PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer verenigt zich met het defensiebeleid particuliere gronden in nieuw stadium Bedijking in Sloe BILT Kantlijn GUATEMALA VRAAGT NIEUWE ZITTING VEILIGHEIDSRAAD BIJ DRAKA TE AMSTERDAM 700 MAN IN STAKING 197e Jaargang-No. 146 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Juni '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlïssingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 2 MINISTER STAF MEESTER VAN HET TERREIN Bezwaren tegen onverdedigd blijven van N.-Oosten des lands Voor 4 millioen defensie-orders voor „Polynorm" (Van onze parlementaire redacteur) Na een tweedaags debat, waarin het van het begin af vaststond, dat de Ka mer zich met het defensiebeleid van minister Staf zou verenigen, heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag de uitvoerige Defensienota en de nota betreffende de verkorting van de eerste oefentyd voor kennisgeving aan genomen. Daarmede heeft zy zich in feite met het defensiebeleid van de minister verenigd. Dat wil niet zeggen, dat er op een aantal punten geen critiek is blyven bestaan. Met name het niet verdedigen van onze Noord-Oostelijke provin cies wanneer ons land op korte termijn zou worden aangevallen over enige jaren zal die verdediging wel mogelijk zijn kon de instemming van een aantal afgevaardigden niet wegdragen. In het algemeen bleek er bezorgdheid over onze territoriale verdediging te bestaan. Ook de perso neelsvoorziening en de opbouw van onze luchtmacht ontmoetten bezwaren. De minister heeft deze echter zo goed mogelyk weerlegd en overigens de nota, waar deze dit nodig had, toegelicht. Zoals een aantal leden had gedaan bekeek ook de bewindsman onze de fensie-inspanning in haar verhouding tot de internationale situatie, die nog altijd vol dreiging is. We willen met alle goedwillende volken samenwer ken, zei hij, doch we moeten er reke ning mee houden, dat de koude oorlog voortduurt en dat dus onze defen- tie-voorbereiding een bittere nood zaak blijft. Deze lange duur heeft in Amerika nieuwe opvattingen doen ontstaan, bekend onder de naam „new look". Aan onze landmacht zal een be langrijke rol toebedeeld worden. Haar oefeningen, in samenwerking met de De Indonesische delegatie voor de komende Uniebesprekingen heeft het bij haar vertrek naar Ne derland waarlijk niet aan duidelijk heid laten ontbreken! Weinig minder dan onheilspellend en openlyk uiter mate vijandig klonken de woorden, die de delegatieleiders spraken. Onder die omstandigheden konden de geruchten .wel eens waarheid be vatten, die willen, dat Indonesië des noods over zal gaan niet alleen tot eenzijdige opzegging van de Unie, maar ook van ae financiële en econo mische overeenkomsten. Zelfs zou In donesië eenvoudige kwijtschelding ei sen van de schulden, die het erkend heeft aan Nederland te hebben. In prettige toon zullen de bespre kingen dus wel niet gevoerd worden. Op goede gronden kan de Neder landse regering verzet aantekenen te gen deze gang van zaken. Verdragen zijn nu eenmaal verdragen, en wie in ternationaal zijn verplichtingen niet nakomt of eenzijdig opzegt, beleeft daar gewoonlijk niet veel genoegen aan. Dit moge de Indonesische delegatie bedenken. Doet zij dat niet, onze re- fering zal het zonder twijfel onder aar aandacht brengen. Want dat ons kabinet de grote Ne derlandse financiële en economische belangen en de belangen der vele Ne derlanders in Indonesië niet verwaar lozen zal, dat staat by voorbaat vast. In het Haarlems Dagblad schrijft on ze collega Robert Peereboom iede re dag zonder mankeren een boei end hoofdartikel. Dezer dagen roerde hij een onderwerp aan, dat, bij alle originaliteit van zijn gedachten, dui zenden uit het hart zal zyn gegrepen. Het voetbalseizoen loopt af; zou men dat ook niet gaarne van het ver- faderseizoen willen zeggen, vraagt ij zich af. Twee maanden van ont houding van zomerse beraadslaging, het ware een weldaad. Werkelijk, met een gesloten verg ader seizoen twee maanden van algeheel respijtzou den heel wat verenigingen, bonden, clubs, besturen, commissies en sub commissies ten zeerste gebaat zijn: „Al lijkt het even vreemd, er is wel overeenkomst te vinden tussen de strijd op het groene veld en die om het groene laken. Ge hoeft maar te denken aan de zo onveranderlijk bij voetbal gebezigde techniek, tactiek, combinatie, opruimen, doel, verdedi ging, aanval, protesteren en zo meer; zijn die niet evenzeer op vergaderen toepasselijk (en hebben ze daarin overigens niet een oudere standing?) Ik ben zelfs geneigd om de mij irrite rende term „wij als voetbalnatie", veelvuldig door een aantal steeds- maar-opgewonden penvoerders toege past, die van de ene spanning in de andere wanhoop vallen, een zusje te bezorgen in „wij als vergadernatie". Zelfs tellen wij onder dit laatste eti ket ongetwijfeld nog veel meer spe lers dan het aantal waarop de voet ballerij kan bogen. En nogmaals: ik geloof dat zij evenzeer hun zomerrust behoeven om niet vergadermoe te worden, om nieuwe krachten te ver zamelen ten einde hun techniek en tactiek in nieuwe aangrijpende beto gen, voorstellen, moties, resoluties, amendementen en persoonlijke feiten tot uiting te kunnen brengen en niet onverhoeds gepasseerd te worden of in te dutten. Onze voorvaderen in een nog niet zo ver verleden slaagden er in te leven zonder wedstrijden, zelfs zonder voetbalwedstrijden en in gro te meerderheid vergaderden zij zel den of nooit. Misschien is dat een dei- verklaringen van het verschijnsel, dat zij niet zo oud werden wie weet. Maar het gemis der vergaderingen liet hun wel meer vrye tyd dan hun nazaten rest". luchtmacht, zullen moeten uitmaken, hoe de legeronderdelen uiteindelijk samengesteld behoren te worden en hoe hun uitrusting moet zijn. De minister ontkende, dat infante riedivisies in een moderne oorlog niet bruikbaar zijn. Hij huldigde een te genovergestelde mening en over- vvoog daarbij, dat onze infanteriedi visies niet zelfstandig zullen optre den, maar in samenwerking met onze bondgenoten. In de N.A.V.O. zal Ne derland de samenhang zo veel moge lijk moeten trachten te bevorderen. Over de E.D.G. is Dinsdagavond met de Benelux-partners overleg ge pleegd. Daarbij is komen vast te staan, dat een E.D.G. alleen tussen Benelux en VVest-Duitsland niet in overweging genomen kan worden. Als de E.D.G. niet tot stand komt, zal dat in N.A.V.O.-verband bekeken moeten worden. Men zal dan dienen na te gaan, of een andere weg gevon den kan worden. Over de betekenis van het amen- dement-Richards heeft de regering inlichtingen ingewonnen, zo vervolg de de minister. De landen, die het E.D.G.-verdrag hebben getekend, zul len er niet door worden getroffen. Tempo van opbouw Wat het tempo van onze defensie- opbouw aangaat, zei de minister, dat de inspanning moet liggen binnen de economische en sociale mogelijkheden van het volk. Geen antwoord kon de bewindsman geven op de vraag van prof. Romme waarom in het Ame rikaanse Congres wel gelden voor de hulpverlening worden afgestemd. In het algemeen zeide hij hierover, dat de verschillende belangen nauwkeurig tegen elkaar worden afgewogen. Bij de verdeling van de lasten wordt f ezocht naar een juiste verhouding ussen de eigen draagkracht van de bondgenoten en de verschaffing van steun door Amerika. Het is niet mogelyk, aldus. ir. Staf, met de bestaande krachten ons gehe le land te beschermen. Wij kunnen thans ook niet meer hulp voor de ver dediging van ons gehele land vragen. Wel zal dat mogelijk zijn, als Duits land wordt ingeschakeld. We moeten dus onze verdedigingslinie langs Rijn en IJssel vestigen. Deze linie behoeft zeker niet de zwakste plek in de ver dediging te zijn. Het ligt niet in de bedoeling, aldus de minister, de Noord-Oostelijke pro vincies te evacueren. Het achterland Ir. Staf beweerde voorts, dat het gevaar van luchtlandingen niet door hem onderschat wordt. Niettemin schenkt hij grote aandacht aan de verdediging van het achterland. Daarvoor zal binnenkort o.a. nieuwe vuurleidingsapparatuur ter beschik king komen. Meer van deze appara tuur is bij de Nederlandse industrie in bestelling. De 108 compagnieën Nationale Reserve zyn niet Destemd voor opera tioneel gebruik. Hun taak is bezet ting en bescherming. Hun geoefend heid daarvoor zal nog moeten worden uitgebreid. In de geallieerde luchtmacht is de (Vervolg op pag. 3) „OVERWINNING ZEER NABIJ" Opstandelingen kondigen „algeheel offensief" aan Guatemala heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag verzocht om een nieuwe spoedvergadering van de Veiligheidsraad over de inval in het land. Het verzoek werd gedaan in een boodschap aan secretaris-generaal Hammerskjoeld. De Guatemalaanse opstandelingen hebben intussen een verklaring uitge zonden waarin een algeheel offensief op alle fronten wordt aangekondigd. Kolonel Arnas, hoofd van het leger der opstandelingen, heeft laten be kend maken aat zijn troepen drie bruggen hebben vernield en de hoofd verkeersweg in de omgeving van de grens by San Salvador hebben afge sneden. Van de andere kant verklaar de radio „Guatemala" dat een over winning van de regeringstroepen „zeer nabij" is. De regeringstroepen zou vele krijgsgevangenen en een grote buit aan wapenen in handen zyn gevallen. SYMPHATIEBETÜIGINGEN. De sympathiebetuigingen aan Gua temala van de zijde der Zuidameri- kaanse staten vinden intussen voort gang. De Chileense kamer van afge vaardigden heeft met 34 tegen 15 stemmen een resolutie aangenomen waarin „de agressie waarvan Guate mala het slachtoffer is" wordt afge keurd. In Mexico hebben een aantal politieke partijen, vakbonden en be roepsorganisaties tegen de inval ge- Een groep van honderd jonge Neder landers. die momenteel een bezoek brengt aan Paryswerd ontvangen door Mme. Goty in het Paleis Elysée, de woning van de President van de Franse Republiek. protesteerd. Het Peronistische blok, dat in het Argentynse Huis van Af gevaardigden over negentig procent van de zetels beschikt, heeft een ont werpresolutie ingediend waarin de parlementen van de Amerikaanse staten worden uitgenodigd eensge zind ervoor te zorgen dat in Guate mala de rust wordt hersteld en dat dit land zich in vrijheid kan ontwik kelen. De ambassadeurs van Honduras en Nicaragua hebben Dinsdag te Wash ington verzocht om een bijeenkomst van de inter-Amerikaanse vredescom- missie om te protesteren tegen de be schuldigingen van Guatemala dat de ze landen zyn opgetreden als bases voor de rebelleninvasie. Op „miniatuur Walcherenligt een indrukwekkend model van de ,jtungs- holm". Het schip is 7 meter lang. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bólkestein, maakte dezer da gen een wandeling over het terrein waar de maquette van het eiland thans voltooid is en toefde even bij miniatuur Vlissingen. (Foto P.Z.CJ Arbeiders uit overschot- gebieden worden vernlaatst Maatregel van Minister SuurhoH Zoals bekend is er in ons land in een aantal gebieden en beroepen een tekort aan arbeidskrachten, terwijl er elders en in andere beroepen over schotten zijn- De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft nu een aantal byzondere voorzieningen getroffen, waardoor de verplaatsing, in het bij zonder van de overschotgebieden uit. alsmede de scholing worden bevor derd. Het is de bedoeling, dat met hulp van de arbeidsbureau's de daarvoor in aanmerking komende arbeiders, die op de gesubsidieerde objecten van aan vullende werkgelegenheid, met uit zondering van de aannemers-objecten, werkzaam zijn, de gelegenheid krijgen, met behulp van deze regelingen de arbeid op deze objecten te verwisse len met passende arbeid in het vrije bedrijf. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verwacht, dat de be doelde arbeiders vóór 12 Juli a.s. de geboden kans, om in het vrije bedrijf aan het werk te gaan, zullen hebben aangegrepen- De minister heeft een hele reeks overschotgebieden, zoals Veendam en Winschoten enz. met na me aangewezen. Ten behoeve van bovenvermelde arbeiders kan, als ze buiten de eigen woonplaats gaan werken, van rijkswe ge een bijdrage in reis- en verblijf kosten worden verstrekt. Dertig kilometer van Hanoi zijn aan beide zijden van de Rode Rivier hevige gevechten gaande tussen troepen der Franse Unie en Vietminh-opstandelingen. BUITEN DE VAKBONDEN OM Bezwaar tegen de waarderingstoeslag De ruim 700 fabrieksarbeiders by de Hollandse draad- en kabelfabriek te Amsterdam zijn in staking gegaan in verband met dc eis tot afschaffing van de zogenaamde waardcringstoe- slag voor de arbeiders, die niet in tarief werken. De waarderingstoeslag voor deze tydloners bedraagt 17% procent als maximum-gemiddelde voor de groep, met een persoonlijk maximum van 25 procent- De staking ontstond onder de ongeveer 90 tijd- loncrs. De overige werknemers heb ben daarna uit sympathie met de sta kers ook het werk neergelegd Van de zijde der directie wordt het volgende medegedeeld: De loonrege- Tandheelkundige klinieken gewenst Door ziekenfondsen De centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen, heeft op haar te Utrecht gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat de verstrekking van tand heelkundige hulp aan ziekenfondsver zekerden zo economisch mogelyk en tandheelkundig-verantwoord dient te geschieden. In aanmerking nemende, dat een doelmatig toezicht op de uni forme toepassing van de behandeling noodzakelijk is, heeft de centrale bond als zijn oordeel uit gesproken, dat dit het beste te verwezenlijken is, door het oprichten, c.q. in standhouden van tandheelkundige poliklinieken of behandelingscentra. Daar waar dit nodig en mogelijk is, dient zulks te worden bevorderd. WEDEROM AANVRAAG INGEDIEND Drie-Eilandenplan „doorkruist" Een reeds enige jaren hangende kwestie een aanvrage van particulie ren tot het indijken van buitengronden in het Sloe is in een nieuw sta dium gekomen. Bij Gedep. Staten is thans namelijk ter inzage gelegd een door de heer J. van 't Westeinde namens de Belgische eigenaren opnieuw ingediende aanvrage om concessie tot het bedijken van deze gronden, gericht aan H. M. de Koningin. Reeds eerder werd een aanvrage afgewe zen, doch de eigenaren van de gronden bestreden deze afwijzing als on rechtmatig. In Waterstaatskringen heerst weinig neiging om aan de plannen tot be dijking mede te werken, daar bij uitvoering van het Drie Eilandenplan de gronden immers automatisch zullen droogvallen. Het gaat hier óm de in het Sloe felegen Duitengronden, benoorden de poorwegdam onder de gemeenten Arnemuiden en 'sHeer Arendskerke, behorende aan de S.A. Mobiliére et Immobilière du Centre en cons te Brussel, waarvoor de heer Van 't Westeinde uit Nieuwdorp als gemach tigde optreedt. Uit de toelichting bij deze aanvra ge blykt, dat de aanvrager zich aan vankelijk heeft afgevraagd of het niet beter ware de voorgenomen be dijkingen achterwege te laten, gelet op de ramp, welke Zeeland heeft ge teisterd. Bij nadere overweging heeft de aanvrager evenwel gemeend toch een concessie te moeten aanvragen. Hierbij is o.m. overwogen, dat door de bedijking 193 ha bouwland ter be schikking komt hetgeen een blij vende werkverruiming zou betekenen en omdat de achterliggende pol ders door deze bedyking geheel of ge deeltelijk zouden worden beschermd en gevrijwaard van de kosten van (eventuele) dyksverhogingen. (By de uitvoering van het Drie Eilandenplan zal van dijksverhoging in het Noord- Sloe uiteraard geen sprake zyn)'. De lengte van de achterliggende dijken, zo wordt in de toelichting verder ge zegd, bedraagt 2200 meter. De voorgestelde bedijking wordt aan de Zuidzijde begrensd door de polders Jacob en Noord Kraaijert, aan de Oostzijde door de Schenge- polder, terwyl zij aan de Noord- en Westzijde zal worden afgesloten door de nieuw aan te leggen zeedyk en door de te verhogen en verzwaren zeedijk van de voormalige, in 1899 geïnundeerde CalandpoHSèr. De lengte van de zeedijk bedraagt ongeveer 4171 m. De totaal-kosten van het werk wor den geraamd op 800.000.t.w. de aanleg van ongeveer 4171 m nieuwe zeedijk met inbegrip van het graven van de binnenbermsloot 625.650. het aanbrengen van 2000 m2 steen glooiing 30.000.de bouw van een uitwateringssluis 30.000.het gra ven van 3000 m hoofdwaterleiaing 10.000.de aanleg van 3000 m polderweg 57.000.— en een post „onvoorzien" groot 47.350. Gedurende 14 dagen na afloop van de termijn van tervisielegging kunnen belanghebbenden bezwaren tegen de bedijking by Ged. Staten inbrengen. Zeven doden bij autobotsing Zeven personenn zijn Woensdag om het leven gekomen en twaalf ernstig gewond bij een botsing tussen twee autobussen nabij Leuven (België). Vier personen werden op slag gedood, drie overleden later in een zieken huis. De bussen vervoerden mijnwerkers en fabrieksmeisjes. De linkerzijde van de bus met mijnwerkers werd geheel opengescheurd. ling, zoals die thans bij de Draka geldt en waarbij het salaris van de tydloners wordt bepaald volgens het systeem van de werkclassificatie met daarboven een beoordelingstoeslag (merit-rating) is opgesteld in uitvoerig overleg met de algemene werkgeversvereniging en de vakorganisaties. De regeling is, na verkregen goedkeuring door het col lege van rijksbemiddelaars, in Januari 1953 in werking getreden. Maandag j.l. kwam een deputatie uit de arbeiderskern bij de directie met het verzoek, namens de tijdlopers, om de beoordelingstoeslag af te schaf fen en te vervangen door een toeslag ter grootte van het gemiddelde tarief van de tariefwerkers. De directie sprak haar verbazing uit over het feit, dat dit verzoek plotseling uit de lucht kwam vallen en deelde mede, dat het onmogelijk was om een loonregeling die tot stand is gekomen in overleg met de organisaties en goedgekeurd door de rijksbemiddelaars, zo maar overboord te zetten. Er werd op ge wezen dat, zo men van mening was, dat de regeling onbevredigend werkte, de kwestie via de normale kanalen, namelijk via de vakorganisaties, aan de orde gesteld behoorde- te worden. Direct na het bezoek van de deputatie gingen de tijdloners in staking, waar bij zich de volgende dag de tariefwer kers aansloten. Franse premier sprak met Chinese premier Over toestand in Indo-China De Franse premier Mendés France had Woensdag te Bern een onderhoud met de Chinese minister-president Tsjoe En Lai. Medegedeeld iverd, dat de uitnodiging voor dit onderhoud ivas uitgegaan van de Chinese mi nister-president, maar de ontmoeting had plaats in de Franse ambassade te Bern. De beide premiers spraken bijna twee uur met elkaar. Mendès France keerde nog dezelfde dag naar Parijs terug. Tsjoe En Lai was niet in uniform gekleed, zoalg tijdens de vergaderin gen te Genève, maar hij had voor de zegelegenheid een grijs costuum aan. In een korte verklaring tot verslag gevers zei Mendès France: „Wij had den geen discussie, maar een vrij ge sprek over de toestand in Indo-China. De openhartige en volledige menings uitwisseling tussen ons geeft mij net vertrouwen, dat. de conferentie van Genève werkelijke vorderingen kan maken". Hij zeide. een optimistisch geluid te willen laten horen. In Franse kringen zeide men. dat Tsjoe En Lai voornemens is Donder dag heden per vliegtuig naar New Delhi te vertrekken, waar hij besprekingen zal voeren met premier Nehroe van India. Oranje-mutsen voor kustbrigades De kustbrigades van de Koninklij ke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen zullen geleidelijk een uniform-onderscheidingsteken in voeren en wel een oranje kapje. Tot nog toe werden deze mutsjes meestal in plaatselijke kleuren gedra gen. Het publiek kan deze vrijwillige strandwachters nu overal langs de kust herkennen de verwacht DROOG WEER. Half tot zwaar bewolkt, maar droog weer. Matige, langs de Wad- denkust tijdelijk krachtige Westelijk? wind. Tamelijk koel. ZON EN 4AAN 25 Juni: Zon Op: 4.20 Onder: 21.05 Maan Op: 0.27 Onder: 15.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1