Coelacanthen, de merkwaardigste vissen ter wereld Chinese professor acht blijvende wereldvrede mogelijk De kat werkte van harte samen AMERIKANEN IN ENGELAND THANS „ENGELS" GEKLEED VERSGEKARNDE BOTER 00K IN DE WINTER BESCHIKBAAR 32 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 JUNI 1954 KAT- EN RAT-THEORIE met de rat In Montreal in Canada vindt op het ogenblik een congres plaats van psychologen en een van de sprekers op dit congres was een Chinese hoog leraar. Hy vertelde, dat hij voor de eerste keer in de geschiedenis van de wetenschap had bewezen met experimenten dat katten en ratten, die zogenaamde natuurlijke vijanden zijn, elkaar toch kunnen verdragen. Nu lykt dit niet zo'n wereldschokkende ontdekking, als de hoogleraar het doet voorkomen. De professor was echter verder gegaan. Hy toonde aan, dat die goede verstandhouding kan worden bevorderd door samenwerking, die op een wezenlijk doel is gericht. Prof. Loh Seng Tsai, die vroeger deken was van de universiteit van Nanking en die nu doceert aan de Tu- lane Universiteit, verzekerde zijn ge hoor. dat zgn ontdekking „de dog ma's in de psychologie over boord werpt, als zou er in de natuur dei- zwevende wezens een onuitroeibaar instinct zijn van vechtlust, dat strijd en oorlog onvermijdelijk maakt. De resultaten van mijn experimenten ge ven de genadeslag aan deze vecht-in- stinct-theorieën", zo zei prof. Loh. En met de lust tot filosopheren, die de Chinezen eigen is, voegde hij er aan toe: „Aangezien wij er niet in ge slaagd zyn iets te vinden, dat op een dergelijk instinct lijkt, zelfs niet on der de zogenaamde natuurlijke vij anden, denken velen dat onze onder zoekingen de hoeksteen hebben ge legd voor een biologisch bewijs van de mogeiykheden van blijvende we reldvrede." Prof. Loh is verschillende jaren gele den met zijn experimenten begonnen. Eerst gebruikte hg hiervoor katten en ratten, die kort na him geboorte bij elkaar werden geplaatst en die dan vreedzaam met elkander samén leef den. Maai', zo gaat het verslag van zijn uiteenzettingen in de „New York Times" voort, daarna gebruikte hij een erg wilde kat, die een lang en glorieus bestaan als rattenverdelg- ster achter de rug had. Deze kat doodde toen zij pas in het laboratori um was, vyf ratten. Ze ontsnapte op een goede dag uit haar kooi en bracht onmiddellijk de eerste rat, die ze te pakken kon krggen, om het leven. Maar andere ratten stierven de dodd der lcattenklauwen onder meer expe- rinientele omstandigheden. Prof. Loh wilde maar even duideiyk maken, dat de lust tot het doden van ratten, die in deze kattenboezem school, niet zo maar een veronderstelling was. Inte gendeel, die lust was gedemonstreerd en met wetenschappelijke nauwkeu righeid waargenomen. En dat her haalde malen. Hierop beschreef prof. Loh het gro te experiment, dat hem tot zgn stel ling voerde, dat de mogelykheid van blgvende wereldvrede een biologisch fundament kan krijgen. De kat en Pot met sambal in het Eis: 9 maanden De Officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank in Den Haag heeft gisterenmorgen 9 maanden met aftrek geëist tegen de loswerk- man J. M. van der K„ uit Delft. Ver dachte was 18 April van dit jaar In aangeschoten toestand in een Chinees restaurant in de Voorstraat te Delft gekomen, in gezelschap van een vriend. Nadat men een portie bami had genuttigd, werd Van der K. las tig en handtastelgk tegenover de serveerster, deze riep toen haar pa troon te hulp, die de lastige klant verzocht het restaurant te verlaten. Als antwoord wierp Van der K. hem een pot sambal in net gelaat. De ge volgen waren zeer ernstig; de Chinees raakte hierdoor een oog kwijt. De Officier noemde het een mis selijke laffe streek. Hij wees er op, dat verdachte toen hij deze daad pleegde, nog in proeftyd za' Uitspraak over veertien augcn. Militairen stalen auto Twee militairen, waarschgnlgk be horende tot de technische troepen, hebben te Zutphen een auto gestolen en zgn daar mee naar de Apel- doornse automarkt gereden, waar zij het voertuig verkochten aan een han delaar. Bij een door de politie inge steld onderzoek werd de auto achter haald, doch naar de dieven wordt nog gezocht. een rat werden in twee kooien gehuis vest, die beide met een getraliede kant tegen een derde kooi stonden, waarin een bordje met voedsel was geplaatst. Als de kat en de rat bij dit voedsel wilden komen, was het nood zakelijk dat zij gelijktijdig knopjes indrukten in de vloer van hun kooien. De afscheiding tussen hun kooien en de kooi, waarin voedsel stond, ging dan naar beneden, al was het eerst maar een eindje. De beide dieren wa ren vrij in de derde kooi te gaan en hef voedsel te verorberen. ,Na ongeveer zevenhonderd pogin gen in acht en twintig dagen, verdeeld over drie en een halve maand", zó zeide prof. Loh, werkte de kat einde lijk van harte samen met de rat, zon der enig teken van animositeit. Het nam 550 proeven in beslag, voor we de dieren bij het voedsel durfden te laten. Maar na die 550 keren at de kat vreedzaam met de rat uit het bordje. Prof. Loh zeide, dat znn experimen ten de enorme mogeljjkheden en de btjna onbeperkte kracht van de op voeding hadden bewezen, en dat ae samenwerking tussen kat en rat zon der énige bedreiging met straf was bereikt. „De wereld van vandaag", zo be sloot prof. Loh, „heeft inderdaad een nieuwe, filosophie van het leven no dig." Met de moker er op los Amsterdammer sloeg Inboedel stuk Een 40-jarige Amsterdammer heeft Woensdag de totale inboedel van een huis aan de Oudezijds Achterburgwal stukgeslagen, nadat de vrouw met wie hij deze woning eerst had ge deeld, hem de toegang tot het huis had geweigerd. In een kwartier tijd slaagde de man er in op drie verdiepingen niet alleen alle tafels en stoelen te vernie len, maar ook een pick up met 200 platen, 2 electrische klokken, een gashaard, 9 vazen, 9 schilderijen, 2 spiegels en 2 electrische kachels. Toen de moker hem uit handen schoot, greep hy een stoelpoot en zet te daarmee zyn vernielingstooht ver der. Tenslotte werd hg door man schappen van een ijlings gewaar schuwde politiewagen en agenten van het bureau Warmoesstraat overmees terd. De man is reeds voor de officier van justitie geleid. Vragen over de investeringsaftrek Het Tweede Kamerlid, de heer Von deling, heeft aan de minister van Fi nanciën de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister Dekend, dat het uitblijven van een leidraad bij de toepassing van de jongste wyzigin- gen van ae inkomsten- en vennoot schapsbelasting, in het bijzonder met betrekking tot de z.g. investeringsaf trek, grote onzekerheid en als gevolg daarvan vertraging in het doen van de aangiften veroorzaakt? 2. Is de minister bereid om met voortvarendheid te zoeken naar een oplossing van de onoverkomelijke moeilijkheden, die optreden by een létterlgke toepassing van het bepaal de ten aanzien van de investeringsaf trek met betrekking tot o.a. de vee stapel, voor zover die een bedrijfsmid del is in landbouwbedrgven Êen grote Amerikaanse vliegtuigfa briek kan voortaan zo werd be kend gemaakt haar product in kis ten leveren. De USAF B 61 Martin Matador bommenwerpers bestuur baar vanaf de grond kunnen, ver pakt in zeven, waterdichte kratten, per schip naar het land van bestcm- ming wordenvervoerd, waar ze ge makkelijk kunnen worden geassem bleerd. Tot nu toe werd elk vliegtuig in zijn geheel gefabriceerd en afgele verd, ook wanneer dit verscheept moest worden. Het is duidelijk, dat een vliegtuig als „vrachtgoed" veel minder ruimte inneemt, hetgeen lage re verzendkosten betekent. WEG MET LAWAAIDASSEN Volgens de plaatselijke gewoonte (Van onze Londense correspondent). Er zgn soms van die kleine voorvallen, die deze van oorlogen en geruch ten over oorlogen vervulde wereld tot een lang niet onaantrekkelgke plaats maken. Ondanks alle ontsteltenis over de kracht van de waterstofbom, is Engeland zgn onweerstaanbare zin voor humor niet verloren en om dat te bewyzen is er geen beter voorbeeld dan Engelands reactie op de order, die kort geleden werd uitgevaardigd en waarbij de in Engeland gestatio neerde Amerikaanse soldaten (er zgn er 35.000!) verplicht werden „zich in overeenstemming met de plaatseiyke gewoonten" te kleden, als zy in burger de straat op gingen. De order was zelfs zo streng, dat Amerikaan se soldaten de toegang tot hun club in Mayfair geweigerd werd, als zij niet volgens de nieuwe voorschriften gekleed waren. Gedaan was het met de fantastisch beschilderde dassen en truien. Open halskragen waren voortaan verboden. Deze order werkte op de verbeel dingskracht der Engelsen en de al- tyd vruchtbare tekenaars van spot prenten hebben niet geaarzeld om hun onvermijdelijke commentaar te geven. Een sprekend voorbeeld daarvan le vert „Sprod", de tekenaar van de „News Chronicle", zoals bygaande reproductie laat zien: twee degelijke, Engelse dames passeren een groep deftig geklede heren, die echter niet: erg heer-achtig de meisjes staan na te fluiten, en ook niet afkerig blijken te zijn van wat nauwer contact met de leden van het zwakke geslacht. Geschokt vraagt een der dames: „Denk je dat het het voorjaar is, Alice, of is Throgmorton Street wer kelijk gek geworden?" Wil men het grappige van deze prent ten volle genieten, dan moet men bekend znn met het leven in En geland, zoals het reilt en zeilt. En gelse „gentlemen" kleden zich op 2 manieren: óf tot in de nuntjes (wan neer zy werken of hun sociale plicht vervullen) óf uiterst slordig (wan neer zg thuis zgn en zich ontspan nen of zich vervelen, bg voorkeur 's Zondags). Maar als een gentleman als een gentleman gekleed gaat, dan is zijns gelijke in de hele wereld niet te vinden. Andere Europeanen vinden het 't toppunt van eentonigheid en fanta sieloosheid als zg op een door-de- weekse dag door de City dwalen want alle heren zgn zó volkomen eender gekleed, dat men hele bomen kan op zetten om te bewijzen, dat de Engel sen een volgzaam volk zonder indivi dualiteit zgn (in welke mening men volkomen vry is: de Brit gaat toch wel zijn gang). Het tenue van de gentleman: zwarte geklede jas, zwart vest, witte boord, wit overhemd, don kere das, streepjesbroek en een bol hoed of een „Eden hat". Stel daar tegenoverde Amerika nen-met-verlof: zwierige kleding, fel le kleuren, vrolijke beschilderingen van leren jasjes, openkragen, hel kleurige hemden. De Amerikaan herkent men in Londen op een mijl afstand. En ineens komt daar die order, die deze zwierige, flirtende, fluitende, kauwgummende G.I.'s verplicht „zich in hun kleding aan de plaatselgke gewoonten aan te passen"...... I3 het wonder dat de altijd gerede Engelse spotzucht ogenblikkelijk hierdoor geprikkeld wera? De stijve, deftige, Engelse gentleman en de los se Amerikaan. Britse zin voor deco rum, door de eeuwen heen tot een ge woonte geworden en Amerikaanse zin voor gerieflgkheid en vrgheid van be weging. De bolhoed versus de los-uit- de oroek hangende shift. Natuurlgk overdrgven de spotpren tentekenaars, omdat geen Amerikaan er aan zal denken zich te kleden als een „gentleman in town". Maar toch maar tochDe Engelsen zijn vaak net de Chinezen van Europa: ze gaan rustig hun gang, onverschil lig voor de soms verbaasde of spot tende blikken der buitenlandse bezoe kers, want vroeg of laat zal die be zoeker zich net zo gaan kleden als -de vermaledijde Engelsman, compleet met bolhoed, streepjesbroek, zwart jasje, en Oxford-accent. Zélfs de Amerikaanse bezoeker! Autodieven berecht De Haarlemse rechtbank heeft Woensdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen twee jongemannen, die terecht hebben gestaan wegens diefstal van een auto uit een garage te Haarlem. Nadat zij op 10 Maart de auto had den meegenomen, zgn zg naar Belgie gereden Het doel was aan liet vreem delingenlegioen deel te nemen. Bg de Franse grens zakte de auto m de modder en kort daarop werd het tweetal wegens illegale grensover- schryding aangehouden. De 29-jange fabrieksarbeider P. J. de B. heeft twee maanden in een Belgische ge vangenis vertoefd. Zgn vriend, de 2o- jarige chauffeur P. van R„ keerde naar Haarlem terug, waar hij aange houden werd. Overeenkomstig de eis werd de B. veroordeeld tot één jaar en zes maan den en van R. tot negen maanden ge vangenisstraf. Muskusrat gevangen Enkele personen, die gistermorgen met een bootje in het Moldiep, nabg het Wantg te Dordrecht voeren, hebben een muskusrat gevangen. De muskusrat voedt zich hoofdza kelijk met waterplanten, maar hg vormt een groot gevaar voor dijken en waterkeringen, omdat hij daarin holen graaft met uitgangen onder water. De meeste exemplaren heeft men gevangen in Noord-Brabant, na bij de Belgische grens. De Dordtse muskusrat is het vyfde exemplaar, dat in het gebied van de grote rivie ren is gevangen. De plantenziekten- kundige dienst te Wageningen, die zich bezig houdt met de bestryding van de muskusrat, is van deze zeld zame vangst op de hoogte gesteld. GEEN KOELHUISBOTER MEER Nieuw Nederlands procédé (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse huisvrouwen, de Nederlandse restauranthouders en alle anderen, die daaraan behoefte gevoelen, zullen in de komende winter kan nen genieten van kersvers© NederJan dse roomboter en dus geen koelhuis- boter behoeven te gebruiken. Zy hebben dat te danken aan met su cces bekroonde Nederlandse experi menten, aan Nederlandse ondernemingsgeest en aan de steun, die door het Bedrijfschap voor zuivel aan do nieuwe mogelykheden wordt geboden. Reeds verscheidene jaren zgn hier te lande proeven genomen met de be reiding van roomboter met gebruik making van room, die gedurende ze kere tijd in een koelhuis is opgesla gen. Een fabriek in Laren (Gld) be gon daarmede zelfs al vóór de. oor- De in de zomer gewonnen room werd ir.gevroreen en des winters weer door melk gemengd, waarna de ze melk werd gekarnd. De aldus ver kregen boter onderscheidde zich in niets van de boter, die des zomers vers gekarnd werd. In plaats van de boter in de koelhuizen op te slaan, waren de proeven er dus opgericht om de room te bewaren, zodat verse boter gele verd kon worden in een periode, dat men zich anders met koelhuisboter moest behelpen. Weliswaar is ook koelhuisboter van uitstekende kwali teit, doch mensen met goede smaak kunnen doorgaans het verschil proe ven. Financiële regeling Aangezien de nieuwe methode ook voor de export belangryke betekenis kan hebben, is het experimenteren aangemoedigd en thans is een finan ciële regeling getroffen, voor hen, die room willen bewaren. ZESHONDERDDUIZEND EEUWEN ^'Oo you think it's tho Spring, Alice, or has Throgmorton Sheet really gone niad? Prof. Millot publiceerde eerste resultaten van onderzoek Eind 1938 ving een treiler voor de kust van Zuid-Afrika een coelacanth, een „kwastvinnige", waarvan men aannam, dat er niet één meer in leven zou zgn. Deze vangst veroorzaakte een sensatie in wetenschappelijke krin gen. Helaas was de vis onvoldoende geprepareerd, maar niettemin noemden biologen de ontdekking op zichzelf al de meest verbazingwekkende gebeur tenis van de laatste eeuw op het gebied van de natuurlyke historie. Men wist niet beter, dan dat het dier ongeveer zeshonderdduizend eeuwen gele den was uitgestorven. Tot die wonderbaarlijke vangst in 1938 kende men de vis alleen uit fossielen uit de oertijd der aarde. Veertien jaar na de heront dekking ving men voor de Oostkust van Zuid-Afrika een tweede coelacanth maar ook deze kwam niet heelhuids in het bezit van de Zuidafrikaanse vls- kundigen. ker: zij zgn de enige overlevenden van de grote groep der crossoptery- gii, waarvan niet alleen de meerder heid der andere vissen afstamt, maar ook de lange opeenvolging van ge wervelde landdieren, culminerende in de mens zelf, aldus prof. Millot. Zg hebben bovendien een soort vinnen van een ingewikkelde bouw, verschil lend van de vinnen van alle andere levende vissen. Deze vinnen zgn een byzonder merkwaardig stadium in de evolutie der ledematen vandaar ook de populaire benaming van de „vis met handen". Getuigen Een vergelykende studie wees uit, dat deze vinnen bovendien verschil den bh de vier exemplaren die men onder handen heeft. De richting van de stralen loopt byvoorbeeld sterk uiteen. Zelfs op een zelfde vis doen zich verschillen in de vinnen voor, die nieuw licht zullen werpen, aldus Srof. Millot, op de belangryke vraag oe de vinnen der primitieve vissen Het Wetenschappelijk Instituut van Madagascar nam de zaak ter hand; het zette een organisatie op voor het onmiddellgk prepareren wanneer weer zo'n vis bij de Co moren in de Straat van Mozambique zou worden opgehaald. Enkele maan den later werden er inderdaad vier coelacanthen ingeleverd, waarmee het succes van deze organisatie wel was bewezen. Zg worden op het ogen blik bestudeerd in het laboratorium voor vergeiykende anatomie van het Museum voor Natuurlyke Historie te Parijs. Over de eerste resultaten van deze studie schreef prof. J. Millot, di recteur van het Wetenschappelyk In stituut van Madagascar een artikel in „The Times". Wat prof. Millot ont hulde, was het resultaat van slechts twee maanden werk. Prof. Millot wijst allereerst op de verbazingwekkende stabiliteit, die deze vissoort toont. Terwyl de leven de wereld om hen heen enorme ver anderingen onderging, bleven de coe lacanthen aan zichzelf gelyk. Ster- zich konden ontwikkelen tot de lede maten der gewervelde dieren. Dezelf de verschillen deden zich ook in an dere uitwendige organen voor. Het bleek verder, dat het hart van de coelacanthen nog een zeer „ouder wetse" vorm heeft. De zwemblaas vormde een groot probleem. Studies van fossielen hadden uitgewezen, dat de fossiele coelacanth een sterk ont wikkelde benige zwemblaas moet hebben gehad. De „moderne" coela canth had op het eerste gezicht hele maal geen zwemblaas. Tenslotte vond men een kleine zwemblaas, diep verborgen, die bhjk- baar geen dienst meer deed. Een ver klaring hiervoor .is, dat de coela- canthen-familie nu nog alleen ln diep water leeft. Het buitengewone belang van deze vissen, zo schryft prof. Millot, ligt wel in het feit, dat zg getuigen zyn van een vér verwgderd tijdperk in de ontwikkeling van de levende wereld. Zy moeten niet worden beschouwd als behorende tot de directe Ljjn van onze voorgeschiedenis, maar zg zbn wel nauw verwant aan de schepsels, waaruit ook de mensen zyn ontstaan en zü stellen ons in staat die beter te leren kennen. Prof. Millot en ziin medewerkers bereiden thans vier boeken voor over de coelacanthen. Het eerste deel, dat over de uiterlgke verschgnings- vorm van de coelacanth gaat, zal binnenkort verschynen. Het i« alleen jammer, dat men nog zo weinig weet over de levensomstan digheden van deze vissen. Wrj weten, dat zg kleine vissen eten en dat zij niet sterk beïnvloed worden door temperatuurswisselingen. Wij weten echter niets over hun wyze van voortplanting, daar de tot dusver ge vonden exemplaren alle manneiyk waren. Met een „commandogroep" van diepzee-duikers en onderwater- fotograten tracht men thans meer te weten te komen over de levensom standigheden der coelacanthen en zo mogelijk enkele levende exemplaren aan wal te brengen. Conditie is echter, dat de c gen room werkelyk voor de 1: reiding gebruikt wordt en wel de Seriode van 1 December 1954 tot taart 1955 en dat zij een vetgehalte heeft van minstens 50%. Hoe vetter de room is, des te minder opslagruim te heeft men uiteraard nodig; ook de opslagkosten dalen daardoor. De gegadigden kunnen ter bestrg ding van de inrichting van koelruim te van het Bedrijfschap voor zuivel een renteloos voorschot krggen van 250.per 100 kg room van 50% vetgehalte. Als de room vetter is, wordt het voorschot evenredig ver hoogd. Ter dekking van de extra kosten voor de bereiding van de vette room wordt nog een vergoeding ver leend van 20 per 100 kg room, ver meerderd met 1 voor iedere maand, dat deze 100 kg langer dan één maand in het koelhuis bewaard wordt. Als principe is bg deze financiële regeling aangenomen, dat de desbe treffende inrichting zelf de boter maakt en verkoopt. Als de verkoops prijs hoger is dan 3.85 per kg, moet liet meerdere worden afgedragen aan het Bedrgfschap. Is de prgs lager, dan geeft het Bedrgfschap een aan vullend bedrag tot 3.85 per kg. Geen risico Zy, die de nieuwe methode willen toepassen, lopen dus geen enkel ri sico. Integendeel! Wel zullen zij het boven de 3.85 bedongen bedrag moeten afstaan, doch daar staat te- fenover, dat de financiële steun aan e hoge kant is en dat niet gevreesd behoeft te worden, dat minder dan 3.85 per kg ontvangen wordt. Het risico is geheel voor het Bedryfschap. Dat bewyst. dat men vertrouwen in de nieuwe bereidingswijze van boter heeft en er in de toekomst wat van verwacht. Het Bedrgfschap grondt dit ver trouwen op de proeven die het verle den jaar in samenwerking met het Nderlandse Instituut voor Zuivelon- derzoek heeft laten nemen. De uit komst was zodanig, dat een beschei den toepassing in de practijk ge rechtvaardigd genoemd mocht wor den. De des winters met gebruikmaking van koelhuisroom bereide boter is door het Zuivel kwaliteits-contróle- bureau gekeurd en verwierf het pre- dicaat van eerste klasse boter. Er werd geen verschil met boter, bereid met verse roomboter geconstateerd. Het zal in de komende winter dus mogelgk zgn te genieten van vers ge karnde roomboter en vermoedelgk zal reeds van deze boter kunnen worden uitgevoerd, met name naar België. Zending van 420 jonge kippen overgedragen Woensdagmorgen hebben inwoners van Uddel, Nieuw Millingen, e.o. (ge meente Apeldoorn) een zending van 420 jonge kippen aangeboden aan de getroffen kippenhouders uit Kruinin- gen. Een 20-tal dames en heren uit genoemde plaatsen was naar Kruinin- gen gekomen om de overdracht van dit mooie geschenk bij te wonen. Ze werden door B. en W. van Kruiningen in het gemeentehuis ontvangen. De heer H. Staneke, voerde als lid van de commissie, die de actie voor de inzameling had voorbereid, hierbij 't woord. Me]. Pea Schouten overhan digde een prachtig geborduurde merk lap ter herinnering aan deze over dracht aan de burgemeester. Dit werkstuk, dat mej. Schouten zelf heeft vervaardigd, zal een blijvende plaats in het gemeentehuis krggen. Na de symbolische overdracht in de raadszaal, werden de jonge hennen op de Markt aan de Krulningers ter hand gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8