PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geneefse conferentie een nachtkaars uit dreigt als te gaan Noodschool voor Kerkwerve in Noordgouwe geopend BILT MENDES FRANCE PROBEERT KABINET TE VORMEN OUD-GENERAAL N0GUES NAAR FRANKRIJK TERUG 197e Jaargang-No. 137 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Juni 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63.,telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. teicf. NA DE VAL VAN DE FRANSE REGERING Eden deed aan Molotow voorstel tot beëindiging De Britse minister van buitenlandse zaken Eden heeft aan zijn Russische ambtgenoot Molotow Maandag meegedeeld, dat de conferentie van Ge- nève over Aziatische vraagstukken met liet oog op de val van de Franse regering nioet worden verdaagd. Ede n stelde voor de Indochinese confe rentie op te schorten, indien er op de volgende bijeeenkomst op Woens dag geen voortgang wordt gemaakt. De twee ministers hadden in de villa van Eden een onderhoud om te pogen de impasse in het overleg over Indo China te doorbreken. Nu echter president Coty het ontslag van de regering Lanïel heeft aan vaard, knnnen naar de mening van afgevaardigden te Genève geen be slissingen worden genomen, welke de kansen op een vergelijk tussen Oost en West ook mogen zijn. Franse militaire deskundigen te Genève bestuderen op het ogenblik een plan van de Vietminh, krachtens hetwelk de Vietminh heel Noord-Viet- nam zou krijgen met Uitzondering van de havensteden Haipong en Mon- cay en eventueel de stad Hanoi. Het gebied tussen de drie steden diende echter onder het bestuur van de Vietminh te worden geplaatst. Maandagmiddag werd in de beslo ten zitting over Indo China door de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow, die als voorzitter fungeerde, „duidelijke toegevingen" gedaan inzake het vetorecht in een bestandseommissie, die uit vertegen woordigers van neutrale landen voor Indo China zal worden samengesteld. Molotow zou hebben gezegd, dat de communisten voor „bepaalde geval len" er in zouden willen toestemmen, dat besluiten van de commissie bij meerderheid van stemmen worden ge nomen. Kantlijn Iedere werkgever zal de laatste maanden wel aan den lijve hebben ondervonden, hoe moeilijk het is om in Nederland bekwaam personeel te krijgen. Meer en meer moet men genoegen nemen met krachten, die maar half geschikt zijn voor hun werk. omdat men al blij is als men tenminste iemand heeft weten aan te werven. Het merkwaardige daarbij is, dat het in èlle beroepen plotseling zo is en dat, als het zo voort gaat, er een noodtoestand dreigt te ontstaan. Bekwaam personeel zal men weldra slechts kunnen krijgen, als men be langrijk meer salaris betaalt, dan normaal is. En dat terwijl de lonen en salarissen toch altijd nog aan re gelen zijn gebonden. Er zijn mensen, die dit verschijnsel onder meer toeschrijven aan de nieuwe werkloosheidsverzeke ring, die kwaadwillenden in staat stelt geruime tijd van een royale steunuitkering te leven, voor zij weer aan de slag moeten. Er zijn anderen, die het aan de emi- gratiepolitiek van onze regering toe schrijven. Terwijl in Nederland een schreeuwende behoefte bestaat aan personeel, aan geschoold personeel dan, gaan de besten van ons volk naar Australië, naar Zuid-Afrilta, naar Nieuw Zeeland, naar Canada... Aldus deze groep van mensen, die daarbij de vraag stellen, of het geen tijd wordt, dat de regering deze uit voer van uitstekende krachten staakt. En ten slotte is er een derde groep, die er bezwaar tegen heeft, uat een groot aantal mannelijke werkkrach ten. grotendeels ongeschoold, in de DUW werkt, inplaats van door her scholing beschikbaar te komen voor het vrije bedrijfsleven. De gehele kwestie is verleden week aan de orde gekomen in de Tweede Kamer en minister Suurhof heeft er zijn mening over gegeven. Hij gaf toe, dat er tachtigduizend open plaatsen zijn in Nederland, waarvoor geen geschikte krachten te vinden zijn, terwijl er 60.000 mensen werk loos zijn of werken aan door de rege ring gesubsidieerde objecten. Daar van zijn er echter maar een dikke vierduizend geschikt om beter werk te doen De regering heeft nu maatregelen genomen om net door financiële toe lagen geschikte werkkrachten moge lijk te maken buiten hun woonplaats te werken. Tevens zal de herscholing van jonge arbeiders met meer energie ter hand worden genomen. Laat ons hopen, dat het helpen zal. Want terecht heeft de minister ge weigerd in de emigratiepolitiek ver anderingen aan te brengen. 1 mmers: ons economisch bestel is I verre van onkwetsbaar. Zodra er een crisis zou uitbreken, welke niet eens van zo bizonder ernstige aard zou behoeven te zijn, is de kans groot, dat het aantal werklozen eensklaps onrustbarend zou stijgen. In de allereerste plaats zouden dan natuurlijk de halve krachten die thans veelvuldig worden aangeno men, op straat komen te staan, maar wie weetOnze 'gehele industrie is dank zij de industrialisatie op ex port ingesteld en een crisis zou fnui kend zijn voor de export... En dan... Vandaar dat het juist gezien is om de emigratiepolitiek ongewijzigd te laten. Bij de eerste de beste crisis zou emigratie meer dan ooit eis des tijds zijn. Als wij dan tevoren de emigran- tenstroom zouden hebben vermin derd, zou het buitenland wel eens kunnen weigeren onze emigranten op te blijven nemen. En dan? Op de binnenlandse ar beidsmarkt zal er dan toch al geen laats zijn en de problemen zouden er es te ingewikkelder door worden. Dit alles neemt niet weg, dat wij op dit moment met het pro bleem zitten. Te veel onge schoolden. te weinig bekwamen en een gestage stroom van Nederlan ders, die elders een toekomst gaan bouwen De communisten bleven er echter op staan, (lat in de commissie een gelijk aantal communisten en niet- communisten zitting zou hebben. Als voorbeeld van een „bepaald geval", waarin meerderheidsbesluiten genomen konden worden, zou Molo tow genoemd hebben: contröle van de commissie ter verhindering van troepen- en wapenverstrekingen in de drie Indochinese staten. Reuters correspondent te Genève meldt, dat het grootste gedeelte van de zitting, naar aangenomen wordt, gewijd was aan het geschil betref fende Laos en Cambodja. Deze kwes tie zou potentieel meer gevaren in zich bergert dan de kwestie van het vetorecht in een internationale be standscommissie. De Amerikaanse afgevaardigde Bedell Smith vroeg Molotow tot de orde van de dag over te gaan de kwestie van Laos en Cambodja Bedell Smith stelde voor de volgende vergadering geheel en al aan Laos en Cambodja te wijden. Hij werd hier in gesteund door de Franse plaats vervangende delegatieleider, ambas sadeur Chauvel. Uit conferentiekringen wordt ver nomen, dat de Franse delegatie er op aandrong, de besprekingen voort te zetten in de hoop, dat er spoedig een nieuwe regering in Parijs zal worden gevormd. Naar wordt gemeld, maken de be sprekingen tussen militaire vertegen woordigers vaij .beide partijen over een staken vkn het vuren in Indo China en hergroepering van troepen, voortgang. Diplomatieke documenten te Londen gestolen Dieven vergisten zich Enige zakken met diplomatieke be scheiden afkomstig van Britse am bassades in Finland en een aantal landen in het Verre Oosten en be stemd voor het „Foreign office", zijn in het afgelopen weekeinde te Lon den gestolen en later teruggevonden in een gracht in het Noorden van de stad. De zakken waren Zaterdagavond op een Londens vliegveld aangeko men. De chauffeur, die voor het ver voer naar het ministerie moest zor gen, reed via zijn huis om een kop thee te drinken. Toen hij weer bui ten kwam, bleek de auto te zijn ver dwenen. Achteraf herinnerde hij zich, dat hij op de weg van het vliegveld door een kleine vrachtauto was ge volgd. Vermoedelijk dachten de die ven, dat de zakken geld bevatten. Toen dit niet zo bleek te zijn, wier pen zij de buit in het water. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevatten de zakken geen vertrouwe lijke stukken. Ook de gestolen auto is terugge vonden. Schip wordt radiografisch te water gelaten Op 30 Juni a.s. wordt bij de N.V. werf Gusto te Schiedam het m.s. „Merida" te water gelaten. Dit schip is in aanbouw voor de Compania Anonima Venezolana de Navegacion te Caracas. De te waterlating zal langs radiografische weg geschieden en wel vanuit het kantoor van de C. A. Venezolana de Navegacion te Ca racas door de echtgenote van de pré sident van de republiek Venezuela. DE CRISIS IN FRANKRIJK Overleg over toestand in Indo-China Pierre Mendes-France heeft Maan dag de uitnodiging van president Co ty aanvaard om een nieuwe Franse regering te vormen. Mendes-France is iinks-radicaal en voorstander van nauwere economische betrekkingen met Engeland. Hij heeft dikwijls aangedrongen op beëindiging van de oorlog in Indo- China. Ook heeft hij veel critiek ge leverd op het beleid van minister Bi- dault op de Geneefse conferentie. Men is niet van mening, dat Men des-France veel kans maakt de 314 stemmen in de Nationale Vergadering te behalen, die nodig zijn om hem premier te maken. Maandagavond had Mendes-France een bespreking met generaal Guillau- me en de drie Franse stafchefs oir zich op de hoogte te stellen van de militaire toestand in Indo-China. Ook zou hij een ontmoeting hebben met Georges Bidault in verband met de diplomatieke kanten van de Indo- Chinese kwestie en de stand der on derhandelingen in Genève. Mendes-France, heeft tegenover journalisten verklaard, dat zijn poli tiek ten aanzien van Indo-China „pre cies het tegenovergestelde van capi tulatie" zou zijn- Mendes France tracht Frans kabinet te vormen. Aan het parlement, zo vervolgde hij, dient een concreet plan ter op lossing van het Indo-Chinese vraag stuk voorgelegd te worden. Zijn pro gram zou er op gericht zijn de be sprekingen te Genève tezamen met de verbonden staten van Indo-China te doen voortduren. Frankrijk moet in Indo-China blij ven en trouw blijven aan zijn ver plichtingen. Men neemt aan. dat hij niet voor Donderdag zijn toespraak in de Nat tionale Vergadering zal houden. Munitie voor Guatemala in Hamburg onderschept Naar van gewoonlijk welingelichte zijde uit de omgeving van de Ame rikaanse Hoge Commissie in Duits land wordt vernomen, is te Hamburg een grote lading munitie bestemd voor Guatemala onderschept. Volgens Westduitse autoriteiten te Hamburg betrof de zending ongeveer zestien kisten 20 mm luchtdoeigra- naten van tezamen zes ton. Naar van de zijde van het Britse Hoge Commis sariaat verluidt heeft zien het geval „enige" tijd geleden" voorgedaan. Het betrokken schip is, nadat de munitie' van boord gehaald was, uit Hamburg vertrokken. Zoals bekend heeft Guatemala on langs een grote zending wapens uit Polen ontvangen, die door het Zweedse vrachtschip „Alfhelm" was aangevoerd. Naar aanleiding hiervan hebben ds V.S. per vliegtuig lichte wapens naar Honduras en Nicaragua, twee buurlanden van het links ge oriënteerde Guatemala, gezonden. Ongehoorde eisen voor kwaliteit. De kring van veilingverenigingen In West-Friesland heeft besloten te trachten het probleem van 'e „onge hoorde kwaliteitseisen", die de inko pers voor het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland aan de Ne derlandse tuinbouwproducten stellen, op het landelijk niveau in bespreking te brengen. De kring van veilingverenigingen is van mening, dat de maatstaven voor de kwaliteit die de plantenziek- tenkundige dienst en het „uitvoer- contróle-bureau" voor de export aan leggen ruimschoots voldoende zijn en dat, evenals de afnemers elders in de wereld, de Amerikanen daarmee ook genoegen dienen te nemen. Nog anderhalve week, dan wordt „Miniatuur Walcheren" te Middel burg geopend. Koortsachtig werkt men om alles op tijd gereed te krij gen. Gisteren werd een model van de nieuwe Vlissingse brandweerka zerne, door de brandweerlieden van de Scheldestad vervaardigdnaar het Molenwater te Middelburg vervoerd. De wijziging van de telefoontarieven De directeur-generaal van de P. T. T„ de heer L. Neher, heeft de bestu ren van de 'Kamers van Kóóphandel in ons land in een uitvoerig schrijven op de hoogte gebracht van de over wegingen, die ten grondslag liggen aan de enige tijd geleden aangekon digde wijziging van de telefoontarie ven. De heer Neher betoogt iu deze brief o.m. dat de tariefswijzigingen niet de strekking hebben de totale in komsten van de telefoondienst te vermeerderen. Zij houden enerzijds verhogingen en anderzijds verlagin gen in, maar zullen naar raming in totaal ongeveer gelijkblijvende ont vangsten tot gevolg hebben. Het Koninklijk Besluit betreffende deze tariefswijzigingen, die voort vloeien uit een wijziging van 't rijks- telefoonreglement 1929, zal dezer da gen in de Staatscourant worden ge publiceerd. Daar de mededeling betreffende de te wijzigen telefoontarieven destijds zeer summier was en daarenboven slechts enkele hoofdzaken van de plannen behelsde, achtte de heer Ne her het nuttig de Kamers van Koop handel meer gedetailleerd in te lich ten omtrent enkele tariefswijzigin gen. VICHY-POLITICUS MELDDE ZICH Hem wacht twintig jaar dwangarbeid De Franse oud-generaal Nogues, die sedert 1943 'als vluchteling in Por tugal woonde en in 1947 wegens col laboratie met de Duitsers tot twintig rr dwangarbeid werd veroordeeld, naar Frankrijk teruggekeerd om zich bij de rechterlijke autoriteiten te melden. De thans 71-jarige generaal werd in 1936 benoemd tot resident-generaal in Marokko, in welke functie hij na de wapenstilstand van Juni 1940 werd gehandhaafd. Zeven Nederlanders in Oostenrijk licht gewond Op de weg van Woergl naar Kuf- stein, bij Innsbruck, is Maandag een bus uit Nederland met 30 vacantie- gangers over de kop geslagen. Zeven Nederlanders liepen lichte verwondin gen op. Volgens de politie probeerde de bus een vrachtwagen met opleg ger in te halen. Hierbij week de bus van de weg af, viel van de twee meter hoge Derm en kwam ondersteboven te liggen. De zeven gewonden werden in een ziekenhuis behandeld en kon den later vertrekken. Een andere bus heeft de vacantiegangers naar Inns bruck gebracht. DOOR GEDEPUTEERDE A. SCHOUT Beslissing over definitieve school - Kerkwerve of Moriaanshoofd - moet zo spoedig mogelijk genomen worden Ook de Christelijke school van Moriaanshoofd heeft haar noodschool, zy het dan nog niet in het eigen dorp of in Kerkwerve, maar in Noordgouwe. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen stelde voor deze school uit buitenlandse giften een bedrag ter beschikking en gistermiddag kon het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout, namens de Com missaris der Koningin het eenvoudige noodgebouwtje officieel openen. Voorlopig kunnen de kinderen dus hier in een eigen gebouw les krijgen. Maar byna alle sprekers by de openingsplechtigheid verbonden aan hun fe licitatie toch de wens, dat op korte termijn beslist zal worden, waar de de finitieve school moet komen: op Moriaanshoofd of in Kerkwerve. In de noodkerk te Noordgouwe sprak de voorzitter van het school bestuur. de heer D. van der Wekken, na samenzang en gebed een woord van welkom tot de genodigden, waar bij hij in het bijzonder dank bracht aan de minister en aan de Franse onderwijsautoriteiten, die door htm gift de oprichting van deze nood school mogelijk maakten. Spreker releveerde de geschie denis van de school na de ramp herinnerde er daarby aan, dat de school te Moriaanshoofd voor de verwoesting algemeen werd beschouwd als een der beste scholen van het eiland. Spreker was ver heugd, dat het „gevecht" om een noodschool te krijgen, met succes was bekroond. Na dit welkomstwoord begaf men zich naar de ingang van de nood school, waar de leerlingen op "het ogenblik weer 26 in getal- een psalm en het volkslied zongen, al vorens de heer Schout met een hem aangeboden sleutel de toegang tot 't noodgebouw ontsloot. Men trad dit daarna binnen om een kijkje te ne men in de beide leslokalen, welke wel iswaar een eenvoudige, maar toch zeer keurige indruk maken: ruim, fris en doelmatig ingericht, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat heeft hier om een noodvoorzie ning gaat. Nadat men in de kerk was terug gekeerd, voerde daar een reeks van sprekers het woord om het school bestuur en personeel gelukwensen aan te bieden. De heer A. Schout deed dit namens de Commissaris der Koningin, daarby wijzend op de bete kenis ook van een kleine school voor de dorpsgemeenschap. Hij sprak de wens uit, dat deze noodschool spoe dig door een definitieve zou worden gevolgd, hetzij in Kerkwerve. hetzij in Moriaanshoofd. Ook wees spreker op de grote invloed van het onder wijs. vaak herkent men immers in de capaciteiten van de mensen in het dorp nog de school van vroeger te rug. De inspecteur van het L.O. der in spectie Goes, mr. L. G. Wolf, bracht de felicitaties over van, de minister van Onderwfts, Kunsten en Weten schappen en sprak in het bijzonder aan het adres van het hoofd, de heer J. van der Vegt, woorden van hulde voor de volharding waarmede deze, hoewel pas vlak voor de ramp op Schouwen aangekomen, de zaken heeft aangepakt. Ook mr. Wolf uitte de wens, dat spoedig een definitieve voorziening retroffen kan worden. In het bijzon- Ier dankte de inspecteur voor de prachtige hulp van het buitenland. Dokter A. J. Schilstra sprak namens het geneeskundig schooltoezicht en gewaagde daarby van de „stortvloed van papieren" welke hij wel eens over het provinciaal bestuur moest uitstorten over scholen, die te oud en te slecht zyn. .,Ik ben wel een.s las tig," meende spreker, „maar het is (Vervolg op pag. 2) nam hij het bevel van de Franse strijdkrachten op zich. Een week la ter schaarde hij zich aan de zijde van de geallieerden. Op 2 December werd hij lid van het Franse rykscomité van admiraal Darlan. De opvolger van laatstgenoemde, generaal Giraud, handhaafde Nogues als resident-ge neraal. Na zyn ontslag op 2 Juni 1943 week Nogues naar Portugal uit. De terugkeer van Nogues betekent automatisch een nieuwe behandeling van zijn zaak. De generaal, die op zijn reis van de Spaanse grens naar de hoofdstad be geleid werd door zes inspecteurs van politie, werd op het station te Parys begroet door zijn echtgenote en zijn advocaten. Nadat hij zich bij het hooggerechts hof had gemeld, is hij met het oog op zijn lichamelijke toestand en zyn hoge leeftijd in een ziekenhuis opgenomen. Men verwacht, dat zyn advocaten, in afwachting van de nieuwe behan deling van zijn zaak, zyn voorlopige invrijheidstelling zullen vragen. Óver een dergelijk verzoek zou de presi dent van het hooggerechtshof, de voormalige socialistische minister van Binnenlandse Zaken, Edouard De- preux. moeten beslissen. Onder de Vichy-politici, die bij verstek zijn veroordeeld en zich nog niet gemeld hebben, bevinden zich de oud-minister van onderwijs Abel Bon- nard, diens collega van justitie Mau rice Gabolde en de voormalige staats secretaris van binnenlandse zaken René Bonnefoy, die allen de dood straf hebben gekregen. Deelnemers aan Juni-opstand te Berlijn gevonnist Het hooggerechtshof van Oost- Duitsland neeft vier mannen, die als de hoofdschuldigen worden be schouwd aan de volks-opstand in Juni van het vorige jaar, tot een totaal van 45 jaar dwangarbeid veroordeeld. Het proces waarop verslaggevers uit het Westen geen toegang hadden, wordt in West-Berlijn als een in elk aar gezette zaak beschouwd met het doel de bevolking schrik aan te jagen. Canadese Siamese tweeling Zondag overleden De Donderdag in St. Boniface in de Canadese provincie Manitoba gebo ren Siamese tweeling is Zondag in een couveuse overleden. De beide jon gens. die een gemeenschappelijk bek ken hadden en verscheidene belang rijke organen moesten delen, zijn te gelijkertijd overleden, aldus deelde een arts mede. De overleden Siamese tweeling maakte deel uit van een drieling. Het derde kind, ook een jongen, maakt het heel goed, aldus personeelsleden van het ziekenhuis te St. Boniface. DE verwacht WARMER. Droog en aanvankelijk zonnig, maar later vanuit het Westen toenemende bewolking. Zwakke *.ot matige Zuid- Westelijke wind, warmer. ZON EN MAAN 16 Juni: Zon Op: 4.19 Onder: 21.02 Maan Op: 21.25 Onder: 3.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1