De Duitse Oostzöne roert de reclametrom in West-Europa KLANKBORD VRIENDSCHAPSFEEST VAN INTERN. JEUGDORGANISATIE Er wordt een meeuw geboren DE WESTMINSTERABDIJ MOET GERESTAUREERD WORDEN KAMERLID OP ZOEK NAAR SCHAT VAN ƒ50 MILLIOEN ZATERDAG 12 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEN WIL HANDEL DRIJVEN Een advertentie-campagne werd in Frankrijk ingezet (Van onze correspondent) BONN, Juni De communistisch bestuurde zogenaamde „Oostzone", oftewel de Duitse Democratische Republiek, zoals zij officieel geheten is, stelt tegenwoordig alle mogelijke pogingen in het werk om door de landen van het vrije westen voor „vol", dat wil zeggen als een zelfstandige staat te worden aangezien. Maar tot nog toe hebben de rode bewindhebbers indie zone, die niet meer dan de stropoppen van de Russen zijn, met dat streven niet veel succes gehad. De Duitse Democratische Republiek probeert eveneens door het uitbrei den van de uitvoer van haar voortbrengselen haar aanzien in den vreemde te verhogen en daardoor tevens meer geld, en dan nog wel in de schone vorm van buitenlandse deviezen, in haar rode laatje te krijgen. Reeds tegen het einde van 1946, héél vroeg dus al, is men in de door de Russen bezette Oostzöne begonnen naar het buitenland te exporteren. Aanvankelijk weliswaar nog maar op bescheiden schaal, want er was be grijpelijkerwijze nog niet zo veel, waarmee men buiten de grenzen be hoorlijk voor de dag zou kunnen komen. En bovendien was het zo, dat de industrie na de oorlog op ve lerlei gebied weer helemaal van voren af aan moest beginnen. In West-Duitsland hu heeft men opgemerkt, dat de Duitse Democra tische Republiek wat de handel met het buitenland betreft sedert kort buitengewoon actief geworden is. Het lijkt zelfs wel of er- een nieuwe wind waait. Telkens wanneer er in de D. D. R. wat nieuws gebeurt, kan men ervan overtuigd zijn, dat de Russen er achter hebben gezeten en dat zn hun rode Duitse volgelin- fen. die nen wel slaafs moeten ge- oorzamen, daartoe niet alleen een flinke por, maar ook een bevel ge geven hebben. Advertentie-campagne De Russen hebben hun Oost-Duit se makkers nu eens goed op het hart gedrukt, dat zij zich voor de afzet van hun producten nog véél meer dan tot nog toe op de „kapi talistische" markt moeten werpen. Wanneer het erom gaat nieuwe en betere handelsbetrekkingen aan te knopen en veel te verdienen, moeten lvensopvattingen en eventueel daar mee samenhangende „gewetensbe zwaren" eenvoudig als nodeloze bal last over boord worden gegooid en geldt weer het oude gezegde „peu- nia non olet", wat zeggen wil, dat geld niet stinkt. Men is in de Oostzöne gaan in zien en daarop zullen de Rus sen óók wel gewezen hebben! dat men flink reclame voor zijn wa ren moet maken om ze buiten de grenzen aan de man tc kunnen brengen. En daar is men nu ook se dert een paar maanden druk mee bezig. Op de grote industrietentoon- stelling te Cairo en op de jaarbeurs te Milaan, die kort geleden gehouden werd, is de Duitse Democratische Republiek met veel tamtam voorde dag gekomen, en in heel West-Eu ropa, in Azië en in Zuid-Amerika roeren de Oost-Duitse communisten zo hard mogelijk hun reclametrom. Hier in West-Duitsland heeft men in politieke en in economische krin gen dezer dagen met groot onbeha- Êen geconstateerd, dat de Oost- Duitse communisten ook in Frank rijk al druk aan de slag zijn gegaan. In de Franse bladen zijn dure ad vertenties van kolossale afmetingen verschenen, met afbeeldingen van voorwerpen, die door de Oostzöne geproduceerd en geleverd kunnen worden. Voor de eerste keer liet de Oostzöne zich ook op de Parijse jaarbeurs vertegenwoordigen. De Oost-Duitsers kunnen him pro ducten natuurlijk met evenveel recht als de West-Duitsers van het merk „Made in Germany" voorzien. Want „Germany" kan zowel O.-als West- Duitsland betekenen, en aan de ar tikelen zelf, zoals optische instru menten en fotografische artikelen om er slechts een paar te noemen, kan een buitenstaander niet zo gauw zien. of ze ten Westen, dus aan de goede kant, of ten Oosten, dus aan de verkeerde kant van het IJzeren Gordjjn, gemaakt zijn. Nieuwe opschriften Het is voor buitenstaanders, die de gecompliceerde politieke gebeur- Schaduwen van grote mannen in Ge- nèveby het verlaten van een ple naire conferentiezitting. Van links naar rechts zijn op de foto te herken nen Gen. Bedell Smith van de Ver. Staten, Anthony Eden, Tsjoe En Lai en Molotov tenissen niet al te nauw gezet vol gen en die dikwijls hun nek breken over de vele letters, die afkortingen voorstellen, toch al dikwijls zo moei lijk de twee Duitslanden behoorlijk uit elkaar te houden. Bij het lezen van „DDR" of de fraaie woorden „Duitse Democratische Republiek" zijn ze allicht geneigd aan een in derdaad democratisch bestuurde staat te denken, en dan zweeft hen de West-Duitse republiek eerder voor ogen dan de Oostzöne, waar de Rode Russen nog steeds aan èile touwtjes trekken en waar dus zeker geen echte, democratie kan bestaan. En uit de officiële naam „Bondsrepu bliek Duitsland" blijkt dat daarmee alleen West Duitsland is bedoeld. Daarom is hier in West-Duitsland tegenwoordig een streven gaande in het vervolg „Made in Western-Ger many" of ,,Made in Germany (West)" op de hier gefabriceerde en voor het buitenland bestemde producten te laten zetten. Dan zullen de kopers in andere landen déaraan tenminste kunnen herkennen wat uit West- Duitsland. „het land van Adenauer", komt. Intussen komen hier voortdurend langs tal van kanalen volkomen be trouwbare en controleerbare berich ten binnen, waardoor men in staat is zich een duidelijk beeld van de economische toestanden in de Oost zöne te vormen. Daar ontbreken op het ogenblk niet alleen tal van de meest gewone consumptiegoederen, waaronder de gang van het norma le leven ten zeerste te lijden heeft, maar er heerst tevens een werkelijk ontstellend gebrek aan grondstoffen, die onontbeerlijk zijn om de industrie aan de gang te kunnen houden. De communisten hebben de han del met de vrije wereld hard en hard nodig, om daardoor direct of indirect in het bezit van die gewenste grond stoffen te kunnen komen. Vandaar dat zij zich thans zo veel moeite geven! Bij een mijngasontploffing in een ko lenmijn nabij La Ercina in de provincie Lepn (Noord-Spanje) zijn Donderdag twaalf mijnwerkers om het leven geko men en vier gewond. Vice-admiraal Heringa treedt af Het ligt in de bedoeling, dat vice- admiraal (K M.R.) C. W. Heringa de waarneming van de functie van vlag officier materieel bij het ministerie van Marine- op 1 October a.s. zal beëindi gen. Met ingang van die zelfde datum zal worden belast met de functie van vlagofficier materieel commandeur H. H. L. Pröpper thans plaatsvervan gend vlagofficier materieel. 6 Arthur Greenwood, een der voornaam ste organisatoren van de huidige Engelse Labourpartij, Is Woensdag op 74-jarige leeftijd te Londen overleden. Greenwood was gedurende meer dan dertig jaar een invloedrijk parlementslid. Zware straffen geëist tegen jeugdige inbrekers. Voor de Haarlemse recntbank heb ben vijf jongemannen uit Beverwijk terecht gestaan, die er van werden verdacht in het begin van de maand Maart een serie inbraken te hebben gepleegd. De 24-jarige machinebank werker E. van der W. werd er van verdacht met zijn vrienden, de 22-ja- rige colporteur L. L. en de 23-jange chauffeur J. M. op 9 Maart in een woning aan de Prins Bernhardlaan te Beverwijk te hebben ingebroken, waarbij de buit bestond uit een aan tal sieraden en een bedrag aan geld. Beide laatstgenoemde verdachten en de 23-jarige filiaalhouder J. K. M. zouden bovendien tezamen op 2 Maart uit een (visconserven)-fabriek een hoeveelheid visconserven hebben weggenomen. De jongemannen bekenden, dat zn zich ook hadden schuldig gemaakt aan inbraken in Alkmaar, Wormer- veer, Velsen, Krommenie, Zaandam en Assendelft. De officier van justitie eiste tegen van der W. en M., die reeds enige malen veroordeeld zijn, ieder een gevangenisstraf van drie jaar, tegen L. een gevangenisstraf van twee jaar en tegen J. K, M. an derhalf jaar. Uitspraak in deze zaken op 24 Ju ni. BEZOEK AAN Z1ER1KZEE Dankbaarheid voor jeugdhulp na de watersnood De stichting „Facay-Nederland", afdeling van de internationale organi. satie „Friendship among children and youth around the world", waarvan het hoofdbestuur te New York is gevestigd, zal haar tweede internationale vriendschapsfestival houden van 16 tot en met 23 Juli a.s. te 's Gravenhage. De Facay heeft tot doel het dienen van de vrede door bevordering van vriendschap van jongeren in internationaal verband onder meer door brief wisseling, het uitwisselen van kerstgeschenken, plakboeken, tekeningen, foto's, schoolkranten, tijdschriften, postzegels enz. Naar 's Gravenhage ko men ongeveer 125 jongeren (14 tot 18-jarigen) uit de Verenigde Staten en verschillende landen van West Europa, die in eerste instantie bij Haagse jongeren te gast zullen zyn. De Facay Nederland heeft de orga nisatie van dit tweede festival (het eerste werd in December 1952 te Salz burg gehouden) op zich genomen, om dat zij meende hierdoor een welkome felegenheid te vinden de jeugd van lederland een kans te geven haar dankbaarheid te uiten voor wat de buitenlandse jeugd zo spontaan deed voor de leniging van de nood, veroor zaakt door de grote Februari-ramp van 1953. Derhalve zal dit „Jeugdfes- tival Nederland" in het teken staan van de dankbaarheid voor de hulp vaardigheid van buitenlandse vrien den. In het erecomité voor dit festival, heeft als voorzitter zitting genomen de minister mr J. W. Beijen en als lid onder meer jhr. mr J. Schuurbeque Boeye, burgemeester van Zierikzee. Van 19 tot en met 23 Juli maakt het gezelschap, waarvan ook een Neder landse delegatie deel zal uitmaken, een vijfdaagse boottocht door Neder- Meisje. De prijs voor het standvastigste meisje van het jaar werd kort geleden uitge reikt door de studenten van de Jersey-universiteit in de Vere nigde Staten. De prijs viel toe aan de 24-jarige June Moris, die in de afgelopen twaalf maan den huwelijksaanzoeken van 21 candiddaten had afgewezen en dat nog kon bewijzen ook!! SLANKE LIJN. Fritta Haa- ge een 19-jarig Deens meisje werd door een Deense radiore porter geïnterviewd. Ze treed in een circus op met een olifant en dat doet ze bijzonder goed ,Mvn grootste zorg zo ver trouwde ze aan de radioman toe, „is, dat ik niet slanker word, want toil men op een oli fant nu eenmaal een mollig meisje zien Fritta woog, toen ze dat zei, twee honderd en een en zestig (261) pond!!! In' de lommerd. Een heer trad in de lommerd van Steubenville (Amerika) binnen en vroeg of er niet een paar handboeien te koop waren. De pandjesbaas toonde hem 'n paar fikse hand boeien en demonstreerde ze even voor de klant. Op het cri- tieke ogenblik knipte de klant de boeien toe en de pandjesbaas was weerloos. Daama ontferm de de heer zich ov r een bedrag van bijna 2000 gulden aan dol lars, dat zich in de pandhuiskas bevond. DIEF. By Freiburg in Zwit serland woont een boer, die zich sedert enige dagen afvraagt wat voor mensen dieven toch eigenlyk zyn. Stal een dief bij hem onlangs 30 kippen... Vond hij enige dagen later in zyn kip penhok zo maar dertig wild vreemde kuikens... Zou de dief spijt gekregen hebben? Klok-oefening. In het dorp Guevennatten in de Elzas wo nen olijke lieden. Er is daar een noodklok en met die nood klok moet eens per jaar geoe fend worden. De vraag was al leen maar wanneer. De vroede vaderen van Guevennatten heb ben die vraag heel elegant be antwoord: De klok zal geluid worden als de belastingontvan ger zijn jaarlijkse bezoek aan net dorp brengt!!! Vroed. De vroede vaderen van de Japanse havenstad Modsji, keken by hun vergaderingen te gen ontzettend grote foto's aan van vroegere raadsleden. De wanden van de vergaderzaal hingen er vol mee. Thans is daarin verandering gebracht. De voorzitter van de gemeente raad heeft tussen de plechtige portretten een reusachtige foto van de Amerikaanse filmster Marylin Monroe laten ophan gen. De foto werd gemaakt voordat de dameskleding was uitgevonden. Tijdens len bezoeken worden gebracht Amsterdam, Volendam en Marken, Rotterdam. Zierikzee. 's Hertogen bosch en Nijmegen. In verschillende steden zullen jeugdbijeenkomsten en festiviteiten zijn onder meer te Am sterdam, waar een jeugdforum wordt gehouden te Zierikzee en te 's Her togenbosch. In Rotterdam zal de K.N. K.B. een'korfbaldemonstratie geven. Op 24 Juli is de slotbijeenkomst in Den Haag. Eerste helicopter voor commercieel verkeer. D, N.V. Aero Ypenburg heeft een drie-persoons Hiller-helicopter ge kocht, die zij zal gebruiken voor het •uitvoeren van reclamevluchten ten behoeve van maatschappijen en in dustrieën of, en dan in samenwerking met maatschappijen en industrieën, voor het uitvoeren van andere op drachten. De helicopter, die aan het einde van deze maand in ons land wordt ver wacht, is het eerste hefschroefvlieg- tuig dat voor regelmatig commercieel verkeer in ons land zal worden ge bruikt. Gemenebest bracht L millioen pond bijeen (Van een bijzondere medewerker) LONDEN, Juni Voor Engeland's kroningskerk, de beroemde Gothische Westminster-Abdij uit de 15e eeuw, welke oorsprong teruggaat tot de 8e eeuw, moest in het begin van het vorige jaar een dringend beroep gedaan worden op het publiek, omdat de kerk door verval bedreigd werd. By de reparaties en voorbereidingen voor de kroning van de koningin waren be schadigingen aan het licht gekomen, waarvan niemand tot dasver ver moed had hoe ernstig ze waren en in plaats van de drie millioen gulden was er plotseling niet minder dan 10 millioen nodig voor da dringend nood zakelijke algehele vernieuwing van bepaalde onderdelen. De over jaren ver deelde werkzaamheden zouden vooral de beeldhouwwerken en de loden da ken gelden. Direct werd er een beroep gedaan, die met originele middelen gesteund werd. Dames uit de society spoorden voorbijgangers aan een zilveren muntstuk op een lange streep te leg gen, die naast het hoofdportaal met verf op het plaveisel was aange bracht. Lezingen met lichtbeelden ga ven een overzicht van de ontdekte beschadigingen; oude beeldhouwer ken, waren door het zwavelgehalte van de Londense lucht aangetast; balken en houtsnijwerk door hout worm aangevreten. Ook de biosco pen stelden zich in de dienst van de propaganda voor dit doel, evenals kranten en schriften. geïllustreerde trjd- Het succes was overweldigend. Van maand tot maand steeg de reusach tige „barometer" voor de kerk, die de stand van de inzameling aanwees. Twee Canadese millionnairs gaven een goed voorbeeld: Sir James Dunn, een staalmagnaat en mr J. W. McConnel, eigenaar van het grote dagblad „Montreal Star" schonken ieder 100.000 dollar. Het solidariteits gevoel van de Commonwealth-volke- ren bleek verder uit talrijke schen kingen. Maar ook de Londenaren zelf bleven niet achter. Enkele dagen geleden werd het beoogde doel: 1 millioen pond. overschreden en de or ganisatoren vierden dit in minder dan een jaar bereikt succes op bij zondere wijze. Koorknapen in hun traditionele ge waden lieten voor de kathedraal dui zenden kleurige luchtballons opstij gen. elke vergezeld van een kaartje met het opschrift: „Het doel, 1 mil lioen pond, is bereikt. Wij danken U van harte''. In de kerk zelf hief het koor een machtig Te Deum aan, dat door duizenden werd aangehoord. (Nadruk verboden) Een klein gaatje m de groenachtig donker gespikkelde schaal van een meeuwenei kondigt nieuw leven aan. Met de op de snavel staande eitand beitelt het meeuwenkuiken zich uit de beslotenheid van het ei naar bui ten. Na uren vermoeiende arbeid wordt het gaatje in de kalkschaal gro ter en tenslotte breekt de eierschaal Vermoeid, de donsveertjes plakkerig en nat, rust het kuikentje uit. Land duurt die rust niet. De veren drogen snel en weldra trippelt het diertje kwiek als een goudkleurig donsballe tje tussen de graspollen van het vogel reservaat op de Kaloot om, als alles goed gaat, op te groeien tot een sier lijke kokmeeuw. Foto's P.Z.C.) 0 Op uitnodiging van de burgemeester van Den Haag en mede van de V.V.V. te 's-Gravenhage brengt Vrijdag en Zater dag een delegatie uit de Parijse gemeen teraad een bezoek aan Den Haag. Tenein de het grote toeristische belang voor Frankrijk en Nederland van de onlangs tot stand gekomen zeer snelle treinver binding tussen Nederland en Parijs te accentueren, werd de uitnodiging ge daan. VRAGEN AAN MINISTER VAN JUSTITIE Vermogen van de Duitser R. Liffers Het Tweede Kamerlid, de heer Van Dis heeft aan de minister van justitie schriftelyk gevraagd of hy op de hoogte is van bepaalde bijzonderheden betreffende het in beslag genomen vermogen van de niet genaturaliseer de duitser R. Liffers. Er zou in 1944 een transactie heb ben plaatsgevonden met betrekking tot het herenhuis Prinsessegracht no. 3, te 's Gravenhage, dat sedert 16 Ja nuari 1941 in het bezit van de genoemde Liffers. Dat is vermoedelijk een schyntransaetie geweest. Het Be heersinstituut heeft geweigerd voor noemde Duitser te ontvijanden en diens bezittingen als vijandelijk ver mogen in beslag genomen maar des niettemin geen beslag gelegd op bo venvermeld herenhuis, hoewel dit ge wezen Duits eigendom was en het Be. heersinstituut van de hele zaak op de hoogte was. De heer R. Liffers werd na ae oorlog gezocht, waarbij zijn spoor leidde naar het seminarie te Rij- senburg bij Driebergen. Men vond hem daar niet meer. maar wel vond men achter een muur verborgen een grote collectie juwelen en kunstvoor werpen ter waarde van ruw geschat 50 millioen gulden. Deze schat werd in beslag genomen, maar zou sedert dien spoorloos verdwenen zijn. Het kamerlid wil nu weten of bo venstaande mededelingen conform de werkelijke toedracht der feiten zijn en zo ja, of de minister dan bereid is me de te delen waarom het Beheersinsti tuut in gebreke is gebleven, beslag te leggen op bedoeld herenhuis, en of er maatregelen genomen zijn om de schat van circa 50 millioen te achter halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7