Liefdadig pionierswerk van een echtpaar in Canada KLANKBORD PROGRAMMA WAARIN SPANNING BEPAALD NIET ONTBREEKT KAN MEN AAN DIEREN ZIN VOOR GELD BIJBRENGEN JIMMY en de Bende van Bolletje Bink 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 JUNI 1954 HET WONDERE LICHT VAN „DE FLAMBOUW Een predikant zette een kinder-boerderij op (Van onze correspondent) QUEBEC, Mei Geloof en een rotsvast vertrouwen zijn de grondslagen geweest, waarop één Nederlands emigrantengezin in Canada een bestaan heeft opgebouwd, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor meer dan twin tig Canadese kinderen, die door een harde maatschappij verstoten schenen. Het ideëel pionierswerk dat ds. Dirk van der Valk en zijn vrouw Truus verrichten op de bescheiden boerderij, die vlak bij het Brome Meer in de provincie Quebec in Canada is gelegen, is even kenmerkend voor de Neder landse geest ais de verrichtingen van tienduizenden hardwerkende, voor malige Nederlanders, die in Canada de gelegenheid hebben aangegrepen hun eigen materiële levensomstandigheden en de toekomst van hun kinde ren veilig te stellen. Op deze boerderij, die de toepasse lijke naam van „Le Flambeau'* („de jpii Flambouw") draagt, vinden jeugdi ge slachtoffers van de pioniersjaren méér dan een onderkomen: zij her krijgen er het vertrouwen in de maatschappij, dat hen zo wreed was ontn ien. Di. as niet het weest toen Dirk van der 1925 op zijn vier en twintigste jaar, het diploma van de Tuinbouwschool te Boskoop in zijn zak, in Canada aan land stapte. Zijn ambitie was toen geen andere dan zich in dit uit gestrekte land van bossen en meren een bestaan te bouwen. Werk was er in overvloed. Hij begon er als boeren knecht en trok van de ene werkge ver naar de andere, van Ontario naar Saskatchewan tot hij tenslotte in Vancouver terecht kwam waar hij zich als tuinarchitect vasteigde. Naar Texas. Zowel zijn vader als zijn grootva der waren in Den Haag voorganger geweest van de Nederlands Hervorm de Gemeente. Vanzelfsprekend dat deze levenshouding was overdragen op de jonge Dirk. Maar de behoefte om zelf in hun voetstappen te treden, manifesteerde zich bij hem pas toen hij reeds geruime tijd in Vancouver was en daar onder de indruk kwam van een preek van een bezoekend Doopsgezinde Dominee uit de V.S. Met een paar dollar op zak vertrok hij vrijwel onmiddellijk daarna naar Texas, waar hij zich liet inschrijven op het Doopsgezind Theologische Se minarie, even buiten Fort worth. Na zyn studie voltooid te hebben, keerde hij naar Canada terug, waar hij een Franse gemeente in New Brunswick als standplaats kreeg toegewezen. Een paar jaar later vertrok hij naar Parijs voor verdere studie. *Daar ontmoette hij een landgenote, dochter van een Rotterdamse zaken man, die zich met een groep geest verwanten in de armste buurten van Parijs had gewijd aan sociaal werk. Kort na hun huwelijk vertrokken zij naar Canada. Gaarkeuken. Zij kwamen er aan op een tijdstip waarop de gevolgen van de depressie die in de dertiger jaren liet Westelijk Halfrond in zijn greep hield, alom zichtbaar waren. Een van de eerste avonden- in dit nieuwe land, kwam een uitgehongerd klein meisje aan hun achterdeur om voedsel bedelen. „Op dat ogenblik", herinnert domi nee Van der Valk zich „schaamden wij ons voor ons toch waarlijk niet vorstelijk inkomen van 18.per week". Het was die avond, dat de Van der Valks besloten een gaarkeuken voor kinderen in te stellen. Binnen een week hadden zij de goede geesten in het stadje Moncton gemobiliseerd: elke middag was er voor ondervoede schoolkinderen althans één warme maaltijd per dag. „Winkeliers en boe ren hielpen ons met pannen, potten, vlees en groenten", zegt mevrouw van der valk. „Wij nebben nooit iemand om een cent gevraagd". Wij waren er beiden van overtuigd, dat wie goed doet, ook goed zal ontmoe ten". Pernjanent Tehuis. Volgt men de geschiedenis van de Van der Valks in de daarop volgen de jaren, dan blijkt dat deze uit spraak in ieder opzicht is bewaard- heid. Het echtpaar bleef zijn aandacht richten op verlaten of ouderloze kin deren en het denkbeeld ontstond de ze onschuldige slachtoffertjes van de maatschappij een permanent tehuis te geven, en hen samen met hun ei gen kinderen groot te brengen. Reeds hadden ze een aanbetaling Stijgende omzet bij Philips In de periode van Januari tot en met Maart van dit jaar heeft de om zet van de N.V. Philips Gloeilam penfabrieken 408 millioen gulden be dragen, hetgeen een stijging van 21 pet. betekent in vergelijking met de zelfde periode in 1953, aldus heeft ir. P. S. Otten in de raad van be stuur medegedeeld. Hij verklaarde op timistisch te zijn ten aanzien van 't lopende jaar. Een aanzienlijk deel van de ver koopproductie zal volgens ir. Otten komen te liggen in het gebied van de electronische industrie. Hij noemde dit een industrie, die aan het begin staat van een ontwikkeling met on gekende mogelijkheden. Wat de uitbreidingsplannen ten aanzien van het buitenland betreft, deelde ir. Otten mee, dat in Hasselt flinke industriële activiteit zal wor den ontwikkeld. Men behoeft daarbij niet ongerust te zijn over verminde ring van de werkgelegenheid in Ne derland. De Nederlandse fruittelers-organi satie houdt op 1 Juli in samenwer king met de Stichting voor de Land bouw in de boomgaard Lombok na bij Cothen een demonstratie met be- regenings-installaties. gedaan op een vervallen kazerne, even buiten Montreal, toen een plaat selijk makelaar, J. E. Wilder, van hun plannen hoorde. Hij trok er op uit en vond een veel geschikter be huizing in zijn oude boerenwoning op een flink stuk land. Toen de Van der Valks hun hele hebben en houwen daarin hadden gestort, schonk de ma kelaar hen de rest van de koopsom, die vier keer zo groot was. Op deze farm, die ze „le Flambeau" npemden, kon eindelijk de grote taak, die de Van der Valks zich gesteld hadden, worden begonnen. Sinds zij er op 1 Augustus 1948 in trokken, werkten zij met man en macht om het boerenbedrijf op gang te brengen. Eerst was het een kwes tie om de gebouwen bewoonbaar te maken en alles wat het grotendeels verwaarloosde land - kon opbrengen om te zetten in koeien, kippen of voedsel voor de kinderen, die een paar maanden later in „le Flambeau" werden ondergebracht. Thans is het gezin veertig man sterk. Onder de kinderen zijn Frans en Anglo-Canadeesjes, Nederlanders, Denen en zelfs een Ceyloneesje, af komstig uit een Hindoe gezin. Spontane weerklank. De jongens zijn ondergebracht in een der bijgebouwen „La Ruche" genaamd en de meisjes hebben een eigen „huis", „Le Nid Fleuri" gehe ten. Men is thans doende een klas lokaal gecombineerd met werkplaats voor handenarbeid op te trekken. Intuss" ondervinden de Van der Valks in --.rome opnieuw, dat hun onbaatzuchtig voorbeeld, een sponta ne en enthousiaste weerklank wekt bij hun medeburgers. De dokter (die overigens op 90 kilometer afstand van „le Flambeau" woont) heeft nog nooit iets anders dan dank willen aanvaarden voor de hulp en medicijnen, die hij voortdurend geeft. Een jeugdig leraar. Bill Learoyd, sloot zich bij de gemeenschap aan en werkt thans aan de opvoeding van de kinderen onder auspiciën van het plaatselijk schoolhoofd. Giften in geld en natura komen voortdurend bin nen. Een vrouwengroep in de omge ving schonk „le Flambeau" een elec- trische waterpomp. Een van de meis jes, die een trjd lang op de „Flam- Russische tanker in beslag genomen bij Formosa. Door Tsjang-Kai Tsjek-mannen. De Russische regering heeft een protest ingediend bij de regering van de Verenigde Staten tegen het feit. dat een Russisch tankschip ten Zui den van Formosa door Amerikaanse oorlogsschepen aangehouden zou zijn, waarna het schip zijn koers moest wijzigen. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse vloot op de Pacific heeft ont kend, dat Amerikaanse schepen bij deze aanhouding betrokken waren. Later bleek, dat de tienduizend tons tanker werd aangehouden door oor logsscheepjes van Nationalistisch Chi na (Formosa). Het schip werd opge bracht naar de haven Kaoh Sioeng. President Tsjang Kai Sjek had Vrij dag een onderhoud met enkele des kundigen over deze kwestie. Er be vinden zich thans in Formosaanse ha vens drie aangehouden schepen, na melijk twee Poolse en een Russisch. De Russische regering heeft gedreigd met maatregelen om de vrije vaart nabij het eiland Formosa te verzeke ren. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de plaats van wijlen de heer A. J. de Goeij benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, de heer H. J. M. Verhey te Didam (K.V.P.). FILMS IN ZEELAND. Twee thrillers. Het filmprogramma is ditmaal rij kelijk voorzien van het element span ning: twee thrillers en een drie-D avonturenfilm maar liefst en boven dien de knappe, boeiende film „De Vrouwenkooi" (Electro, Middelburg). „De Vrouwenkooi" werd onder regie van Maurice Cloche vervaardigd. De film is geinspireerd op een krantenre portage over jeugdmisdadigheid. Het is het verhaal van het jonge meisje Mi- cheline (Daniele Delorme)dat een el lendige jeugd doormaakt en ten onder dreigt te gaan in een verderfelijk mi lieu. De actrice Daniele Delorme maak te van haar rol een ware creatie; knap veelal ontroerend spel. Regisseur Clo che wist ook in „De Vrouwenkooi" de sfeer te brengen, waarvan de Fransen het geheim schijnen te bezitten en zo ontstond een waarlijk bijzonder knap pe film, die het aanschouwen alles zins waard is! De strijd van een ex-bokser tegen een moorddadige gangsterbende, dat is het onderwerp van de voortreffelijke thriller „99 Riverstreet". (Alhambra, Vlissingen), met in de hoofdrollen John Payne en Evelyn Keyes- Regis seur Phil Karlson woekerde met de hem ten dienste staande middelen en maakte van „99 Riverstreet" een thril ler, waarin 't aan spanning geen ogen blik ontbreekt en waarbij het, dank zij bepaalde „griezel-effecten", plezie rig huiveren is. Rudolph Mate toonde zyn kunnen op thriller-gebied in „Het mysterie van de groene handschoen". (Luxor, Vlis singen), waarin Glenn Ford de ex-in fanterist Michael Blake speelt; de man Hervatting postwisselverkeer met Oostenrijk Met ingang van 1 Juli a.s. zal, met inachtneming van de beperkende be palingen, welke gelden in het overi ge postwisselverkeer met het buiten land, zal de dienst der gewone postwis sels met Oostenrijk in beide richtin gen worden hervat. Zowel de bedragen van de te stor ten, als de uit te betalen postwissels behoren in Nederlandse munt te wor den vermeld. Het maximum bedrag is voor beide richtingen vastgesteld op gulden. die zes jaren na de tweede wereldoor log naar Frankrijk terugkeert, op zoek naar 'n waardevol relequie uit de vijf tiende eeuw, genaamd de Groene Handschoen. Een internationale mis- dadigersbende heeft evenwel ook be langstelling voor de mysterieuze hand schoen en ziedaar het thema: de jacht van de bende op Blake en de hand schoen. Vele spannende momenten telt deze film, die knap werd verfilmd en waarin met name het spel van Glenn Ford boeit. Spanning vindt men tenslotte ook in de drie-D ïndïanenfilm „De charge aan de Rode River" (Grand, Goes). Romantiek en avontuur in diepte-wer king, zodat U van wel zeer nabij de gevechten met de Roodhuiden, de po gingen tot ontvoering van twee blan ke meisjes, kunt meemakenEen met vaart en verre verfilmde Western. Zaterdag- en Zondagmiddag brengt Electro (Middelburg) nog een product- „2 x 2 is 2" met het befaamde ko miekenduo Stan Laurel en Oliver Har dy. beau" een onderkomen had gevonden, werkt thans in Chicago en stuurt ie dere maand een cheque van 30. Altijd hulp. Deze hulp is hard nodig, want bui ten hetgeen dè Van der Valks en de kinderen op de boerderij kunnen ver bouwen, is er omstreeks 500.per maand nodig voor kleding, onderhoud en dergelijke. Eenmaal in de maand gaat Truus van der Valk naar Mon treal om bij een grossier de voorra den in te slaan, die de kolonie op de been moeten houden. „God heeft ons nog nooit in de steek gelaten" is de uitspraak van dit echt paar, dat in de overtuiging, dat de onderneming die zij begonnen, goed en noodzakelijk was. een verantwoor delijkheid op zijn schouders heeft ge laden waarvoor menig kapitaalkrach tig gezin zou zijn teruggeschrokken. God heeft inderdaad geholpen wan neer de nood het hoogste was. Toen bv. op 14 Februari 1950 er geen cent in kas was, maar grote rekeningen moesten worden betaald, baande de brievenbesteller zich een weg door de sneeuw naar „le Flambeau" met een brief van de plaatselijke bank, waar uit bleek dat een anonieme gever bijna 2000 op de rekening van de dominee had gestort. De van der Valks hebben menig misdeeld kind reeds tot een bruik baar lid van de maatschappij ge maakt. Dit is hun beloning. Voor de kinderen zal het wondere licht dat „De Flambouw" uitstraalt altijd het veilig baken in een woelige wereld blijven. Het echtpaar Van der Valk Valse munters van Luik werden veroordeeld. Straffen van zes maanden tot zeven jaar. Het assisenhof te Luik heeft Uit spraak gedaan in de zaak tegen de vervaardigers van valse biljetten van honderd gulden, honderd marken en frs 500. De 32 beklaagden zijn veroordeeld tot straffen variërend van zes maan den tot zeven jaar. De 41jarige te Luik wonende Ne derlander Antonius P. en de Belg Joseph R. kregen zeven jaar eenza me opsluiting. De Belgen Renée M. en Alphonse B.. die valse biljetten van honderd gulden in Nederland in omloop hebben gebracht, kregen respectievelijk 18 maanden en vyf jaar gevangenisstraf. De Nederlander Mathias M. uit Nieuwenhagen zal met een aantal andere voortvluchtigen Maandag a.s. bij verstek veroordeeld worden. Roofzieke koopman kreeg drie jaar. Sloeg taxi-chauffeur op het hoofd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 36-jarige koopman D. van der W. uit Vlaardingen, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Van der W., die door de Rotterdam se rechtbank was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, was ervan be schuldigd, de 54-jarige chauffeur B. uit Apeldoorn op een donkere nacht in November van het vorige jaar on zacht met een tang op het hoofd te hebben geslagen. Van der W. had aanvankelijk ver klaard dat hij B. had willen beroven, omdat hij, naar hij thans beweerde, bang was geweest andecs voor po ging tot doodslag te woraen veroor deeld. In- en doorvoer van honden en katten verboden. Ter wering van hondsdolheid heeft minister Mansholt met ingang van 26 Juni 1954 de in- en doorvoer van honden en katten, in en door Neder land, verboden. In en doorvoer van hond of kat is alleen mogelijk als een verklaring van een dierenarts kan worden overlegd, waaruit blijkt, dat hij tenminste eén maand en ten hoogste twaalf maanden voor de in- of doorvoer een volledige enting van het dier tegen hondsdol heid heeft verricht. BIJEN KUNNEN TELLEN. De aap en de fiches. (Van een bijzondere medewerker) Kunnen dieren tellen? Ja, maar niet ver. Duiven halen het totzes* Vol gens zeer recente onderzoekingen zou den ook bijen kunnen tellen. Men heeft namelyk aangetoond, dat byen byzonder honingrijke bloemensoorten herkennen aan het aantal bloemblade ren en dat zy die bloemen versmaden, als men een paar blaadjes verwydert. Maar nog iets anders: kan men dieren de zin van geld bijbrengen? Dat is.ge lukt en wel bij enkele dieren. Ratten die tot de intelligentste dieren be horen kan men inderdaad de sym bolische waarde van het geld duidelijk maken. Men kan hen leren, door aan een touwtje te trekken om een opge- Architect W. M. Dudok. Dank zij de samenwerking van publiekrechtelijke lichamen en par ticuliere instellingen zal aan de ar chitect W. M. Dudok ter gelegen heid van zijn 70e verjaardag een huldeblijk worden aangeboden be staande uit een boekwerk, waarin de betekenis van dé jubilaris als archi tect en stedebouwkundige in woord en beeld tot uitdrukking wordt ge bracht. In overleg met de heer Du dok is deze huldiging vastgesteld op Donderdag 5 Augustus a.s. in het raadhuis te Hilversum, een zijner scheppingen. TITEL Ernest Hemingway deberoemde schrijver, die kortr geleden twee keer met een vliegtuig omlaag stortte in Af rikawerd aoor een kran tenman betrapt in een café te Genua. Gevraagd naar de titel van zijn komende boek over Af rika, zei Hemingway: rJenever is niet voor kleine kinderen". KUNST. De stad Harlow üT Engeland heeft aan de beeld houwer Henry Moore opdracht gegeven een „gezinsbeeld" te maken voor een der parken... Hij mag maken wat hij wil als hi) maar voldoet aan een enkele eis: in het beeld mogen geen gaten zitten, waardoor jongens hun hoofd kunnen steken. WAT ZE ZEGGEN. De Engel se literator Sommerset Maug ham: „Het is ontzettend ver velend, dat je alleen maar ken nis kunt verwerven door hard werken". DUIVEN. Wiesenberger, een bekend New Yorks beursman heeft een postduivendienst ge organiseerd tussen de beurs en zijn New Yorkse by kantoren.... De duiven doen het sneller dan chauffeurs Ln auto's, want die auto's worden te lang opge houden in het New Yorkse ver keer. KRUISWOORD VREUGDE. sets (Verenigde Staten) heeft zich de onsterfelijke dank van alle Engelse kruiswoordpuzze laars verworven. De universi teit heeft een woordenboek la ten verschijnen, waarin de woorden niet naar de eerste letters, maar van de laatste letter af gealfabetiseerd zijnvorm!! GELUKKIGE VROUW. De spinster Emina Kotsjewa, er gens in een spinnerij van Sofia (Rood Bulgarije) heeft de or de van Dimitroff en een zijden -japon gekregenZe is de topwerkster van de fabriek. De dame is al klaargekomen met haar productie voor het jaar 1969 en zo juist begon ze aan 19701! WONDERKIND. In het con servatorium te Rouaan werd de eerste prys voor vioolspel uitgereikt aan het meisje Clai re BernardHet kindje is zeven jaar oud!! TROUWEN EN DOPEN. Do- miné Fleetwood in Leytenstone (Engeland) heeft er genoeg van. dat zovele jonge paartjes niet weten hoe een huwelijks plechtigheid moet verlopen en zovele jonge ouders niet op de hoogte zijn van de doopplech tigheid. Telkens als de dominé een aanvrage voor deze plech tigheden krijgt pakt hij zijn filmtoestel en vertoont hij voor de candidaten een huwelijks- of een doopfilm om deze voor te lichten! NIET MEER KUSSEN. Me vrouw Lily Green te Londen heeft een auto-ongeluk gehad en de sch uldige aan dat ongeluk heeft aan mevrouw Green 1000 pond moeten betalen. Ze liep een lip- en wangbeschadiging op, waardoor ze... niet meer kan kussen. Tweemaal is de dame aan de lippen geopereerd, maar het is nog altijd zó, dat ze geen enkele vorm van druk op haar lippen kan verdragen... zelfs niet in de beminnelijkste 109. Jackie had geluk. Binnen vijf minuten was hij terug met een hele hoop ijzerdraad en hoewel het niet meeviel de twee arrestanten daarmee stevig aan han den en voeten te binden, lukte het toch Na een half mrtje zwoegen zat het karweitje er op. „Zie zo", zei Timmy met een tevreden gezicht, „dat hebben we al weer gehad. Nu moeten we nog voor één ding zorgen. We moeten een flinke auto zien te krijgen, waarin wij het hele zaakje kunnen inladen. Zie jij nou een fiets te pakken te krijgen waarmee je naar de dichtst bij- zijnde garage kunt rijden en kom dan zo gauw moge lijk met een grote auto terug". Jackie liet zich dat geen tweemaal zeggen. Op een holletje ging hij er van door.... Intussen probeerde Jimmy zijn vriend Piet Potlood wat op te knappen. Hij masseerde diens been zo goed mogelijk en hij liet hem voorzichtig een paar passen maken. Piet trok wel een erg pijnlijk ge zicht maar toch ging het beter dan hij zelf verwacht had. Toen hij zo met Piet Potloods welzijn bezig was, schoot hem eensklaps wat te binnen. „Er moet hier sok nog een barones en een andere vrouw in huis zijn", zei hij. „Daar had ik bijna niet meer aan gedacht In mijn ijver de bende op te rollen". Piet knikte. „Waar die uithangen weet ik ook niet", zei hy, „maar vraag 't eens aan Rooie Alie, die zal er wel meer van weten". Jimmy stond op en zei: „Ik laat je even alleen. Daar moet ik meer van weten". hangen bnsje in bewegihg te brengen, waaruit een fiche valt. Men kan hun verder bijbrengen, dat ZÜ voor die fi che een stuk kaas kunnen „kopen". De chimpansé's van de Amerikaan se dierpsycholoog, dr Wolfe (Yale- universiteit) kunnen door allerlei din gen te verrichten geld verdienen. Het verdiende geld wordt uitbetaald in de vorm van witte fiches. Deze witte fi ches kunnen zij dan werpen in een automaat in het laboratorium be kend als de Chimpomaat om in het bezit te komen van blauwe, rode en gele fiches. Die kunnen ze uitgeven of sparen. Voor de blauwe fiches kun nen ze in een andere automaat vruch ten krijgen en voor de rode drinkwa ter. De gele geven hun het recht, een ritje te maken op de rug van dr Wol fe. Toen men een witte rat in hun kooi losliet alle chimpansé's zijn doods bang voor ratten liep een van de apen direct naar zijn „spaarpotje", haalde er een gele penning uit en vluchtte op de rug van zijn baas De chimpansé geldt zo schrijft „Die Weltwoche" verder voor een van de meest intelligente van alle die ren. Maar men heeft ook bij dieren nog individuele verschillen. Men heeft genieën en idioten. Een bijzonder be gaafde, volwassen chimnansé kan de intelligentie-prestaties van een vier jarig kind bereiken, waarbij men er rekening mee moet houden, dat het dier de menselijke spraak ontbeert. Zover de dierpsychologie thans reikt, schijnt dit wel de uiterste grens van de dierlijke intelligentie te zijn. Maar in de dierpsychologie is het laatste woord nog niet gesproken. In wer kelijkheid staat men eerst op dc drem- fiel van de wonderwereld van de dier- jjke geest, aldus het blad. Kanovaarder verdronken Tijdens een trainingstocht is Don derdagavond in het Spaarne de 33-ja- rlge Haarlemmer H. Mika met zyn kano omgeslagen en verdronken. Een 15-jarige kanovaarder heeft nog ge tracht hem duikend te bereiken ech ter zonder resultaat. De Haarlemse politie heeft later gedre venloze lichaam opgeha; Bekroonde inzending: „Weet je waarom ik Drie Hoefijzers Bier zo graag drink? Je wordt er zo mense lijk van". De Heer E. Ottink, Bur- gem. Verbrugweg 10 te Eek en Wiel (Bet.) ont- ving voor het onder schrift, dat wij hierbij afdrukken, een kist heer. lijk Drie Hoefijzers Bier. 49 andere prijswinnaars ontvingen eenzelfde be loning. Win gratis Uw kist Drie Hoefijzers Bier Wekelijks worden gratis 50 kisten uitgereikt, dus zend vóór 3 Juli a.s. een geestig onderschrift bQ de sprekende Drie Hoefijzers-paarden per briefkaart (7 cents post zegel) aan: „Drie Hoef ijzers Bier",postbus 1702 Amsterdam. Niet meer dan 25 woorden gebrui ken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8