Premier Mendes France wil niet naar Brusselse conferentie STRIJD VERPLAATST ZICH NAAR DIPLOMATIEK TERREIN NEDERLANDSE BOUWWERELD STERK OVERBELAST ZATERDAG 26 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Het Wereldgebeuren Tsjoe En Lai m New Delhi Amerikanen doen niet mee De cómmunistisch-Chinese premier Tsjoe en Lai is Vrijdagochtend per vliegtuig uit Genève te New Delhi aangekomen, waar hij niet-officiele besprekingen met de Indische minis ter-president Nehroe zal voeren. Tsjoe en Lai werd bij aankomst op het vliegveld door Nehroe begroet. Later op de dag legde hij een krans bij het monument op 'de plaats, waar in 1948 het stoffelijk overschot van wijlen Mahatma Ghandi werd ver brand. De Amerikaanse diplomaten te New Delhi hebben de uitnodiging van de Indische president voor een receptie ter ere van de Chinese premier afge slagen Zij hebben meegedeeld dat de redenen, waarom Amerika China niet kan 'e-kennen, welbekend zijn. Uit New Delhi wordt gemeld, dat premie. Nehroe van India Vrijdag een onderhoud van bijna drie uur had met zijn Chinese collega Tsjoe En Lai. Bij het onderhoud was slechts een tolk aanwezig. Te zelf der tijd voerden raadslieden van Tsjoe En Lai besprekingen over de internationale toestand op het In diase ministerie van buitenlandse za ken. Bananen-oorlog De bananen-oorlog in Guatemala begint te verlopen. Uit Mexico wordt gemeld, aat het offensief van generaal Armas in de Achting van de hoofdstad is mislukt. Hg heeft ook de havenstad Puerto Barnos met langer in handen. „De slag om Guatemala beperkt zich naarnet schijnt tot acties nabij de grens van Honduras. Enkele da gen geleden slaagden een aantal journalisten er in het hoofdkwartier van generaal Armas te bereiken. Het hoofdkwartier was ondergebracht in een burgerhuis en het was er een voortdurend gaan en komen van man nen, die met grote pistolen en sten- guns liepen. De generaal gaf toe, dat zijn troepen het spoorwegknooppunt Zacapa niet bezet hadden en dat ze evenmin de havenstad Puerto Barrias in hun macht hadden. Maar die ha venstad betekende niet veel, want men had enkele bruggen opgeblazen in de weg van Puerto Barnos naar Guatemala-stad, zodat de haven geen militaire betekenis meer had., aldus Armas. Er waren bij de gevechten nog niet veel doden gevallen en de bevolking in de „bevrijde gebieden" had de troepen van Armas enthousi ast ontvangen. Tot zover de mededelingen van de 41-jarige generaal. Hg is in het verleden dik bevriend geweest met de huidige presi dent van Guatemala Jacobo Ar- benz Guzman. Tezamen met een aan tal andere militairen nam hij enkele jaren geleden deel aan een opstand, die door Arbenz werd geleid tegen de toenmalige president. Er bleken later grote rivaliteiten te heersen tussen de leiders van deze opstand. Ze stonden elkaar naar het leven. Toen Arbenz onder president Arevalo minister van defensie was kreeg hij tot taak een opstandige be weging van Armas te onderdrukken. Dat deed hij nogal pittig en daaruit laat zich dan de v/ilde vijandschap verklaren, die op het ogenblik be staat tussen Arbenz en Armas. Die berichten, die uit de omringende Midden-Amerikaanse landen ko men, zijn niet gunstig voor Ar mas. Men praat over de oorlog als een soort radio- en propagandakrijg, waar bij maar weinig gevochten wordt. Er is ook geen front gevormd en dat is een veeg teken. Bovendien heeft men geen sympathie voor Armas, om dat deze man kennelijk te veel naar de Amerikanen kijkt en wie dat doet in Midden- of Zuid-Amerika is direct een „verdacht" man. Het ziet er daarom voor generaal Armas somber uit- BENELUX-UITNODIGING GEWEIGERD VERLOOPT DE OPSTAND IN GUATEMALA? Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat de Vietminh de buiten post An-Le, ten noorden van Thaibinh in de kuststreek van de delta van de Rode Rivier veroverd heeft. Een ver sterking in de oostpunt van de delta viel ook in Vietminh-handen. Rebellen verkeren thans in ongunstige positie. Uit talrijke uit Midden-Amerika ontvangen berichten krygt men mo menteel de indruk dat de aanvals- kracht der anti-communistische troe pen in Guatemala sterk is afgeno men, en dat de opstand schynt te gaan verlopen. Dit zou hoofdzakelijk zyn toe te schrijven aan het ontbre ken van steun van de Guatemalaan- se bevolking. Een algeheel einde van de vijandelijkheden schijnt nabij te zijn. Het offensief van generaal Armas in de richting van Guatamalastad schijnt te zijn mislukt. Dit blijl.t uit berichten die op het hoofdkwartier van het regeringsleger zijn binnenge komen. Rondom Zacapa dat nog steeds in handen van de opstandelin- fen is is de militaire activiteit et grootst. Voorts voert het rege ringsleger zuiverings-operaties uit langs de grens met Honduras, waar heen de rebbellen zijn gevlucht. Uit alles blijkt wel dat de rebellen zich op het ogenblik in een ongunstige po sitie bevinden. Een spreker /an de Panamese radio-omroep was van me ning dat de strijd zich van het mili taire naar het diplomatieke terrein heeft verplaatst. RUSSISCH PLAN De correspondent te Washington van de New York Post schreef vrij dag dat de Sowjet-Unie op verzoek van de president van Guatamala, Ar benz, het plan heeft gehad een grote militaire missie naar Guatamala te zenden, mogelijk op een Russische kruiser. Amerika beschikt over posi tieve inlichtingen aangaande dit ..on heilspellende plan" dat het Kremlin, nog steeds in overweging zou heb ben. WEER VLIEGTUIG-INCIDENT De Chileense minister van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld dat een Chileens burgervliegtuig, dat in Mexico was opgestegen met bestem ming San Salvador, fag het landen te Nadat aan Z.K.H. Prins Bernhard 't Beschermheerschap van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging was aangebo den, werd een Walcherse boerenzoon gejonast. Dit spontane gebeuren ont lokte zowel Koningin Juliana als Prins Bernhard een gulle lach Foto P.Z.C.), San Jose in Guatamala met machine geweren is beschoten waardoor de twee bestuurders ernstig werden ge wond. De Guatemalaanse regering heeft medegedeeld dat het incident het gevolg is van het niet tijdig ken nis geven door het Chileense vlieg tuig, dat het wilde landen, waardoor het voor een toestel der opstandelin gen. werd gehouden. De Argentijnse Kamer van afge vaardigden heeft Vrijdag een resolu tie aangenomen waarin een beroep wordt gedaan op de andere Latijns- Amerikaanse republieken om geza menlijk te handelen, teneinde de vre de in Guatemala te herstellen. Nog koel en regenachtig. (Van onze weerkundige medewerker). Al t$ee weekeinden achter een kreeg Zeeland onweersbui en met veêl regen Onweer ver wachten wij tijdens dit weekein de niet, maar erg optimistisch kunnen wij wat het weer betreft toch niet zijn. Van de Oceaan beweegt zich de ene na de an dere storing over West-Europa. Een depressie vanuit Schotland zal vandaag de Noordzee over steken. Dit zal opnieuw een toenemende wind en later weer regen tot gevolg hebben. Mor gen verwachten wij nog enkele opklaringen, maar zomer is en wordt het voorlopig nog niet. V\<\iWVVVVIA^VVVvVVMVVVVV Duitse rijtuigen en Hollandse bokkenwagen. De heer Barend Cruijff Sr. te Pur- merend is in het bezit van enige rij tuigen. waarin de laatste Duitse kei zer nog heeft gereden. Deze zijn al ettelijke malen tentoongesteld. Thans hebben enige Amerikanen belangstel ling, voor deze rijtuigen getoond. De onderhandelingen over de verkoop zijn in een vergevorderd stadium. Als tegemoetkoming in de hoge vervoer kosten zal de heer Crugff de Ameri kaanse kopers de bokkenwagen waar in Koningin Juliana als kind heeft gereden en die eveneens in zijn bezit is, ten geschenke geven. Zwitserse fabriek in Egypte beschadigd. Door duizend stakers. In Toerah, nabij Cairo, heeft het le ger ingegrepen, toen stakers van een cementfabriek de directiekantoren be stormden en schade aan de fabriek toebrachten. De stakers, ongeveer duizend in ge tal, eisten hogere lonen en betere ar beidsvoorwaarden. Het leger zond op verzoek van de Zwitserse zaakgelastigde tanks en her stelde de orde. Dc fabriek is namelijk Zwitsers eigendom. Tegen het invallen van de scheme ring was de toestand weer normaal en nam de nachtploeg het werk ter hand. Commissie Ziekenhuis vraagstukken. In 1947 heeft de toenmalige minister van sociale zaken een ziekenhuiscom missie in het leven geroepen om hem van advies te dienen betreffende zie kenhuisaangelegenheden- Deze commissie heeft zich o-m. be zig gehouden met de bestudering van een herziening van de verpleegsters opleiding- Haar voornaamste werk zaamheid is echter geworden het uit brengen van advies aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid inzake ingediende bouwplannen voor ziekenhuizen, sanatoria, psychiatrische inrichtingen, wijkgebouwen en andere verpleegd en behandelings-inrichtin- gen. Deze commissie is in December 1953 vervangen door 'n andere, even eens ziekenhuiscommissie geheten, welke zich nu uitsluitend bezig houdt met de beoordeling van bouwplan nen. Daarnaast heeft minister Suurhoff thans 'n commissie ziekenhuis-vraag stukken in het leven geroepen. Een commissie van zeer brede samenstel ling met de opdracht hem van ad vies te dienen omtrent alle ziekenhuis vraagstukken met uitzondering van de bouwvraagstukken. Als voorzitter resp. plaatsvervan gend voorzitter zijn benoemd prof. dr P. Muntendam en mr F J J. Besicr, directeur-generaal, resp. plaatsver vangend directeur-generaal van de volksgezondheid. Generaal Armas.-..-, de opmars vertraagd. Bespoediging van de E.V.G De Franse premier, Mendes France, heeft de uitnodiging van de Belgische regering afgeslagen, om in Brussel de conferentie over de Europese Defen siegemeenschap by te wonen. Hij heeft de Belgische ambassadeur in Parys Vrydag meegedeeld, dat het beleid van de Franse regering verleden week rluidelyk is gesteld In zyn toespraak in de Franse nationale vergadering. Mendes France is er van overtuigd, dat de kwestie van Frankryks deelneming aan een Europees leger er een is, waarover het Franse volk het grotendeels eens moet zijn. Op het ogenblik, is het volk ver deeld, Men is reeds begonnen met po gingen om vóór- en tegenstanders van het verdrag in Frankrijk tot elkaar te brengen, tioch totdat het resultaat van deze pogingen bekend zal zijn, is volgens de Franse premier elke bij eenkomst van de zes E.V.G.-landen prematuur. Leidende functionarissen in Mendes- Frances kabinet zien in de hernieuw de pogingen van vele zijden om Frankrijk tot ratificatie aan te spo ren de hand van de Verenigde Sta ten. In regeringskringen in Bonn liet men wel zijn teleurstelling blijken over de Franse weigering. Men zei, dat de toestand nu verward is, aan gezien men niet weet of de conferen tie zal doorgaan zonder Franse deel neming, hoewel Adenauer toch naar Brussel zou willen gaan. In kringen die nauw met de Franse premier verbonden zijn verluidde het Vrijdag evenwel, dat de Franse hou ding niet gen bespreking van Mendes- France met de Belgische minister van bhitenlandse zaken, Spaak zou uit sluiten, als deze naar Parijs zou ko- Het staken van het vuren in Laos en Cambodja. Volgende week besprekingen. Beg*in volgende weck zullen te Ge nève besprekingen over een staken van het vuren in Cambodja beginnen tussen Cambodjaanse en Vietminh- vertegenwoordigers. Aldus heeft een woordvoerder van de Cambodjaanse afvaardiging medegedeeld. Op de Donderdagavond te Genève begonnen besprekingen over een sta ken van het vuren in Laos handhaven de Laotianen hun eis, dat Franse troepen in overeengekomen bases ge legerd blijven. Men verwacht, dat de Vietminh, die zich in principe accoord heeft ver klaard met terugtrekking van haar strijdkrachten uit Laos, zich tegen de Laotiaanse eis zal verzetten. Nieuwe gebouwen voor Wageningse instituten De minister van Landbouw, ir. Mansholt heeft Vrijdag drie nieuwe gebouwen voor Wageningse institu ten geopend. Het Instituut voor ras- senonderzoek heeft deze maand het nieuwe gebouw reeds betrokken. De stichting voor plantenveredeling kreeg de beschikking over een eigen gebouw met grote verwarmde kas, dat aansluit op het gebouw van het instituut voor plantenveredeling. Het rijksproefstation voor zaadcontröle onderging uitbreiding met een nieu we vleugel en werd tevens gereorga niseerd. Het is thans het modernste proefstation op dit gebied ter wereld. Het ministerie van buitenlandse za ken te Brussel deelde Vrijdagmiddag in een communiqué aan de pers mede, dat de conferentie der E.V.G.-landen tot doel zou hebben het van kracht worden van het E.V.G.-verdrag te be spoedigen. Er is bij de besprekingen te Luxemburg van de drie Benelux- ministers geen enkel ogenblik sprake geweest van „een vervangingsoplos sing" of wel een herziening der be staande verdragen. De voorbereidingen voor de E V.G.- conferentie gaan door. ondanks het Tengevolge van het feit, dat er meer werk op de Nederlandse bouw markt is gebracht dan de materiële mogelijkheden toelaten, zijn in de Nederlandse woningbouw allerlei schadelyke spanningen ontstaan, die hebben geleid tot ccn aanmerkelijke prijsstijging. Aldus verklaarde Vrijdag de heer A. in 't Veld, wethouder van Amster dam, op de tweedaagse algemene le denvergadering van de Nationale Woningraad. Het is vaak niet mogelijk, zo zeide de heer In 't Veld, een redelijk tempo in de uitvoering van de woningbouw te handhaven, hetgeen de productie schaadt. In verscheidene delen van ons land is er reeds een tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders. De moeilijkheden in de bouwnijver heid, aldus spreker, wreken zich vooral op de volkswoningbouw. Door KORTE PREDICATIE WAAKT! De Joden bezagen met trots de in drukwekkende gebouwen van hun tempel in Jeruzalem, zo vaak zij daar heen gingen of er vandaan kwamen. Zo ook de discipelen dit keer. Maar zij voelen, dat Jezus hun enthousias me niet ten volle deelt. Daarom zegt één van hen tot Hem: „Meester, zie, welke stenen en welke gebouwen!" Ietwat ironisch antwoordt Jezus ech ter: „Ziet. ge deze grote gebouwenI Er zal geen steen van blijven staan!" En Ilij laat hen zien, dat het niet goed is, zó op te gaan t?i de bewondering voor het werk van mensenhanden, dat altijd vergankelijk is. Ook de tempel, schijnbaar voorbestemd om de eeuwen te trotseren, zal nog binnen een halve eeuw met de grond gelijk gemaakt worden. Maar, zegt Jezus, al zullen hemel en aarde vergaan, mijn woor den zullen niet vergaan! In dit opzicht moeten ook wij, zeker in onze tijd, waakzaam zijn, om te on. derkennen, wat stand zal houden en wat vergaat. Dat is niet eenvoudig, evenmin als voor Jezus' tijdgenoten. Immers, wat scheen beter bestand te gen de stormen van de tijd: het im posante complex van tempelgebou wen, of.Jezus en Zijn Boodschap? Voor een Jood moet Jezus' uitspraak wel heel ongeloofwaardig klinken. In zijn ogen was Jezus immers slechts een eenvoudige jonge man, die een af wijkend geloof verkondigdeen pro beerde zich aan het gezag van de priesters te onttrekken, maar die na tuurlijk deze rebellie vroeg of laat met de dood zou moeten bekopen. Dan zou het afgelopen zijn met deze Jezus en Zijn woorden zou men vergeten. Doch nu, 19 eeuwen laterblijkt dat de woorden van die schijnbaar zo onbe tekenende man stand gehouden heb ben, terwijl van de tempel nog slechts de fundamenten zyn overgebleven. Zie, dit wil Jezus ons zeggen: waakt en zorgt, dat ge u niet vergist; want wat naar menselijke berekening het sterkst schijnt, kon wel eens het zwakst blijken! Onze tijd kent vele machten, theorieën en wereldbeschou wingen, die sterker schijnen dan de woorden van Jezus. Hij ivaarscliuiot ons: stel niet al uw vertrouwen op één van die machten of wereldbeschou wingen, want die zullen vergaan: doch waakt, en vertrouwt op Jezus' woorden, want alleen dié zullen eeu wig blijven bestaan! Aardenburg. 8. A. VIS. B. en W. van Rotterdam willen bank van lening opheffen. B. en W. te Rotterdam stellen de ge meenteraad voor over te gaan tot op heffing van de gemeentelijke bank van lening. Een tijd geleden gehou den enquête heeft uitgewezen, dat een belangrijk gedeelte van de beleen sommen een bestemming blijkt te vin den, waarvan men zich terecht kan afvragen of pandbelening de betrok kene niet verder achterop brengt. Ontwerpstatuut voor de West thans wetsontwerp. Het ontwerpstatuut voor de staat kundige verhouding tussen Neder land, Suriname en de Ned. Antillen, zoals dit is vastgelegd tijdens de Rondetafelconferentie, is thans als wetsontwerp bij de Tweede Kamer in gediend. In Suriname en de Nederlandse An tillen zal de aanvaarding dienen te geschieden door een besluit van het Vertegenwoordigend Lichaam, in Ne derland door een wet, die met min stens twee-derde der uitgebrachte stemmen moet worden aangenomen. Weer Vietminh-succejsen in Rode Rivier-delta. feit, dat Frankrijk niet vertegenwoor digd is. De Italiaanse minister van buiten landse zaken heeft de uitnodiging reeds aanvaard. Nederland, aldus een Belgische woordvoerder, zal vertegen woordigd zijn door minister Luns of minister Beyen. Premier Bech van Luxemburg zal zijn land vertegen^ woordigen. Een voorgestelde datum is nog niet bekend gemaakt. Intussen wordt uit Bonn gemeld, dat de Franse waarnemende hoge com missaris in Duitsland, Bérard, Vrijdag prof. Hallstein, hoofd van het West- duitse ministerie van buitenlandse za ken, mededeelde, dat premier Men- dès-France heeft voorgesteld de con ferentie over de E.V.G uit te stellen, omdat hij het op het ogenblik te druk heeft met andere kwesties zoals Indo- China. In politieke kringen in Bonn merk te men op dat het nu aan Mendès- France is om een definitieve andere datum voor de conferentie voor te stellen. In de Nieuwe Kerk te Middelburg Het Koninklijk Paar luisterde met grote aandacht in de Nieuwe Kerk naar de toespraak van ds. Durkstrq (Foto P.Z.C.) Aldus Amsterdams wethouder. de prijsstijging moet vaak genoegen worden genomen met bijzonder sobe re bouw en uitvoering. En dat, terwijl de ongemotiveerde verschillen in de huurprijzen voor de volkswoningen in aantal en omvang toenemen. In de afgelopen jaren heeft de re gering, aldus de wethouder, niet ge voerd een huurbeleid, afgestemd op de belangen van de volkshuisvesting, maar een bijdragenbeleid, dat be paald wordt door de vraag in welke mate het Rijk de volkswoningbouw kan en wil subsidiëren. Bij het betreden van de Nieuwe Kerk werden H.M. de Koningin bloemen aangeboden door drie dochtertjes van bestuursleden van de Stichting Nieuw Walcheren. Joke Hoegen, Laurie Wa- gensveld en Eefke Ballintijn. Op de foto: Joke Hoegen biedt bloe men aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3