GOES ONTVANGT AGRARISCH ZEELAND Grootse manifestatie van de Zeeuwse landbouw Zeeuwse Landbouwmaatschappij groeit ondanks tegenspoed Lange karavaan trekt door West Znid-Beveland Het programma der Z.LM.-dagen DINSDAG 15 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Er worden de komende dagen tienduizenden bezoekers verwacht Het zwaar getroffen agrarische Zeeland maakt zich op om Donderdag Vrpdag en Zaterdag a.s. met de grootse Z.L.M.-tentoonstelling op het 13 ha grote terrein van „Klein Frankryk" te Goes te getuigen, dat ondanks de zware slagen door de ramp toegeb racht, de veerkracht niet is gebro ken. Hoewel het eigenlijk een tentoonstelling van de Kring Westelijk Zuid Beveland van de Z.L.M. is, zal dit landbouw-festijn uitgroeien tot een pro vinciale manifestatie. Duizenden, ja tienduizenden uit Zeeland en daarbui ten zullen naar het agrarische centrum optrekken, waar hen behalve de tentoonstelling zelf, een buitengewoon aantrekkelijk programma wacht Maandenlange voorbereidingen zijn' aan deze dagen voorafgegaan. In het Landbouwliuis van de Z.L.M. heeft het gegonsd van activiteit. Duizend en-een problemen moesten worden op gelost. Op het tentoonstellingsterrein wordt op het ogenblik nog met koortsachtige haast gewerkt om al les in orde te brengen, voordat de al gemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, Donderdagmorgen om half negen de expositie officieel zal openen en de eerste bezoekers het uitgestrekte terrein zullen betreden. Uit alle streken van ons land zijn de importeurs en handelaren van l getal züllen^hier een keur- collectie van de nieuwste werktui gen tonen. Een 40-tal andere firma's zullen in een grote tent en gedeelte lijk in de open lucht de bedrxjfsbeno- digdheden en aanverwante artikelen voor land- en tuinbouw exposeren. De tentoonstelling zal echter nog meer bieden. Een groot tentenkamp is verrezen met een totaal oppervlak te van 3500 m2, waarin zowel voor de boer als voor de leek een schat aan voorlichting te vinden zal zijn. Het ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening met de hieronder ressorterende voorlichtingsdiensten, zal een hele tent wijden aan alle fa cetten van de Verkaveling, welk vraagstuk op het ogenblik zo zeer in de belangstelling Beaat. De Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. en de Zeeuwse zaaizaadhan- del zullen in een gezamelijke inzen ding de betekenis van Zeeland op het gebied van de zaadteelt belichten. Verder zal een tent gewijd zijn aan de tuinbouw. De Gezondheidsdienst voor Dieren, het Centraal Stierensta- Route van de Z.LM.-rijtoer De traditionele jaarlijkse rijtoer van de Z.LJVI. zal Vrijdagmorgen door het werkgebied van de Kring Westelijk Zuid-Beveland leiden. Een honderd veertigtal personenauto's en een der tigtal bussen zullen enkele honder den Z.L.M.-ers over een route van 80 km langs de mooiste en land bouwkundig meest interessante plaatsen voeren. Na de start vanaf de veilingsge bouwen en het koelhuis te Goes wordt via de Kloetingseweg en de 's Gravenpoldersestraat naar 's Gra venpolder gereden. Vandaar wordt de tocht vervolgd via Kwadendamme over Baarland naar Oudelande.Over de dijk paseert men vervolgens de Oudelandepolder en de Baarlandpol der, langs de Weldijk, Mooldyk en Staartsedijk naar de Borsselepolder. Na dwars door het dorp Borssele te zijn gereden, leidt de route over 's Heerenhoek, Heinkenszand en 's Heer Arendskerke, waar de rijks weg wordt gekruist. Via de Terlucht- seweel rijdt men door de Perponcher- polder naar de Schengepolder en Ver der door de Nieuwe Kraaijert, de Westkerkepolder en Oud-Sabbinge- poldfr naar Wolphaartsdijk. Het laat ste gedeelte van de tocht leidt door de Wilhelminapolder aan beide zijden van het kanaal, naar de Kattendiik- sedijk. Even voor het dorp Kattendij- ke wordt de Monnikendijk opgesla gen naar de Kapelsestraat. By de mo len te Kloetinge wordt de rijksweg weer bereikt, waarna via de Patijn- weg, Voorstad, Zonnebloemstraat, Oostsingel, V. d. Goesltade en Zaag molenstraat naar het tentoonstel lingsterrein wordt gereden, waar de bussen de bezoekers zullen afleveren. De luxe auto's worden via de Evert- eenstraat naar het industrieterrein geleid. De rijkspolitie, o.a. uitgerust met twee mobifofoon-auto's, zal voor een goede verkeersregeling op deze tocht zorgen. Naar verwacht wordt, zal de tocht ongeveer drie uur in beslag ne men. Een der kapitale bedrijven van de Maatschap „De Wilhelminapolder". tion en de V.P.Z. zullen gezamenlijk exposeren, terwijl tevens diverse niet- commerciële verenigingen als de Hei de Mij, het Nationaal Comité voor Brouwgerst, de landbouwcoöperatie, het onderwijs en de organisatie, als mede het landbouwjongerenwerk van de Zeeuwse L.J.G. niet zullen ontbre ken. GROTE FOKDAG Vrijdag zullen de bezoekers kun nen genieten van een grootse dieren- show. Honderden paarden, koeien, geiten en schapen zullen op een fok- dag bijeen worden gebracht. De af deling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" verbindt aan deze tentoon stelling haar jaarlijkse premiekeuring van merries van 2 tot en met 10 jaar, terwijl de Bond van Zuid Beve- landse Paardenfokkers zijn jaarlijk se veulenkeuring houdt. In de morgenuren zullen de keurin gen worden afgewerkt, waarna des middags in de ring de grote show wordt gegeven. De afdeling Zeeland van de Landelijke Ruiters zal hierbij met de warmbloedpaarden een springconcours en demonstraties ge ven. Interessant belooft daarbij ook de trekkracht-demonstratie te wor den met een remwagen, die voor het eerst in Nederland wordt gebruikt. DAG VAN DE JEUGD De Zaterdag is voor de Jeugd. De monstraties van volksdansen, sport, landbouwtechnische en andere origi nele wedstrijden worden als een bon te mengeling op verschillende delen van het terrein gehouden. Ringrjjde- ryen worden georganiseerd, landelijke ruiters brengen dressuurproeven, ter wijl in tegenwoordigheid van Jacoba van Beieren, die met haar gevolg vóór een dag haar domicilie, de Keu kenhof te Lisse voor Goes verwis selt, de handboogschutterij „Jacoba van Beijeren" uit Goes deze eeuwen oude sport zal demonstreren. Vrijdags- en Zaterdagsavonds zul len een 130 tal Zeeuwse landbouw- jongeren voor de duizenden bezoe kers die de speciaal gebouwde tribu ne zullen bevolken, het historische openluchtspel „Zijn Volk getrouwe" opvoeren, terwijl in de wandelkerk van de Ned. Herv. kerk deze week op initiatief van een comité uit de Goes- se burgerij een schilderijen-expositie „Het Boerenleven" wordt gehouden. Met de aanbieding van het „Ceres"- beeld door het Comité Huldeblijk Z.L.M. aan deze 1 andbouwmaatschap pij op Donderdagmorgen, de grote zomervergadering van de Z.L.M. in de middaguren van deze dag en de verschillende andere evenementen be loven het, vooral wanneer et weer meewerkt, hoogtijdagen te worden. Goes en de Z.L.M. staan gereed om hun gasten te verwelkomen! De 6tad zal mede door de zorgen van de mid denstand een fleurig aanzien hebben, dus: alle Zeeuwen op naar Goes! Onder Wolphaartsdijk kan men deze schilderachtige hofstede Middenhof' van het Lang geveltype vinden, wélke uit 1675 dateert. De hofstede ,J£lein Frankrijk" te Goeswaar de tentoonstelling zal worden gehouden. IN DE SCHADUW VAN DE SCHADEREGELINGEN Tentoonstelling te Goes demonstratie van na-oorlogs herstel Een onderhoud met ir. M. A. Geuze. Grjjze haren heeft hy er nog niet althans zichtbaar van gekregen, en dat is eigenlijk verbazingwekkend, want hy heeft aan de Z.L.M. leiding gegeven in de negen moeilykste jaren van haar 110-jarig bestaan. Ir. M. A. Geuze, de voorzitter van de Z.L.M., zit tegenover ons in een wachtkamer van het Bergen op Zoomse Spoorweg-station. Die wachtkamer is voor hem een rustpunt tussen reizen, besprekingen, en conferenties „Deze negen jaren", zegt hij, „zyn ontzaglijk druk geweest, vooral het jaar 1953 na de rampMaar ook daarvóór was het raak. Eigeniyk heelt de schaduw van de schaderegelingen steeds over dat tydperk gelegen. Te genover alle verrichte arbeid staat echter het gelukkige besef, dat er orga nisatorisch voor de mensen veel is bereikt, ook al moest het soms wel met kracht gebeuren! En het bedrijfsleve n heeft altjjd veel vertrouwen ge schonken, waardoor goede dingen tot stand kwamen". Het tempo van het leven en het tempo van de verbeteringen lag na 1945 hoog. By allerlei technieken, die evolu eerden, ging de vergadertechniek eveneens vooruit, waardoor deze soort arbeid intensiever werd. Helaas zyn ook in de laatste jaren de moeilijkheden ons niet bespaard gebleven en al is er na de Februari-ramp op het geb ied van het rampherstel veel bereikt, we mogen dat herstel zeker nog niet als afgesloten beschouwen, nu Schou wen en Kruiningen er nog middenin zitten. Gevraagd naar zyn mening over de algemene agrarische toestand, merk te ir. Geuze op, dat voor Nederland als agrarisch exportland die toestand wankel is. De grote vraag is of men in be paalde landen de thans aanwezige overschotten kan spuien naar gebie den met te kleine oogsten of dat men met „kunstmiddelen" de zaak over eind moet houden. Het is tragisch, dat een goede pro ductie, die ten bate van velen kan strekken, onder het huidige econo mische stelsel een bron van vrees kan zijn voor de producenten. Het prijsniveau is zeer gevoelig en kan gemakkelijk uit het lood slaan, zoals in Nederland reeds het geval is met de rogge. Het blijkt, dat op de internationale markt met prijsverlaging geen extra- afzet geschapen kan worden. Verko pen in een dalende markt biedt geen oplossing. Herverkaveling. Op 'n vraag naar de herverkavelings strubbelingen in sommige Zeeuw se gebieden, verklaarde ir. Geuze, dat de hoofdoorzaak van de strubbelingen ligt in het niet-tijdig bekendmaken van de vergoedings-normen voor de gewassenschade. Blijkbaar loopt het vaststellen van die vergoedingen over te véél schijven. Indien men op verantwoorde wijze snel voortgang wil maken met de herverkaveling, dan moeten deze ver goedingen op redelijke basis snel afgekondigd worden. Er is nog een speciale kwestie in de Kruiningenpolder, waar een aan tal boerderijen, die buiten de herver kaveling vallen, door achteruitgang van de grond niet meer op de oude wHze te exploiteren zyn. De heer Geuze gaf er de voorkeur aan over deze kwestie nog niet te spreken: hy zal daarover een mede deling doen in de a.s. Z.LM.-verga- dering. Groei der organisatie. Over één ding is ir. Geuze bijzon der enthousiast, dat is over de jong ste groei van de Z.L.M. Ondanks het wegtrekken van agrariërs uit Zee- Ir. M. A. Geuze zware jaren. land en ondanks de Februari-ramp is het ledental in twee jaren toegeno men met 4 k 500, waardoor men nu de 6000 leden nadert. Top-groei vertoonden daarbij de af delingen Oudelande en Waarde, ter wijl voorts in de vorige winter een afdeling Heinkenszand geïnstalleerd kon worden. Aan Heinkenszand zit ten voor de Z.L.M. historische herin neringen vast, want voordat de stad Goes zo sterk opkwam, was in de vorige eeuw Heinkenszand het mid delpunt van de kring Zuid-Beveland- West der ZJLi.M. Dit jaar zal Goes, zo merkte ir. Geuze op, ons verrassen met een zeer bijzondere landbouwtentoonstelling. De aanvragen voor expositie-ruimte overtroffen alle verwachtingen. Ei genlijk lleeft de Z.L.M. het daarop niet speciaal aangelegd. Maar allerlei factoren hebben meegewerkt, zoals 't feit, dat de Stichting Landbouw werktuig ditmaal naar Goes komt. En niet te vergeten de grote acti viteiten van het Goesse gemeentebe stuur tezamen met de burgerij, waar bij het goede idee van de schildery en-tentoonstelling zeker afzonderlijk genoemd moet worden. De vorige tentoonstelling in Goes had ook al een bijzonder cachet, om dat men toen het 100-jarig bestaan van de Z.L.M. vierde. Men slaagde er in van die expositie de „eerste goede agrarische manifestatie na de oor log" te maken. Welnu in 1954 zal te Goes, onge veer 10 jaar na de bevrijding de af sluiting van het oorlogsherstel gede monstreerd worden. Helaas is dé Fe bruari-ramp oorzaak geweest, dat er nieuwe en grote zorgen zijn ontstaan. In dit verband is het van betekenis, dat in de komende Z.L.M.-vergade ring het Delta-plan zal worden be sproken. Een van de belangrijkste Nederlandse deskundigen zal het WOENSDAG lb JUNL 11 uur: Opening Schilderijententoonstelling „Het Boerenleven" in Maria Magdalenakerk. DONDERDAG 17 JUNI: 8.30 uur: Opening Tentoonstelling door de algemeen voorzitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze. 9 uur: Onthulling en aanbieding van het „Ceres"-beeld, op kruis punt Boud. de Wittestraat-Jac. Valckestraat, aan Z.L.M. door Comité Huldeblijk Z.L.M., namens de Goesse burgery. 10 uur Hoofdbestuursvergadering Z.LM. In „De Prins van Oran je". 14 uur: Algemene vergadering der Z.L.M. In zaal Krijger. 17.30 uur: Officiële ontvangst van Hoofdbestuur en Tentoonstellings- bestuur ten stadhuize door B. en W. van Goes. 20 uur: Diner in Hotel „De Korenbeurs": Concert harmonie „Euphonia" op de Grote Markt. VRLJDAG 18 JUNI: 8 uur: Keuringen van de ingezonden dieren. 9.15 uur: (precies) Vertrek rijtoer door werkgebied kring West- Zuid-Beveland. 14 uur: Trekkracht-demonstratie met een remwagen, die voor de eerste maal in Nederland wordt gebruikt. 15 uur: Voorbrengen en demonstratie van paarden en rundvee in de ring, afgewisseld met demonstraties en springconcours van de Landelyke Ruiters, afdeling Zeeland. 17 uur: Bezichtiging door hoofdbestuur en Tentoonstellingsbestuur van schilderyententoonstelling „Het boerenleven" in de Ned. Herv. Kerk. 19 uur: Ontvangst ten stadhuize door de gemeenteraad van Goes, van burgemeester Ad. Westerwijk met schepenen en ver dere hoofdrolspelers Openluchtspel, waarna met „Eupho nia" naar tentoonstellingsterrein. 20 uur: Opvoering openluchtspel „Zyn Volk Getrouwe" van drs. L. Lockefeer, door leden der L.J.G., regie de heer C. Nobels, Goes. ZATERDAG 19 JUNI; JEUGDDAG. 1011 uur: Volksdansen, 'volksdansgroepen Axel en Heinkenszand. 1112 uur: Wedstrijden in veebeoordeling, hooiruiteren, opzoeken van technische storingen bij een trekker, het in het werk stel len van zelfbinders, behendigheid in besturen van trekkers, huishoudestafette en andere wedstrijden. Voor zover ge legenheid, kunnen alle jeugdige bezoekers hieraan deelne men. 10.3012 uur: Athletiekwedstryden leerlingen landbouwhuishoudscholen. L.J.G.-orkest uit Hoek verzorgt muzikale gedeelte morgen programma. 12—13.30 uur: Picnic. 13.30 uur: Ontvangst ten stadhuize door burgemeester en wethouders van Goes, van Jacoba van Beijeren met gevolg, waarna be zoek aan de tentoonstelling. Demonstratie handboogschieten door handboogschuttery „Jacoba van Beijeren" te Goes. 13.30—14.30 uur: Optreden van groep van 8 landelijke ruiters, afgewisseld met individuele nummers vrijheidsdressuur. 14.30—16.30 uur: Ringryderij te paard. 14.30—15 uur: Finales sportwedstrijden L.J.G. Zeeland. 1516.30 uur: Voortzetting wedstrijden. Het tamboers- en pijperscorps „Excelsior" te Goes zorgt, voor muzikale omlijsting. 16.30—17 uur: Gymnastiekdemonstraties door ruim 350 leerlingen van de Landbouwhuishoudscholen. 20 uur: Tweede en laatste opvoering Openluchtspel „Zijn Volk Ge trouwe". VWWVW\*WW\**'V\A*'^^V^A>VWW^^<WVAMVSAiVWV grootse Delta-project waarvan lr. M. A. Geuze een warm voorstander is toelichten. Overgaand van dit waterbouwkun dig onderwerp naar een zuiver agra risch probleem, wees ir. Geuze op de waarde van de trekkracht-proeven voor werkpaarden, welke proeven tijdens de Z.L.M. dagen te Goes, ge nomen worden. Er zal voor deze proe ven een speciaal geconstrueerde rem wagen worden gebruikt, waardoor men het werk van het paard in zijh natuurlijkste vorm benadert. Totzover enkele Z.L.M.-feiten. Deltaplan. Dan schakelt ir. Geuze nog even over op het Delta-plan. „Wij, agrariërs" zegt hy, „zien naar de volvoering van dat plan reikhal zend uit. Wij hopen de eindvorm nog mee te maken, al zal het moeilyk zyn daarvoor het geduld op te bren gen". „En" zo besluit hy ..wij hopen dat die eindvorm bereikt zal worden in een vredige wereld".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7