Mr. A. J. van der Hoeven maakt zich zorgen voor de jongeren GEWESTELIJKE VERGADERING GEREF. MANNENBOND VEILING KAPELLE-BIEZELINGE HAD EEN GOED JAAR EERSTE ZEEUWSE CULTURELE DAG EEN GOED SUCCES Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1954 GESPREK MET EEN BURGEMEESTER „We hebben geen huizen voor ze in Tholen" In de hall van het mooie, oude maar helaas tamelijk vervallen stad huis van Tholen bevindt zich rechts aan de wand een knopje en daarnaast de aanduiding „Burgemeester". Wanneer de bezoeker verwachtingsvol op dat knopje drukt, wordt even later een andere aanduiding zichtbaar, 't Kan zijn, dat dit „Afwezig" is, mogelijk ook „Even wachten". Maar wanneer het rode lichtje het woord „Binnen" te voorschijn heeft getoverd, behoeft men nog maar even op de zware dubbele deur te tikken om in de werkkamer van Tholens burgervader, mr A. J. van der Hoeven, te worden ontvangen. Een bode is er niet aan te pas gekomen of men zou dit eenvoudige, maar toch vernuftige apparaatje een „electrische bode" moeten noemen. In deze werkkamer, een haast hui selijk vertrek, waarin alleen het groe ne kleed over de tafel er aan herin nert, dat hier ook de vergaderingen van B. en W. plegen te worden gehou den, hebben we dezer dagen met bur gemeester Van der Hoeven gesproken over de problemen, welke zijn ge meente beroeren. Problemen vraagt U.Neem maar de woningbouw. Tien huizen mogen we in drie jaar tijd bouwen en de vorige drie jaar hebben we zelfs helemaal geen bouwvolume gekregen. Tien huizen in zes jaar en dat terwijl we zeker 25 a 30 werkelijk urgente gevallen op de lijst hebben staan. Het z|jn naturlijk, ook bij die 25 k 30, cijfers, die niet hoog liggen, maar in een bescheiden gemeente als Tholen vormen zij toch een probleem. De bur gemeester ziet dat probleem in de eerste plaats in het feit, dat hij zo veel jonge mensen onmogelijk aan een woning kan helpen. Inwonen bij ouders, jarenlang verloofd zijn en niet kunnen trouwen.Pas op „latere" leeftijd een gezin kunnen stichten, het zijn allemaal moeilijkheden, welke zich op de een of andere wijze zullen wreken, ook in de normale en gezonde aangroei van de bevolking! Natuurlijk zijn er hier en daar nog wel alleenwonenden, die je graag sa men een huis zou geven om er zo weer eentje vrij te krijgen. Maar dan moet zo'n huis ook groot genoeg zijn om als het ware een woningsplitsing tot stand te kunnen brengen. Anders gaat het beslist ook niet goed- En die grote hui zen zijn er helaas vrijwel niet- Ook bij het aantrekken van onder wijskrachten speelt het woningpro bleem natuurlijk, evenals overal el ders, een grote rol. In Tholen weet men daar ook van mee te spreken, maar gelukkig is men op het ogen blik weer compleet, behoudens een vacature van gymnastiekonderwijzei voor de Ulo-school en de Landbouw- huishoudschool. Maar de burgemeester heeft tegenover een der leraren nog altijd de belofte van een woning in te lossen.... Nog zeer onlangs zijn in Tholen zes huisjes- afgebroken moeten worden voor de aanleg van het sluitstuk in de rondweg naar de brug over de Een dracht Dit werk vordert snel en de i bewoners van de verdwenen huisjes zijn natuurlijk in andere woningen ondergebracht, daarvoor had men ten minste extra-bouwvolume gekregen. Ook de voltooiing van het Tehuis van oudèn van dagen; dat na veel strubbelingen tenslotte toch voor het gehele eiland (met St. Philipsland) tot stand kon worden gebracht, zal naar het oordeel van de burgemeester een bescheiden bijdrage tot de oplossing van het woningprobleem brengen. De burgemeester heeft overigens verwach tingen van dit huis, dat naar hij hoopt tegen Kerstmis onder de naam „Ten Anker" geopend zal kunnen wor den. Liefhebbers voor een kamer zijn er al genoeg! Het tehuis komt vlak bij de nieuwe Rondweg te staan, waar overigens nog meer „officiële" gebouwen zijn gepro jecteerd, zoals de nieuwe Landbouw- huishoudscnool, een kantoor, annex showroom voor de P.Z.E.M. en een bureau met twee dienstwoningen voor de Rijkspolitie. Burgemeester Van der Hoeven hoopt, dat al deze plannen op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden. Industrie? Wanneer we dan de mogelijkheden op industrieel gebied aansnijden, wijst de burgemeester er op, dat zijn ge meente slechts in zeer beperkte mate op industrie kan bogen: een eenvoudi ge scheepswerf, een kleine betonin- dustrie en dan verder de mossel-con- serven. Dat de stad Tholen, in tegenstel ling tot de dorpen van het eiland, in de winter vrijwel geen werkloosheid kent, dankt zij aan de oester- en mos- selteelt en het spreekt dus wel van zelf. dat ook wij de ontwikkeling van de denkbeelden met betrekking tot het Deltaplan met grote aandacht volgen. Tholen staat of valt weliswaar niet met dit bedrijf, zoals bijv. voor Yerse- ke wèl het geval is, maar wij konden hier voor onze werklozen in de win ter altijd emplooi vinden en dat zou dan ophouden. Vandaar ook, dat wij elke mogelijkheid in de richting van enige industriële ontwikkeling gaar ne zullen aangrijpen. Reeds wordt een terrein van pl.m. 2 hectare ten Noor den van do brug onteigend om al thans de beschikking te krijgen over enig industrieterrein. Verwacht U in dit opzicht ook enige stimulance van de stichting van een ambachtsschool op het eiland? Eerlijk gezegd niet veel. Wij lig gen nu eenmaal dichter bij Bergen op Zoom dan bij St. Maartensdijk. Maar voor de dorpen op het eiland wordt deze ambachtsschool natuurlijk van grote betekenis! Restauraties De burgemeester spreekt dan verder nog even over de restauratie van de kerk, die weliswaar vordert, maar he laas nog niet snel genoeg naar zijn zin. Honderdduizend gulden per jaar wat doe je daar tegenwoordig nog mee? En dan de restauratie van het Stad huisDie was eigenlijk vele jaren geleden reeds dringend nodig en er is ook een plan van architect H. v. d. Kloot Meyburg, maar het Rijk heeft nog geen gelden hiervoor beschikbaar. De burgemeester hoopt echter door een gemeentelijke voor-financiering juist als in Zierikzee met de Stadhuis- kap en het Tempelierenhuis tot een spoedig uitvoering van dit werk te kunnen geraken. Het prachtige, nog uit de 14de eeuw stammende Stadhuis is het zeer zeker waard. Met een enkele opmerking over de zwemsport wordt dit gesprek beëin digd. Ook deze sport ligt de burge meester na aan het hart. Hij houdt van de jeugd dat bleek reeds uit zijn zorgelijke opmerkingen over de huis vestingsmogelijkheden voor jonge echtparen en na de oorlog heeft hij dan ook onmiddellijk geijverd voor de invoering van het schoolzwemmen, dat sindsdien in Tholen een succes is geworden. Men zwemt er 's zomers ineen oesterput. En de burge meester hoopt, dat wanneer het ooit tot een liquidatie van het oesterbe- drijf mocht komen, de oesterputten in de vorm van een zwembad toch nog lang een nuttige bestemming zullen houden. Ze zijn er met een beetje goe de wil zeker geschikt voor te maken! IN MIDDELBURG GEHOUDEN Referaat van Ds. A. Veldhuyzen In de ruime consistorie van de Ge reformeerde Kerk aan het Hofplein te Middelburg waren Zaterdagmid dag afgevaardigden van de Geref. Mannenbond uit alle delen van de provincie bijeen in een gewestelijke vergadering. De leiding berustte bij de heer De Klerk uit Vlissingen, die psalm 33 vers I en 5 liet zingen en Efeze 6 vers 1020 las. In zijn openingswoord sprak hij zijn blijdschap uit over de goede op komst. Dankbaar was de heer De Klerk ervoor, dat het werk in Zee land het afgelopen jaar weer voort mocht gaan. Op voorstel van de kring Zeeuwsch- Vlaanderen werd besloten de gewes telijke vergadering in de toekomst steeds centraal in Goes te houden. Ds. A. Veldhuizen van Baarland sprak vervolgens over het onderwerp „Christen zyn in deze tijd". Spreker vroeg zich af. hoe deze tijd kan wor den getypeerd. Hij is ongetwijfeld VAN TOT Tot besluit van het culturele adop- tiewerk van. de gemeente Voorburg voor Brouwershaven zal op Zater dag 19 Juni a.s. door de VoorbUrg- se harmonie „Sint Caecllia" een af scheidsconcert worden gegeven op het Havenplein. Het gezelsch'ap zal omstreeks half twaalf door de plaat- selke muziekvereniging „Apollo" aan de grens der gemeente worden afgehaald, waarna net gemeentebe stuur de gasten in hei gemeente huis zal ontvangen. Des middags om half drie geeft de harmonie een concert op de mu ziektent. Des avonds voeren een dubbel-mannenkwartet, een tenor solist en een alt-soliste een program ma uit in het gebouw van de Ned. Herv. gemeente. Tevens zullen en- KWARTJE Hééê, meneer", zei het jochie uit Oostburg tegen de buurman, die juist naar zijn werk ging, „kijlfes, mn tand zit los". En vol trots toonde hij, de mond wijd-open, een wiebelend melktandje. „Is dat even wat!" zei de buurman bewonderend, die moet je er uit trek. ken jóh en onder je bed leggen. Dan ligt er morgen een kwartjeEn grinnekend stapte hij op de fiets. Die avond werd er bij dbuurman gebeld en toen deze opendeed, stond daar groot en dreigend de Vader-van- Het-Knaapje: ,ffeb-jy soms Keesje verteld, dat hij een tand onder zyn bed moest leg genf' gromde h\i. jaaarzelde de buurman, >,ben grapje, zie je ,Hou je grapjes in het vervolg v je eigen kinderen", adviseerde de pa pa dringend. ,&ees had de nijptang mee naar bed genomen en als ik er niet gauw genoeg bij geweest was, had-ie zijn broertje alle tanden uit getrokken. Vanwege jouw kwar tjes kele piano-soli worden uitgevoerd. Deze dag sluit het adoptiewerk van Voorburg aan Brouwershaven, dat in brede kringen buitengewoon werd gewaardeerd, definitief af. KERK EN WERELD. Het instituut „Kerk en Wereld" houdt in samenwerking met de Al gemene Diaconale Raad op het op leidingscentrum „De Horst1' te Drie bergen cursussen voor jeugdwerk leiding, sociaal cultureel vormings werk, personeelswerk in bedreven, algemene maatschappelijke zorg en evangelist(e). Ter voorlichting hier over zullen bijeenkomsten gehouden worden op 18 Juni in „De Eenhoorn" te Oostburg, op 19 Juni des middags te Goes in „De Prins van Oranje" en dezelfde dag des avonds te Mid- dfctburg. Koorkerkhof 18. ONGEWENSTE GASTEN. Ongewenste gasten verschaften zich in de nacht van Vrijdag op Zaterdag toegang tot een werkkeet van de fa. Boele Van Eesteren aan de Edison- weg te Vlissingen. In het kantoor for ceerden zij een kast en een geldkist, waarna zn met een buit van 80.-—, een aantal rentezegels en wat textiel- goederen verdwenen. Een andere gast ontvreemdde uit de tas van een bezoekster aan een dans- inrichting te Vlissingen een bedrag van 15. OP STAP. De ouden van dagen uit Biggeker- ke maakten Donderdag hun jaarlijk se uitstapje. De reis ging ditmaal naar België, waar een bezoek werd §1 bracht aan Knokke, Osteude en rugge. De Kamperlandse oudjes gingen met 22 auto's op Kaatsheuvel aan. Bij hun terugkeer in het dorp wer den zij verwelkomd met pittige to nen van „Ons Genoegen". De ouden van dagen uit Krabben- dijke gaan 8 Juli naar Kaatsheuvel, Tilburg en omstreken en die uit Aardenburg brengen op 29 Juni o.m. een bezoek aan „Miniatuur Walche ren", anders dan vóór 1940. Toch is de mens van nu gelijk aan die van vóór 1940 Ook nu nog is htj geneigd God en de naaste te haten. Was er vroe ger een brute loochening van God, thans is er een bruut negeren zonder meer. Verscheen de duivel vroeger op bokkepoten en met horens op de kop, thans presenteert hij zich den volke als gentlemen. Men zegt, aldus ds. Veldhuizen, dat de jeugd van thans vol vragen en problemen zit, doch dit i3 slechts ten dele waar. De ouderen zitten immers met dezelfde problemen. Toch ligt het probleem van onze jeugd voor de verantwoordelijkheid der ouders. Christen zjjn in onze tijd is: voor al die vragen vluchten naar het Kruis en deze vragen in Gods handen leg gen. Het kruis van Christus door breekt de probleemkring en overwint de dood. voor de Christen is het de enige doorbraak naar het licht en naar een gelukkige toekomst. Ds. Veldhuizen was van mening, dat de doorbraak welke thans gepro pageerd wordt, niet nieuw, maar oud fs. Zij maakt ons „beleefd" los van God en zijn Christus. Christen zijn ui deze tijd is, zo verklaarde ds. Veld huizen tenslottede wacht betrek ken bij het kruis mèt onze jeugd, in de wetenschap en het geloof van Christus en zijn opstanding. Deze we tenschap geeft kracht; aan is het iedere dag des levens „Pinksterfeest Na een brede discussie over dit onderwerp sloot de inleider deze ge- Slaagde Zeeuwse afdelingsvergaae- ttng. H.M. de Koningin naar Schouwen Op Dinsdag 22 Juni H.M. de Koningin 19 voornemens op 31. en 22 Juni a.s. een bezoek te bren gen aan de rampgebieden in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant, ten einde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen van de wederop bouw. Van de Zeeuwse rampgebie den bezoekt Hare Majesteit Schou- wen-Duiveland, namelyk Dinsdag 22 Juni. Zjj arriveert 's morgens om half tien te Zjjpe. De Koningin zal de nacht doorbrengen aan boord van de „Piet Hein", die ligplaats zal kiezen in Willemstad. Secretaris van „Zeelandia" in Amsterdam overleden Op 8 Juni jl. Overleed te Amster dam op 74 jarige leeftijd de heer W. P. van Aartsen. Voor de evacué's, die vorig jaar uit de rampgebieden in Amsterdam vertoefden, was de over ledene geen onbekende. Met volledi ge inzet van zijn persoon en met on gekend enthousiasme, was hij bijna dag en nacht in touw om de belan gen der evacué's te behartigen. Het gemeentebestuur van Amster dam «af de verzorging der evacué's in handen van de Zeeuwse Vereni ging „Zeelandia", zulks op aandrin gen van de heer van Aartsen. als secretaris dezer vereniging. De eva cué's zullen zich ongetwijfeld herin neren, wat zij aan nem te danken hebben. Op zijn hoge leeftijd stelde hij zich ook spontaan beschikbaar enkele maanden dienst te doen op Schou- wen-Duiveland als adviseur bij de schade-vaststelling. De Zeeuwse Vereniging te Amster dam verliest in de heer van Aartsen een secretaris, die moeilijk te ver vangen zal zijn. Collecten. De extra Pinkstercollecte bracht in de Ned. Herv. Kerk te Sluis 232.93 op. Te St. Anna ter Muiden 15,25. OMZET VAN BIJNA 6 MILLIOEN De vooruitzichten voor hard fruit zijn gunstig aard beien leden onder de langdurige droogte Zaterdagmiddag- hield de veilingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Om geving" te Kapelle haar algemene vergadering in café „De Veiling" onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldingc. Bij dc terug blik over het afgelopen jaar kon de heer Dekker constateren, dat het af gelopen boekjaar voor de veiling gunstig was. De productie en de gemid delde pryzen waren bevredigend. Stilstaand by de vooruitzichten wees spreker er op, dat een grote oogst van hard fruit verwacht mag worden, hoewel er wel enkele uitzonderingen zullen zijn. 203 ton kersen, 109 ton zwarte bes sen en 75 ton frambozen. Namens de financiële commissie werd verslag uitgebracht door de heer Chr. Nieuwenhuize. Tot nieuw lid van de financiële commissie werd benoemd de heer W. Visscher te Schore en tot plv. lid de heer J. de Jager Jozzn. te Kapelle. De contributie werd wederom vast gesteld op 1,- per lid. De veiling- percentage's werden vastgesteld op: voor leden grote veiling 3 net, klei ne veiling 5 pet, boomgaarden 3 pet. Vóór gastleden grote veiling 5 pet., kleine veiling 7 pet. en boomgaar den 5 pet. In aansluiting hierop werd door de voorzitter nog medegedeeld, dat voortaan als grote veiling be schouwd zullen worden: aardbeien, frambozen en bramen, welke aan de industrie worden geleverd en alles wat niet wordt aangevoerd op het veillngsterrein, benevens uien, wijn peen en kruisbessen. De koeltarieven alsmede emballa geregelingen werden ongewijzigd vastgesteld met de bepaling, dat zij die hun toegewezen kwantum in het koelhuis niet benutten, hiervoor een bedrag van 3 cent per kg zullen moeten betalen. Vooral de appels beloven een ryke oogst. De Goudreinette echter heeft op sommige plaatsen een minder goede vruchtzetting gehad, doch dit is over het algemeen de enigste uit zondering. Bij de peren schijnt men Vooral bij het ras Conference te kla gen over sterke rui, terwijl voorts op sommige bedreven de „Beurre Alex ander Lucas" matig is en de Doyen ne de Cornice het er helemaal bij laat zitten. De verwachtingen van een grote oogst, aldus de heer Dekker, geldt niet alleen voor Zeeland of Nederland, maar ook voor de na buurlanden. Met klem wees hij er dan ook op om de afzetmoge lijkheden zo goed mogelijk te benutten. Tevens zal er alle aan dacht besteed moeten worden aan de belangrijkste plaats welke de binnenlandse handel Inneemt. Wat het zachte fruit betreft, zeide de: heer Dekker, dat de productie van aardbeien geleden heeft onder de langdurige droogte. Een oogstde- Êressie zal dan ook niet uitblijven, e oogst van rode en zwarte bessen zal matig zijn, terwijl de frambozen beneden het middelmatige zullen blij ven. De oogst van bramen zal even eens beneden normaal zyn. JAARVERSLAG. Hierna werd door de directeur, de heer A. D. Snoep uitgebracht de re kening en verantwoording over het afgelopen jaar. De omzet over het afgelopen boekjaar beliep een bedrag van 5.928.946,54. Het jaar sloot met een batig saldo van 345,53 na ge dane afschrijvingen tot een totaal bedrag van 193.988,24 alsmede te rugbetaling van 1 pet. provisie. De hoeveelheden van de voornaamste geveilde producten bedroegen 860 ton aardbeien, 10815 ton appelen, 4568 ton peren, 1396 ton pruimen, 463 ton bonen, 344 ton rode bessen, 326 ton kruisbessen, 298 ton bramen, (Slot van pag. 1) sephs Ghesellen en wees tevens op de noden van zijn stad. Jhr. de Casembroót beantwoordde deze toespraak. PRIJSUITREIKING. In het Concertgebouw werd des middags overgegaan tot de uitreiking der pry zen van net Zeeuwse Landju weel. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Zeeuwse Cultu rele Adviesraad, mr. dr. A. J. J. M. Mes, die een overzicht gaf van wat Zeeland op cultureel gebied doet en tot de slotsom kwam, dat onze provin cie weliswaar achter blijft bij Oost- Vlaanderen, maar gezien haar veel geringere bevolking toch met een be drag van rond 125,000 niet slecht voor de dag komt. Spr. verheugde zich er over, dat alB filaats voor de eerste Zeeuwse Cul- uurdag Hulst was gekozen en wenste de St. Josephs Ghesellen geluk met hun zegepraal ln het Landjuweel. Het jurylid L. Hoefnagels bracht hierna een algemeen verslag uit over de toneelwedstrijd en concludeerde, dat het.amateurtoneel in Zeeland ze ker niet onderdoet voor dat in andere delen van het land. Nadat het St. Ceciliakoor uit Sint Jansteen een aantal liederen gezon- fïn had, reikte de Commissaris der oningin met een toepasselijk gees tig woord de prijzen uit aan de prijs winnaars uit de drie groepen. Achter eenvolgens waren dat: Groep I :Sint Joseph Ghesellen uit Hulst, 2 het Middelburgs Dilettanten Toneel, 3. Onderling Kunstgenot, Goes, 4. Sem- pre Avanti, Sluiskil, 5. de Toneelgroep Kortgene. Groep II: de Toneelver. Groede, 2. het Vlissings Schouwspel, 3. Excelsior, Sas van Gent. Groep III: De Schelde, Breskens, 2. de Toneel vereniging Kwadendamme. Een ex tra prrjs werd toegekend aan de Le- kenspelgroep Walcheren. De voorzitter van het Middelburgs Dilettanten Toneel, de heer W. ae Pagter, bepleitte bij de aanvaarding van de prijs nog de toekenning van een geringere waarde aan de keuze van net stuk, daar z.i. niet de presta ties van de auteur, maar die van de deelnemers beoordeeld moeten wor den. Zijn dank en hulde jegens de pro. vincie uitte spr. voor de organisatie van het tournooi, terwy'l hij ten slotte de Sint Josephs Ghesellen van harte geluk wenste. De voorzitter van de St. Josephs Ghesellen, de heer Ch. Heirman, gaf uitdrukking aan zyn vreugde over het succes van Hulst, huldigde de orga nisatoren en de jury en memoreerde, dat H.M.D.T. de eerste was die zijn vereniging telegrafisch feliciteerde, en gaf de verzekering, dat als Hulst Volgend jaar niet zal winnen, het een sportief verliezer zal zyn. De middag eindigde met een inlei ding van de Belgische toneeldeskun- dige Michel van Vlaanderen, over de betekenis van het amateurtoneel, Waarin hjj de amateurs op him grote verantwoordelijkheid wees en de keu ze van goede stukken en de zorg voor een goede regie aanbeval. De heer Mes sloot hierna de bijeen komst. Des avonds speelde de St. Josephs Ghesellen hun overwinningsstuk „School der Dapperen", waarover wy elders schrijven. KUNST School der dapperen St. Josephs Ghesellen, Hulst Ere-voorstelllng als afsluiting lste Zeeuws Landjuweel. In grote stijl hebben Zaterdagavond de Koning van Engeland te Hulst de St. Josephs Ghesellen uit deze stad zich de glorieuze winnaars getoond van het eerste Zeeuwse Landjuweel. Zij gaven van Arthus Laurents' drie- bedrijvige toneelspel „School der Dap peren" een voortreffelijke uitvoering, welke beklemmende hoogtepunten had. School der Dapperen is geen ge makkelijk stuk. Er komt nogal wat psychologie by te pas, want de inhoud draait om de zieleroerselen van Ame rikaanse frontsoldaten op een eiland in de Pacific... en die zijn niet een- voudig. Vijf hebben een opdracht vervuld, één is er gesneuveld, een an der, een jonge jood, is door een shock verlamd en zonder geheugen terug gekeerd. De legerarts blijkt een psy chiater, die zijn patiënt met narcose synthese behandelt. Hij roept het ge beurde in de patiënt weer in diens herinnering op en bevrijdt hem zo van zyn geheugenverlies en de ver lamming. Er rest dan echter in Con- ny, de jonge Jood, een schuldgevoel. Hij heeft vreugde gevoeld, toen zyn beste vriend getroffen werd omdat hij zelf leefde. Pas als hij ontdekt, dat dit de eerste gedachte is van ieder, die een vriend ziet sneuvelen, wordt hij weer geheel de oude. Niet gemakkelijk te verbeelden dit alles. Maar Laurents presteert het in zijn stuk, dat enkele sterk emotionele rollen bevat en... als het goed ge speeld wordt diepe indruk ma&kt. Welnu, de Hulstenaren gaven er een voortreffelijke opvoering van. Zelf gegrepen door wat zij vol overgave speelden wekten zij dit stuk tot bran dend leven, maakten zij het een epos van heldenmoed en diepe menselyk- held. Piet Verwer speelde de rol van Conny verbluffend goed en zolang hg emoties moest vertolken zonder een enkele inzinking. Hij verdient een ere saluut. Ook Emiel v. d. Walle als le gerarts was bijzonder goed en de an dere medespelenden, Charles Heir man, Werner Meganck, Johnny van Overmeeren en Henri van Ove'rmee- ren, deden niet voor hem onder. Decor, costumes en grime waren uitstekend, slechts de belichting had wellicht iets geraffineerder kunnen zijn. Renaat Staes uit Sint Nicolaas toon de zich een uiterst begaafd regisseur, die met dit Hulster spelersmateriaal een grote prestatie heeft geleverd. Niemand had hem dit kunnen verbe teren. De Hulstenaren kregen aan het slot een ovatie, die volkomen verdiend was.. De voorzitter van het Middel burgse Dilettanten Toneel overhan digde bloemen als nieuwe hulde. Dat bezuiden de Schelde zulk een voortreffelijk amateurtoneel gebracht wordt, zal voor de talrijke bezoekers van boven de Schelde een verrassen de en blyde ontdekking zyn geweest. Motor botste tegen auto te Kruiningen Een dode en een zwaar gewonde Ter hoogte van het restaurant „De Uitkijk" te Kruiningen bats te Zondagmorgen omstreeks negen uur op de Rijksweg een motorrijwiel te gen eon personenauto, waarbij de 40- larige ongehuwde G. Polderman, brugwachter bij de Rijkswaterstaat te Veere, op slag werd gedood. De heer A. Geldof, chauffeur van de Stoomtram Walcheren on even eens lilt Veere afkomstig, moest met verwondingen naar het zieken huis Oostwal te Goes worden over* gebracht. Na behandeld te zyn kon hU naar huls worden vervoerd. De belde Veerenaren wilden met de motor een tochtje naar België ma ken. Nabij „De Uitkijk" kwarn uit de richting Krabbendijke een per sonenauto, bestuurd door mevr. L H. J. B. uit Breda. De botsing ont stond toen de automobiliste naar links afsloeg om naar het restau rant te gaan en juist van tegenover gestelde zijde het motorrijwiel na derde. Door de schok werd de heer P. van de duo geslingerd en kwam ongeveer twintig meter verder op het wegdek terecht. Hij werd daar bij op slag gedood. De motorrijder, de heer G., werd zodanig gewond dat dokter J. Nieuwenhuijze, die de eerste hulp verleende, overbrenging naar het ziekenhuis wenselijk achtte Hot stoffelhk overschot van de heer P. is naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd. De bestuurster van de auto en een mede-passagier bekwamen geen letsel. Auto en motor werden zwaar beschadigd. E.H.B.O.-Goes werd 8e te Apeldoorn Zaterdag werden te Apeldoorn in Berg en Bos de nationale wedstrij den van de Vereniging van E.H.B.Ö. gehouden. De Zeeuwse kleuren wer den hierbij verdedigd door een ploeg uit Goes, die met de achtste plaats genoegen moest nemen. De kam pioenstitel ging dit jaar naar Zwijn- drecht. Examens. Voor het diploma A slaagden de zusters E. van der Ende en M. van den Bosse, beiden verpleegster in het Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Expositie werken Jan Heyse in ,,'t Lammetje" te Veere Namens (Ie Culturele Commissie van de Schotse Hulzen opende bur. genieester Jhr I. F. den Beer Poor, tugael van Veere Zaterdagmiddag in ,,'t Lammetje" een tentoonstelling van werken van de in Febrnari over leden kunstschilder Jan Heyse. Jhr Den Beer Poortugael zei, dat naar zyn mening hier een zeer ver antwoorde expositie van Heyse's werk was ingericht, waarmee deze fijnzinnige kunstenaar naar beste ver mogen wordt geëerd. Spreker be schreef Jan Heyse als de man, die in grote stilte leefde, maar die, wan neer hij sprak dit weloverwogen en goed gemeend deed. Hij betoogde, dat men uit zijn werken proeft, dat Hey se wars van de menigte was en ver klaarde tenslotte de expositie voor geopend. Wie een bezoek aan de tentoon stelling, die tot en met 3 Juli a.s. geopend is, brengt, zal Veere's bur gemeester gelijk dienen te geven. Op deskundige manier heeft men in de bovenzaal van ,,'t Lammetje" een grote collectie van Heyse's werk stukken verzameld, die zowel van zijn vroegere als van zyn latere pe riode een goed beeld geven. Onder de schilderyen en houtsneden treft men vele van de meest bekende van Hevse's uitbeeldingen aan. Deze ere- tentoonstelling is dan oolc de moeite van een bezoek ten volle waard. Houdt altijd Bennies bij de hand. Tegen overtollig maagzuur, dat Uw maag in lichtelaaie set Zo snerpend kan de pyn niet zjjn, met één of twee Rennies zet U er een domper op. Op 't zelfde moment be hoort de pijn tot het verleden. Daar om hoeft U met Rennies bij de hand niet zo akelig voorzichtig te zijn, kunt U gerust alles eten waar U van houdt. Zo wordt ge met Uw Ren nies weer de gezellige disgenoot. En komt soms de nood aan de man, dan hebt ge Uw Rennies by de hand en neemt ze onopvallend in. Geen haan die ernaar kraait, want iedere zuur- brand is zó geblust MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Mandy", (14 jr.) vooraf optr. prof. Cordoni, 19 en 21.30 uur; Schouwburg: „Op de bres", (14 jr.), 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Woestynratten", (14 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Blanke vrouw ln de Congo", (14 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand. „De ondergang van de Titanic", (14 jr.), 8 uur. ZIERIKZEE. Hedenavond, 8 uur, Huls van Nassau: Ka merlid Tilanus voor CJ2.U.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2