Schouwen heeft practisch overal weer electriciteit Zeeuwse Almanak VAN TOT GOES BELEEFDE INVASIE VAN TIENDUIZENDEN BEZOEKERS LANDB0UWJ0NGEREN BRACHTEN „ZIJN VOLK GETROUWE" N.V.v.h. GEBR. POLAK VLISSINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 JUNI 1954 i De Nederlandse kwaliteitshand GEFABRICEERD TE s-HERTÖGENBOSCH :j: MONTEURS IN ZWEMVESTEN Langs Flaauwers en door kreken van Ouwerkerk moeten nog kabels gelegd worden Wat wij dezer dagen reeds schreven voor de waterleiding, geldt ook voor de electriciteitsvoorziening' op Schouwen-Duiveland: practisch in elk dorp en in elke buurtgemeenschap, waar weer mensen wonen, is ook elec- trische stroom beschikbaar, althans op die punten, waar men ook vóór de ramp aangesloten was. Uitzonderingen op deze regel vormen op dit mo ment nog slechts enkele zeer kleine buurtschappen, waar overigens ook nog vrijwel niemand woont, zoals b.v. Rengerskerken Capelle. En tóch is er wel een verschil tussen do waterleiding en de electriciteitsvoorziening: is voor het water op vele punten nog slechts sprake van noodvoorzienin gen, omdat de definitieve leiding pas zal kunnen worden gelegd naarmate ook het tracé van de nieuwe wegen bekend zal zijn, bij het electriciteits- net kon van „noodvoorziening" uiteraard geen sprake zün, in de eerste plaats al niet om redenen van veiligheid, en het zal hier dus nog wel eens voorkomen, dat men bepaalde kabels moet verleggen wanneer de herver kavelingswerkzaamheden en de daarmede gepaard gaande aanleg van nieuwe wegen, dit vorderen. Toch ontbreken er, met name in 't hoogspanningsnet, dat voor het transport van de stroom over grote re afstanden moet zorgen, nog enkele belangrijke schakels, zodht men be paalde punten op het ogenblik nog slechts langs omwegen kan bedienen. Dit laatste geldt met name voor de Westhoek: de kabel langs Flaauwers ging verloren en kon op dit moment nog niet vervangen worden, zodat Renesse, Burgh en Haamstede hun stroom nu nog via de Noordroute ontvangen. Pas wanneer de Rjjkswa- VOORHAVEN 101 IEL 3**71 - ROIIER0AM terstaat toestemming kan geven in de buurt van Flaauwers in de dijk te graven, zal het mogelijk zijn 'de hoogspanningsring weer te sluiten door ook via Serooskerke een ver binding met Zierikzee, waar de stroom via Goes uit Vlissingen wordt ontvangen, tot stand te brengen. Aan de andere zijde van hét eiland ontbreekt nog een schakel in de be- langrijkste transportleiding, die van Zierikzee uit via Ouwerkerk door het Mastgat naar Stavenisse moet lopen voor de stroomvoorziening van het water naar Stavenisse en verder op Tholen. Maar achter Ouwerkerk, in het krekengebied, ontbreekt natuurlijk nog een stuk en dat zal men pas weer kunnen invoegen zodra de dammen door do kreken in Oostelijke richting dit toelaten. Op het ogenblik wordt nog in de stroombehoefte van Tho len voorzien doordat van Nieuwer- kerk uit een verbinding met Vianen is totstandgebracht. Om het zover te krijgen, dat alles weer redelijk functionneert. is heel j wat werk verzet en menig moeilijk probleem opgelost moeten worden. &2win tSljpi Tengevolge van de Februari-ramp zijn tussen Schouwen-Duiveland en Rotterdam talrijke connecties aange knoopt. In de maanden Februari, Maart en April werd in het z.g. Car- nissehuis te Rotterdam-Zuid een kring govoemd. die de getroffenen liefderijk ontving In het huis werd menig uur gezellig doorgebracht Onder leiding van da. Kok, Ned. Herv. predikant, hebben de Rotter dammers Woensdag een tegenbezoek KNOKKEN. In de bus van Vlissingen mar Mid delburg hadden vele nationaliteiten plaats genomen: Belgen en Neder landers. Engelsen, een Portugees, ja zélfs Russen. Een dergelijk ver- voersaanbod" is in een havenstad al lerminst ongewoon, maar toch be keek een bejaard heer het interna tionale gezelschap met wantrouwen de blikken. ,Jk mot 'er niet veel van hebben", vertrouwde hij zijn buurman toe. „Al die snoeshannesen bij mekaar geeft altijd knokkeEn somber staar de hij voor zich uit. In Souburg betrad een vriend van hem de bus, eveneens bejaard. „Ha Kees", riep deze oude Souburger op gewekt om zich heen kijkend, zit zo van alles in, geloof ik?" ,,'t Is niks, Piet", antxooordde de sombere Vlissinger, „niks jonge, lijken de U.N.O. wel En zwartgallig voegde hij er aan toe: .fiaar knokke ze ommers ook". aan het eiland gebracht), Geluncht werd in de catechisatiekamer van de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse, waar Van den Brink als gastheer optrad. Hierna bezochten de gasten Ouwer kerk en Nieuwerkerk en werd de her begrafenis der rampslachtoffers te Ouwerkerk bijgewoond. Vervolgens werd ook te Oosterland de kennismaking met de talrijke oud- geëvacueerden uit deze gemeente her nieuwd. GOUDEN EIEREN. De heer Th. Borghstein te Axel heeft een duif die „gouden eieren" legt. Enige tijd geleden won hij met het dier een herenrijwiel bij 'n kring, vlhcht te Sas van Genteen week la ter behaalde de vogel de eerste prijs in een Zuid-Nederlandse kringvlucht voor de afdeling Zeeuwsch-Vlaande- ren. De duivenmelker heeft thans het dier „uit de vaart" genomen. Hij speelt met het dier niet verder mee en de duif kan zich verder aan haar moederlijke plichten wijden. BURGER. Doordat hij kortgeleden een burger betrekking aanvaardde, werd aan de politieagent Reinders te Sluiskil eer vol ontslag verleend. Donderdag deed hij voor het laatst dienst. De korte tijd dat hij in het dorp gestationneerd was, heeft men hem leren kennen als een plichtsgetrouw en gezien politie man. ZOMERCONCERT. De muziekvereniging „Geduld Overwint" te IJzendijke zal vanavond om acht uur onder leiding van Jasper Anthonisse in de muziektent op de Markt haar eerste zomeravondconcert ten gehore brengen. Het heeft natuurlijk weinig zin, daar op nog eens> uitvoerig terug te ko men, maar 1n P.Z.E.M.-kringen denkt men toch nog wel eens terug aan die periode, waarin met de hulp van ma rineduikers kabels uit het water op gevist moesten worden en de mon- eurs op scheepjes of pontons op de soms heftig bewogen baren tracht ten met zwemvesten aan nieu we lassen te maken. Op deze wijze is men er toen in geslaagd in vrij korte tijd de Westhoek via Scharendijke weer van stroom te voorzien, maar dat dit menig zweetdruppeltje en zelfs angstige ogenblikken heeft ge kost. staat wel vast. Ook het leggen van kabels door de nog geïnundeerde polders was overigens beslist geen eenvoudig karwei. Voor de ramp waren er nog ver schillende bovengrondse lijnen, maar die zijn nu vrijwel alle door onder grondse kabels vervangen. In de loop der eerstvolgende vijf jaren zou dit ongetwijfeld toch wel zijn gebeurd, maar hier heeft de ramp toch wel versnelling tot gevolg gehad. Zoals op velerlei gebied trouwens het geval ~Qweest. Tervoor spraken wij van een rin# voor de stroomvoorziening va&' Schouwen. Ook Duiveland krijgt zulk een ring, die zelfs reeds bijna geslo ten is. Alleen het stuk Dreischor- Sirjansland ontbreekt nog, maar dat wacht tot het gereedkomen van de afsluitdijk door het Dijkwater. Een moeilijkheid, waarmede men nu nog of zelfs vooral te ma ken heeft, betreft de beschadiging van de kabels bij het herverkave- lingswerk. Hoe vaak komt het nog niet voor, dat een dragline In een ka bel haptNatuurlijk is op kaart precies bekend, waar de kabels lig gen, maar waar zoveel gegraven eii gewroet wordt, schijnt deze handi cap toch niet te voorkomen te zijn- En dit probleem zal dan ook wel niet verdwijnen voor men pas na de vol tooiing van de hei-verkaveling het landbouwherstel zal kunnen zeggen, dat alle kabels 'op hun difinitieve plaats liggen. Nagedachtenis stichtster „Zonneveld" wordt geëerd. Plechtigheid te Oostkapelle op 21 Juni a.s. Het bekende Zechospitium „Zonne veld" to Oostkapelle inrichting voor het verplegen van kinderen lij dende aan tuberculose zal Maandag 21 Juni a.s. de nagedachtenis van zyn stichtster eren. Op die dag is 't name lijk 25 jaar geleden, dat mej. E. D. van den Broecke te Oostkapelle het door haar in 1909 opgerichte hospi tium in staat stelde zelfstandig voort te bestaan. Zij riep hiertoe een Stichting in het leven en zonderde het gehele gebou wencomplex, de landerijen en een be drag in geld af. Het bestuur van Stichting' heeft een kwart eeuw het werk van mej. Van den Broecke voortgezet. „Zonneveld" werd uitge breid tot het tegenwoordige kinder sanatorium met 110 t-dden. Men Heeft gemeend deze dag in alle soberheid te moeten herdenken, 's Morgens zal tijdens een plechtigheid een krans op het graf van de sticht - sterworden gelegd. In de namiddag worden de personeelsleden en patiënt jes getracteerd. herdenkingsdagen verschenen. Een indrukwekkende lijst van evenementen Onder de titel „WALCHEREN? LUCTOR ET EMERGO!" is bij de firma G. W. den Boer te Middelburg het volledige programma verschenen voor de komende, door de Stichting „Nieuw Walcheren" georganiseerde herdenkingsdagen. De omslagteke ning van A. G. Wagensveld is een sieraad, maar tevens een goede blik vanger voor het niet minder dan 68 bladzijden tellende boekje. Het programma opent met een in leidend woord van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een woord ten geleide van de voorzitter van Nieuw Wal cheren, de heer J. L. Verhagen en een korte beschouwing over Herstel en Wederopbouw van Walcheren. Vervolgens brengt het de volledige programma's voor Donderdag, Vv"- dag en Zaterdag aanstaande, met 1 rijke byzonderheden, zoals de uit te voeren muziekprogramma's, de rou tes, welke door H. M. de Koningin en Prins Bernhard, de parade der Garde- regimenten en de Provinciale Zeeuw se Manifestatie gevolgd worden er een volledig overzicht der aan de pa rade deelnemende onderdelen van le ger, vloot en luchtmacht. Natuurlijk is een uitvoerige be schrijving opgenomen van de Folklo ristische Manifestatie, wordt het pro gramma voor de plechtigheden te Westkapelle op Zaterdag er in ver meld en zijn ook de onderdelen van het programma voor Vlissingen ge detailleerd opgenomen. Uitvoerig is de handleiding, welke gegeven wordt voor een wandeling over Miniatuur Walcheren, gevolgd door een Erelyst van firma's, die steunden bij de bouw van de Minia tuur en van allen, die werkten aan de diverse objecten. Ook het programma voor de Sprookjesoptocht, weke op Zaterdas 3 Juli door de Kon. Vereniging Uit het Volk Voor het Volk is georgani seerd, wordt volledig beschreven, ter wijl ten slotte aandacht wordt ge vraagd voor de Dynamische Handels- en Industrie-tentoonstelling, weke van 10 tot 12 Juli door Herrezen Mid delburg wordt gehouden. Het bezoek van de Engelse marine Zoals bekend zal een officiële groep van de Britse Koninklijke Marine en de Mariniers volgende week deelne men aan plechtigheden op Walcheren. De Britse admiraliteit heeft thans officieel medegedeeld, dat de groep zal bestaan uit officieren en man schappen van alle rangen, onder wie schout-bij-nacht A. F. Pugsley, gene- raal-majoor C. F. Phillips, en kapi tein G. H. R. Maddan, die aan de ope ratie hebben deelgenomen. Boven dien zullen 65 verwanten en oud-mili tairen overkomen om de plechtigheid bij te wonen. KUNST Toulouse Lautrec KUNSTZAAL VAN BENTHEM EN JUTTING, MIDDELBURG. Ieder, die belang stelt in de -beel dende kunsten, kan thans zijn hart ophalen in Middelburg, waar heden middag de Toulouse Lautrec tentoon stelling geopend wordt, welke is ge organiseerd door de firma van Bent- hem en Jutting. Middelburg geniet nl. de eer om als zesde en vermoedelijk laatste stad in Nederland de prachtige verzame ling litho's te mogen bewonderen, welke het Haagse Gemeentemuseum in eigendom heeft. Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Arnhem gingen voor. In verband met het risico, aan het uitlenen van dergelijke kostbaar werk verbonden, zal, zoals gezegd, Middelburg de rij sluiten. Negen en vijftig litho's van de Franse schilder Henri de Toulouse Lautrec zijn in Middelburg te bewon deren. Het opvallendst daarvan zijn de beroemde reclameplaten, die hij maakte voor Parijse kunstenaars, ca barets en theaters. Weinig zal de kunstenaar vermoed hebben, dat voor deze grote kleurige steendrukken, die in de jaren I860 tot 1900 de muren der Parijse straten bedekten, 50 jaar later duizenden guldens zouden wor den betaald! Toch is het begrijpelijk. Immers: wie dacht er toen aan deze litho's als kostbaarheden te bewa ren Slechts enkele exemplaren over leefden de tijd en sieren thans, zorg vuldig op linnen geplakt, enkele mu sea der wereldsteden! Vier exemplaren bevat deze ten toonstelling en zij zijn buitengewoon fraai. Jane d'Avril en Aristide Bru- ont zijn bekend uit ieder boek over Toulouse Lautrec. maar ook de bei de andere zijn zeldzaam mooi. Even bijzonder evenwel zijn de kleinere litho.'s, welke Toiilouse Lautrec maakte. Zij weerspiegelen, als vrij wel alle werk van deze laat-imprgs- sionistische, vroeer-expressionistische kunstenaar, het Parijse nachtleven en de wereld van cabaret, circus en toneel in de tachtiger jaren der vo rige eeuw. Ook andere tekeningen bevinden zich onder deze collectie: verfijnde, geestige portretten, die van groot psychologisch inzicht petuigen. Roman en film hebben Toulouse Lautrec bekend gemaakt in zeer bre de kring. Niet voor niets vraagt een grapje: wanneer beeft iemand cultu rele ontwikkeling Om dan te ant woorden: Als hij voor Moulin Rou ge" verschenen was, wist wie Tou louse Lautrec was Het is daarom te hopen, dat zeer velen ook deze tentoonstelling zul len bezoeken om werk van Toulouse Lautrec met eigen ogen te aanschou wen. De heer Carrière heeft zich zeer veel moeite gegeven voor de organi satie. Een expositie als deze is een zeldzaamheid. Zij verdient een grote belangstelling. Q B Slot van pag 1 drie of vier paarden onder normale omstandigheden, te ontwikkelen. Een betere demonstratie voor de bruik baarheid van het paard op het bedrijf was moeilük denkbaar. Het boeiende spel van kracht, gra tie en fraaie lijnen werd tenslotte be sloten met een springconcours door de landelijke ruiters. In de loop van de middag werd aan dit grootse feest nog meer luister bijgezet, doordat de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en de Gedepu teerden, mr dr A. J. J. M. Mes, mr A. J. van der Weel en C. Hamelink Z.L.M. OPENLUCHTSPEL IN GOES Er waren duizenden bezoekers Leden van de Landbouw Jongeren Gemeenschap uit geheel Zeeland heb ben Vrijdagavond op het Z.L.M.-tentoonstellingsterrein te Goes een op voering gegeven van het historisch openluchtspel „Zijn volk getrouwe" van drs Louis Lockefeer. Het spel trok duizenden bezoekers: van de grote sta len tribunes, die waren opgebouwd, was vrijwel geen plaats onbezet ge bleven. Een fraai succes dus voor de Z.L.M., welke dit optreden der Zeeuw se agrarische jeugd als een der hoogtepunten van de Z.L.M.-tentoonstelIing beschouwde- Drs. Lockefeer heeft zijn spel ge schreven rondom de boeiende figuur van de Goesse burgemeester Adolf Westerwijk. die in 1691 de privileges der Btad manmoedig verdedigde te gen de op macht beluste baljuw Cor nells Eversdijk. Hij aarzelde'niet met steun van de meerderheid der vroed schap de burgerij op te wekken, toen in 1692 militairen door de Koning- Stadhouder naar Goes gezonden wer den, de poorten te sluiten, omdat de privileges Goes het recht gaven be zetting te weigeren. Van 13 tot 23 Augustus werd Goes hierna belegerd. Toen capituleerde de vroedschap. Adolf Westerwijk en zijn medestrij ders werden ter dood veroordeeld en bleven slechts in leven, omdat op aandrang van Goes Willem III het vonnis eerst in levenslang en later in 10 jaar gevangenisstraf veranderde. Pas in 1703, na de dood van de Ko ning-Stadhouder, keerde Westerwijk terug naar Goes en werd opnieuw burgemeester. De L.J.G.-ers hebben onder leiding van de heer C. Nobels een kleurige, levendige opvoering opgegeven. De hoofdrolspelers en -speelsters bleken uit het goede hout gesneden en de rollen van Adolf Westerwijk, Corne- lit^ Westerwijk, Geertruida Wester wijk, Jaantje Westerwijk, Marinus Smjjtegeld en Jan Soetebier werden goed vertolkt. Ook de andere mede werkenden weerden zich uitstekend. Er was een menigte figuranten, vrouwen en mannen, jongens en meisjes, landlieden, soldaten en zij waren gekleed in buitengewoon fraaie costuums. Er was vaak leven en bedrijvigheid op de planken onder een uitstekende belichting. Een spe ciaal woord van lof verdient het zeer ruime toneel en de prima decors, wel ke vervaardigd waren door de heer C. Wisse. Jammer, dat de geluidin stallatie niet altijd feilloos werkte, maar het Is dan ook uiterst moeilijk een zo groot toneel met microfoons te bestrijken. Al met al kan de Landbouw Jonge ren Gemeenschap met voldoening op deze opvoering terugzien, vooral als men bedenkt, dat niet alleen de vele figuranten, maar ook do hoof drol ver tolkers uit alle oorden van Zeeland kwamen. De Z.L.M.-voorzitter, Ir. M. A. Geuze, heeft na afloop de auteur en uitvoerenden gecomplimenteerd met ruime toneel en de prima décors, wei dat waar „Zijn Volk Getrouwe" de verbondenheid van stad en land tot uitdrukking brengt, de Z.L.M.-dagen op moderne wijze hetzelfde doen en dat de vrijheidsliefde, die Adolf Westerdijk bezielde, nog altijd onge broken is. een gedeelte van de demonstratie kwamen bijwonen, waarbij de eige naar van de winnende fokgroep paar den, de heer D. A. Timmerman, de hem toegekende prijs uit handen van de Commissaris mocht ontvangen. Voorts bracht ook de Amerikaanse landbouwattaehé in Nederland een bezoek aan deze tentoonstelling. ONTMOETING TUSSEN HEDEN EN VERLEDEN. Voordat des avonds deze tweede dag werd besloten met de eerste opvoe ring van het openluchtspel „Zijn volk getrouwe" voor een uitverkocht „huls" konden honderden toeschouwers op de Markt nog getuige zijn van een al leraardigst en schilderachtig tafereel. Met de driekleur en de trommelaar voorop betrokken de zeventiende- eeuwse musketiers de erewacht voor het stadhuis, waar burgemeester Wes terwijk, de hoofdfiguur uit het open luchtspel met de schepenen, zijn op wachting ging maken bij de huidige burgemeester. In tegenwoordigheid van wethouders, secretaris en ver- schilleride raadsleden, trad burge meester Ten Kate hier zijn voorgan ger met grote vriendelijkheid en har telijkheid tegemoet. Veel was er in de loop der eeuwen in deze stad Veranderd, maar burge meester Ten Kate gaf zün collega Wes terwijk het advies, zich er maar niet in te verdiepen, waar de overheid hiervoor thans de nodige florijnen van daan haalt. Buiten de poorten is er veel tot stand gekomen, doch burge meester Westerwijk zou er verstan dig aan doen, zich bij zijn wandeling niet te ver te wagen, om niet voor landrover te worden aangezien En om in de stijl van vroeger eeuwen te blijven, droeg burgemeester Ten Kate tenslotte zijn voorganger voor tijdelijk de sleutels van de stad over. Een geste waarvoor burgemeester Westerwijk zich zeer erkentelijk be toonde. Hij gaf ook uiting aan zijn „emotien" bij het betreden van de voor hem zo bekende raadszaal en aan zijn bewondering over de moder ne techniek „als de vliegwerktuigen in de lucht" en de „praatapparatien". waardoor men zich op vele mijlen met elkander kan onderhouden. Na dat „heden" en „verleden" nog enige tijd gezellig bijeen waren gebleven onder het genot van twintigste-eeuw- se sigaretten en geestrijk vocht klon ken weer de commando's voor de musketiers en met „Euphonia" voorop trok de bonte, kleurige stoet naar het tentoonstellingsterrein. Diamanten bruiloft Het echtpaar C. v. d. Hoven te Poortvliet, vierde dezer dagen zijn 60-jarige huwelijksfeest. Beide oud jes, die het nog goed maken, genoten deze dag een grote belangstelling. Vele geschenken werden hun ter hand gesteld. Tragisch sterfgeval De Belgische mevrouw Van A. uit Brussel, die met haai' echtgenoot een bezoek bracht aan Cadzand, werd plotseling onwel. Zij werd onmiddel lijk naar dokter Hager vervoerd, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten: zij stierf na enkele minu ten. Het stoffelijk overschot werd per Rode-Kruis-auto naar Brugge ver voerd. Advertentie. HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Cuba Cabana", (14 jr), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De avonturen van captain Clark", (18 jr.).. 20 uur; Van Benthem en Jutting: Expositie litho's Toulouse Lautrec, 15 18 uur. Morgen Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14,30 en 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhainbra: „De twee straat jongens van Parijs", (14 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „De wolf jaagt 's- nachts", (18 jr.), 7 en 9 uur; Bella- mypark: Concert „Ons Genoegen", 8 uur. Morgen Alhambra; als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. GOES. Vandaag Grand: „Stalag 17". (14 jr.), 7 en 9 uur; Schilderijententoonstelling „Het Boerenleven", Grote Kerk, 10— 12 en 18.30 uur; ZX.M. tentoonstel ling, Jeugddag; Openluchtspel, 8 uur. Morgen Grand: als vandaag, 7 en 9 uur; Grand: „The greatest show on earth", (a.l.), 3 uur. ZIERIKZEE. Bioscoop Concertzaal, Zaterdag en Maan dag, 8 uur, Zondag, 3 en 8 uur: „De avonturen van kapitein Fabian"; Dinsdag en Donderdag, 8 uur: „Won der in Milaan". HAAMSTEDE. Bioscoop Hotel Bom: Zaterdag en Maan dag, 8 uur: ,Jn weissen Rössl".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2