PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opschorting van Amerikaanse hulp aan Frankrijk en Italië Op boerderijenherbouw wordt in rampgebied ongeduldig gewacht BILT AMERIKA WENST EMBARGO OP WAPENS VOOR GUATEMALA ONGELUK BIJ SCHIETOEFENING IN DE HARSKAMP 197e Jaargang-No. 140 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 Juni 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, teïef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brou werijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef 26 VOORSTEL VAN COMMISSIE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Nieuwe organisatie nodig voor collectieve verdediging De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich Donderdag met 18 tegen 2 stemmen by een onthouding uitgesproken voor opschorting van de Amerikaanse hulp aan de landen, die het verdrag inzake de Europese Verdedigings Gemeenschap nog niet hebben geratificeerd en voor het verlenen van de hnlp aan de lan den, die het verdrag reeds hebben goedgekeurd. Frankrijk en Italië heb ben het verdrag nog niet geratificee rd. Men beschouwt het besluit van de commissie als een ernstige waarschuwing aan deze beide landen. Volgens de betrokken resolutie ko men voor het belastingjaar 1954-'55 voor militaire hulp in aanmerking België, Luxemburg, Nederland en W.-' Duitsland. Frankrijk en Italië, die de E.V.G. niet hebben bekrachtigd, zou den alleen kunnen beschikken over de nog niet opgenomen bedragen van vorige belastingjaren. Dit is overi gens in totaal nog een aanzienlijk bedrag. De voorzitter van de commissie, Robert Chiperfield, zei dat de landen die het E.V.G.-verdrag hebben goed gekeurd alleen Amerikaanse wapens kunnen blijven ontvangen, als zij een Drie mannen gewond door steekvlam. Donderdag waren te Rotterdam drie mannen aan het werk in een put van de stadsverwarming. Daar het in de put nogal donker was ontstak een hunner een lucifer. Plotseling schoot een hevige steekvlam op, gepaard gaande met een ontploffing. De drie mannen werden door de steekvlam gewond doch niet levens gevaarlijk. Kantlijn T ot het laatste toe schijnt het tus sen Nederland en Indonesië hard te moeten gaan. Van Indonesi sche zijde dan wel te verstaan. Ter wijl de Indonesische regering van de Nederlandse thans de samenstelling gemeld heeft van de delegatie, die de komende Uniebesprekingen komt voeren heeft de voorzitter van de buitenlandse commissie van het In donesische parlement een scherpe onaangenaam aandoende verklaring afgelegd. 6 Hij heeft de Unie als niet meer be staand gekenschetst. Geen Indonesiër beschouwt Koningin Juliana als staatshoofd, het Uniesecretariaat be staat, maar werkt niet, de minister conferenties worden niet gehouden het interparlementair contact heeft niet plaats gevonden, roept Rondonu- wu uit. Aan wie de schuld kan men van Nederlandse zijde vfegen. Zeker niet aan Nederland. Indonesië heeft geen samenwer king gewild. En het wil die nog steeds niet. Maar de verklaring is ongebruike lijk, vlak voor men een conferentie begint. De Indonesische delegatie komt dus. Ditmaal heeft men althans de Nederlandse regering inge licht. Tot op dit moment heeft iedere officiële mededeling ontbroken. Nie mand weet overigens, wat de Indone siërs precies zullen voorstellen. Ook de Nederlandse regering niet. Officieus weet overigens iedereen het: zy zullen de opheffing van de Unie eisen, de overdracht van Nieuw Guinea. En zij zullen een bespreking eisen van de met Indonesië gesloten overeen komsten. Het ligt voor de hand, dat de Ne derlandse regering bereid zal zijn de Unie-opheffing te bespreken. Zou zij dat niet doen, dan zou dit ongetwij feld uitlopen op een eenzijdige op zegging van de Unie door Indonesië en Nederland zou daartegen uiter aard niets kunnen doen. Blijven Nieuw-Guinea en de ver schillende overeenkomsten. Ten aanzien van Nieuw-Guinea staat wel vast, dat de Neder landse regering in het huidige tydsbestek niet bereid zal zijn over overdracht van Nieuw-Guinea te pra ten. Het parlement heeft dienaan gaande duidelyk zijn mening ken baar gemaakt en ook de regering zelve neeft het daaraan niet laten ontbreken. De bestaande overeenkomsten zul len dus het voornaamste onderwerp der besprekingen worden. Wel geven de Indonesiërs te kennen dat zij pas na de opheffing van de Unie met Nederland over deze overeenkomsten zullen spreken, maardeze over eenkomsten vinden hun basis in de Unie. De Unie garandeert de naleving ervan en men mag dus zeer waar schijnlijk achten, dat de Nederlandse regering harerzijds de opheffing van de Unie afhankelijk zal stellen van de garanties, welke Indonesië geeft voor de naleving der verdragen. Juist de Unie schept de mogelijk heid tot liet oplossen van geschillen. Zonder Unie staat het Indonesië vrij ook de overeenkomsten op te hef fen Intussen heeft de Indonesische woordvoerder al meegedeeld, dat hij verwachtte, dat de conferentie met Nederland in veertien dagen klaar zal zijn. Het belooft voor de Nederlandse belangen weinig goeds. nieuwe organisatie voor collectieve verdediging vormen of gezamenlijk programma's voor de wederzijdse verdediging ontwikkelen op een wijze, die president Eisenhower bevredigt. Bij de besprekingen, kwam de mo gelijkheid naar voren, dat een defen siegemeenschap gevormd zou moeten worden tussen Nederland, België, Luxemburg en West-Duitsland, zon der de medewerking van Italië en Frankrijk. Donderdag heeft Harold Stassen, directeur van de Amerikaanse hulp aan het buitenland op een perscon ferentie te Washington meegedeeld, dat ten behoeve van Engeland een crediet van 85 millioen dollar is ge opend voor de bouw van militaire vliegtuigen. Voor de wederopbouw van Zuid- Korea is opnieuw 23 millioen dollar beschikbaar gesteld. Chinese diplomatieke missie naar Londen De Britse premier, Churchill, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat China binnenkort een diplomatieke vertegenwoordiging onder leiding van een zaakgelastigde naar Londen zal zenden. Deze missie zal dezelfde sta tus hebben als de Britse diplomatieke vertegenwoordiging in Peking. Hervatting betrekkingen Roemenië en Joegoslavië Ook diplomatiek verkeer Roemenië Hongarije Griekenland Roemenië heeft Nicolae Guina tot zijn ambassadeur in Zuid-Slavië be noemd. Aldus een bericht van het Roemeense persbureau- Sinds de breuk van Zuid-Slavië met de Ko- minform werd Roemenië door een zaakgelastigde vertegenwoordigd. Uit Athene wordt vernomen dat Roemenië en Hongarije hebben ver zocht om hervatting van de diploma tieke betrekkingen met Griekenland. De betrekkingen tussen deze landen werden bij het uitbreken van de twee de wereldoorlog verbroken en tot dusver niet hersteld. Tunesische regering afgetreden. De Tunesische regering is afgetre den in de hoop, dat een nieuw Frans kabinet 'n liberalere politiek ten aan zien van het protectoraat zal gaan vol gen, zo wordt in politieke kringen te Tunis vernomen. Men zei, dat er vermoedelijk een nieuwe Tunesische regering zal wor den gevormd na de oplossing van de Parijse kabinetscrisis. De grootste zorg van de Franse overheid in Tunesië is de actie van naar schatting twee duizend rebellen, die allerlei gewelddaden bedrijven, hoofdzakelijk tegen Franse boerde rijen. De rebellen zouden sinds April 37 personen hebben gedood en zelf 40 man hebben verloren. VERZOEK AAN ZEEVARENDE MOGENDHEDEN Doorzoeken van schepen op volle zee De V.S. hebben Denemarken om toe stemming verzocht tot het doorzoe ken van Deense schepen op volle zee, zulks ter voorkoming van het ver voeren van wapens voor Guatemala. Dit heeft het Deense ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Het verzoek is koel ontvangen, aldm Reuter. Het Deense ministerie van buitenlandse zaken zal de kwestie met de reders bespreken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Engeland het Amerikaanse verzoek, om Britse schepen, verdacht van het vervoeren van wapens uit communistische landen naar Guatemala, op volle zee te mogen doorzoeken „zorgvuldig bestudeert". In diplomatieke kringen zei men dat het verzoek „ernstige kwesties met verstrekkende gevolgen" met zich mee zou brengen. Een worodvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat Guatemala tracht aan zienlijke hoeveelheden pantserwapens vliegtuigen en munitie te verkrijgen Een woordvoerder van het Ameri- V.S. zich tot belangrijke niet-commu- nistische zeevarende mogendheden hebben gewend met het verzoek Ba- Bende overvalt bus in Midden Java 11 doden en 6 gewonden Een gewapende bende heeft Maan dag te Djembabat, in Midden Java, een overval sredaan op een autobus. Hierby werden elf personen gedood en zes gewond. Aldus een communi qué van het Indonesische leger. De bende opende het vuur op de bus voordat deze on het bevel om te stoppen kon stilhouden. Drie soldaten, die zich onder de passagiers bevonden, beantwoordden het vuur. waarbij twee hunner werden gedood. Toen een eenheid van het leger op de plaats, van de overval aankwam, waren de bandieten reeds verdwenen. De slachtoffers werden beroofd. Scheveningse dames "boden Middel burgs burgemeester, mr dr N. Bol- kestein, vier vaatjes haring aan. Foto P.Z.G.) (Voor verslag zie pag. 2) men te werken bij het onderscheppen van wapenzendingen naar Guatema la. De V.S. zouden volgens welingelich te kringen het recht willen krijgen schepen, die wapens blijken te ver voeren. naar de dichtsbijzijnde haven op te brengen, waar de wapens zou den worden gelost. De V.S. hebben hun verzoek ook tot Zweden gericht. De Amerikaanse autoriteiten heb ben het paspoort van kolonel Hubert Faintleroy Julian, de negervlieger die bekend staat als de „Zwarte adelaar van Harlem" in beslag genomen, toen hij uit Parijs op het vliegveld Idlewild (New York) aankwam. Hij zei de vo rige maand, dat hij militaire inkoop agent voor Guatemala was. Te Goes werd gistermorgen door de voorzitter van de Z.L.M., ir M. A. Geuze, het Ceres"-beeld onthuld. Het standbeeld staat op kruispunt Boud. de Wittestraat—Jac. Valcke- straat en is aangeboden namens de Goesse burgerij door comité hulde blijk Z.L.M." (Foto P.Z.C.) Relletjes in Nazareth Een anti-communistische volksme nigte heeft Donderdag in het Arabi sche stadsgedeelte van Nazareth het gebouw van de plaatselnke commu nistische jeugdorganisatie in brand gestoken en zes communistische raadsleden achtervolgd, die op weg waren naar een raadsvergadering ter verkiezing van een nieuwe burge meester. De relletjes gebeurden een dag na de bekendmaking, dat de Sowjet Unie en Israël de status van hun diplomatieke vertegenwoordigers zul len verhogen van gezant tot ambas sadeur. Overlijdensacten rampslachtoffers Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Opmaken van ak ten van overlijden ten aanzien van slachtoffers van de watersnood". Hierin wordt voorgesteld de wet, waarin het opmaken van overlijdens akten van vermiste oorlogsslachtof fers is geregeld, van overeenkomsti ge toepassing te verklaren op ver miste slachtoffers van de waters nood. Vijf militairen zwaar gewond Gisterenmiddag is in het infanterie- schietkamp „De Harskamp" op de Veluwe tijdens een schietoefening een een ernstig ongeluk gebeurd, waarby Veehandelaar blokkeerde grensweg te Baarle-Nassau Drie bomen omgezaagd Een Belgische veehandelaar, de heer S. v. d. Eynde uit Baarle-Nas sau, heeft Woensdagmorgen de ver keersweg naar Turnhout vlak over de Nederlandse grens, door het opzette lijk omzagen van drie eikebomen vol komen geblokkeerd. Hij wachtte hier echter mee tot bus Turnhout-Baarle- Nassau was gepasseerd. Met deze daad wil de heer v. d. Eynde opnieuw de aandacht vestigen op een nu al bijna anderhalf jaar sle pende huizenkwestie. Het is namelijk zo dat de bewoners hem de opgelegde huurverhoging weigeren te betalen, omdat zij niet wensen aan te nemen dat het betreffende huizenblok in een Belgische enclave op Nederlands ge bied ligt. Een kwartier na het omzagen van de bomen stond aan weerszijden van de weg een lange rij auto's ongedul dig te wachten. Het duurde nog drie kwartier voor de Rijkspolitie de weg vrijmaakte. De procureur des konings uit Turnhout die voor het geval was opgeroepen alsmede de Nederlandse officier van Justitie zegden toe over de zaak rapport te zullen uitbrengen. Waarmee ae heer v. d. Eynde dan voorlopig zijn zin heeft. Waarschijnlijk zal alleen een over leg tussen Den Haag en Brussel in deze zaak een oplossing kunnen bren gen. IR. M. A. GEUZE OPENDE Z.L.M.-VERGADERING Weerberichten zijn voor de provincie Zeeland ontoereikend Van Ministeriële zyde heeft men na de ramp optimistische en vertrouwen wekkende cyfers over het herstel- en wederopbouwmogeljjkheden in het rampgebied laten horen. Aan deze zelfde Overheid om thans metterdaad te bewijzen, dat de zo schreeuwend noodzakelijke boerderjjenherbouw snel en niet te duur uit een oogpunt van bijdrage der gedupeerden, zal plaats Tin den. Met groot ongeduld wordt ook afgewacht of de betrokken ministers zodanige richtlijnen zullen uitvaardigen dat de kleine groep Kruiningse boe ren, die in het kreek- en zandgebied woonden, gedeeltelijk elders ge plaatst zal kunnen worden, zodat het verdere grondgebruik in deze polder tot zijn recht zal kunnen komen. Deze woorden sprak de algemeen voor zitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, Donderdagmiddag niet zelf uit in zijn openingsrede van de in zaal-Krijger te Goes gehouden algemene vergade ring van deze landbouworganisatie. Deze rede werd namelijk, omdat ir. Geuze een lichte keelaandoening had, voorgelezen door de ZJL,.M.-secreta- ris, mr. J. F. G. Schlingemann. Spr. wees in deze belangrijke rede dacht beluisterde rede, met te wijzen op de onzekere situatie van de mens heid in dit atoomtijdperk, waarna hij een interessante geschiedkundige be schrijving gaf van Zuid-Beveland, met name West. Zuid-Beveland. Ook in deze geschiedenis ontmoet men geen ander beeld, dan de weg der mensheidsgeschiedenis in haar geheel, een weg van bloed en tranen. Een weg, met nooit aflatende vasthou dendheid en taaiheid, binnen ons be schavingsbeeld, toch voerende om hoog. Nieuwe waterscheiding Komende tot de vraagstukken van deze tyd, wees ir. Geuze in zijn rede daarna in de eerste plaats op de plan nen voor het Antwerpen-Moerdijkka- naal. Het verlies aan cultuurgrond zal belangrijk zijn, in hei- licht van een Eendrachtsplan, dat echter niet geko zen is. Spr. legde vooral de nadruk op de teruggang, welke een zo groot ka naal gaat veroorzaken uit net oog punt van de verbinding tussen Zee land en Brabant. Terwijl het Delta plan mede uitgaat van een uiteinde lijk zo volledig mogelijk verkeersver bindingsplan voor het Z.W.-eilanden- gebied, betekent het huidige Moerdijk- kanaalproject omgekeerd een nieuwe waterscheiding. Ieder kanaalplan dreigt geheel Midden-Zeeland eigen lijk de eilandenstatus te hergeven. Slechts een zeer dicht en derhalve duur maar in onze gedachtengang onontkoombaar bruggen stelsel zal in deze nadelen kunnen tegemoet ko men, aldus spr. Nadelen van de ramp De nadelen van de ramp worden langzaam maai- zeker het hoofd ge boden. De directe werkzaamheden van Waterstaat zullen dit jaar ten einde lopen. Landbouwherstel, Cul tuurtechnische dienst en cultuur maatschappijen werken steeds in hoog tempo. Het bouwen biedt zijn grote moeilijkheden vooral door de duurte. De eerste aanbestedingen, met name (Vervolg op pag. 2) drie militairen zeer zwaar- en twee zwaar gewond werden. Het ongeluk gebeurde toen een mortiergranaat uit elkaar sprong bij het verlaten van de buis. De gewon den zijn overgebracht naar het mili tair hospitaal in Arnhem. De oefening werd uitgevoerd door de M-compagnie van het 933ste Da- taljon infanterie. De zwaar gewonden zijn de 23-ja- rige korporaal P. Overeem uit Nij megen, de 26-jarige soldaat eerste klas C. R- Fleggeert uit Gouda en ae 28- jarige soldaat P. J. Haagsman uit Maastricht. Minder ernstig gewond werden de 25-jarige sergeant F. J. van Veelen uit Rotterdam en de 29-jarige soldaat eerste klas A. J. Scheerder uit Didam. De toestand der gewonden is thans naar omstandigheden redelijk weL 400 arrestaties in Laos Naar van de zijde van de politie te Bangkok is medegedeeld, zyn te Vientiane, waar de regering van Laos zetelt. 400 personen, onder wie vooraanstaande militairen en politici, aangehouden op beschuldiging van samenwerking om de regering om ver te werpen. Enige leden van de groep, die zich „nationalistisch" noemde, zouden uit Vientiane zijn gevlucht om naar Thailand uit te wijken. DE VERWACHT ENKELE OPKLARINGEN. Overwegend droog weer met veel bewolking, maar ook enkele opkla ringen. Zwakke tot matige Zuidwcst- telijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 19 Juni: Zon Op: 4.19 Onder: 21.03 Maan Op: 22.59 Onder: 7.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1