Finland beleefde een zeer felle verkiezingscampagne Dodenschepen - het enige dat men van Cheops terug vond NIEUWE SCH00LGELDWET SCHEPT MOEILIJKHEDEN B.L.0. DRIE WEKEN VACANTIE VOOR JONGEREN GEVRAAGD WOENSDAG 16 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 SCHULDEN WERDEN AFGEDAAN. Geblindeerde Russische treinen rijden op Fins grondgebied (Van i correspondent) De Oostgrens, die Finland met de Sowjet-Unie gemeen heeft, is bijna 1300 kilometer lang. Helsinki ligt dichter by Leningrad, dan bij Stock holm. En slechts 20 kilometer van de hoofdstad, in Porkkala, waar de Sowjet een marinebasis heeft gepacht, bevinden zich de Russische ka nonnen. Geblindeerde treinen onderhouden het verkeer tussen deze ves ting die de Finse Golf beheerst en Leningrad. Toch heeft Finland, tien maal groter dan Nederland en slechts door vier millioen mensen bevolkt, kans gezien zich aan deze zijde van het „IJzeren Gordijn" te houden en eenzaam en moedig zyn democratie te handhaven. Hoe is dat mogelijk? Van internationaal standpunt be zien, bevindt het land zich in een po litiek luchtledig tussen de rode kolos aan de ene en het neutrale Zweden aan de andere zijde. Aansluiting van Zweden bij het Atlantisch Pact zou een ramp voor Finland betekenen; Moskou zou zijn huidige politiek ijlings wijzigen, hetgeen op bezetting neer zou komen. Neemt het Kremlin het initiatief tot deze stap, daartoe door Zweden dus niet uitgelokt, dan weet het, dat dit land met de Atlan tische Gemeenschap onverwijld con tact zou zoeken. Van deze even unie. ke als delicate situatie maken de Fin nen dankbaar gebruik, om met voor zichtige inachtneming van de met de Sovjet gesloten verdragen; een eigen leven te leiden. De dezer dagen gehouden parle mentsverkiezingen hebben een duide lijke kijk op de inwendige politieke verhoudingen van het huidige ogen blik gegeven. Begin December van het vorige jaar besloot president Paasi- kivi, vier maanden eerder dan grond wettelijk is bepaald, een nieuw parle ment te doen aanwijzen. De president van de Rijksbank, Tuomioja kreeg op dracht- een extra-oarlementair kabi net te vormen. Dit, door uit de rechtse partijen voortgekomen vakministers fevormde bewind heeft de laatste lie maanden zeer goede resultaten bereikt. In Februari slaagde Tuomioja er o.a. in, in Moskou een lening van 40 millioen roebel te sluiten, die in goud, dollars of een andere Westerse valuta kan worden opgenomen. De Russen zeiden tevens toe een deel van de Finse export over '54 in westerse valuta te betalen. De verkiezingscampagnes van de laatste weken zijn zo fel en intensief geweest, dat zij de aandacht van de fehele bevolking hebben getrokken, neeuw noch vorst hebben bij 't stem men een belemmerende factor ge vormd: 80% der kiesgerechtigden vol deed aan zijn plicht, tegen 74.6% in de zomer van '51. De burgerlijke partijen behielden de meerderheid en de oude, onverzoen lijke Strijd tussen de beide arbeiders groepen ontbrandde tijdens de cam pagnes zo heftig, dat men reeds, voor Onbekend stuk van Molière ontdekt Dr Theo Henusse, een Belgische arts heeft een nog onbekend werk van Molière ontdekt. Dr Henusse ikocht op de „vlooienmarkt" te Brussel voor slechts fr. 30 een naam loos boekje met gedichten uit de ze ventiende eeuw. Aanvankelijk dacht dr Henusse niet aan Molière. Het boek interesseerde hem om heel an dere redenen. Hij had namelijk vast gesteld dat in het werkje was op genomen „Le voyage de chapelle et bachaumon", een lang gedicht dat in 1663 voor het eerst was uitgegeven. Het boekje dat dr Henusse op de markt had gekocht droeg echter het jaartal 1661. Hoe kwam het, dat een werk, pas in 1663 uitgegeven reeds in 1661 in een andere uitgave te vin den was? Dr Henusse vond de ver klaring: hij had het enige exemplaar in handen van de allereerste uit gave van 1661 waarvan de overige exemplaren vernietigd waren. Toen dit geheim opgehelderd was meende dr Henusse het boek te kunnen weg leggen. Bij het doorbladeren viel zijn oog evenwel op een tweetal verzen, die hij herkende als te zijn van Mo lière, omdat men deze terugvindt in „Le misanthrope". De dokter nam toen het hele stuk door en kwam tot de conclusie dat het hier een tot nu toe nog onbekend werk van Molière betrof. Vermoedelijk werd het stuk een pastorale waarin twee herde rinnen, Iris en Philis en een herder Liris voorkomen, door Molière ge schreven om opgevoerd te worden aan een of ander hof. Om de een of andere reden werd het werk echter nimmer gespeeld. Daarom waar schijnlijk heeft Molière tal van frag menten van het werk in later be roemd geworden werken, zoals „Le Misanthrope" gebruikt. Het werk draagt sléchts het opschrift „Elo- gue" (herderszang), het is opgedra gen aan zekere Fouquet en uitge- f even „in de naam van Jezus Chris- us". Enkele Brusselse en Franse thea ters hebben reeds aangeboden het nog onbekende stuk te spelen. „Gouden Lis" voor mr. K. P. van der Mandele Gistermiddag heeft de Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper' het pro vinciale onderscheidingsteken „De gouden lis" uitgereikt aan de heer mr. K. p. van der Mandele, voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Dit onderscheidingsteken. dat slechts zeer zelden wordt verleend, kan door Gedeputeerde Staten wor den toegekend aan hen die zich je gens de provincie bijzondere verdien sten hebben verworven. de uitslagen bekend werden, met een toekomstig eenheidsfront geen reke ning meer hield. De sociaal-democra ten boekten een winst van één zetel. Met hun 54 zetels zullen zij ook in het nieuwe parlement de grootste fractie vormen. De communisten, die vanzelfspre kend door Moskou worden gesteund, zagen kans hun 43 zetels te behouden. Na 1918 heeft Finland onmiddellijk maatregelen tot betaling van zyn oor logsschulden getroffen. De prompte wijze, waarop deze schulden daarna ongedaan werden gemaakt, heeft het land tot op de huidige dag in de Ver enigde Staten een enorme goodwill be zorgd. Zware last. Na 1944 kreeg Finland een last te dragen, zwaarder dan ooit aan een volk werd opgelegd. Het werd door Rusland verplicht tot herstelbetaling van 300 millioen gouddollars, groten deels in scheepsbouw- en metaalin dustrieproducten te leveren, tegen de vooroorlogse prijzen van 1938. In acht jaar tijds heeft Finland, trouw de be palingen van het vredesverdrag na komend, zich ook van deze last weten te bevrijden. In September '52 ging de laatste trein met goederen over de grens. Nadat deze gigantische pres tatie was volbracht doemden onmid dellijk andere moeilijkheden op. In acht jaar tijds hadden nieuwe indu strieën door zware opofferingen, in vesteringen en omscholing van ar beidskrachten dimensies verkregen, die voor normale omstandigheden veel en veel te groot waren. Hoe de drei gende werkloosheid te voorkomen, door de nieuwe fabrieken, die voor '53 nog voldoende orders hadden, ook in '54 op gang te houden? Het enorme tempo, waarin onder zware druk aan de verplichtingen aan de Sovjet vol daan moest worden, plaatste de arbei ders in een zeer sterke positie, die tot hoge lonen voerde. In de hout. en houtwarenindustrie, die de voornaamste exportproducten opleveren, heeft dit zich reeds gewro ken. De lonen drukken zo zwaar op de productiekosten, dat de Finse hout industrie op de West-Europese markt bezig is haar concurrentiekracht to taal te verliezen. Men verwacht algemeen, dat so ciaal-democraten en agrariërs, die elkaar de laatste maanden even kop pig als heftig hebben bevochten, de strijdbijl zullen begraven, om even tueel met steun van de progressief li berale Finse Volkspartij een nieuw be wind te vormen. De leider der agrar riërs, Kekkonen wordt reeds als for mateur genoemd. Deze krachtige po litieke figuur heeft het grote voordeel, dat hij als goed onderhandelaar by Moskou zeer in de gunst is. Voorgevel van 't uit de lJfde eeuw da terend stadhuis van Tholen, dat mo gelijk eerlang gerestaureerd zal worden (Foto P.Z.S.) Handelaar dreigde met hooivork Wilde ruiling ongedaan maken De 25-jarige handelaar in tapijten, P. H. S. uit Roermond, is op verzoek van de Apeldoornse gemeentepolitie aangehouden wegens net plegen van diefstal met geweld. De man had vorige week, verge zeld van een collega, tapijten te koop aangeboden aan de landbouwer J. S. te Beekbergen. Er werd enige tijd on derhandeld en het eindresultaat was, dat er een regeling tot stand kwam. De kooplieden echter kwamen in de loop van de dag terug en bleken de ruiling ongedaan te willen maken. Toen de landbouwer mededeelde, dat hy hiervoor niet voelde pakte een der kooplieden een hooivork en kwam dreigend op de boer af. De laatste zette het op een lopen om assistentie te halen bij zijn bu ren. Tijdens zijn afwezigheid drongen de mannen snel de woning binnen en haalden er de kleden uit. Toen de landbouwer, die inmiddels met zyn buurman was teruggekomen, trachtte de mannen tegen te houden, kwam P. H. S. weer met de hooivork op hem af. De man, die bekend heeft schuldig te zijn aan de gepleegde fei ten. zal voor de Officier van Justitie te Zutphen worden geleid. Friese tweeling maakt het goed Naar wij vernemen blijft de toe stand van de Friese tweeling zich na de operatie gunstig ontwikkelen. Er hebben zich tot nu toe geen bijzon dere complicaties voorgedaan. Maandag heeft H.M. de Koningin, vergezeld van prinses Margriet een bezoek gebracht aan de speeltuin „Oud-Vaarden" waar zij de uitzen ding van de ,J5uroyisie", verzorgd door de Nederlandse Televtsiestich- ting .heeft bijgewoond. KAMERCOMMISSIE OORDEELT Compensatie gewenst voor schoolbesturen De vaste commissie uit de Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de ontwerp-school- geidwet. Vooral op grond van prac- tische overwegingen konden verschei dene leden zich verenigen met de af schaffing en verlaging van school gelden, zoals de regering zich deze denkt, mits zij echter zekerheid zou den krygen, dat de schoolbesturen voor de derving van de inkomsten een volledige compensatie zouden ontvangen. Zy dachten hierbij met name aan de besturen van de byzon- dere scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderjvijs. Bereid heid tot medewerking wensten deze leden vooralsnog van een bevredigen de regeling van dit punt afhankelijk te stellen. Nog op een andere moeilijkheid wezen deze leden. By het bijzonder onderwijs is het regel geworden, dat nieuw gestichte scholen enkele jaren met eigen middelen in stand worden gehouden, alsvoren zy subsidie ver krijgen. Een van de middelen tot financiering tijdens die aanvangeneriode wordt ;evormd door de schoolgelden. Wor- len deze bij het openbaar onderwijs verlaagd, dan zullen ook *e bijzon dere scholen daarin moeten volgen, willen zy niet in een nadelige con currentiepositie komen te verkeren. BLAUWE KRUISEN AAN DE ZOLDERING Welke onthullingen zullen de schepen brengen (Van een bijzondere correspondent) De vorige week is voor de derde keer het gat in het gewelf ran zware blokken zandsteen, dat een of twee „dodenschepen" van pharao Cheops van de buitenlucht afsluit, geopend. Deze keer stak een journalist van „The New York Times" er een fototoestel door en maakte blindelings een paar opnamen. Men ziet op die foto's een roeiriem met een groot blad liggen op een wirwar van hout, waarvan men aanneemt, dat het afkomstig is van de ingezakte hut of het baldakijn, waaronder de koning, of liever diens ziel zou moeten plaatsnemen tydens de nachtelijke tocht onder de aarde door. Nog steeds verdiepen de Egyptologen zich in de gissingen over hetgeen er in de schepen zal worden gevonden. Veel hoop, dat de ruimte in ver binding zal staan met de grafkamer van koning Cheops, heeft men blyk- baar niet meer. Het wonderlyke blijft, dat de'ze schepen het enige zijn dat men van deze koning van ongeveer vijftig eeuwen geleden heeft terug gevonden. Wel vond men zyn naam in inscripties elders, maar noch van de pharao zelf, noch van de bezettingen die met hem werden by gezet, was tot de jongste ontdekking iets teruggevonden. De lengte van het schip, waarop men door het gat in de zoldering ziet, is ongeveer achttien meter. De Egyp tologen verwachten, dat men onder meer een borstbeeld van Cheops zal aantreffen. Op de zandstenen muren van de ruimte heeft men rode in scripties waargenomen, en op de zol dering blauwe kruisen, die sterren moeten voorstellen. Het schip, waar men op uitkijkt, was immers bedoeld voor de reis in de nachtelijke uren in het gevolg van de zonnegod Ra. Niet alleen de Egytologen zijn ge- interesseerd in de vondst bij Gizeh. Er bestaat nog altijd een grote scha re aanhangers van de „pvramide- theorie". die hierop neerkomt, dat de (rote pyramide van Cheops nooit is iedoeld als grafmonument, maar dat het een stenen getuigenis is van een sindsdien verloren gegane bescha ving. Volgens de aanhangers van de ze theorie liggen in de afmetingen van de pyramide allerlei wiskundige, geologische en astronomische bij zonderheden vast, tei-wijl het gangen en kamerstelsel van de pyramide de wereldgeschiedenis zou symboliseren tot in onze tijd. Ook de wijd verbrei de aanhangers van deze theorie zul len de onthullingen, die de doden schepen brengen, met spanning af wachten. Over een, twee weken zal men de eerste ruimte binnengaan. De twee de ruimte, die naar men aanneemt, eveneens een dodenschip van Cheops herbergt, zal men eerst in de herfst betreden. Als deze tweede ruimte, wat men nog niet zeker weet, geheel is afgescheiden van de eerste, hoopt zie blind is voor de feiten" men ook daar de merkwaardige geur waar te nemen, die de eerste nieuws- fierigen zo verrastte. De ooening van e tweede ruimte zal in elk geval door vele Egyptologen worden bijge woond. Op het ogenblik wordt de waarneming van deze geur bij de opening van de eerste ruimte "nog door verschillende geleerde betwij feld. Volgens Kamal el-Malakh, die de schepen vond, was het de bedoe ling der oude Egyptenaren, dat deze geur van hout en reukstoffen er voor eeuwig zou blijven hangen. T egenwerking Kamal el-Malakh, 34 jaar oud, is overigens in grote moeilijkheden ge raakt. Na enige tijd gefêteerd te zijn als de grote ontdekker, doen thans de oudere en hogere geplaatste amb tenaren van het Egyptische ministe rie van Opvoeding alle moeite, hem wat op de achtergrond te schuiven. De regering heeft al een commissie van vijf man benoemd, van wie Ka mal el-Malakh het laagst in rang zijnde lid is. Kamal is trouwens eigenlijk geen Egyptoloog al stu deert hij wel in de Egyptologie. Hij is architect van beroep. De contro verse is nu zo groot, dat Kamal el- Malakh steun heeft gezocht bij' de militairen. Daar komt bij, dat even na de ont dekking van de dodenschepen een „echte" Egyptoloog, dr Zachariah Ghoneim, een onaangeraakte tombe heeft ontdekt van een pharao uit de derde dynastie. Dr. Ghoneim werkte methodisch een vervallen trappenpy- ramide af. Gevraagd naar de beteke nis van de vondst van de dodensche pen zei dr Ghoneim, dat deze wel zeer belangrijk zijn. „maar hun betekenis is reeds bekend en de kennis van do denschepen zal door de boten zelf niet worden vergroot". Hy twijfelde er aan of de boten wel een belang rijke inhoud zullen hebben, en wees er op,, dat de tombe van Sakkara iets geheel anders is en dat die tom be licht zal werpen op een duistere perdiode van de Egyptische geschie denis. Daarop zei dé heer Kamal el- Maakh, dat dr Ghoneim „door jaloe- Andere leden der commissie ver klaarden zich op principiële en prac- tische gronden tegen de afschaffing van schoolgeld voor de leerplichtige jeugd, zoals in het onderwerp is voor gesteld. Deze leden waren beducht, dat door afschaffing van de school gelden het onderwijs in toenemende mate staatszaak en derhalve minder een zaak van het volk zal worden, geldregelïng verklaarde bevreesd te De tegenstanders van de school geldregeling verklaarden bevreesd te zijn voor een algehele afschaffing van school- en collegelden, voorafge gaan door een selectie-systeem van overheidswege. Zij hielden volledig vast aan het standpunt: schoolgeld naar draagkracht. Tegen een volledige afschaffing van het schoolgeld voor niet-leer- plichtige kinderen bleven enige leden ernstig bezwaar koesteren. Twee jaar geelst tegen fuivende zeeman De officier van justitie by de Rot terdamse rechtbank heeft een gevan genisstraf van twee jaar geëist te gen de 21-jarige zeeman D. S. uit Roterdam. S. was ten laste gelegd, dat hij in de periode van Maart 1949 tot Maart 1954 verschillende geldsbedragen tot een totaal van ca 2500 had ont vreemd. Voorts kwam tijdens de zit ting nog een reeks van diefstallen ter sprake, die hem niet ten laste wa ren gelegd, o.m. zes horloges, siga renaanstekers, seheerapparaten, een fototoestel, boortollen en sigaretten. De waarde van deze goederen be liep met inbegrip van die der ten laste gelegde diefstallen een bedrag van ongeveer 4500. In zijn requisitoir gei de officier van justitie, dat S., die ondanks zijn jeugdige leeftijd reeds enkele malen is veroordeeld en nog in zijn proeftijd liep, het gestolen geld had opgemaakt aan eten, dansen en uitgaan. Uitspraak op 22 Juni. Gaat koning Hoessein zich verloven Volgens het Damascener blad „Alyam" zal binnenkort de verloving bekend gemaakt worden van Koning Hoessein van Jordanië en een dochter van de Koning van Saoedi-Arabië. bezoekt thans Jordanië. Koning Koning Saoed van Saoedi-Arabië Hoessein is 18 jaar. Hij werd in Au gustus 1952 tot Koning uitgeroepen doch nam pas het bewind in handen toen hij meerderjarig werd. Zijn troonsbestijging vond plaats op 1 No vember 1952. Agent liet hond los op onwillig meisje Zaterdagavond heeft zich in de Van Baerlestraat te Amsterdam een inci dent afgespeeld, waarbij een 29-jarig meisje een ernstige beet opliep van een politiehond. Het betreffende meisje reed door een stoplicht en werd daarna aange roepen door een burger met hond. Het meisje wilde aanvankelijk door rijden, doch toen de man riep dat hij van de politie was keerde het meis je terug. Toen de agent haar pas poort wilde afnemen, protesteerde de verkeersovertreedster, en weiger de eveneens daarop mee naar het bu reau te gaan. Het meisje wilde zelfs weggaan, waarop de agent zijn bou vier op haar losliet die haar een die pe beet in de arm toebracht. Na veel aandringen kreeg de inmiddels ge waarschuwde oom van het slachtof fer gedaan, dat zij naar het zieken huis mocht om verbonden te worden. Later werd op het bureau proces verbaal tegen haar opgemaakt we gens verkeersovertreding, alsmede wegens weerspannigheid tegen de po litie. Noorwegens houding tegenover de E.V.G. Bereid tot aansluiting De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Noorse Lagerhuis, Finn Moe. heeft Dinsdag aan verslaggevers gezegd, dat Noor wegen, „onder bepaalde omstandighe den" bereid zou zijn zich bij de E-V. G. aan te sluiten. Moe. die een tweedaags bezoek aan Bonn orengt, noemde als voorwaar den, bekrachtiging door Frankrijk en uitbreiding van de E.V.G. tot Enge land en zo mogelijk de Verenigde Staten. De herbewapening van West-Duits- land is volgens Finn Moe van vitaal belang voor de Scandinavische landen die afhankelijk zijn van West-Durts- land voor de verdediging van hun Zuidelijke grenzen. Verhoogde rijwielvervoer- tarieven bij spoorwegen Op de vragen van het Tweede Ka merlid Gortzak, in. verband met het verhoogd tarief van het vervoer van rijwielen door de Nederlandse Spoor wegen heeft de Minister van Ver keer en Waterstaat a.i. het volgende geantwoord Het is juist, dat de minister goed keuring heeft verleend aan het ver zoek van de Nederlandse Spoorwegen om met ingang van 1 Juni a.s. de ta rieven voor het vervoer van rijwielen als bagage aanzienlijk te verhogen. Het vervoer van rijwielen als ba gage is voor de Nederlandse Spoor wegen steeds sterk verlieslatend ge weest. De opbrengsten uit dit vervoer dekten in de laatste jaren nog niet de helft van de kosten. Hoewel de directie van de Nederlandse Spoor wegen aan het vervoer van rijwielen als bagage het karakter van dienst betoon niet wil ontnemen, acht zij het niet laijger verantwoord, de hier boven vermelde, wel zeer ernstig ver stoorde verhouding tussen kosten en opbrengsten ongewijzigd te laten. „Verschil tussen arbeidende en stude rende jeugd moet kleiner worden" Het hoofdbestuur van Nieuwe Koers (de jongeren-organisatie van de Par tij van de Arbeid) heeft tot de Stich ting van de Arbeid het verzoek ge richt mee te werken aan het tot stand komen van drie weken vacan- tie voor jongeren beneden de 23 jaar. In het verzoek wordt o.m. gezegd dat het hoofdbestuur er zeer ver heugd over is dat na de oorlog het recht op vacantie van iedere werk nemer vrij algemeen erkenning heeft gekregen. Het meent dat nu onze economie zich volledig heeft hersteld, mede dank zij de offers var. de Ne derlandse arbeiders, de mogelijkheid ontstaat om een verdergaande verbe tering van de vacantieregeling tot stand te brengen. Ieder jaar drie weken voor leder mens om naar eigen voorkeur te be steden is een redelijke eis. die bin nen afzienbare tijd te verwezenlijken mpet zyn. aldus het hoofdbestuur. Als eerste stap naar de tot stand- koming van dit ideaal dient naar de mening van Nieuwe Koers de vacan tie van de jongeren uitgebreid te worden. Voor hun culturele ontwik keling is een behoorlijke jaarlijkse vacantie van het grootste belang. Bovendien wordt hierdoor het ver schil tussen de arbeidende en de stu derende jeugd, die over grotere jaar lijkse vacantie beschikt, verkleind, hetgeen een eis van rechtvaardig heid is. Indien enigszins mogelijk zouden deze drie weken vacantie aan eengesloten gegeven dienen te wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7