Koningin aanschouwde het herstel in de rampgebieden OVERLEG PRIJSVORMING VAN AKKERBOUWPRODUCTEN AUSTRALIËR BRAK WERELD RECORD OP DE MIJL DINSDAG 22 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEZOEK AAN Z.-HOL LAND EN N. BRABANT H.M. opende nieuwe gemeentehuis van Numansdorp Maandag was liet feest in Willemstad. Want 'deze stad was het eindpunt van het bezoek dat Koningin Juliana heeft gebracht aan de voormalige rampgebieden van de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant. Het moet een vermoeiende tocht zijn geweest, maar desondanks zag Hare Majesteit er nog even fris en onvermoeid uit als aan het begin van haar tocht. Een tocht, waarbij wel één ding scherp in het oog is gesprongen: dat het herstel in de rampgebieden sneller is gegaan dan men een jaar geleden had kun nen vermoeden. Niet alleen is de bevolking vrij goed tevreden over de scha devergoedingsregeling, maar ook is de veestapel weer vrijwel geheel op het peil van voor de ramp. De vernielingen aan de grond zijn in Zuid-Holland voor 85 k 90 procent hersteld. 3600 bedrijven hebben zelf de vernielingen aan eigen grond kun nen herstellen. De huidige ontwikke ling houdt een belofte in voor de oogst in 1954, aldus de mening der deskundigen die Hare Majesteit op haar tocht uitvoerig over de voort gang van het herstel inlichtten. DE TOCHT. Nadat de Koningin gisterochtend per auto in Dordrecht was gearri veerd, voer zij met het Wieldrechtse veer naar 's Gravendeel, waar zjj werd begroet door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. De Koningin nam hierna het herstel van de Molendijk in ogen schouw, waarbij de. dijkgraaf van het waterschap de Hoekse Waard, de heer L. J. Overwater, een uiteenzet ting gaf over de waterstaatkundige aspecten in dit gebied. In Strijen kon de burgemeester, de heer Th. W. Bolman, aan de Konin- 829 Een willekeurig stuk ijzer bestaat uit een netwerk van fijne kristallen die door verhitting, druk, schok, buiging, rek enz., min of meer ver nietigd zijn en uit hun verband gera ken. Deze inwendige wanorde wordt nog vergroot doordat de ijzerkristal len met geringe hoeveelheden van an dere bestanddelen zijn vermengd. On der de microscoop zal dan ook blij ken, dat een ogenschijnlijk homogene staalsoort uit een groot aantal afzon derlijke deeltjes bestaat, waarvan de meeste wel ijzer zijn, maar waartus sen zich talloze andere deeltjes be vinden. Komt het ijzer nu in aanraking met vocht, dan treden die verschil lende deeltjes als het ware op als de polen van kleine electrisclie element- jes, zodat vele kleine electrische stroompjes optreden. Door deze stroompjes wordt het vocht (water) gesplitst in ionen, dus in electrisch geladen atomen, of atoomgroeperin gen. Het zuurstof-waterstof ion be geeft zich dan naar een ijzerdeeltje en gaat daar een verbinding mee aan, die ijzerroest en water opleverthet waterstof ion zet zich af op een na bij gelegen deeltje n van edeler metaal. l'I'nrOd -De zuurstof uit de 1 1 UtblJ lucht helpt nu het vernielingswerk voltooien, want zij verbindt zich met deze waterstof tot water, dat door de optredende elec trische stroompjes opnieuw gesplitst kan worden, enz. enz. Dit is in vereenvoudigde vorm het „roesten", dat zich overal om ons heen afspeelt en waarbij de zuurstof weliswaar een belangrijke rol speelt, maar toch een geheel andere dan men aanvankelijk dacht. De electrolyti- sche splitsing van water waarom het dus in hoofdzaak gaat kan door allerlei omstandigheden nog be gunstigd worden, bijv. door de aan- ivezigheid van zouten, koolzuur etc., maar we zullen ons hierin niet ver der begeven, omdat het voorgaande voor ons betoog voldoende is. We hadden het de vorige maal im mers over ijzer dat niet, of althans moeilijk, roest f Welnu, deze schijn baar met de praktijk strijdige, uit spraak is met behulp van onze roest- theorie niet moeilijk te verklaren. In ijzer, in zuiver ijzer wél te verstaan, zijn geen afzonderlijke bestanddelen aanwezig die tezamen met de ijzer- deeltjes de twéé polen kunnen vor- men die voor het opwekken van de electrische stroompjes noodzakelijk zijn. De éne pool van het vreemde be standdeel ontbreekt immers en de ijzerdeeltjes zijn in dit geval dus te vregélijken met een zakbatterij'tje dat we zorgvuldig in ticeeën hebben gehakt. Ook van dit batterij'tje zal elke pool afzonderlijk geen stroom kunnen leveren. En het ontbreken van de electri sche stroompjes in ijzer betekent dat het water, dat zich op het metaal heeft afgezet, niet gesplitst wordt, zodat géén ion-vorming en dus ook geen verbinding van het zuurstof waterstof ion met ijzer, dus géén roest optreedt. Zuiver ijzer roest dus niet. Maar zuiver ijzer met een gehalte van 99,9 komt in het dagelijks leven niet voor. En daarom blijft de zuil van Koetoeb, die weliswaar een hoge zui verheidsgraad heeft, doch onvoldoen de om het roesten te beletten, een fascinerende bijzonderheid voor de metallurgie. Nu we de oude Indiërs alle eer hebbe ngegeven die hun toekomt, en hebben geegven die hun toekomt, en vaardiging van grote stukken werk methoden moeten hebben gekend die inmiddels verloren zijn gegaan, is het niet ondienstig ook eens te spreken over het harden van koper, waarvan vertéld wordt dat de ouae vólken ons ook in deze kunst hebben overtroffen. Maar dat is niet waar! H. PétiUon. gin 55 in aanbouw zijnde woningen tonen, als blijk van de voortgang in deze gemeente. Numansdorp had het voorrecht dat Hare Majesteit het nieuwe raadhuis het eerste dat na de ramp in Zuid- Holland gereed kwam zelf kwam openen. Vervolgens ging het naar Den Bommel waar reeds 27 woningen werden gebouwd. In Oude Tonge, een der zwaarst getroffen gemeenten uit de rampdagen, kreeg de Koningin by monde van hoofdingenieur der Rijks waterstaat, ir. G. Terluin, een over zicht van het dijkherstel op Goeree- Overflakkee. Tegen vieren vertrok het gezelschap met de „Piet Hein" naar Dintelsas van waaruit de rit door de getroffen gebieden van Noord-Brabant begon. Zo werd in Heiningen het door Zwitserland geschonken nieuwe dorpshuis bezichtigd, waar Hare Ma jesteit een goed beeld kreeg van de sociaal-culturele opbouw. In Klundert was een grote menigte op het dorpsplein aanwezig, en toen de Koningin het raadhuis verliet zong men spontaan het Wilhelmus. In Willemstad tenslotte marcheer den schoolkinderen met vlaggen en sjerpen voor de Koningin. Overal droeg het bezoek van de Ko ningin het stempel van warme be langstelling voor wat de laatste zes tien maanden aan herstel en weder opbouw is geschied. Vandaag bezoekt Hare Majesteit zoals reeds gemeld Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Meer bevoegdheid voor bestandscommissie in Israël Engeland en Amerika hebben Isra el en Jordanië een voorstel voorge legd ter verbetering van het toezicht der Verenigde Naties op het bestand in Palestina. Zij willen dat de V.N. commissie ruimere bevoepheid krflgt om een einde te maken aan de grens conflicten tussen Israël en Jordanië. HANDHAVING VASTE TARWEPRIJS Overheid en georganiseerde landbouw zijn het eens over doel van prijspolitiek In verband met ongerustheid omtrent de prijsvorming van enkele akker bouwproducten lijkt het gewenst iets mede te delen inzake het overleg dat thans gaande is. Omtrent het doel van de landbouwprijspolitiek bestaat een grote mate van overeenstemming tussen overheid en georganiseerde landbouw: deze politiek is gericht op het handhaven van een redelijke bestaansmogelijkheid, ook bij ongunstige conjunctuur of laag buitenlands prijspeil. In de akkerbomvsector tracht men dit te bereiken door een systeem van vaste prijzen voor tarwe, suiker en koolzaad, minimumprijzen voor voeder- granen en aardappelmeel en het opvangen van al te grote risico's by de aardappelteelt. Voor koolzaad van de oogst 1955 wordt thans een hogere prijs bepleit. De noodzaak tot verhoging vloeit voort uit de kostenstijgingen. HANDHAVING VASTE TARWEPRIJS. Voor de oogst 1955 wenst de hoofd afdeling akkerbouw eveneens een vaste tarweprijs te zien gehandhaafd, ook al wordt overgegaan tot vrije import van, wellicht goedkopere, bui tenlandse tarwe en al moet voor het bewerkstelligen van een vaste prijs een ingewikkelde regeling worden toegepast. Dit is ook de reden waar- om de hoofdafdeling zich kortgeleden heeft verzet tegen eventuele afschaf fing van de mleveringsverplichting voor tarwe van oogst 1954. Wel is het mogelijk in de huidige regeling enkele vereenvoudigingen aan te brengen, zoals vrijstelling inleverings- verplichting gemengd gewas, auto matische toewijzing uit eigen oogst, minder taxatie in aanslaggebieaen. Besprekingen over de tarweprijs voor de oogst 1955 worden binnenkort ge opend. Het prijsbeleid beoogt voor de voe- dergranen een minimumprijs, welke is gebaseerd op de kostprijs. Door toepassing van het stelsel van mono polieheffingen kan dit doel slechts worden bereikt voor de gerst. Door het weren van goedkope buitenlandse voedergranen wordt nl. gestreefd naar een prijs voor de binnenlandse ferst, van gemiddelde kwaliteit, van 22.50 (voor betere kwaliteiten en voorbrouwgerst hoger), voor rogge van 21.50 en voor haver van 21 per 100 kg. Deze regeling is volko men in overeenstemming met de door de stichting verdedigde voorstellen. Bij de consumptieaardappelen draagt de overheid bij in het door de telers gevormde consumptieaardap pelfonds, dat dient om al te grote ri sico's op te vangen. Hoewel het ni veau wellicht iets lager zal liggen is omtrent de prijsvorming van con sumptieaardappelen van de komende oogst nog niets met zekerheid te zeg gen; zulks hangt in belangrijke mate af van de grootte en de kwaliteit van de oogst en de zich voordoende ex portmogelijkheden. De overheid heeft geen enkele be moeienis met de vaststelling der ga rantieprijzen voor pootaaraappelen. Deze zaak ligt geheel in handen van belanghebbenden zelf. De telers heb ben een onderlinge, zij het verplichte, verzekering gesloten waarvoor de premie betaald wordt in de vorm van een areaalheffing, terwijl daartegen over minimumprijzen worden gega randeerd welke ongeveer liggen op de kostprijs. Teneinde ook in de toekomst een bevredigende garantieregeling, welke het prrjsrisico in belangrijke mate opvangt, te kunnen handhaven zal het wellicht noodzakelyk zijn de ver zekeringspremie de areaalheffing het "olgende jaar te verhogen. Toe» keizer Haile Selassie van Ethio pië een bezoek bracht aan de 20th Century Fox Filmstudio te Holly wood, ontmoette hij keizer Napoleon. Keizer Napoleon alias Marlon Drando en keizer Haile Selassie in een geanimeerd gesprek. Tijdens een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad is de Guatemalaanse klacht over agressie van Honduras en Nicaragua behandeld. (Radiogra fisch overgebrachte foto). Roulettespelers beboet De politierechter te Amsterdam heeft een 37-jarige grossier en een even- oude pianiste uit de hoofdstad, die op de kamer van de laatstgenoemde ge legenheid hadden gegeven tot rou lettespel, veroordeeld tot geldboeten van respectievelijk 200 en 50 gulden, beiden subsidiair tien dagen hechtenis. De politie, vermoedend dat in de wo ning werd gespeeld, deed op 11 Ja nuari j.l. een inval en vond daar een gezelschap rond de roulette. De gros sier trad als bankhouder op. De pia niste had alleen haar kamer ter be schikking gesteld. Het roulettemateriaal en bijna 300 gulden werden door de politie-rechter verbeurd verklaard. De grossier verklaarde, dat een „vriendenclubje" bijeen was. De poli tierechter twijfelde hier echter sterk aan. Hij merkte op, dat een der na men van de aangetroffen spelers hem zeer bekend voorkwam. Deze man aldus de politierechter was vroe ger een bekend berover en hy is nu !us ondergedoken in speelholen. Hij hield er echter bij zijn vonnis reke ning mee, dat geen van het tweetal in het strafregister bekend is. De officier van justitie, had tegen de grossier 300 subsidiair 30 dagen en tegen de pianiste 150 of 30 da gen geëist. Honderd vluchtelingen uit Triest naar ons land DANK ZIJ DE V.P.RO. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen, heeft ver klaard, dat een honderdtal van de ca. 4000 vluchtelingen in Triëst binnen kort naar Nederlan dkunnen vertrek ken als resultaat van de campagne van de V.P.R.O. te Hilversum. Vijftig van deze groep zullen lij ders of oud-lijders aan t.b.c. zyn en de andere vijftig naaste bloedverwan ten van hen. De zieken zullen in sa natoria worden verpleegd tot zij ge heel hersteld zijn. Zij krijgen de keus later te emigreren of zich blijvend in Nederland te vestigen, aldus mr. Van Heuven Goedhart. De uitvaart van dr Amir Maandag is de plechtige uitvaart Ïfehouden van dr. M. Amir, de Israë- ïsche gezant bij ons hof, die op Woensdag 16 Juni, even nadat hij de tentoonstelling „Uit het land van de Bijbel" in het Haagse gemeentemü- seum had geopend, plotseling over leed. Om acht uur werd het stoffelijk overschot met militaire eer vanaf de Israëlische legatie met een lijkwagen naar Schiphol vervoerd, vanwaar het naar Israel zal worden overgebracht. In een loods op Schiphol heeft mi nister Luns namens de Nederlandse regering woorden van deelneming ge sproken. Bij de plechtigheid waren vele Nederlandse militaire en burger lijke autoriteiten aanwezig. JOHN LANDY OVERTREFT BANNISTER Fantastische tijd van 3 minuten en 58 seconden Te Turhu in Finland is het wereldrecord op de mijl gebroken door de Australische loper John Landy, in de tijd Aan 3 min. 58 seconden. Roger Bannister, de man die Landy juist voor was geweest in het passeren van de 4 minuten-grens Bannister noteerde een tijd van 3.59.4 heeft on middellijk een teegram met de „hartelijkste gelukwensen" aan Landy ge zonden toen deze het record op de „droommyl" scherper gesteld had. Landy liet tijdens zijn race de rood harige Brit Chataway 25 meter ach ter zich. Het was de tweede maal in de geschiedenis, dat een loper bene den de 4 minutengrens bleef. Landy was natuurlijk vermoeid na zijn schitterende prestatie, maar iri tegenstelling met Bannister, die des- tyds uitgeput in elkaar zakte, binnen enkele ogenblikken weer fris als een hoentje. Ruim 10.000 enthousiaste Finnen zagen hoe de Australiër door een aantal officials werd omringd en even later door een tiental handen driemaal in de hoogte werd gegooid. Vervolgens liep hij beheerst en stijl vol zijn ereronde, terwyl een ovatie van de tribunes op hem neerdaalde. Chataway, die op 6 Mei te Oxford als „gangmaker" ook zo'n belangrij ke rol had gespeeld in de race waarin Bannister het wereldrecord brak, werd tweede in 4 min. 4.4 sec. De Fin Vuorisalo werd met 4 min. 7 sec. der der. In dezelfde volgorde werd de 1500 meter gepasseerd: Landy in 3.41.8, Chataway in 3.45 en Vuorisalo in 3.50. Zoals men weet noteerde de Ame- Feuilleion On Uketiïw kaocn +S9* U,.„ Mary BurcHell HOOFDSTUK VII De volgende morgen woonden allen plichtmatig de begrafenisplechtig heid by. Getroffen door de ernstige, hartroerende woorden van de geeste lijke, voelde Fiora een ogenblik de wens bij zich opkomen, dat zy inder daad van haar tante zou hebben ge houden. Ze had haar echter slechts kort gekend en bezat overigens ge noeg gezond verstand om te begrij pen, dat langere kennismaking met Nan juist weinig bevorderlijk voor het opvatten van grotere genegen heid zou zijn geweest. Na afloop van de teraardebestel ling maakte zich een ander, rustiger gevoel van Fiora meester. Nu de schi'ik en de angst, aan* het drama van Nan's onverwachte en geheim zinnige dood verbonden, tot het ver leden schenen te behoren, durfde zij, Fiora, weer blijmoediger de toekomst tegemoet zien. Intussen werd de blijmoedigheid lichtelijk getemperd door een nu op handen zijnde gebeurtenis: Ashley s vertrek. Lucas bracht hem naar de trein. Alle partijen hadden misschien liever aan n andere regeling de voorkeur gegeven, maar ze schikten zich in 't onvermijdelijke en Lucas was zo kies, dat hij het verloofde paar ruim schoots tijd liet tot afscheidnemen, terwyl hij buiten in de auto bleef wachten, ,,'t Zal heerlyk zijn elkaar terug te zien", riep Fiora bijna vrolijk, of schoon wel onder de indruk van het ogenblik. „Dat spreekt vanzelf. Je laat maar weten wanneer je terug komt en ik zorg voor de rest. Het eerste, wat me dan te doen staat, is je een ver lovingsring te bezorgen en een offi ciële kennisgeving op te stellen. Ik heb mijn bekomst van geheimhou ding en afspraken, die niemand an ders dan wij begrijpen", zei Ashley, terwijl hij haar goedendag kuste, on der 't oog van een,welwillend conduc teur, die zo vriendelijk was, hun een paar extra seconden te gunnen. Fiora bleef wuiven tot de trein om een hoek verdween, dacht toen ineens aan Lucas in de auto en snelde glim lachend naar hem toe. Hij van zijn kant keek haar tersluiks aan, grin nikte even, maar bracht zonder enig commentaar de auto op gang. Korte tijd bewaarden ze het stil zwijgen. Toen zei Lucas, alsof hij tot zichzelf sprak: „Toch prettig, hè, nu alleen met ons drieën op Brierley te zijn". En voor ze 't zelf wist beaamde Fiora met een geestdriftig uitgeroe pen „heerlijk!" zijn woorden volmon dig. Waarmee ze. tot haar schrik, feitelyk erkende, dat Ashley hier te veel was geweest. Maar dat, zo pie kerde ze verder tijdens de korte rit, kon toch niet waar zyn! Intussen werd Fiora zich de nu vol gende dagen steeds meer bewust van de genoegens, die Brierley Manor haar booa. Nu Nan er zich niet meer liet gelden, scheen de hele sfeer to taal veranderd. Overal viel een stre ven naar doeltreffende, productieve werkzaamheden te constateren, een activiteit zo onontbeerlijk voor het onderhoud van een landgoed, waar veel practische arbeid verricht moest worden. Fiora en Adèle zagen Lucas niet zo heel vaak, want ny had het nu bijzonder druk, maar telkens troffen Fiora de geweldige energie en vita liteit. die van hem uitgingen. „Hij werkt ais iemand, die zijn be stemming vervult", zei ze eens tot Adèle, die lachend, maar toch ge- rikaan Wes Santee op 4 Juni j.l. tij dens wedstryden te Compton (V. S.) 3.42.8, waarmee hij dus 0.2 sec. onder het wereldrecord van Haegg. Strand en Lueg bleef, maar aangezien bij de tijdwaarneming niet aan de regle mentaire voorwaarden werd voldaan is het zeer de vraag of de tyd van Santee als wereldrecord zal worden erkend. In elk geval staat vast, dat het record thans op naam van Landy is komen te staan. Het staat wel vast, dat Landy's prestatie als wereldrecord erkend wordt. Geen zorgen meer over Friese tweeling Daar de toestand van de Friese tweeling geen enkele zorg meer baart, hebben de behandelende geneesheren besloten geen communiqué meer te verstrekken. roerd antwoordde: „Lucas weet zo precies wat hij wil en nü kan hij het ook uitvoeren. Ik geloof, dat er niets heerlijker is voor iemand als hij en voor de mensen in het algemeen". „Dat geloof ik ook. NuNan er niet meer is" ze sprak de naam steeds enigszins aarzelend uit „kan hij recht op zyn doel afgaan". „Ja. dat is zo". Beiden zwegen een ogenblik en toen vroeg Fiora zelfs nauwelijks we tend waarom, een beetje schroom vallig: „Zeg eens, Adèle, pieker je nog dikwijls over wat gebeurd is?" „O, ia, heel dikwijls", antwoordde Adèle kalmpjes, „ofschoon mijn ge zonde verstand me zegt, dat er eigen lijk geen reden voor is. Maarhet is allemaal nog zo kort geleden, zie je". „Schrok je erg, toen de coroner Lucas de vraag stelde, die we alle maal geprobeerd hadden te voorko men. „Ja, vreselijk. Ik viel bijna flauw". „Ik ook. Ik vraag me af. wat hem op het idee heeft gebracht". „Je bedoelt: die hem er op ge bracht heeft", verbeterde Adèle. „Lu cas en ik begrijpen er niets van". „Dus voor Lucas was de vraag óók een absolute verrassing?" „O, ja". „En tóch leek hy helemaal niet van zyn stuk". „Toch was hy het geloof ik. Toen Het Wereldgebeuren Op bezoek Geruchten zeiden enkele maanden geleden, dat premier Winston Churchill zou aftreden. Zijn ge zondheidstoestand zou nog wel rede lijk zijn, wanneer men zijn leeftijd in aanmerking nam, maar hij was zwak. Met grote wilskracht heeft de grijze staatsman echter zijn lichamelijke zwakte overwonnen en nu gaat hij dan voor een bespreking naar Wash ington. Deze bespreking met Eisen hower luidt een oude politieke phase uit en een nieuwe phase in. De phase die uitgeluid wordt is die van de Ber- lijnse en Geneefse conferenties. Deze conferenties hebben niet gebracht wat daarvan in het Westerse kamp werd verwacht De Berlijnse besprekingen openden geen uitzicht op een verbete ring van de toestand, waarin Duits land en Oostenrijk zich bevinden- Genève bracht geen oplossing voor de moeilijkheden in Korea en het overleg, dat men er nu nog pleegt over Indo-China had zich evengoed in dat land zelve of in Parijs kunnen afspe len, want het gaat slechts om het ver delen van Indo-China in twee in vloedssferen. Dit alles is dus misgegaan. De belangrijkste vraag is nu hoe de Westerse wereld haar machts positie in Europa en in Azië kan vestevigen tegen het communistische blok. Daarvoor gaat Churchill naar Eisen hower. Men zegt, dat het in de aard van Churchill Ügt liever met twee of drie personen te praten, dan te confe reren met een staf van adviseurs om zich heen. De president van de Ver enigde Staten denkt daar anders over. Hij confereert graag met zijn advi- seus achter de hand om tot beslissin gen te komen, die weliswaar een min der persoonlijk karakter dragen, maar die direct aanvaardbaar zijn voor het Amerikaanse volk. Uit deze tegenstelling tussen de werkmethoden van Churchill en Ei senhower vloeit voort, dat het overleg niet vlot kan verlopen. Bovendien zijn de verschillen tussen de Engelse en de Amerikaanse buitenlandse poli tiek te groot, dan dat ze in een overleg van een viertal dagen overbrugd kun nen worden. Dat is met name het geval waar het China betreft. Iets gunstiger liggen de verhoudingen op het stuk van de E.V.G. Aangenomen moet worden, dat het Europese Def en ise verdrag niet vrijwillig door Frankrijk aanvaard zal worden. Er zal dus iets anders dan een E.V. G.-verdrag moeten komen, want in de West-Europese defensie kan de man kracht van West-Duitsland niet ge mist worden. In Engeland gaan nu stemmen op om een militair verbond aan te be velen, dat losser van structuur is dan de E.V.G Engeland zou zich daarbij dan als partner kunnen aansluiten en daarmee tegemoet komen aan een van de voornaamste bezwaren, welke Frankrijk zowel tegen het huidige E.V.G.-verdrag als tegen Engeland heeft. Dit dan wat de E V.G. betreft. Men neemt in Engeland aan, dat Churchill bereid zal zijn in Washing ton te praten over een veiligheidsver drag voor Zuid-Oost-Azië. Maar Enge land is gekant tegen het bijeenroepen van een conferentie over zo'n verdrag, omdat de gehele kwestie militair en maritiem nog een nauwgezette bestu dering vereist. Alles bijeengenomen kan dus het overleg tussen Churchill en Eisenho wer slechts een weinig spectaculaire betekenis zyn. hy zo langzaam en voorzichtig be gon te spreken, wist ik. dat hij naar de juiste woorden zocht en probeer de, niet in een of andere strik te val len „Adèlebegon Fiora en zweeg toen weer. „Ja?" „Het was niet waar. wat hy zei over die ruzie met Nan en haar be wering, dat ze zelf eens op de toren het landgoed zou gaan bekijken, om te zien, hoe de zaken stonden". „Maar niet dat ze iets van op de toren klimmen had gezegd". „Neen, natuurlijk niet". „O, maarFiora was blijk baar diep geschokt. „Welnu? Wat scheelt eraan?" „Ja, maar hij stond onder ede". Adèle leek enigszins verrast, maar daarop verscheen er een vastberaden, bijna harde trek op haar gelaat. „Hij had geen keus", sprak ze koel tjes. „Er stond t.e veel op het spel. Hy moest een aanvaardbare, doodge wone reden vinden om aan een onge luk te doen geloven. Jij begreep aat toen toch ook, Fiora". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5