Minister Mansholt verdedigde nieuwe ruilverkavelingswet Prins Bernhard bij opening van „Cincinnati Nederland" TRUCS VALSE GULDENS MAKKELIJKER TE MAKEN DAN PESETA'S WOENSDAG 16 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AAN VERSCHILLENDE WENSEN TEGEMOET GEKOMEN Van de 19 amendementen nam de bewindsman een aantal over (Van onze parlementaire redacteur) Er lagen Dinsdagmiddag, toen de Tweede Kamer zich zette aan de ver dere behandeling van de nieuwe ruilverkavelingswet, negentien amende menten ter tafel, waarin waren neergelegd de wensen, die nog by een aan tal afgevaardigden leefden. Minister Mansholt was zo verstandig geweest in een nota van wyziging aan een aantal verlangens tegemoet te komen. Daarmede had hij voor zichzelf de weg geëffend naar een volledig succes. Want zelfs al zou de Kamer besluiten op een enkel punt nog een verande ring aan te brengen, het staat vast dat zij zich aan de nieuwe ruilverkave lingswet en nog wel met instemming zal verenigen. Het goedkeuren van de wet zullen \vy pas vandaag beleven, want Dins dagmiddag is de Kamer in haar beraadslagingen blijven steken. In een lange redevoering heeft de minister het wetsontwerp verdedigd en zijn oordeel over de amendementen gegeven. De ruilverkaveling in het algemeen besprekend, noemde hij haar een belangrijk element in de verlaging van de productiekosten. De bedoeling van de ruilverkaveling is namelyk een beter gebruik van de grond mogelijk te maken. Daarom zou zy wil zij een zo groot moge lijk succes sorteren gepaard moe ten gaan met voorzieningen op het febied van gas en electriciteit en met e verbetering van bedrijfsgebouwen. Vooral verdient het aanbeveling, zo meende de heer Mansholt, aandacht te besteden aan de^ nazorg, wanneer een ruilverkaveling tot stand geko men is. Die nazorg ligt op technisch gebied. Nadrukkelijk vestigde de minister er de aandacht op, dat bij de ruilver kaveling de vrijwilligheid op de voor grond moet blijven staan. In belangrij ke mate kan zij voorts aldus de bewindsman dienstbaar gemaakt worden aan de bestrijding van de werkloosheid. Wat het omstreden punt van de bevoegdheid voor de mi nister, wanneer er een ruilverkave ling niet vrijwillig tot stand komt, aangaat de bewindsman kan de ruilverkaveling dan onder bepaalde voorwaarden voorschrijven deelde 825 Wij zyn gewend in het tientallige stelsel te rekenen en bevinden ons daar wel bij, want we behoeven daar voor slechts de producten en sommen van alle getallen tot en met tien uit het hoofd te kennen. Er wordt dus geen grote wissel op ons geheugen ge trokken. Maar we zouden ons toch best kunnen indenken, dat iemand het tientallige stelsel als honderdtallig beschouwd en zijn rekenkundige be werkingen dienovereenkomstig uit voert. Wanneer hij 27 en 89 bjj elkaar moet tellen, neemt hij dus niet eerst 7 9 en vervólgens 20 -(- 80, tenein de deze twee sommen weer bij elkaar te tellen, maar hij telt direct 27 en 89 bij elkaar op, zoals wij dit cijfer voor cijfer doen. Hij rekent dus met twee getallen tegelijk, een kunst waartoe hij in staat is, omdat hij alle 1770 som. men beneden drie cijfers uit het hoofd kent. Ook by vermenigvuldigingen neemt hij twee cijfers tegelijk, want ook de 1711 producten van de tafels van vermenigvuldiging beneden 100 staan alle in zijn geheugen gegrift. Dank zij dit geheugen, kan hij ons versteld doen staan door in ongeloof lijk korte tijd geweldige vermenig vuldigingen en delingen uit het hoofd uit te voeren. Rekenwonders kennen echter nog meer kunststuk jes. De in 1930 ge storven rekenkun stenaar Max B. Konora verklaar de: „Mijn reken kunst berust op talloze trucs; ik ken vereenvoudigde methoden, waar van ik mij bij het rekenen bedien. Behalve mijn visuele geheugen, be rust mijn bijzondere gave voorname lijk op het feit, dat ik direct aan een som kan zien wélke vereenvoudigin gen kunnen worden toegepast. Het getal leeft en spreekt tot mij, ik jong leer er mee en haal het uit elkaar, maak het groter en kleiner, al naar eigen believen." Door deze verklaring krijgt het er de schijn van, of we iets van deze wonderbaarlijke gave gaan begrijpen. Maar er blijft toch iets specifieks, waarvan we het roezen onmogelijk kunnen verklaren. Waarom immers heeft dit geheugen en't ontledende vermogen uitsluitend betrekking op getallen en cijfers? De rekenwonders Inaudi, Dase en Srinavassa Rammin- jan hadden een verbazingwekkend on. begrip op ieder terrein, behalve de rekenkunst, 't Vierjarige wonderkind Thomas Safford verbaasde de héle wereld door vermenigvuldigingen met een uitkomst van 36 cijfers, maar op zijn tiende jaar rvas hij daartoe niet meer in staat. Iets dergelijks over kwam in het midden van de vorige eeuw de zoon van een Franse hout hakker, iciens wonderlijke rekenga- ven door de Academie van Weten- schappen toerden onderzocht. Naar mate hy ouder werd verdwenen deze mathematische vermogens echter. Deze bijzondere gave is dus niet uitsluitend te verklaren door een ge weldig geheugen en/of gevoel voor de mogelijkheden der getallen, maar het is iets aparts, dat. weer kan ver dwijnen zonder dat de andere ver standelijke vermogens een merkbare xoijziging ondergaan. Na de verhalen over al deze reken wonders, is er alle aanleiding eens te spreken over de pyramide van Brah ma in Benares. Daar over morgen. de heer Mansholt mede, dat van deze ook in de oude wet opgenomen bepa ling niet vaak gebruik gemaakt is. En waar in het verleden de ruilverka veling werd opgelegd, is nadien van een grote tevredenheid gebleken. Geen beperking van bevoegdheid Van het amendement van de heer Biewenga (A.R.) om de bevoegdheid vari de minister aan strengere con dities te binden, zag hij de noodzake lijkheid niet in, maar hij had er toch ook geen overwegend bezwaar tegen en daarom nam hij het over. Dit amendement staat aan de minister slechts de oplegging van een ruil verkaveling toe, als zich daarvoor hebben verklaard drie-vierde deel van een der voorgeschreven meerderhe den, dat is dus drie-achtste van het aantal op drie-achtste van de opper vlakte. In het wetsontwerp waren la ge getallen genoemd. De minister verdedigde de in het ontwerp opge nomen bepalingen betreffende de ont trekking van gronden aan het ruil- verkavelingsblok ten behoeve van openbare lichamen, tegenover amen dementen van de heren Biewenga en De Ruyter (C.H.). Hy verzoekt het amendement-De Ruyter, dat bedoelde te voorkomen, dat aan de overheid op geruisloze en veelal goedkope wijze grond wordt toegewezen voor doel einden welker verwerkelijking nog in een ver verschiet ligt, niet aan te ne men, en hij ontried het amendement- Biewenga, dat beoogde de toewijzing van gronden aan openbare lichamen te beperken van max. 5 tot max. 3 van de in het blok opgenomen onroerende goederen. Een amendementBiewenga om voor de benoeming van de plaatselij ke commissie die de ruilverkaveling uitvoert en die door Gedep. Staten benoemd wordt, ook het agrarische bedrijfsleven in te schakelen, nam de minister over. Hetzelfde deed hij met een amendement van deze afgevaar digde om de dwangpacht te beperken tot die gevallen, waarin het dringend noodzakelijk is. Eveneens bleek de heer Mansholt bereid, een amende ment van de heer Engelbertink (K. V.P.) betreffende de externe sane ring en een ander amendement van de R.K. afgevaardigde over de toe wijzing van grond aan openbare li chamen zij het beide in een enigs zins gewijzigde formulering over te nemen. Tegen vertraging Zeer ernstig ontried de bewindsman een amendement van de heer Egas (P.v.d.A.) om bij bepaalde beslissin- §en van plaatselijke commissies over e pachtverhoudingen eerst de Grondkamer te horen, omdat het het ruilverkavelingsplan ernstig zou ver tragen. Geen oezwaar had hy daar entegen tegen een amendement van dezelfde afgevaardigde om in de Cen trale Cultuurtechnische Commissie Paspoorten en leges-gelden Het schijnt, dat het bericht over de vermindering van de kosten voor paspoorten enig misverstand heeft opgewekt. Deze vermindering heeft namelyk alleen betrekking op het ryks-zegelrecht, dat van 10 op 2.50 is teruggebracht, doch niet veranderd zijn de andere kosten, namelijk de le gesgelden, die door de provincie worden geheven en die van de ge meente. De legesgelden voor de pro vincie bedragen f 2, die voor de ge meente zyn afhankelijk van de ge meentelijke verordening. In Vlissm- gen bijvoorbeeld bedragen de gemeen telijke leges-gelden 1.50, zodat de totaal-kosten per 1 Juli voor een pas- Soort 6 bedragen, in Middelburg be lagen de gemeentelijke legesgelden 0.75, een paspoort kost hier dus 5.25, in Goes vraagt men 2.50, waardoor een pas hier 7 kost. vertegenwoordigers van eigenaars en pachters in evenredigheid op te ne men. Hij ontried voorts enkele tech nische amendementen van de heer Engelbertink en een amendement van de heer Droesen (K.V.P.) om de pachters en de verpachters op een bepaalde manier meer zekerheid te geven omtrent zeer belangrijke rech ten op verlenging, resp. niet-verlen- ging van hun pachtverhouding. Het laatste amendement noemde de mi nister onuitvoerbaar en daarom on toelaatbaar. De heer Egas wijzigde, nadat de bewindsman zijn oordeel nog voorbehouden had, een zijner amendementen voor de tweede maal, zodat het tenslotte bedoelde te ver zekeren, dat in de Centrale Cultuur technische Commissie minstens één, eigenaar, één verpachter, één pach ter en één landarbeider wordt opge nomen. Hij meende dat het, aldus ge redigeerd, voor de minister aanne melijker was, en had er blijkbaar niet op gerekend, dat hij uit de Kamer zelf bezwaren verwachten kon. Zij kwamen van de heer Engelbertink. De voorzitter besloot toen de stem ming over het artikel en het amen-r dement tot vandaag aan te houden. Te Goes wordt thans koortsachtig gewerkt om de grote Z.L.M.-expositie gereed te krijgen. (Foto P.Z.C.) DE BELGISCHE VALSE MUNTERS Eerste beklaagden voor de rechter verschenen Nadat Maandag in de opzienbare zaak der valse munters de acte van beschuldiging was voorgelezen en de beklaagden waren gehoord, die valse biljetten van fr. 500 en 100 mark had den vervaardigd, heeft het assisenhof te Luik Dinsdag een aantal personen gehoord, die zich hebben schuldig ge maakt aan vervalsing van bankbil jetten van honderd gulden. Landry Loocke, de directeur van een Brusselse vennootschap vertelde hoe ingenieur Seron uit Luik hem had uitgenodigd mee te werken aan de vervaardiging van valse peseta's. Hij had zich nierop in verbinding ge steld met een zekere»De Coninck uit Luik, die ter financiering van de on derneming van Marcel Lebrun, een candidaat-notaris uit Luik een be drag wist los te krijgen van fr. 500.000. De Coninck achtte dit be drag niet voldoende en had voorge steld eerst valse guldens te vervaar digen omdat dit gemakkelijker was en met het aldus „verdiende geld een offsetmachine aan te schaffen voor het drukken van de peseta's. De graficus Henrotaux verklaarde, dat hij slechts heeft meegewerkt aan de vervalsing omdat De Coninck hem op eerewoord had verklaard dat de peseta's slechts voor politieke doel einden zouden worden gebruikt. Ook beklaagde De Pauw voerde aan dat hij in de veronderstelling verkeerde dat het einddoel van de vervalsing was, nagemaakte peseta's in Spanje binnen te smokkelen. De rechter van instructie uit Char leroi herinnert hierna aan de merk waardige rol, die de avonturier Hec tor Renard in deze affaire heeft ge speeld. Renard, die beweerde lid te zyn van de Engelse geheime dienst, zo verklaarde hij, is er thans in ge slaagd zich uit de handen van het gerecht te houden. Hij is echter de boze geest geweest, die met het plan van ae valse peseta's te voorschijn is gekomen. Hij zou ook als leider van een zgn. Belgisch-Spaanse firma voor het binnensmokkelen van de peseta's in Spanje hebben zorggedragen. Verwacht wordt dat de behandeling van deze zaak gezien het grote aantal beklaagden er zijn er 35 min stens drie weken in beslag zal nemen. Duitse Christen-democraten verliezen absolute meerderheid De Christen-Democratische Partij van dr Konrad Adenauer heeft Dins dag haar absolute meerderheid in de Bondsdag verloren., doordat een af gevaardigde, Linus Kather. naar de Nationalistische Vluchtelingenparty overging De partij beschikt thans over 243 stemmen tegenover de 244 stemmen van de andere partijen. De Vluchte- lingenpartij behoort tot de coalitie waarop de regering steunt, zodat de kracht van de coalitie ongewijzigd blijft Kathei deelde mede dat hij de Chris ten-Democratische Partij had verla ten, uit protest tegen haar „zwakke politiek ten aanzien van Duitslands verloren provincies in het Oosten". Douane-beambte bad kastekort van 35.000 De douanedienst te Maastricht heeft Maandag aangehouden de chef van het grenswisselkantoor, geves tigd in de ha! van het station te Maastricht, F. Hy had z(jn directie te Amsterdam op de hoogte gesteld van een tekort van 35.000 in zijn kas, welk bedrag hij in verschillende hoeveelheden had geleend aan de in Luik wonende Poolse handelaar J. K. Deze K. is een week geleden in Heerlen gearresteerd en had toen een bedrag van 5600 by zich, waarvan hy de herkomst niet kon opgeven. F. was in het begin van dit jaar in contact gekomen met de Pool. die daarna geregeld grote geldbedragen op het grenskantoor was komen om zetten. Enkele weken later leende hh van F. een bedrag van ruim 150, dat hij kort daarna terugbetaalde. Dit gaf F. het nodige vertrouwen om K. later weer een, nu beduidend groter, be drag te lenen. De terugbetaling hier van liet echter op zich wachten, en van toen af leende de wisselkantoor chef aan zijn Poolse klant telkens op nieuw «dragen in de hoop. dat deze er tenslotte toe in staat zou zijn de gaten te stoppen. Maar de Pool stop te het ene gat met het andere, totdat hij tenslotte voor 35.000 bij F. in het krijt stond. Toen de Pool was gear resteerd. begreep F., dat de zaak mis gelopen was, en dat hij met een groot kastekort zat. Met F. werd ook een taxichauffeur L. aangehouden onder Verdenking van medeplichtigheid. Het onderzoek wordt gevoerd niet alleen door de Nederlandse justitie en de Nederlandse douane. Valkenswaardse moordenaar houdt zijn straf De Hoge Raad heeft heden verwor pen het beroep van P. L. van B., door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 15 jaren gevangenis straf wegens de moord, gepleegd op 23 Februari 1952 te Valkenswaard, waar de veroordeelde 2000 wegnam en om die diefstal mogelijk te maken H. Keur zodanig mishandelde, dat de ze daarna is overleden. PLECHTIGHEID TE VLAARDINGEN Vele autoriteiten voerden het woord In aanwezigheid van Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard, de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zylstra, de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer H. Freeman Matthews, de staatssecre taris van Oorlog, mr F. J. Kranen burg, en de Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, alsmede van een groot aantal genodigden, is Dinsdagochtend het nieuwe fabriekscomplex van Cincin nati Nederland N.V. in Vlaardingen officieel geopend. Nadat de directie van deze Ame rikaanse machinefabriek persoon lijk de gelukwensen van de honder- H. PétïUon. d' gasten in ontvangst had geno men, werd een rede uitgesproken door de burgemeester van Vlaardin gen, de heer J. Heusden. De Vlaar- dingse burgemeester gaf een over zicht van de gebeurtenissen vanaf het eerste contact tussen vertegen woordigers van Cincinnati en het ge meentebestuur van Vlaardingen tot het moment, dat de fabriek in ge bruik kan worden genomen. Hij bracht dank aan allen, die hebben medegewerkt aan het totstandkomen van het fabriekscomplex. Hierop overhandigde burgemeester Heus den de sleutels van de fabriek en het kantoorgebouw aan de heer F. V. Geier. de president van Cincinnati. De heer Geier heette hierop de ge nodigden in het Nederlands welkom. Nadat minister Zijlstra een rede had uitgesproken, waarin hij de na druk legde op het grote belang, dat Nederland heeft by de vestiging van buitenlandse industrie. Ook voor de ontwikkeling van de internationale samenwerking oo economisch ge bied, werd een kort woord géspro- ken door de Amerikaanse ambassa deur in ons land. de heer H. Freeman Matthews. Om half twaalf arriveerde Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard, die in het Nederlands werd toe gesproken door de heer Geier. Prins Bernhard zeide zeer ver heugd te zijn aanwezig te zijn bij de opening van deze Amerikaanse fa briek in Nederland. Z.K.H. wees in dit verband op het probleem van in- Tijdens de jubileumviering vam de veilingsvereniging ,JLuid-Bevéland te Goes bood de voorzitter, de heet J. Q. C. Lenshoek, aan de oud-bur gemeester van Nisse, de heer A. van der Poest Clement een gedenk penning aan. (Foto P.Z.C.) dustrialisatie in Nederland en de sa menwerking op dit gebied met de Verenigde Staten. De Prins herin nerde aan de na-oorlogse Amerikaan se hulp aan ons land, zonder welke steun de wederopbouw het niet heeft kunnen stellen, en welke steun thans is overgegaan in samenwerking op basis van wederzijds belang. Prins Bernhard besloot met de wens uit te spreken voor het welslagen van de onderneming. Nadat het Amerikaanse en het Ne derlandse volkslied ten gehore waren gebracht, werden de nieuwe gebou wen bezichtigd. Middenstandsorganisatie in oprichting De voorzitter van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigin gen, de heer M. Rademakers, heeft fisteren op de jaarvergadering van et Verbond in Utrechl medegedeeld dat met de Duitse gasten besloten is tot oprichting van een internationa le organisatie. Het voorlopige centrale punt wordt gevestigd in Nederland. Van hieruit zal contact worder gezocht met pro gressieve zusterverenigingen elders in Europa. Van de afdeling Amster dam werd een voorstel aangenomen om stappen te ondernemen tot een verbod van personeel-inkooDvereni- gingen en daarmee gelijk te" stellen combinaties die zich ten doel stellen voor hun leden extra kortingen van de winkeliers te verkrijgen. Inzake de wettelijke ouderdoms- verzekering werd een motie aangeno men, waarin wordt uitgesproken dat het door de Sociaal Economische Raad uitgebrachte advies een voor de middenstand aanvaardbare oplos sing kan brengen, indien bij het tot standkomen van een wettelijke rege ling wat de aanvullende verzekering betreft geen verschil wordt gemaakt tussen loontrekkenden en zelfstandi gen. De motie zal ter kennis van de regering worden gebracht Het Wereldgebeuren Aftocht Van de Amerikaanse senator Knowland wordt verteld, dat hij zijn eerste politieke redevoe ring hield op twaalfjarige leeftijd toen hij met zijp familie een verwoed partijganger van president Harding was. Op achttienjarige leeftijd trouwde hij met een meisje, dat later de Ame rikaanse literatuur zou verrijken met een paar aardige „novels". Óp 25-ja- rige leeftijd werd Knowland gekozen als lid van de Californische volksver tegenwoordiging. Sedertdien heeft de heer Know land zich in het politieke leven thuis- gevoelt als een vis in het water. Op net ogenblik is hij in de Amerikaan se Senaat leider van de republikein se partij en lid van de commissie voor buitenlandse zaken. Dat laatste is be langrijk, omdat de senator als lid van deze commissie veel invloed heeft op de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Enkele dagen geleden legde hij in een interview een verkla: ng af over de mislukking van Genève en de Franse politiek. „Als Frankryk", zo zeide hij „een vrede-tot-elke-prijs regering krijgt, dan moeten de Indochinese staten zich maar onafhankelijk verklaren". Die staten zouden dat precies zo kun nen doen als de Verenigde Staten in 1776. Ze zouden daarbij boven de Ver enigde Staten het ^rote voordeel heb ben, dat ze ogenblikkelijk een beroep op de Verenigde Naties konden doen voor het verkrijgen van hulp" meen de Knowland. Deze opmerkingen zijn nauwelijks vriendelijk voor Frankrijk toch al van John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buiten'andse za ken. zulke harde woorden te horen had gekregen. Dulles verklaarde vo rige week, dat de Verenigde Staten er niet aan dachten in Indo China tussen beide te komen, zolang de hui dige Chinese hulp aan de Vietminh- rebellen haar „bedekte" karakter hield. Daarmee waren de Fransen (en de Engelsen) te Genève in een wanhopige onderhandelingsposi tie geplaatst. Waarom bewerkten de Amerikanen dat' Zij maakten de Fransen tot slachtoffer van de grote onenigheid, die bestaat in de Ame rikaanse regering. Er is binnen die regering een groep, die en sena tor Knowland steunt haar een mi litair-maritieme actie tegen Rood China aanvaardbaar acht en de ge volgen daarna wil riskeren. Deze groep heeft niet de steun ge kregen van Eisenhower en zijn oor- naamste adviseurs. Eisenhower aar zelt wat China betreft. Hy wil het gevaar van een derde wereldoorlog zo klein mogelijk maken en daarom keert hij zich tegen de agressieve groep, die zegt. dat een oorlog er is om uitgevochten te worden. Eisenhower volgt een politiek van uitstel en daarvan is Frankryk thans in Indo China de dupe ge worden. Welke nieuwe regering er ook in Frankryk zal optreden, zy zal er rekening mee moeten houden, dat Frankryk alleen staat tegenover Rus land, Food China en de Vietminh. Dit betekent, dat het enig moge lijke accoord over Indo China er een is, waarbij Frankrijk zijn machtspo sitie in dat land prijsgeeft. Met alle droeve gevolgen daarvanzoals nog grotere verdeeldheid in het Fran se parlementnog grotere onrust in de Franse gebieden van Noord Af rikanog diepere meningsver schillen met Engeland en de Ver enigde Staten Het moet wel een moedig man zijn, die met deze perspectieven zichzelf aan het hoofd van een Franse rege ring durft te plaatsen. Vrije democratische partij wil betrekkingen met Rusland De voorzitter van de Westfluitse vrije democratische partij, dr. Dehler, heeft Maandagavond op een bijeen komst te Wezel verklaard, dat zijn party voorstander is van het aankno pen van diplomatieke betrekkingen door West-Duitsland met de Sowjet- Unie en andere communistische lan den. De vrije democratische party heeft vier portefeuilles in het West- duitse coalitiekabinet. Dehler betoogde, dat West-Duits land dient te denken aan een over eenkomst met de Vietminh over de vrijlating van Duitse leden van het vreemdelingenlegioen, die in Indo China in gevangenschap zijn geraakt. De Russische eerste minister, Ma lenkof. had Zonda® in een verklaring gezegd, dat hij een Westduits verzoek om betere betrekkingen goedgunstig zal overwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5