C Variaties op het thema „rabarber" (Daze ~özótAH)cn/paqina NYLON heeft voor ons geen geheimen meer VAN VROUW 101 VROUW EEN JOLIG STEL, GEKLEED IN FRISSE JURKJES ALS VROUWEN OP REIS GAAN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 JUNI 1954 HET MATERIAAL VAN DEZE EEUW Wassen, strijken en verwerken dient met zorg te geschieden Na er de laatste tijd meer en meer nylonstoffen in de winkels verschij nen, is het wellicht goed, enkele regels te wijden aan de wyze van verwer king van dit materiaal, en de voor- en nadelen ervan. Vooral in het buiten land hebben verscheidene fabrikanten van nylonstoffen in de loop ran de laatste jaren boekjes en brochures het licht doen zien, met. aanwijzingen hoe deze stoffen het beste verwerkt en behandeld kunnen «orden. Een van de veel naar voren gebrachte voordelen van nylon is, dat de daaruit gemaakte kleding niet gestreken behoeft te worden. Dit is boud gesproken, want hierbij is de nabehandeling, welke de stoffen in de fabriek gekregen hebben, van het grootste belang! Bij de methode van de heat-set ting", d.w.z. dat de stoffen bij een vry hoge temperatuur in een bepaal de vorm gebracht moeten zijn, dus zonder kreuken en in een bepaalde breedte en lengte, zullen deze stof fen later altijd weer in diezelfde vorm terugkeren, zodat inderdaad kreuken er uit verdwijnen. Op deze manier wordt ook het permanente phssé er in gemaakt, dat wij o.m. in nylonnachtkleding en lingerie zo be wonderen. Is deze behandeling niet op de stof toegepast dan zult u hem waarschijn lijk na het wassen wel moeten strij ken. Jammer genoeg is het aan een stof niet te zien in de winkel, of deze wel of niet „heat-set", d.w.z. gefi xeerd is. Maar als u de keuze hebt uit verschillende soorten is het 't vei- hgste de duurste soort te nemen, om dat daarbij de kans het grootst is, dat het wel is gebeurd. Wij hebben tot nu toe gesproken van nylonstoffen, zonder acht te slaan op die andere grote categorie, namelijk: nylon tricot. Zoals u weet wordt tricot gebreid (charmeuse is b.v. gebreid van kunstzijden garens) en voor veel van de thans in ons land verkrijgbare nylonlingerie en nacht kleding wordt dit nylontricot ge bruikt. Nylontricot heeft het voordeel bo ven stoffen uit nylon, dat het inder daad nooit gestreken behoeft te wor den, heat-set of niet, want door de veerkracht van het breiwerk verdwij nen de kreuken vanzelf. Zelfs kunst- zijdentricot is daardoor gemakkelijk te behandelen. Wel is nylontricot veel slapper dan geweven nylon en daar door minder geschikt voor japonnen en blouses. Hoe kunnen wij nylonstoffen nu het beste wassen? Daarbij moeten wij een onderscheid maken tussen witte en gekleurde stoffen, die om te beginnen al niet bij elkaar in het wa ter mogen komen. De nylon als zo danig kan wel goed zijn, maar de kleur is heel wat anders en zou wel eens kunnen afgeven. Daardoor zou uw witte nylon kunnen bederven. Wassen in lauwwarm water met een goede zeep of alkalivrjj wasmiddel en vooral goed spoelen, zodat geen zeepresten in het goed achterblijven. Niet in de zon drogen (het «itte nylon kan daardoor gelig worden en gekleurd kan erdoor verschie ten) en ook niet vlak bij een kachel of centrale verwarming. Hierdoor gaat de sterkte van de nylon achteruit, dus ook geen kousen snel even voor de kachel drogen Nu heeft witte nylon wel eens de neiging gelig te worden, wat vooral aan de inwerking van het licht toe geschreven schijnt te moeten worden. Als u het dan wilt bleken, doe dit dan vooral niet te sterk. U kunt de kleur mooi ophalen door na iedere wassing even te spoelen in water met een beetje blauwsel er in. Het strijken van nylonstoffen, als het dan ai nodig is, moet altijd met een lauwe bout gebeuren, omdat de nylon er anders aan vastsmelt. In ieder geval de temperatuur van de bout niet hoger laten komen dan 180 graden Celsius. Over het algemeen strijkt nylon het gemakkelijkst wan neer het enigszins vochtig is. in som mige gevallen zelfs zeer vochtig. Een groot deel van dit eventuele strijken kan nog voorkomen worden door het kledingstuk na het wassen vooral niet te wringen; spoel het goed uit. hang het nat op om te laten uitdrui pen en trek de naden meteen glad met de hand. dan is het meeste van het werk al gedaan. Is men gewend het goed in de week te zetten voor het wassen, dan ook nooit in water, dat meer dan lauwwarm is. Heeft TT ooit zo'n stel ondeugende mannequins gezien Ze maken er een pretje van om U haar jurkjes te la ten zien, waar ze wat trots op zyn. En geen wonder! Het zijn leuke fris se modelletjes met een bolero en flin ke zakken. Gemaakt van linnen of katoen in een vrolyke kleur met een afstekende bandgarnering. Echt iets voor zulke robbedoezen! U heeft er voor nodig ca 2.80 m. stof van 80 90 breed en 3 3.50 m. band. Het patroon van het voorpand je knipt U langs de ingetekende lijn door. De halsuitsnijding kunt U des gewenst hoger of lager maken. De patroontjes van de zak en de kraag zyn in de rok gegeven, maar U te kent ze natuurlijk apart: U garneert het middenstukje van het voorpand en verbindt het dan met de zypandjes. Zy- en schouder naden dichtstikken en de hals en de armsgaten met schuin geknipte reep jes afwerken. De zakjes worden van de bandgarnering voorzien en opge stikt. waarna U het voorbaantje met de voorzrjbanen verbindt en de zyna- den sluit. U legt x op o vallend de plooien in en zet het rokje aan het lijfje, waarbij U de aangegeven plaat sen even inrimpelt. Langs de voor kant van de bolero vouwt U het be leg naar binnen en brengt de knoops gaten aan. Schouder-, mouw- en zyna den sluiten en de garnering op de mouwtjes aanbrengen, die met schui ne biesjes afgewerkt worden. Op de bovenkraag naait U de bandjes, waarna U hem met de onderkraag verbindt en de halsrand er tussen zet. De ceintuur maakt U 3 cm breed en 78 cm lang. Het is ook aardig om de bolero in de kleur van het band op de jurk te nemen. En naar verkiezing kunt U 3 kleuren combineren, bv. een rood jurkje, donkerblauwe bolero en wit band, of groen, geel en zwart. ELLA BEZEMER Het verwy'deren van vlekken uit nylon is ook al niet moeilijk. Er wordt wel zeer de nadruk op gelegd, dat dit zo spoedig mogelijk moet ge beuren. Geef de vlek in ieder geval geen tijd zich te „nestelen" Afspon zen, of als dit niet helpt, geheel was sen in lauw zeepwater zal de meeste vlekken reeds doen verdwijnen. Mocht dit niet het geval zijn, dan voorzichtig proberen met een bleek middel. waar ook al weer de kleur van de stof tegen moet kunnen. Goe de stomerijen zullen, als zij gewaar schuwd zijn dat het om nylon gaat, uw japon of blouse ook naar tevre denheid kunnen behandelen. Bij het zelf verwerken van ny lonstoffen moet men er om den ken, dat deze sterk rafelen en ook nog wel eens willen uitscheu ren op de naden als de spanning te groot is. Dus niet te nauw maken, en flinke naden aanknip pen! Deze zyn toch al nodig omdat ny lonnaden nooit onafgewerkt kunnen blijven. Engelse naden of omstikken bij het afwerken zyn noodzakelijk, als u plezier van uw werk wilt be leven. Gebruik voor het knippen een scherpe schaar en probeer nooit ny lon te scheuren. Dat is jammer van de moeite, en u trekt de stof alleen maar uit zijn verband. Het is wel aan te bevelen ook het garen en andere benodigdheden, zo als kant voor garnering, van nylon te nemen, omdat dan alles even sterk is en niet plotseling naden losgaan. Ook is het gehele kledingstuk dan even vlug droog, want vlug drogen doet nylon ongetwijfeld! Gebruik de dunste machinenaald, die u kunt vin den en zet uw machine op een losse spanning, zowel voor boven- als on derdraad. Nylon trekt n.l. gauw in bij het stikken. Eerst even proberen op een proeflapje! Mee te nemen garderobe moet vooral efficient zijn. Hoewel het, zolang er vrouwelijke toeristen bestaan hebben, gebruike lijk is geweest de nodige maatregelen voor garderobe, toiletgerei, schoenen en koffers tot het laatste moment uit te stellen en de meesten onzer nog niet op het punt van vertrek zullen staan, willen wij met IJ eens onze ge dachten laten gaan over die zaken, welke ons uiterlyk (en daarmee ook gedeeltelijk ons innerlyk) welzijn op reis vereist. Natuurlyk kunnen wij geen recept geven voor de vrouwelijke toerist in het algemeen. De een gaat naar Val kenburg, een tweede naar Parjjs; de een beklimt met spykerschoenen en touw een kale berg, terwijl de ander in een bikini-pakje a&n of in de Mid dellandse Zee gaat liggen. Ook de manier van reizen is vaak van be slissende betekenis by de keuze van onze uitrusting. In het algemeen geldt natuurlyk, dat onze uitrusting efficiënt moet zijn, d.w.z. dat onze verschillende kle dingstukken in iedere combinatie bij elkaar moeten passen. Heeft U de keuze tussen een aantal zomertoi- ietten en -mantels of jasjes, neem dan die mede, welke het mogelijk ma ken met één of twee paar zomer- schoentjes te volstaan. Gaat U een voettocht in de bergen maken, laat dan alle hooggehakte schoenen thuis, want hoe U het zich ook voorneemt, U trekt ze niet aan, ook al bent U een dag in Luzern of Interlaken! Uw voeten hebben dan meer behoefte aan een gemakkelijke bekleding. Voor een ieder, die niet onder al te primitieve omstandigheden reist, is een lange, wyde wollen mantel een kledingstuk, dat zelfs 's avonds aan de Kivïèra goede diensten kan bewyzen. Een ge makkelijk zittend mantelpak vormt hiermede een prettige rels- uitrusting, waarbjj dan laagge hakte schoenen en niet al te tere kousen gedragen worden. Een grote tas, waarin een handdoek en een stukje zeep een plaats kunnen vinden, naast wat elementair toilet gerei en uw handtasje, en misschien wat fruit, zal ook goede diensten be- Dit is een zomer-reismantél van het modehuis Carven, uitgevoerd in een geruite, niet al te besmettelijke stof. Ideaal voor kille vacantiedagen en -avondenl AAAAAAAAAAAAAAAA (nrVVVVVVVVTVVVVVl In de kleine stad, waar ik jaren ge woond heb, was er elke week bloemenmarkt. Nu zult u dat misschien niet zo'n bijster vermeldenswaard feit vinden. Maar ik kan u verzekeren, dat wie maar eens de tijd had ge- - nomen langs al die kramen en schuiten, puilend van een geu- rige overdaad van wit en geel en paars en blauvi te slenteren daar voor zyn leven een be- koorlyke herinnering aan be hield. Want die schuiten zeggen het al: deze bloemenmarkt werd al tijd langs een gracht gehouden.. Een gracht, gesierd door de naam van een der vroeg-chris- telijke martelaren, wat voor mijn jeugdig gemoed over die bloemenovervloed nog een ro mantisch waas legde. En wie de moeite nam een, ogenblik aan de overkant het gehele beeld met verrukte ogen in zich op te nemen: het grillig zongewemél door het loof van de oude zware iepen, de bonte schakering van kleuren hel der en fris in de lente, rijp en stralend in de zomer, bronzig en vermoeid in de herfst di& werd beloond met de spiegeling van al die weelde in het gladde groene water, of met de drij vende bloemenkussens der ge meerde pramen daarop toe. Het heeft mij dan ook nooit verbaasd dat er aan die over- kant zo vaak schilders hun ezel urenlang hielden neerge poot: ja, dat zij hun palet soms lieel en al in Amerika hadden ingepakt om het hier door de natuur zélf te laten beschamen. En zij hadden wel voor minder die lange reis kunnen maken. Misschien dat ik om dat ver rukkelijke schilderij, om al die scharlaken pioenen tussen gou den ranonkels en roze prunus, om al dat fluweel der aahlia's en dat brokaat der duizendscho nen mijn hart voor altijd aan bloemenmarkten heb verpand. En toen ik dezer dagen in een uitbundige zonneschijn die een 5'éheél seizoen bij vooruitbeta- ing scheen te voldoen, zielsge lukkig over zo'n dépendance van Flora's lusthof slenterde, stelde ik vergenoegd vast dat ik deze voorliefde wél allerminst in de eenzaamheid behoef te koesteren. Het was er zo vol dat ik mijn mand vol veelbelovende zaailin gen het vettigst op mijn hoofd kon dragen, -ivilde ik dat broze goedje onverlet in myn tuin overbrengen. En ik zag hier en daar en overal myn medemensen za gen zy er ooit zo beminnens waardig en trouwhartig uit hun aankopen, van levensgrote hortensia's tot nauwelijks ont sproten dahliaknollen, desnoods met. het eigen lichaam tegen kneuzing behoeden. Werkelijk, het is niet voor niets, dat de geschiedenis der mensheid in een hof is begon nen. Alleen tussen bloemen is de mens zoals hij wezenlijk zijn moet: zorgeloos en argeloos, en vervuld van een eerlijke bewon dering. Geen enkele kunst komt ook hierin de natuur nabij. Wel kan men in een concert zaal of een schilderijenmuseum soms diezelfde schaarse ogen blikken van werkelijke broeder schap ervaren. Eén reusachtige kinkhoren vol bovenaardse mu ziek, die al wat daarbinnen luis tert zyn kleine zélf doet ver geten. Eén doek van pure be wogen schoonheid dat alle ge fluister doet verstommen. Maar één enkele concertgan ger of museumbezoeker tussen honderd andere kan nog inwen dig een onbewogen snob zijn. Elk mens die met duidelijke op zet tussen bloemen wandelt is alleen maar vervuld van de vreedzaamste aller genegenhe den en hij weet ternauwer nood waarom. Het is immers zo verrukkelijk absurd om bloemen te kweken. Het brengt voor de liefhebber althans, niet het minste profijt, in vergt een toewijding en ge luld, die niet eens blijvende re- mltaten waarborgen. Wat ter wereld beweegt de man, die met ien arm vol pollen en knollen naast mij aan een kraam staat, ïich omstandig laat inlichten jver de vakkundigste -wijze van chrysanten kweken f Hij zal er een voorjaar, een zomer lang uren aan besteden, hij zal in de herfst zich uitslo ven met rijs of turfmolm en één week ouderwetse barre winter zet een streep onder zijn moeizaam bevochten succes. En toch wordt hij stellig door deze ervaring niet wijzer, want daar staat hij weer met getrok ken beurs en stort zich met frisse moed in een nieuw avon tuur. En de kweker is al weinig wereldwijzer dan hij. Goed de brave man zal er ongetwijfeld wél een daghuur uithalen, maar is dat nu uitgeslapen koopman schap om zo de knepen van het vak staan te onthullen raison van vijf voor een gulden ,JZijk eens, als u ze nu ge plant hebt, liefst by avond na tuurlijk en dan in flink vochtige grond, moet u ze eerst wat op verhaal laten komen. Als ze dan aan het doorgroeien gaan knijpt ii de top eraf zo, óók bij avond, dat spreekt. Want het moet uit de breedte komen, vat u? Zo'n lange dunne pierlala van een plant, da' niks gedaan; nee, houd ze niet te hoog en met flinke zijtakken. En gooi nou die top niet weg; knijp er de helft af en stek hem in een pot: heb je er het volgend jaar een nieuwe plant van". Moeten des koopmans vrouw en hongerend kroost op zo smalle basis van nooddruft wor den voorzienWie geeft zo roekeloos zijn vakgeheimen prijs, en benadeelt zijn eigen ne gotief Maar myn buurman koopt subiet vijf stekken, en zo doet uw toegenegen Saskia en zelfs de twee critische oude da mes die bij iedere aankoop een denkbeeldig vergrootglas han teren En volgend jaar zullen wij daar wéér staan en hunkerend naar een compliment, verhalen hoe die vijf zyn uitgebroken in menigte als het zand aan de oe ver der zee Och ia op een bloemen markt begint het mij te dagen, waarom concentratiekampen en atoomcentra altijd midden in kale zandwoestijnen verrijzen. wyzen. Hierdoor voorkomen wij het zoeken in de grote koffers, wanneer wy tussentijds even onze handen wil len wassen. In de koffers zitten ver der combinatiekledingstukken, zoals zonnepakjes, die tevens avondjapon zijn of, samen met een bolero en een korte rok, een charmante wandelja pon. Voor de bergen en koele streken steeds denken om een trui, welke tegen een stootje kan, en als wy faan klimmen om een stevige rij- roek, waaroverheen eventueel een wollen wikkelrok gedragen kan wor den. Natuurlijk kunnen wij hier niet de aangewezen kleding voor iedere ge legenheid behandelen en wij volstaan dus met enige suggesties, maar met de juiste kleding is onze uitrusting nog niet compleet. Wy moeten ons zelf, onze kleding en onze schoenen verzorgen, en wy moeten alles op bergen voor de reis. Toiletgerei Daar onze uiterlijke verzorging nog al eens wat flacons en potjes vereist, menen wij er goed aan te doen de flexibele plastic flacons en vaporisa- teurs te vermelden, die zeer licht van gewicht en zowel los als in etuis ver krijgbaar zijn, en tegen een stootje kunnen. Ook een goed ingericht ver- banddoosje behoort tot de onmisbare uitrustingstukken. In iedere goede drogisterij of apotheek kan men U volledig over de gewenste inhoud daarvan inlichten, waarbij dan nog de eventuele persoonlijke geneesmid delen komen. Apart, in een stevig zakje, nemen wij een busje talkpoe der mee, dat op deze manier niet door de rest van de bagage verspreid kan worden. Voor onze kleding is een etui met opvouwbare klerenhangers onont beerlijk. Ook een handig ingericht naaigarnituurtje kan als onmisbaar worden beschouwd. U moet daarbij natuurlyk de kleuren zijde etc. in overeenstemming met uw kleding kiezen, evenals een enkele reserve knoop. Ook voor de schoenen zijn te genwoordig handige verzorgings etuis verkrijgbaar, doch deze kunnen evenals verbanddoos en naaigarni- tuur ook zelf worden gemaakt. U bent dan vrij in de keuze van de in houd, die U kimt aanpassen aan soort en kleur van uw schoeisel. De mee te nemen schoenen verpakken wij liefst in aparte katoenen zakjes ter bescherming van de rest van de ba* gage. Ook dit complet is een heerlijk bezit voor de vrouw-op-reis. Vooral bij een mooie kwaliteit kreukvrij linnen zal dit ontwerp goed tot zijn recht komen. liter uitgelekt rabarbermoes en liter vanillavla; trek de scheidingslijn glad met een mes. Snijd liter griesmeelpudding In plakken, bedek die met uitgelekt ra barbermoes. Garneer de pudding met donkerrode jam. Roer door liter heet rabarber moes 12 g geweekte gelatine. Laat de massa enigszins drillig worden, roer hem dan glad en doe hem over in een puddingvorm. Stort de pudding wan neer hy stijf is en geef er room of vanillesaus bij. Geef rabarbercompóte op be- Goede wijn behoeft geen krans en het is dus niet nodig dat we de rabar ber heel luidruchtig prijzen. Er zal wel niemand zijn, die er niet van overtuigd is, dat rabarber heerlijk smaakt en daarenboven heel gezond is. Vooral in combinatie met een melkgerecht komen die goede smaak en waardevolle eigenschappen bijzon der goed tot hun recht. Rabarber leent zich tot het berei den van compöte en moes. Aan de compóte moeten we wel wat extra aandacht besteden, willen we de ra- barberstukjes heel houden. We zetten er de in stukken gesneden rabarber voor op met heet suikerwater (een kopje suiker op iy2 kopje water) en houden het vocht tegen de kook aan om te voorkomen, dat de rabarber stuk kookt. Minder voorzichtig kun nen we te werk gaan bij het berei den van rabarbermoes. De rabarber kan nu immers zo f\in worden als hij wil; we zorgen er alleen voor, dat hij niet te lang kookt: 10 minuten is ge noeg. U kent waarschijnlijk het hulpmid deltje wel om de zure smaak te ver zachten: U roert er een theelepeltje krijt door. Van rabarber kunnen talrijke ge rechten worden gemaakt. We zullen enkele variatiemogelijkheden voor U opsommen: Giet gelijktijdig in een vlaschaal schuiten. Meng door rabarbercompóte stukjes banaan en/of een handvol rozijnen. Meng door rabarcompóte stukjes sinaasappel. Strijk rabarbermoes tussen twee dikke pannekoeken en bestrooi die met poeder- of basterdsuiker. Geef eens een keer Rijst met rabarber (recept voor 4 personen). 150 g (een kopje) rijst, kg ra barber, ongeveer 100 g (ruim een half kopje) suiker, een pakje vanillesui ker. De rijst opzetten met een halve li ter water, vlug aan de kook brengen en zachtjes zeer gaar koken in 1 uur. De vanillesuiker en een paar lepels fewone suiker er door roeren. De ra- arber schoonmaken, in stukjes sny- den en wassen. De stukjes rabarber op de rijst leggen, met de rest van de suiker bestrooien en zachtjes koken in ongeveer een kwartiertje. De rabarber voorzichtig door de rjjst mengen en het gerecht warm of koud opdienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8