IBI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mi GLORIEDAG VOOR WALCHEREN-ONDANKS REGEN Zeeuwse manifestatie werd een groots hoogtepunt Het Zeeuwse volk vertolkte zijn dank in grootse manifestatie Miniatuur wekte algemene bewondering SCHITTERING VAN UNIFORMEN BIJ GROOTSE PARADE den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. |%U W Rl llik MH HM WmF V V sBBw W W W ml MM Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdred.: G. Ballinttjn; PL-verv.: m 1 van i_5 regels f 1.— Iedere regel W. Leertouwer. meer 20 cent Brieven of adres —^sptujs 47 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Zii li cS c Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brou werijstr. 2; Zlerikzee. N Bogerdstr C 163. telef 26 Regenzwangere wolken zeilden langs de Zeeuwse hemel toen de ochtend daagde van de 25ste Juni. En daarmede stond het vast, dat de schoonste dag van de herdenking van Walcherens Herstel en Wederopbouw niet met zon gezegend zou worden. Enkele uren later begon een miezerige, eindeloze regen uit de loodgrijze lucht te sijpelen. Het was een bittere tegenslag. Voor de Parade der Garderegimen ten, voor de Zeeuwse Folkloristische Manifestatie. Envoor de publieke belangstelling. Maar toen H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard van Middelburg afscheid namen, na een diner in de Statenzaal en een der bestuursleden van Nieuw Walcheren de Koningin vroeg, of deze dag tóch haar instemming en waardering had kunnen vinden, ver klaarde de Koningin spontaan: „Uw Zeeuwse Ma nifestatie was zo mooi, zo indrukwekkend, zo aangrij pend op sommige momenten, dat wij niet bemerkt hebben, dat het regende!" Toen de meer dan 3000 deelnemers aan die Zeeuw se Manifestatie na afloop op het Gemeentelijk Sportpark waren teruggekeerd en nat tot op het hemd en door en door verkleumd op de droge tribune kropen, was er eerst een geratel van duizenden stem men. Toen zette iemand niemand zal ooit weten wie het Zeeuwse volkslied in. De duizenden namen het over en het lied van Zeeland schalde daar in het rond. Als bewijs, hoe goed men het alles ondanks de regen, gevonden had. Vroom en gedragen was de inzet van deze dag. Na een begroeting langs het Walcherens Ka naal door de om haar toekomst benauwde Zeeuwse vissersvloot, volgde de herdenkingsbijeen komst in de Nieuwe Kerk. Feestelijk, ondanks de regen was de parade. Daarop volgde de opening van Mini atuur Walcheren. Zowel H. M. de Koningin, als Z.K.H. Prins Bernhard gaven uiting aan hun bijzonder grote bewondering voor wat hier geschapen was. Toen volgde de Manifestatie: ieder, die haar aanschouwde wist: Dit zullen wij nooit meer zienZij was het mooiste van deze dag. De rijtoer volgde, met in ieder dorp de uitgelopen bevolking en tot slot de Show in Middelburg met Taptoe van de drie beste muziekcorpsen van onze Weermacht, de Marinierskapel, de Kon. Mil. Kapel en de Luchtmachtkapel. Wederom een eenmalig schouw spel, voor het eerst in Nederland te zien en te beluis teren. Het was een goede finale voor deze grote dag. AANGRIJPEND WAS DE herdenkingsdienst, die des morgens in de Nieuwe Kerk te Middelburg werd gehouden, aangrijpend omdat hier Vorstin en Volk bijeen waren om zoals de Hervormde predikant ds E. Durkstra het in zijn toespraak zeide enige ogenblikken stil te zijn voor God- Toen dc Koningm met de Prins, vergezeld .door bestuursleden van de Stichting „Nieuw Walcheren", via de trouwkerk binnen traden, was het doodstil geworden in het oude gebouw. Slechts het gebeier van de grote klok in de Lange Jan werd gehoord. Als één man verhieven zicb de honderden aanwezigen van hun plaats en wachtten totdat de Lands vrouwe en haar Gemaal hun zetels voor de preekstoel hadden bereikt Juichend viel het orgel in en vrijwel onmiddellijk daarop klonk de stoere, oude Nederlandse dankpsalm -Wilt heden nu treden voor God den Here". Vele malen is in Nederlands bewogen historie dit prachtige lied aangeheven, en ook nu, aan het begin van deze grootse dag voor Walche ren, zong men deze dankzegging samen met het Vorstenhuis in een kerk. die enkele jaren geleden door vreemde en schennende hand tot een bran dende puinhoop werd verwoest. Een indrukwekkend en ontroerend begin van de feestelijkheden. Ds. L. Rijksen, predikant van de Middelburgse Gereformeerde Gemeen te, opent de dienst met het oude vo tum „Onze hulpe is in de Naam des Heren, die hemel en aarde gemaakt heeft", en gaat voor in gebed, een ge bed, waarin ootmoed en schuldbesef, maar waarin ook grote dankbaarheid jegens de Allerhoogste doorklonk. En als zjjn Amen in de wijde ruimte van de kerk is weggeëbd, schallen plotseling krachtig de ko- Tydens de Zeeuwse manifestatie bewoog Koningin Juliana zich onge dwongen onder de deelnemenden. Een jeugdige Bevelandse bood de Koningin een mandje garnalen aan, dat Hare Majesteit gaarne aanvaardde! (Foto P.Z.C peren tonen van de MarLnierska- pel door de gewelven: een ouver ture van Handel, feestelijke mu ziek* die tot in alle hoeken van de grote kerk doordringt. De rag fijne figuren van de houtblazers mengen zich met het zware fond van de koperinstrumentcn. Dit is muziek, zoals alleen Handel ze schrijven kon: vorstelijke klanken, die horen bij een dag als deze. Ds. Durkstra houdt de herdenkings rede, waarin hij in sobere woorden de moeilijke periode schetst, die Wal cheren in zijn jongste historie moest meemaken. Ds. Durkstra herdenkt daarbij allen, die in deze zware tijden omkwamen. „Maar met niet minder eerbied past het ons te gedenken de fiere houding der boeren, die de aarde, waarop zij gewerkt hadden, zagen verdelgen door de zee, de erven der vaderen, waarop zóvele geslachten voor hen hadden gewoond, zagen ver loren gaan", zo zegt de predikant, en hij voegt er aan toe: „Dit leed is door de Walcherse boeren gedragen, niet in doffe berusting, maar het aanvaar dend uit Gods hand". Ds. Durkstra herinnert voorts aan het herstel en zegt tot Koningin en Prins: „Wanneer straks over dit eiland zult rijden, dan zult U een Wal cheren aanschouwen, dat tot nieuwe bloei, tot nieuwe welvaart is geko men. Op de weer vruchtbaar gewor den boaem groeit het gewas van de landbouw en staan meer dan een mil- H.M. de Koningin en ZJK.H. Prins Bernliard in gezelschap van de Gou verneur van Belgisch West Vlaande ren, Pierre d'Outryve d'Idexoalle, de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, diens echtgenote en een hofdame op het bordes van het Middelburgs stad huis tijdens de Zeeuwse manifestatie. (Foto P.Z.C.) lioen bomen en struiken in hun rijke bladerentooi". Met enkele woorden wordt het droog- makerswerk genoemd, waarna de predikant tenslotte wijst op grote zegen van God, die Walcheren weer deed herrijzen. „Een Zeeuw zingt wel: ik wor stel moedig en ontzwem, doch hjj bedoelt te zeggen: Gy, o God, deed ons ontkomen, toen de wa teren de overhand over ons had den. Gy alleen zyt ons een toe vlucht van geslacht tot ge- slachi". i Vervolg op pag. 2) Gouverneur W. Vlaanderen onderscheiden. Voor de lunch, in het Middelburgs stadhuis, aangeboden door het ge meentebestuur van Middelburg, werd de Gouverneur van West Vlaan deren, Pierre d'Outryve d' Idewalle, door H. M. Koningin Juliana bevor derd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. De heer d'Outryve d'Idewalle was reeds Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. VLIEGENDE VAANDELS.... Drie uitmuntende corpsen zorgden voor de militaire muziek. MET VLIEGENDE VAANDELS EN SLAANDE TROM, met een schit tering van uniformen, met hoorngeschal en opgewekte muziek trokken Vrijdagmorgen troepen van Marine, Land- en Luchtmacht voorbij Konin gin en Prins op de Middelburgse Markt. Duizenden toeschouwers hadden zich ondanks de neerstromende regen op het grote plein in Middelburgs binnenstad verzameld om toch maar niets van dit grootse schouwspel te missen. Want groots was dit militaire spectakel inderdaad, groots ondanks (le trieste weersomstandigheden. Nooit tevoren was er in Middelburg iets dergelyks vertoond: een indrukwekkende parade, waarby de garde-regi menten in hun kleurrjjke uniformen waren gekleed, en waarbij niet min der dan drie uitmuntende muziekcorpsen voor de militaire muziek zorgden. Nadat de Koningin en de Prins op een podium hadden plaatsgenomen even voorbij de Amsterdamse Bank, meldde zich de parade-commandant, de luitenant-kolonel der mariniers J. J. Honig. Direct achter hem marcheerde de Marinierskapel onder leiding van de kapitein Gijsbert Nieuwland en nam plaats tegenover het bordes, waarop Koningin en Prins stonden. Zij wer den over de parade voorgelicht door de kapitein-ter-zee J. G. Broekhuy- sen, die als coördinator optrad, OP MIDDELBURGS HERSTELDE MARKT Met onvermoeide belangstelling sloeg Vorstenpaar gebeuren gade Onder een sombere, grauwe regenlucht heeft het Zeeuwse volk Vrij dagmiddag op Middelburgs herstelde Markt, begrensd door nieuwe gevels in oude contouren en door het onvolprezen, majesteitelijke stad huis, zijn dank vertolkt aan eigen en vreemde volkeren, zijn onvergan kelijke trouw betuigd aan ons Vorstenhuis. Even gestaag als de dan weer stromende, dan weer sijpelende regen, even gestaag was ook de stroom van Zeeuwse mannen en vrouwen in de aloude costuums, en die manifestatie van kleurenrijkdom en folklore was indrukwekkend. Hare Majesteit Koningin Juliana en Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard, gezeten onder een baldakijn op het bor des van het eeuwenoud stadhuis, hebben met onvermoeide belangstel ling dit uniek gebeuren, deze immense parade van Zeeuwse historie, Zeeuwse kracht en Zeeuwse trots gadegeslagen. De Zeeuwse historie, recente historie, vertolkt door de kapwagens, phaetons en sjezen; de Zeeuwse kracht, getoond door jeugd- en sportver enigingen, landbouw en dijkwerkers, en de Zeeuwse trots, gedemonstreerd door de vrouwen en mannen en zelfs kinderen van Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen, van Walcheren en Noord-Beveland, gehuld in de costuums, zoals die o.m. gedragen werden in de jaren 1800 tot 1910. Ach, ge kent die kleding wel, maar deze show van alle drachten tezamen, gedra gen tegen de historische achtergrond van Middeburgs Markt en met ons Koninklijk Paar als eerste toeshcouwers, deze show was waarlijk nniek. De witte, rijk gevarieerde kappen, het schone zwart, het fonkelend blauw en groen, fonkelend ondanks bet ontbreken van elk zonnestraaltje, de gespen en knopen en dan de gratie in alle eenvoud en waarachtigheid waar mede dit alles getoond werd De vrouwen, veelal bejaard, schuch ter wuivend wanneer zii de Hoge Gasten, gezeten op het bordes van Middelburgs stadhuis, passeerden; de mannen, beschroomd de hoeden lich tend, en de kleinen, de kinderen, on bevangen zwaaiend naar Koningin en Prins, die met de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de Gouverneur vanjïelgisch West Vlaanderen, Pier re cFOutruve d'Idewalle. deze mani festatie gadesloegen. Te paard. Een manifestatie, die te ongeveer kwart voor drie begon met de komst van een Zeeuwse ruiter (L. P. Bras ser jr. uit Kleverskerke) met stan daard, aangekondigd door de Zegger van Van Schagen's Declamatorium, Jac. van Elsacker: „Zeeiands vlag lijdt ongezadeld, Naar den ouden Zeeuwsen trant, Door der eeuwen loop geadeld, Groet zij U, voor Zeeuwse land!" Breed en gedragen klonk het over het Marktplein, waar duizenden zich hadden verzameld om dit on derdeel van Walcherens herden king mee te maken; waar duizen den de regen trotseerden Onmiddellijk na de Zeeuwse ruiter volgde in alle stilte de indrukwek kende vlaggegroet van de honderd en een Zeeuwse gemeenten; een zwijgen de, maar hoe paradoxaal dit klin ken moge niettemin een alleszins sprekende groet, gevolgd door de hon derden Zeeuwsen en Zeeuwen in de costuums van hun streek de kapwa gens en sjezen, de muziekkorpsen, de verstokte vrijgezellen van IJzendijke met ketelmuziek en de beruchte (Vervolg op pag. 2) eVVVW*A*Wf\A^^A<VV\AAAAi'S De dag van hun leven. Voor de gezusters Allaart uit Goes, was het gisteren de dag van hun leven. Want tijdens de rondwandeling van Hare Majesteit over de Middelburgse Markt, waar de Zeeuwen uit alle delen van het gewest ston den opgesteld, herkende de vor stin hen. Dertig jaar geleden hadden de beide zusters de toenmalige Prinses Juliana een Zeeuws costuum aangeboden. „Hebben de Duitsers het niet meegenomen?" informeerden de zusters Allaart belangstel lend. „Het is er nog", ant woordde de Landsvrouwe, „maar er is toch wel wat van zoek". En daar trokken ze dan voorbij, de troepen met hun vaandels, die namen droegen van roemrijke feiten ui» hun historie: de mar- nierg bHvoorbeeld, wier vaandel door de Koningin met een buiging van het hoofd werd geëerd. Vervolgens kwamen de matrozen uit Vlissmgen. een compagnie sterk, waarna de Marinierskapef weer af marcheerde. Maar daar kwam de Ko ninklijke Militaire kapel reeds aan, vrolijk spelend de oude parade-mars van de Grenadiers en Jagers: „Turf in je ransel, stro dat is geen mode meerDe kapel gekleed in de schitterende gala-uniformen werd eveneens tegenover het podium op- gesteld, terwijl compagnieën van de arde-regimenten Grenadiers, Jagers en Prinses Irene voorbijtrokken. Hun vaandels werden eerbiedig door de hoge gasten gegroet. Indrukwekkend was vooral de rijke schittering der uniformen van deze garderegimenten. Rood en goud, blauw, groen en wit, een mengeling van kleuren, gedragen door fiere Nederlandse soldaten, die er trots op waren tot deze re gimenten te behoren. Want de garderegimenten zijn immers de lijfwacht van de Vorstin, en juist daarom marcheerden zij strak en kranig in hun prachtige wapen rok. Achter de Irene-brigade marcheer den vijfhonderd man van de C.O-A.K. uit Middelburg ondei commando van kapitein D. Frederiks. Uit de Lange Delft kwam inmiddels weer een nieuwe kleurige groep: de Luchtmachtkapel, die nu de Konink lijke Militaire Kapel afloste, terwijl ruim zeshonderd man van de grond troepen der luchtmacht voorbijtrok ken. Sommige onderdelen van de voorbij marcherende eenheden oogst ten èn door hun uniformen èn door huD marcheren de bewondering van de talrijke toeschouwers en kregen een hartelijk applaus. Na de parade marcheerden de troe pen nog door de stad, waar zij even eens grote belangstelling van de dui zenden trokken. De eenheden waren per extra-treinen uit hun garnizoe nen aangevoerd. Op de Markt waren deputaties aanwezig van de Engelse marineschepen, die in Middelburg en Vlissingen ligplaats hebben gekozen en deputaties Engelse oud-strijders. VERWACHT: VEEL WIND. Overwegend zwaar oewolkt met aanvankelijk enige regen, en later ook enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige westelijke wind. Koel'weer. 27 Jifni: Zon Maan ZON EN MAAN Op: Op: Bnder: 21.04 nder: 18.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1