C D Critieke dagen voor Amerika's minister van landbouw C 3 Het gebrek aan hotelruimte is nijpend in de hoofdstad EIERVERBRUIK IN NEDERLAND ONDERZEEBOOT TOLDE ROND IN EEN PR0EF-TANK 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 JUNI 1954 EXCELLENTIE OP DE SCHOPSTOEL. Ezra T. Benson's streven naar lagere landbouwsubsidies (Van onze correspondent). NEW YORK. Binnen enkele weken zal blijken of Ezra T. Benson, Amerika's minister van Landbouw tevens voorman van de Kerk der Heiligen der Laatste Dagen (de Mormonen), de schopstoel, waarin hi) zich de laatste anderhalf jaar heeft bevonden, zal moeten verlaten, of dat zijn inzichten ten gunste van realistischer landbouw-subsidies alsnog de overhand behalen. De strijd bevindt zich thans in de laatste phase. De tegenstanders van de minister zijn sterk verschanst in het congres. Slechts indien president Eisenhower hun voorstellen met zijn veto te niet doet, zal Benson's po sitie gehandhaafd blijven. President Eisenhower heeft inderdaad aanvan kelijk met een dergelijk veto gedreigd. Het feit, dat de president echter op zijn meest recente persconferentie weigerde deze verklaring te herha len, is door landbouwkringen geïnterpreteerd als een eerste aanwijzing, dat het Witte Huis zjjn oorspronkelijke mening zou hebben herzien. De kwestie van landbouwsubsidies is ook in ons land vaak een veelom streden zaak geweest. De oplossing, die minister Mansholt er voor vona, zal niet voor alleen bevredigend zijn, maar de prinicipes die er aan ten grondslag liggen het vinden van net steunpeil aan actuele, economi sche indexcijfers getuigen van een realistische benadering van het pro bleem. Binnenskamers heeft minister Ben son meermalen de verzuchting ge slaakt soortgelijke, realistische prin cipes als die van zijn Nederlandse collega in de V.S. te kunnen toe- assen. Benson heeft de Ameri- aanse boer hiervan nog niet kun nen overtuigen. „Pariteit"-formule. De V.S. zjjn alsnog gebonden aan een rigide formule van „pariteit". Aan de hand van deze formule, die febaseerd is op betrekkelijk verou- erde landbouw-economiscbe grond slagen, zijn bedragen vastgelegd, waartegen de Amerikaanse regering verplicht is stapelgoederen op te ko pen zodra de prijs daarvoor op de vrije markt beneden deze „pari teit" zakt. door ROBERT KIEK. Het is niet het principe van „pa riteit", dat nu in dispuut is. De strijd vraag geldt of deze prijs-stutten steevast onveranderd moéten blijven gehandhaafd, of dat de minister van Landbouw de bevoegdheid moet heb ben ze te verlagen waar dit, gezien de economische omstandigheden van het ogenblik wenselijk wordt. Het is het Congres, dat hierover beslist. Minister Benson heeft, ook bin nenslands, van zijn hart geen moord kuil gemaakt. Hij is er voorstander van de steunprijzen van het huidig niveau van 90 van „pariteit" ge leidelijk te verlagen tot 75 Aan het practisch voorbeeld van b.v. de boter-industrie kan men zich een indruk vormen van hetgeen er in dit pariteits-duel op het spel staat. Er is de laatste jaren in de V.S. meer boter geproduceerd dan op de binnenlandse en buitenlandse markten gezamenlijk kon worden af gezet. Onder de wet was de regering echter verplicht tegen 90 van het pariteitsbedrag alle boter op te ko pen, die op de vrije markt niet kon worden verkocht. Vanzelfsprekend, dat deze steun er toe bijdroeg de vrije-marktprijs op (een hoog) peil te houden. Daarentegen heeft de Amerikaan se regering van haar belastingin komsten ruim S 2 milliard aan sub sidies moeten besteden om 400 mil- lioen pond boter op te kopen, en verdere kosten moeten maken om deze in koelhuizen op te slaan, een contrdle-apparaat in stand te hou den e.c. De kosten hiervan komen uiteindelijk toch ten laste van de consument. Een laar geleden deed Benson de melkindustrie de aanzegging, dat het ogenblik was gekomen dit pro bleem op vrijwillige basis ter hand te nemen. De industrie diende zelf regelend op te treden om een over- reductie van boter te voorkomen oor o.a. de consumptie van melk onder het publiek op te voeren en onderzoek te doen verrichten op welke wijze ook meer boter zou kunnen worden verkocht. „Wij moe ten er voor zorgen, dat het voedsel in de maag van 't publiek, en niet in opslagplaatsen terecht komt", was Benson's uitspraak. Benson was, en is ervan overtuigd, dat indiende boterprijzen slechts voldoende dalen het publiek tot een veel 'grotere consumptie van boter zal overgaan, waardoor de grotere omzet het prijsverschil ruimschoots zal compen seren. Niet aangegrepen. De industrie heeft deze kans niet aangegrepen. Mogelijk, dat politieke overwegingen hiervan de oorzaak waren. Dit is een verkiezingsjaar. De goed-georganiseerde landbouw- groeperingen waanden zich er wel zeker van, dat de innerlijk toch reeds zo gespleten, en van buiten zo fel bestreden. Republikeinse par- 3 alles in het werk zou stellen om thans de 20 millioen landbouwge- zinnen niet tegen zich in het har nas te jagen, door thans aan de steunprijzen te tornen. Deze menta liteit vindt men in het Congres weerspiegeld. Congresleden van Landbouwstaten kunnen dit pro bleem immers niet uitsluitend in het licht van het hoogste landsbelang bezien, waar hun herkiezing op het spel Btaat. Politieke koorddans Het probleem is echter nog aan merkelijk ingewikkelder. De steun prijzen vormen een zeer groot per centage van het regeringsdeficit. Elke oplossing van dit probleem, waardoor het budget van het Depar tement van Landbouw verlicht zou worden, is derhalve welkom. Pogin gen om Amerikaanse overschotten af te schrijven door b.v. grote hoe veelheden surplus-landbouwproduc- ten te schenken aan onder-ontwik kelde landen zijn gefaald. Zij zijn af gestuit o.a. op de vrees van Euro pese landbouwnaties met wie de V.S. gebonden is overleg te plegen dat er hier sprake zou zijn van een vorm van „dumping", of van een Amerikaans streven om Europa's traditionele afzetgebieden te verove ren. Indien de V.S. hiertegenover had den kunnen stellen, dat de wetge ving inzake invoerrechten in dier voege was verruimd, dat Europese producenten van landbouw- of in dustriële artikelen althans in rui mere mate toegang tot de Ameri kaanse markt konden verkrijgen, dan hadden de Europese onderhandelaars wel water in de wijn moeten doen. Het Amerikaanse Congres is ech ter ook in dit opzicht sterk protec tionistisch gezind. Noch de laatste Regering-Truman, noch het bewind- Eisenhower kon er in slagen en de vooruitzichten daarvoor blijven ongunstig hun vrijwel identieke liberalisatie-plannen aanvaard te zien. Benson's successen op landbouw gebied hebben zich vrijwel beperkt tot de katoenplanters, die in een referendum met een onverwacht re sultaat er vrijwillig in toestemden het areaal te beperken. Elders, op landbouwgebied, faalde hij alsnog de boerenstand te over tuigen, dat Amerika's toenemende bevolking, gevoegd bij hernieuwd research der voedselindustrie om tot een grotere consumptie der huidige surplus-producten te komen via la gere prijzen tot een sanering van de plattelandseconomie zal leiden. Benson is een gelovig man, iemand van hoge morele principes. Zijn practïseh-politieke toespraken in landbouwgemeenschappen zijn echter niet altijd in goede aarde gevallen. „Moed, integriteit en 't juist besef van geestelijke waarden zullen de land bouwgemeenschappen over hun pro blemen heen helpen", verklaarde hij in een toespraak tijdens een rond reis. Een van de boerenleiders stond daarop op: „Meneer de Minister", zei hij, „bent u er om onze inborst of om ons inkomen te verbeteren?" Het principe niet alleen van steun prijzen. maar van hoge steunprijzen sedert deze in de crisisjaren van 1932 door president Roosevelt werden in gevoerd is op het Amerikaanse plat teland zo diep geworteld, dat een Excellentie, die zich op het stand punt stelt, dat ..geen Amerikaan, die naam waardig, gesubsidieerd wil worden", een levensgevaarlijke poli tieke koorddans verricht. Van één van Benson's medestan ders, ook lid van het Eisenhower- kabinefc, wiens departement even eens herhaaldelijk aan critiek is on derworpen, is deze uitspraak afkom stig: ,,Elke avond voor ik naar bed ga dank ik God, dat ik geen Minister van Landbouw ben!" Voor wie hunkert naar een lang durige carrière als gezagdrager deze uitspraak begrjjpeljjk! Hoewel dit werk, dat U deze drie meisjes hier ziet doen nu niet bepaald lijkt, wat men doorgaans onder de vrouwenarbeid verstaat, doen zij het met enthousiasme. Z\j werken name lijk mee aan de wederopbouw van het tijdens de stormramp zo zwaar ge troffen SchouwenDuiveland. Van links naar rechts: Yvonne Haaks- ma (Den Haag), Fetje de Boer IJmuidenen Dorothy Legge (Nieuw Zeeland) aan de bikkerij nabij Zierikzee. Zij zijn lid van de Ameri kaanse Doopsgezinde vrijwillige hulpdienst Advertentie. Ongeveer 136 eieren per persoon per jaar. De gemiddelde Nederlander ge bruikt ongeveer 136 eieren per jaar, zo blijkt uit een rapport over het eierverbruik in Nederland, dat de Nederlandse Huishoudraad heeft uit gebracht naar aanleiding van een onderzoek, dat werd ingesteld op verzoek van de propagandacommissie voor eieren. 70 van alle gezinnen verbruikt minder dan 4 eieren per persoon per week. Zowel in de gezinnen waarin De juiste schoen niet aan de juiste voet Onder leiding van de chirurg dr A. L. de Vetten uit Boxtel is een „me disch en technisch centrum voor be schoeiing der voeten" gevormd. Dit centrum heeft reeds bij 1300 Neder landers winkelpersoneel in eén aantal steden van ons land een on derzoek verricht naar de toestand van de voeten en de schoenen. Van de onderzochten had 65 procent voet klachten; van 70 procent was de con ditie van de voet onbevredigend en 80 procent had des avonds vermoeide voeten. In vele gevallen bleek de pas vorm van de schoen als zodanig on voldoende en in vele andere geval len bevond de juiste schoen zich niet aan de juiste voet Naar aanleiding van het onderzoek wordt het noodza kelijk geacht, dat de productie, de dis tributie en de reparatie van schoei sel niet meer uitsluitend wordt be paald door economische factoren, maar dat ook de voetgezondheid een woord je gaat meespreken. Na een voortge zet onderzoek, waarvoor de plannen gereed liggen, wil dr De Vetten trach ten te bereiken, dat door samenwer king en integratie van de schoenfa brieken een totale eindproductie en verbeterde winkelvoorraad wordt ver kregen, welke meer overeenkomt met de werkelijke behoefte. In Lisse en Wageningen wordt van 25 tot 29 Juni een internationale confe rentie gehouden over virus-ziekten van aardappelen. De conferentie is Vrijdag in het laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse geopend. veel, als in die waarin weinig eieren worden verbruikt, wordt 78 dei- eieren in onverwerkte vorm ge bruikt en 20 verwerkt. Bij spe ciale gelegenheden, vooral met feest dagen, worden in 75 der gezinnen meer eieren dan gewoonlijk gebruikt. Door 74 der huisvrouwen zou een speciaal receptenboekje voor eieren op prijs worden gesteld. Bij het kopen der eieren, wordt door 88 der huisvrouwen op de numme ring gelet; 64 geeft de voorkeur aan eieren van de grootte 2 en 3; 50 koopt bij voorkeur gestempel de eieren; 38 ongestempelde. Door 4 van alle huisvrouwen worden eieren ingelegd. Verband tussen roken en longkanker. Twee Britse dokters, die veertig duizend collega's vragen gesteld hebben over hun rookgewoonten heb ben in de jongste uitgave van het „British Medical Journal" het resul taat hunner bevindingen gepubli- ce'erd. Ook zij zijn tot de slotsom ge komen dat meer rokers dan met- rokers aan longkanker overlijden. Voorts neemt de kans, om long kanker te krijgen, toe. naarmate meer sigaretten worden gerookt. De beide onderzoekers, professör Bradford Hill en dr. Richard Doll, hebben voorts bevonden dat het ro ken van sigaretten gevaarlijker is dan dat van een pijp. ATOOMMOTOR DRAAIDE Nabootsing van een Oceaanreis. (Van een bijzondere medewerker) Een prototype van de eerst© door atoomkracht aangedreven onderzeeër heeft een reis gemaakt, die gelijk is aan een oversteek onder een opper vlakte van de Atlantische Oceaan. De ongeveer vier dagen, die de reis in beslag nam, word er geen enkele keer gestopt of opgedoken. Deze ge beurtenis, die een revolutie inleidde in de zeevaart, viel voor in Juni van het vorige jaar, in een kunstmatige oceaan, in een woestijn in de Ame rikaanse staat Idaho. Eerst onlangs maakte Admiraal Strauss er iets over rikaanse met atoomkracht voortge dreven onderzeeër, die in het begin van dit jaar te water werd gelaten. In dit, model was een atoommotor aan gebracht. De omstandigheden waren dusdanig, dat er geen verschil was met een reis onder de oppervlakte van de wereldzeeën. Alleen speelde alles zich af in een grote tank, van onge veer vijftien bij twaalf meter. Handel in verdovende middelen. De rechtbank te Amsterdam heeft de 28-jarige apothekersbediende G. van S. uit Amsterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Hij werd veroordeeld wegens het ver handelen en in bezit hebben van ver dovende middelen in strjjd met de opiumwet. De rechtbank sprak ver dachte vrij van de hem ten laste ge legde diefstal van hoeveelheden co caïne, opium en morphine uit de zaak van zijn werkgever, wegens gebrek aan bewijs. AMSTERDAMS PODIUM. 's Nachts langs de weg op zoek naar slaapgelegenheid Er zijn, wie het ook ontkent, in deze en de komende maanden te veel vreemdelingen plaatszoekend in te weinig hotels in Amsterdam. Als men dat leest maakt het nauwelijks, of in het geheel geen indruk. Dat maakt het pas, als men zélf eens voor het feit geplaatst wordt, dat men niet meer naar huis kan en alle hoofdstedelijke karavanserais besproken uitverkocht zijn. Hetgeen ons dezer dagen overkwam. We hadden ons in het geheel geen zorg gemaakt. Tenslotte hadden we een oude relatie met een best hotel, waar we al jaren plegen te komen. Er zou ook ditmaal wel een plaats zijn, ook al hadden we dan niet van te vo ren die plaats besproken. Die plaats was er niet. Zelfs de privé-kinderka- mer van de directeur was bezet. Met Zweden. Zelfs twee badkamers waren bezet. Met Amerikanen. En ik kon gaan. Het was omtrent middernacht en Amsterdam bezat geen grein roman tiek. Dat heeft geen stad, als men op straat staat en niet weet waarheen te gaan. En als het regent. Een taximan wist nog iets. En het gelukte. Het bleek -een klein, eenvou dig, zéér eenvoudig passantenhuis te zijn, ergens in de buurt van het C.S. Een hotel voor lieden met een smalle beurs. Voor éénnachtsgasten. Niet voor touristen. Men schreef ons in, in dat huis, reeds boordevol met mensen die slie Zó boeiend is nu PANORAMA pen. Omdat we natgeregend waren, namen we nog een laatste kopje kof fie. Die koffie was oud, sterk en niet heet. Nee het was niet het soort ho tel, waar we ons thuis plegen te voe len. Onpersoonlijk was de ingevreten spiegel met de brutaal gouden lijst. Onpersoonlijk de namaak-antieke door ANTHONY VAN KAMPEN. pendule onder de bestofte stolp. On persoonlijk waren de reclamebordjes voor Maritini Dry. Hier en daar stond een boeket bloemen te treuren. Ze waren oud en van papier. Buiten re gende het. We aarzelden met naar bed te faan en misschien begrijpt U dat. We ebben, van kindsbeen af, iets tegen tegen hotelkamers. Hoe erg moest deze zijn! We bladerden wat in de tijdschrif ten. Panorama's, een motorsportblad. Het nieuwste nummer was vijf jaar oud. We waren niet de enigen, die daar zaten. Tegenover me zat een Indische jongen, kaarsrecht, de ogen gesloten. Hij sliep, of deed alsof. Er was een man op leeftijd, met een gezicht dat aan een faillisement herinnerde. Er was een derde met een zwart lapje voor z'n rechteroog. Waarschijnlijk had hij een ooglijderskliniek bezocht. Er was een vierde met een liefdadig- heid-naar-vermogen gezicht. De vijf de was de eigenaar van het etablisse ment. Verloren staarde hH uit over de grijze ruines van z'n bedrijf. En het regende door. Laatste gast. Toen ging de deur open en trad de laatste gast naar binnen. Het was een vrouw tussen de veer tig en de twintig, schat ik. Ze was niet goed te schatten, omdat ze zo verregend was. Ze droeg een koffer- je en een handvalies, beide vol morsi ge plakadressen van hotels, beide uit puilend van verregaande volheid. De regen lag op haar zwarte mantel na te glinsteren. Ze was zeer donker en toen ik haar met de eigenaar hoorde praten, wist ik dat ze afkomstig moest zijn ergens uit de buurt van het IJzeren Gordijn. Ze was een Oosteuropese en sprak een soort Duits, dat met Hoogduits niets uitstaande had. De eigenaar schudde het grijze, moede hoofd. Dat schudden was een vonnis. Er wfts geen plaats voor haar. En buiten regende het maar. Nog steeds. Met ons vijven hoorden we dat klei ne drama aan, al deden we of we niets hoorden. Het was niet onze zaak. De Indische jongen bleef door slapen of doen alsof. De failliete man staarde nóg faillieter voor zich uit. De ooglijder begon plotseling geïn teresseerd te bladeren in een succes agenda. De vrouw in het zwart stond een zaam temidden van de vijandschap van hen, die wel een kamer hadden voor die nacht. Ik zag haar rafelig valies. Er stak een groen en opgerold cahier uit. Het had een naam, die deels te lezen was: „Variations Sym- phoMeer niet. Ze was waar schijnlijk pianiste. Muziek Ze droeg een partituur mee in die nacht. Ze was op reis met César De historische proef begon om kwart over acht in de avond van 23 Juni 1953, zo vertelde admiraal Strauss. Op dat ogenblik zette men de motor die Mark I was gedoopt in werking voor een korte proef. De bedoeling was, de motor 24 uur te laten draaien. Admiraal Rickover, onder wiens leiding al deze proeven plaatsvinden, was óp dat ogenblik in Pittsburgh, maar hij vloog direct naar Idaho om te zien, hoe de motor zich zou houden. Tegen het einde van de voorgenomen proeftijd deed de motor het zo best. dat Rickover het idee kreeg, een tocht over of liever onder de Atlantische Oceaan jia te bootsen. Kaarten van de Oceaan werden bin nengebracht, een route werd uitge stippeld, de staf verrichtte de nodige metingen en de boot bleef door de tank tollen. Het was geen enkele keer nodig de reactie te tempergn of haar aan de oppervlakte te brengen. Slechts drie keren in al' die dagen liep hij iets langzamer en moest het mechanisme een weinig worden bijgesteld. Toen de boot- aankwam in Ierland volgens de theorie dan altijd telegrafeerde men onmiddellijk het nieuws naar Washington, waar weldra telegram men met gelukwensen vandaan kwa men. Er zou nog meer van te vertellen zijn, zo zei admiraal Strauss, maar dat moet nog geheim blijven. In elk §eval kan wórden vastgesteld, dat de etrouwbaarheid en de veiligheid van een onderzeeboot met atoommotor wel vast staat. De kosten zijn nog hoog, hoger dan die van normale on derzeeërs, maar de militaire voorde len maken dat ruimschoots goed. GEEN ZUURSTOF NODIG Belangrijk is bijvoorbeeld het feit, dat er geen zuurstof nodig is voor de motor. De energie van de atomische brandstoffen (Uranium 235.en pluto nium) is bovendien bij gelijke hoeveel heden drie millioen maal zo groot als van steenkool. Dat zijn belangrijke militaire voordelen bij een aandrij ving door atoomenergie. Een onder zeeër, die met een atoommotor is uit gerust kan zolang onder water blijven als de bemanning de opsluiting kan verdragen. De tijd, die voor de oversteek met atomische energie nodig was, is niet precies onthuld, maar men schat hem op een dag of vier. Het is echter mogelijk, dat de nieuwste verbeterin gen in de atoommotor deze tijd nog verder beperken. De Amerikaanse marine zal haar eerste atomische on derzeeër uitrusten met een geleid projectiel, de Regulus genaamd. Dit projectiel is bijna tien meter lang. Het is een projectiel, dat sneller vliegt dan het geluid. Naast de „Nautilus" is al een tweede onderzeeboot in aan bouw, die „Sea Wolf" zal heten. Franck, om ergens de „Variations Symphoniques" te spelen. Of mis schien waren die al gespeeld. Met of zonder applaus. Ze zag er vermoeid en zorgelijk uit. Ze wilde ergens sla pen. Maar er was geen bed. De artiste, want dat was ze wel, wist dat het zinloos was te dralen. De eigenaar stond als de vleesgeworden weigering achter de tapkast. Hij was werkelijk vol, zei hij. „Ganz full, ma dame". Dat was het laatste wat we van de dialoog vernamen. Ze draaide zich om en ging. Met de koffer, het valies en de Variations. De deur ging open en weer dicht. Even ruiste nog duidelijker de re gen. Vijf minuten later zei de man, met het failliete gezicht: „Begrijp je nu zulke mensen? Inplaats dat ze nou eerste even schrijven of opbellen. Ik dacht nog, zal ik haar mijn kamer geven, maar wat schiet je daar mee op! Dan sta je zelf op straat, is 't waar of niet Het was waar. Een kwartier later gingen we naar boven. De kamer die me toegewezen was, was nóg erger dan ik had verwacht. Hij had iets van een dodencel. Wie er in was, kreeg het gevoel dat hjj nooit meer één gelukkig moment op aarde zou beleven. II? sliep heel slecht; het was een lange nacht. Was dat de straf? Omdat we het zo goed gemeend hadden met die pia niste en omdat we in 't geheel niets deden? Wij zijn wel beste mensen en menen het wel goed mét alle andere mensen. Maar niemand geeft zijn ka mer weg om half één 's nachts, in een verregend Amsterdam. 't Was te in at voor naastenliefde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6