Walcherens wederopbouw en herstel HET water was weg in 1946. Maar wat was er van Walcheren overgebleven Vale slik de eens zo vruchtbare bodem. Verzilt de grond. Talloze boerderijen verwoest. Alle planten groei verdwenen. En in de steden en dorpen ruïne naast ruïne. Wat was daarvan te maken Er kwam kort na de droogmaking een man naar Wal cheren, die tot hoofd van het Streekbureau van het College van Commissarissen voor de Wederopbouw was benoemd. Zijn taak zou het zijn, de wederop bouw op gang te brengen. Voor die tijd, onmiddellijk na de ramp van 1940, was er reeds een Stichting Her bouw Walcheren in het leven geroepen, die zeer nut tig werk had verricht, pionierswerk. Men kan niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen zij tot stand bracht tot op het ogenblik, waarop de Duitsers ver der werken door een bouwstop onmogelijk maakten. Nu, na de bevrijding, was het evenwel noodzakelijk de wederopbouw op Walcheren in te schakelen in het grote geheel van de wederopbouw in Nederland. Hoe zag Walcheren er uit Welke gegevens kreeg ir. J. Gerber overleden 1949 de man, die hoofd van het Streekbureau Walcheren was geworden, voor zich Totaal verwoest waren 3000 panden, zwaar bescha digd 3400 panden, licht beschadigd 11.600 panden en onbeschadigd 890 panden. Laatstgenoemd aantal vormde ongeveer vijf procent van het totaal. Met an dere woorden: van iedere 100 huizen waren er 95 verwoest, zwaar of licht beschadigd. De cijfers spreken voor zichzelf. Het is overbodig er commentaar aan vast te knopen. Zij bewijzen, dat wie met de wederopbouw en het herstel belast waren voor een welhaast bovenmenselijke taak stonden. Zij waren echter bezield met dezelfde onverzettelijke wil, die ook de droogmakers bezielde. Zij hebben van de eerste dag af geprobeerd er van te maken wat er van te maken was. Zij hebben bloot gestaan aan een vlijmscherpe critiek van iedereen, die meende, dat juist hij te traag ge holpen werd bij het verwerkelijken van zijn ideaal: te herstellen wat vernield was. Er is gefoeterd tegen de De St. Pieterstraat, Middelburg. ambtenarij. De Zeeuwen meenden, dat „Den Haag" de zaak veel te ingewikkeld maakte en Zeeland be wust tekort deed. Er had wellicht meer kunnen gebeuren. Als alles een voudiger was geweest. Maar laat men aan de andere kant dan toch bedenken, dat er geen wederopbouw- materialen waren, dat er totaal onvoldoende werk krachten waren, dat er geen redelijke schaderegeling was, zodat niemand wist of hij van zijn in wederop bouw en herstel'gestoken geld ooit een redelijk per centage terug zou zien. Laat men bedenken, dat de regering niet over de deviezen beschikte, nodig om voldoende aankopen in het buitenland te doen. Laat men bedenken, dat de lichte schade bij herstel een bedrag van f 16 millioen eiste, de zware schade een bedrag van f 21% millioen, de openbare gebou wen f 15 millioen, iri totaal dus f 52% millioen En hoe slaagde men er in om in betrekkelijk kor te tijd toch uitstekende resultaten te behalen? De methode was eenvoudig, maar doeltreffend. In de allereerste tijd na de droogmaking heeft men zich toegelegd op het bewoonbaar maken van de be- Vlissings Boulevard, toen. schadigde panden, op het zogenaamde noodherstel. Dat immers vereiste weinig materiaal en weinig men sen en bovendien: weinig kapitaal. Het was geen ideale methode, maar men kreeg er re sultaten mee. Glas was er niet in Nederland het eer ste jaar na de oorlog en dus werden de vensters dichtgeplakt met een soort geolied papier. Waar zelfs dat ontbrak werden alle ramen, die gemist konden' worden, eenvoudig dichtgespijkerd. Als deuren ge bruikte men planken. De vloeren, de plafonds, alles werd provisorisch gerepareerd. Voor alles ging het er om, de menSen darrtfewblirtbare"huizen té trèlpen. Pas toen men daarmede gereed was, begon men aan het definitief herstel en aan de zwaardere schadegeval len. Voor het zover was, is er op Walcheren heel wat- ge mopperd. De mensen liepen te hoop, omdat wat het rijk hen als schadevergoeding toedacht, niet bevre digde, omdat zij niet aan de beurt kwamen. De mid denstanders vergaderden, omdat het herstel van hun bedrijfspanden te lang op zich liet wachten. In hun denken speelden gebrek aan arbeiders en ma terialen geen rol. Zij keken op dat moment begrijpe lijkerwijs alleen naar wat er van hun dromen in ver vulling ging en helaas: de realiteit staat altijd bij il lusies ten achter Langzaam maar zeker won het inzicht veld, dat het Streekbureau de dingen zo gek nog niet had beke ken, dat de gekozen werkmethode in ieder geval practisch was. Toen het herstel der lichte schade nog lang niet voltooid was, werd reeds aan de eerste zware gevallen begonnen, werd hier en daar reeds definitief herstel toegepast. Ja, zelfs werden de eerste stenen gelegd voor nieuwe woningen en werd de af bouw van al die panden in de Zeeuwse hoofdstad, die door de Duitse bouwstop in 1943 onvoltooid wa ren gebleven, ter hand genomen Er kwam een nauwe samenwerking met de Wa1- cherse gemeentebesturen tot stand, de regering zond bouwarbeiders in groten getale uit andere delen van het land naar Walcheren, er werden mate rialen beschikbaar gesteld, aanzienlijk meer soms, dan men met de beschikbare werkkrachten kon verwer ken. Zelfs de middenstand werd ingeschakeld en er werd in overleg met de winkeliers en bedrijfsleiders een urgentielijst opgesteld, waarop de getroffen mid- denstandsbedrijven vermeld stonden. Nieuwe wijken herrezen in snél tempo te Vlissingen. Het wederopbouwhoofdstuk is een prachtig hoofd stuk in de naoorlogse geschiedenis van Walcheren, al telt het ook minder fraaie bladzijden. Want terwijl op Walcheren, zoals in alle zwaar ge teisterde gebieden, de wederopbouw nummer één was, was in de niet getroffen grote gebieden begrij pelijkerwijs een ernstig tekort aan woonruimte ont staan. Ook daar was gebrek aan arbeiders en ook daar gebrek aan materialen. Men begon elders „zwart" te bouwen. Op grote schaal hier en daar. En de regering besloot om tot diensten en met de gemeenschappelijke dienst voor de Walcherse plattelandsgemeenten werd er ook door deze dienst na 1949 iets groots verricht. En wie naar Walcheren komt, is vervuld van bewondering: de dorpskernen zijn weer als voorheen gave ge meenschappen geworden op een prachtig eiland. De steden hebben zich dynamisch ontwikkeld: in Vlissin gen werd in de loop der jaren een complete stad bij gebouwd. Grote nieuwe wijken met diverse woning typen verrezen hier en zeer onlangs kwam op het Ei land waar honderden huizen tijdens de oor log verdwenen het eerste nieuwe blok van 66 woningen gereed De Boulevard, een geschonden en chaotische weg langs zee na de bevrijding, is thans weer een brede promenade, met fraaie nieuwe flats, ja, zelfs weer met „Brittania" in aanbouw! En Mid delburg Wie de binnenstad aanschouwde na de rampzalige dagen van 1940, kreeg de tranen in de ogen. Maar wie er nu wandelt, ziet de stadskern prachtig en stijlvol. Als vanouds prijkt op de Markt het schone stadhuis, de Abdijkerken verrezen schoner dan ooit te voren, een uniek orgel werd in de Nieuwe Kerk opgesteld, de Lange Jan prijkt in oude luister, de klokken klinken weer over de oude hoofdstad, winkel straten met kloeke middenstandszaken trekken de aandacht, de Markt is op Donderdag als vroeger een ontmoetingspunt voor het gehele eiland. Er mag néén, er moét dankbaarheid zijn voor dit nieuwe Walcheren. Natuurlijk blijven er vele wensen en verlangens en met name de woningnood is in de steden nijpend. En de perspectieven zijn in dit opzicht somber Daarvan kunnen de woningdiensten getuigen. Daar van kan ook de heer Glerum vertellen, die de moei lijke taak heeft het provinciaal bestuur te adviseren inzake woningaangelegenheden. Doch de bezwaren over het woningtekort richtten zich zelden of nooit tot het provinciaal bestuur, want èn de gemeenten èn de provincie èn de adviseurs zijn het daarover eens: de bezwaren moeten naar de Centrale Overheid, die Zeeland zo weinig bouwvolume toewees! Doch dit is een hoofdstuk, dat op zich zelf reeds een boek zou kunnen vullen In elk geval is er nu grote dankbaarheid voor de nïm- .en nu! nieuwbouw over te gaan in niet getroffen steden en dorpen. Dat was een hard gelag voor Walcheren Terecht stelde men zich hier op het standpunt, dat men terug moest hebben wat men door de oorlog ver loren had, voor er elders nieuw gebouwd zou mogen worden, van dit principe uitgegaan zou worden en dat dus Walcheren bevoorrecht moest blijven boven niet getroffen dorpen, steden en gebieden. Helaas, dit principe werd door de regering losgela ten. Wederopbouw verloor zijn voorrang voor volkshuis- ting Maar men ging niet bij de pakken neerzitten. Herstel en de verbetering bleven voortgaan. Panden, die onbewoonbaar schenen, werden bewoonbaar gemaakt. Nieuwe woningen werden ge bouwd. Het Streekbureau verdween op 1 Januari 1949, omdat de wederopbouw werd gedecentraliseerd, zodat de gemeenten meer zelf ter hand konden nemen. Thans is het centrale apparaat van de wederopbouw en de volkshuisvesting de provinciale directie, waarvan de heer M. D. A. Glerum sinds jaren de energieke direc teur is. In nauwe samenwerking met de gemeentelijke mer aflatende energie, die de afgelopen jaren werd opgebrachten die er nog steeds is! Daardoor werd Walcheren een herboren eiland. En nog steeds gaat men verder aan de vervolmaking, aan de afwer king van dit kleine juweel langs de kust van de Noordzee De herbouwde Lange Delft van Middelburg. vsm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 20