PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dienstplicht voor de militairen verkort van 20 op 18 maanden Vooruitzichten voor het jaar 1954 in Zeeland bevredigend BILT Kantlijn CONFERENTIE OVER KOREAANSE KWESTIE MISLUKT CHURCHILL EN EDEN VOOR BESPREKING NAAR WASHINGTON 197e Jaargang-No. 138 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en-F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 Juni '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3/—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 PE.C» Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5 I. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16: Terneuzen. Brou werijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 BESLUIT VAN DE REGERING Duur der eerste oefening bij Kon. Marine blijft 21 maanden De regering heeft besloten, de duur der eerste oefening te stellen op 18 maanden voor het gros der dienstplichtigen en op 21 maanden voor hen. die voor kader- of specialistische functies worden opgeleid (thans is dit resp. 20 en 24 maanden). Omdat het sterkteverlies door verkorting der eerste oefeningsduur tot een-achtste beperkt moet blijven en de parate troeped tot 1 Augustus a.s nog voor twee-achtste gevormd worden door de laatste nog onder het oude opbouwsysteem opgeroepen lichtingsploeg ter sterkte van een-derde van het jaarcontingent, kan de nieuwe regeling eerst ingaan voor de eerste lichtingsploeg, voor zover niet bestemd voor kader- en specialistische functies, die terstond onder het aanvullingssysteem is gevormd. Dit is de lichtingsploeg 19531, die op 1 December 1954 met groot verlof zal worden gezonden. Met het oog echter op de komende internationale najaarsmanoeuvres, waarvoor het meest geoefende deel der dienstplich tigen niet kan worden gemist, zal de ze lichtingsploeg eerst emde October a.s. in het genot van klein verlof wor den gesteld. Vervolgens zullen da dienstplichtigen van de lichtingsploeg 19532, aan wie op 1 Februari 1955 groot verlof zal worden verleend, ein de November 1954 met klein verlof kunnen gaan, waarna iedere volgen de lichtingsploeg eveneens na 18 maanden eerste oefening met klein verlof zal kunnen vertrekken, in af wachting van het 2 maanden later aan hen te geven groot verlof. Voor het kader en de specialisten kan een verkorting van de eerste D' i dichter beschrijft hem als een man, die over de akkers loopt en met brede zwaai het zaad stort in de voren. Of als de stoere werker, die met blinkende sikkels het goudgeel graan van de velden maait. De schilder schildert hem als hij het hooi naar de schuren voert, of de aren staat te dorsen. En de eeuwen door zijn zij eigenlijk de enigen ge weest, die de boeren recht lieten wedeiwaren. Want maatschappelijk is de boer de verschoppeling, de vertrapte, ge weest, een welkom object om belas tingen van te innen en hoge pachten. Was het oorlog, hij werd allereerst geplunderd, was er nood in het land. hij was degene, die maar moest zien, hoe hij zich redde. De adel, de steden, de geestelijk heid, zij zwaaiden de scepter en de boer betaalde het gelag. Hij is maar een boer, een domme boer, die uitgebuit kon worden en over wien men grapjes kon maken... Zo is het eeuwen lang geweest. Maar de boer heeft het juk van zich afgeschud. De boer is zich bewust geworden van zijn plaats in het maatschappelijk leven. Nieuwe tijden hebben nieuwe mensen ge bracht, en het indrukwekkendst van alles in die nieuwe tijden is de op gang van de boer geweest. Oorlogen en rampspoeden hebben de ganse wereld doordrongen van het feit, dat als de boer het land niet be bouwt, niet ploegt en niet egt, niet zaait en niet maait, de honger zege vierend over de aarde trekt. Het besef alleen is al voldoende geweest om de hoer een andere plaats in de samenleving te bezor gen. Tegelijkertijd evenwel heeft de boer beseft, dat ook boerehadel ver plicht. Wie waagt het thans nog van een domme boer te spreken? De boer heeft zijn scholing, de boer heeft zijn universiteit, de boer leidt zijn bedrijf op een wetenschap pelijke grondslag, met scherp zake lijk inzicht, de boer is modern gewor den. Heeft dat het boerenbedrijf ont luisterd, zoals het zoveel andere am bachten ontluisterd en verzakelijkt heeft? Het was bij de boer niet mogelijk. Meer dan wie ook blijft de boer ver bonden met zijn grond, met het land, met de hemel, met de aarde. Meer dan wie ook weet de boer, wat wach ten is en geduld en wijsgerig besef, dat als de hemel niet wil, de aarde geen vrucht draagt. In onze samen leving van nerveuzen en overwerk ten is de boer een rustige reus ge bleven. Nog altijd gaat hij over de akkers en werpt liet zaad m de voren, nog altijd oogst hij. Maar hij is een an der geworden, een zelfbewuste, een trotse figuur in een nieuwe tijd. Goes zal gedurende drie dagen het centrum zijn van demon strerend boerenleven in Zee land. De Z.L.M. houdt haar jaarlijkse dagen, vele duizenden zullen naar Zeelands boerenstad komen. En zij zullen zich tonen van him allerbeste kant. Ieder jaar zijn de Z.L.M.-dagen de hoogtepunten van het agrarische jaar. Dit jaar echter meer dan ooit. In 1953 kreeg agrarisch Zeeland de zwaarste slagen uit zijn geschie denis. De boer evenwel heeft zich op gericht na de storm, hij staat on gebroken en fier te midden van het Zeeuwse volk. De morgen aanbrekende Landbouw- dagen zullen het bewyzen. oefeningsduur eveneens eerst en dan waarschijnlijk nog slechts gedeeltelijk met de lichtingsploeg 19531 ingaan. Voor het kader en de specialisten van de lichtingsploegen 1953—2 en de volgende zal vervolgens het klein ver lof met een duur van twee maan den na 21 maanden eerste oefening ingaan. De dunr der eerste oefening bij de Koninklijke Marine blijft 21 maanden. Voor de Koninklijke Luchtmacht heeft een verkorting van de eerste oefeningsduur bezwaren, in het bij zonder in verband met de lange duur van opleiding voor vele specialistische functies. Gelet echter op de duur der eerste oefening bij de andere krygs- machtsdeien wordt overwogen ook bij de Koninklijke Luchtmacht tot enige verkorting van de eerste oefenings- duur te komen. De minister van oorlog en van ma rine heeft dit in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld. (Vervolg op pag. 8) Molotow spreekt met Eden De Russische minister van buiten landse zaken, Molotof, heeft Dinsdag ochtend onverwachts een onderhoud aangevraagd met zijn Britse ambtge noot Eden. De reden van Molotof's verzoek is niet bekend. Naar in con ferentiekringen verluidt, zal waar schijnlijk gesproken worden over de vastgelopen onderhandelingen inzake Indo China en over Edens voorstel om het overleg op te schorten, als Woensdag op de besloten vergadering geen overeenstemming wordt bereikt. Stabieler en warmer zomerweer (Van onze weerkundige medewerker) Ook in Zeeland zijn in het be gin van de week plaatselijk zware buier. gevallen met 30 tot 40 mm regen. Gisteravond naderde van Engeland een sto ringsfront van een depressie bij Schotland, maar dit front zal vermoedelijk weinig of §een regen met zich mede rengen. Bij de Azoren is een ïoge drukgebied tot ontwikke- ing gekomen, waarmee zachte en vochtige Oceaanlucht wordt aangevoerd. De depressies be ginnen een steeds Noordelijker koers te volgen in de richting van IJsland. Dit kan tot ge volg hebben, dat het weer bij ons een stabieler karakter krijgt met hogere temperatu ren en droog weer. Het duurt dit keer erg lang voordat het zomer wordt, temeer daar het volgende week al de langste dag van het jaar is. NA 7 WEKEN ONDERHANDELEN Nam II diende nog een voorstel in De conferentie te Genève over de Koreaanse kwestie is mislukt. Oost en West zyn het na zeven weken onderhandelen niet eens kunnen worden. De zestien niet-comiministische landen die te Genève deelnemen aan de besprekingen over Korea, hebben Dinsdag een gemeensc happelijke verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het onmogelijk is geweest tot een aceoord over Korea te geraken. Het besluit is genomen na de com munistische weigering om het gezag en de bevoegdheden van de V.N. over de Koreaanse Kwestie te erkennen en doeltreffend toezicht op vrije zingen in geheel Korea door de V.N. te aanvaarden. De zestien landen achten een voort zetten van het onderzoek naar de Koreaanse kwestie nutteloos, zolang de communistische delegaties weige ren in te gaan op deze twee prin cipes aangaande de rol van de V.N., welke de zestien landen beide funda menteel achten vo~r een oplossing van de Koreaanse kwestie. Een vooraanstaande afgevaardigde deelde gistermiddag mede, dat de conferentie over de Koreaanse kwes tie afgelopen is. Toen de afgevaar digden de conferentiezaal verlieten speelde een radio in een der kantoor lokalen het liedje: „De wereld wacht op de zonsopgang". De Noordkoreaanse afgevaardigde Nam II diende Dinsdag nog een voor stel in. Dit behelsde terugtrekking van alle vreemde troepen in zo kort mogelijke tijd en beperking tot 100.000 man van de strijdkrachten van Noord- en Zuid-Korea "binnen een jaar. Premier Tsjoe en Lai van commu nistisch China steunde de voorstel len van Nam II en stelde een geheime vergaderinr voor van Engeland, Tijdens de jubileumviering van de veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes werd namens de Ned. Spoor wegen een met bloemen versierd model van een spoorwegwagon aangeboden. (Foto P.Z.C.J Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sowjet unie. China, Noord- en Zuid- Korea ter bespreking van de voorstel len. Een Westelijke woordvoerder ver klaarde, dat de zestien landen de voorstellen van Nam II zullen verwer pen. Bij een plechtigheid in het kasteel van Windsor is sir Winston Churchill door Koningin Elizabeth II van En geland geïnstalleerd tot Ridder in de Orde van de Kousenband. Een tele- foto van Churchill in de processie op weg naar de kapel. Communisten infiltreren m Thailand De politie te Bangkok heeft mede gedeeld, dat zij Maandag 28 Chinese "onderwijzers en kooplieden heeft aan gehouden op beschuldiging van hulp verlening aan de Indochinese commu nisten. Verwacht wordt, dat nog een honderdtal personen zal worden aan gehouden. Onder de arrestanten bevinden zich drie voormalige parlementsleden. Naar verluidt zijn velen van de ande re aangehoudenen pas kortelings uit communistisch China teruggekeerd, waar zij een speciale opleiding zou den hebben gevolgd Het merendeel van de verdachten sprak vloeiend Engels en enigen van hen hadden te Peking gestudeerd. Er is een aan zienlijke hoeveelheid documenten en foto's in beslag genomen. Volgens te Bangkok aangekomen reizigers uit Oost-Thailand is in Thakhek. dat aan dc overkant van de grensrivier de Mekong in Zuid-Laos ligt, de noodtoestand afgekondigd naar aanleiding van geruchten over een dreigende aanval van de commu nisten. Westduitse oresident wordt te Berlijn gekozen Slag voor dr. Adenauer De nieuwe West-Duitse president zal op 17 Juli te Berlijn worden ge kozen. Dit heeft de voorzitter van de Bondsdag Dinsdag bekend gemaakt. Hiermee is een verschil van mening opgelost over de vraag, of aan Bonn dan wel aan Berlijr de voorkeur moest worden gegeven. Het wordt ze ker geacht, dat prof Heuss, die se dert 1949 president Is. zal worden her kozen. aangezien er geen tegencandï- daat is gesteld. Het is de eerste maal, dat een West-Duitse verkiezing in •Berlijn wordt gehouden. Het besluit om in Berlijn de West- Duitse president te verkiezen, wordt beschouwd als een slag voor Bonds kanselier dr Adenauer, die gewenst had. dat de president in Bonn geko zen, doch later tn Berlijn geïnstalleerd zou worden. Twee jaar in plurifortzaak Het openbaar ministerie bij de Maastrichtse rechtbank, waargeno men door mr. C. H. Nuis. heeft Dins dagmiddag tegen de 39-jarige koop man N. J. H. T. uit Sittard twee jaar gevangenisstraf geëist wegens ver schillende ten laste gelegde verduis teringen. T. zou deze verduisterin gen gepleegd hebben als leider van de J. en H. winkels, die een voortzet ting vormden van zijn plurifort-on- derneming. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is een „Avenger" van de marine luchtvaartdienst even buiten het dorp Valkenburg (Z.H.) met de neus in een sloot terechtgekomen. De be stuurder, de luitenant-ter-zee-vlieger eerste klasse J. M. A. Muntenaar, werd licht gewond. OP UITNODIGING VAN EISENHOWER Er zullen „talrijke kwesties" besproken worden De Britse premier Sir Winston Churchill, en de minister van Buiten landse Zaken, Eden, hebben een uitnodiging aanvaard van president Eisenhower om op 25 Juni a.s. een bezoek aan Washington te brengen. Aldus heeft een woordvoerder van het Witte Huis verklaard. Het bezoek zou „niet-offieieel" zyn. Wel zeide de perssecretaris van het Witte Huis dat te Washington „talrijke kwesties" besproken zullen worden. Uit naam van de oppositie in het Britse Lagerhuis sprak de Socialis tische leider, Attlee. z\jn voldoening uit over het aanstaande bezoek van Churchill en Eden aan Washington. Hij zeide te hopen, dat de bespre kingen aldaar zouden kunnen leiden tot onderhandelingen met de Sow- jet-Unie op het hoogste plan. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles, heeft Woensdag op een persconferentie ge zegd, te nopen dat het bezoek van Churchill en Eden aan Washington de totstandkoming van een collectief defensie-systeem in Zuid-Oost-Azië zou bevorderen. Er zouden geen be sluiten worden genomen. Hij dacht niet, dat Franse vertegenwoordigers ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Met uitzondering van enkele rampgebieden geen pessimisme De vraag of het Deltaplan economisch verantwoord is en welke voorde len tegenover de nadelen staan, heeft in de maand Mei velen in Zeeland bezig gehouden. Zo is er gewezen op het nadeel, dat Zeeland zou ondervin den door het verdwijnen van de mosselcultuur en de mosselhandel. De ver- waterplaatsen in Zeeland zijn voor de mosselcultuur ook voorzover de Waddenzee als kweekplaats wordt benut onmisbaar. Het ging voor 1953/'54 om een handel, die 9 raillioen galden opbrachtom een jaarlijkse export van 50 miilioen kg mosselen, die per auto naar België en Franivrijk worden vervoerd. Zeker geen kleinigheid. Daartegenover heeft ir. Mesu laten weten, dat de uitvoering van het Deltaplan alleen al door het tegengaan van de verzilting een voordeel van cirea 40 miilioen gulden per jaar voor land- en tuinbouw zou opleveren. Ook zo'n bedrag stemt tot nadenken. De Deltacommissie is thans zover, dat de kosten van het plan en de economische gevolgen vrij grondig bekeken zyn. Men mag verwachten, dat nu op korte termijn aan de rege ring advies zal worden uitgebracht. Op korte termijn, want de kwestie van de verbetering der zeewering kan niet voor langere tijd worden uitge steld. Over één onderdeel van het Delta plan, namelijk het Drie-Eilandenplan, werd vorige maand verklaard, dat het vermoedelijk in 1960 reeds in het eindstadium zal komen door de af sluiting van het Veerse Gat. Ook over een ander groot project, dat de provincie Zeeland raakt, kwam in de maand Mei belangrijk nieuws. Het rapport over het Schel- de-Rijnkanaal werd gepubliceerd, waaruit bleek, dat men Dij de onder handelingen over dit project elkaar zo dicht genaderd was, dat voorstel len aan de Belgische en Nederlandse regeringen gedaan konden worden. Daarbij werden voor de haven van Terneuzen plannen gemaakt, om de ze haven meer in te schakelen by de doorvoer naar en van het Belgische achterland. Voor Terneuzen is dit veelbelovend. De nadelen, die een nieuwe Schelde-Ryn-verbinding zou opleveren voor Wemeldinge en Hans- weert zijn nog niet becijferd, maar zij zullen ongetwyfed aanzienlijk zijn, omdat een groot deel van de scheep vaart op Antwerpen onttrokken zal worden aan het Kanaal door Zuid-Be veland. De vervoerssector In de maand Mei publiceerden de Provinciale Stoombootdiensten ver voerscijfers, die uitwijzen hoezeer het vervoer ZierikzeeKatse Veer gedu rende het eerste kwartaal 1954 zich herstelde. In het eerste kwartaal van 1954 werden 5324 auto's overgebracht en in het eerste kwartaal van 1953 (Februariramp) slechts 1984. Het personenvervoer op alle veer diensten beek vrijwel stabiel. Het be reikte in het eerste kwartaal 1954 een totaal van 576.359 tegen 575.854 in het voorgaande jaar. Het autovervoer bleef door het uitvallen van het veer Kruiningen Perkpolder, dat thans weer in bedrijf is iets ten achter, namelijk 104.214 auto's in 1954 tegen 108.367 auto's in 1953. Industriële sector In de industriële sector werden in de maand Mei enkele nieuwe acti viteiten ontplooid. De conservenfa- briek te Krabbendijke opende een proefbedrijf voor het maken van (Vervolg op pag. 8) deel zouden nemen aan de Engels- Amerikaanse besprekingen. Nu het er naar uitzag, aldus Dul les, dat de conferentie te Genève be ëindigd of opgeschort zou worden of misschien op lager niveau zou wor den gebracht, leek het een geschikt ogenblik voor een bijeenkomst van Britse en Amerikaanse leiders. Dulles gaf toe, dat misschien zou worden gesproken over alternatieven voor de E.V.G. Van bevoegde zijde is vernomen, dat Churchill en Eden 24 Juni des middags per vliegtuig naar Washington zullen vertrekken. OOK NAAR CANADA? Het is mogelijk, dat de Britse pre mier, Sir Wmston Churchill, en mi nister Eden na hun besprekingen in Washington met de Canadese leiders komen confereren, aldus heeft de Ca nadese premier, Louis Saint Laurent, Dinsdag in het Lagerhuis verklaard. De leider van de oppositie, George Drew, legde de nadruk op het nut van een uitnodiging, met name om de Azi atische problemen en de mogelijkheid van een conferentie van premiers van het Gemenebest te bestuderen. Saint Laurent verzekerde de oppositielei der, dat zijn suggestie in overweging zou worden genomen. VERKLARIXGE OVER GENEVE. Churchill heeft in antwoord op vra gen nog verklaard, dat minister Eden volgende week Dinsdag in het Lager huis een volledige verklaring over de conferentie van Genève zal afleggen. Verhoging van de burgemeesterssalarissen Naar wy uit goede bron vernemen, zal het besluit betreffende de verho ging der burgemeesterssalarissen nog deze week in de Staatscourant wor den gepubliceerd. Het zal terugwer kende kracht hebben tot 1 Jan. 1953. DE VERWACHT: MINDER ZONNIG. Vanuit het Westen verder toene mende bewolking, maar overwegend droog weer. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren. 17 Juni: Zon Maan ZON EN MAAN Op: 4.19 Op: 22.05 Onder: 21.02 Onder: 4.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1