PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ernstige politieke crisis Frankrijk uit brak ui Eerste Zeeuwse Culturele dag een goed succes BILT LAATSTE POGING VAN EDEN OP GENEEFSE CONFERENTIE Vandaag HET NAJAARSVAARPROGRAMMA VAN DE KON. MARINE 197e Jaargang-No. 136 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 Juni 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres BVreau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 PZ.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. I i. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorstatr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brou werljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. KABINET-LANIEL AFGETREDEN Lot van Genève-conferentie hangt aan zijden draad In Frankrijk is een politieke crisis uitgebroken, die een ernstig gevaar betekent voor de conferentie van Genèv© en die voorts de positie van Frankryk in Indo China ongunstig kan beïvloeden. Premier Laniel heeft het ontslag van zijn regering aangeboden nadat de Nationale Vergadering hem met 305 tegen 293 stemmen haar vertrouwen had geweigerd. De stemming ging over het regeringsbeleid in Indo China. Na de stem ming deelden acht radicale en vier Gaullistische ministers mede, dat zy niet langer deel wilden uitmaken van het kabinet Laniel. De nederlaag van Laniel in de Na tionale Vergadering werd veroor zaakt door het feit, dat 44 van de 75 Gaullisten en 33 van de 76 Radi calen Laniel in de steek lieten en te zamen met de socialisten en comm. tegen de regering stemden. Het ontslag van net kabinet werd niet direct door president Coty aanvaard. Zondagavond heeft Coty aan de links-radicaal Pierre Mendes-France verzocht kabinetsformateur te wor den. Mendes-France is voorstander van directe onderhandelingen met de Vietminh-rebellen-leider Ho Tsji Min „zolang er nog tijd voor is". Men neemt echter aan, dat Mendes- France in de Nationale Vergadering weinig kans heeft om de 314 stem men bijeen te krijgen, die nodig zijn voor zijn toelating als premier. Gemeend wordt, dat de Gaullisten en de Volksrepublikeinen (katholie ken) zullen aandringen op een zaken- Ambonezen in staking Moeilijkheden mei Rijksbijdrage Met ingang van heden zal een groot aantal Ambonese werknemers in verscheidene ondernemingen in en in de omgeving van de Brabantse hoofdstad het werk neerleggen. Het betreft hier onder meer 250 arbei ders van een fabriek te Heusden, 60 bij een bedrijf te Den Bosch en 30 bij een bedrijf te Best. Ook in enkele an dere fabrieken zouden de Ambonezen heden hun werk niet hervatten. Het gaat hier, zo vernemen wij, om een meningsverschil over de toepas sing van de Rijksbijdrageregeling, zo als die vorige maand bij regerings- mstsregel opnieuw werd vastgesteld. De Ambonese werknemers, die bij dit conflict betrokken zijn. zijn afkomstig uit het woonoord „Lunetten" bij Vught. Zij genieten van rijkswege vrije huisvesting, voeding, geneeskundige verzorging enz. Volgens een regeling, die bij hun aankomst in ons land reeds was ingevoerd, moesten zij 60 procent van hun verdiensten terugbetalen. Me de door het feit, dat nog enkele werk gevers destijds weigerden, opgave te doen van de verdiensten van de Am bonese werknemers, kon de oude re- gelin g in het woonoord „Lunetten" niet worden toegepast. Nu een nieuwe is vastgesteld, die er voor de desbetreffende Ambonezen gunstiger is d» de oude, werd er van overheidszijde op aangedrongen, dat deze ook zou worden toegepast. De Ambonese arbeiders gaan hiermee blijkbaar niet accoord. Daarom heb ben zij verklaard, het werk heden te zullen neerleggen. AVVNWMAWVWAWAW Friese tweeling met succes gescheiden Zaterdagmiddag zijn de Friese Siamese tweelingzusjes Folkje en Tjitske de Vries met succes van elkaar gescheiden. Voor een volledig verslag verwyzen wy naar pag. 5. De voorbereidingen voor het open luchtspel dat deze week op de ZLM- tentoonsteling te Goes zal worden uit. gevoerd, maken goede vorderingen. Onder leiding van regisseur Nobele werd Zaterdagmiddag ondanks de re gen druk gerepeteerdEen kijkje in het „café". (Foto P.Z.C kabinet, dat alleen de problemen In do China en Noord Afrika zal behan delen en dat nieuwe verkiezingen zal voorbereiden. Als er eea nieuwe regering komt, dan zal zij gevormd moeten worden met steun van dezelfde partijen, die achter het kabinet Laniel stonden, omdat een andere oplossing niet mo gelijk is. Dure slag in de lucht Met één slag in de de lucht 4500 gul den verliezen, dat is Donderdagavond j.l. een Amsterdamse dame overko men, toen zij haar stofdoek uitklopte en later met schrik tot de ondekking kwam dat haar platina sierspeld van haar kleding was losgeschoten en met het stof verdwenen. De speld, die een waarde van 4500 gulden heeft is be zet met twee grote en zes kleinere briljanten. Coty aanvaardt ontslag van Laniel President René Coty heeft het ont slag van premier Laniel Zondagavond aanvaard. Laniel deelde dit mee na een onder houd met president Coty. De Franse minister van buitenland se zaken Bidault heeft zijn reis naar Genève uitgesteld en zal vandaag nog in Parijs blijven. Militair overleg Azië te Washington beëindigd Het overleg inzake Zuid-Azië tus sen militaire leiders van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië. Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland te Washington is Vrijdagavond beëin- ding. In een kort communiqué werd gezegd, dat de vertegenwoordigers hun conclusies ter kennis van hun rege ringen zullen brengen Naar verluidt is de militaire basis gelegd voor toe komstige politieke maatregelen ter verwezenlijking van het door de Ver. Staten voorgestelde bondgenootschap om aan de communisten in Zuid-Oost- Azië een halt toe te roepen. Hierbij zou gesproken zijn over militaire maatre gelen om Frankrijk in zijn strijd tegen de Vietmin in Indo-China te helpen ingeval tc Genève geen regeling van het conflict tot stand wordt gebracht, of over plannen om de veiligheid in dit gebied te handhaven, als een bestand wordt gesloten. GESPREK MET MOLOTOW Pessimistische stemming Maandag zullen de Britse minister van buitenlandse zaken. Eden, en zijn Sowjet-Russische ambtgenoot Molo- tow, te Genève een bespreking hebben- Volgens Reuter zou dit een laatste po ging zijn om een vrede in Indo-China te bewerkstelligen. De ontmoeting was oorspronkelijk op Zondag bepaald doch vele Franse gedelegeerden, onder meer minister Bidault, bevonden zich in Parijs. Amerikaanse spionnen in Moskou veroordeeld Elders weet men van niets Het Sowjet-Russische partijblad „Prawda" meldt, dat het hooggerechts hof van de Sowj et-Unie twee „Ameri kaanse spionnen" tot 25 jaar verbete ringskamp heeft veroordeeld. De namen van de veroordeelden worden opgegeven als Wladimir Kon- stantinowitsj Galai en Joeri Alexan- drowitsj Chramtzof. Zij waren in West-Duitsland opgeleid door agenten van de Amerikaanse geheime dienst. De nationaliteit van de mannen wordt niet genoemd, maar de namen wijzen op Russische of Oekraïense af komst. Het blad zegt dat de mannen in een Noors vliegtuig naar de Noors-Russi sche grens zijn gebracht en de Sowjet- Unie zijn binnengesmokkeld met de hulp van de Noorse grensautoriteiten. Galai zou tijdens zijn militaire dienst in Oostenrijk betrokken geraakt zijn in zwartehandelspraktijken en niet naar zijn eenheid zijn teruggekeerd. Hij was in de Amerikaanse sector van Wenen door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten aangehouden en la ter naar een spionnageschool gezonden onder de naam Lawrence Johnson. Op dezelfde wijze was Chamtzof bij de Amerikaanse spionnagedienst ge komen toen hij in de Amerikaanse sector van Berbjn was. Zowel van Amerikaanse als van Noorse zijde wordt dit verhaal tegen gesproken. Men weet van niets- In bevoegde kringen was men pessi mistisch gestemd. Men meende, dat de ontmoeting van Zaterdag tussen de twee staatslieden weinig er toe bijge dragen had, om de kloof tussen Oost en West inzake Indo China te over bruggen. De Chinese premier Tsjoe En Lai heeft een officieel bezoek gebracht aan de Zwitserse regering te Bern. Voor het overige vielen er geen acti viteiten van de Geneefse conferentie te melden. Verkorting diensttijd De legervoorlichtingsdienst heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat de mi nister van oorlog en van marine, ir. G. Staf, nog vóór de behandeling van de defensienota, aan de Tweede Kamer mededelingen hoopt te doen over de diensttijd. Hoewel niet wordt medegedeeld hoe lang de eerste oefentijd zal duren, mag worden aangenomen, dat dit in het al gemeen 18 maanden zal zijn. wordt te Amsterdam officieel r het Holland Festival geopend. r dat artistieke manifestaties in f dertien steden omvat. vwwwwvwwwvvw Andorra had geschil met Frankrijk Frankrijk en Andorra hebben Vrij dag de strijdbijl begraven na een „koude oorlog", welke ongeveer een jaar heeft geduurd. De Franse pre sident, René Coty, een van de twee prinsen van de kleine staat in de Py reneeën de andere is de Spaanse bisschop van Urgel heeft hierop de grensvoorrechten hersteld, die in Ju ni van het vorige jaar werden opge schort. Het afgelopen jaar moesten Franse toeristen voor een bezoek aan An dorra een visum hebben, dat duizend frank (ruim 10 gulden) kostte. Deze Franse represaille-maatregel betekende een zware slag voor An- doi-ra. Het geschil ging voornamelijk over onwettige commerciële radio uitzendingen via Radio-Andorra. een van Frankrijke humoristi sche artisten, die deelnam aan de ex positie, georganiseerd door de Ver eniging van Humoristische Artisten in Parijs heeft een zonderlinge opvatting van portretten. Als men het boven staande portret van de goede kant be kijkt, ziet men het portret van een dame getooid met een exotisch hoedje en als men het portret ondersteboven beschouivt of misschien is dat juist de goede kantkomt er een mooie hond in een mandje te voorschijn Nederlands kinderfeest voor .Eurovisie' Koningin temidden van ontheemden Wanneer vanmiddag omstreeks vijf uur H. M- de Koningin de speeltuin „Oud-Naarden". vlak aan het Zuider zeestrand, zal betreden en daar be groet wordt door een glijbaan ratsen de jongens en meisjes, die afkomstig zijn uit landen achter het IJzeren Gor dijn en in ons land tijdelijk een gast vrij verblijf vinden, zullen millioenen televisiebezitters in negen Europese landen dit vriendelijk tafereeltje kun nen aanschouwen. Maar zij krijgen nog veel meer te zien in dit typisch Neder lands programma, onderdeel van de intereuropese televisie-uitwisseling. Voor ruim honderd in ons land ver blijvende vluchtelingetjes. die hier voor geselecteerd werden door de „Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen" te Utrecht, is onder de titel „Een feest ver van huis" een echt Hollands speeltuin- festijn geschapen, zoals de buitenlan ders dit nauwelijks kunnen. De opna men van de wippende en schommelen de kinderen worden afgewisseld met „shots" van korte variété-nummers, de muzikale clown Fantasio en het kin dercircus „Elleboog" onder leiding van mevrouw Ida LastTer Haar. Op een podium treedt een balletgroep van leerlingen van Sonia Gaskell op, dat een dansje uitvoert onder de titel „Ra moer in het verzonken dorp" naar een scenario van Peter Koen. Reeds aangevraagde passen kunnen uitgesteld worden Tot na 1 Juli Indien men reeds een paspoort heeft aangevraagd, doch pas na 1 Juli op reis gaat, kan men een verzoek Indie nen, de verlenging tot na 1 Juli uit te stellen. Op deze wijze kan men profi teren van de nieuwe voordeliger rege ling van de leges. Ook voor verlen ging van paspoorten kan men deze gedragslijn volgen. Is de aanvraag al afgewerkt, maar de pas nog niet uitgereikt, dan kan men de aanvrage laten vervallen en teruggave van het betaalde bedrag verzoeken. In dat geval moet echter na 15 Juni een aanvrage voor een ge heel nieuw paspoort worden inge diend Zij, die vóór 1 Juli al naar het bui tenland gaan, zullen nog een pas voor de oude prijs en met de oude geldig heidsduur moeten hebben- Op vele zeeën en naar vele havens Ook in de tweede helft van 1954 zal de Nederlandse vlag op vele zeeën en in vele havens worden getoond door de schepen van de Koninklijke Mari ne. Hr. Ms. Fregat „Van Zijll" zal in Juli vertrekken en zich via het Suezka- naal naar de Koreaanse wateren bege- IN STAD VAN VOS REINAERDE Voortreffelijk toneel en boeiende voordrachten Prijzen van Landjuweel uitgereikt In Holst werd Zaterdag de eerste Zeeuwse Culturele Dag gehouden, in tegenwoordigheid van vele Zeeuwse en Oost Vlaamse autoriteiten en cul tuurdragers. Er was een uitstekend programma gevormd, dat aanving met een Academische Zitting in het Hulster Stadhuis, welke twee belangwek kende voordrachten omvatte. Na een ontvangst ten stadhuize volgde de uitreiking van de prijzen van het Zeeuwse Landjuweel, welke werd opge luisterd door zang van een Zeeuwsch-Vlaams koor. Het hoogtepunt werd bereikt toen des avonds de Sint Josephs Ghesellen uit Hulst „School der Dapperen" speelden. Zy bewezen de onbedreigde winnaars van het Land juweel te zijn en werden met een langdurige ovatie beloond. Des morgens om 11 uur kwamen genodigden en deelnemers in de Bur- ferzaal van het stadhuis van Hulst ijeen. Jhr. mr. A. F. C. de Casem- bfoot opende hier de dag met een kor te toespraak, waarin hij in het bijzon der welkom heette de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer M. v. d. Boogaarde en de bestendige afge vaardigde, de heer K. v. d. Bergh, de vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W., mr. J. H. Schölvink en de andere genodigden. De Commis saris schetste vervolgens de provin ciale cultuurpolitiek en dankte de Culturele Adviesraad voor zijn zeer nuttige arbeid. Dat men Hulst geko zen had als plaats voor de eerste Zeeuwse Culturele Dag noemde spr. een gelukkige keuze. REGIONALE PERSPECTIEVEN. Het woord was hierna aan drs. Henrick Mulder, die een boeiende in leiding hield over „Werkelijkheid en perspectief van het regionale cultu rele leven". De spreker wees er aller eerst op, dat cultuur geen regionaal, maar een mondiaal verschijnsel is, waarin ook Nederland in bepaalde pe rioden een rol speelt. De Nederlandse cultuur is een burgercultuur geweest, in tegenstelling tot elders, waar hof en adel vaak de toon aangaven. Drs. Mulder wees vervolgens op de enor me maatschappelijke veranderingen, welke zich in de negentiende en twin tigste eeuw voltrokken hebben, door dat de burgerklasse verarmde, terwijl anderzijds de massa omhoog kwam. Deze massa immers is in Nederland nooit aan cultuur toegekomen. Of zij er ooit aan toe zal komen is de vraag, nu radio, film en televisie, de tech niek dus, in de culturele behoefte van stad en platteland voorzien. De tijd is helaas niet terug te draaien en het culturele perspectief noemde spreker dan ook vrij duister. Toch is er enig licht. In kleine ge meenschappen, zoals gemeenten en streken met eigen verband, kan de be langstelling voor het culturele gesti muleerd worden en naast de gemeen ten kan hier de provincie een belang rijke taak verrichten. Als dit opwek ken der belangstelling gepaard gaat met opvoeding tot niet slechts passief, maar ook actief cultureel leven, kan dit tot verblijdende resultaten leiden. WAT OOST-VLAANDEREN BEREIKTE. Tweede spreker was dr. Paul de Rijck, inspecteur voor sociale en cul turele aangelegenheden van Oost- Vlaanderen, die een uiteenzetting gaf van hetgeen in zijn provincie op cul tureel gebied wordt gedaan. Hg schetste hoe na eeuwen van onder drukking de Vlaamse cultuur door Jan Frans Willems en Conscience weer tot nieuw leven werd gewekt. Met trots schilderde hij wat Oost- Vlaanderen op cultureel gebied doet. Indrukwekkend waren de bedragen, de cijfers, de statistieken, die hij op somde. Aan het slot van zijn betoog constateerde hg, dat Oost-Vlaanderen thans jaarlgks een bedrag van rond 215.000 aanwendt ter stimulering van het sociaal-culturele leven. De re sultaten? Het schouwburgbezoek is vergele ken bij voor de oorlog meer dan ver dubbeld, voor concerten bestaat een enorme belangstelling, de bibliothe ken krijgen een steeds rijker boeken schat en er wordt een zeer drnk ge bruik van gemaakt, de tentoon stellingen zijn een onmisbaar ele ment geworden in de Oost-Vlaamse samenleving, kortom: de Vlaamse cultuur komt tot nieuwe krachtige bloei! LUNCH EN ONTVANGST. Na een lunch voor de genodigden in „De Koning van Engeland", gedu rende welke de heer M. van den Boo gaarde en jhr. de Casembroot de vriendschap tussen Oost-Vlaanderen en Zeeland nog eens uitdrukkelijk be zegelden, werden de deelnemers aan de Cultuurdag ontvangen in het Hul ster Stadhuis. Loco-burgemeester, wethouder P. Warnier, begroette hen hier, sprak zijn vreugde uit over de uitverkiezing van Hulst en over de uitnemende prestatie van de Sint Jo- Vervolg op pag. 2) ven ter aflossing van Hr. Ms. fregat „Dubois", welk schip begin Novem ber in Nederland zal aankomen. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" zal in Augustus via het Suez- kanaal naar de Nieuw-Guinese wate ren vertrekken ter aflossing van Hr. Ms. fregat „Van Kinsgergen". Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Luy- mes" vertrekt in September naar Nieuw-Guinea, ter aflossing van de „Snellius''. Hr. Ms. fregat „Willem van der Zaan" zal in December naar de Nederlandse Antillen vertrekken ter aflossing van de „Van Speyk". De schepen van het oefensmaldeel 5: Hr. Ms. torpédobootjagers „Evertsen" en „Kortenaer". de fregatten „Van Amstel" en „De Zeeuw", en de onder zeeboten „Zwaardvis" en „Zeeleeuw" nemen, bij enkele gelegenheden aan gevuld met hulpschepen, deel aan een aantal grote internationale oefeningen. Als eerste komt in de 2de helft van Juli de oefening „Haul" in het Kanaal en het Zuidelijk deel der Noordzee- Verder staat in September/October een uitgebreinde NAVO-oefening in de Atlantische Oceaan en de Noordzee op het programma, waaraan ook Hr. Ms. „Karei Doorman" zal deelnemen. Het programma omvat ten slotte een NAVO-oefening voor onderzeeboten van eind October tot medio Novem ber. Marineweek Rotterdam In Rotterdam wordt een vlootweek gehouden. Zaterdagmiddag werd een marinemars door de stad gemaakt, waaraan werd deelgenomen door de tamboers en pijpers van het korps mariniers, de marinierskapel van de koninklijke marine, 125 adelborsten van het koninklijk instituut voor de marine. 150 mariniers en 400 man vlootpersoneeL Vele Rotterdammers waren de stad ingetogen om getuige te zijn van deze mars. Zaterdagavond was er ter gelegen heid van de vlootweek een ontvangst ten stadhuize, aangeboden door het ge meentebestuur van Rotterdam. DE VERWACHT ENKELE BUIEN. Hall tot zwaar bewolkt met enke le buien, hier en daar vergezeld van onweer. Matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Noord. Vooral in de kustprovincies lagere temperaturen. 15 Juni: Zon Maan ZON EN MAAN Op: 4.19 Op: 20.35 Onder: 21.01 Onder: 3.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1