De ontwapeningsconferentie te Londen mislukte MINISTER ZIJLSTRA OVER OPRICHTING S0DAFABRIEK CONFERENTIE E.V.G.-LANDEN D Me VRIJDAG 25 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MENINGSVERSCHIL OVER TIJDSTIP Compromis bleek onmogelijk Do vijf-mogendhedenbesprekingen over ontwapening te Londen zyn vastgelopen, omdat de vertegenwoordigers van Oost en West het niet eens konden worden over het tydstip waarop een verbod op atoom- en waterstofwapens van kracht dient te worden, aldus blykt uit Donderdag te Londen gepubliceerde conferentiestukken. dat hij het toeziend orgaan-in de og< wierpen een Russisch plan om het van de Westelijke afgevaardigd! verbod tegelijkertyd met de oprich ting van een internationaal controle stelsel van kracht te verklaren. De Russen verwierpen een Brits- Frans plan om niet langer gelden uit te trekken voor atoomwapens en tot beëindiging van de productie met gelijktijdige geschiktmaking van de voorraden. Dit alles afhankelijk van maatregelen tot beperking van de conventionele bewapening en de werkwijze en de vorderingen van het toeziend orgaan. De vijf landen de Verenigde Sta ten. Frankrijk, Groot-Brittannië. Ca nada en de Sowjet-Unie bestudeer den op de conferentie, die Dinsdag werd beëindigd, ook een Amerikaans plan, waarby wordt voorgesteld de ontwapeningspolitiek te doen leiden door een orgaan van de Verenigde Naties voor ontwapening en atoom ontwikkeling. Het rapport, dat bovengenoemde voorstellen en de mededeling van de mislukking van de conferentie behelst zal tegen 15 Juli bij de ontwapenings commissie der Verenigde Naties wor den ingediend. Het Brits-Franse voorstel, gesteund door Canada en de Verenigde Staten, was bedoeld als compromis tussen de te voren door de Sowjet-Unie en de Westelijken ingenomen standpunten. Een Britse woordvoerder te Lon den zeide. dat het hoofd van de Rus sische afvaardiging, ambassadeur Malik, de doelen van het Westelijke plan in principe had aanvaard, maar Met een zekere luchthartigheid ple gen we te spreken van de primitieve mens die door vermenging van koper en tin het brons wist te vervaardigen, waarvan wapens en allerlei gebruiks voorwerpen gegoten en gesmeed kon den worden. Een belangrijke vraag zien we daarbij over liet hoofd, n.l. hoe de mensen uit de oudheid met hun ge brekkige gereedschappen de ertsen, waaruit de metalen gesmolten moes ten worden wisten te winnen. Nu is het inderdaad, waar, dat ko per in de natuur ook in gedegen toe stand voorkomt, maar we moeten ons toch zeker niet voorstellen, dat zo'n ruwe 3000 jaar geleden uitsluitend en alleen het gedegen metaal, dat aan de oppervlakte van de bodem kwam, de moeite van het winnen waard werd geacht. Integendeel, ook in die tijd werd in de volle zin van het woord mijnbouw bedreven, wélke leidde tot een stelsel van gangen die 50, ja soms wel 100 meter onder de opper vlakte van de grond liepen. We moeten daarover niet te gering denken, vooral niet omdat voor het bereiken van een dergelijke diepte springmiddelen onontbeerlijk zijn. De bronzen houwelen konden wélicht die nen om daar, waar een aan de opper vlakte tredende ertsader in de rotsen verdween, een open sleuf in het ge steente te hakken, maar op deze ictj- ze kon hoogstens een diepte van een paar meter bereikt worden omdat op de hardere gesteenten de gereed schappen afgeschampt, of tot onher kenbaar wordens toe, verwrongen zouden zijn. niet voldoende bevoegdheden wilde toekennen. Volgens het Russische plan diende de conventionele bewapening van de Verenigde Staten, Frankrijk, commu nistisch China en Groot-Brittannië met een derde te worden beperkt. De vijf mogendheden moesten ook op zich nemen in de toekomst geen mili taire bases in andere landen te hand haven. Ook zouden de defensiebegro tingen van de landen met een derde moeten worden beperkt. Nieuwe millioenenregen uit Amerika De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft zonder belang rijke wijzigingen de voornaamste be dragen goedgekeurd, welke door pre sident Eisenhower werden aange vraagd voor zijn voorgenomen pro gramma voor militaire en economi sche hulp aan het buitenland. De commissie keurde militaire en economische hulp goed tot een totaal bedrag van 3.419.380.000 dollar. De commissie deelde mede. dat zij de volgende bedragen had goedge keurd: Tot militaire hulp 1.778.300.000 dol lar, waarvan 617.500.000 dollar voor Europa, 181.200.000 dollar voor het Nabije Oosten, 583.600 000 dollar voor het Verre Oosten. 13 millioen dollar voor Latijns Amerika, 321 millioen dollar voor het Amerikaanse aandeel in een drie-jarenprogramma voor Europese vliegvelden en militaire we gen en 27 millioen dollgr als bijdrage voor het ontwikkelen van nieuwe wa pens. Brand in Knopenfabriek Veendam Donderdagmorgen is brand ont staan in het laboratorium van de N.V. Koninklijke Nederlandse Steennoot- knopenfabriek te Veendam. Het vuur dat snel om zich heen greep verplaat ste zich ook naar de aangrenzende za gerij en de magazijnen. Behalve het la boratorium en de zagerij met vele machines, gingen grote voorraden steennoten verloren en werd ook veel waterschade aangericht. Het vuur werd met drie motorspuiten bestre den. De productie zal zo spoedig moge lijk worden hervat. Onderscheiding voor dr. Christine Baker Dr. Christine Bader, de 76-jarige pionierster op het gebied van kleuter zorg in ons land, en vijftig jaar kin derarts, is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Belgische helicopter te Maastricht beschadigd De helicopter van de „Sabena" die de dienst Brussel-Maastricht-Keulen onderhoudt, is hedenmiddag bij de landing op de Helihaven te Maas tricht enigszins onzacht neergeko men. De beschadiging was van dien aard dat het vliegtuig zijn reis niet kon voortzetten. De passagiers zijn per'auto naar Keulen vervoerd. Drie jaar gevangenisstraf voor politieke delinquent Had zich schuil gehouden De bijzondere strafkamer van de arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft Donderdag de 29-jarige bakker G. G. uit Bergen op Zoom wegens het vrijwillig in krijgsdienst treden van een buitenlandse mo gendheid, wetende dat deze met Ne derland in oorlog was. veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van praeventieve hechtenis, ontzetting uit het actieve en pas sieve kiesrecht voor de tüd van 10 jaar en uit het recht om Vii de ge wapende macht te dienen voor de tijd van het leven. Na de bevrijding was G. wegens het in dienst treden bij de Duitse krijgsmacht gevangen gezet in een kamp te Numansdorp. Hij brak uit en ging naar zijn huis te Halsteren. Toen hij thuiskwam, waren de plaat selijke politie en het bewakingsper soneel van het kamp èr reeds ge weest. Hij bleef een weekje rustig binnen zitten en daarna nam hij kalm deel aan het leven va*. alle dag. Hy ging bij zijn vader in de bakke rij werken, hij kreeg bericht van het beheersinstituut dat het beheer over zijn bezittingen was opgeheven en bericht dat hij niet in militaire dienst behoefde te komen en ontving geregeld een stembiljet, zodat hij als een goed burger kon meedoen aan de verkiezingen. Onbewust van het feit, dat het bijzondere gerechtshof te 's-Graven- hage in April 1949 hem bij verstek veroordeeld had tot een gevange nisstraf van vijf jaar met ontzetting uit de kiesrechten, trad hij in *951 in het huwelijk. De hele zaak kwam pas uit toen G. op 1 Januari 1954 zich te Bergen op Zoom vestigde en er een bakkers winkel opende. De politie in deze stad arresteerde hem. Thunderjet bij Ameland in zee gestort Piloot wordt vermist Donderdagmiddag is een Thunder jet van de Nederlandse luchtmacht, die gevlogen werd door de 25-jarige sergeant-vlieger L. Koster uit Den Helder, nabij Ameland in zee gestort. Een „harpoon" van de Marine Luchtvaartdienst steeg onmiddellijk na het bekend worden van het onge val op om behulpzaam te zijn bij het geven van aanwijzingen aan de red dingboten. Later vond de reddingboot „Jhr. H. J. Ortt" in de buurt waar de Thunderjet vermoedelijk is neerge stort, een rubbervlot. De piloot kon echter niet worden ontdekt. Sergeant-vlieger Koster is gehuwd en vader van twee kinderen. Het on geluk gebeurde waarschijnlijk tijdens schietoefeningen. Gevangen door zijn eigen gedraai werd deze helicopter, bestuurd door testpiloot William Murray, tijdens een nachtvlucht boven Hartford. Op de foto lijkt de helicopter op een reusachtige stalen spin, die zich zélf heeft ingesponnen. De bewoners van Hartford zagen slechts een doodge woon hefschroefvliegtuigje, met lampjes op de rotorbladen. Die lamp jes en hel vakmanschap van de foto graaf deden het hem: Toen de bladen draaiden op een snelheid van 120 km per uur, zette de fotograaf de camera open enn blitzte éénmaal. Over het resultaat lean hij tevreden zijn Het Wereldgebeuren Nationale winkels Burgemeester Arsenio Lacson van Manilla is een actief man, en wanneer alles waar is wat er van en over hem verteld wordt, dan UW ook een bijzonder man. Hy begon zijn loopbaan als advocaat. In zjjn vrije tijd deed hy aan „the noble art of self defense" of te wel boksen. Hy bracht het er tamehjk ver hi, heteeen een gemeenteraadslid van Manilla ondervond, die kwaad ge rucht over Lacson had vei spreid en daarvoor drie vuistslagen toegediend ^Burgemeester Lacson is ook een tijdje Journalist geweest, 'loen een buitenlandse diplomaat hem woe dend de mantel uitveegde over een sterk gepeperd artikeltje, wierp hy de man een glas sodawater over liet hoofd met aansporing: „Koel ar, broeder". Eens zond een minister (m een vo rig kabinet) een kolonel met een stel letje pantserwagens naar een nacht club om daar de heer Arsenio Lacson te arresteren. Arsenio duwde de kolo nel een revolver in de maag en eiste, dat hij een arrestatiebevel zou to nen Uit zulke dingen een medewer ker van het Engelse weekblad Obser ver schreef daarover blijkt, dat met de heer Lacson niet te spotten valt. Dat hebben de bandieten in Ma nilla ondervonden tegen wie hij een „schietraak"-campagne liet uitvoeren door de plaatselijke politie. De mis daadstatistieken toonden een terug gang aan tot ongeveer de helft!! Hy bracht de schuldenlast van de stad Manilla in twee en een half jaar tijd ook al tot de helft terug. Daarom waardeert men burgemees ter Lacson hogelijk en men vergeeft hem, dat hij altijd rondloopt in hoge Mexicaanse rijlaarzen, ook binnens huis z'n zonnebril ophoudt en een voorkeur heeft voor fel-gestreepte overhemden. Hy is een steunpilaar van de regering-Magsaysay in het jonge, onafhankelijke land der Phi lippijnen. Incident in Tweede Kamer Antwoord van minister Minister Zijlstra stelde vast, dat vrijwel algemeen bevestigd, is de vraag of er plaats is voor een soda- fabriek in ons land. Het zou onjuist zyn het Kamerdebat uit te stellen. De minister verdedigde vervolgens zyn standpunt, dat het gerechtvaar digd is te trachten op redelijke wijze een tijdelijke bescherming aan het bedrijf te geven. Zonder deze basis zou het op particuliere basis gestich te bedrijf niet mogelijk zijn geweest. BIJEENGEROEPEN DOOR BENELUX-LANDEN. Volgende week in Brussel. De drie Beneluxlanden hebben, naar in Bonn thans van officiële zy- de wordt bevestigd, het besluit ge nomen de zes regeringen der E.V.G.- landen voor een nieuwe conferentie op korte termijn bijeen te roepen. De conferentie zal mogelyk volgende week in Brussel worden gehouden. In Bonn wordt van bevoegde zyde ver klaard, dat de YVestduitse regering ten zeerste ingenomen is met het door de Benelux-landen genomen initiatief. We zeiden het reeds: springmid delen waren onont beerlijk voor een dergelijke mijn bouw in de oud heid. En het onder zoek van de prae- historische koper mijn in de Alpen bij Salzburg heeft dit bevestigd. De oude mijnbouwers blijken methoden gekend te hebben om de hardste rot sen te doen springen en murw te ma ken, zonder een voortijdige kennis van buskruit of dynamiet. Zij stook ten in de mijn gewéldige vuren en koelden de verhitte gesteenten dan plotseling af met water, ivaardoor spleten en barsten in de rotsen op traden. Hierin werd vervolgens met houten voorhamers wiggen geslagen, waarna de losgewrikte brokken op een slee geladen werden, en met be hulp van een haspel langs een schuin lopende schacht werden opgetrokken. Deze ontginningsmethode met behulp van vuren, was uiteraard alleen mo gelijk indien de lucht vrij kon toetre den en rook en hete gassen gemakke lijk konden ontsnappen, zodat het u niet meer zal verbazen, dat bijv. in de Mitterbei-g bij Salzburg overal dubbele schachten werden aangetrof fen om, de lüchtcirculatie mogelijk te maken. Op gevaarlijke punten werden de gangen gestut en zelf van een vol ledige betimmering voorzien. Het principe van de mijnbouw was dus hetzelfde als thans. Overigens moeten we ons over de springmethoden uit die tijd niet al te zeer verbazen, want toen Hannibal zijn beroemde tocht over de Alpen maakte, lieten de Karthagers stenen obstakels uit elkaar springen door ze te verhitten, waarna zij op het gloei ende gesteente azijn goten. Ook in Oostenrijk liet men nog in de 18de eeuw rotsen door verhitting springen. Ja, deze methode werd zelfs nog in 19Ut in Lapland gebruikt, toen in de omgeving van Vittangi een weg moest worden aangelegd. Zullen we van de wegenaanleg maar eens overstappen op het kanaal van Krawaarvan iedereen overtuigd is, dut het gegraven móet worden, maar dat desondanks niet gegraven wordtf Daarover morgen. H. PétiUon. Roosendaal 100 jaar spoor stad De bondsregering acht een derge lijke bijeenkomst dringend nodig ten einde nogmaals een beroep te doen op de Franse zowel als de Italiaanse regering om het E.V.G.-verdrag niet ten val te brengen. Naar dr. Adenauer in de afgelopen dagen her haaldelijk verklaard heeft, gaat het naar Duitse opvatting niet aan. dat de nieuwe Franse regering de door haar voorgangsters geschreven band tekeningen onder de verdragen een voudig „al^ krijtlijnen zou uitwissen". Het Duitse standpunt is, zo wordt te Bonn verklaard, dat Frankrijk en Italië niet van hun plicht kunnen worden ontslagen om eindelijk hun beslissing over de verdragen te ne men. Eerst wanneer deze beslissing genomen is, kan het naar Duitse op vatting mogelyk zijn Franse wensen tot wijziging van de verdragen onder ogen te zien, dan wel over andere al ternatieven te spreken. Naar Reuter meldt volgde de uitno diging van de Benelux-landen op de Woensdag te Luxemburg gehouden bijeenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken der drie landen. De drie ministers besloten de bijeen komst te Brussel te beleggen ten ein de vast te stellen, of Frankrijk en Ita lië werkelijk van plan zijn het E.V.G.- verdrag te bekrachtigen en, indien het Franse antwoord negatief is, te laten weten, dat de Benelux-landen van plan zijn de rechtstreekse toela ting van West-Duitsland tot de Navo te steunen. Te Parijs verwacht men niet, dat premier Mendes-France op de byeenkomst in Brussel aanwezig zal zijn. Treinverkeer Dordrecht- Lage Zwaluwe Zondag gestremd In verband met werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollandsch Diep oij Moerdijk zal het treinver keer tussen Dordrecht en Lage Zwa luwe op Zondag 27 Juni a-s. tussen 7.00 en 19.00 uur gestremd zijn. Ter vervanging van de treinen zul len autobussen rijden- Deze vertrek ken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien minuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de afstand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleggen, dient men rekening te houden met vertraging, die onge veer een half uur zal bedragen. Woensdag was het precies honderd jaar geleden, dat Roosendaal aan „het spoor" kwam te liggen. Dit feit, dat voor de ontwikkeling van de stad van zo'n grote betekenis is geweest, werd dan ook op feestelijke wijze herdacht In een diligence anno 1826 begeven de gasten van de N.S. zich naar het raadhuis op de markt. In het raampje ziet men Ir. F. Q. den Hollander. De directies van de deelnemende be drijven zien de te stichten fabriek als een commercieel gezonde zaak. Spreker verklaarde met te willen zeggen, dat dit nu de best denkbare opzet is. Maar wat is het alternatief? Het alternatief is alleen een belang rijker staatsdeelneming. Het sodabe- drijf zal zich niet gedragen als mono polist. Met betrekking tot de onderhande lingen zeide de minister, dat het niet juist zou zyn daarover mededelingen te doen, omdat er dan vreemde ele menten worden ingevoerd. Hij deelde echter mede, dat net 'slechts het be gin van besprekingen tussen de com binatie en de Solvay betreft. Incident De heer Burgers (Arb.) meende, dat men na de rede van de minister in een nog moeilijker situatie is geko men. De Kamer moet een beslissing nemen over een zaak waarvan zij niet alle bijzonderheden, met name de garantieovereenkomst, kennen, alleen de commissie is op de hoogte. Een groot deel van de Kamer kan de des sous niet beoordelen. Spreker stelde voor de beraadslagingen te schorsen. Parlementair gezien achtte hij het een ongewenste gang van zaken met het debat voort te gaan. Nadat de minister de heer Burgers de toezegging had gedaan, dat van daag bij het overleg de tekst van de overeenkomst beschikbaar zal worden gesteld, werd het incident gesloten verklaard. Hedenmiddag komt de Kamer opnieuw bijeen. Amsterdams bedrijf werkte met steuntrekkers Eigenaar kreeg 6 maanden gevangenisstraf Het gerechtshof te Amsterdam heeft de directeur-eigenaar van een huidenoverslagbedrijf in de Amster damse haven, J. Th. B., oud 60 jaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. B. had clandestien steuntrekkers in dienst genomen, falsificaties met formulieren laten den boete geëist Een onderzoek dat al in 1952 door de gemeentelijke dienst van soci ale zaken was ingesteld, had uitge wezen dat van de 250 losse arbei ders die bij het bewuste bedryf in een jaar in dienst waren geweest meer dan de helft „onder de schim" had gewerkt, dat is onder een valse naam. Minstens 25 werknemersver klaringen waren met valse namen en adressen ingevuld. Duizend gul dens loon waren aldus verzewegen. De desbetreffende arbeiders Werden daarvoor reeds veroordeeld. Negen maanden voor amateur-overvallen De Rotterdamse rechtbank heeft Donderdag de 29-jarige zandstraler A. J. R. uit Rotterdam, veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den met aftrek, waarvan vier voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. Hij zou enige tijd geleden het plan hebben gehad de 57-jarige mevrouw A. K. van haar tas te beroven. Hij zou haar daarbij met een vuist of een met zand gevulde sok op hoofd en schouders hebben geslagen De politie vond op hem een defect luchtdruk pistool, een flesje aether en een ny lonkous om over zijn hoofd te trek ken. Zijn poging werd echter ver ijdeld- De eis was een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. e heer Magsaysay, die kort feleden tot president van e Philippijnen werd gekozen is een al even schilderachtige figuur als de burgemeester van Manilla. Hij is in zijn minder voorspoedige jaren autobus-chauffeur geweest, was een der steunpilaren van het verzet tegen de Japanners en heeft duizenden goede vrienden. Maar zijn redevoeringen en zijn bestuursda den zijn afgestemd op het ongebrei delde nationalisme, dat de jonge vol keren van Azië kenmerkt. Enkele da gen geleden tekende hij een wet, waarby zomaar alle niet-ingezetenen van de Philippijnen werden uitgeslo ten van de kleinhandel. Enige uitzon dering vormden de Amerikanen, om dat men met de Amerikanen een ver drag heeft lopen, dat zulke wissewas jes uitsluit. Hoewel alle afstammelingen van andere volkeren werden getroffen door de ban van de President was de wet toch in het bijzonder gericht te gende Chinezen, die zo ongeveer DO van dc kleinhandel oo de Philip pijnen bedrijven. Een aantal van die Chinezen zijn Philippijns onderdaan, maar de mees ten niet en die meesten zullen dus hun winkeltjes moeten sluiten. Waarby president Magsaysay dan hoopt, dat zyn mede-Philippino's zich zullen haasten deze winkeltjes over te nemen, opdat ook de kleinhandel het „nationale aspect" gaat vertonen, dat men in politiek opzicht reeds ver wierf. en is daarvan in de Verenigde Staten die de onafhankelyk- heid aan de Philippijnen schon ken nogal geschrokken. Het zo maar uitschakelen van een nuttige bevolkingsgroep zonder dat men voor de uitgeschakelden bekwa me vervangers heeft, gaat naar Ame rikaanse smaak iets te ver. Helaas zyn de mogelijkheden om de Philippijnse president te remmen niet meer aanwezig. Hij is bestuurder van een onafhankelijk land en zolang zijn mede-Philippmo's hem toe juichen, behoeft hij geen critiek te vrezen van de Amerikanen. Zij kun nen de wenkbrauwen fronsenen ze kunnen welgemeende adviezen ge ven, maar daarbij moet het blijven. Het laatste woord is aan het overdre ven nationalisme van de jonge volke renNiet alleen op de Philippy nen, maar ook elders ter wereld waar jonge staten ontleken zyn President Magsaysay van dc Philip pijnen: „Alleen maar nationale winkeltjes". Geen salarisverhoging voor Lagerhuisleden Sir Winston Churchill heeft Don derdag in het Britse Lagerhuis mede gedeeld, dat de leden niet de salaris verhoging van 5000 gulden per jaar zullen krijgen, welke zij onlangs zelf hebben goedgekeurd. De regering heeft het laatste woord in financiële kwesties en zij kan de verhoging niet goedkeuren, aldus de premier. De leden krijgen thans 10.000 gul den per jaar. De socialisten begroetten het be sluit met boze protesten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5