LiMe Rampslachtoffers van Nieuwerkerk en Ouwerkerk herbegraven Zeeuwse Almanak Geef op VADERDAG SCHILDERIJEN-EXPOSITIE IN KERK TE GOES GEOPEND BEZOEK H. M. DE KONINGIN AAN HET RAMPGEBIED Chefarine „4" doel wonderen! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 JUNI 1954 INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEDEN Minister Beel legde krans namens de Nederlandse regering Grijs hingen de wolkenvelden gasteren over Nieuwerkerk en Onwerkerk, Het was alsof ze de sombere ernst van deze büzondere dag voor de beide zwaar getroffen dorpen wilden accentueren. Sombere ernst want zowel in Nieuwerkerk in de morgenuren, als des middags in Ouwerkerk kwam men tezamen voor een droeve plechtigheid: de herbegrafenis van de ramp slachtoffers, die juist hier in zo groten getale te betreuren zijn. Het waren indrukwekkende plechtigheden. Indrukwekkend om de aan wezigheid van zovelen uit de dorpen zelf en van daar buiten, indrukwek kend ook door de tegenwoordigheid van minister Beel als vertegenwoor diger van de landsregering, maar indrukwekkend vooral door de ontroe rende eenvoud, welke het geheel kenmerkte. Wat een aangrijpend tafereel daar onder die grijze lucht, waaruit de mot regen nu en dan neersijpelde: een klein kerkhof op een enorme zand vlakte met op de achtergrond de cais sons, die Ouwerkerk's naam door de ganse wereld bekend gemaakt hebben en óp dat kerkhof al die honderden belangstellenden, autoriteiten en ver wanten, geschaard om de graven, waarin de slachtoffers hun laatste rustplaats vonden. Een rij vrachtwa gens. die men hier anders druk in de weer kan zien om ook de woestenijen rond Ouwerkerk weer een normaal aanzien te geven thad front gemaakt, de chauffeurs achter hun stuurwielen gezeten. Ook zij brachten een eerbie dig saluut aan de doden. Tevoren hadden reeds vele verwan ten bloemen op de graven van hun dierbaren gelegd. In Nieuwerkerk was de belangstel ling overigens nog massaler. Zeker enige duizenden stonden hier in een wijd carré om de ruim 200 graven ge schaard. Herd ertkingsd ienst De dag begon met een herdenkings dienst in de kerk van Nieuwerkerk. die vanzelfsprekend te klein was om allen te kunnen bevatten. Drie school lokalen had men nog ingeschakeld en door middel vari luidsprekers en een versterkingsinstallatie met de kerk verbonden, Kwart over tien begon de klok te luiden en even na half elf betraden de autoriteiten het kerkge bouw: de minister van binnenlandse zaken, dr L. J. M. Beel, als vertegen woordiger der regering, de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de leden van Gedeputeerde Staten de heren C. Ha melink en C. Philipse, de commandant van de Rijkspolitie in het district Mid delburg majoor W. H. van Ballegooij- en de Jong, de commandant van de Rijkspolitie te water majoor Silver uit Vlaardingen. burgemeesters uit de omtrek, de burgemeester van Ensche de, een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur van Amsterdam en vele anderen. In deze dienst gingen drie predikan ten voor: ds. M. G. Westerhof, Ned. Herv. predikant te Nieuwerkerk, ds. J. B. Bel, predikant der Geref. ge meente te Krabbendijke en ds- D. Bremmer,. Geref. predikant te Brui- nisse. Ds. Westerhof sprak naar aanlei- Advertentte HAfTlER hand Gelei Een vorstelijke handverzorging ding van het tekstwoord: „Zalig zijn de doden, die in den Heere sterven De tweede spreker, ds. Bel, ging uit van het verhaal van de Gallileërs, wier bloed door Pilatus vermengd was met het bloed van hun offerande (Lukas xni). De Heiland zeide in dit verband: „Indien gij u niet bekeert, zo zult gij vergaan". Ds. Bremmer had tot tekst gekozen het woord uit Hosea VI: „Hij heeft verscheurd en Hij zal ons genezen. Hij heeft geslagen en Hij zal ons ver binden". Toespraak dr. Beel Na de rouwdienst werd voor de kerk de lange stoet .geformeerd, die achter de baar van een „onbekend slachtoffer" naar de begraafplaats schreed, waar eerst minister Beel en daarna de Commissaris der Koningin aan het graf een korte toespraak hiel den, gelijk zij ook des middags in Ouwerkerk zouden doen. Di- Beel zeide, dat aller gedachten in de eerste plaats teruggaan naar de slachtoffers zelf en naar de bange uren van die rampzalige Februari dagen. De doden rusten thans temid den van hen. die hun lief waren. Maar ook gaan de gedachten uit naar de nabestaanden, tot wie spreker na mens de regering nogmaals woorden van innige deelneming richtte- Moge zij in vertrouwen op God de kracht vinden weer verder te arbeiden. Uit naam van de regering legde de mi nister tenslotte op beide kerkhoven een met linten in de nationale kleu ren getooide krans op het graf. Jhr De Casembroot sprak namens het Provinciaal Bestuur woorden van troost tot de nabestaanden, die hij eveneens de kracht toewenste om sterk in het geloof voort te arbeiden, daarbij handelende in de geest van hen, die het leven lieten In Ouwer kerk zeide de Commissaris nog in het bijzonder getroffen te zijn door het gevoel, dat op deze dag alle rangen en standen wegvielen, gelijk ook dit het geval was in die dagen, toen sen aantal Ouwerkerkers in het droog ge bleven deel van het dorp onder. de moeilijkste omstandigheden wilden samenwerken om te redden,, wat er1 te redden was. Toen heèft men de gogde zijde van de mens leren kennen. Spre ker eindigde met de woorden: „Wat de toekomst brenge moge, mij geleidt des Heren hand"- In beide gemeenten legde vervolgens een lange rij van af gevaardigden van velerlei organisaties voorafgegaan door de gemeentebestu ren kransen en bloemen op het graf. In Nieuwerkerk sprak ds. M. v. d. Klis, Chr. Geref. predikant in Zierik- zee, een slotwoord, alvorens de plech tigheid te beëindigen met het Onze Vader. In Ouwerkerk ging ds. E. P. Kuin, Ned. Herv. predikant, na Schriftle zing voor in gebed. Rouwdienst Ouwerkerk In de noodkerk van Ouwerkerk leidde ds. Kuin' tenslotte nog 'n rouw dienst, welke eveneens door alle auto riteiten werd bijgewoond. Een deel van de belangstellenden moest ook hier in nog een ander lokaal worden" ondergebracht- Ds. Kuin zeide, dat het deze dag was alsof een boek werd gesloten. Een hoofdstuk ligt achter ons en eén nieuw gaat beginnen. Aan het slot van het boek Prediker wordt gezegd: „En verder mijn zoon, weest gewaar schuwd" en „Vreest God en houdt Zijn geboden". Zo geldt dit ook in on ze dagen, aldus spreker. God met ons dan staan wij nimmer meer al leen. Eendrachtig elkander als broe- der en zuster troostend zullen wij de weg moeten gaan doen bouwend aan een nieuwe toekomst. Advertentie. Een zestigtal personen uit adopte rende plaatsen, zal Maandag a.s. een bezoek brengen aan Waarde. De gas ten worden om 11 uur in café Kloet ontvangen, waarna zij bü de inwoners der gemeente de maaltijd zullen ge bruiken. Om half drie is cr een bij zondere raadsvergadering, waarbij o.m. ook de plaatselijke adoptiecom missie aanwezig zal zijn. Tijdens deze vergadering zal een blijvende herinnering aan de hulpver lening worden aangeboden, welke be staat uit eèn perkament, waarop de MONSTER. ,.Een brutaal oranje.monster" Met deze woorden werd vorige week in onze krant een dragline op het land van wethouder Kleppe te Scherpenis- se beschreven. Een brutaal oranje- monster, dat diepe voren trekt door de vruchtbare bodemEn nu is er ter redactie een brief binnengeko men van een dragline-machinistdie het jammer vindt, dat zijn mooie ma chine met een brutaal monster werd vergeleken. „U weet toch nog wél, dat de draglines zich prachtig geweerd hebben bij het dijkherstel?" zo schrijft hij. -En wat de herverkaveling be treft: het personeel van de machines voelt de argumenten van de betrok ken boeren heus goed aan, maar toch moet het zijn werlc-opdracht uitvoe ren Het is te begrijpen, dat onze brief schrijver een beetje verdrietig is. Ten slotte gaat hij dagelijks met de grom- mende werktuigen om. Maar we kun nen hem verzekeren, dat we noch de draglines noch het personeel in een ongunstig daglicht wilden stellen. Voor en na de ramp hebben wij bij allerlei grote werken dragline-machi nisten aan het werk gezien en daar bij grote bewondering voor hen en hun machines gekregen. En daarom op deze plaats: excuus, heer dragline-machinist! Wij zullen Uw werktuig niet meer in een mon sterachtig beeldspraak betrekken! wapens der adopterende gemeenten voorkomen. Na de vergadering bezich tigen de bezoekers de gemeente en het dijkherstel. GRENSKANTOOR. Het Benelux-grenskantoor te Re- tranchement is thans opengesteld van des morgens 8 uur tot des avonds 8 uur- WIELERRONDE. De sportsupportersclub te Yerseke organiseert op Zaterdag 26 Juni a.s. een ronde van Yerseke. Dit is geen gewone koers, maar een, waaraan uit sluitend kan worden deelgenomen met „gewone" fietsen. Plaats van start en aankomst is de Bernhardstraat. KOEIEN. De ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen te Sint Janstéen waren weer actief. Zij wisten dezer dagen de hand te leggen op twee koeien, die in de richting van de Belgische grens werden gedreven. De smokkelaars zelf maakten echter gebruik van het nachtelijk duister en namen de benen. PARIJS. De reisvereniging „Prins Hendrik" te Axel trok onlangs voor een drie daags bezoek naar de Franse lichtstad. Natuurlijk ontbrak Versailles niet op het programma. De deelnemers, die over de reis zeer te spreken waren, vonden een bezoek van drie dagen eigenlijk toch maar kort.... VALSE RIJKSDAALDER. Bij het agentschap van de Neder landse Bank te Middelburg vond men een vals muntbiljet van een rijksdaal der in een geldstorting van de P.T.T. Het waardeloze biljetje is aan de po litie ter hand gesteld SUCCES. De Coöperatieve Landbouwvereni- ging „Eiland Walcheren" te Middel burg heeft op de in Rotterdam ge houden tentoonstelling van de „Na- co-brouw" een succes behaald. Haar inzending brouwgerst verwierf in de Maasstad namelijk een 2e prijs. Te Breskens reed in de nacht van Dinsdag op Woensdag een personen auto door een hoek van café ,J)orps- ziclit". De foto toont de zwaar be schadigde auto. Provinciale weg thans verbeterd Reeds geruime tijd is er geklaagd over de toestand van de provinciale weg op Schouwen in de z.g. Klom- :eul. De provinciale waterstaat ft dit weggedeelte enige hon derden meters thans van een keu rig wegdek voorzien, zodat nog voor het vreemdelingenseizoen de weg naar het Westen in orde is gekomen. Advertentie Zo was 't vroeger En nu? het allerbeste - iets werkelijk fijns- zo'n grote doos Vergadering werknemers N.V. De Hoop Terneuzen Overleg met directie werd noodzakelijk geacht In „La belle Vue" te Temeuzen werd Woensdagavond een vergade ring gehouden, belegd door de „Unie- Industrie" (de samenwerkende orga nisaties van werknemers in fabriek matige bedrijven) en de werknemers van de betonwarenfabriek N. V. „De Hoop". Na een voorafgaande inlei ding door een der bestuurders werd van gedachte gewisseld over de loon- betaling. Met name werd besproken de loonbetaling aan de verwerkers van de specie en de sjouwers. Eveneens werden besproken de tarieven en de verhouding tussen directie van de N. V. „De Hoop" en de fabriekscommis- sie. De conclusie van de zeer rustig verlopen vergadering was, dat een be spreking met de directie over diverse punten alleszins noodzakelijk werd geacht, waaruit een geregelder over leg met de vakbonden dient voort te vloeien. Doctoraal examen. "Geslaagd aan de R.K. economische Hogeschool voor het doctoraal exa men sociale wetenschappen de heer W. Dusarduyn te IJzendijke. Auto reed door hoek van café te Breskens. In de nacht van Dinsdag op Woens- riaê omstreeks half één ramde een per sonenauto, bestuurd door A, C. uit Uzendyke, de gevel van café „Dorps- zicht" aan het Spuiplein te Breskens. De auto had eerst enige boompjes op het Spuiplein omver gereden en reed vervolgens door een hoek van het café. De bestuurder, die naar later bleek, licht gewond was, verdween in het nachtelijk duister. Woensdagmorgen werd hy door de politie in zijn woning te IJzendijke aangetroffen en werd hij aan een verhoor onderworpen. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. HET BOERENLEVEN Lofwaardig initiatief van het comité Huldeblijk Z.L.M." In de wandelkerk van de statige eeuwenoude Maria Magdalenakerk te Goes is tot en met volgende week Zaterdag een aantrekkelijke schilderijen- expositie ingericht, welke een beeld geeft van het boerenleven. Niet de boer zoals de kunstenaar in de zeventiende eeuw hem zag als een vrolijke klant, doch de boer als werker. Een vijftigtal doeken van oudere zowel als jongere schilders, in bruikleen afgestaan door het Stedelijk Museum te Amsterdam, geven in grote verscheidenheid een indruk, hoe kunstenaars uit Nederland, België en Frankrijk en levend in verschillende tijden, het boerenleven heb ben gezien. Men vindt er werken van Israëls, Jacob van Strij, Decamps, Permeke, e.a. naast Charley Toorop en Jan Sluyters. Ook een tekening van Vincent van Gogh ontbreekt niet op deze tentoonstelling. Door de goede belichting in dit kerkgebouw komt het geheel goed tot zijn recht, terwijl do keuze van de schilderijen zodanig is, dat zij ook voor de niet-kunstkenner begrijpelijk zyn„ Voorts zijn in enkele vitrines een aantal fraaie reproduc ties van voorstellingen uit het boerenleven, voorkomend in het Breviarium Grimani uit de bibliotheek der S. Marco te Venetië, ingezonden door de Prov. Bibliotheek, tentoongesteld. Woensdagmorgen werd deze expo sitie in tegenwoordigheid van een aantal genodigden officieel geopend. De heer J. H. Roose, voorzitter van het „Comité Huldeblijk Z.L.M.", dat het initiatief voor deze tentoonstel ling nam, sprak een welkomstwoord, waarin hy ook het tot stand komen van deze expositie ontvouwde. Ge stimuleerd door de Z.L.M., die in de ze dagen haar grote landbouwten toonstelling in Goes houdt, was men tot de overtuiging gekomen, dat ook Goes zelf verplicht was een prestatie te leveren, om hierin de waardering voor de Z.L.M. en het gehele agrari sche leven tot uiting te brengen. Hier bij is men o.a. tot een schilderijenten toonstelling gekomen, waarvoor aller- wege grote medewerking werd ont vangen. Spreker dankte Kerkvoogdij •Naar Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Renesse Reeds werd gemeld, dat Koningin Juliana het plan Heeft op 21 en 22 Juni a.s. een werkbezoek aan enkele plaatsen in het rampgebied te bren gen. Nader vernemen wij, dat de Ko ningin des morgens van Soestdijk naar Dordrecht zal rijden, waar zij met het WieWrechtse veer zal over varen naar 's-Gravendeel. Daar zal zij .worden begroet door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Bezoe ken worden gebracht aan 's Graven deel, Strijen en Numansdorp. In Nu- mansdorp zal de Koningin de ope ning van het nieuwe gemeentehuis bijwonen. Hierna gaat de tocht per „Piet Hein" verder naar Den Bommel, waar de Koningin een bezoek zal brengen aan een nieuw boerenbedrijf om ken nis te nemen van het landbouwher- stel. Te Oude Tonge wordt bij het monu ment voor de slachtoffers van de ramp een krans gelegd. Na Oude Tonge komt Nieuwe Tonge aan de beurt, waar 'n schouw wordt gehouden van de nationale en inter nationale hulpverlening. Bij de Gala these sluis ligt de „Piet Hein" ge reed om de Koningin over te varen naar Noord-Brabant, waar zij te Willemstad voet op Brabantse grond zal zetten. In dit gebied worden Ftf- naart, Klundert en Willemstad oe- zocht. H.M. de Koningin zal overnachten op de „Piet Hein De volgende dag 22 Juni. zal zy een bezoek aan en kele plaatsen op Schouwen-Duiveland brengen. De bedoeling is, dat H.M. zich m de eerste plaats op de hoogte stelt van de vorderingen bij het land- bouwherstel en van de toestand op maatschappelijk gebied. Te St. Phi- lipsland wil zij voorts1 nog in het bij zonder van haar belangstelling voor het wederopbouwwerk in het alge meen doen blijken. Hoewel een definitief programma voor Zeeland nog niet is vastgesteld, kan voorlopig toch wel worden mede gedeeld, dat de koningin omstreeks half tien met de „Piet Hein" te Zijpe zal arriveren om vandaar uit een tocht over Schouwen-Duiveland te maken. Nieuwerkerk. Ouwerkerk en Renesse worden in net programma opgenomen. Via de Westhoek zal de Koningin vroeg in de middag Burgh- sluis bereiken, waar dan inmiddels het koninklijk jacht „Piet Hein" ook zal zijn aangekomen. H.M. zal de lunch aan boord gebruiken. Tijdens de vaart naar Anna Jacobapolder zal zy spreken met de maatschappelijke werksters, die op het ogenblik op het eiland haar moeilijke taak vervullen. Met het bezoek aan St. Philipsland zal H.M. de Koningin ditmaal, haar tocht door het Zeeuwse rampgebied besluiten. Het gouden jubileum van de Veilingsver. „Zuid-Beveland" Voorziiter J, Q. C. Lenshoek koninklijk onderscheiden Tijdens het diner dat het bestuur van de jubilerende Veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes in hotel „de Korenbeurs" aan een aantal autori teiten aanbood, heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, mededeling gedaan van de benoeming van de neer J. Q. C. Lenshoek tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Commissaris spelde persoonlijk de heer Lenshoek de versierselen, verbonden aan deze Kon. onderscheiding, op de borst. Voorts bood tijdens dit diner de bur gemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de gouden erepenning van de stad Goes aan de veilingsvereniging aan. Mijnenveegoefening. „Bandeau X" begonnen. Gisteren is in het gebied van de Schelde en nabij Oostende de gealli eerde mijnenveegoefening „Bandeau X", waarvan wij reeds melding maak ten, begonnen. Zij duurt tot 25 Juni en er nemen in totaal 30 tot 40 Bel gische, Britse, Nederlandse en Portu gese schepen aan deel. De leiding van de oefening berust bij de Admiraal- Benelux, Schout by Nacht P. T. Burghart. Britse marine-eenheden en vlieg tuigen van de RAP leggen mijnen, di rect waarna de geallieerde mijnenve gers in actie komen om deze bedrei ging op te ruimen en een ongestoor de scheepvaart te verzekeren. Na af loop der oefening brengen de schepen een bezoek aan Antwerpen, Rotter dam en Amsterdam. van de Ned. Herv. gemeente voor het spontaan ter beschikking stellen van deze unieke ruimte, het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, de heer H. Pie- ters. bibliothecaris van de Prov bi bliotheek te Middelburg, de heer De Dreu van gem. werken voor de inrichting en voorts het Prov. bestuur "JftSEtttSSl. adj. «ree- teur der Gem. musea te Amsterdam gaf vervolgens nog een uiteenzetting over het karakter van deze tentoon stelling. Het is verheugend te consta teren, dat evenals in de 14de en loae eeuw, ook in de 19de eeuw en tegen woordig, de kunstenaar de boer weer heeft ontdekt als werker, waardoor begrip en waardering voor diens werk wordt aangekweekt. Dit is ook het doel van deze tentoonstelling. Wanneer dit gelukt, zal deze tentoon stelling geslaagd zijn. Hierna was het woord aan de bur gemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate voor de officiële opening. Nu ra deze dagen al wat materieel is, zo hoog op de troon is gezeten, moet ieder streven om ook het ideeele zyn plaats weer te doen innemen, worden toegejuicht. Er is een keer ten goede te constateren. Door reizende ten toonstellingen e.d. wordt de bevolking meer kunst-minded gemaakt. Het be grip musea als kunstpakhuizen heeft afgedaan. Nog veel te weinig komt echter de kunstrijkdom van ons land onder de ogen van ons volk. Daarom juichte de burgemeester het thans genomen initiatief toe. Hij hoopte dat vele bezoekers het geëxposeerde op zich zullen laten inwerken en zullen beseffen, dat de mens bij brood al leen niet leven kan. De burgemeester sprak ook de wens uit, dat deze ex positie er toe zal leiden, dat er voort aan jaarlijks iets van onze nationale kunstschatten hier te zien zal zijn. Na de opening maakten de geno digden onder leiding van de heren Jaffé en Pieters een rondgang over deze tentoonstelling. De expositie zal voor het publiek geopend zijn op 17. 18 en 19 Juni van 1012 en 18.30 uur en van 21 t.m. 26 Juni van 1—8.30 uur. TEGEN PUNEN on GRIEP. 20TABLETTEN *85 c< MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Blossom time", (14 Jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: Op treden prof. Cordoni. 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: ..Call Northside 777". (14 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Sheriff zonder angst", (18 Jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Moeder is studente", (a.l.), 8 uur. VEERE. Vandaag t. m. Zaterdag. „Het Lam metje": Expositie werken Jan Heyse, 10—12.30, 13.30—17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2