Koningin en Prins bewonderden „Miniatuur-W alcheren" ZEEUWSE VISSERS BEGROETTEN HUN VORSTIN ZEEUWSE MANIFESTATIE WERD EEN UNIEK SCHOUWSPEL 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 JUNI 1954 GROOT ENTHOUSIASME Alle burgemeesters waren op hun post „Ontzettend mooi", zei Koningin Juliana, toen zij het Molenwater betrad, waar „Miniatuur Walcheren" zich uitspreidde. Vergezeld van minister Luns, de ambassadeurs en gezanten, de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Oasembroot, het bestuur van „Nieuw Walcheren" en leden van het gevolg, maakten Koningin Juliana en Prins Bernhard een tocht over do maquette, waarby alle „gemeenten" werden bezocht. By de Ingang van het terrein werden de leidende figuren van „Miniatuur Walcheren" aan het Koninklijk Paar voorgesteld. De heren A. Wagensveld, ontwerper en de algemeen leider, A. Dinge- manse, constructeur en C. P. Broerse, de landschapsarchitect, zagen thans de kroon op hun jarenlange arbeid in de vorm van het bezoek van de Koningin en de Prins aan hun grootse schepping. Deze heren vertegen woordigden gisteren een leger van Walcherenaren, dat ruim twee jaar be zig is geweest met de aanleg van het miniatuur en met het bouwen van elk project tot in het allerkleinste onderdeeltje. Het viel slechts te betreuren, dat het tijdens een deel van het koninklijk bezoek regende, waardoor het minia tuur iets van zijn glans verloor. Want men moet „Miniatuur Walcheren" ei genlijk zien onder een stralende hemel en in een zonneschijn, die alle maquet tes ten volle tot hun recht doen ko men. Toch werd de bezichtiging en ope ningvan „Miniatuur Walcheren" door Koningin Juliana en Prins Bernhard één van de hoogtepunten van deze herdenkingsdag. Het hoge gezelschap betrad de miniatuur bij Veere en ver volgens werd het gehele zeven dui zend vierkante meter beslaande eiland doorkruist. Bjj alle miniatuurgemeenfcen ston den de burgemeesters op hun post. Zjj werden door jhr De Oasembroot aan het vorstelijk paar voorgesteld on zorgden voor uitleg over hetgeen be zichtigd werd. Zeer veel vragen dien den de eerste burgers van Wal- cher-gemeenten te beantwoorden, want dc Koningin toonde zich opgeto gen over het miniatuur. Vele vragen moet ook de „grote man" van minia tuur Walcheren, de heer Wagensveld beantwoorden. Deze bij uit stek deskundige begeleidde Hare Ma jesteit gedurende haar gehple tocht en kon zodoende getuigen van het nimmer aflatend zwoegen om een „Walcheren in het klein" tot stand te brengen. De Koningin, de Prins en de andere hoge gasten namen elk onderdeel van deze weergave van het herrezen Wal cheren terdege in ogenschouw. Zij Aangrijpende kerkdienst (Slot van pag. 1} Na deze sobere, maar indrukwek kende toespraak, weerklinkt de Mar- che heroïque van Saint Saëns, waar na ds. P. van Til. Gereformeerd pre dikant het dankgebed uitspreekt. Opnieuw verheffen zich de hon derden aanwezigen in de kerk. Machtige orgelaccoorden klinken door het hoge gebouw. En dan klinkt als een grootse belijdenis het oude lied van Aldegonde, „Wilhel mus van Nassauen", dat gezongen wordt als een belofte van trouw van Zeelands bevolking aan haar Vor stin, een belofte, die afgelegd wordt in diepe afhankelijkheid, want na het eerste couplet van het Wilhel mus, klinkt het zesde „Mijn schildt en de betrouwen zijt Gij, o God mijn Heer". Koningin en Prins zingen het mede, staande temidden van hun onderzaten. Voordat de dienst was begonnen, waren aan de ingang van het gebouw Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid begroet door de voorzitter van de Stichting „Nieuw-Walcheren", notaris J. L. Verhagen en de presi dent-kerkvoogd der Nederlands Her vormde gemeente, de heer L. Helder. Drie dochtertjes van bestuursleden van de Stichting „Nieuw-Walcheren" Joke Hoegen, Laurie Wagensveld en Eefke Ballintyn, boden de Lands vrouwe bij het betreden van het kerk gebouw bloemen aan, en het pro gramma van de rijtoer. In de trouwkerk werd namens de kerkvoogdij een foto van de Nieuwe Kerk aangeboden. Na deze herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk begaf Hare Majesteit zich te voet naar de Rooms-Katholie- ke kerk. Daar werd zij aan de ingang begroet door pastoor H. Snel. die de Landsvrouwe door het drie jaar oude kerkgebouw leidde. Helder klonken intussen de jongensstemmen van het Maria-koor uit Nijmegen, dat het ..Domine Salvam Fac Reginam" uit voerde. Bij de uitgang van de kerk stelde pastoor Snel aan de Vorstin voor. Zeelands toekomstde jeugd, was bij de Zeeuwse manifestatiedie Vrijdag middag in Middelburg voor H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en véle autoriteiten gehouden werd, goed vertegenwoordigd in sport- en tal van andere verenigingen, waarvan trots de vaandels en vlaggen werden medegedragen. (Foto P.Z.C.) legden grote bewondering aan de dag voor de manier, waarop zo velen met toewijding en vaardige handen zulk een meesterwerk schiepen. Byzondere belangstelling had Hare Majesteit voor de Dieseltrem, die trouw zijn traject van Arnemuiden naar Vlissingen aflegt, maar ook voor een gebouwtje als dat van het Arnemuidense station of een boerde rij buiten Middelburg, dingen die te midden van de „grote" maquettes gevaar lopen niet gezien te worden. Geruime tijd werd op deze tocht in Middelburg vertoefd bij pronkstukken als Abdij en Lange Jan, geruime tijd ook bij objeete.1 als de kranen en het model van de „Kungsholm" in Vlis singen. DE BOUWERS Toen het gezelschap bij de Schelde- stad de helft van de „reis door Wal cheren" achter de rug had, stond daar een schare van mensen, die ieder voor zich een belangrijk aandeel in de bouw van „Miniatuur Walcheren" hebben gehad, riet waren de bouwers van de maquettes, de grote en kleine onderdelen, die samen dit kostelijk en niet genoeg te prijzen geheel vor men. Bouwers van tien jaar en bouwers van zestig jaar. van alle rangen en standen, van alle plaatsen van Wal cheren. Zij juichten de Koningin en de Prins, die thans het resultaat van hun liefdevolle vaardigheid kwamen be zien, langdurig toe. Toejuichingen, die een hulde betekenden; en een dank. Hulde aan de Landsvorstin en haar gemaal. Dank voor dit bezoek aan Miniatuur Walcheren" op deze hoog- tftdag. dankbetoon, dat bijzonder trof! Duidelijker uan met dit miniatuur Walcheren kon men het Koninklijk paar niet tonen, wat er geworden is uit het eiland Walcheren, dat eens aan zulk een verwoesting werd prijs gegeven! Duidelijker kon niet gedemonstreerd worden de aanhan kelijkheid van de bewoners aan het Oranjehuis en de blijdschap over de komst van de Landsvrouwe op een hersteld Walcheren. Het was een hulde en Noodlottige fout. Het zal velen opgevallen zijn, dat tijdens de Zeeuwse Folklo ristische Manifestatie alleen H.M. de Koningin zich tussen de deelnemers begaf. Een fout 'n het o-ogramma was er de oorzaak van. Er stond in, dat H.M. de Koningin de manifestatie zou bezoeken. Dan mag ik niet, zei de Prins. Protocol is protocol... Toen Koningin Juliana naar iet Stadhuis terugkeerde, riep zij haar Echtgenoot toe: Waarom ben je niet meege gaan, je hebt zóveel gemist! Ik mocht niet, zei de Prins. Een wel zeer betreurens waardige fout in het officiële programma! V\*WVWVVVVVWW*/V\*W BEGIN VAN GROTE DAG Gepavoiseerde vloot had Middelburg als ligplaats gekozen. Zy waren op tijd gearriveerd, de Zeeuwse vissers met hun prachtig ge pavoiseerde boten om hun Koningin en Prins Bernhard in Middelburg te be groeten. Daar iagen de schepen dan in het Kanaal door Walcheren, langs de Kanaal weg, waar de landsvrouwe haar intocht in dc herrezen feeetiwse hoofdstad zou houden. Uit grijze wolkenluchten viel een miezerig regentje. Maar dat mocht de stoere vissermensen niet deren. Zy spanden zeilen over het dek van hun schip en het slechte weer deed hun stemming niet dalen. Ruim 50 vissersschepen lagen in het Kanaal; bijna evenzoveel vonden een plaatsje langs de Londense Kaai en de Korendijk. Het moet Donderdag wel stil geweest zyn in de vissersplaatsen, want een groot deel van de bevolking was naar Middelburg gevaren. Z\j kwamen uit Bruinlsse, uit Tholen, uit Veere, uit Arnemuiden en uit Yerseke. En hoe glommen hun schepen van de kiel tot het topje van de raast. Aan boord was alles kraakhelder. De „schepelingen" in hun beste kleren wachtten geduldig. Ondanks de regen, die gestadig neerdruppelde, was er ook van de zij de der Middelburgers grote belang stelling. Vele honderden hadden zich langs de Kanaalweg p-eschaard, voor zien van parapluie's en andere attri buten, die dienen moesten om het on welkome natte element af te weren. De mannen van de Rijkspolitie, die voor het handhaven van de orde moes ten zorgdragen, hadden het met dit publiek niet moeilijk. DE STOET Lang behoefde men niet meer te wachten, want om vijf minuten voor half elf ging er een gemompel door de rijen van belangstellenden: „Daar is ze, daar is ze". Om de hoek van de Kanaalweg verschenen de motorrij ders met hun witte helmen, en achter deze motoren volgde een stoet van auto's, die de Koningin en de Prins van het vliegveld Woensdrecht af naar Middelburg hadden gebracht. Toen begon een van de meest in drukwekkende intochten, welke ooit een regerend lid van het Oranjehuis in de Zeewse hoofdstad maakte. De scheepssirenes loeiden een wel komstlied, de vissers en het pu bliek „op het land" wuifden en juichten. In langzaam tempo gleed de auto van het Koninklijk paar dicht langs de schepen. Koningin Juliana, die gekleed was Sn Een trots, kloek vierspan! Zeeuw se kampioenspaarden in de Zeeuwse manifestatie. (Foto P.Z.C.) Wie er waren. Het feest van Nieuw-Walcheren werd bijgewoond door tientallen ho ge autoriteiten, onder wie vele leden van liet Corps Diplomatique en enke le ministers. Zo waren aanwezig: Neville M. Butler, ambassadeur van Engeland; Thomas A. Stone, ambas sadeur van Canada; Jean Paul Gar- nier, ambassadeur van Frankrijk; P. J. Hoogenhout, ambassadeur van Z. Afrika; L. J. II. Jorstad, gezant van >rwegen; S. V. Dahlman. gezant Sweden; T. Lund, gezant van De nemarken; E. Graeffe, gezant v. Bel gië; de Gouverneur West-Vlaanderen als vertegenwoordiger Koning der Belgen, Pierre d'Outryve d'Idewalle; mr. J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse zaken; ir. H. B. J. Wit te. minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en Verkeer en Wa terstaat ad interim; Generaal-Majoor Van Gyn, commandant Mariniers; Rear Admiral A. F. Pugsley, Royal Navy; Major-General C. F. Philips, Royal Marines. 'n blauwgroen mantelpak en een wit te toque nam deze hulde, die tot een ware manifestatie uitgroeide, glim lachend en wuivend in ontvangst. Prins Bernhara, naast de Koningin tuum deelde eveneens in de overwel digende betuiging van aanhankelijk heid. Het publiek, dat niet meer te houden was. stroomde over de weg naar het voetpad om de tocht van na bij te kunnen gadeslaan. Overal langs de route bij het bin nenkomen van de stad stonden de mensen geschaard, 't Koninklijk paar reed door dichte hagen van publiek over de Stationsbrug, de Loskade, de Nieuwe Poortstraat en via de Koren dijk, waar weer een deel van de vis sersvloot lag gemeerd. Ook hier weer klonk het luide gejuich van de vissers mensen op de feestelijk getooide sche ien. Ook hier werd een overweldigen- le hulde gebracht aan een stralend- laehende en vriendelijk wuivende vor stin en een ieder voor zich innemende prins. Het was een grootse intocht en het was goed gezien, om de Zeeuwse vissers te laten manifesteren voor hun Landsvrouwe bij deze intrede in de Zeeuwse hoofdstad. De Zeeuwse vissers dragen hun vor stin en prins na aan het hart. Zij heb ben dat gisteren duidelijk bewezen! (Slot van pag. 1) sleutel van de Ossewei! en niet te vergeten, de Zeeuwse paarden! Kam pioenspaarden, trotse, onstuimige vier spannen, kloek en onverzettelijk als de Zeeuwen zelve! Dank En nadat dit alles was voorbijge trokken, de dank. De dank, gebracht door het Zeeuwse volk, verpersoon lijkt door allen, die daar op jiet Marktplein stonden opgesteld; in de oude costuums, met landbouw werktuigen en folkloristische attribu ten, vertegenwoordigend heel het volk van Zeeland. En wederom de stem van Jac- van Elsacker. zeggende de schone regelen van Van Schagens declamatorium: „Zeelands volk verzamelt zich, Zee lands volk schikt zich voor U samen tot een groot bouquet. Gezamenlijk herdacht men, op cn om de Markt, deelnemers en toeschou wers mèt ons Koninklijk Paar en mèt de zegger van het declamatorium, de slagen, die Walcheren getroffen heb ber» en degenen, die gevaKen zijn voor land en volk- Sober in alle een voud, onder een grauwe regenlucht.. Maar Dan getuigt de dichter van Scha- gen van de eendracht, die naast de Zeeuwen stond, van de liefde, die het toestroomde, die het steunde. „Wij zijn er gelukkig om, dat U (Majesteit) naast ons staat in die ze kerheid, in die gemeenschap, in die vriendschap, U Majesteit, U volk van Nederland, U alle bevriende volke ren, en wij zouden haar Vrede willen doen uitvliegen naar alle hoeken der aarde".... Een vlucht duiven. Zoals onmiddellijk daarna een vlucht duiven zich klapwiekend verhief en verspreidde boven de Markt, in alle richtingen, met de boodschap des Vre- desNagestaard door de duizenden Zeeuwen, die geacht werden mede de ze boodschap te hebben doen uitgaan! Onder het dankbaar gejuich van de menigte verliet Koningin Juliana daarna met haar gezelschap het bor des van het stadhuis, om zich te onderhouden met de vertegenwoordi- ters van het Zeeuwse volk, zoals zy aar opgesteld stonden op de Markt. Gedurende deze ogenblikken voerden enkele Zeeuwse dameskoren een al leszins aantrekkelijk programma uit. Geruime t\jd heeft Hare Majesteit vertoefd temidden van de vrouwen en mannen, die Zeeland op dit historisch ogenblik mochten vertegenwoordigen en voor velen, zeer velen, had Zij een persoonlijk woord. Veelal ontroerd, tot in het diepst van haar zielen be wogen, beantwoordden de vrouwen van Walcheren, Beveland, Axel en Hulst de vragen van haar Landsvrou we, die op zo ongedwongen, bekoor lijke wijze rondging onder haar volk. Vergeten waren de regen, het lange wachten en de vermoeienissen van deze provinciale pai-ade. Oog en hart waren bij Koningin Juliana, zoals Koningin Juliana Dij haar onderdanen was, in hun midden, als een hunner... Nadat HM. de Koningin en haar gevolg ook nog de gaaischieting op het Parkeerterrein hadden bezocht, keerde zij terug naar het bordes, in de nabijheid daarvan begroet door Z. K. H. Prins Bernhard. Trouw. Tof besluit van de Zeeuwse ma nifestatie en het declamatorium, volgde tenslotte de Verklaring van Trouw: „Trouw kan een vreugde zijn, wanneer zij voortkomt uit het hart. Als zij met open ogen wordt gegeven, als zij zich bindt uit eigen vrije wil, omdat het haar een vreugde is zich gebonden te weten. Zó is onze trouw en zij begeleidt U, Hoge Vrouwe, waar U gaat, en dit is haar onzegbaar goed, omdat zij opwelt uit het hart. Zo zeide Van Elsacker de dicht- woorden en hij besloot met het machtige: „Majesteit! U heeft ons hart" Waarna het aloude Wilhelmus opklonk uit duizenden kelen, ge zongen in de beslotenheid van het Marktplein en vertolkend de ge voelens van gans de menigte. Een spontaan vreugdebetoon brak zich baan bij het ringrijden, toen daar de heer P. Brasser uit Kleverskerke Z.K.H. Prins Bernhard in eenvoudige, oprechte bewoordingen het Be schermheerschap aanbood van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, in te genwoordigheid van Koningin Julia na. De heer Brasser maakte Zijne Ko ninklijke Hoogheid duidelijk, dat het by bijzondere gebeurtenissen in de ringrijderssport de gewoonte was om de centrale figuur te „jonassen": „Maar daar uw programma toch al zo overladen is", aldus de heer Bras ser, „meenden wij er goed aan tc doen een plaatsvervanger aan te wijzen"! Een plaatsvervanger, die onder luid gejuich dan ook meters hoog in de lucht werd geworpen door een tien tal stoere Walcherse boerenzonen, na dat het ceremonieel van het aanbie den van het Beschermheerschap was geschied. Dc heer Brasser bood de Prins daarbij het ringrijdersdiploma, een versierde lans, ring en bus aan, welke attributen in dank werden ont vangen en sprak de wens uit. dat de Prins, na zich in de tuin van hel Pa leis Soestdyk te hebben geoefend, in Zeeland zou mogen terugkeren, om zich te meten met de Zeeuwse ringrij- derskampioenen... De hartelijke toespraak van de lieer Brasser werd door Koningin en Prins met kennelijk genoegen aangehoord! Tot besluit klonk op voorslag van de heer Brasser een opgeto gen driewerf hoera voor het Vorsten huis, en daarop mocht de prins aan schouwen, hoe zijn plaatsvervanger „gejonast" werd. De heer A. van Dalen uit Arnemui den smaakte het genoegen als win naar de koninklijke medaille te mogen ontvangen en nadat het Koninklijk Paar nog enkele ogenblikken met aandacht de verrichtingen van enige ringstekers had gevolgd, vertrok het, met gevolg, van het Plein 1940 om zich in de auto's te begeven voor de rijtoer over Walcheren. Do Middelburgers hadden met tal lozen van buiten de hoofdstad kun nen genieten van een ongedwongen, allerhartelijkst koninklijk bezoek, en van waarlijk unieke schouwspelen. Voor verdere verslagen verwijzen wij naar pagina 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2