Driehonderd arbeiders legden werk één dag neer WENNEKER SCHEVENINGERS BRACHTEN WAT VAN HUN „MALSE MAATJES" MEE uitvin Zeeuwse Almanak 'hJIOXV?. OPENINGSREDE IR. M. A. GEUZE VOOR Z.L.M.-VERGADER1NG Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 JUNI 1954 STAGNATIE IN HERVERKAVELINGSWERK OP DUIVELAND Gedupeerd door bepaling in de nieuwe C.A.O. Donderdag ontstonden op Schoinven-Dulvelnnd, met name in de Vier bannen polder en in de Polder Dreischor arbeldsmoeiiykheden, tengevolge waarvan een belangrijk deel van het herverkavelingswerk in dit gebied stagnatie ondervond. Ongeveer 300 arbeiders van de Nederlandse Heide- maatschappU, allen afkomstig uit West-Brabant, hadden het werk neer gelegd, omdat zy niet tevreden waren met hun over do vorige week uit betaalde loon. De moeilijkheden zjjn echter nog dezelfde dag opgelost en vandaag zullen de arbeiders het wer k weer hervatten. De aanleiding tot deze moeilijk heden lag in de nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst, welke vorige week van kracht is geworden, en op grond waarvan de arbeiders zg. bus arbeiders, die elke dag met bussen van huis worden gehaald en weer te ruggebracht niet langer dan 12 uur per dag van huis mogen zijn. Op grond van dit voorschrift was het niet langer mogeiyk deze acht en een half uur per daj ten werken. Zij werken nu mensen te la lt uur vorige week 6 maal uurloon in him loonzakje. Dat was ongeveer 5 min der dan zij gewend waren. Intussen heeft de Nederlandse Hei- demaatschappö reeds gesproken met vertegenwoordigers van de drie or- Knlsaties van landarbeiders en uit besprekingen is, naar men ons me dedeelde, wel gebleken, dat de orga nisaties niet achter de staking ston den. Dat was trouwens ook voor de hand liggend, want het ging immers om de toepassing van een door de bonden zelf aangegane collectieve arbeidsovereenkomst. De arbeiders, die gisteren nog per bus naar het eiland waren gekomen, maar daar gearriveerd verklaarden niet aan het werk te zullen gaan, zijn gisteravond nog door de Heide Maat- Geslaagden afd. H.B.S. B Lyceum Terneuzen Bij het op 15, 16 en IV Juni gehou den mondeling eindexamen aan het Openbaar Lyceum te Terneuzen af deling H.B.S. B zijn alle candidaten geslaagd, n.l.: J. E. W. Bliek, J. Drok, Ada Groenenberg, Tineke de Haas, J. M. Hamerlink, allen te Terneuzen; P. A. Deurloo, A. M. A. de Vries, bei den te Sluiskil en K. A J. Nelen te Sas van Gent. Bezoek van Jacoba van Beieren aan Goes Gewijzigd programma In het programma van het bezoek van Jacoba van Beieren dat zij mor gen (Zaterdag) als gaste van de Be- velandse V.VTV. aan Goes zal bren-. gen, z\jn nog enige wijzigingen aan gebracht. Om kwart voor één zal zij met haar gevolg van Slot Ostende naar het ten toonstellingsterrein vertrekken, waar zij om kwart over één door het Z.L.M. bestuur zal worden ontvangen. Van half vier tot half vijf volgt er dan een „schietinge" door de boogschutters, gevolgd door prijsuitreiking en aan bieding van de veldvruchten. Om half vijf vertrekt het gezelschap naar het stadhuis, waar Vrouwe Jacoba om vijf uur officieel wordt ontvangen. Tegen half zes keert zij dan naar haar slot „Ostende" terug. OUDE GENEV EB schappij weer per bus naar huis te- "iggevoerd. Vanmorgen zal men het erk 10£ leiders In totaal werken er voor de Heide werk weer hervatten. Zoals reeds gezegd, waren plm. 300 arbeiders bij deze staking betrokken. aan de het landbouwher- Maatschappij in Duiveland herverkaveling en het land stel ongeveer 1500 arbeiders, doch de meesten zijn van het eiland zelf af komstig of uit verder afgelegen stre ken dan West-Brabant, zoaat zij in kampen verblijven. Voor deze mensen konden de moeilijkheden ten aanzien van het aantal toelaatbare werkuren zich vanzelfsprekend hiet voordoen. Tenslotte vernamen wy nog, dat de Nederlandse Heidemaatschappij dis pensatie heeft gevraagd van de ge wraakte bepaling. Smokkelauto bij Schoondijke iu beslag genomen. Vervoerde 725 kg boter In de nacht van Woensdag; op Don derdag heeft de Rijkspolitie in sa menwerking met de douane op de pol derweg De Tragel (gemeente Schoon dijke) een personenauto aangehou den. In de auto bevond zich 735 kg boter, welke was bestemd voor frau duleuze uitvoer naar België. De in zittenden wisten in het nachtelijk duister te ontkomen. De rijkspolitie en douane, die daar in de buurt de laatste tijd zeer actief is, had enige hindernissen op de pol derweg aangebracht. Toen de be stuurder van het smokkelvoertuig gesommeerd werd te stoppen, reea de auto door. Wel vuurde de politie maar dat bleek niet meer nodig, want een der hindernissen, een plank beslagen met spijkers, bezorgde de auto vier lekke banden. Uiteraard was er toen van doorrijden geen sora- ke meer. De auto, die van een Bel gisch nummerbord was voorzien, werd évenals de boter in beslag ge nomen. De smokkelaars wisten te ontkomen. Examens (i. Voor het mondelinge examen ge meente-administratie I slaagde de heer A. J. Dorsman uit VlissJngen, ambtenaar op de gemeente-secretarie van Groede. „DUINDORP" IN MIDDELBURG Burgemeester Bolkestein at ,,'n hérinkie" Mr. dr. N. Bolkestein, Middelburgs joviale burgemeester, heeft gister morgen met ons nationale zeebanket kennisgemaakt. Mr. Bolkestein heeft in de hal van het stadhuis ,,'n hérinkie" zoals men in Scheveningen zegt gegeten en het bleek hem best te smaken. Hij deed dit tijdens een spon tane en min of meer officieuze ontvangst van een groot aantal Sehevcnin- gers, leden van de wykvereniging „Duindorp", die een dagje uit waren Waarom zouden de bewoners van deze vissersplaats als zij op stap gaan geen haruig meenemen Dat deden zij dan ook en de aardige geste was, dat zjj de „malse maatjes" kwamen aanbieden aan het Middelburgse ge- mAnnnbintiinr. meentebestuur. Uit handen van enkele in het Sche- veningse costuum geklede dames ont ving mr. Bolkestein niet minder dan vier vaatjes haring. Na deze overhan diging en nadat de dames en de bur gemeester uitvoerig en bereidwillig voor de fotografen hadden geposeerd, moest de vis natuurlijk geproefd wor den. Eerst kreeg burgemeester Bolke stein van één der dames les in het schoonmaken van de haring. Hij toon de zich een goede leerling en mocht daarna op de traditionele „hap-slik manier" met hooggestrekte arm Lyceum Terneuzen Bij beschikking van de Staatssecre taris van O., K. en W. is benoemd voor het tijdvak van 1 September 1954 tot en met 31 Augustus 1955 tot tijdelijk leraar aan de afdeling R.H. B.S. van het openbaar lyceum te Terneuzen, de heer A. M. Cohen, wo nende te Uithuizen. Eindexamen Rijkskweekschool te Middelburg Voor het eindexamen van de Mid delburgse Rijkskweekschool slaagden Donderdag de volgende candidaten: mej. A. W. C- de Haas en J. W« van Aller, beiden te Viissingen; H. van Bruggen, Middelburg; A. van Dalen, Sas van Gent; N. W. Dingemanse, j Goes en A. C. Janse, Wilhelminadorp. VAN Overal in de provincie worden weer plannen voor verre en minder verre reizen gemaakt. De rcisveremging „De Trekvogels" uit Wolfaartsdük maakte Donderdag een uitstapje naar Volendam, Marken en Monnikendam. Ook de ouden van dagen te Poort vliet hebben reisplannen. Men stelt zich voor, een tocht naar Schiphol te CHAUFFEUR. Een reisclub uit Schouwen-Duive- land kwam laat en vrolijk per bus uit België terug, arriveerde in Anna Jacobapolder, waar het zonder bus uiteraard ijlings werd over gezet met het bootje van de gedien stige gebroeders Maas. In Zijpe zou een andere bus gereed staan om het gezelschap naar huis te brengen. Welnu, dat voertuig stond er, maar Totdat over het stille Zijpe het de chauffeur was helaas onvindbaar. Er werd gezocht en nog eens gezocht, er werd geroepen en geschreeuwd, maar de chauffeur bleef afwezig. De klok draaide ondertussen ver der. Half één. Eén uur. Half twee De feestelijke stemming van de club zakte in de zwoele zomeravond tot héél ver beneden het vriespunt gedienstige bootje weer kwam, aan- tjoeken. Met de chauffeur aan boord! Hij was in Sint Philipsland gaan passagieren. Had verder braaf ge wacht. aan de overkant van het scho ne Z\jpe. En was pas toen tot de ontdekking gekomen, dat men aan gene zijde ook wachtte maken. In het dorp gaan collectanten rond, en wy hopen dat dank zij vele milde gaven de oudjes van Poortvliet een onvergetelijke reis zullen hebben. REM. Toen te Axel een bus van de Z.V.T.M. op het kruispunt Julianastraat—Prins Hendrikstraat plotseling voor een on verwachts uit een zijstraat schietende auto moest remmen, maakte een der passagiers een schuiver, waarbij hij een bloedende hoofdwond opliep. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van de buschauffeur werden verdere ongelukken voorkomen. MUZIEK. Voor het eerst na de ramp is Woensdagavond de muziekvereni ging „O.B.K." uit Stavenisse in het Dorpshuis met hernieuwd enthousiasme aan de repetities be gonnen. RUS CONTRA RUS. Toen te Viissingen een motorrij dende Rus uit de Scheldestraat links af de Paul Krugerstraat in wilde slaan, werd hij i» de flank gegrepen door een andere motorrijdende Rus, die ook linksaf wilde slaan, maar niet wist hoe hij dit. doen moest, daar hij voor het eerst een motor bereed. Het gevolg was, dat de Rus mèt en de Rus zonder rijbewijs beiden ten val kwamen en verwondingen oplie pen. De motorfietsen werden zwaar beschadigd. OVER DE KOP. Te Axel kwamen wegens het niet verlenen van voorrang twee luxe wa gens in botsing. Een der wagens, be stuurd door de chauffeur van de aan nemer Van den O. uit Biervliet, sloeg over de kop. Het ongeluk trok grote belangstelling. haring verschalken, hetgeen de fotografen een aardig plaatje ople- jrde. Gemeente-secretaris J. Ph. Koene, de gasten en enkele gemeente boden keken goedkeurend en lik kebaardend toe. i SERENADE. Voor deze „plechtigheid" hadden de 340 Scheveningers. die een hele „drumband" meebrachten in keu rige uniformen voor het stadhuis gemanifesteerd. Dit ging in de vorm van een serenade van „de muziek" voor de burgemeester, die op het bor des aandachtig toeluisterde. Toeluis teren, dat deden ook de ongeveer tachtig Scheveningse vrouwen, die ook voor het stadhuis waren opge steld en wier kleurige aanwezigheid op het toch wel aan Klederdracht ge wende publiek grote indruk maakte. Het bezoek van dit grote aantal Scheveningers, dat door zijn spontaan karakter meer dan andere ontvangs ten e.d. is geslaagd, bracht in Middel burg vertier en fleur. Scheveningen maakte de Zeeuwse hoofdstad tot vriend. „Duindorp" mag beslist te rugkomen! Tracteer Vader met Vaderdag op Roxy en geef hem zo'n grote blauw-witte doos met 50 heerlijke geurige Roxy sigaretten. Let dan eens op wat hij zegt Zaadhandelaren maakten rondrit over Zuid-Beveland Hoofdbestuur opnieuw samengesteld De tweede dag van de jaarlijkse reünie van de Vereniging voor de Handel in landbouwzaden bracht voor de deelnemers en -sters een feestelijke autotocht door een deel van Zuid- Beveland. Von Goes werd eerst naar Wolphaartsdijk gereden, vandaar via Nieuwdorp naar de „zak" en tenslotte over 's-Gravenpolder en Biezelinge naar Kapelle, waar de jubilerende firma Van der Have (Koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel) 'n luch aanbood. Tijdens deze maaltijd wer den van verschillende zijden nog ge lukwensen tot de 75-jarige firma ge richt, o.a. door de directeur van het Bedrijfschap voor zaaizaad en poot- goed, de heer I. Hage en de secretaris der vereniging, de heer H. Leenderts. Een veteraan, de heer De Jager uit Winschoten, haalde enkele herinne ringen op aan een reünie van bijna dertig jaar geleden, welke hij ook mocht meemaken. Ook toen was men de gast van de firma Van der Have. Tijdens de lunch werd ook nog me dedeling gedaan van de uitslag van de in enkele sectievergaderingen gehou den Ihoofdbestuursverkiezing. Het hoofdbestuur is thans ais volgt samen gesteld: ir. D. J. van der Have, Ka pelle, voorzitter, B. A. H. Barenbrug, Arnhem, vice-voorzitter, H. Leenderts, Den Haag, secretaris, M. Mommer- steeg. Vlijmen, A. R. van Nes, Rijs- oord, W. P. van der Tas, Moerkapelle, J. van Woerkem, Alkmaar, J. Bal kenende, Kapelle, H. Dapper, Oolt- gensplaat en A. Robertus, Winschoten. Na de lunch begaf het gezelschap zich naar de landbouwtentoonstelling in Goes, waar vanzelfsprekend in het bijzonder aandacht werd besteed aan de stand van de zaaizaadhandel. Van Goes uit ging tenslotte leder weer zijns weegs. Nieuwe mijnenveger heet thans „Breskens" De Koninklijke Marine heeft dezer dagen in San Francisco van de U.S. Navy overgenomen en in gebruik ge steld de mijnenveger „A.M.S. 148", welke thans de naam Hr. Ms. „Bres kens" draagt. Het bevel over deze nieuwe aanwinst van onze marine be rust by luitenant ter zee tweede klas se Ch. Huysman. De „Breskens" is de tiende van de zogenaamde „B"-serie kustmijnenvegers, die Nederland vol gens het Programma voor Wederzijd se Militaire Bystand van de Verenig de Staten ontvangt. (Slot van pag. 1) op Schouwen en Duiveland, geven wel reden tot ongerustheid. Alleen reeds de extra som voor het aantrek ken van vreemde arbeidskrachten blgkt de orde van grootte van 10 van de bouwsom te bedragen. Vervolgens hield spreker een plei dooi voor die boeren van Kruiningen, die in het kreek- en zandgebied woon den en thans tussen wal en schip drei gen te geraken. De schade aan de be trokken bedrijven in die hoek van de polder Kruiningen is zo groot, dat een herverdeling van de grond in is, wil deze groep lijkheid en in evenredigheid tot de geschapen kansen elders, voldoende nieuwe bestaansmogelijkheid vinden.- Geen pad hengsten Hierna behandelde ir. Geuze de ont- werp-verordening 1954 hengstenhou- derij, waarin weer een padhengsten- verbod schijnt te zijn opgenomen. Tel kens weer schijnen tegenstanders van het rondleiden van hengsten iedere gelegenheid te willen benutten, deze in het Zuiden en Westen des lands normale methode te couperen. Spr. waarschuwde ernstig tegen deze steeds weer de kop opstekende „de zin doordrijverij". De behoefte aan het rondleiden van hengsten is door de toegenomen mechanisatie en de dientengevolge gedunde paardensta- pel, de laatste jaren men. Ten aanzien van het thans tot stand gekomen Landbouwschap, merkte spr. op, dat dit eerste bedryfschap een mglpaal in het landbouw-organi- satorisch bestel betekent en tevens qua uitvoering voor de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie nationaal gezien, van grote betekenis kan zijn. Er leven in de lering van het agra risch organisatieleven veel randbewo- ciei's en ook velen nog ver er buiten. Zg luisteren graag naar hen, die ver zet tegen het landbouwschap predi ken. Laten de kankeraars en de men sen, die eens in de zeven jaar op eeh vergadering komen om het beter te weten, liever beseffen, dat boer-zrjn tegenwoordig méér is dan goede op brengsten kweken op het land aldus spr. De boer van tegenwoordig kan en mag gerust critiek uitoefenen op wat hem niet zint, maar dan dient hij eerst te weten hoe de zaak in elkaar rit. Bestudeert en weet waartegen ge U verzet, anders vecht ge tegen wind molens en versnippert ge de kracht, die er van een eensgezinde boerenme- ning kan uitgaan, zo merkte spr. op. Gelukkig is men op dit terrein aan de winnende hand. De ledentoeloop van de laatste twee jaren wijst daarop en eveneens de mogelijkheid binnen af zienbare tyd de 6000 leden-grens te bereiken. Het economisch getij Sinds een jaar zijn zekere voorbo den. zekere tekenen van omslag in het economisch bestel op de agrari sche wereldmarkten verschenen. Bij de voergranen moest het systeem der monopolieheffingen weer worden in gevoerd, er kwam een internationale suikerconventie, gericht op de beteu geling van overschotten, tot stand enz. Ondanks de monopolieheffingen diende zich in Nederland al een rogge- probleem aan en de smeulende vragen beginnen op te laaien. In Noord-Amerika zijn grote agra rische overschotten ontstaan, waar van op den duur de noodzakeiyke liquidatie grote moeilijkheden met zich mede dreigt, te brengen. We mogen hopen, dat een beroep op het gezond verstand nog steeds tot zodanige maatregelen zal leiden, dat de zaak in de hand wordt gehouden. Laat men, zoals vóór 1940, alles maar zwemmen, dan is het leed niet te overzien. Het is alles bij elkaar een beeld, waarop men als boer in een exportland als Nederland geenszins gerust mag zijn. De ondergrond van onze langjarige vrees is met onge- f;rond gebleken. De ministers van andbouw en economische zaken delen in die ongerustheid. Recente prgs- schommelingen op de Rotterdamse graanmarkt, veroorzaakt door de vrees voor prysmanipulaties overzee, bevestigen de actualiteit van het vraagstuk. Zonder dat direct het stormseln behoeft te worden gehesen, is een waarschuwing voor kans op ongunstig weer toch helaas al te zeer op zgn plaats. Betere weerberichten Tenslotte wees ir. Geuze nog op de onbruikbaarheid van menig weerbe richt. Hoewel reeds enige verbetering is ingetreden, doordat men somtijds de weerberichten voor gedeelten des lands splitst, is het toch te vaak in Zeeland nog zo, dat men beter doet het weerbericht van Brussel te beluis teren. Soms hoort men de Bilt ver tellen, dat er in de loop van de mor gen, middag of avond regen zal gaan vallen, terwijl het op de plaats waar men luistert, reeds een uur regent. Naar de indruk van spreker moet er iets haperen aan de frequentie der waaraemingsmeldingen. Zonder on mogelijke eisen te stellen over 100 betrouwbaarheid, leek het hem toch dat in alle delen des lands naar een betrouwbaar weerbericht gevraagd mag worden. Bg de aanvang van dit feestpro- fx-amma in Goes, past ons toch dank- aarheid na alles wat onze provincie en ons volk moest meemaken, zo ein digde spreker. Job zeide: „Zouden wij het goede van God ontvangen cn het kwade niet?" Een spreuk van Heinze luidt: „De toekomst is vaak verbor gen, de plicht nimmer." De plicht van een standorganisatie als de Z.L.M. kan kort en krachtig gekenschetst worden, als dienst aan de boerenge meenschap. Dienen is vaak niet- een voudig in een tijd, waarin zoals wijlen ds. Van den Bosch het eens uitdrukte, de ik-riekte heerst. Spr. sprak de wens uit, dat dit dienen het devies der bezinning zal blijven, temidden van woelingen, tijdsverwarring, techni sche acrobatiek en normvervaging. „Het hart des mensen overdenkt zijn weg, maar de Heer stuurt zijn gang". Daarom: „Alles wat Uwe hand vindt om te doen, doe dat met Uwe macht". KUNST Atelier-éxpositie Frans de Soomer te Goes In zijn atelier te Goes exposeert de schilder Frans de Soomer op het ogen blik zijn werk, niet alleen van recen te datum, maar ook uit vroegere pe rioden- Wie deze expositie bezoekt, zal tot,zekere hoogte voor een ver rassing' worden gesteld, want ^het werk van De Soomer geniet in deze omgeving slechts bekendheid in be perkte kring. Daarom valt het toe te juichen, dat deze kunstenaar besloten heeft door het ter bezichtiging stel len van zijn werk eens iets meer in de openbaarheid te treden. Het werk is het zeer zeker waard. De Soomer is leerling van de Ant werpse Academie en er is bij zyn werk veel, waaraan men dit terdege kan ervaren. En dat heus niet alleen door een „schoolse" opzet, maar vooral door het gedegen vakmanschap, waar van vrijwel elk doek getuigt. Bij de schilderijen van De Soomer is een serie naakten, geschilderd tijdens een verblijf in Antwerpen, toen de schil der op gevorderde leeftijd opnieuw enige tijd de academie heeft bezocht. Om bij te blijvenzoals hij het zelf uitdrukt. Kflap werk, vooral door de krachtige, doelbewuste compositie, maar evenzeer door de zeer gevoelige behandeling der kleuren met borstel of mes, soms van een aan Rubens verwante weelderigheid en vitaliteit. Aandacht verdient ook een levendig gecomponeerd doek, de „Verzoeking van de moderne Antonius". Portret en zelfportret behoort blijk baar ook tot een bijzondere kant van De Soomers talent. Vooral enkele zelfportretten waarvan een als aoache, dat treft door zijn doorwerkte stofuitdrukking zijn karakteristiek voor het werk van deze schilder. Ten slotte noemen we nog zjjn Zeeuwse werk, veelal figuurstukjes of portretten van Zeeuwse typen, soms in warme toon geschilderd, maar voor een belangrijk deel ook zeer mi- nitueus getekend in potlood, crayon ol met de pon. Dit werk getuigt van o.m- een liefde voor het Zeeuw» cos tume, dat in al zijn verfijnde detail- lering getrouw en toch gevoelig werd uitgebeeld. Al met al vormt deze expositie in Goes een gelegenheid om kennis te maken met het werk van een tot dus ver nog weinig bekend kunstenaar, dat toch zeker de moeite van het ken nisnemen waard is. HAB De heer P. D. Bareman te Terneu zen slaagde te Den Haag voor het examen gemeente-administratie IG. A. I). MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Cuba Cabana", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De avonturen van captain Clark", (18 Jr.), 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De twee straat jongens van Parijs", (14 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „De wolf jaagt 's nachts", (18 jr.), 8 uur; Royal: eindles cursus „Spreken in het openbaar", 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Stalad 17", 8 uur. Vrijdag. Schilderijententoonstelling „Het Boerenleven". Grote kerk, 10 12 en 1—8.30 uur; Z L.M.-tentoonstel- ling, hofstede „Klein Frankrijk", 2 uur demonstratie, 8 uur openlucht spel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2