On Z.L.M. keuringen te Goes JIMMY en de Bende van Bolletje Bink PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 JUNI 1954 De uitslagen van de keuringen, die tijdens de Z.L.M.-tentoonstelling in Goes werden gehouden, luiden: Merries van twee jaar, erote maat: 1 Ursula van Monnikenhof, eig.: fa. D. A. Timmerman en Zn, Kattendijke; 2. Ni cole v. Doolman, eig. C. J. de Waal, Hein- kenszand: 3 Ella v. d. Berg, eig.: J. C. de Vrieze. Kloetinge; 4 Paula van Nisse, eig.: J. P. Nijsse, Nisse; 4 Henny van de Kar- nemelksput, eig.: P. H. Janse, Goes; 4 Vera, eig.: A. M. Braamse, 's Heer Abts- kerke; 4 Nora van Keilen, eig.: gebr. Rouw, Goes. Merries van twee jaar, kelne maat: 1 Nora van Hollestelle, eig. L. Boon man, Ovezande; 2. Reina van Dorpszicht, eig. gebr. Leendertse, Hoedekenskerke. 3 Roelie v. d. Berg, eig. J. C. de Vrieze, Kloetinge. 3 Zora van Waarde, eig. C. Mol, Waarde. 4 Nicoline van de Berg pad, eig G. Heijnsdijk, Goes. 4 Nelly van Welgelegen, eig. J. Q. C. Lenshoek. Kloetinge. 4 Jenny van Doolman, eig. C. J. de Wael, Heinkenszand. Merries van 3 jaar, grote maat: 1 Tosca van Monnikenhof, eig. fa. D. A. Timmerman en Zn., Kattendijke. 2 Sonja van Nisse, eig. J. P. Nijsse, Nisse; 2 Laura van Schenge, N.V. Hofstede Schenge, Goes; 3. Ina van Spaarte, eig. Jac. Meeuwse, Kloetinge. 3 Margriet van Domeinplaat, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 3 Erna, eig. A. C. Noteboom, Kloetinge; 4. Ivonne van Abtskerke, eig. M. H. van Liere, 's Heer Abtskerke. 4 Bella van Nico, eig. A. C. Noteboom, Kloetinge. 4 Ella van Overhof, eig. W. Aarnoutse, Kloetinge. Merries van 3 jaar kleine maat: 1 Juliana van Maalstede, eig. A. L. Schrier, Kapelle. 2 Jenny van den Osse, eig. C. Mol, Waarde. 2 Tocys van Bieze- linge, eig. P. Scheelede Putter, Bleze- linge. 3 Nicoline van Elsdiek, eig. gebr. J. J. Smallegange, Ellewoutsdijk. 3 Bian- ca van Kapelle. eig. J. van Overbeeke. Kapelle. 4 Gloudien van Elsdiek, gebr. J. J. Smallegange, Ellewoutsdijk; 4. Ingrid van Brunswijk, eig. Gebr. Van Donk, Nieuwdorp. Advertentte Bekroonde inzending: „Wat kijk jij tegenwoor dig verwaand!" „Nou, mag dat nietT Ik ben de TOP-HIT van de „Drie Hoefijzers". DeHeer J.A.van Dongen, Crogtdijk 63 te Breda ontving voor het onder schrift, dat wij hierbij af drukken, een kist heerlijk Drie Hoefijzers Bier. 49 andere prijswinnaars ontvingen eenzelfde be loning. Win gratis Uw kist Drie Hoefijzers Bier Zend vóór 26 Juni a.s. een geestig onderschrift bij de sprekende Drie Hoefjjzers-paarden per briefkaart (7 cents post zegel) aan: „Drie Hoef ijzers Bier' - postbus 1702 - Amsterdam. Niet meer dan 25 woor den gebruiken. Merries van 4 jaar, kleine maat. 1 Castorine van Francien, eig. A. J. Boone, Kruiningen. 2 Nelly van Adolfs- hoeve, eig. A. Wagenaar, Kloetinge. 3 Cora v. d. Maire-hoeve, eig. B. de Maa- ker, Wolphaartsdijk. 3 Julia van Goes, eig. gebr. Rouw, Goes. 4 Corrie, eig. J. de Roo, 's Heer Abtskerke. 4 Mina, eig. W. Karelse, Heinkenszand. 4 Clara van Tiengemeten, eig. P. M. C. van Nieu- wenhuijzen, Oudelande. Merries van 4 jaar, grote maat: 1. Sarina van Monnikenhof, eig. Fa D. A. Timmerman en Zn., Kattendijke. 2 Ger- da van Melo, eig. A. L. Schreie. Ka pelle. 3 Liza van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 3 Lida v. d. Maria- hoeve, eig. J. Harthoorn, Baarsdorp. 4 Marie, eig. J. Boonman, Nieuwdorp. Merries van 5 tot 10 jaar, kleine maat: i Roza van 't Pauwhof, eig. P. Wage naar, Kloetinge. 1 Kato van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 2 Paula van Biezelinge, eig. P. Scheele de Putter, Biezeïinge. 2 Elza van de Zwaan, Q. v. d. Linde. Kloetinge. 3 Vera van Jozinahoef, eig. P. J. de Boergraaf. Wemeldinge. 3 Erna van Spaarte. eig. A. Zandee, We meldinge. 3 Gerarda van Keilen, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 3 Riet van Bieze linge. eig. P. Scheele-de Putter, Biezelinge 4 Truus, eig. C. Kol, Waarde. 4 Rita d' Amice, eig. C. Mol, Waarde. 4 Koba van Domeinplaat, J. Q. C. Lenshoek. Kloe tinge. 4 Gonnie van Brunswijk. eig. gebr; Verdonk, Lewedorp. 4 Nettie, eig. A. Schrier en J. Platschorre, Waarde. 4 Sonja van Nico, eig. A. Schrier en J. Platschorre, Waarde. Merries 5 tot 10 jaar, grote maat: 1 Rozelien van Monnikenhof, eig. D. A. Timmerman, Kattendijke: 1 Justine van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetin ge; 2. Reseda van MonnikenHof. eig. D. Timmerman .en Zn. Kattendijke; 2. Elly, eig. W. A. Mol, Ovezande; 3. Annie Doolman, eig. C. J. de Wael. Hein kenszand: 3. Clara, eig. P. H. Jhnse, Goes; 4. Idea van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 4. Dahlia van Goes, eig. H. J. Rijk, 's-Heer Abtskerke; 4. Castorine van Yerseke, eig. J. P. Nijsse, Nisse. Merries van 11 jaar en ouder, grote maat: 1. Erna, eig. Jan de Roo, 's-Heer Abts kerke; 2. Ivonne van Kapelle. eig. J. van Overbeeke, Kapelle; 3. Wilma van W. F. D„ eig. W. A. Mol, Ovezande. Merries van 11 jaar en ouder, kleine maat: 1. Hermine van Kapelle, eig. J. van Overbeeke. Kapelle; 2. Agatha, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 2. Cuba van Serfrans. eig. L Groenewege, Hoedekens kerke; 3. Dora van Domeinplaat, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 3. Ceres van Welgelegen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 4. Francien van Certa, eig. A. J. Boone, Kruiningen; 4. Draga van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. Merries van 1 jaar, grote maat: 1. Caroline van Molenhof, eig. J. Lo- kerse, Heinkenszand; 2. Corrie van Dom burg. eig. W. Aarnoutse, Kloetinge: 2. Zwaantje van Holsloot, eig. J. de Dreu. Ellewoutsdijk; 2. Veronica van Monniken hof. eig. A. Zandee, Wemeldinge; 3. Bet sy. eig. Wed. Jac. Remijnse, Woïfaarts- dijk; 3. Cinqa van Karnemelksput, eig. P. H. Janse. Goes; 4. Annie van Waarde, eig. C. Mol, Waarde; 4. Fabiola van Dorpszicht, eig. A. Schrier en J. Plat schorre, Waarde. Merries van 1 jaar, kleine maat: 1. Elza van Hollestelle, eig. L. Boon man, Ovezande; 1. Elza van Kwaden- damme, eig. Wed. A. Rijk, Kwadendam- me; 2. Krina van Monnikenhof, eig. A. L. Schrier, Kapelle; 2. Madame, eig. Wed. J. Vermue, Nieuwdorp; 3. Ella van Nico, eig. Wed. J. Vermue, Nieuwdorp; 3. Ve ra van Oudelande, eig. W. Aarnoutse, Kloetinge; 3. Nicoline van Maalstede, eig. A. L. Schrier, Kapelle; 4. Jantje, eig. Jac. Meulenberg, Ellewoutsdijk. Hengsten van 7 jaar en ouder, kleine maat: 1. Nico II van Caroline, eig. Gebr. Ver donk, Lewedorp. Hengsten van 7 jaar, kleine maat: 1. Karei van Keilen, eig. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge. Hengsten van 2 jaar, kleine maat: 1. Nico van Vluchtenburg, eig. C. Ver donk-van der Heijden, Lewedorp. Hengstveulens, geb. voor 1 Mei: 1. Karei van Veldzicht, eig. A. van Strien, Wolfaartsdijk; 2. Nico van Bella, eig. M. van Liere, 's-Heer Abtskerkét 2. Edelman van Kruiningen, eig. A. J. Boone. Kruiningen; 3. Albert van 's-H. Abtskerke, eig. H. van Liere, 's-Heer Abtskerke; 4. Marnix van de Karne melksput, eig. P. H. Janse, Goes; 4. Cuno van Nisse, eig. J. P. Nijsse, Nisse; 4. Ru dolph van Tervaten, eig. Q. v. d. Linde. Kloetinge. Jonge hengstveulens, geb. na 1 Mei '54: 1. Luctor van Brunswijk, eig. Gebr. Verdonk, Lewedorp; 2. Karei uit de Stooflaan, eig. C. Verdonlc-van der Heij den, Lewedorp; 3. Nico II van Caroline, eig. C. Verdonk- van dér Heijden, Le wedorp. Merrieveulens, geb. voor I Mei: 1. Veronica van Linquenda, eig. P. J. de Boergraaf, Wemeldinge; 2. Hersa, eig. P. Wagenaar, Kloetinge; 2. Reina van Kapelle, eig. J. van Overbeeke, Kapelle; 2. Pauline van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 3. Elly van d< Jachthoek, eig. M. A. D. Bolier, Kloe tinge; 3. Caroline van Nico H. eig. Gebr. Verdonk, Lewedorp; 3. Prima van Wel gelegen. eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetin ge; 3. Nicolien, eig. A. Zandee, Wemel dinge; 3. Polka van Domeinplaat, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 4. Rozalïen van Tervaten, eig. Q. v. d. Linde, Kloe tinge; 4. Paula van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 4. Bianca van Goes, eig. J. Boogaard. Goes; 4. Nellie van En- dewege, eig. Wed. W. J. Geuze, 's-Heer Arendskerke. Jonge merrievculcns, geb. na I Mei '54: 1. Marjo van Serfrans, eig. I. Groene- wegen, Hoedekenskerke; 2. Lisette, eig. A. L. Schrier, Kapelle; 2. Astrid van Overhof. eig. W. Aarnoutse. Kloetinge; 3. Carolien van LandmansiUst, eig. Vermue, 's-Heerenhoek; 3. Pretty van Zimmerman, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge; 3. Hilda van Nico H, eig. Gebr. Verdonk, Lewedorp; 4. Paulotte van Kei len, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 4. Ella, eig. W. Minnaard-de Graag, 's-Heer Abtskerke: 4. Gusta, eig. J. de Jonge, Kloetinge; 4. Cato van Welhoek, eig. Jac. op 't Hof. 's-Heer Arendskerke; 4. Frida van Oudelande, eig. P. M. C. van Nieuwenhuijzen, Oudelande. Fokgroepen van 3 tot 5 stuks: 1. Reseda, Rozelien, Sarina, Tosca en Ursula van Monnikenhof. eig. Fa D. A. Timmerman en Zn, Kattendijke; 2. Ka- rel, Justine en Kato van Keilen en Koba; van Domeinplaat. eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 2. Ivonne, Hermine. Bianca en Helma van Kapelle, eig. J. van Over beeke, Kapelle; 3. Francien van Certa, Castorine van Francien en Edeiman van Kruiningen. eig. A. J. B'oone, Kruinin gen; 3. Draga, Hera, Idea en Gerarda van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge. Hengsten met 5 afstammelingen, geb. in 1954: 1. Nico van Ella, eig. Fa D. A. Timmer man en Zn, Kattendijke; 2. Karei van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 2. Nico II van Caroline, eig. Gebr. Ver donk, Lewedorp. Hengsten met 5 afstammelingen, geb. in 1953: 1. Nico van Ella, eig. Fa D. A. Timmer man en Zn. Kattendijke. Hengsten met 5 afstammelingen, geb. in 1952 of vroeger: 1. Nico van Ella, eig. D. A. Timmerman, Kattendijke. Merries met 3 afstammelingen: 1. Draga vaij Keilen, eig. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge: 2. Castorine van Yer seke, eig. J. P. Nijsse, Nisse; 3. Truus, eig. C. Mol, Waarde. Vierspannen merries van één eigenaar: 1. Reseda, Rozelien, Sarina en Tosca van Monnikenhof, eig. Fa D. A. Tim merman en Zn, Kattendijke; 2. Justine, Kato, Liza van Keilen en Koba van Do meinplaat, eig. J. Q. C Lenshoek. Kloe tinge; 3. Draga, Hera, Idea en Gerarda van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge. §21 Zó boeiend i» nu PANORAMA Vierspannen merries van 2 eigenaren: 1. Hermine van Kapelle, Ivonne van Kapelle, Magda en Annie van Doolman, eig. J. van Overbeeke, Kapelle en C. J. de Wael, Heinkenszand; 2. Castorine van Yerseke, Sonja van Nisse, Gonnie van Brunswijk en Ingrid van Brunswijk, eig. Gebr. Verdonk, Lewedorp en J. P. Nijsse, Nisse. £ampioenhengst: Nico n van Caroline, eig. Gebr. Ver donk. Lewedorp. Reserve-kampioen Karei van Keiien, eig. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge. Kampioen merrie: Castorine van Francien, eig. A. J. Boo ne. Kruiningen. Reserve-kampioen: Frida van Donkerzicht, eig. J. L. Goet- heer, Wolfaartsdijk, Uitslag hoefbeslag: 1. Jac. van Boven, Kruiningen; 2. J. Slabbekoorn, Kloetinge; 3. Stokx, 's-Hee renhoek; 4. J. van Boven. Kruiningen; 5. A. Scheele. Hoedekenskerke; 6. Slab- bekoom, Kloetinge; 7 Fa Adriaanse, Goes; 8. A. v. d. Berge. Kattendijke; 9. J. van Weele, Wemeldinge. Uitslag trekproef met remkxachtwagen: Warmbloed: 1. Henk. eig. D. A, van 2. Hans, eig. mej. J. Steendijk, Nieuw en Sint Joosland; 3. Varita. eig. Mij De Wilhelminapolder; 4. Frits, eig. Iz. de Feyter, Zaamslag. Koudbloed: 1. Max, eig. Doolman; 2. Frits, eig. De Winter; 3. Gustaaf, eig. De Wilhelminapolder. UITSLAGEN CONCOURS Dressuurproef voor achttallen: I. Lan delijke Rijvereniging „Walcheren", N.- en Sint Joosland; 2. Oranjeruiters, Wil lemstad; 3. De Schouwse Ruiters. Drei- schor; 4. Julianaruiters, Zaamslag; 5. „Walcheren", Serooskerke. Dressuurproef voor viertallen: 1. Noord- Beveland; 2. Eendrachtruiters, Oud-Vos- semeer. Individuele dressuur, klasse B: Groep I: 1. H. Kruisbeek, Oranjerui- ters; 2. J. van Oeveren, Noord-Beveland; 3. mej. A. v. d. Hoeve, Julianaruiters; 4. M. Geuze, Eendrachtruiters; 5. G. de Cïerck, Julianaruiters; 6. L. M. Moer- mond, De Schouwse Ruiters. Groep n: 1. L. B. H. v. d. Slikke, Walcheren; 2. N. v. d. Werf, De Schouw se Ruiters; 3. J. Maljaars, Oostkapelle; 4. E. de Putter, Julianaruiters; 5. D. A. van Nieuwenhuyzen, Walcheren, Nieuw en Sint Joosland; 6. C. Dees, Julianarui ters. Individuele handicap dressuurproef, klasse L, M en Z: 1. L. M. Moermond, De Schouwse Ruiters; 2. mevr. Bom- d. Hil, Oranjeruiters; 3. D. A. van Nieu wenhuyzen, Walcheren, Nieuw- en Sint Joosland; 4. J. Munters, Oranjeruiters. Springconcours, klasse B: 1. H. Kruis beek, Oranjeruiters; 2. J. van Oeveren, Noord-Beveland; 3. L. M. Moermond, De Schouwse Ruiters; 4. M. A. Geuze, De Eendrachtruiters; 5. mej. A. van Strien, Walcheren, Nieuw- en Sint Joosland. Springconcours, klasse L: 1. J. Mun ters, Oranjeruiters; 2. L. Bf. H. v. Voor mooi, glanzend zijdezacht haar i Arr de fafl^ 103. Jimmy begon het kasteel Blauwenrode systema tisch te doorzoeken. Hij was toch in de kelder cn elke deur. welke hij tegen kwam, probeerde hij te openen, maar stuk voor stuk zaten zij op slot. „Behalve dat ik graag zou willen weten waar de rest van de dieven bende uithangt", mompelde hij, „zou ik eindelijk ook wel eens willen uitvinden, waar Jackie zit opgesloten en waar de heren Piet Potlood hebben gelaten. Boven dien moeten de barones en haar huishoudster Jantien hier ook ergens zitten". Aan het einde van de gang stuitte Jimmy eindelijk op een zware met ijzer besla gen deur, die er nog al „gevangenisachtig" uit zag. Het ding zat natuurlijk stijf op slotHij drukte er met zijn schouder eens stevig tegen, zonder veel hoop ove rigens dat het zware gevaarte ook maar een duimbreed zou meegeven! Plotseling hield hij zijn adem in't Was net alsof hij achter de deur enig gerucht had ge hoord! Het konden de gevangenen zijn. maar het kon voor het zelfde geld de rest van de bende wezen. Jlmmy legde zijn oor tegen de kier van de deur en luisterde scherp en eensklaps klaarde zijn gezicht op. Hij had heel duidelijk de stem van Jackie gehoord! Jackie, die tegen iemand sprak. Toen bonsde Jimmy met allebei zijn vuisten op de deur en schreeuwde: „Jack! Hoor je wie hier is?" Het bleef even stil, maar toen hoorde Jimmy duidelijk, wat Jack terug riep: „Véééder. ben je d?ar eindelijk?" Slikke. Walcheren, Nieuw- eii Sint Joos land; 3. D. A. van Nieuwenhuyzen, Wal cheren, Nieuw- en Sint Joosland; 4. G. de Clerck, Julianaruiters. Bankier wegens geld- schieterij veroordeeld. Het Haagse gerechtshof heeft de F. M. B. M. F. uit 's-Gravenhage ver oordeeld tot een geldboete van 2000 subsidiair vijftig dagen hechtenis, omdat deze zich had schuldig ge maakt aan ongeoorloofde geldschie- terjj. De procureur-generaal had de ze straf welke de politierechter eveneens de juiste had gevonden, ge- requireerd. F. had geldsbedragen uit geleend tegen een veel te hoge rente. De cliënten moesten bij het aangaan van leningen direct 23% terugstor ten, n.l. 9% rente en 14% risicodek king. Het geld dat voor de risico dekking aanwezig had moeten zijn, bleek bij onderzoek bijna geheel ver dwenen. Advertentie. Cornells had een smet gekregen, op zijn gewaad... Schoon 't een vetvlek was, verschafte CETREX raadl Stemmen uit de kerken. (Slot van pag. 3) en inzicht. Men loopt vooruit op het oordeel van liet door God gestelde Iten"** in sommi£e belangrijke za- Hoe zeer bij de beoordeling In de pers ook de nadruk gelegd mag zijn op het derde deel van het mande ment, het eerste deel blijft toch het belangrijkste, waar we de fundamen tele beschouwingen vinden. Den bis schoppen stond voor ogen de alles be heersende positie van de Kerk van voor de Kerkhervorming. Met name wordt het genoemd. „In de theocen- trische levensstijl van de middeleeu wen was de mens wellicht even zwak als nu, maar het levenskader, zoals het bepaald werd door de christelijke leer en de christelijke instellingen, was op God gericht en hielp de mens voor Gid te leven". Daarom wordt ook op maatschappelijk terrein alle scheiding tussen godsdienst en leven verworpen. Wie iets weet van de R.K. Kerk, zal ook weten dat dit middeleeuwse ideaal nog altijd de leidende figuren voor ogen zweeft. Vanuit de Kerk moet heel het maatschappelijk leven doortrokken worden. Nu is dit ook wel een ideaal van alle Protestantse Kerken. Ook daar zal men klanken kunnen horen dat heel het leven van onze maatschappij onder invloed van Christus kome. Maar als men uit R.K. mond dit hoort, is het niet los te denken van die alles-overheersende positie van de Kerk, zoals dat nu nog m landen als Spanje en Bolivia het ?eval is en als we daaraan denken, luiveren we wel even. In het laatste nummer van „De Nieuwe Eeuw" heeft dr. A. v. d. Wey, een monnik van de orde van de Car- mel, geschreven over de vraag of de Contra-Reformatie ook geestelijke verarming heeft betekend. Dit deed hij naar aanleiding van een R.K. pu blicatie over de Oecumenische Bewe ging. Volgens dr. V. d, Wey moet er In de Kerk (de R.K. dan) eerst bezin ning en vernieuwing komen, opdat zjj in de ogen der afgescheidenen weer gezien kan worden als „de volheid van de Openbaring". In de Oecumene moeten de kerken rekening houden zo schreef hjj met de mogelijk heid dat het eigen verstaan van de Openbaring niet volledig is geweest. „Welnu, de Katholieke Kerk meent juist op grond van haar zuiver ver staan van de Openbaring principieel deze mogelijkheid tot een christelijke onmogelijkheid te moeten verklaren." Met andere woorden, er is geen ge sprek mogelijk. Ook het bisschoppelijke mandement heeft op zijn terrein weer aan ge toond welk een fundamentcel andere is in de kerken der R.K. Kerk. Zo zal er blijven een klooi', die niet te over bruggen is. FEUILLETON 35 „En ik wil daarmee niet overhaast worden", protesteerde ze. „Maar kindlief, is er dan enig goe de reden voor een langer verblijf op Brierley „Ja, kort en goed, omdat ik het wil", antwoordde Fiora, ditmaal ab soluut niet uitdagend, maar met een vastberaden uitdrukking, die aan haar vader deed denken. Ashley drukte dé lippen opeen en zei toen, zich blijkbaar met moeite beheersend„Hoor eens, Fiora, ik zal niet verder ingaan op de vraag, of er reden is, om angst of verdenking te koesteren ik wil niét andermaal myn vingers brandenmaar kun je, afgezien daarvan, dan niet begrijpen, dat door Nan's dood de enige reden waarom je na^r hier kwam is ver vallen?" „Lucas zei, dat ik zo lang kon blij ven als ik wilde". „En", voegde Fiora er bij. „hij hoop te, dat ik, terwille van Adèle, voor lopig niet zou weggaan". Deze mededeling klonk Ashley blijk baar allesbehalve aangenaam Sn de oren, maar hij bepaalde zich tot enig binnensmonds gemompel en ze liepen in onbehaaglijk stilzwijgen verder. Eerst toen het huis in zicht kwam, nam Ashley weer het woord. „Fiora, ik wil allerminst de per soonlijke kant van deze historie op de voorgrond plaatsen, maar zegt het je dan niets hoegenaamd, dat jij, door hier te blijven, mij veel angst op het lijf zou jagen?" „Naturlyk wil ik je geen narigheid bezorgen", antwoordde Fiora, wel enigszins onder de indruk, maar toch blijkbaar vast besloten. „Er is echter absoluut geen reden om angstig te zijn en het is dus myn schuld niet, wanneer je dat toch doet". „Hm! Je hebt op alles een ant woord", zei hij wrevelig lachend. „Maar wat me vooral raadselachtig schijnt en me hindert, is dat je de za ken zo op de spits drijft. Ik geloof niet. dat ik je ooit zo obstinaat heb gekend. Hoe zit dat eigenlyk, Fiora?" „Ik weet het zelf nauwelijks", ant woordde ze, haar hoed afzettend en MARYBURCHELL de haren van 't voorhoofd naar ach teren strijkend. „Het is alsof ik zo moet handelen. Door hier te blyven bewys ik als 't ware, dat ik in hem in hem geloof". „Maar doe je het werkelijk? In hem geloven, bedoel ik", vroeg Ashley, een beetje cynisch. „Zijn je vrees cn je... zenuwachtigheid niet een gevolg van het feit, dat je wel gra^g zyn on schuld zou willen aannemen, maar het niet geheel en al kunt?" Ze gaf niet dadelijk antwoord, doch was blijkbaar niet voornemens, op-- nieuw heftig verzet aan te tekenen. ,,'t Is er een beetje tussen in, Ash ley", sprak ze tenslotte. „Ik weet, dat Lucas Nan niet van de toren heeft ge duwd, maar kan onmogelijk zeggen, wie het dan wél gedaan heeft. Ik neb wel vermoedens maar ik vind dat zelf heel vervelend, omdat ik niets meer weet dan een ander. Natuurlijk nioet ik erkennen, dat iemand, die de uitspraak van de coroner betwijfelt Lucas als het meest verdacht zal be schouwen". „O, dat erken je dus, nietwaar?" merkte Ashley met een wat zuur glimlachje op. „Ja, maar alleen wanneer ik met jou spreek", zei Fiora vastberaden. Blijkbaar deed Fiora's erkentenis Ashley's goede humeur terugkeren, want zijn lach klonk nu opgewekter. „Het komt er dus op neer consta teerde hij, „dat je, dwaas génoeg, meent hier een tijdlang te moeten blijven, om je geloof in Cardew's on schuld te demonstreren; vooral om dat anderen, zoals ik b.v. boze ver denkingen koesteren". „Het is geen dwaze mening", ver zekerde Fiora. „Het is overtuiging. En die zal ik noch terwille van jou, noch van iemand anders prijsgeven". „Je wilt daarmee dus zeggen, dat je 't zelfs met mij over dat onder werp aan de stok zou kunnen krii- §en?" vroeg hij, een onderzoekende lik op haar slaande. „O, ik hoop dat het niet nodig zal zijn", klonk het kalm. Ashley stapte schouderophalend .van het'onderwerp af, blijkbaar over tuigd, dat hij maar beter deed, Fiora niet voor een conflict tussen haar liefde en haar loyaliteit jegens ande ren te plaatsen. Toen Lucas en Adèle huiswaarts keerden, brachten ze Tom Harmon mee. Deze zag er weliswaar zeer ern stig en droefgeestig uit, maar toch kreeg Fiora de indruk, dat het hem goed deed, vyeer met broer en zuster op zo goede voet te staan, 't Leek alsof hy hen opnieuw ontdekt had en daaruit veel troost putte. Toen het thee-uur byna ten einde liep, ontstond er, door een goed-be- doelde opmerking van Adèle, weer een discussie over de vraag, of Fiora al dan niet nog wat op Brierley zou blijven. „Ik hoop", sprak ze enigszins wei felend, „dat je... dat je in het gebeur de geen aanleiding zult vinden om ons te verlaten Fiora". „Ja maar... Fiora heeft een eigen tehuis", kwam Ashley tussenbeide, „Een eigen tehuis?" vroeg Adèle, „daar heb ik nooit aan gedacht". „Het huis, waar vader en ik woon den", legde Fiora uit. „Dat is je tehuis, kindlief", her haalde Ashley luchtig. „Daar heb je je hele leven gewoond". „Ja. maar vader wilde, dat ik een tjjdje op Brierley zou wonen", ant woordde Flora hardnekkig. „In elk geval zou liet prettig voor Adèle zyn, als je wat langer wilde blyven", merkte Tom Harmon op. „Natuurlijk", gaf Ashley toe, of schoon zijn gezicht allesbehalve in stemming verried. „Maar ik voor mij geloof, dat het voor Fiora beter zou zyn, over een paar dagen met. mjj huiswaarts te keren, er met haan zaakwaarnemer over te spreken eh daarna misschien Adèle als gast te krijgen. Op stuk van zaken zou Adèle zelf misschien wel graag een poosje van Brierley weg zijn", besloot hij, zich tot haar wendend. „Neen... eigenlyk niet", zei Adèle aarzelend, terwijl ze onwillekeurig haar blik liet afdwalen naar Tom, die door Ashley's voorstel nog al uit het veld scheen geslagen. „Ik heb lie ver, dat Fiora hier bliift". Voor Ashley nog in staat was, iets meer te zeggen, mengde Lucas zich in het gesprek. „Ik vind, dat Fiora zelf moet besluiten wat ze zal doen. Als ze gaan wil, moet ze na tuurlijk daarvoor de regeling treffen, die haar 't meest bevalt en waar schijnlijk zal ze dan 't liefst samen met jou naar Pakminster vertrek ken. Maar als ze daarentegen liever hier blijft, zal ons dat heel aange naam zijn. Volgens my kan ze even goed bij haar neef en nicht logeren als bij haar tante". Deze verwijzing naar een in wer kelijkheid niet bestaande familieband stelde Ashley's geduld op een zware proef. „Haar tante was tenslotte de zuster van haar moeder", merkte hy droogjes op, „maar jy en Adèle zijn helemaal geen familie van Fiora". En toch willen we ons grang ver beelden, dat we het wel zyn", ver zekerde Lucas kalm. Een ogenblik had' Fiora gedacht, dat hij deze woorden tot Adèle richt te, maar toen begreep ze, met meer genoegen dan ergernis, dat ze recht streeks voor haar Fiora be doeld waren. „O, ik zelf stel die z.g. familie band erg op pry's", erkende ze na een korte pauze. Toen echter Lucas triomfantelijk glimlachte en Ashley glimlachend toevoegde: „Je ziet, jongenlief, dat je niet moet proberen, familieleden te gen elkaar op te zetten", ging hy n.i. toch wel wat ver. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8