DE VLAGGEN UIT OP WALCHEREN! Walcheren in der tijden branding „Meuw Walcheren" heeft groot werk gedaan l TEN VOORBEELD i Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16: Terneuzen. Brou werljstr. 2; 197e Jaargang-No. 144 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. Woensdag 23 Juni '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p, advertentie f 3.—. mg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 Deze beide foto's geven een beeld van de Middel burgse Markt met omgeving. De ene foto werd ge nomen kort nadat de oorlogsfurie Middelburg he vig had geteisterd. De ticeede werd enige tijd gele den gemaakt, toen de restauratie van het Stadhuis reeds ver gevorderd icus en er op het oude plein weer de gezéllige drukte heerste van de Donder dagse markt. De tegenstelling tussen de beide foto's is tegelijk treffend en schril. Schril omdat er ttif blijkt hoe totaal de vernietiging was en treffend omdat dit oude plein met omgeving in letterlijke zin uit de as is hei-rezen en opnieuw zijn centrale plaats in zijn Middelburgse en Walcherse omgeving heeft ingenomen. isxb-x-bxbxbxbxbxbxbxb*-b*bxb*bxbxb*bxbxbxb*bxbxbxb* De verwoesting van het !jj schone en vruchtbare Wal- cheren tijdens de strijd om de toegang tot Antwerpen is a niet alleen voor de bewoners jjj van het eiland een zware be- proeving geweest. Het was een slag voor ons land, die op heel ons volk een diepe indruk heeft gemaakt. Walcheren is echter ook het voorbeeld geworden van her- 5 I stel en herleving. Ik herin- I ner mij nog levendig de span- B I ning om de worsteling bij het a I sluiten der dijken. Na het jjj slagen van dit grootse werk jjj jjj heeft het drooggevallen land niet alleen spoedig weer vrucht gedragen, maar met het herstel is een vernieuwing gepaard gegaan, die groter mogelijkheden heeft geopend. Dat tien jaar, nadat de zee binnenstroomde, met vreug- de en diepe voldoening de herrijzenis kan worden gevierd, is een gelukwens waard voor de bevolking van Walcheren, die bij de wederopbouw zelf zo grote prestaties heeft ge- B leverd. jjj Andere delen van Zeeland zijn sindsdien in vredestijd B door een omvangrijke ramp getroffen. Ook daar is het her- B jjj stel energiek en met succes ter hand genomen. De hulp, jjj jjj daarbij uit binnen- en buitenland geboden is overstelpend jjj jjj geweest. Het is een bijzonder te waarderen gedachte van jjj de Stichting Nieuw Walcheren om met de herdenking van herstel en wederopbouw van Walcheren een demonstratie 5 gepaard te doen gaan. waarin Zeeland de erkentelijkheid voor die hulp tot uiting brengt. a Wü mogen de hoop koesteren, dat met de middelen, die |jj de moderne techniek tot onze beschikking stelt, de eilan- den tegen een herhaling van een ramp als van 1 Februari B 1953 fcullen kunnen worden beveiligd, al zal dat van ons a v°lk een bijzonder grote inspanning vragen. b Met des te meer vertrouwen zal dan de Zeeuwse bevol- a b king haar krachten kunnen blijven inspannen om dit a b vruchtbare en bloeiende gewest tot verdere ontwikkeling jjj te brengen. ^b*b*b*bxb*b*bxb*b*b*b*b*b*b£bxb*bxb*b*bxb*b*b Ongebroken vol vertrouwen Nog enkele dagen, dan zal in de Nieuwe Kerk van Middelburg het orgel ruisen, als Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins hun zetels hebben ingenomen. Plechtig zal hier het werk der tienduizenden worden herdacht, dat verricht werd voor Walcherens herleving. Nauwelijks zal het Wilhelmus verklonken zijn, waarmede deze bijeen komst besloten wordt, of op de Markt zullen de Gar deregimenten in hun kleurigste uniformen komen aan- gemarcheerd, vergezeld van Marine, van Land- en Luchtmacht en de beste muziekcorpsen, welke onze weermacht bezit, zullen met hun feestelijke klanken de parade opluisteren. Nauwelijks zal de parade voorbij zijn, of op het Molenwater wordt Miniatuur Walcheren geopend, dat het herstel symboliseert van het zo fier herleefde eiland en daarna breekt het schoonste ogenblik van deze dag aan: het Zeeuwse volk in al zijn geledingen zal tegenover het Koninklijk Paar, een aantal ministers en leden van het Corps Diplomatique zijn dankbaarheid vertolken voor alle hulp en steun, welke eigen volk en vreemde volken boden. En tegelijk kwamen de eersten, die overspannen en overwerkt waren ge worden in de nieuwe tijd van snelheid en techniek en zij zochten hier rust, die elders ontbrak. Tegelijk kwamen hier de eersten, die de schoonheid zochten en gegrepen werden door de melancholie van het heimwee naar een tijd, die nimmer keren zou, welke alles op Walcheren doortrilde. Zij droegen de faam uit van Wal cherens schoonheid en de enkelingen groeiden tot honderden, duizenden, tienduizenden. Waar eens de trotse koopvaarders uit alle landen der we reld welvaart hadden gebracht, werd thans het toerisme welvaartsbron. Maar Walcheren bleef: een Lusthof, Zeelands Tuin! Toen kwamen de Meidagen van 1940. Middelburg werd verwoest. Toen kwamen de najaarsdagen van 1944: de dijken werden stukgebombar- deerd. het ganse eiland werd geofferd voor de vrijheid van Europa, ver zwolgen door de zee- Krachtiger dan ooit is Walcheren uit de tijd van zijn diepste ellende te voorschijn gekomen. Naarmate het moeilijker scheen om het eiland te redden., groeiden de krachten der red ders, zochten degenen, die aan de toe komst dachten, naarstiger naar mid delen om Walcheren op .te heffen uit z\jn isolement, op te heffen uit de neergang van zijn historie, het een waardige plaats te verschaffen in de tijd van nu, het heden. Walcheren mist zijn schoonheid van weleer. Zij zal niet terugkomen. Walcheren heeft nieuwe schoonheid gekregen, maar zü moet groeien en schoonheid groeit langzaam. Maar Walcheren leeft en is onge broken, het kan de voltooiing van herstel en wederopbouw feestelijk her denken, het gaat in vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Dat is een feit, waar Walcheren, waar Zeeland trots op zijn kan en waarop het fier is, inderdaad. Vandaar deze dagen, vandaar deze vreugde. Vandaar dat men spreken kan van een Mijlpaal in Walcherens historie. De hoofddag der drie herdenkingsdagen zal een grote dag zijn, een mijl paal in Walcherens historie, zoals de eerste Boomplantdag op Dinsdag 4 November 1947 een onvergeten gloriedag was. Een mijlpaal. In Walcherens bewogen historie. Die historie begint als mensen, aan wie niets de herinnering bewaart, naar Walcheren komen en er hun huizen bouwen. Zij trachten niet; de pri mitiefste middelen him grond door lage dijken te besehutten tegen de zee. (Foto Henning). Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot: „DAG, WAARNAAR JAREN IS.UITGEZIEN!" Die geschiedenis gaat voort als de Romeinen komen en langs Walche ren hun handelsweg naar Engeland kiezen. Denen en Noormannen komen, als het Romeinse rijk in puin gevallen is en als ook zij teruggekeerd zijn naar hun landen, komt Vlaanderen tot bloei en Walcheren krijgt er zijn deel van- Als Vlaanderen bloeit, beleeft ook Walcheren zijn eerste bloei. Als Vlaanderen zijn havens heeft zien verzanden, bloeit Walcheren voort: de zeeweg naar Indië is be treden en Zeeland krijgt zijn Oost- en zijn West Indische Compagnie, het is rijker en machtiger dan ooit en Wal cheren is het hart van Zeeland. Helaas: het lot van Vlaanderen treft ook Walcheren. De havens verzanden, de handel sterft, waar leven was en vertier, gaat de stilte overheersen. De Fransen komen en geven Walcheren de genadeslag Wat overblijft is een klein eiland, waaraan de daverende omwenteling in de 19de eeuw ongeweten voorbij gaat. De wereld krijgt een nieuw ge zicht, de machine wordt geboren, de aarde trilt van haar gedreun, een nieuw mensengeslacht ontstaat, dat nieuwe wetten schept ett nieuwe nor men stelt. Maar Walcheren ligt ter zijde van de kolkende maalstroom van industrialisatie en technische wonderen. Het blijft zoals het was en het wordt tot een lusthof. Cam- pert en Ritter en Van Schagen heb ben het bezongen. Een mooi land, een goed land, schoon als een edel steen, een paradijs van rust en stilte, met ingetogen stille mensen. Wie zich sterk voelde, wie jong was en energiek, trok weg om elders een toekomst te bouwen. voor zyn apotheose en opnieuw heeft zjj deze zo georganiseerd, dat op nieuw tienduizenden naar dit eiland en dus naar Zeeland worden getrok ken. Niet alleen is de Bomenactie door Nieuw Walcheren gevoerd, maar de Stichting heeft er tevens zorg voor gedragen, dat de ontvan gen gelden doelmatig werden aange wend. Walcheren zal de landschaps architect C. P. Broerse blijvend dank baar zijn voor de door hem ontwor pen beplantingen, die volmaakt pas sen bij het karakter van het Wal cherse land. Onverstoorde harmoniz Ook andere acties heeft Nieuw Walcheren gevoerd, voor de terug keer der Marine, voor de terugkeer van de Zeeland. Niet altijd werd suc ces geboekt, maar er was activiteit en deze heeft haar doel niet gemist. Grote bewondering en waardering aldus besloot jhr de Casembroot, die tot zijn benoeming tot Commissaris der Koningin zelf bestuurslid van Nieuw Walcheren is geweest, het on derhoud, is dat Nieuw Walcheren haar acties steeds gevoerd en haar werk steeds heeft verricht In vol komen eendrachtigheid, zonder dat politieke of religieuze tegenstellingen ook maar eenmaal de goede samen werking hebben verstoord. Zo vaak gaat het anders. Hier bleef de har monie volkomen bewaard. Dat is, geloof ik, belangrijk genoeg om even aangestipt te worden. De dagen, waarop Walcheren, dank zü het initiatief van Nieuw Walche ren, in ernstige vreugde het gereed komen van zijn herstel en wederopbouw viert, zijn dagen, waarnaar jaren verlangd is uitgezien. Natuurlijk is nog niet alles hersteld, is nog niet alles herbouwd, maar globaal bekeken is in derdaad het wederopbouw- en herstelstadium toch wel afgesloten en men kan dus terecht dankbaar terugblikken op de moeilijke periode, waarin Walcheren worstelde voor zijn herstel. Originele stunt De Bomenactie van Nieuw Walche ren is in al haar originaliteit de gro te stunt van Nieuw Walcheren ge weest. De veelzijdige buitenlandse contacten, die door de Stichting wer den aangeknoopt, hebben Walcheren bekend gemaakt en het vergelekeé by de voor de oorlog zeer sterk ge stegen toerisme kan voor een niet on belangrijk gedeelte op het conto van Nieuw Walcheren worden geschre ven. Thans staat Nieuw Walcheren Deze woorden zeide de Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot in een ge sprek, dat wij met hem mochten heb ben over de voor ons liggende dagen Zoals in 1947 het moment psycho logisch uitstekend gekozen was om aandacht te vragen voor de noden van dit eiland, zodat de naam van Walcheren tot in de uithoeken der aarde bekend werd. zo is ook thans het ogenblik weer goed gekozen, om dat om de herdenking van hetgeen op Walcheren herwonnen werd te vens gekoppeld is de manifestatie van dankbaarheid voor alle hulp na de ramp van 1953 uit alle landen der wereld ondervonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7