Grote rups graaft gangen in levend hout C LEZERS SCHRIJVEN mm On UkcuÏM kaocn 3 GEEN BLIKSEMAFLEIDERS OP TOREN EN KERKGEBOUW JIMMY en de Bende van Bolletje Bink PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 25 JUNI 1954 WILGENHOUTRUPSVLINDER. Vlinders kweken in een jampot De Junimaand is een maand, waarin men veel vlinders ziet. Vogels en vlinders zijn wel by uitstek dieren ,die de aandacht hebben van ieder, natuurliefhebber of niet. Tliysse heeft niet voor niets een van z(jr meest gelezen boeken de titel gegeven: „Van vlinders, bloemen en vogels". De vlinders wedijveren in kleur met het gevederte van de vogels. Door hun gedaanteverwisseling en het zich gemakkeiyk lenen tot conserveren In et verzameling, vinden de vlinders een aandachtig publiek. Naar aanleiding van de toezending van een wilgenhoutrups ly'kt het niet onaardig eens over rupsen en vlinders te praten. De afgebeelde grote rups (onge veer natuurlijke grootte) verwondt namelijk door 't graven van gangen in levend hout de bomen soms zodanig, dat deze gaan „bloeden". Er is dan een voortdurende sapstroom waar te nemen, waar de gang van de rups de schors doorboort. Het zoete sap lokt, vooral wanneer de zon er op schijnt, allerlei vlinder soorten, zodat het ontdekken van zulk een bloedende wond, de vlinderverza melaar rijke kansen biedt. We bedoe len nu de d a g vlinders, maar ook de avond- en nachtvlinders weten de zoete boom op te sporen. De inspectie in het donker met behulp van een zak lantaarn levert juist de soorten, die niet-geïnteresseerde stervelingen nimmer onder ogen krijgen. Zelfs kan men 's nacht misschien deze wond aantreffen als toneel van moordlust. Onze grootste wesp, de hoornaar, de enige, die zich 's nachts op pad be geeft om voedsel te verzamelen, vindt ook deze plaats en weet er menige vlinder te verschalken. Hij grijpt zijn prooi, vliegt er mee naar een tak, byt er de vleugels af en in minder dan geen tijd is er slechts een vormeloze vleesklomp van over. door BAREND ZWERF MANS En waar is de bewerker van het snoepfeest en van de moordpartijen? Dat is nu juist nog een raadsel. Want het open gat vertelt, dat de rups de boom heeft verlaten. De wilgenhout rups die als larve van de wilgenhout- rupsvlinder in de bomen leeft, heeft namelijk de gewoonte zo nu en dan van de ene plaats naar de andere over te lopen. Men zegt, dat hij tot vijf jaar rups kan blijven, alvorens zich te ver poppen en in de grote grauwe vlin der te veranderen, waartoe hij al die jaren zyn buikje dik eet. De bessensap-achtige kleur van de rups, zijn grootte en de scherpe geur (houtgeur), die hem vergezelt, ver raden al spoedig de trekkende rups. Meestal is trekken bij rupsen het te ken, dat een geschikte plaats tot ver poppen wordt gezocht. Maar bij deze rups gaat het niet a 11 ij d op. Ik heb er gevonden, die nog een wintertje in de rupstoestand bleven. Gewoonlijk verpopt de rups zich aan het eind van de gang, die hij door de schors heeft gegraven. De pop is voor zien van scherpe dorens, die naar ach teren zijn gericht. Daarmee is de p o p in staat zich zo ver buiten het gat te werken, dat de vlinder er uit kan ont snappen. De pophuid steekt dan een eindweegs uit het hout en wie de ken merkende geur eenmaal goed heeft waargenomen, kan, als hij de boom Easseert ruiken, dat een wilgen- outrups vlinder pas is uitgekomen. Buiten hun boekje. Maar... de rupsen kunnen ook hier buiten hun boekje gaan en zich... in de grond verpoppen. Zo zag ik een maal zo'n rups zelfs een luchtrooster in een mu®r binnendringen en op een morgen door een sterke geur gewaar schuwd zoekend naar de lege pophui den vond ik die niet in de bomen, maar er voor in de grasrand. Minstens een tiental bij elkaar. Een frappant bewijs voor wat een Duits onderzoeker ont- Zangersdag De Zangersdag voor Zeeland en West-Brabant zal dit jaar door het Kon. Ned. Zangers Verbond te Bergen op oZom worden gehouden. Dit feest, dat op Zondag 18 Juli a.s. in Thalia gehouden zal worden, zal georgani seerd worden door het Bergen op Zooms Mannenkoor. Een tiental koren uit de twee provincies nemen deel. dekte, dat bij een bepaalde weersge steldheid de vlinders alle tegelijk hun pophuid doorbreken om de wijde we reld in te trekken. Kweken. Men kan de vlinders kweken, door de rups in de trektyd (dus als men hem vindt) wat oud hout te geven of in een kistje van niet te hard hout on der te brengen. In net laatste geval knaagt hij dan zoveel molm, dat hg er in kan kruipen, waarna hij zich daar binnen verpopt. Mocht men geen hout bij de hand hebben, dan wil de rups ook zijn ver poppingsijver wel koelen aan een stuk droog wittebrood. Men doét hem dan in een blikken doosje (voor het door vreten) en het succes is verzekerd. Is de rups zo vraatzuchtig, dat zijn gangen een boom totaal kunnen ver nielen, van de vlinder wordt ons ver teld, dat deze niet eens voedsel tot zich kan nemen. Zij leeft dus enkel vooi de paring en sterft nadat ze een groot aantal eieren heeft afgezet. Deze griezelige, ongure rups, die als men hem beetpakt geweldig met z'n lichaam kan slaan is dus per slot van rekening om zijn eigenaardigheden het aankijken best waard. Terwij] ook het kweken van de Vlinder een heel interessante geschiedenis kan worden, vooral als men de rups in een jam potje laat verpoppen. Men kan dan het hele geval rustig bekijken. Maai na het verpoppen de deksel er al en een stukje hout er in gezet, waar de uitkomende vlindei zich aan op kan werken. Anders zullen de vleu gels, die in de poptoestand met veel meer zijn dan kleine zakjes, nooit de gelegenheid hebben uit te zakken tot normale vleugels. Men krijgt dan een verfomfaaid en lelijk vervormd dier. RAAD GRIJPSKERKE Critiek op Bouw- en Woningtoezicht De gemeenteraad van Grijpskerke, die onder voorzitterschap va.i burge meester H. U. Bouwman bijeenkwam, behandelde een ingekomen schrijven van het college van Kerkvoogden en Notabelen der Herv. Gemeente te Grijpskerke. Het college deelde me de, dat het niet zal overgaan tot het aanbrengen van een bliksemafleider op het kerkgebouw. Dit heeft tot ge volg, dat de gemeente moet afzien van het plan om bij de thans aan de gang zgnae restauratie eveneens een bliksemafleider ts doen aanbrengen. De volgende subsidies werden ver leend: met ingang van 1 Januari '55 0.20 per consult aan de consultatie bureau^ voor zuigelingen en kleuters, zulks op verzoek van de Prov. Com missie voor de Hygiëne van het Kind; Chr, Stichting voor School- en Beroepskeuze te Goes 10 voor elke inwoner van de gemeente, die getest wordt; Chr. Oranjevereniging voor een tractatie op Koninginnedag jl.; Stichting 1940-1945 10 per jaar; Comité Nationaal Monument dr. A. Plesman 10. Het verzoek van de Middelburgse IJsclub om een éénma lige subsidie van 75 voor het aan te leggen ijsbanencomplex werd af gewezen. De vergoeding voor de Bij- zondere school krachtens art. 101 van de l.o.-wet werd op 3650 bepaald. De gewijzigde verordening op de heffing en invordering van begrafenisrech ten werd goedgekeurd. In aanwezigheid van de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht, de heer J. D. P. de Smit. behandelde men het plan tot het aanleggen van een riolering in de Gasthuisstraat, de dr. S. R. Beertastraat en de verbinding van de Schuitvlotstraat met de Nieuw- straat. De riolering in de Schuitvlot straat is nagenoeg voltooid. De Gast huisstraat en de Beertastraat hebben daardoor geen riolering meer. zodat men daar spoedig voorzieningen moet treffen. Tevens werd besloten het nieuwe trottoir van de Schuitvlot straat door te trekken tot aan het Kerkplein langs de Gasthuisstraat, ter verhoging van de verkeersveilig heid der schoolgaande kinderen. WONINGBOUW Het laatste deel van het uitbrei dingsplan zal voor het aanleggen van volkstuintjes worden bestemd, zo lang nog geen bebouwing zal ge schieden. Een herbouwplicht werd aangekocht; voorts zal getracht worden zo spoedig mogelijk over te gaan tot het bouwen van een drietal woningen in het uitbreidingsplan. De te zijner tijd leegkomende woning Noordhoek 10 werd verhuurd aan de heer J. C. de Voogd. De raad had geen bezwaren tegen het verzoek van de financiële commissie van de Mid delburgse b.l.o.-school om b:j het schoolgebouw een gymnastieklokaal te mogen stichten. Op verzoek van de heer F. Sturm te Grijpskerke ^ver^Jjesloten^at^e^emeent^^ai^ de premie voor verbetering van diens woning 500 zal bijdragen. RONDVRAAG By de rondvraag informeerde de heer W. Coppoolse Wz. (i#LJP) waar om bij werkzaamheden aan de water leiding het gehele dorp wordt afge sloten. Bg 't verleggen van de dienst leiding in de Schuitvlotstraat werd hierdoor veel ongerief ondervonden, te meer daar niet steeds van te vo ren wordt gewaarschuwd. B. en W. zegden toe de directie van de water leidingmaatschappij te verzoeken de leiding van meer afsluiters te voor zien. Op een vraag van de heer J. Francke Mz. (GB) antwoordde de voorzitter, dat het niet mogelijk is vóór de herdenkingsdagen de steigers van de toren te verwijderen, omdat vele onderdelen van het herstellings werk niet op de toren kunnen worden gemaakt. De spits van de toren is ge reed en daardoor kon het bovenste deel van de steiger worden verwij derd. Ook het luid- en slagwerk is voltooid. Verschillende leden waren van me ning, dat de begroting van de Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht niet klopt; zij spraken daarover hun onte vredenheid uit. De voorzitter ant woordde, dat het altyd moeilijk is om tevoren vast te stellen wat er ver nieuwd moet worden: men dient te dezer zake af te wachten. Tenslotte ging men accoord met Middelburg Jaarvergadering „Vereniging Instandhouding Oude Gebouwen" In de dezer dagen gehouden jaar vergadering van de Vereniging tot Instandhouding van Oude Gebouwen te Middelburg werden de aftredende bestuursleden mr. A. J. van der Weel, voorzitter, ir. A. Rothuizen en dhr. J. H. Klarenbeek herkozen. Het jaarverslag over 1953, uitgebracht door de secretaris dr. W. S. Unger, werd goedgekeurd. Besprekingen werden gevoerd over diverse onder werpen: Kuiperspoort, Segeerstraat e.a. Tenslotte bezochten de leden de juist gereed gekomen restauratie van de kapel onaer de Lange Jan. Vrij wel alle aanwezigen verklaarden zich tegen sauzen van het fraaie bakste nen muurwerk. Tot hoofdbestuurslid benoemd. Op het te Zeist door de Ned. Chr. Beambtenbond gehouden congres werd tot lid van het Hoofdbestuur benoemd, de heer A. Maas te Mid delburg. Oogst van de straat. Op het Middelburgse politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende gevonden voorwerpen: een aantal wanten en handschoenen, portemonnaie's, springtouwen, sleutels, muntbiljetten van* f 1. rozenkransen, driek doek, belasting- kaart motorrijtuig. Ildmaatschapkaart. kindersehop. ring met sleutels. Voltme ter. contr.-kaart ziektewet hondenket ting. loopriem, damesrijwiel, gr. cein tuur, zilv rammelaar, sok m. 2 kn. wol, bewijs van Nederlanderschap, herenrij wiel, damespolshorloge, doos met kinder- jaeje, uitlaatpijn van bromfiets, zakje met motoronderdelen, schroevendraaier, kindersokje, vulpotlood, kinderzakdoek, zilveren ring met gr. steen, biljet van 50 jpsche francs, mondharmonica, zak met 12 rollen behang, gummilaars, lucht- filter, biljet van f 10, autoped op lucht banden, pakje met 3 dozen sigaren, gr. vulpen, rood tasje met zakdoek, ball point. Domburg Raad vergadert. De gemeenteraad van Domburg komt Woensdag 30 Juni a.s. om 19.30 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot wijziging van het we- deropbouwplan, aankoop grond van de provincie, aanvraag gelden bouw nieuwe schooL Vlissingen Openbare Leeszaal Vlissingen Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd uitge breid met de volgende werken: Asscher-Pinkhof, De koopbrief; Bulthuis, De kat kwam weer; Har- ris. Vermist; Keyes, Noodlot in New Orleans; Lewis, De dag behoort ons; Nrjenhuis. Laatste wagon; Rolin, Le souffle; Wouk, The „Caine" mutiny; Blischer, Het boek der wonderen; Greene, Reis zonder kaarten; Studie beurzen; Jacobsen, De hormonen; Larsen. Zij hebben de wereld veran derd; Verwev, Mijn jonge hond; Van der Woude. Toneel; Interieur 1952. een aantal uitgaven, die verband houden met het bezoek van Konin gin Juliana aan Grypskerke. Weg Souburg-Vlissingen in slechte toestand. Op vele plaatsen wordt aan ons we gennet gewerkt en wordt alles zo veel mogelijk onderhouden. Toch meen »k de tolk van vele weggebruikers te zijn wanneer ik wijs op de slechte toestand waarin het weggedeelte Souburg Vlissingen verkeert. Deze drukke ver keersweg is zeer slecht. Dat er mo gelijk reden zijn om de weg nog niet te vernieuwen, laat ik in het midden. Toch vraag ik mezelf wel af: waarom worden de grote en zeer gevaarlijke gaten in het wegdek niet hersteld? De schade aan voertuigen en de kans op ongelukken is zeker niet denkbeel dig. Bg zware regenval is de weg voor fietsers en voetgangers evenmin bruikbaar. Het water blijft staan en slaat wanneer men er doorrydt hui zenhoog op. Hopende, dat een en an der de aandacht zal hebben en dat hierin spoedig enige verbetering wordt gebracht. Een weggebruiker. (Naam en adres zijn bij de redactie bekend) De Abeelse weg Gaarne wilde ik van U een plaats je voor het onderstaande in uw veel gelezen blad, waarvoor by voorbaat mijn dank. Als weggebruiker wilde ik n.l. eens de aandacht vestigen op de abnor- St. Laurens N.C.V.B. bijeen. De afdeling St. Laurens van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde voor de laatste maal in dit seizoen onder voorzitterschap van mevrouw Baas-Kemp. Ds. E. Sneller, Herv. predikant te Middelburg, sprak over „De leiding Gods in ons leven". Westkapelle Schoolreisje De kinderen van de O.L. school te Westkapelle maakten onder leiding van het onderwijzend personeel een reisje naar Kaatsheuvel. De kinderen brachten daar een genoeglijke dag door. Oost- en West-Souburg Wijziging verordening winkelsluitingswet Het college van B. en W. van de gemeente Souburg heeft een voorstel ingediend om enige winkelsluitings verordeningen te wijzigen. B. en W. stellen voor de verordening inzake meentelij k sportterrein opnieuw ge wijzigd vast te stellen. Het college adviseert de raad op Zondag de toko open te stellen. Voorts is er een voorstel om de kapperswinkels de eerste vijf werk dagen in de week open te stellen tot 20 uur. Dit in verband met het feit, dat van dc arbeidende bevolking buiten Souburg werkt en de gemeente pas om ongeveer 6 uur bereikt. B. en W. stellen tenslotte voor de kappers- en slagerswinkels na 13 uur des Maan dags te sluiten en de kruideniers- en textielwinkels des Woensdag na 13 108. Rooie Aal werd in betzelfde kot opgesloten waar- In Jackie en Piet Potlood hadden gevangen gezeten. Ze protesteerde wel en' ze riep, dat ze niet in de keu ken gemist kon worden, omdat anders de soep zou aan branden. maar Jimmy luisterde er niet eens naar. Hij sloot de huishoudster van Bolletje Bink veilig op, na dat hij eerst Piet Potlood uit het hok had gedragen. Hij had zijn vriend in zijn armen genomen en hem voorzichtig naar een kamer gebracht, waar een soort divan stond .Jk kom je straks helpen Piet", had Jim my gezegd, ..en ik zal er voor zorgen dat je zo gauw mogelijk onder doktershanden komt, maai eerst wil ik samen met Jackie die twee bewusteloos geslagen boe ven stevig vast binden. Ik ben niet gerust, voordat dèt is gebeurd Z^ kunnen tenslotte elk ogenblik weer wak ker worden uit hun slaapje en dan zou lk weer van voren af aan moeten beginnen". Piet Potlood knikte. „Ik zou niet anders willen. Jimmy", zei hij Jimmy en Jackie kwamen net op tijd in het vertre waar nog geen uur geleden die geweldig,, vechtpartij had plaats ge vonden Zowel „commissaris" Meubel als de heer Bol letje Bink waren druk bezig hun bewustzijn terug te krijgen Het was maar goed. dat Jimmy hen allebei in dat grote tafelkleed had gewikkeld, anders zouden zfj misschien al weer op de been zyn geweest Jimmy gaf hen allebei nog een klein tikje op hun neus en daar na gaf hij Jackie apdrach wat touw te gaan opsnor ren, zodat hij het tweetal aan handen en voeten kon vastbinden. maal slechte toestand, waarin zich de bestrating van de Abeelse weg te West-Souburg bevindt en dan vooral het bebouwde gedeelte Hier aan is na de bevrijding bijna nog niets gedaan, waardoor de toestand steeds slechter ls geworden. Moet dit nu nog langer zo blijven, of zal ook hier eerst de put gedempt wor den als het kalf verdronken Is? Is hier onwil of onmacht in het geding Ilc weet te schrijven namens vele weggebruikers. Indien de bevoegde Instanties hier aan nu eens hun aandacht zouden willen wijden. Want als deze slechte toestand nog langer zo voortduurt, gebeuren hier nog eens ongelukken'. Hopende, dat in de naaste toe komst hierin spoedig verbetering zal worden gebracht, teken ik, met dank voor de plaatsing, M. Boone, Abeelse weg 22, West-Souburg. Het carillon in Middelburg Nu het weer zo ver is, dat ons ca rillon 'amelijk) regelmatig zijn (he laas veelal korte) wijsjes over onze stad laat klinken, wat zo zachtjes aan heel wat geld gekost moet hebben, moet mij als Middelburger toch iets van het hart. Ondanks veel critiek kunnen wij bogen op een carillon, dat qua pres taties op een tamelijk hoog niveau staat. Helaas zijn er nog altyd weinig mensen, die werkelijk kunnen genie ten van een carillon-bespeling en nog minder, die de muziek herkennen, welke gespeeld wordt. Toch zou het voor die weinigen zeer prettig zijn, dat, wanneer een carillon-bespeling geschiedt, de tijd en het programma van te voren bekend werden ge maakt. Naar mijn bescheiden mening geschiedt zulks toch in Veere wel. Teneinde voorts bij het jongere ge slacht meer belangstelling te wekken voor carillonspel, zou ik onze beiaar dier willen suggereren, een speciaal jeugd- of „voiKs"-concert te geven met vrolijke wijsjes, (Sarie Marijs etc.). Deze wijsjes kunnen ook op een carillon zeer aardig klinken. Men luistere eens een keer in Vlissingen! Laat Middelburg tonen, dat het voor andere plaatsen niet behoeft on der te doen! Een Aliddelburgse muziekliefhebber. BIT IIE ZATERDAG 26 JUNI HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 uur. K.R.O. KJt.O.: Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber 8.15 Gram 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 11.00 V de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded 1233 Lichtte muz. i2.55 Zonnewijzer 13 00 Nws. en Kath. nws 13.20 Amus muz 14.00 Boek- bespr. 14.10 Gram. 14.40 Amateursuitz. 15.15 Kron v. Lett, en Kunsten. 15.55 Pia norecital. 16.25 Gram. 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans" 17.00 V. de jeugd. 18.00 Idem. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Sport. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.5 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus 20.50 Gram. 21.00 „Carmen opera (tweede bedrijf). 21.50 Act. 22.00 Britse week in Maastricht. 22.30 „Ziedaar uw Moeder", klankb. Daarna: Avondgebed en lit kal 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25—24.00 Radio Phil- harm. orkest. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 V. A.R.A. 10.00 VJ».R.O. 10.20 VA.KA. 19.30 V.PJt.O 20.00—24.00 V A.R.A. V.A.RA 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Or gelspel 8.55 V. d. Vrouw 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. V.P.R.O.: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwij ding. V.A.RA.10.20 V. d. arb. i.d. conti nubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Metropole- ork. 12.30 Land- en tuinb. me ded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V.A.R.A.- Varia. 13.20 Orgelspel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.30 Gronings progr. 14.55 Kamermuz. 15.20 Van de wieg tot 't graf. 15.35 Dansmuz. 16.00 „De zonsverduiste ring op 30 Juni 1954". caus. 16.15 Radio Philharm ork. en solist 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram 18.00 Nws. en comm. 1820 „Nabucco", opera (fragm.) 19.00 Artistie ke staalkaart. V.P.R.O.: 19.30 „Passepar- tout'caus. 19.40 „Het boek Handelingen" caus. 1955 „Deze week", caus., VAJtA.: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Holland Fes tival: Residentie-ork. en soliste. 21.00 Gr. 21.15 Cabaret. 21.45 Soc comm. 22.00 Weense muz. 22.30 „Een Ruoens op drift", hoorspei. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. FEUILLETON MAR MARYBURCHELL 40. Fiora hief schertsend de hand op en sloeg hem in zyn glimlachend gezicht. Maar met een vlug gebaar van zijn vrye hand greep hg de hare beet en keek haar toen een ogenblik lachend aan. „Gevaar, lieve kind, is alleen maar een kwestie van de sterkte der wapen rusting", zei hy bedaard, boog snel het hoofd en kuste haar onverwacht op de mond. Een ogenblik was ze zo onthutst, dat ze die kus gelaten onderging. Toen echter worstelde ze zich los en sprong met een vuurrode kleur en enigszins verward overeind. „Hoe durf je zoiets... mg te kussen, alsof... alsof ik een gewooneen ge woon..." „Spreek het woord niet uit, schat, want je weet niet precies wat het wil zeggen", ried hij aan. „Je had geen recht, me zo te kus sen!" „O, het was zeker van weerskanten een soort wapenrusting-onderzoek", gal hij, nu weer ernstig, toe. „Je moest je schamen Lucas". „Gevaarlijke individuen, zoals ik schamen zich nooit", verzekerde hg kalm. „Daarom krijgen we een slechte naam als het om vrouwen gaat. Heeft Ashley je dat óók verteld?" „Ashley?" vroeg ze, een beetje uit het- veld geslagen door zijn juiste gis sing wat betreft de bron van het ver haal. „Ja, zeker, Ashley", bevestigde hij luchtig. „Ashley, die je nog nooit van zijn leven zo gekust heeft, om de een voudige reden, dat hij niet weten zou, hoe het aan te pakken". „Hy... hij zou me te veel respecte ren. Hij weet, dat de meeste vrou wen..." „Geloof het maar niet. De meeste vrouwen worden liever prettig bele digd dan vervelend gerespecteerd", viel Lucas haar opgeruimd, met iets beschermends in zijn toon aanstonds bij. De gedurfdheid van zijn bewering bracht Fiora bijna aan 't lachen, maar te rechter tijd herinnerde ze zich de minachtende woorden over Ashley en de haar zelf .en deei gevauen oeiian- deling. „Ashley kent me genoeg om te weten, dat ik niet van ruw en onbe hoorlijk gedrag houd", zei ze koeltjes. „Maar is dat heus zo?" vroeg hg brutaalweg, togn ze zich omwendde. Op die vraag had ze, eerlyk gezegd, niet ronduit „ja" kunnen antwoorden, een feit, dat haar b.osheid intussen nog aanwakkerde. Zich met een ruk naar naar Lucas toekerend, riep ze: „Neen, ik houd er niet v&n! E" wat meer is, als Ashley zich ooit zo zou gedragen..." „Dat zou hij niet kindlief', zei Lu cas geruststellend. „Maar je kunt het wel eens.proberen door hem op zyn beurt te vragen, of hij in een slechte roep staat inzake zyn omgang met vrouwen. Ik zou wel eens -villen we ten, hoe hg zou reageren, als hg op die manier werd uitgedaagd". Nu snelde ze haastig weg, achter volgd door zijn licht-spottend lachje. Binnenshuis gekomen rende zij naar haar eigen kamer en bekeek zichzelf in de spiegel om te zien of ze werkelijk een onschuld met grote ogen was. En nog lang bleef ze voor haar spiegel beeld zitten peinzen, zich afvragend, waarom ze zo zeker wist, dat Ashley haar nooit zou kussen op de manier van Lucas en of die zekerheid haar plezier deed dan wel teleurstelde. Ten f lotte echter kreeg ze genoeg van dit weinig opwekkend gepieker en van haar langdurig alleen zijn, zodat ze op zoek ging naar Adèle. Ze vond haar in het atelier, waar Lucas" zuster als gewoonlijk druk be zig was schetsen te maken. Fiora ging zwijgend op de divan zitten en wachtte tot Adele van haar werk op keek met de vraag: „Wat heb jy zoal na de thee uitgevoerd?" „O, ik heb een beetje rondgezwor ven". „Alléén?" vroeg Adèle, zorgvuldig een nieuw kleurtje uitzoekend. „Een tydlang was ik samen met Lu cas". „Zo", zei Adèle glimlachend. „Ik geloof dat jelui heel wat beter met elkaar gaan opschieten". Begrijpelijkerwijs kwam deze op merking niet op het best gekozen ogenblik. „Och, ik weet het niet", mompelde Fiora een beetje in de war, wat Adèle deed vragen„Is er iets aan de hand Hebben jelui weer eens gekibbeld?" «Dat niet precies". „Je moet Lucas niet a! te ernstig nemen. Hg mag nu eenmaal graag een aardig meisje zoals jij plagen, maar hij meent er niet de helft van. Of mis schien nog minder". „Neen", gaf Fiora toe, die geloofde erg opgelucht te zijn door de gedachte dat hij wel niets bedoeld zou hebben, toen hij haar zo vurig had gekust! „Adèle?..." vroeg ze eensklaps. „Ja?" „Ga jy met Tom trouwen 't Had er veel van, dat Fiora die avond niet anders dan hoogst per soonlijke vragen kon stellen, maar de ze vraag lag haar evenzeer Qp de lip pen als die. welke tot de scène met Lucas had geleid. Een paar minuten lang bleef Adèle rustig doorschilderen. Daarop zei ze kalm: „Hij heeft me niet gevraagd". „O. maar hg zal et ongetwijfeld doen". „Ik wilde, dat ik er zo zeker van was als jij", hernam Adèle, glimla chend. „Waarom denk je dat zo?" „Och, zijn hele manier van doen. Hij heeft vee) weg van iemand, die na een ernstige ziekte geleidelijk beter wordt, 't Doet hem plezier, weer in normale dingen belang te kunnen stel len en te genieten van de tamelijk eenvoudige genoegens, die hij vroeger waardeerde". „Misschien heb je wel gelijk". „Daar ben ik zeker van. Zonder twijfel zal hij je vragen zijn vrouw te worden. Ik was benieuwd, wat jij dan zou antwoorden, Adèle zweeg even en zei toen: „Je weet, dat ik erg veel van hem houd" „Ja, kindlief, dat weet ik", zei Fio ra zachtjes. „Natuurlijk heb ik geen enkel recht, om je dringende vragen over zoiets persoonlijks te vragen. Maar ik vroeg me onwillekeurig af, of. „Of de wetenschap, dat een manz die iemand anders he-ft gedood, de liefde voor hem zou kunnen scha den?" „Ik weet het niet, Fiora. Zelf stel ik me dikwijls dezelfde vraag", erken de Adèle ronduit, „maar 't antwoord heb ik nog niet gevonden. Soms vind ik alles zo onwerkelijk, dat het me on mogelijk valt, Tom er mee »n verband te brengen. Dan weer heb ik het ge voel, dat er niets tussen ons beiden kan komen, maar ook zijn er ogen blikken, waarin ik bedenk, dat hij toch het allereerst heeft gedaan waar toe een mens in staat is... En op zulke momenten schijnt hij een volslagen vreemde voor mij". Fiora schoof enigszins onrustig heen en weer. Korte tijd had ze op Brierley Manor gedacht, er onge stoord de genoegens van een eenvou dig, weinig gecompliceerd leven te kunnen smaden, maar nu moest ze wel toegeven, dat ook hier het „stille waters nebben diepe gronden" ten volle van toepassing was. „Och, ik geloof, dat in zeker op zicht de mensen altijd wel vreemden voor elkaar blijven, ik heb soms het gevoel, dat ik een vreemde voor mij zelf ben", zei ze tenslotte. Om deze uitlating moest Adèle la chen en meteen begon ze haar schil dermateriaal in te pakken, ,,'t Is nu niet licht genoeg meer om nog iets uit te voeren" sprak ze. „Laat ons naar beneden gaan. In elk geval", ging ze na even geluisterd te hebben voort, „hoor ik een paard in de op- ï-ijlaan. Dus zal Tom er wel dadelijk in-" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8