Staking in het Workoeta-kamp ging als nachtkaars uit mm Ge zo/ide Bab/'es imt émd&S'e/i; On bekciiben kaow ar bi? MONARCHISME IN BEIEREN .ZWITSAL, ü-HmnMn.nnu, JIMMY en de Bende van Bolletje Bink speciale Vaderdag - verpakking I Ik verlang niets anders meer; het is verrukkelijk! POPENTPOODT WOENSDAG 16 JUNI 1954 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURANT U OPSTAND DER VERDRUKTEN (Slot) Het prikkeldraad bleef en de straffen werden niet verminderd (door Joseph Scholmer) Het einde van de stalling komt met dezelfde spookachtige geruisloosheid als het begin, 's Avonds bolderen de eerste beladen kolenwagens van de nabü gelegen mijnen voorbij. De generaal heeft gelijk, de andere mijnen werken weer. De stakers van schacht 6 begrijpen, dat zjj aan de andere mijnen zijn gebonden. Alleen kunnen zjj de staking niet voortzetten. In de gesprekken, die op fluistertoon In de barakken van de stakers wor den gevoerd, wint de opvatting veld,dat de staking moet worden beëindigd. De gevangenen zyn terneergeslagen. Er was zo'n goede stemming voor de staking. Zij was zo populair! Zelfs invalide moesjiks kropen uit hun ba rakken en zeiden: „Geef ze van katoen, jongens, geef het deze verdoemde regering. Geen ton kolen voor het plan!" Nu zuchten zij: „We hadden ge dacht, dat jullie zolang zoudt staken, tot ze het prikkeldraad weghalen" Dlf van depressie gaat door de barakken. Wat kan men nog doen Een om de zaak te redden? Niets, hele maal niets. Ieder denkt aan de 25 jaar gevangenisstraf, die bijna allen hier als een vaste norm"kregen toebe deeld, en die nu weer met dodelijke onverbiddelijkheid voor hen staan. De gevangenen liggen 's nachts op hun strozakken en denken: wat zou men toch kunnen doen Zij g aan Als de volgende morgen 'óm Vijf uur het hoornsignaal voor „opstaan" klinkt, staan zij op en gaan naar het werk. Niemand blijft achter, het is alsof er nooit staking was. Was het DONDERDAG 17 JUNI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/S. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24L00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.: 8.00 Nieuws- en weerberichten: 8.15 Plechtige hoogmis; 9.35 Waterstanden: 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gram.; 10.03 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zie ken: 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen; 1Z.3312.40 Voor de boeren); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nieuws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Lichte muziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Strijk- kwart.; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Rotterdams Philharm. ens.; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Voordracht; 18.05 Lichte muziek; 18.35 Gram.; 18.45 Leger des Heilskwartier; 19.00 Nieuws- en weerberichten; 19.10 Gram.; 19 30 Idem.; 20.00 Radiokrant: 20.20 Ma rinierskapel; 21.00 Wonderlijke wetens waardigheden; 21.15 Gram.; 22.00 Voor dracht; 22.15 Orgelconcert; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws en SOS-be- richten: 23.15—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram.; 7.45 Gym.; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding: 9.15 Geestelijke lie deren; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.15 Gevar. muziek; 12.05 Amus. muziek; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Gram.; 12.50 „Uit het bedrijfsleven", causerie; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.; 13.25 Lichte muziek; 13.55 „De man die niet kon sla pen", hoorspel; 14.30 Sopraan en piano; 16.00 Voor de zieken; 15.45 Gram.; 16.00 Gevar. programma; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee: J. J. v. d. Laan: „Toekomstige ontwikkeling van Nieuw-Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.16 Sportproblemen; 18.25 Voor de jeugd; 18 40 Reportage of gram.; 18.45 Amus. muziek; 19.10 Gesproken brief uit Londen; 19.15 Gram.; 19.50 „Billy Gra ham, de Amerikaanse Evangelist", cause rie; 20.00 Nieuws; 20.05 Zang en piano; 20.10 Omroep orkest en soliste; 21.05 De Conferentie ln Genève; 21.10 „De Draai molen", hoorspel; 22.05 Discocauserie; 22.45 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. televisie n.t.s, 18.0019.55 Wereldkampioenschap voet bal. Engeland—België. slechts een mooie droom? Had het anders kunnen aflopen? De Sowjet- regering beschikt over het sterkste binnenlandse machtsapparaat ter wereld: een leger, dat groter is dan elk ander, een veiligheidspolitie, over wier omvang niemand Iets weet, een militie en half-militaire formaties. Had de staking anders kunnen aflo pen dan zonder wezenlijke concessies der regering? Nu fs zij ten einde, de mijnen leve ren weer kolen. De voorziening van Leningrad is niet langer in gevaar. Wat blijft er van de hele actie han gen? Het belangrijkste resultaat is het feit, dat de staking heeft kunnen plaats vinden. Zij heeft bij de gevan genen en bg de bevolking sterke weer klank gevonden. Twee maanden la ter werken in schacht 6, jonge stu denten van een mjjnbouw-academie in Leningrad voor hun practicum. „Wg hoorden gauw, dat bg werd s jullie ;estaakt", vertellen zij. „Het jven van de kolen was direct te merken. Bij ons zijn geen voorra den, er is alleen maar het plan. En iedereen weet hoe gevoelig zo'n plan Wt De staking van Workoeta wordt spoedig populair in Leningrad. Wat het treinpersoneel vertelt, wordt vlij tig verder gecolporteerd. Steeds meer bijzonderheden worden bekend. De uit Leningrad afkomstige gevange nen krijgen na enige tijd voorzichtige vragen in de brieven van hun fami lie. Een demonstratie. De staking is de eerste zichtbare gesloten demonstratie tegen de rege ring, sinds de opstand van de matro zen van Kroonstad in 1921. Zij heeft de nimbus van de onaantastbaarheid van het systeem vernield, want dit systeem is aantastbaar, zodra zijn arbeidersklasse van dezelfde metho den van de klassenstrijd gebruik maakt tegen de bovenste laag als waartoe de communisten in de „kapi talistische" landen altnd opwekken! Meer nog: de industriële productie van de Sowjet-Unie is door het plan systeem veel en veel gevoeliger voor iedere storing dan ieder ander eco nomisch systeem. In de handen van het millioenenleger der dwangarbei ders ligt tenslotte de grondstoffemn- dustrie (alleen al ongeveer 50 pro cent van de kolendelving en bijna 80 procent van de houtverzorging). Een staking, die niet alleen in Workoeta, doch alle gebieden van de M.G.B.- kampen zou omvatten, zou inderdaad het gehele gebouw van de Sowjet- economie in zijn grondvesten doen wankelen. Als voorheen De voorwaarden voor een staking z(jn onveranderd gebleven. De straf fen van de gevangenen zgn niet ver minderd, een algemene amnestie is niet gevolgd. Als voorheen leven de dwangarbeiders van Workoeta, even als dié in alle andere kampen van de Sowjet-Unie, achter prikkeldraad. Daarom zal de strijd voortgaan. Na beëindiging van de staking zijn de illegale groepen er mee begonnen de gemaakte fouten te analyseren. Zij nebben uit de fouten geleerd en hun consequenties getrokken. Begin Juni smolt in Workoeta de laatste sneeuw. Alleen in de zomer is het klimaat een bondgenoot van de gevangene. Alleen in de zomer kunnen zjj staken. Wanneer zullen wij horen wat er in de zomer van 1954 in Workoeta is gebeurd EINDE. JKerkelijke' delegatie naar Moskou Naar w(J vernemen heeft de circu laire, die twee Hervormde predikan ten aan een aantal hunner collega's hebben gezonden teneinde hen te in teresseren voor een reis naar Moskou, op uitnodiging en op kosten van de patriarch der Russiseh-orthodoxe kerk en ter verkrijging van een dele gatie van Nederlandse kerken voor ait doel, het moderamen der Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk aanleiding gegeven zich tot een der ondertekenende predikanten te rich ten. In dit schrijven deelt het modera- men mede, dat het zich niet kan ver enigen met de voorstelling van za ken, die ln bedoelde circulaire werd gegeven omdat alleen dan van een „kerkelijke delegatie" uit Nederland wannéér de patriarch zijn uitnodi ging zou hebben gericht tot de Ned. Herv. Kerk als zodanig en de Gene rale Synode vervolgens tot het zen den van een afvaardiging zou hebben besloten. Alleen reeds om deze reden, acht het moderamen het in hoge mate on gewenst, dat predikanten van de Ned. Herv. Kerk door twee met name ge noemde Hervormde predikanten wor den uitgenodigd, aan deze oproep ge hoor te geven, op geheel zelfstandi ge wijze een visum aanvragen bij de Russische ambassade en dan als „kerkelijke delegatie tilt Nederland een bezoek gaan brengen aan Mos kou, met als doel: kennismaking met het orthodoxe kerkelijke leven al daar. Het moderamen acht dit niet de wijze, waarop een zo delicate, in ternationaal en oecumenisch uiterst gevoelige zaak dient behandeld te worden, nu de uitnodiging sterk de indruk maakt van het opzettelijk vermijden van de kerkelijke organen zoals die, welke tot taak hebben de contacten met de buitenlandse ker ken te leggen en te onderhouden. KEIZER OTTO RECIPIEERDE Prins Rupprecht nog steeds populair Na het huis Wittelsbach heeft thans het huis Habsburg weer wat leven ge bracht in de Beierse politiek. In de landdag te München werd vandaag door een socialistische afgevaardig de de vraag gesteld of de regering van plan was iets te ondernemen tegen de werkzaamheid van Oostenrijkse mo narchisten op Beiers gebied. De afgevaardigde doelde daarbij op aartshertog Otto van Habsburg, die zich thans metterwoon gevestigd heeft in het dorpje Pöcking aan het meer van Stam berg, ten zuiden van München. De antimonarchale woord voerder had er aanstoot aan genomen, dat de vroegere troonpretendent, dele gaties uit Oostenrijk zou hebben ont vangen, waarbij hij met „majesteit" en met „keizer Otto" zou zijn aange sproken. De Beierse ministerpresident Ehard, stelde de republikeinen gerust met de mededeling, dat er nog maar twee delegaties bij Otto waren ge weest, namelijk een groep Stiermar kers in hun typische bergkleding en een groep Tirolers, die terugkeerden van een bedevaart in het Beierse. Otto heeft bij zijn vestiging aan de oever van het Alpenmeer plechtig be loofd, dat hij zich zou onthouden van alle acties, die de Beierse gastheren in moeilijkheden zouden kunnen bren gen. Èhard verzekerde, dat de aarts hertog tot dusverre zijn woord heeft gehouden en dat van enige „monar chistische drijverij" niets gebleken is. De Beierse republikeinen zhn in ster ke mate waakzaam geworden tegen een herleving van nog sluimerdende monarchistische gevoelens in hun land nadat onlangs de vroegere Beierse kroonpretendent Rupprecht van Wit telsbach bij zijn tachtigste verjaardag als een heuse Vorst gevierd werd. Rup precht geniet in Beieren nos een zeer grote rrtate van popul >g altijd ïfariteit. Artver*<- ttte Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten 100. Jimmy stond daar uiterlijk als een geslagen hond voor de chef van de dievenbende. Hij knikte een paar maal timide. „Ikik begrijp wat u van me ver langt". zei hij stamelend. „Ik heb 't spel gespeeld en ik heb 't verloren. Maar om nou m'n leven te besluiten als bankrover, dat is toch wel wat veel gevergd. wantDe man met het ronde hoofd liet Jimmy niet eens uitspreken. Hij rees overeind en bulderde hem toe: „Je hebt geen keus. stommeling. Je móet. Als je weigert haal ik deze handle over en voordat je het weet plof Je in een modderput die dieper is dan de diepste put, die je ooit van je leven gezien hebt. Nou wat heb je te zeggen? Heb je je al bedacht?" Jimmy deed alsof MJ ineenkromp onder deze woorden. Hij keek even heel angstig naar de vloer, alsof hjj bang was op staan de voet door het luik te zakken. „Heb medelijden, heer", riep hij toen uit, terwijl hij op zijn knieën zonk op de manier, zoals hij dat wel eens in de bioscoop haa gezien. „Ik beloof u, heer, dat ik zal doen wat u wenst. Beveelt u slechts en ik zal het uitvoeren, maar schenk mijn zoon en mijn vriend Potlood het leven Ik smeek het u". De chef van de roversbende knikte heel tevre den en ook de man met het snorretje glimlachte ver genoegd. maar Moppie Meubel zat Jimmy argwanend aan te kijken. Hij boog zich naar de chef over en fluis terde hem iets in het oor.... Zondag is het Vaderdag. Vadec zélf zal dit misschien niet zo belangrijk vinden. En weet je waarom niet? Omdat hij een echte vader is en dus meer aan jullie en moeder denkt dan aan zichzelf. Dat weet moeder het beste Maar die weet óók. dat vader het in zij'n hart toch wel leuk vindt, als hij een cadeautje krijgt Koop daarom gerust die prachtige doos King's Cross van 50 of 100 stuks. Dat zal een verrassing voor hem zijn! Want deze dozen zijn nu extra feestelijk door de Vader ként King's Cross en weet dus dat ha een .echt goede Virginia sigara is. Je zult zien boe bij bij is! De sigaret met het grootste aantal vaste rokersl 10 ilub 40 d. 20 itub 80 d. I 50 stuks t 2.- 100 stuks I. 4.- -V», IN SPECIALE VADERDAG.VERPAKKING *k wil U even laten weten, hoe ik over Castella Parels denk. Ik wou er eerst niet eens mee wassen. Maar toen ik het dan toch eens deed, stond ik er werkelijk verstomd van, zo schoon was alles geworden. Ik meen de, dat ik altgd een heldere was had, maar toen kon ik het verschil zien. Ik verlang niets anders meer. Het is gewoonweg ver rukkelijk. U hebt zeker voldoening van Uw werk, dat verneem ik tenminste van alle kanten! Zo schrift ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten, die zij bereiken met Cas- U ülicgl nu. door de was heen! tella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men. zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed. dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis HOOG EN LAAG WATER 17 Juni. U.+NJV.J». U.+N.AJ?. Vlissingen 2.26 1.87 14.45 1.90 Terneuzen 2.50 2.07 15.14 2.10 Hansweert 3.29 2.15 15.54 2.17 Zierikzee 3.58 1.36 16.20 1.37 Wemeldinge 4.11 1.62 16.33 1.63 U.N.A.P. U.—N.A.P. 8.45 2.03 21.13 2.11 9.06 2.22 .49 2.38 .22 1.62 21.34 2.30 22.13 2.46 21.49 1.72 rHuimtow 1 MARY BURCHELL 32. „Misschien vragen ze je, of je ooit enige reden had. om haar van neiging tot zelfmoord te verdenken". „O, maar niemand die haar kende, zou daaraan ooit gedacht hebben! Er is maar één antwoord mogelijk", riep Fiora uit. „Nan leefde geheel en al voor het tegenwoordige en... voor zichzelf. Ze piekerde nooit over de dag van morgen... of iets anders. Ik kan me niemand voorstellen, die minder aan zelfmoord zou denken dan juist zij". „Dat is waar. Luca„ en ik zijn voor nemens, hetzelfde te zeggen". Fiora kreeg een onbehaaglijke in druk van deze woorden. Her was im mers geen kwestie van hetzelfde te zeggen, maar 't kwam er op aan de waarheid te spreken. „De gedachte aan zelfmoord zal dus wel gauw ter zijde worden geschoven" ging Adèle voort. Waarop Fiora liet volgen: „Dan blijven nog ongeluk of moord", 't Klonk bijna wreed-brutaal. „Juist. We weten, dat het geen moord was..." „Maar Adèle" riep Fiora ttoaal onthutst uit. „Vroeger Ob de avond heb je precies het tegenovergestelde beweerd". „Ik had het mis ei- ben van mening veranderd", verzekerde Adèle kalm, alsof 't in een geval gelijk dit er min der op aan kwam.i dus moeten we al het mogelijke doen, om de ongeluks theorie zo stevig mogelijk te maken". „Ja", gaf Fiora weifelend toe, zich afvragend, waar dit alles op zou uit lopen. „Lucas vertelde me, dat je op de vraag van de brigadier, of je Nan ooit de wens om de toren te beklimmen had horen uiten, e mdig „neen" had gezegd. Je voeg er niet bij, dat ze in jouw bijzijn nad verklaard, er voor geen geld op te zullen gaan". „Ik vond geen aanleiding... om dit juist op dat ogenblik te vertellen", zei Flora, die zich geleidelijk in een door haar niet gewilde positie voelde drin gen. „Juist op dat ogenblik?" herhaalde Adèle. „Bedoel je, dat er een ogenblik zou kunnen komen, dat je dat feit wel zou vermelden?" Fiora beet zich op de lippen en zei toen: „Ik heb tenminste geen enkel besluit genomen, om het n i e t te doen Adèle". „Dat is jammer", sprak Adèle lang zaam „want ik kwam juist hier om je dat te vragen". „Adèle!" riep Fiora, onthutst door zoveel openhartigheid. Een ogenblik van drukkende stilte volgde od die hartekreet, maar toen bracht ze er, met enige moeite uit: „Ik zal niet her halen, wat Nan gezegd heeft". „In geen enkele omstandigheid?" „In geen enkele omstandigheid". „Dank je wel, kindlief", zei Adèle, blijkbaar erg opgelucht door deze toe zegging. Er kwam een lieve glimlach op haar gezicht' en ze zag er nu weer zo „gewoon" uit, dat Fiora even een brok in de keel voelde. „Nu ga ik maar", ging Adèle voort, „Je zult wel erg moe zgn". „Moe, maar helemaal niet slaperig" antwoordde Fiora, schouderophalend.' „Als het „inquest" maar eerst over is, zullen we allemaal wel beter sla pen", sprak Adèle kalm, waaruit Fio ra begreep, dat zg thans als een na tuurlijke bondgenote werd schouwd. Voor ze echter enige geraaktheid daarover had kunnen tonen gesteld dat ze dit had willen doen, boog Adèle zich over haar heen en kuste haar zo teder, dat ze er diep van ont roerde. „Wel te rusten Adèle-lief. Alles komt wel weer in orde, daar ben ik zeker van", zei Fiora, meer ernstig, dan lo gisch. Toen ging Adèle heen en kon Fiora nadenken over de situatie, waarin ze zich zelf had gebracht. De volgende morgen vertrokken him vgf gasten. En waarschijnlijk waren gasten nooit meer verheugd, afscheid u. kunnen nemen, noch gastheer en gastvrouw meer ingenomen met hun vertrek Alleen Barbara had wellicht wel een beetje spijt, maar een atmosfeer van spanning en drama was per slot van rekening toch niets voor haar. Toevallig hoorde Fiora haar nog op het laatste ogenblik tot Lucas zeg gen: „We zien elkaar wel weer ui Londen, jongenlief. Daar hebben wij altijd pret gehad. Voorlopig heb ik genoeg van plattelandstragedies". Lucas' antwoord verstond Fiora niet, maar wel zag ze hem nogal ver strooid lachen. Ze vroeg zich af, of hg nu ook aan de „pret" te Londen zou denken, dan wel of zijn gedach ten heel ergens anders waren en hij met die glimlach slechts zijn vreugde over Barbara's vertrek wilde maske- Wat de Fentimans betreft, zij sche nen enerzijds bedrukt over het ge beurde, anderzijds opgelucht omdat ze konden weggaan. Fiora kwam aldra tot de slotsom, dat de ogen schijnlijk zo innig geliefde Nan voor hen niet slechts dood en koud, maar reeds in alle opzichten verleden tijd was! De Cheans gedroegen zich mense lijker. Millie kuste Fiora hartelijk en uitte de hoop, dat ze elkaar nog eens zouden ontmoeten „zodra we alle maal deze ellendige geschiedenis te boven zijn". Fiora gaf een of ander beleefd-conventioneel antwoord, of schoon ze zich geen omstandigheid kon indenken, waarin zg en Millie Chean elkaar tot beiderzijds genoe gen zouden terugzien. Ten slotte reden de verschillende auto's weg en daalde een buitengewo ne rust op Brierley Manor neer. „Wat ziet hier er alles nu vredig uit!" riep Fiora spontaan tot Lucas, de enige die met haar bij de voor deur was gebleven om het vertrek van de gasten gade te slaan. „Je bedoelt zeker, dat het prettig is, die bende hier niet overal meer te horen kakelen", zei hij glim lachend. „Dat niet alleen", antwoordde ze, even 't voorhoofd fronsend om te be denken, wat er nog méér zou zijn. „Niet?" vroeg hij nieuwsgierig. „Wat verder?" „Ik geloof", hernam ze enigszins schuldbewust, dat het iets met die arme Nan te maken heeft, die er nu óók niet meer is". Hg bleef een poosje zwijgen en keek, tegen de deurpost leunend, uit over het prachtige landschap, dat door een opening tussen de bomen zichtbaar was. „Nan hoorde hier absoluut niet thuis", zei hij langzaam. „Hoezeer we ook de manier, waarop zij heengegaan is, mogen betreuren, zou het dwaasheid zijn, te beweren, dat Brierley er niet bij zal winnen. Zie daar wat je op dit ogenblik óók moet voelen: de zekerheid, dat met Brier ley alles weer in orde is". Fiora beet zich op de lippen. Ze wist, dat hij gelijk had, maar er scheen iets stuitends in, het onder woorden te brengen. „Het moet toch wel vreselijk zijn, zo door niemand betreurd te sterven". Glimlachend wendde hij zich naar haar om. „Niet piekeren", zei hij. „Zoiets zal jou niet kunnen overko men". „Wat bedoel je daarmee?" „Dat jij een van de zeldzame men sen bent die van nature liefhebben en liefde wekken. Zulke mensen worden altijd diep betreurd, als hen dat soms kan troosten!" „Lucas je zegt af en toe de gekste dingen", lachte ze met een tikje pro test. „Waarom denk je, dat je zoveel van me afweet?" „Och, als je wat opmerkingsvermo gen hebt, zie je zulke dingen meest al bijna dadelijk. Ik wist na vier-en- twintig uur al dat je van d:e soort was. Tom Harmon behoort er ook toe", liet hjj er, wat onverwacht op volgen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9