KAPPIE EN DE DRIJVENDE SCHOTEL Op Schouwen-Duiveland geven de kranen weer water 1 Amsterdamse Beurs 1 ALLE VIER PLOEGEN HEBBEN ZELFDE AANTAL PUNTEN DERTIG VOETBALLERS VRIJ VAN AMATEURSBEPALINGEN "Roomboter op het brood D.B.D. 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 JUNI 1954 WINPLAATS ONGESCHONDEN Maar er moet nog veel in het bedrijf vernieuwd worden De waterleiding van Schouwen-Duiveland functionneert weer. Op vrywel alle dorpen wordt weer water geleverd, zjj het, dat in sommige gevallen de druk nog zeer bescheiden is. Dit opzichzelf is reeds een belangrijk succes, wanneer men althans in aanmerking neemt, welke verwoestingen de watersnoodramp ook in het waterleidingbedrijf heeft aangericht. Zware transportleidingen en lichtere plaatselijke netten op talloze plaatsen ver nield of tenminste ernstig beschadigd, uanjaagstations, die maanden ach tereen in het water hadden gestaan totaal ontredderd. gepleegd met al die instanties, die bij het projecteren en de aanleg Van het nieuwe wegennet zijn betrokken. Voor de financiering van deze Ver nieuwingen moet worden onderhan deld met drie departementen (finan ciën, landbouw en sociale zaken), omdat het bier gaat om herstel van rampschade, herverkaveling èn onaf hankelijk van de ramp noodzakelijke of tenminste gewenste vernieuwingen in het belang van de drinkwatervoor ziening en dus van de volksgezond heid. Vanzelfsprekend is het herstel, voor zover het tot dusver werd uitgevoerd, voor een zeer belangrijk deel slechts van provisorische aard geweest. Maar het bedrijf draait weer. De kranen geven weer water en dan neemt men die geringe druk op sommige plaat sen onvermijdelijk omdat anders de nog niet vernieuwde buizen het niet zouden houden graag op de koop toe. Sirjansland was het laatste dorp, waarheen het water opnieuw werd gevoerd. Helaas vertoond het water nog enkele kwaliteitsgebreken, zodat het nog niet voor consumptie goed gekeurd kon worden. Dat vindt zijn oorzaak in de toestand van het net ter plaatse, maar dat zal men dezer dagen nog eens geducht onder han den nemen en dan zal ook in Sirjans land weldra de kraan weer water kunnen geven. De toestand van het buizennet van de Waterleidingmaatschappij „Schou wen-Duiveland" is thans van dien aard, dat aan een vrijwel volledige vernieuwing niet valt te ontkomen. Datzelfde geldt ook voor het aan- jaagstation bij Zierikzee. Alleen het pompstation en de gehele waterwin- plaats in de duinen bij Haamstede z\jn ongeschonden gebleven. Dit laatste Is natuurljjk zeer be langrijk. want daardoor is de water voorziening tenminste verzekerd wan neer men maar voor een goed func tion ner end transportsysteem kan zor gen. Water is er in de duinen ge noeg, ook al zou de bevolking van het eiland zich bijv, verdubbelen. Eén belangrijke hoofd-transport- leiding is reeds gereed gekomen: van Burgh-Haamstede via Renesse, Scha rendijke, Brouwershaven en Sehudde- beurs naar Zierikzee. Veelal ligt deze leiding in de berm langs de wegen, soms ook gaat zij door een kwekerij of door het bos (achter Haamstede bijv.) of dwars door het land (bij Scharendijke) Maar overal is het werk zo uitge voerd, dat geen enkele schade werd aangericht en dat men de leiding nu reeds haast niet meer kan terugvin den. Tenminste, wanneer men geen erg heeft in de betonnenpaaltjes, die de „initialen" van de waterleiding maatschappij dragen. Ook langs de Zuidelijke route (over Serooskerke) zal nog een nieuwe hoofdleiding ge legd moeten worden. Een ander stuk nie reeds gereed kwam, is dat van de Blauwe Keet naar Sirjansland en binnenkort zal een derde stuk aan besteed worden: de leiding langs de Kuierdamseweg van Scharendijke In de richting van Ellemeet en Ouden- dijke. Meer plannen liggen op het ogenblik in afwachting van advies bij het Rijksinstituut voor de Drinkwa- tervorziening en zo hoopt de leiding van het bedrijf stap voor stap te komen tot een volledige vernieu wing van het net, waarbij, wat de uitvoering der werkzaamheden be treft. uiteraard nauw overleg wordt Rijkssteim voor bouw parti culiere bejaardentehuizen Hét Rijk zal ook aan particulieren geldelijke steun gaan geven voor de bouw van bejaardentehuizen. De bouw van deze tehuizen werd tot dusverre door het Rijk alleen fi nancieel gesteund ingevolge de wo ningwet. Dit wil zeggen, dat alleen voor bejaardentehuizen, gebouwd door gemeenten en woningbouwcor poraties rijksbijdragen werden ver leend. Thans zullen ook particulieren voor de bouw van zulke tehuizen gel delijke steun van het Rijk kunnen krijgen. Voor de toekenning van de jaar lijkse bijdragen gelden o.m. de voor waarden, dat de gemeente eenzelfde bedrag als het rijk dient bij te dra gen, en dat de huurprijs per hoofd woonvertrek in een tehuis of per zelf standige woning 100 per jaar lager moet worden gesteld dan de door de minister vastgestelde normale huur prijs. Het inkomen van de bewoners mag voor in gezinsverband samen wonenden niet hoger zijn dan 2000 per jaar en voor aüleenwonenden niet meer dan 1300 per jaar. De bewo ners moeten minstens 60 jaar oud zijn. De jaarlijkse bijdragen moeten evenals de premiën bij het ge meentebestuur worden aangevraagd. Bijbelgenootschap vierde honderdvijftigjarig bestaan. H.M. DE KONINGIN WOONDE VIERING BIJ. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft gisteren in Den Haag zijn hen- derdvijftig jarig bestaan gevierd. Dr. W. G. Harrenstein, gereformeerd predikant te Amsterdam sprak een feestrede uit waarin een overzicht werd gegeven over 't werk dat door het Genootschap is verricht. Spr. sprak vooral zijn voldoening uit over het werk in Indonesië en de West. In de namiddag werd het spel „Een Bijbel, een Wereld" opgevoerd, waar na verschillende buitenlandse gasten het woord voerden. Zo werd o.m. ge sproken door gasten uit België. Frankrijk, Duitsland, Japan, Pi stan, Indonesië, Canada, Amerika en Zuid-Afrika. Zij gaven een overzicht van de godsdienstige situatie van hun land. De spreker uit Tokio zei dat de Bijbel in zijn land momenteel Het aanjaagstation Het aanjaagstation aan de Provin ciale weg even buiten Zierikzee draait weer, al is het nog maar één pomp, die hier weer werkt. Natuurlijk rijn aan het gebouw, zowel als aan de in stallaties. de gevolgen van de ramp nog maar al te duidelijk te zien, maar men is toch reeds blij, dat die ene pomp tenminste in staat is de water druk in Zierikzee constant tussen de 1,7 en 2 atmosfeer te houden. Dat is voor een stad zonder hoge gebou wen voorlopig wel voldoende! Ook het terrein rond het aanjaag station is alweer wat geknapt en ©1 men hoopt binnen niet "al te lange tijd zelfs het gras weer te kunnen inzaaien en een beplanting aan te brengen. Wanneer men dan, op weg naar de Westhoek, hier weer wat fris groen en een fleurig bloemetje ziet en misschien zal ook de fontein wel weer eens spuiten zal men daarin een getuigenis mogen onder kennen van de wü tot herstel en ver nieuwing, welke ook de leiding van liet waterleidingbedrijf van Schou wen-Duiveland m deze moeilijke na- rampse tijd bezielt. KAMPIOENSCOMPETITIE D.W.S. klopte Eindhoven; D.O.S. nam revanche op P.S.V. Om het kampioenschap van Nederland werden Woensdagavond twee wedstrijden gespeeld. In het Olympisch Stadion te Amsterdam ontving D.W.S. Eindhoven. De Amsterdammers stuurden de Lichtstad-bewoners met een lang niet malse 41 nederlaag huiswaarts. D.O.S. trok naar Eind hoven en nam met 2I revanche op de Philipsmensen voor de Zondag in eigen huis geleden nederlaag. Door de overwinningen van de Utrechtenaren en de Amsterdammers hebben ale vier poegen vier pun ten uit evenzovele wedstrijden. Er is dus momenteel volop spanning in de kampioenscompetitie. De stand luidt: P.S.V. D.W.S. Eindhoven D.O.S. 4 1 11—11 6— 8 6— 8 Op een tiende seconde na is P.S.V. Woensdagavond op eigen terrein in de wedstrijd tegen D.O.S. aan een ge lukspel toe geweest. Franssen gaf een harde schuiver in de uiterste linkse hoek van het bijna 20 minuten aan een stuk onder vuur genomen D.O.S.-doel. Deze keer kon geen en kele Utrechtenaar er nog iets aan doen; ook doelman Van Bakkum niet. Toch "ging het feest van dat gelijk spel met door, want scheidsrechter Bronkhorst floot wel, maar voor het einde, juist voordat de bal de doeliyn was gepasseerd Voor P.S.V. een sneu, maar voor het dappere D.O.S. zeker wel ver dienerresultaat. In de 27e minuut nam P.S.V. de leiding door een doelpunt van Dillen. Twee minuten later bouwde DOS een snelle aanval op, waaruit achtereen volgens Luyten, Lammers en Visser inschoten. Twee keer had Steiger kunnen redden, de derde keer lukte hem dat Riet: 11. D.O.S. moest het na rust van uitvallen hebben. Zo ge beurde het, dat D.O.S. in de 23e mi nuut een vrije trap mocht nemen, die zeker vijf keer werd ingeschoten, tot dat Luyten aan al het geharrewar een resoluut einde maakte en doel trof (1—2). In de wedstrijd tegen D.W.S. nam Eindhoven in de 14e minuut een voor sprong door Louwers. De bezoekers hadden op dat ogenblik de D.W.S.-ers hun wil opgelegd. Wel kwamen de Amsterdammers er steeds beter in, maar de rust kwam toch met de stand 11. Kort na de thee was het Koot, die de partijen op gelijke voet bracht. De Eindhovenaren waren nauwelijks van de schrik bekomen of een „best-seller" is, waarvan per jaar gemiddeld twee millioen exemplaren worden verkocht. En dit terwijl de Christenen daar slechts een kleine minderheid vormen. Hoewel Pakistan een Mohammedaans land is wordt de Bijbel daar ook openlijk gelezen en verkocht. Alle sprekers spraken hun {(rote voldoening- uit over de grote nvloed die van de bijbelvertaling uitgaat. De namiddagsamenkomst werd bij gewoond door H. M. de Koningin, die door de aanwezigen luid werd begroet. rechtsbuiten Pitters had de Amster dammers zowaar de leiding gegeven (21). D.W.S. dat de overwinning rook, trok verwoed van leer en smaakte het genoègen, dat Koot na 17 minuten ae stand op 31 kon brengen. Een kwartier later zorgde de watervlugge Vonhoff voor de eindstand (41). „Melk-oorlog" op til? „Prijsverhoging overbodig" De heer J. Pel, directeur van de Coöperatieve fabriek van melkpro ducten „De Volharding" te Nijkerk, heeft verklaard, dat hij een prijsver hoging van de melk volkomen overbo dig acht. De heer Pel zeide dat hij de melk aan het Westen van het land een cent goedkoper zou kunnen leveren en dan nog goede winsten zou kunnen maken. In het Westen van het land krijgen de melkveehouders reeds een hogere prijs voor hun melk dan de boeren elders in het land, voegde de heer Pel er aan toe. En daarmee is dan de strijd tegen de melkprijsverhoging begonnen. De fabriek van de heer Pel levert aan vier melkslijters in Baarn welke gemeente in het Westelijk consumptie- gebied ligt zijn consumptiemelk nog tegen de oude prijs. De andere melk slijters in Baarn zijn daardoor nu ge dwongen hun melk ook tegen de oude prijs te blijven leveren. De directeur van ,.De Volharding" wil zelfs in be paalde Gooise gemeenten vergunning zien te krijgen om goedkope melk door middel van straatventers te laten verkopen. H\j zou in dit verband ook consu mentencoöperaties willen oprichten. Brazilië startte met grote overwinning Het tournooi om het wereldkampioenschap In Zwitserland is Woensdag- een begin gemaakt met het eindtournooi om het wereldkampioenschap voet bal. De officiële opening geschiedde te Lausanne, waar de Zwitserse Bondspresident Rubattel het rijfde tournooi om 't wereldkampioenschap voor geopend verklaarde. Dit ge beurde voor het begin van de wed strijd tussen Frankrijk en Zuid Sla- vie, welke door ongeveer 30.000 toe schouwers werd bijgewoond. Vier wedstrijden werden deze eer ste avond gespeeld in de achtste fi nales. De uitslagen luidden: Lausanne: FrankrijkZuid Slavië 0 -1 (01). Bern: Ui Ook haar komt roomboter toe! UruguayTsjecho -0). Zürieh: Oos- Slowakije 20 (00) tenrijkSchotland 1—0 (1—0). nève: BraziliëMexico 50 (40). Na de eerste wedstrijden van het eindtournooi om het wereldkampioen schap voetbal, luiden de standen in de groepen 1 en 3: Groep 1: Brazilië Zuid Slavië Frankrijk Mexico Groep 3: Uruguay Oostenrijk Schotland Tsjecho Slowakije 110 0 110 0 10 0 1 10 0 1 110 0 110 0 10 0 1 10 0 1 2 5-0 2 1-0 0 0-1 0 0-5 2 2-0 2 1-0 0 0-1 0 0-2 MENING VAN HOOFDREDACTEUR SPORTKRONIEK: Om een winnend Nederlands elftal te krijgen. Het nieuwste nummer van dé „Sportkroniek", het officiële orgaan van de K.N.V.B., bevat een artikel van do hoofdredacteur van dit blad, de heer J. Moorman, waarin deze een lans breekt voor de invoering van een sys teem van prof-voetbal. Men zou volgens hetgeen de heer Moorman voor stelt uit Nederlands voetballers dè 30 beste spelers moeten aanwijzen en tot profs uitverkiezen. Hij schrijft verder onder meer het volgende: „Die 30 uitverkoren spelers te vinden zullen zij stellig zijn moeten van het keurslijf teursbepalingen worden vrijgesteld. De K.N.V-B. moet hen in staat stellen zich enige jaren uit hun beroep los te maken, zich geheel aan voetbal te wyden en daartoe dagelijks beschik baar zijn voor hun opleiding tot top- speler...... Zij moeten voor een aan tal jaren „Bondsspeler" worden en de K.N.V.B. moet voorzien in hun huis vesting en levensonderhoud, zoals de Staat doet voor zijn soldaten Die spelers zullen in één centrum bijeengebracht moeten worden en daar vier dagen per week stelSêlmsi- tig worden getraind. Zij zulien niet uit hun qlüb gehaald moeten worden, maar daarvan lid blijven en daarvoor in de competitie uitkomen, waardoor ook het clubvoetbal op hoger peil zal worden gebracht. Zij spelen dus op Zondag voor hun club een competitie wedstrijd, Maandag rust, Dinsdag1, Woensdag, Donderdag en Vrijdag training bij de „Nederlands Elftal Club" (schrijver stelt voor de groep van spelers officieel die naam te ge ven), Vrijdagavond met verlof naar huis, Zaterdag rust. Hun training zal moeten geschie den door tenminste twee zeer kundige trainers, met grote ervaring in het buitenland, die niet slechts de theorie, maar vooral de practijk, de fijne voet balkunst volledig kunnen onderwij zen. Die trainers moeten een ruime zelfstandigheid hebben en niet wor den beschoolmeesterd door commis sieleden, die minder deskundig zijn". Aldus de heer Moorman. Moet hier uit geconcludeerd worden, dat de K.N.V.B. een omzwaai aan het ma ken is? Niet direct, want de redactie van „De Sportkroniek" staat op eigen benen, hoewel het blad officieel orgaan is. Soms bevat het blad de mening van het bondsbestuur. Of dit nu zo is, kunnen wij niet bevroeden. Voorlopig houden wij het er maar op, dat het artikel van de heer Moorman een uiting is van de ook in kringen van de bond meer en meer heersende mening, dat wijzigingen in ons voet balsysteem dringend gewenst zijn. De t.t.-races op Man. Öp het eiland Man zijn de TT-races voortgezet, welke meetellen voor het wereldkampioenschap. De uitslag van de 125cc-raee luidt: 1. R. Hollaus (Oostenrnk) met N SU, 173.64 km in 1 uur 33 min. 3.4 sec., gemiddelde snelheid 111.96 km/u; 2. C. Ubbiali (Italië) met M V Augusta 1.33.07.4, gemiddelde snel heid 111.88 km/u; 3. Cecil Sandford (Gr. Br.), metM V Augustus 1.37.35.8 gemiddelde snelheid 106.77 km/u. Het zijn niet alleen de mannen, die het gezinsinkomen verdienen. Vele meisjes en vrouwen werken op kantoren, fabrieken en ateliers even hard mee. Ook hun komt room boter toe op het broodIn kosten scheelt dat maar weinigr meer dan 'n cent per boterham - en welke huismoeder zou over dit kleine prijsverschil niet heen willen stappen? Moeders, geef het ook haar mee naar kantoor, fabriek of atelier: Zeer belangrijk. Voor allen, die meedoen aande 3e Roomboterprijsvraag In sommige bladen bevat de 3e Rooenboterprijsvraag-advertentie niet de mededeling, dat het antwoord op waag 1 moet worden gegeven in een rijmpje van ten hoogste zes regels. Wilt U er vooral om denken aan deze voorwaarde te voldoen? Generale Synode over de legervoorlichting Het Moderamen der Generale Sy node der Ned. Hervormde Kerk heeft hét volgende medegedeeld: Dezer dagen is een bespreking ge houden tussen de minister van Oorlog en het Moderamen der Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk naai- aan leiding van het kerkelijk schrijven over legervoorlichting oji de scholen. Het onderhoud verliep in een geest van openheid en wederzijds begrip. De minister acht voorlichting op de scholen ter wille van de opbouw van het kader gewenst, maar met de be zwaren tegen verschillende vormen van propaganda wordt reeds enige tijd ernstig rekening gehouden. Te vens wordt er naar gestreefd met het oog op toekomstige vakbekwaam heid, waar mogeirjk, de verplichte diensttijd vruchtbaar te maken. Ove rigens zal omtrent incidentele geval len. alsmede omtrent nieuwe ontwik kelingen op dit terrein het betreffen de overleg kunnen worden voortgezet. Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- dervloeibareD.D.D. I De jeuk bedaart, de ziektekiemen wor den gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN J HUIDAANDOENINGEN 15 Juni 16 Juni Nederland 1951 (3i/2) 103% 103% Nederland 1948 (314) 100 100% Nederland 1947 (3%) 3 100'/, 100% Nederland 1937 3 98% 98% Dollariening 1947 3 pet. 96% 96% Investermgscertificaten 3 100>/2 100% Nederland 1962-64 3 101% 101 Ned. Indië 1937 A 3 99% 99% Grootboek 1946 3 99 99 Nat. Handelsbank 151% 152% Ned. Handelmij. 179% 180 A.K.U. 220% 224% B'ergh's en Jurgens 295 295 Calvé-Delft 184 186 HOOG EN LAAG WATER 18 Juni. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 3.05 3.30 4.11 4.37 4.51 U.+N.A.P. U.+N.A.P. 1.91 15.21 1.91 15.50 16.30 16.56 17.09 2.11 2.19 1.40 2.09 2.17 1.36 1.62 U.- 9.24 9.44 10.26 9.57 10.24 -N.A.P. 1.98 2.17 2.32 1.58 1.80 U.—N.A.P. 21.50 2.15 22.10 2.34 22.50 -2.49 22.30 1.76 22.45 1.99 l. „Hebben die drijvende schotels de schepen kwaad gedaan?" vroeg Kappie. „Dat niet", antwoordde de zeerob, „maar de zeelui varen er ook in een grote boog omheen; we moeten niets van die dingen heb ben! Alsof het niet genoeg is. dat de wereld eerst door vliegende schotels in op schudding is gebracht, krij gen we nu ook nog eens de drijvende uitgave!" „Ik denk. dat het vliegen de schotels zijn, die na de ,ucht. de zee gaan verken nen". merkte een der zee lui op, „Toen ik op die route voer heb ik zelf ge zien. hoe zo'n ding rood gloeiend uit de lucht kwam neersuizen en sissend op het water plofte". „Best mogelijk", zei een ander, „maar waarom ver kennen ze dan alleen de Zuidelijke zee? Waarom verdwijnen ze spoorloos, zo dra ze naar het Noorden zijn gedreven?" „Ik zou het niet weten", antwoordde de zeeman, „en ik wil het niet onderzoeken ook. Zolang die dingen er drijven, vaar IK niet meer naar het Zui den!" Een algemeen instemmend gemompel volgde. „Bah!" riep Kappie, „wat zijn jullie ja voor ke rels? Bang voor schotels, die nog niemand hebben kwaad gedaan!" „Omdat we ze niet de gelegenheid hebben gege ven!" antwoordde de oude zeerob, „we blijven ze ver uit het vaarwater!" „Wel," zei Kappie opstaande, „ik laat me niet door die verhalen afschrikken. Vandaag nog ver trek ik met een lading naar het Zuiden!" En ver baasd nagestaard door de aanwezigen, ging hij heen. Kon. Ned. Hoogovens 174% 174% Unilever 329% 335% Ned. Kabelfabriek 204% 204% Philips 249% 256% Wilton-Feijenoord 190 190% Billiton 342 Kon'. Petroleum Mij. 491% 502% Amsterdam Rubber 87% 88% Holland Amerika Lijn 147 148% Kon. Paketvaart 136 138% Rotterdamse Lloyd 125 125 Ned. Scheepvaart Unie 138% 139% Stv. Mij. Nederland 137% 139% H.VA. 125% 125% Deli Mij. 117% 120% Bank van Ned. Gem. 4% 109 108% Bank van Ned. Gem. 0 5-10 125% 126% Centrale Suiker 187% 188 Kon. Mij. De Schelde N.B 138 138 Baltimore-Ohio 21% New York Central 23% 23% Pennsylvania 16% 16% Anaconda 37% ?7% Bethlehem Steel 67% 68% General Motors 70% 71% Intern. Nickel 4iys 42% Kennecott 80% 81% Republic Steel 56% 57% U.S. Steel 47% 48% North American Cy. 22% Midcontinental 84% 88% Shell Union 92% 94% Tide Water 21% 21% AKU 4% 144 BEURSOVERZICHT. Kon. Olie, die de laatste dagen Ver waarloosd werd, is Woensdag sterk op de voorgrond getreden. Er bestond goede kooplust en het hoofd fonds steeg gemakkelijk van 491 tot 503. De mededelingen ln de jaarvergadering (vooral de spoedige betaalbaarstelling van slotdividend en bonusaandeel per 30 Juni a.s.) waren reeds tot de beurs doorge drongen en vormden voor de beroepshan- del aanleiding een stukje mee te nemen. Ook de andere internationale fondsen werden hierdoor gestimuleerd, in de eer ste plaats Philips die zich verder her stelde en ruim 7 punten aantrok tot 257. Unilever en AKU verbeterden circa 4 punten. Vooral tegen slot leefde de belangstel ling weer op en de leidende industriefond sen verlieten de markt op het hoogste peil van de dag. Prolongatie 2','2 pet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8