Tweede Kamer werkte zich door nieuwe ruilverkavelingswet heen Het bezoek van Churchill en Eden aan president Eisenhower BOEKEN van Brahma OUD-VERPLEEGSTER WAS AAN OPIUM VERSLAAFD DONDERDAG 17 JUNI 1954: PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT VRIJDAG EINDSTEMMING Geen enkele van de ruim 20 amendementen aangenomen Minister Mansholt had Woensdagmiddag in de Tweede Kamer reden zich trots op de borst te slaan. Na enkele dagen van ingewikkelde debatten, waarin het amendementen, wijzigingen van amendementen en nota's van wijziging regende en ieder lid op zijn qui vive moest zijn om het spoor niet bijster te worden, had hij de nieuwe ruilverkavelingswet door de Ka>- mer geloodst. Dat wil zeggen: men is met de beraadslagingen gereed ge komen, De eindstemming volgt Vrijdagmiddag vandaag kan de bewinds man niet in het parlement aanwezig zijn omdat men eerst nog eens wil nagaan, of er door de wirwar van veranderingen geen vergissingen in het ontwerp geslopen zijn, doch vast staat, dat het aangenomen wordt. Er lagen op een gegeven ogenblik in de twintig amendementen. Een deel ervan nam minister Mansholt geplooid naar eigen opvattingen over. Een an der deel werd als gevolg van zijn overtuigingskracht ingetrokken en voor zover er toen nog amendementen over waren, werden zij verworpen. Geen enkele bracht het tot de aan vaarding. Niettemin is de tekst van de nieuwe ruilverkavelingswet, ver geleken met de aanvankelijke opzet, op een aantal punten ingrijpend ver anderd. Gedurende het gehele debat ging het eigenlijk om deze verande ringen. De heer Egas (P.v.d.A.) opende de stoet van hen, die amendementen te rug namen. Hij trok een amendement in, dat beoogde in de Qentrale Cultuur Technische Commissie in elk geval één eigenaar-gebruiker, één overpach- ter, één pachter en één landarbeider zitting te doen hebben en wel, omdat de minister inmiddels besloten had in het desbetreffende artikel de bepaling op te nemen, dat in de commissie de eigenaren, de pachters en de landar beiders vertegenwoordigd zullen zijn. De kous niet af Daarmede was echter de kous nog 826 Volgens de volgelingen van Brahma ligt het middelpunt van de wereld onder de koepel van de grote tempel te Benares. Daar ligt een koperen plaat, waarin drie stiften zijn beves tigd die de dikte hebben van een bij- enlijf en ongeveer 50 cm hoog zijn Volgens de legende plaatste Brahma bij de schepping der wereld om een van de drie stiften 61, schijven van zui ver goud. De onderste schijf was de grootste en elke volgende van de 68 schijven was kleiner dan de vorige. Xh't is de befaamde pyramide van Brahma, die het begin en het einde der wereld aangeeft. Want Brahma had opdracht gegeven deze 6//, in grootte afnemende, schijven volgens zijn vaste en onveranderlijke wetten naar één van de twee andere lege stiften over te brengen. Daarbij mag echter slechts één schijf tegelijk wor den verplaatst en er dient voor ge zorgd te worden dat nimmer een kleinere schijf onder een grotere komt te liggen. Bij de verplaatsing der schijven mogen alle drie de stiften naar eigen inzichten worden bruikt. Wanneer de pyramide van gouden schijven geheel is af gebroken en weer is opgebouwd op een der andere stiften, dan zullen tempel en koepél, maar ook de gehele wereld met een donderslag vergaan, want dit zal het einde zijn van alles. Indien deze be- schrijving van de opgave van Brah ma niet duidelijk genoeg is, kunt U 6Jf steeds kleiner wordende cirkels van karton knip pen en deze in het midden doorboren. Vervolgens slaat U in een plank drie grote spijkers en plaatst de 61, kar tonnen schijven op een van de spij kers, waarbij U er voor zorgt dat nimmer een kleinere schijf onder een grotere ligt. De twee andere spijkers staan leeg. Met gebruikmaking van de twee lege spijkers gaat U de kar tonnen pyramide stuk voor stuk af breken, doch wélke verwisselingen U ook toepast, nooit mag een kleinere schijf onder een grotere komen te lig gen. Wanneer dan de pyramide in de zelfde volgorde rond een van de an dere spijkers weer is opgebouwd, heeft U de opdracht die Brahma zijn priesters gegeven heeft, vervuld. U kunt hieraan natuurlijk wél be ginnen, doch U zult de puzzle nooit tot een einde kunnen brengen. De eerste schijf vergt slechts één hande ling, maar het verplaatsen van de tweede schijf eist twee handelingen, het overbrengen van de eerste drie schijven vraagt vier handelingen en zo verder. Als ge deze regel hebt ont dekt, zal het blijken, dat het aantal handelingen opklimt volgens een meetkundige reeks, zodat U bij de 6i,ste schijf evenveel handelingen zult hébben verricht als er graankor rels voor de vakjes van het schaak bord werden gevraagd. We hebben dat vroeger al eens berekend op 18.1,1,6.71,.',.973.709.551.615. Indien U één handeling per seconde zoudt ver richten, zou met dit spelletje 58 dui- zend-bïllioen jaren gemoeid zijn, wan neer U althans dag en nacht zonder ophouden schijven van de ene spijker naar de andere zoudt overbrengen. Waaruit U kunt zien, dat de Brah manen niet voor niets de oneindigheid der wereld in dit simpele puzzletje hebben gesymboliseerd. Maar nu we toch in India vertoe ven, moeten we toch ook onze aan dacht eens schenken aan de ijzeren zuil van Koetoeb die de wetenschap voor raadselen plaatst. Daarover morgen. H. Pétillon. niet af, want de heer Engelbertink (K.V.P.), gesteund door zijn partijge noot Droesen, verzette zich heftig te gen het artikel in zijn nieuwe formu lering. De heer v. d. Heuvel (AR.) achtte de wijziging onnodig en de heren Bie- wenga (A.R-) en Den Hartog (V.V.D.) vonden haar onduidelijk. Hoe heb ik het nu?, vroeg de minister. Het is mijn bedoeling geweest aan een ver langen van de Kamer tegemoet te ko men en nu ondervind ik zulk een oppositie. Die tegenkanting kwam in elk geval niet van de heren De Rui ter (C.H.), Haken (C.P.N.) en Von deling (P.v.d.A doch deze afgevaar digden gaven de bewindsman een rug- gesteuntje. Dat hielp. Het door de minister gewijzigde artikel werd z.h.s. aangenomen. De heer De Ruiter^ (C.H.) kwam met een verandering in zijn amende ment op de proppen, doch daaraan kleefde zo vele fouten van haast-werk, dat de voorzitter hem in overweging gaf eerst maar eens rustig naar de juiste tekst te zoeken. Na verloop van enige tijd stelde de heer De Ruiter een nieuwe formulering voor (de Ka mer was intussen doorgegaan met de behandeling van de andere amende menten), die de goedkeuring van de heer Mansholt kon wegdragen. De heer Biewenga (AR.) beleefde aan de handhaving van zijn amende ment om de toewijzing van gronden aan openbare lichamen te beperken van max. 5 procent tot max. 3 pro cent van de in het blok opgenomen onroerende goederen, weinig plezier. De minister had het al ernstig ont raden. Hij bestreed het nog eens met het argument, dat de wet al voldoen de waarborgen biedt voor de belan gen van de landbouw. Het amende ment werd verworpen. Schoorvoetend en nadat aan enkele kanten druk op hem was uitgeoefend nam de heer Engelbertink een amen dement terug, waarin een andere aan duiding gegeven was omtrent de prijs van kavels, die aan openbare lichamen zullen worden toegewezen. Zo sneuvelden er nog meer amen dementen. Vreemde historie Een vreemde geschiedenis beleefde de Kamer aan het slot van de mid dag. De heer Biewenga (AR.) trok een amendemenrt in, dat voorgeeft, dat de minister slechts tot uitvoering van een afgestemde ruilverkaveling mag overgaan, indien zich daarvoor hébben verklaard drie-achtste van het aantal stemgerechtigden of drie-acht ste van de oppervlakte der inge brachte gronden. Het ontwerp noem de lagere getallen. Aangezien de mi nister de in dit amendement neerge legde gedachte in het wetsontwerp had overgenomen, achtte de heer Biewen ga het niet langer nodig. Maar tegen het nu veranderde wetsartikel rees bezwaar bij de heer Vondeling (P.v. d.A.). die op zijn beurt een amende ment voorstelde om de oude wetstekst te herstellen. Het was mede onderte kend door de heer Engelbertink (K. VP.), die het verdedigde tegen een aanval, die de heer Biewenga er op richtte. Maar niet alleen de heer Bie wenga was tegen het ook door de heer Egas (P.v.d.A.) verdedigde amen dement. De heren Den Hartog en De Ruiter (C H.) verzetten zich er even eens tegen. De minister was ook niet bereid op de oorspronkelijke tekst te rug te komen. Hij had de meerderheid van de Kamer aan zijn zijde, want het amendement Vondeling werd ver worpen met 37 tegen 25 stemmen. Ik dubbel Een van de vrouwelijke socia listische afgevaardigden ver wekte Woensdagmiddag in de Tweede Kamer enige verwar ring en veel hilariteit door een voor haar toepasselijke verspre king. Bij een stemming riep een der commiezen-griffiers luid haar naam af: „Mevrouw Ploeg- Ploeg" klonk het. „Tegen-tegen", antwoordde zij- Deze abusievelijke verdubbe ling deed de stemopnemers even verwonderd opkijken. Er werd één tegenstem voor haar geno teerdEn de Kamerleden hadden evenveel plezier. vvvws/vvwvwvvvwvvwyv Duitse jongeren krijgen instructies. Voor bezoek aan Nederland De Westduitse jeugdherbergcentrale in Detmold. heeft er bü alle Duitse jongeren op aangedrongen zich bij een bezoek aan Nederland kies te gedra gen- In Nederland, zo wordt gezegd, be staat duidelijk de wil om in goede na buurschap met de Westduitser te le ven, doch de Duitse jongeren dienen wel te bedenken, dat ook Nederland in de oorlog zeer heeft geleden en dat de gebeurtenissen uit die tijd nog niet door alle Nederlanders zijn vergeten. Amsterdamse tramtarieven omhoog B. en W. van Amsterdam hebben aan de raad voorgelegd de tram ta rieven opnieuw te verhogen. Een overstapje komt dan van 15 op 20 ct. Hilversumse dame beleefde nachtelijk avontuur Dinsdagnacht heeft een bewoonster van een villa aan de Sweelincklaan te Hilversum de schrik van haar leven gekregen. Zij werd wakker door ge stommel, stond op, en zag op het por taal een man' lopen, die plotseling het volle licht van een zaklantaarn op haar lichtte. „Ga liggen of ik schiet", riep de in breker. Toen de dame echter begon te gillen en de man ook op een andere kamer iemand hoorde toesnellen, nam hij ijlings de vlucht- De minister van binnenlandse zaken, prof. dr L. J. M. Beél, en de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot Ier/den te Ouwerlcerk en Nieuwerkerk kransen op de grawen der rampslachtoffers. (Voor verslag zie pag. 2). Vlaardingse logger aangevaren Dinsdagnacht is de Vlaardingse motorlogger „Voorwaarts" op de Noordzee aangevaren door een Kat- wijkse logger. Het schip liep aanzien lijke schade op in de midscheeps. De viaardingen 115 heeft de „Voor waarts" op sleeptouw genomen en de haven van Aberdeen binnengesleept, waar het Woensdagavond in aange komen. NAAR SANATORIUM VERWEZEN Werkte met valse recepten. „Dit is een geval van een oud-ver pleegster, die verslaafd is geraakt aan verdovende middelen en daardoor het gevoel van het mijn en dijn heeft verloren", dit zei de Officier van Justitie, mr W. K. Baron van Dedem, Dinsdagochtend voor de Amsterdam se rechtbank, over de 51-jarige mej. A. G. F. uit Amsterdam. Op verschil lende tijdstippen in 1953 en 1954 heeft verdachte receptenformulieren weggenomen, ingevuld met het re cept 15 cc opium en ondertekend met een valse handtekening. De Officier zei weinig heil te zien Woensdagmorgen werd te Goes een schilderijen-tentoonstelling geopend, wélke georganiseerd is door het co mité Huldeblijk Z.L.M.". De ten toonstelling werd geopend door de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate. Op de foto v.l.n.r.: mr W. C. ten Kate, de voorzitter van het comité „Huldeblijk Z.L.M., de heer J. H. Roose en de adjunct-directeur van de gemeente-musea te Amster dam, de heer H. L. C. Jaffé. Foto P.Z.C.J WAT DENKT MEN IN WASHINGTON Wordt de gaping in het geallieerde front gesloten? (Telegrafisch van onze correspondent). Washington, 16 Juni Churchill en Eden vliegen volgende week Don derdag (24 Juni) naar Washington. De bijna 80-jarige Britse premier en zijn minister van buitenlandse zaken zullen aldaar met president Eisenho wer en minister Dulles de gespannen politieke situatie bespreken. Dit bericht is in de loodzware atmosfeer, die nu reeds wekenlang in Washington hangt, ontvangen als een welkome windstoot. Hoewel minister Foster Dulles zich gisteravond in een persconferentie uitputte om te beto gen, dat men aan dit bezoek geen al te bijzondere betekenis moet hechten, spreken Amerikaanse diplomaten binnenskamers onomwonden hun vreugde uit over de komst van Churchill en Eden. Men ziet in dit bezoek: 1. De onmiskenbare aanzegging door het Westen aan Moskou en Pe king, dat het geallieerd geduld ten aanzien van de communistische tac tiek te Genève op 24 Juni ten einde Het bewijs, dat Groot-Brittannië zich thans ten volle bewust is van het grote gevaar, voortspruitend uit een afbrokkeling van de Westelijke posities in Zuid-Oost-Azië; 3. Dat het Britse kabinet thans be reid is, Dulles' doctrine van een „ge meenschappelijke actie" op haar me rites te bestuderen. Nog twee mogelijke consequenties van de komende besprekingen doen zich voor: 4. Het is zeer goed mogelijk, dat de vervaarlijke gaping in het geallieerde front, welke door de communisten te Genève zozeer kon worden uitgebuit, nu zal worden gesloten. Reeds spreekt men van de mogelijkheid, dat de com munisten een „tot hiertoe en niet verder" zal worden toegeroepen. 5. Ook ziet het er naar uit, dat op nieuw aandacht zal worden besteed aan een gemeenschappelijk Engels- Amerikaans optreden met het doel, de nog vrije Aziatische naties te steu nen bij de verwezenlijking van hun ambities in de richting van groter economische zelfstandigheid. Het bezoek van Churchill en Eden aan Washington roept ook problemen op, met name ten aanzien van de re actie van regering en parlement van Frankrijk. In dit verband wordt ter stond gedacht aan de mogelijkheid van hernieuwde pressie van Washing ton op Parijs om de Europese Defen sie Gemeenschap nu eindelijk te ver wezenlijken. De vraag rijst eveneens, wat de re actie van ae communisten zal zijn op het dramatisch besluit van de Britse regeringsleiders om de Amerikaanse president en minister van buitenland se zaken te bezoeken. In Washington overheerst intussen de indruk, dat dit bezoek een belang rijke mijlpaal zal zijn in het gealli eerd streven, het initiatief in de diplo matieke en ideologische strijd tegen de communistische tegenstander te heroveren, en voorts ook, dat men thans die maatregelen zal kunnen overwegen, met behulp waarvan ver dere tegenslagen als in Indo-China kunnen worden voorkomen. in een gevangenisstraf. Daarom vroeg hij, in overeenstemming met het psychiatrisch rapport, een geld boete van honderd gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar, al'smedè onder 'toézichtstel- ling 'van de Centrale Vereniging voor Geestelijk Gestoorden,-met -de bijzon dere bepaling dat de verdachte zich zal laten opnemen in het sanatorium te Santpoort om een psycho-thera- peutische behandeling te ondergaan ter ontwenning van het opiumge bruik. Uit het verhoor van de als getui ge gehoorde arts, G. F. H. W., bleek, dat de dokter zijn patiënten kleine hoeveelheden opium voorschreef, noodzakelijk voor haar gezondheids toestand. Een groter gebruik was niet verantwoord, omdat daardoor haar lichamelijke toestand sterk achteruitging. De officier noemde verdachte „een psychotische per soonlijkheid", die zich reeds eerder op een dergelijke wijze in het bezit van verdovende middelen had gesteld. De als getuige gehoorde apotheker, die de recepten had afgeleverd, zeide geen argwaan gekoesterd te hebbn, omdat de gestolen recepten behoor lijk waren ingevuld, ondertekend en geparafeerd. De rechtbank had het verzoek van de raadsman deze zaak niet open baar te behandlen, wegens „bijzon dere omstandigheden" van zqn cliënt, afgewezen. Wel stond de rechtbank toe, dat de verdediger zijn pleidooi met gesloten deurën zou houden. De rechtbank zal op 30 Juni a.s. vonnis wijzen. UIT DE SALAMANDER-REEKS. De roman Zuid-Zuid-West van Al- bert Helman heeft thans in de Sala mander-reeks (N.V, Querido's uitge versmij Amsterdam) de negende druk beleefd en ongetwijfeld zullen velen opnieuw geboeid worden door deze jeugdroman van de veelzijdige schrij ver. In „Zuid-Zuid-West" stelde Hel man herinneringen op schrift aan zijn geboorteland Suriname. In dezelfde reeks verschenen „Vin cent Haman" van Willem Paap en „De meester van de Laërtes" van F. C. Terborgh. „Vincent Haman" verscheen voor bet eerst in 1898 en is lange tijd „doodgezwegen", wellicht omdat de satire op de mooischrijverij in de da gen der Tachtigers niet bepaald ge waardeerd werd. Bij de tweede druk in 1936 schreef Menno ter Braak een uitvoerige inleiding bij dit onge twijfeld ook in onze dagen nog bijzon der interessante boekwerkje. „De meester van de Laërtes" is de ti tel van een der vier verhalen, die van de auteur F. C. Terborgh. onder deze titel in herdruk verschenen. In een boeiend, helder proza weet deze schrij ver te verhalen. Tenslotte ontvingen wjj uit de Salamander-reeks „Zelfpor tret van J. F. en ander proza" door H Marsman De dichter Marsman her kent men ook in dit zuivere, eerlijke prozawerk, hetgeen zonder meer een warme aanbeveling betekent! Het Wereldgebeuren Overleg in Washington Ni dagen vol regen en kilte liet de zon zich even over het kas teel Windsor zien .toen daar Sir Winston Spencer Churchill werd geïnstalleerd als ridder in de orde van de KousenbandDe bijna tach tigjarige was gehuld in de traditio nele scharlaken mantel en hij droeg de gepluimde hoed, welke bij de ce remoniële dracht hoort. Hij schreed mee in de middeleeuwse ridderstoet, die zich naar de St. Georgp Kapel bewoog, waar de nieuwe Ridaer plechtig zijn banier ophing. Tijdens de dienst in de kapel zong de bejaarde strijder het lied mee, waarin de woorden voorkomen: „Gordt Gods wapenrusting aan". Churchill was onder de indruk hij zag er bleek en ernstig uit. On getwijfeld is dit een groots moment geweest in het leven van de man, die meer dan wie een symbool is van 't oude Engeland, dat zich wil handha ven tot in een verre toekomst. Nog altijd heeft hij de rust niet kunnen vinden, die hij tenvolle heeft verdiend. Over enkele dagen zal hij zich met minister Eden naar Wash ington begeven om president Eisen hower te ontmoeten. De perschef van het Witte Huis verklaarde, dat het een ontmoe ting tussen vrienden zou zijn en dat er geen bepaald program voor de besprekingen was opgesteld. - Intus sen heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dul les op een persconferentie wel enkele onderwerpen genoemd, die aan de or de zouden komen. Zo gaf hij onder meer toe, dat het Europees Defen sieverdrag zou worden bekeken. Zoals bekend moet het uitgesloten worden geacht, dat het verdrag in de Franse Nationale Vergadering wordt aangenomen. Het is mogelijk, dat men te vV ash- ington besluit nog eens extra druk op dé Fransen die notabene zelf de uitvinders van de E.D.G. zjjn!: uit te oefenen in de hoop, dat er toch in de Franse Nationale Vergadering nog een meerderheid voor net ver- di-ag bijeengeschraapt kan worden. Maar veel waarschijnlijker is het toch, dat Washington andere wegen wil gaan bewandelen, die tot hetzelf de doel als de E.D.G. moeten leiden, namelijk de opname van Westduitse divisies in het Westeuropese defen- Wegen, die het voor Frankrijk en mogelijk ook voor Italië gemakkelij ker zullen maken tot de vereiste mi litaire samenwerking met West Duitsland te komen. Het gerucht wil, dat deze gewijzig de houding van Washington ook al in Moskou zou zijn voorzien en dat men daar de Franse ambassa deur Louis Joxe een gewichtige me- deling zou hebben gedaan. Het departement van buitenlandse zaken te Moskou zou aan Joxe te ver staan hebben gegeven, dat Rusland geen oppositie zal voeren tegen de op richting van een zelfstandig West- Duits leger en evenmin tegen het op nemen van dat zelfstandige leger in de Noord-Atlantische verdedigings organisatie. Men heeft zich te Parijs afgevraagd wat Rusland daarmee voor kon heb ben en men neemt thans aan, dat Rus land van twee kwaden de beste wil kiezen. De klemtoon moet hier vallen op het woord „zelfstandige' De Russen zouden de opname van de West-Duitse strijdkrachten in de E.D.G. zien als een onverbrekelijke band en ze zouden de opname van een enigermate afgeronde en complete Duitse strijdmacht in de N.A.V.O. slechts als een losse band beschouwen. Een band, die in de toekomst eerder losser dan steviger zou worden. Overigens is de Russische suggestie te Parijs met groot wantrouwen ont vangen, want men voelt daar hele maal niets voor een nieuw Duits na tionaal leger. Juist om dat te verhin deren heeft men destijds in Parijs de E.DfG. uitgevonden en ongetwijfeld zal bij de a.s. besprekingen van Chur chill en Eden die verhindering ook op de voorgrond staan. Welke weg men te Washington ook zal inslaan, het zal stellig niet de weg naar een nieuw Duits nationaal leger zijn. Geen douane-beambte. Door ons bericht van gisteren over de arrestatie op een Maastrichts geld wisselkantoor werd ten onrechte de indruk gewekt als gold het hier de aanhouding van een douane-beambte. Het betreft echter de chef van een particulier geldwisselaar. Julius Raab in Londen. Julius Raab. de Oostenrijkse kanse lier, is Woensdag op uitnodiging van de Britse regering per vliegtuig naar Londen vertrokken voor een officieel bezoek van drie dagen aan Engeland. Madurodam. de miniatuurstad In Den Haag verwacht de millioenste bezoeker sinds de opening in 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5