Uitvoerig debat in Tweede Kamer over defensienota On bchctiïw kaocn KEUR VAN AUTO'S STRIJDT ZATERDAG OP BOULEVARD Gezonde Bab/es ZWITSAL VERBORGEN CHARME BINNEN EEN WEEKTE VOORSCHIJN! Amsterdamse Beurs JIMMY en de Bende van Bolletje Bink 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 JUNI 1954. CRITISCHE BESCHOUWINGEN Deel van ons land zal niet worden verdedigd (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede-Kamer-leden konden in de vergadering van Dinsdag naar hartetelust grasduinen op het zeer breed begrensde terrein van het Neder landse defensiegebied. Do nota, die minister Staf als inlossing van zijn tij dens de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine in het najaar van 1953 gedane toezegging had ingediend, gaf daar alle aanleiding toe. De bewindsman had zjjn taak royaal opgevat en een nota van liefst 278 bladzijden dik opgesteld. In deze defensienota wordt een overzicht gegeven van de defensie-inspanning in de vorige jaren, zomede een uiteenzetting van het voor de volgende drie jaren ontworpen defensiebeleid, dat een voortzetting is van het in de jaren 19511954 gevolgde beleid. Deze nota nu vormde de grondslag der besprekingen. Tevens was aan de orde 's ministers nota om de diensttijd voor het gros der dienstplichtigen by de landmacht te verkorten. De Kamerleden hebben een ruimschoots gebruik gemaakt van de hen geboden gelegenheid om de verschillende onderdelen van het defensiebeleid aan een critisehc beschouwing te onderwerpen. grondgebied. De bescherming van het Noord-Oosten van ons land achtte hij niet alleen nationaal, maar ook uit Navo-oogpunt van groot belang. Hij wilde hierover het inzicht van de mi nister vernemen. Deze afgevaardigde vroeg voorts, of de bewindsman voor honderd procent kon rekenen op de Daar de Nederlandse defensie zo zeer een kwestie geworden is van in ternationale samenwerking kon het niet uitblijven, dat de verschillende sprekers aandacht aan samenwerking met de bondgenoten en aan de steun van Amerika wydden. Zo koesterde de heer Vermeer (P.v.d.A.), die de ry opende, weinig optimisme ten aan zien van de E.D.G. Hy nam aan, dat ons land er zo lang mogelyk aan zal vasthouden. Hy wilde voorts weten, hoe Nederland reageert op de Ame rikaanse her-oriëntering inzake de verdediging een new look op de grondslagen van de defensie-inspan ning en of een legerkorps van vijf divisies niet een te log apparaat is. De socialistische afgevaardigde was van mening, dat de minister net pro bleem van de territoriale verdediging te licht beoordeelde en dat hij met name gevaar van uitgebreide lucht landingen overschat. De bewindsman gaat uit van een gezamenlijke defen sieinspanning met onze bondgenoten en een gezamenlijke verdediging van West-Europa waarin ieder land zijn taak toebedeeld krijgt. Nederland zal aan die verdediging vijf divisies moe ten bijdragen. Met die Westeuropese verdediging is ook onze territoriale verdediging gebaat, zo redeneerde de bewindsman, al wil hy natuurlijk niet geheel van territoriale troepen afzien. Hy werd daarover nog al aangeval len. Alleen omdat in zijn opvatting een deel van ons land het Noord- Oosten waarschijnlijk onverdedigd zal bly'ven en ook omdat men de juistheid van zyn uitgangspunt be twijfelde. Verhouding luchtmacht- landmacht De heer. Vermeer was voorts niet gerust over de samenhang van land-, zee- en luchtmacht. Hij begreep niet, dat uitbreiding van het landleger tot vijf divisies mogelijk is zonder een evenredige uitbreiding van de lucht macht. De militaire luchtvaartdes- fkundige van de K.V.P., de heer Visch, vreesde hier eveneens moeilijkheden. Hierdoor zou het, zo betoogde hy, voor de vijand gemakkelijk zijn, over het front heen te wippen en dit van achteren" te bestoken of er landings troepen neer te laten. Ter bescher ming van ons leger en van ons ach terland zullen wii veel vliegtuigen no dig hebben, vona de heer Visch. Ten aanzien van de personeelsver- houding bij de Kon. Marine betoogde de heer Vermeer, dat daarbij niet uit gegaan mag worden van de overwe ging, dat de defensie over enige tijd misschien weer wordt ingekrompen. Hij vreesde dat er een tekort aan be roepsofficieren zal blijven bestaan en Eleitte voor de instelling van een oofdcursus. Tenslotte informeerde deze afgevaardigde op welke gronden de verkorting van de eerste oefentijd berust. Bescherming De heer Fens van de K.V.P., die op de voorgrond stelde dat het vlootplan van de minister de instemming van zijn fractie heeft, was van mening dat de taak van onze troepen, zolang zy niet op volle sterkte zyn en de co ördinatie van onze troepen met die van de bondgenoten nog niet geheel is geregeld, in de eerste plaats be staat in de verdediging van ons eigen van de Nationale 108 compagnieën Reserve. De heer Tilanus van de C.H.U. juichtte de diensttijdverkorting toe en prees de bondgenootschappelijke samenwerking in NAVO-verband. Hy verzocht speciale aandacht voor de verdediging van Nieuw-Guinea en de Antillen. De heer De Groot van de C.P.N. tenslotte bestempelde Amerika als agressor en verheugde zich in het fi asco van de E.D.G. Hij wilde terug naar een defensiebeleid als voor 1951, toen nog geen milliarden aan Neder lands verdediging besteed werden. Critisch geluid De heer Korthals (V.V.D.) liet een critisch geluid horen. De defensie nota had hem niet helemaal bevre digd. Spr. meende, dat de territoriale troepen niet voldoende aandacht heb ben gekregen in de nota. Aan de op bouw van de luchtverdediging moet zijns inziens met grote Kracht ge werkt worden. De heer Romme (K.V.P.) betoogde, dat er niets is dat de noodzaak van een doeltreffende defensienota over bodig maakt. In grote lijnen kon spr. zich met 's ministers beleid vereni gen. De heer Zandt (S.G.) had ernstige bedenking tegen het niet verdedigen van een deel van ons land en zeide weinig vertrouwen te hebben in de IJssellinie. Hij drong er op aan, dat geen legeroefeningen op Zondag zul len worden gehouden. Vandaag komt de Kamer wederom bijeen. 's-Hertogenbosch, Rotterdam enz. Maar ook de Zeeuwse automobilisten zijn in ruime mate vertegenwoordigd. Deze enorme belangstelling wordt door het volgende wel het best gety peerd: Een enthousiaste Maastrichte naar kwam j.l. Zaterdag helemaal uit zyn woonplaats naar Middelburg rij den, om toch vooral zyn inschrij vingsformulier maar op tyd te kun nen inleveren! CONCOURS D'ÉLEGANCE IN SCHELDESTAD Grote deelname aan festijn van sierlijkheid en charme De organisatie van het Concours d'Elegance, dat Zaterdag a.s. in het kader van de herdenkingsplechtigheden van Walcherens herstel en weder opbouw te Vlissingen zal worden gehouden, is thans zover gevorderd, dat nadere mededelingen over dit voor Walcheren en meer in het bijzonder nog voor Vlissingen zo attractieve evenement gedaan kunnen worden. Waren aanvankelijk de verwachtingen omtrent de deelname niet hoog gespannen, wij kunnen nu melden, dat de inschrijvingen in groten getale zyn binnen gekomen. De organisatoren hebben als maximum aantal deelnemers steeds het getal 60 in gedachten gehad. Het staat wel vast, dat dit cyfer ongetwij feld zal worden bereikt. Uit de binnengekomen inschrijvin gen blijkt, dat een keur van auto's zal deelnemen. Er komen grote en kleine wagens, kostbare en zeer kostbare, maar ook auto's, die uit een kleine beurs kunnen worden betaald. De wa- fens zijn voor dit concours in twee lassen ingedeeld, namelijk klasje A, waarin de open wagens zijn onderge bracht en klasse B, die de modellen met gesloten koetswerk bevat. Elk van deze klassen is naar ge lang van de prijzen weer in afde lingen onderverdeeld. Dit is noodza- kelyk, want men kan immers voor een Citroen 2 CV niet dezelfde maat staven laten gelden als voor een Packard Convertible! Met deze inde ling bereikt men, dat een kleine auto even veel kans op een prijs heeft als een „slee van een wagen". Wat die prijzen betreft, kan gezegd worden, dat men kosten noch moeite heeft gespaard. De organisatoren een commissie uit de Zeeuwse Auto mobiel- en Motorsport Vereniging „De Dolphijn" hebben uit de daar voor beschikbare middelen fraaie tro feeën aangeschaft. Bovendien werden van vele zijde nog andere zeer waar devolle prijzen voor dit concours ter beschikking gesteld. GOED WEER GEVRAAGD. De Vlissingse Boulevard Evertsen wordt Zaterdag a.s. het toneel, waar op deze gebeurentis door élégan- ce en charme, door kleur en fleur zal uitmunten. De vooranamste voor waarde voor het slagen van dit fes- tyn is echter het genot van goed weer. Hoe prettig de medewerking van de Vlissingse gemeentepolitie of van de dienst der gemeentewerken van de Scheldestad ook mag zijn en hoe feilloos ook de organisatie, zon der prima zomerweer zal het con cours mislukken. De belangstelling voor dit concours in alle deen van het land is zeer goed te noemen. Zo boekte men bijv. in schrijvingen uit Sneek, Maastricht, Rhenen, Wassenaar, Amsterdam, VOETBAL Juniorentournooi v.v. „Hulst". Zondag houdt de voetbalvereniging Hulst een juniorentournooi. Er wordt in twee afdelingen gespeeld. De deel nemende verenigingen zijn: Axel, Hulst, Koewacht, Nieuw Namen en Steen. Juniorentournooi van v.v. „Middelburg" op 27 Juni Zondag 27 Juni a.s. organiseert de iuniorencommissie van de M.V. en A. V. „Middelburg" op het gemeentelyk sportterrein het jaarlyks Junioren tournooi. Dit tournooi is door het grote' aantal deelnemende ploegen verreweg het grootste in onze pro vincie. Tot de mschryvers behoren 't Dordtse „Emma" met twee teams en de Haagse derde klasser B.M. T. Het zal zeker interessant zyn te zien wat de Zeeuwse junioren tegen deze Westelijke spelers presteren. Van Zeeuwse zijde nemen o.a. deel ploegen van Zeelandia, De Zeeuwen, Vlissingen, Oostburg, R.C.S., Bres- kens en Middelburg. Er wordt ge- feeld in drie afdelingen, namelyk A, en pupillen. De wedstrijden begin nen om 9 uur, de halve eindstrijd vangt om 14 uur aan en de finale worat te 16 uur verspeeld. De Zeeuw se voetbaljeugd zal in Middelburg om een keurcollectie pry zen kampen. ATHLETIEK EMM-wedstrijden trekken veel deelnemers De regionale avond athletiekwed- stryden, die de Middelburgse athle- tiekvereniging E.M.M. hedenavond op het gemeentelyk sportterrein in Middelburg organiseert, mogen zich in grote deelname verheugen. Niet minder dan 120 athleten schreven reeds in een aantal, dat men lange tyd in Zeeland niet noteerde. Onaer de inschrijvers bevinden zich enkele Brabantse athleten, namelyk van O- lympia uit Halsteren en Thor uit Roosendaal. Ook dit is een unicum; het is sinds 1945 niet meer voorgeko men, dat athleten van buiten de pro vincie aan Zeeuwse regionale wed strijden deelnamen. Voorts nemen deel leden van Marathon, Hontenisse, Zeevaartschool, C.O.A.K. en E.M.M. Onder hen bevinden zich Staf Dobbe- laere (Marathon, Schoondijke) en Hein Cujé (E.M.M.), zodat tussen de ze lopers weer een fel duel verwacht kan worden. Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Iedere vrouw kan mooi zijn maar een zeer, zeer gering bedrag kost? Men neme nu eens de proef (niet uitstellen, maar doen met Castella Schoonheidszeep. Castella is niet alleen een zeep van uitzonder lijke klasse, maag in de ware zin des woords ook een schoonheidsmiddel, dat binnen een week al Uw verborgen charme te voorschijn roept. By de be reiding van Castella Schoonheids- zeep worden zeer fijne oliën toege past, die het gehele huidweefsel ver jongen, de huid veerkracht geven en Uw hele uiterlyk doen stralen van frisheid en gezondheid. Een zacht Volgens de statistieken worden er parfum omhult U bovendien met de over de wereld millioenen gouds be- geuren van lente en jeugd. TWEE steed aan speciale schoonheidsmidde len. Iedere vrouw wil nu eenmaal graag mooi zijn. Maar beseft men wel genoeg, dat één van de beste schoon heidsmethodes, die men kan volgen, stukken Castella Schoonheidszeep kosten U slechts 50 cent. U behoeft dus geen dag te wachten! Ontdek ook, dat IEDERE vrouw mooi kan zijn 21 Juni 22 Juni Nederland 1951 (3%) 103% 103% Nederland 1948 (3%) 100 100 Nederland 1947 (3%) 3 100 100 Nederland 1937 3 98% 98% 96 Dollarlening 1947 3 96% Investeringscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962—64 3 101% 102% Nederland N.W.S. 2% 78% 78% Ned. Indië 1937 A 3 100 99% Grootboek 1946 3 98% 99 Nat .Handelsbank 152% 152 Ned. Handelsmy. 184% 181% A.K.U. 225% 226% Bergh',s en Jurgens 298 298% Calvé-Delft 193% 195 Kon. Ned. Hoogovens 178% 179 Unilever 343% 347 Ned. Kabelfabriek 205% 206 Philips 252% 251% Wilton-Feijenoord 193 196% Billiton 345 Kon. Petroleum Mij. 514% 514% Amsterdam Rubber 86% 86% Holland Amerika Lijn 149% 148 Kon. Paketvaart 139% 139% Rotterdamse Lloyd 127% 126% Ned. Scheepvaart Unie 140% 139% Stv. My. Nederland 140% 139% H.V.A. 124% 123% Dell Mij 117 116% Bank v Ned. Gem. 4% 109 109 Centrale Suiker 193 Kon. My. De Schelde NJ3. 141% 143 Baltimore-Ohio 21% 23% Missouri K.T. 7% New York Central 23 22% HOOG EN LAAG WATER 24 Juni. Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.+N.A.P. U.+N.A.P. 7.33 1.78 19.49 1.59 7.58 2.01 20.18 1.81 8.31 2.16 20.41 1.94 8.44 1.52 20.56 1.24 8.59 1.71 21.19 1.43 1.55 2.31 2.06 2.28 2.16 2.32 1.67 1.94 U.—N.A.P. 13.48 1.56 14.04 1.77 14.42 14.37 14.51 1.24 1.47 106. „Vader!" riep Jackie, „U hebt een reuze slag ge slagen, want de twee leiders van de bende hebt u bui ten gevecht gesteld. Dat zijn die dikke ronde, die ze B'olletje Bink noemen en zijn rechter hand. meneer de commissaris. De vent met 't snorretje heet Gladde Guurt en dan zijn er alleen nog Rooïe Alie en Siem Snuffel. Voor de rest zijn er geen leden van de Bende van Bolletje Bink". Jimmy wierp een blik op Piet Pot lood. Hij keek hem veelbetekenend aan. Piet Potlood trok een schuldig gezicht. Hij richtte, zo goed en zo kwaad als dat ging, zijn hoofd een beetje op en zei: „Ja Jimmy, 't is zo. Ik ben er met die vent heel erg Ingelopen. Snuffel was lid van de bende. Hij was bo vendien de man, die de meeste kraakjes pleegde en als de lezers van de Wilgenwoldse Wapenbroeder dat stratos vernemen, dan ben ik erg bang dat ze met z'n allen hun abonnement op zullen zeggen, 't Betekent voor mij en mijn krant een grote slag". Jimmy maakte een afwerend gebaar. „Dat is van later zorg", antwoord de hy. „Ik ben wel erg benieuwd of Karei Krukas er in geslaagd zal zijn meneer Snuffel klein te krijgen. Daarvan hangt het af of wij èlle leden van de dieven bende in handen zullen krygen". Jimmy zweeg even. Hy dacht naEn waar is die Rooie Alie?" vroeg hy aan Jack. „O vader, over die behoeft u zich niet al te veel zorgen te maken. Ze zit wel in het complot, maar ze was meer de dienstmeid van de troep en zy heeft mij zelf gezegd, dat zy er schoon genoeg van had. Ze zal wel in de keuken zijn". 16% 16% 37% 37% 673/« 68% 70% 71% 42% 42% 80% 81% 58% 59 473,i 48 23 23 89 88 95 95% 21% 21% 145% 146% Unilever, die ruim Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell Union Tide Water A.K.U. (41/2) Met uitzondering v drie punten steeg tot 347, heeft de Amster damse effectenbeurs gistermiddag weinig opmerkelijke fluctuaties te zien gegeven. Philips blijft wat zwaar in de markt lig gen en zag zich opnieuw twee punten onfgaan, klaarbiykeiyk werden, zy het op bescheiden schaal, aandelen Philips omgezet in Unilever. Geruchten over een spoedige bonus-uitgifte van laatstgenoem de maatschappy blyven circuleren. Berichten uit Indonesië over gedeelte lijke kwijtschelding van de schuld aan Nederland hebben zo goéd als geen effect gesorteerd. Rubbers en tabakken nage noeg op peil, H.V.A., waarin pas tegen half drie de eerste notering tot stand kwam, was een fractie luier. Ook op de scheepvaartafdeling was het een saaie ver toning. Kleine verschillen naar beide zij den brachten hier geen verandering in het algemeen koersniveau. Guldensbeleg gingen stil. Alleen de nieuwste lening was een kleinigheid lager. Prolongatie 2% pet. AMSTERDAMSE WISSELMARKT Amsterdam, 22/6 Londen contant 10.62%—10.63New York contant 3.78% 3.78%; Parijs contant 1.008—1.028; Brus sel contant 7.56)2—7.57%; Frankfurt con tant 90.45—90.55; Zürlch contant 86.94— 87.04; Stockholm contant 73.2273.32; ko penhagen contant 54.6254.72; Oslo con tant 53.07—53.17; Braz. dollar contant 3.77%— 3.78%; Argentijnse verrekenings dollar 3.82%3.83%; Japanse verreke ningsdollar contant 3.79%3.80!4. wegens schaking. De officier van justitie bij de Haag se arrondissementsrechtbank heeft tegen de los-werkman G. A. I. uit Den Haag een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van prae- ventieve hechtenis geëist, wegens „schaking" van een minderjarig meis je en verduistering van 21,In De cember 1953 had hij de 19-jarige H. F. de R. zonder toestemming harer ouders, doch met haar eigen goedvin den meegenomen en was met dit meis. je vrywel het geh 'e land doorgetrok ken. Verdachte ontkende ten stellig ste dat het meisje voor zich als „respectueuse" te Amsterdam zou hebben wilen laten werken, gelijk het kind had verklaard. Ook zou het meis je, volgens zijn zeggen, zelf hebben gevraagd of het met hem mee mocht. Het bleek, dat I. reeds zeven maal vei'oordeeld was. De verdediger wees er op, dat „de geschaakte" volgens haar eigen vader een fantaste is. Hij betwistte dat hier van schaking spra ke was, omdat het meisje vrijwillig was meegegaan. Hij verzocht zijn cliënt vanrechtsvervolging te ont slaan. Uitspraak over 14 dagen. feuilleton mar mary burchell „Jadat is zo. Maar ik weet niet, wat ik in dc gegeven omstan digheden zou hebben gedaan". Adèle, anders zo lief en vriende- lyk, keek haar gast nu koeltjes en zelfs wat spottend aan. „Wat my be treft", sprak ze, „ik zou precies het zelfde hebben gedaantenminste als ik zo vlug aan zulk een eenvou dige verklaring had gedacht". „Bedoel je dat je hetzelfde gedaan zou hebbenFiora aarzelde en ging toen langzaam voort: „Als het Andermaal bleef ze steken. „Ik begrijp je niet". „Als hetLucas geweest was". Nu zette Adèle grote ogen op. „Ik wist, dat het Lucas niet kon geweest zijn". „Ja, natuurlijk, maarFiora begon zich weer erg onbehaaglijk te voelen. „Er was maar één man, die het wel kon zijn", hernam Adèle kalm. „Daarom moesten Lucas en ik elk spoor zien uit te wissen en aan de ongeluk-theorie vasthouden". Fiora staarde Adèle verbijsterd aan. „Watik bedoel: om wie gaat het nu?" riep ze uit. Op haar beurt scheen ook Adele zeer verbaasd. „Wel natuurlijk om Tom", zei ze rustig. „Om wie an ders?" „Tom? Tom Harmon? Wil je daar mee zeggen, dat Tom Harmon het heeft gedaan?" Adèle werd eensklaps vaalbleek. „Maarhakkelde ze. „Ik dacht dat je het wist en dat je willens en wetens gemene zaak met ons maak te om het feit te verdoezelen. Maar wie geloofde jij dan te helpen?" „Weljou", antwoordde Fiora, te zeer in de war, om het anders uit te drukken. „Mij!" riep Adèle vol afschuw en begon toen zenuwachtig te lachen. „Dacht je, dat ik de moed gehad zou hebben, zoiets te doen: dat ik met voorbedachte radeO, Fiora, dat kun je toch niet menen!" „Ik dacht, dat je zo geplaagd en tot het uiterste gebraeht was", zei Fiora zacht. „Soms was ik er bijna zeker van dat jij „Verdacht je Lucas ook, kindlief? vroeg Adèle, plotseling haar hand uitstekend en Fiora naast zich op de divan trekkend. Fiora knikte. „Ik weet, dat het krankzinnig lijkt, maar elke lezing van het geval leek zo; het ene scheen me even aanvaardbaar of onaan vaardbaar als het andere". Adèl zag haar ongelovig glim lachend, maar met tranen, in de ogen aan. „Maarvroeg ze, „als je ons voor de schuldigen hield of in elk geval één van ons waarom be sloot je dan, ons te helpen?" „Omnu ja, ik denk om de zelfde reden, die jij had wat Tom betreft". „Neen, neen" Adèle schudde het hoofd „Tom is zolang we leven een vriend van ons geweest en jij kent ons pas een paar weken". „Ik kan het niet precies uitleggen, Adèle, maar ik wist, dat Nan jullie beiden ontzettend moet hebben ge plaagd, ofschoon dat natuurlijk geen verontschuldiging was voor de daad, waarvan ik jullie verdacht. Eerst vond ik, dat de waarheid aan het licht diende te komen, maar toen kwam ik tot het besef, dat ikdat ik al een beetje van jullie allebei hield, dat jullie, hoe dan ook, als het ware by me hoorden. En dus kon ik het niet over me krijgen, jou of Lu cas of allebei in de steek te laten. Ik had het gevoel, alsof ik dan myn eigen „familie zou verraden". „CV Fiora, wat houd ik veel van je!" zei Adèle, zich voorover buigend en haar kussend. „Ik ben big. dat Lucas, al was het dan zo'n beetje uit plagerij, aan die z.g. familiebetrek kingen vasthield. Wat jij deed, was alsof je je eigen familie hielp. Dat zal ik nooit vergeten". „Goed, maar zeg niets aan Lucas!" „O, jawel, jawel!" „Neen, want dan zou hy me er al tijd mee blijven plagen en als ik er aan denk, krijg ik nu al zo'n eigen aardig gevoel'*. Adèle keek Fiora een beetje ver wonderd aan. „Ik geloof, dat Lucas je daarmee zou plagen", zei ze. „Ja, dat zou hy wel. Heus, ik heb liever niet, dat het hem verteld wordt". „Goed, ik zal het hem niet vertel len, maar dan moet jy ook niets over Tom zeggen". „Er valt nu niets te zeggen. Ik ben blij, dat ik het niet eer geweten heb. Ik mag of liever mocht hem graag, maar weet niet, of ik voor hem hetzelfde zou hebben gedaan als voor jou en Lucas. Gelukkig maar, dat ik van niets afwist". „Ja, gelukkig wel", hernam Adèle. „Maar denk er aan, dat alles wat je over Lucas en my, zoals we door Nan opgejaagd en getreiterd werden, hebt gezegd, ook op Tom van toepassing is". „Nee, nee, dat was niet hetzelfde. Jul lie werden dag-aan-dag gekweld en geplaagd, maar voor hem betekende het slechts een desillusie. Dat is heel wat anders". .Begrijp je dan niet, dat hij haai' waarschijnlijk in een uitbarsting van woede van de toren heeft gegooid?" „Waarschijnlyk, zeg je? Weet je het dan niet zeker?" „Neen, we hebben niet gevraagd, als je dat bedoelt". „Natuurlijk bedoel ik dat. Hebben jy en Lucas dan de zaak niet met hem besproken weet hij niet, dat jelui op de hoogte zyn?" Adèle schudde het hoofd. „Nee, maar hy moet wel sterk vermoeden, dat we iets weten, want waarvoor zou Lucas bij het „inquest" zo zorgvuldig de in druk hebben gewekt, dat er een on geluk in hej- spel was geweest?" „Maar Aaèle", wierp Fiora tegen, je bent dus niet eens zeker van je „O, het kan niemand anders ge weest zijn. Tenzij..." ze hield even op en ging toen voort: „Ik zag hem juist op het bewuste uur in de richting van de toren lopen. Je moet weten, dat ik uit het raam van mijn atelier, naar hem keek, omdat... nu ja, omdat ik mij bezorgd over hem maakte. Ik wist dat hy in een boze, gevaarlyke stem ming verkeerde en dacht op dat ogen blik, dat hij zyn woede en teleurstel ling door een wandeling trachtte te doen bedaren. Nu besef ik, dat hij ver moedelijk naar een samenkomst met Nan op weg was. Ik heb er zelfs over gedacht, om hem achterna te gaan en zo mogeiyk te troosten. Helaas was ik er te trots voor.en toen gebeurde het vreselijke". Fiora wist niet dadelyk wat te zeg gen, maar weldra vroeg ze, nog wat aarzelend: „Ben je niet van plan, iets aan Tom te vertellen?" „Ik persooniyk niet", klonk het antwoord, „misschien Lucas, dat weet ik niet". „Ja, maar alles lykt me zo... zo on bevredigend op die manier." „Zo?" Adèle keek min of meer ver wonderd. „Ik voor my vind het zo heerlijk, hem weer als vroeger by 011s te zien, dat ik er niets onbevredigends in kan vinden". Zowel uit de klank van Adèle's stem, als uit de ietwat dromerige blik van haai' helderblauwe ogen kon Fio- ra zonder enige twijfel opmaken, dat deze woorden in volle ernst waren ge sproken. Wat Tom ook mocht hebben gedaan, voor Adèle was hy in zyn recht of zyn daad althans ten volle verklaarbaar. Als zy, Fiora, daarby haar houding jegens Ashley verge leek, kreeg ze onwillekeurig een beet je gewetenswroeging. Heel haar wat melodramatische bewering over de noodzakeiykheid, nog wat op Brierley te blijven, scheen, zacht gezegd, ta- melyk overdreven. Waarbij nog kwam, dat er nu geen enkele nood zaak van dien aard bestond. „Als ik morgen wilde vertrekken, zou ik dat zonaer enig bezwaar kunnen doen", dacht ze. Echter... ze had hoege naamd geen zin, Brierley Manor te verlaten. Ze vond het er heerlyk en was dus niet van plan, heen te gaan. (Wordt vervuigd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4