tou ringcars m de rij staan, is het haast niet te doen. Alleen een autotunnel kan hier voldoende ontlastend wer ken. Maar behalve dat de Zwitserse spoorwegen zich ertegen verzetten, zrjn er groepen kantons in Zwitser land, die aan een in hun buurt lig gende pas de voorkeur zouden ven. Pas een verbetering zou het c worden, geen volledige oplossing door een verkeerstunnel. Plannen gereed Er liggen nu drie plannen voor een grote tunnel gereed. De eerste zou ruim vijftien kilonieter lang worden en 120 millioen franken kosten. Dat plan zou te kostbaar zijn en voor een verkeerstunnel ook moeilijk te realiseren. De afvoer van de giftige uitlaatgassen van auto's zou dermate grote bezwaren oproepen, dat men twijfelt aan de mogelijkheid dit plan uit te voeren. Deze tunnel zou dan even groot moeten worden als de spoorwegtun nel, en van Göschenen naar Airoio lo pen. Een tunnel door het hoogste ge deelte van de pas vindt ook niet veel bijval, omdat in de winter de toevoer wegen nog zeer moeilijk begaanbaar zouden zijn. Een derde oplossing is 'n tunnel van bijna tien kilometer, die ongeveer vijftig millioen franken zou kosten plus een jaarlijks bedrag van ongeveer fr. 650.000.Om de exploi tatiekosten te dekken zou wel een bedrag voor het gebruik van de tun nel moeten worden geheven, maar dit zou aanmerkelijk lager zijn dan de kosten van het autovervoer per trein. Dit project zal de komende maanden wel in het middelpunt van de Zwit serse belangstelling staan. Omstreeks November a.s. zal de Chr. Uloschool te Wissekerkewelke thans nog in enkele lokalen ver spreid over het dorp gehuisvest is, een fraai, modern schoolgebouw in gebruik kunnen nemen. Aannemer R. Sloiema ts reeds met de bouw begon nen, naar het ontwerp van de Goesse architect, de heer J. A. de Bruyne. Het gebouw verrijst op de hoek van de Julianastraat en een nieuw aan te leggen straat. Het zal bestaan uit drie leslokalen van 6.50 x 1.30 m. met daarachter een gang. Achter de hoofdingang is een 1/ m brede hall ge projecteerd, welke geheel uit bak steen wordt opgetrokken en ook be nut zal kunnen xvorden voor bijeen komsten. Rechts van de hall komt een kamer voor het schoolhoofd met daaronder de kelder voor de centrale verwarmings-installatie (oliestook en voorts de toiletten. Verder komt er een nattiurlokaal van 9 x 6.50 m en een bergruimte voor de leermiddelen, terwijl achter het gebouw een 300 m2 groot betegeld speelterrein wordt aangelegd. Zo no dig kan nog een vierde leslokaal xoor den bijgebouwd, xvaarvoor de grond reeds beschikbaar is. Dertien grabbelingen in de zak der historie Wat valt er van Westhove te vertellen f Veel te veel voor een klein krantenstukje en hoe zou 't anders kunnen, als je al elf honderd jaar bestaat? Latenwe daarom ditmaal maar eens in het xoilde weg in de zak grabbe len. Zoals je dat vroeger deed, als je Slabberjan speelde, in axigstige spanning, of er „Smoel", dan wel „Kap af!" voor de dag zou komen. De uit komst van de grabbelarij deze keer zal misschiexi wel even on gelijk uitvallen, als toen. Alzo dan: weet U, dat West hove enige eeuwen lang bezit is geweest van de Premonstra- tenser Abdij van Middelburg, xcelks Abten, in respectabele rij, het tot lustverblijf diende ,A.l- licht", zal U antwoorden „wat is er hier in oude tijden niét wél eens ap. of dependentie van de Middelburgse Wit-Heren ge- xveestf" Inderdaad, U had dit kunnen raden. Zo goed als men vrijicel van iedere Statigheid in Walcheren, met een behoorlijke kans van rdak-slaan beweren kan, dat het ééns xverd beze ten door een van de Perre. Na tuurlijk geldt dat ook voor Westhove. Dat xvas xcél een beetje later; de,, van de Perre vertegenxvoordigde de Prins, als Eerste-Edele, in de Staten; van 11681779. Het was een zeer deftig man. Weet U, hoe xvij „Geerse's" destijds, in onze onschuld-die- gecn-Fran3-vcrstond, Zijne Ex cellentie den Premier Noble be titelden? We deden ermee, als met de koeterwaalse etiketten, die de grote lui op onze apjjels en peren plakten, en xve spra ken van de Prume Nobel. Ove rigens in alle eerbied, dat spreekt. Weet U, waarom een reiger xcindxoijzert op de Westelijke grote toren? Dat stamt uit de tijd, dat Westhove hoorde aan de Van Reigersbergens. Het xvas toen de eerste helft van de 18e eeuw. Weet U, dat Piet Verlhge, timmermansknecht bij baas Francke van Oostkappel, een 50 jaar geleden, eens van de spits van diezelfde oren af hm tuimelde, in de vijver Waarna hij ongebroken en volledig bekroosd naar hxiis stekkerde, aan één stuk door sakkerende en f oeterende, omdat hij zijn bril kwijt xvas, die hij pas in de bril- lekraam op de Markt gekocht had voor een daalder. En 't was zo'n goeien. Weet U, dat er verschrikkelijk veel gevochten en gemoord en gebrand is daar om-en-nabij dat nu zo vriendelijk humani taire kindertehuis? Dat begon al in de 9e eeuw met die Noor- mannen. De geringere peryeke- len slaan xve nu maar even over, maar een extra vermelding ver dient hier toch wel de „bevrij der" Barthold Entes van Men- theda (Walcheren treft 't door- denband niet erg met zijn be- vrjjdingen), die het hele Wal- cherse laxid -platbrandde en uit moordde, allemaal uit religieu ze overtuiging, tussen 1572 en 1571/. Ook Westhove hielp het gelag betalen en werd ver- xvoest. Eigenlijk een vrij ordinaire exi stupide historie, dat eeuxcigdu- rend begriploos gekrakeel, maar er zyn xoél een paar inte ressante spoken xiit overgeble ven. Want xveet U, dat het nu al sinds A.D. 897 (toen 't Huis ook al eens verbrand werd), in de nacht van 16 op 17 Juni spookt daar, als de klok het midder nachtsuur slaat1 Een Witte Vrouwe verschijnt op de toren trans en klaagt. We hebben het zelf een keer gezien. Toen ze ons bespeurde, liet ze haar zak doekje vallen. Het xvas, helaas, in de warrige ruigte niet terug te vinden. Bovendien hadden we geen toegangskaart. Weet U, dat er ook nog een kelder is, waar je niets eetbaars in bewaren kan? Der. volgenden dag ts het bloed. Onze over grootmoeder xoist dit reeds. En al onze tantes. Weet U, dat, als dominee Van der Palm (xde dat was? beleef de referte aan uxo literatuurge schiedenis!) Zondags op West hove voor de Prume Nobel pre ken moest hij logeerde op Duinvliet en het regende, dat hij dan per draagstoel, door het Vlissingse dreefje, naar het Kasteel gebracht werd Als het Zondags regent, in de zomer, dan zien xve bijna dien Van der Palm daar schommelen in het Dreefje. Weet U xiiet, xvaar het Vlis singse Dreefje is Vraagt u ddt dan maar eens aan de bos wachter van Hoogduin', want in zijn bos is het. Het heet xcaar- schijnlijk zo, omdat het inder tijd leidde naar het Vlissingse bos, een stuk bos, dat aan de Stad Vlissingen hoorde. Daar ergens stond ook een zeer x?i- leyn kroegje „het Lindeboom- pje" het moet in de buurt van het tegenwoordige Zonneveld zijn geweest zo'n kleine bek- kesnijders-taveerne van een schilderij van Adriaen Brouwer. Een zekere Leyn Beek heeft daar op een Maartse Zondag van 1717 den helen dag „sit- ten drincken, met de kaart spélen en vlouken en is des avonds droncken na Domburg langs den weg gelopen". Waar voor hij door de Kerkeraad on der censure is genomen. Het bos is xvel -vrediger geworden. Weet U, hoe .iet komt, dat Westhove ook eens een keer be hoord heeft aan een Schotsen Colonel, Henry Balfour? Hij kreeg het voor 1669:7. Waar om in 's Hemelsnaam die 1 shil- lingen Och, het zal xvel in be taling zijn geweest voor een wat opgelopen nota xvegens achter stallige soldjj. Weet U, dat op een avond in de vorige eeux toen de familie Boddaert zat thee te drinken onder de bomen van de Grote Laan, het gezelschap opmerk zaam xverd op een naderende hoefslag? Welke bleek te zijn van een geharnast Ridder, die iii forse draf recht op het ge zélschap aanstormde. Juist, toen de sprakeloze verbazing om deze onbegrijpelijke ver schoning tot een zekere ver warring ging overslaan, xvas het Fantoom plotseling verdwe nen. Vermoedelijk een vroegere burchtheer, die zich een xno- ment in zijn eeuw vergiste. Se dert het jongste verhaal van Heer OTlie Bommel weten we, dat zoiets bestaan kan. Ja, en nu kunt U nóg zo „verlicht" glimlachen om dit verhaal, maar we geven het U toch te doen, om, zond. even te huive ren, op een schonen Juni-nacht in de Wulpe-Dreve te xvandelen. Weet U, dat de bel van de ge- kanteelde toren ze schijnt tij delijk ergens in de oranjerie te vertoeven in Bordeaux xverd gegoten en waarschijnlijk de scheepsbél is van de Duinker- ker kaper, die hier in 1761 op het strand werd gejaagd? Weet U, dat het hele bos van Westhove eens gerinkeld heeft, of er duizend arresleden tegelijk aankwamen? Dat was om streeks 1800, na een complicatie van dooien en vriezen, toen het bos vol ijskegels hing. Er stak een storm op en er kicam enor me schade van. Onze over grootmoeder heeft het West- hoofse Bos horen rinkelen. Ge lukkig hij, die zó'n overgroot moeder bezitten mocht! Waarde lezer, maar we mo gen niet blijven grabbelen. La ten we besluiten met een eer biedige groeten is aan onze overgrootmoeders. J. C. v. 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11