Rondrit over Walcheren werd een vorstelijke zegetocht VLISSINGERS BEGROETTEN HUN VORSTIN Agenda 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 JUNI 1954 De Nederlandse kwaliteitshand GEFABRICEERD TE S-HERTOCENBOSCH BEVOLKING LIEP UIT Er werden vele geschenken aangeboden Na de manifestatie op de Middelburgse Markt maakten Koningin Juliana en Prins Bernhard een rijtoer over het eiland, waarbij een groot aantal dor pen werden bezocht. Zoals overal was ook hier de gehele bevolking op de been. Groot was het enthousiasme bij het passeren van de Koninklijke Stoet door de in feesttooi gestoken dorpen, zodat men mocht spreken van een ware zegetocht. Er werd gereden via de route Middelburg Grijpskerke Aagtekerke Meliskerke Biggekerke Koudekerke Vlissingen, waar de thee werd gebruikt. Daarna gingen de hoge gasten over Souburg en Ritthem terug naar Middelburg. hier de raadsleden W. de Buck, A. Provoost, P. Sinke, J. Poppe en J. Koene aanwezig, met wie de Konin gin en de Prins zich enige tijd onder hielden. Tijdens de rijtoer nam Koningin Juliana een groot aantal gaven in ontvangst, voornamelijk agrarische producten van het herrezen Walche ren. Zo kreeg Hare Majesteit in Grijps kerke, nadat burgemeester H. U. Bouwman, de wethouders A. Geschie- re en A. W. Cevaal en gemeente-secre taris L. Jacobsen waren voorgesteld, van Ina Coppoolse een veldbouquet en een asbak voor het Koninklijke jacht „Piet Hein" van Jan Rotte. ïn Aagte kerke werden burgemeester Jac. Geu ze, de wethouders J. Melse en P. de Visser en gemeente-secretaris K. Dekker voorgesteld. Bloemen werden daar overhandigd door Krina Dekker en boter door Adriaan van de Driest. Op het dorpsplein van Meliskerke gearriveerd, werden burgemeester A. J. Huijsman, de wethouders J. Franc- ke en J. de Korte en de gemeente-se cretaris G. A. A. Adelaar aan de hoge bezoekers voorgesteld. Jannetje en Wilhelmina Maljaars boden hier schapenkaas aan, een product van de Walcherse veestapel, waarmee de Koningin nog nimmer kennis had ge maakt. Hartelijk dank", zei de vorstin, „hebben jullie die zelf ge maakt?" en op het bevestigende ant woord voegde de Koningin er aan toe: „Dan dubbel bedankt". Hare Majesteit informeerde nog hoe men de kaas moest nuttigen, hetgeen de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot de Landsvrouwe kon uitleggen. Naast het college van B. en W. waren Vervolgens werd het door Prinses Wilhelmina geschonken veè bezich tigd. Voor de kerk stonden de tien pinken keurig opgesteld; de eige naars bevonden zich bij liun beesten. Het waren de wed J. Looise, Gapingc; L. J. Bierens, Grijpskerke; L. v. d. Broeke, Serooskerke; C. Langebeeke, Gapinge; B. Arendse, Gapinge; J. Koene, Meliskerke; M. Goedbloed, Gapinge. De Koningin en de Prins hadden voor deze dieren veel belang stelling. Zij werden voorgelicht door ir. W. L. Harmsen, Rjj kszui vel consul ent voor Zeeland. Het bezoek aan Melis kerke droeg een zeer spontaan ka rakter. Het publiek werd niet door afzettingen tegengehouden, zodat het zich vrij rond de noge gasten kon be wegen. Men maakte niervan echter geen misbruik. Nadat nog verscheidene personen aan Hare Majesteit waren voorge steld, wendde de Prins zich tot burge meester Huijsman: „We moeten gaan, burgemeester, anders zijn wij slecht voor andere gemeenten". Nadat het vorstelijk paar in Vlis singen was ontvangen en daar op het stadhuis de thee had gebruikt, werd over Souburg naar Ritthem gereden, waar bij het gemeentehuis een kort oponthoud was. Hier werden burge meester P. Daniëlse en de wethouders VAN TOT Op 29 Juni a.s. zal de nieuwe weg van Oostburg over Waterlandkerkje naar XJzendijke worden geopend. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. dé Casembroot, zal des lijfje HOE OOK... Hij was er trots op, dat was te zien. Erg trots, maar.... met redenen! Want ongetwijfeld had hij het zelf vervaardigd en op heel de Middel burgse Markt xvas er Vrijdag geen tweede exemplaar te vitiden! Van daar ook de belangstelling, die er voor aan de dag werd gelegd en velen vroegen het baasje: ,J&ag ik ook eens kijken?" Want het baasje had een minia- tuur-telescoop gemaakt, een houten kijkkastje, waarin hij bespiegelend alles kon zien, wat er zich op de Markt afspeelde. Zéér vergenoegd had hij zich opgesteld achter de rug gen van degenen, die vooraan ston den. Die ruggen deerden hem niet! Hij had zijn privé-telescoopje waarin h\j het gebeuren kalmpjes gadesloeg.. Niet iedereen was zo gelukkig. Maar... velen hadden ook andere hulpmiddelen te baat genomen en zo zagen wij in de bus van Middelburg naar Vlissingen een bejaarde dame, die zorgvol een klapstoeltje tegen zich aandrukte. Dat zy ongetwijfeld gebruikt heeft om een „hogere stand plaats" te kunnen innemen! En allen, allen, die wy hoorden, wa ren opgetogen over hetgeen Vrijdag te zien was geweest. Hoe zij het ook gezien hadden, per miniatuur-tele scoop of van een klapstoeltje af.... avonds te 7 uur in Waterlandkerkje de weg officieel in werking stellen. Bij deze grote gebeurtenis zullen do Waterlandkerkers zich vanzelfspre kend niet onbetuigd laten. Er zal flink feest worden gevierd en de mu ziekverenigingen van Oostburg. Schoondijke en IJzendijke gaan het muzikale gedeelte van deze festivitei ten op zich nemen. Een groots vuur- BALLON. Kees Geldof uit Oostkapelle vond aan de Coppoolse's weg 'n lucht ballon met kaartje. Het ding bleek afkomstig te zijn uit Lille in Noord-Frankrjjk. Kees heeft het kaartje aan de afzender te ruggestuurd. BETON. De Tholenaars zijn vooruitstreven de lieden. Dit ondervonden wij eens te meer bij het bericht, dat men de havenbeschoeiïng in Tholen verbetert. Er wordt een betonnen kademuur gemaakt en het kade-terrein wordt iets vergroot. Reeds zijn er betonnen palen aangevoerd en een heistelling gezet. BRUILOFT. Donderdag herdacht het echtpaar G. de Bruyne-de Wit in Sin-Annaland zijn 45-jarige bruiloft. Het heeft de oudjes niet aan belangstelling ontbro ken. OP REIS. De reisclub „Irene" uit Axel heeft Woensdag haar jaarlijkse uitstapje gemaakt. De tocht ging naar Malm' edy, Francorchamps en Spa. Andere Axelaars van de buurtvereniging „Axelse Sassir.g" zochten het dich ter bij huis en togen naar Zuid-Lim burg, waar Valkenburg werd bezich tigd. W. Boogaard en J. Cevaal voorge steld. Maatje de Wolf bood champig nons aan en Paulientje van 't Hoff overhandigde Hare Majesteit een bouquet. Om zeven uur keerde het Konink lijk paar in Middelburg terug. In de woning van de Commissaris der Ko ningin vertoefde het enkele ogenblik ken, om zich dan naar de Statenzaal te begeven, waar een officieel ban ket werd gehouden. Hieraan zaten o.m. aan de ministers Luns en Witte, alsmede verscheidene leden van het Corps Diplomatique. De Commissaris der Koningin, jhr. A. F. C. de Ca sembroot, uitte tijdens dit banket de dank van de Walcherense bevolking voor de komst van Hare Majesteit de Koningin naar dit eiland. Intussen waren de weersomstandigheden slech ter geworden. Nadat Z.K.H. Prins Bernhard een telefoongesprek met Soesterberg had gevoerd, werd be sloten de terugtocht naar Soestdijk niet per vliegtuig, zoals het plan wp.s geweest, maar per auto te makeri. Om half negen verlieten Koningin en Prins de Zeeuwse hoofdstad, waarmee een einde was gekomen aan dit officiële koninklijke bezoek, opge zet als een afsluiting van Zeelands werken en streven voor herstel en wederopbouw. Oudste inwoner van Haamstede verdwenen. De oudste ingezetene van Haam stede, de 91-jarige heer H. Landeo-ent, is sedert Donderdag spoorloos ver dwenen. 's Middags te half twee was hij van huis vertrokken om een grote wandeling te maken, zoals zijn ge woonte was. In de namiddag werd hy gesignaleerd te Burgsluis en te Wes- censchouwen op 't strand. In de om geving van de vuurtoren is hij om streeks zes uur het laatst .gezien. Donderdagnacht en de gehele vrijdag zijn door velen de uitgestrekte 'bos sen en duinen doorzocht, ook met de hulp Van een politiehond. Vrijdag avond werd een beroep gedaan oo vrijwilligers uit de gemeente. Een honderdtal doorzocht een uitgestrekt duingebied, doch om tien uür heeft men het zoeken moeten opgeven. De heer Landegent was ondanks zijn ho ge leeftijd nog zeer vitaal en maakte dikwijls grote duinwandelingen van vele uren. Een ongeluk wordt ge vreesd. De oesterbroedval Hoewel de watertemperatuur nog nauwelijks 18 graden C. aanwijst, gaat de ontwikkeling der oesterlar ven gestaag verder. Werden in de wa ter-monsters in de vorige week nog slechts enkele tientallen larven ge constateerd volgens dr. Korringa van het Rijksinstituut voor Visserijonder- aoek, op 22 en 23 Juni waren het reeds meer dan 100 per 100 liter wa ter. Terwijl de jonge bomen bogen on der de forse Westenwind, die speels door bloeiende struiken stoeide heb ben H.M. de Koningin en Prins Bern hard het nieuwe Vlissingen bezien.. Het wei-beplante en welgebouwde Vlissingen, dat zulke sierlijke lanen bezit als de Van Woelderenlaan, Prins Bernhardlaan en Rooseveltlaan en nieuwe wijken, waarop elke stad trots zou zijn. Iets over tijd passeerde de vorstelijke stoet de grens van de ge meente Vlissingen en het viel op, dat zovelen langs straten en pleintjes stonden. Overal zwaaiden kinderen met kleine vlaggen en de sobere ver sieringen, welke op verscheidene pun ten waren aangebracht, gaven met de vlaggen een blijde tint aan de overi gens grijze atmosfeer!! De stoet pas seerde de vrijwel herstelde boulevards van Vlissingen, die zo prachtig langs de Westerschelde liggen en daarna be reikte men via een deel van de oude stad het Stadhuis. Een luid gejuich steeg daar op uit de talrijke menigte, die langs de Hout kade zodanig opgesteld stond, dat al len goed de glimlachende Koningin en Prins Bernhard konden zien en ver volgens de inspectie van de erewacht der Nationale Reserve konden gade slaan. Deze erewacht met drumband stond onder commando van kapitein Fas- saert. Ze zagen er pittig uit de Vlissingers, die stram in de houding stonden voor H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Daarna geleidde burgemees ter mr. B. Kolff het vorstelijk paar het stadhuis binnen, waar in de hal de le den van de gemeenteraad werden voorgesteld. Twee opgetogen kinde ren, Rudi Verhagen en Jantje Post, bo den aan de Koningin bloemen aan en enige dozen Zeeuwse babbelaars voor de prinsessen. Tenslotte begaf het gezelschap zich in de raadszaal, waar thee geserveerd werd en het Vorstelijk paar zich enige tijd onderhield met een aantal geno digden. Daarbij werden H. M. de Koningin en Prins Bernhard onder meer voor- Koning Haakon van Noorwegen naar Zeeland. Bezoek aan Stavenisse. Naar wy vernemen zal op 13 Au gustus a.s. Z.M. Koning Haakon var Noorwegen een bezoek aan Stavenis' se brengen. H\j zal hier o.m. een be zoek brengen aan de Noorse ge schenk-woningen. Zoals bekend ver toeft de Koning in Augustus in Ne derland. Een zware dag een zwaré dag Grote drukte in Middelburg De gehele dag door is het gisteren in Middelburg, de regen ten spijt, nog bijzonder druk geweest. Niet al leen trokken de grote gebeurtenissen grote belangstelling, maar ook de Kleinere evenementen, die het geheel omlijstten, trokken het publiek. Zo waren er twee beiaardconcerten op de Lange Jan, het eerste van 10 10.45 uur door stadsbeiaardier Th. C. Ferwerda het tweede van 18.30 19.15 uur door Piet Broerse, stads beiaardier van Vlissingen en Veere. Tijdens de grote evenementen heb ben zich geen ernstige ongelukken voorgedaan. Tijdens de parade werd in de Lange Delft een man onwel. Men bracht hem in een winkel bin nen, vanwaar hij naar huis vervoerd kon worden, 's Middags tijdens de Manifestatie kwam op de Markt een dame te vallen, Zij liep enkele hoofd wonden op. Na in het Gasthuis ver bonden te zijn, Icon zij naar huis te rugkeren. 's Middags gaf de Koninklijke Ma- litaire Kapel onder leiding van kapi tein-dirigent Rocus van Yperen in de Graanbeurs op de Dam een zeer geslaagd concert. Voorts 6peelde *s avonds de Middelburgse organist Jan Rijn op het nieuwe orgel van de Nieuwe Kerk. Er werd een program ma van composities van Sweelinck, Buxtehude. W alther, Bach en César Franck uitgevoerd. Velen bezochten 's avonds de stad, zodat een gezellige drukte ontstond. Niet in het minst werd hieraan mede gewerkt door de schitterende illumi natie, die op vele plaatsen in de bin nenstad maar ook daarbuiten is aangebracht. Zo noemen wtj de ge- illumineerde Seisbuitenbrug en de verlichte kleikraan in het Kanaal door Walcheren die een imposante aanblik opleverde. Uiteraard was de drukte meren deels op de Markt geconcentreerd. Behalve de taptoe was er een concert door het „Maria-koor" uit Nijmegen onder leiding van Jan W. Baunch- ter. Tengevolge van de regen moest het koor zich in de hal van het Stad huis opstellen. De belangstelling was echter toen ook nog groot te noemen. Het concert heeft een grote indruk op de hoorders gemaakt. Het werd ook door de radio uitgezonden. Niettegenstaande het slechte weer heeft de miniatuur nog vrij veel be zoekers getrokken, zelfs meer dan men had verwacht. Tot 's avonds laat toe waren er belangstellenden op het Molenwater en in totaal telde men gisteren genodigden niet inbegre pen ongeveer 2900 bezoekers, het geen voor een regenachtige dag niet slecht te noemen is. Dodelijk verkeersongeluk Op onverklaarbare wijze is de 72- jarige heer G. de J. te 's Heer Abtskerke Vrijdagmorgen op het punt DisselwegPolderweg in aan raking gekomen met de passerende autobus NisseGoes. Hij werd op slag gedood Het was Visdag voor allen, die betrokken waren by de omvangrijke organisatie van de feestelijkheden. Daarbij kwam nog, dat velen plotseling voor allerlei pro blemen werden gesteld doordat het weer zo slecht was. Maar ondanks alle moeilijkheden verliep alles uit stekend. Dat alles zo vlot gin", was te danken aan tientallen mensen, aan de heer P. Blaauw, die zich met name voor de folkloristische mani festatie veel moeite gaf, de heer A. G. Wagensfeld. die met de zijnen de wacht betrok op Miniatuur-Walche- ren, de kapitein ter zee J. G. Broek- huysen, die by de parade als coödina- tor optrad, de heer P. Brasser uit Kleverskerke, van de Zeeuwse Ring- rijdersvereniging. kortom de velen genoemden en ongenoemden die zich inspanden om deze dag te doen slagen. Ook het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen van Middel burg en Vlissingen lieten zich van hun beste zijde zien. In dit opzicht werd eveneens een „Zeeuwse mani festatie" geleverd A. van Riesen *j* In een Amsterdams ziekenhuis, waar hjj ter verpleging was opgeno men is Vrydag overleden de heer A. van Riesen, uit'Bergen op Zoom. De heer van Riesen bereikte de leeftijd van 50 jaar. De heer van Riesen was in de kringen van de houthandel een bekende figuur. Hij was voorzitter van de Ned. Houtbond. In het plaatselijk leven te Bergen op Zoom bekleedde hy een vooraanstaande plaats. Voor de V.V.D. had hij zitting in de ge meenteraad, hij was voorzitter van de voetbalvereniging Dosko en zat in tal van andere verenigingsbesturen. ÏN STAALWARENÏABRIEKEN II ZEVENBERGEN /HaqisltaLe taptoe in /Hiiïèelbuzq De schemering was reeds over Middelburgs Markt gevallen, toen daar gisteravond om ne gen uur stipt na elkaar de Marinierskapel, de Luchtmachtkapel en de Koninklijke Militaire Ka pel van drie zijden kwamen opgemarcheerd om Walcherens tweede herdenkingsdag te gaan besluiten met een taptoe, zo magistraal als zelfs in de militaire historie ver moedelijk nog zelden zal zijn voorgekomen. Gespannen zag de dui zendkoppige menigte, geschaard rond het Marktplein en beschenen door het zachte licht van de honderden lampjes, waarmede de gevels wa ren gesierd toe. Dof dreunden de trommen, op het strakke rhythme waarvan de mannen in de donkerblauwe, grijs groene en grijze unifor men aammaroheerden. Feilloos, ongemerkt wel haast werden de plaatsen ingenomen: de Konink lijke Militaire Kapel te genover de linkervleugel van het stadhuis, de Luchtmachtkapél tegen over de rechtervleugel en de Marinierskapél tegen over het bordes, waarop zich de autoriteiten be vonden. En opnieuw, na deze lange, vermoeiende dag, laaide het enthousiasme op, toen de Marinierska pel het eerste nummer ten gehore had gebracht, een enthousiasme even wel, dat zich niet uitte in daverende toejuichingen, télijk applaus, nadat de eerste klanken waren verstorven, heengegle den over de hoofden van de talloze toeschouwers, over de daken van de statige panden.,.. Genoten is er, intens genoten van deze unieke taptoe, gebracht door de muziekkapellen, van land-, lucht- en zeemacht, die zélfs gezamenlijk concerteerden onder lei ding van kapitein-diri gent Rocus van Yperen, een vorstelijk slot bren gend aan een historische dag met het volkslied, dat deze dag dan voor het laatst klonk fn het hart van de Zeeuwse hoofdstad. Daarvoor had er mars muziek geklonken, fors, maar beheerst, met een imponerend volume soms maar ook dank zij de pijpers ontroerend ijl. Een „show", zoals de hedendaagse term nu eenmaal luidt, als nog zelden te zien en te ho ren ia geweest in deze lage landen en waarvan Zeeland, waarvan het eens zo geteisterde Wal cheren, de primeur mocht hebben. Op deze gedenkwaardige avond. Op deze show volgde een mars der muziek corpsen door de stad. gelicht over de herverkaveling en het cultuurtechnisch herstel door ir. Van der Werff en ir. Post. Het had in de bedoeling gelegen, dat Koningin en Prins zich daarna eni ge tijd in de tuin zouden verpozen, waar zich ook een aantal genodigden zouden bevinden, maar het weer leen de zich daartoe niet. Deze gasten wer den daarom ontvangen in enkele bene denvertrekken van het stadhuis- Tot de Vlissingse genodigden be hoorden o.a. de leidende figuren van marine en loodswezen met drie Britse marine-officieren van te Vlissingen aanwezige Britse oorlogsschepen, de hoofden van rijksdiensten, hoofden van gemeentediensten, de buitenlandse consuls en enkele bestuursleden van woningbouwverenigingen en de plaat selijke aannemersvereniging. Na de thee namen Koningin en Prins afscheid om zich per auto naar Mid delburg te begeven. Dit overzicht zou niet volledig zijn, wanneer we behalve op aardige ver sieringen in de stad zelve ook niet even wezen op de feestelijke aanblik van de Vlissingse havens, waar alle schepen gepavoiseerd waren. De Zeeuwse ruiter, Brasser Jr.. uit Kleverskerkedie de Zeeuwse Mani festatie opende. Politie regelde alles uitstekend. De politie had het gisteren op Wal cheren bijzonder druk, want ondanks het minder goede weer, stroomden be zoekers van heinde en ver toe. Maar het moet worden gezegd: de verkeers regelingen, zowel van rijks- als ge meentepolitie. klopten uitstekend! Al les verliep keurig en nergens werd een wanklank gehoord. De politie heeft een compliment voor haar werk dan ook ten volle verdiend. Eerste verwoesting. Helaas is de eerste verwoes ting op Miniatuur Walcheren reeds gepleegd. Tijdens het be zoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard sprong (en) een (of meer) fotografen op de rails van de electrïsche trein. Sedertdien kan die kost bare trein niet meer rijden Monteurs van de Ned. Spoor wegen moeten uit Utrecht ko men om de schade tc herstel len. 0 Onder bedreiging met vuurwapens hebben drie mannen een Birmaans vlieg- tuig op een afgelegen plaats bij Bassein tot landen gedwongen en een bedrag van ongeveer 2 400.000 gulden gestolen, dat bestemd was voor de Birmaanse schat kist. Het vliegtuig kon daarna de reis vervolgen, zonder dat aan de passagiers en de bemanning verder iets in de weg werd gelegd. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „99 Riverstreet", (18 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „Het mysterie van de groene bandschoen", (14 jaar), 7 en 9 uur; Stenenbeer: Ringrijden 9.00—17.00 uur; Boulevard De Ruyter: aankomst deelnemers sterrit, 13.30—17.30 uur; Grote Markt: Ringsteken uit versierde sjezen, 14.00 17.00; Boulevard Bankert: Aan komst deelnemers sterrit aan het Concours de Contort, 14.0018.00 uur; Carillonbespeling door Piet Broerse', 16.3017.30 uur; Rondrit deelnemen de auto's Concours d'Elégance, 18.00 uur; Oprit Wooldhuis: Zeepkistenrace, 19.0020.00 uur; Bellamypark: Gala concert Amsterdamse Politielcapcl, 20.00—21.30 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur. GOES. Vandaag Grand: „De charge aan de Rode Rivier", (3 D). (14 jaar),, 7 en 9 uur; Grote Kerk: Schilderijen-ten toonstelling „Het Boerenleven", 13.00 —20.30 uur. Morgen Grand: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur. Zierikzee Concertzaal-bioscoop: Za terdag en Maandag 8 uur. Zondag 3 en 8 uur; .Jlhapsodie in blue". Woensdag en Donderdag 8 uur: „Stalag 17". Haamstede Bioscoop Hotel Bom: Za terdag en Maandag 8 uur: „Detective Story".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4