A.N.V.V. zal nauwer samenwerken met grote Nederlandse bedrijven Debat in Tweede Kamer over de nieuwe ruilverkavelingswet Methode REBECCA MELJADO GEPLAATST IN KATHOLIEK PLEEGGEZIN NEDERLANDSE SPAARBANKDAG ZATERDAG 12 JUNI 1954 PROVIN ri ALE ZEETT*SE COURANT OPZET: VERSNELLING DER PROCEDURE Dictatoriale bevoegdheden voor de minister? (Van onze parlementaire verslaggever) Er ligt in ons land anderhalf millioen ha cultuurgrond op ruilverkaveling te wachten. Daarvan is de verkaveling voor 1 millioen ha urgent. En als men tot toepassing van deze saneringsmethode voor een bepaalde streek zou willen besluiten, dan nog duurt het 15 k 20 jaar aleer de zaak volledig haar beslag gekregen heeft. Een nieuwe ruilverkavelingswet was dus stel lig niet overbodig. In 1951 werd een ontwerp ingediend, dat sedert dien weer ingrijpend is gewijzigd en Vrijdagmiddag eindelijk in de Tweede Ka mer in openbare behandeling kwam. Uitgangspunt van het wetsontwerp is de bespoediging van de procedure door de vereenvoudiging van de uit voering van ruilverkavelingen. Het voorziet in een splitsing van het plan van ruilverkaveling in een plan van toedeling en een lijst van geldelijke regelingen. Het bevat bepalingen be treffende de tijdelijk in gebruik ge ving van grond, een betere regeling van de pacht, de vaststelling van de verhouding van de ruilverkaveling tot de ruimtelijke ordening en in het bij zonder op het gebied van de gemeen ten, de aanleg van uliteitswerken in het kader van de ruilverkaveling, de verzorging van het landschap en af schaffing van het bezettingsrecht. De betekenis ervan bleek men ver schillend te beoordelen. Wel waren de agrarische deskundigen het er over eens, dat het ontwerp belangrijke yer- beteringen inhoudt ten opzichte van de bestaande toestand, doch uit en kele redevoeringen klonk toch duide lijk twijfel of de nieuwe bepalingen wel in alle opzichten doeltreffend ge noemd kunnen worden en dus accep tabel zijn. De heer Den Hartog (V.V. D.) bijv. vreesde, dat de nieuwe wet geen consolidatie van de ruilverkave ling brengt. Te gemakkelijk. In overeenstemming met de heer Biewenga (A.R.) was hij van mening, dat de verwerking van gronden de openbare lichamen te gemakkelijk ge maakt wordt. Deze lichamen kunnen vijf procent van de ingebrachte gron den krijgen. Dat is te veel, vond de heer Den Hartog- De heer Biewenga noemde drie pro- 823. Sommige rekenwonders zijn erg open hartig en verklaren desgewenst guar- ne hoe zij het klaarspelen de onmoge lijkste sommen uit het hoofd uit te rekenen. Anderen doen daarentegen erg geheimzinnig. Het 23-jarig Indi sche meisje Sliakuntala Dewy, icier naam in het Nederlands luidt: „het kind dat door de vogels is grootge bracht", vertélde niet te kunnen uit leggen hoe zij in één seconde de wortel trekt uit 456533, omdat het antwoord als het ware vanzelf naar haar toe komt. Indien dit antwoord openhartig is, dan ligt er tussen dit „intuïtieve rekenen" wanneer we het althans zo mogen uitdrukken) en het moeizame gezwoeg van Antoon van der Hurk uit Helenaveen, wel een zéér brede klove. Aan het rekenwonder uit de Peel werd gevraagd de vólgende ver menigvuldiging uit zijn hoofd te ma ken: 38.254.319.074 X 6.341.082.426. Na 21 minuten kwam het antwoord: 242.573.790.398.7S7.99S.524, dat ver kregen werd door liet getal eerst te vermenigvuldigen met 38 milliard, daarna met 254 millioen, vervólgens met 319 duizend en tenslotte met 74. De uitkomsten van deze producten worden onthouden en vervolgens bij elkaar geteld. Klaar is Kees! Van der Hurk past dus bij het rekenen uit het hoofd dezelfde methode toe die wij op papier bezigen, zij het dan dat hij van links naar rechts werkt. Voorwaarde voor het wélslagen hiervan is een for midabel geheugen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Trouwens, ook Flammarion schreef de presta ties van zijn beschermeling Inaudi uitsluitend toe aan een gewéldig ge heugen, waarin de getallen zó scherp gegrift stonden, dat ze ook veel en veel later weer gereproduceerd kon den worden zonder een enkele fout. En de Weense student Eberstark, die in staat is een getal van 100 cijfers in 8 minuten uit het hoofd te leren en dan van vóór naar achteren, of van achter naar voren op te zeggen, ver klaarde: „Mijn geheugen is zodanig, dat. ik de getallen en cijfers als het ware fotografeer, zodat ik ze voor me zie". Ook het rekemconder Albert Vandevoorde, die bij de mijnen werkt in Vendin-la-Vieïlle, in N.W. Frank rijk, bekende eerlijk dat de gewone be rekeningen, als optellen, vermenig vuldigen en delen vrijwel uitsluitend op geheugenwerk berusten, maar hij voegde er aan toe dat hij voor het worteltrekken zich wel degelijk een methode had moeten aanleren en hier voor de theorie van rekenkunde en algebra had moeten d. or worstelen. 'Welk een rol het geheugen speelt, demonstreerde de 60-jarige spoorweg beambte uit Zoeter meer, R. van Vlie gen, toen Sliakuntala Devy enkele ja ren geleden hier te lande rekendemon- straties gaf. De heer Van Vliegen ken de de kwadraten van alle getallen tot 200 reeds uit het hoofd, maar toen hij hoorde dat het Pakistaanse meisje kon worteltrekken, hc^ft hij zich ook deze kunst even eigen gemaakt. Met een byzonder sterk geheugen is dit zo'n kunst niet. Maar hiermee is het onderwerp nog niet afgedaan, want er komt nog meer by kijken. Daarover morgen. Tweede Kamer eert haar voorzitter. „De voorzitter", kondigde de Kamerbewaarder Brinkert met luider stemme vóór de vergadering van de Tweede Kamer aan. Alle leden verhie ven zich van hun zetel en de Kamer-president werd door een bode naar zijn zetel geleid. Een plechtigheid, die in na volging van b.v. het Engelse parlement en van de gewoonte der hoge rechterlijke colleges in ons land, voor het eerst werd toegepast en indruk maakte, zij het, dat de afge vaardigden er nog wat onwen nig tegenover stonden. cent voldoende. Prof. Lemaire van de K.V.P., die overigens grote waarde ring voor het wetsontwerp had, on danks zijn bezwaren tegen het schat tingssysteem, ging zelfs zover te be weren, dat de toedeling aan openbare lichamën ongeveer met onteigening overeen komt. „Dictatoriale bevoegdheden", noem de de heer Den Hartog ze- De kwes tie van de pacht en van de positie der pachters genoot de belangstelling van verscheidene leden. Dwangpacht, zo vonden de heren Biewenga, Den Hartog en Droesen, mag pas worden toegepast als dat dringend vereist is. Met name de heren Egas (PvdA) en Droesen gingen de pachtzaken zeer ter harte. Eerstgenoemde was van oordeel, dat de grondkamer als advi serend orgaan ingeschakeld dient te worden en de R.K. woordvoerder ver dedigde enige amendementen, die op deze materie betrekking hebben. Een breed betoog zette de heer En- gelbertink (K.V.P.) op- Hij schetste de onderlinge samenhang tussen ruil verkaveling, planologische maatrege len en sanering en kwam tot de con clusie, dat het wetsontwerp niet in alle opzichten bevredigend genoemd kan worden- Voor zover het naar zijn opvattingen gebreken toonde, had hij amendementen ingediend. De heer Engelbertink stelde de uit zonderlijke verdiensten voor de be vordering der ruilverkaveling van dr. ir. Mesu, oud-directeur van de cul tuurtechnische dienst, en zijn mede werkers in het licht.. Geen beperking der emigratie. Met instemming van dr. ir. Vonde ling (PvdA) pleitte de heer Engelber- ting voor de inschakeling van meer landschapsarchitecten. De heer Bie wenga koesterde een wens op een an der gebied. Hij vond, dat met het oog op de behoefte aan cultuurgrond dt emigratie niet beperkt behoort te wor den. De heer Vondeling (Arb.) vroeg of het niet mogelijk is, aan de Kamer een veel-jarenplan voor te leggen. Voorts stelde hij de vraag of er be paalde noodgebieden zijn, die zeer dringend aan ruilverkaveling toe zijn en waar zoveel tegenstand bestaat, dat men beter met een speciale wet kan komen, zoals bijv. op Walcheren en de rampgebieden is geschied. Eieren rapen door kinderen toegestaan. Kamer hecht goedkeuring aan nieuwe jachtwet. In de Tweede Kamer is gistermid dag het wetsontwerp houdende be palingen betreffende de jacht an dermaal aan de orde geweest. Ge stemd moest worden over de Don derdag besproken amendementen. Het amendement van de heer Von deling (Aarb.). waarin wordt uitge sproken. dat de grondgebruiker ge rechtigd is tot het genot van de jacht, werd verworpen. Voor P. v. d. A. en C. P. N. Het amendement van de heer Koe verden (KVP) beogende huisgenoten van de grondgebruikers-jachthou- ders, die jonger zijn dan 18 jaar, de mogelijkheid te geven eieren van onschadelijk wild te rapen, werd aangenomen. Nadat nog een aantal amendemen ten bij zitten en opstaan waren ver worpen, werd het wetsontwerp z. h. s. aangenomen. De communist Haken kreeg aan tekening te hebben tegengestemd. BESLISSING VOOGDIJRAAD De Amsterdamse voogdijraad heeft thans officieel medegedeeld, dat be sloten is het 13-jarige Joodse oorlogs pleegkind Rebecca Meljado in een Katholiek pleeggezin te plaatsen. In zijn commentaar op dit besluit schrijft- het Nieuw Israëlitisch Week blad van deze week onder het op schrift: „Onduldbaar" o.m.: „Deze beslissing komt misschien voor de een als een schok, voor de an der als een logisch gevolg van de we derwaardigheden van dit Joodse meisje. Maar dan toch alleen, zolang hij geen kennis heeft genomen van de omstandigheden waaronder dit gebeurd is. Want wie deze hoort moet wel met de grootste verontwaardi ging zich verzetten tegen een han delwijze, die kennelijk is ingegeven door andere overwegingen dan het belang van het kind „Joodse instanties" zo gaat het artikel verder - „hebben geen gele genheid gekregen om met het kind in contact te komen. Zelfs bevoegde, deskundige Joodse psychologen wer den geweerd en dat ondanks het feit, dat het meisje oorspronkelijk aan een Joods pleeggezin zou worden toege wezen. De voogdijraad heeft zich dus alleen laten voorlichten door een niet- Joodse, „neutrale" instantie. Deze is tot de conclusie gekomen, dat men Het spionnage-onderzoek in Australië Dertig spionnen met code-namen Tijdens de zitting van de Australi sche koninklijke commissie inzake spionnage, die Vrijdag werd hervat, heeft de vertegenwoordiger van de re gering, W. J. V- Wincyer, gezegd, dat Moskou aan dertig personen -in Austra lië, van wie het merendeel Austra liërs, code-namen had gegeven Minstens zeventig personen, wellicht nog meer, waren zozeer bij de zaak betrokken, dat „hun bedrijvigheid om onderzoek vroeg". Uit Russische documenten, die Pe- trof aan de Australische autoriteiten had overhandigd, bleek, dat de Russen acht personen niet vertrouwden en meenden, dat zij contra-spionnage be dreven. De namen van deze acht personen moesten niet openbaar worden ge maakt, aldus Windeyar, omdat „de Russische veronderstelling wel eens juist zou kunnen zijn". Behalve de personen met codena men, waren er nog mensen, die geen naam hadden gekregen, maar toch naar het scheen van enig belang wa ren. Dit waren voornamelijk Austra lische communisten. het kind niet in een Katholiek, maar in een neutraal gezin diende onder te brengen om op deze wijze de over gang naar het normale leven moge lijk te maken. De voogdijraad heeft nu dit rapport in de wind geslagen: de meerderheid heeft besloten om te gen het deskundige advies in een Katholiek gezin aan te wijzen, daar bij een stap verder gaande op de weg van rechtsverkrachting en onder drukking van de Joodse minderheid". In het slot van het artikel wordt gezegd: „Wij Joden vatten deze be slissing op als een slag in ons ge zicht". Vrijdagochtend arriveerde per K.L. M.-toestel uit Engeland op Schiphol de Engelse minister van defensie, veldmaarschalk Graaf Alexander van Tunis, die op uitnodiging van de Ne derlandse minister van oorlog, ir. C. Staf, een tweedaags bezoek aan Ne derland brengt. Foto: Na de aan. komst op Schiphol. Veldmaarschalk Graaf Alexander inspecteert de ere wacht. Geheel rechts veldmaarschalk Graaf Alexander van Tunis, naast hem minister ir. C. Staf. GEEN VERHOGING 1NLEGRENTE Er wordt flink gespaard. In zijn openingswoord op de 43ste Spaarbankdag van de Nederlandse Spaarbankbond. die Vrijdag te Arn hem is gehouden, heeft de voorzitter, mr. Jacq Dutilh verklaard, dat spaarbanken gezamenlijk van haar spaarders vorig jaar ruim f 660 mil lioen inleggeld hebben ontvangen en f 518 millioen hebben terugbetaald, waarvoor niet minder dan 9.594.000 boekingen zijn verricht. Deze cijfers, met die van de zusterinstellingen, de Rijkspostspaarbank en de Boerenleen banken tonen aan, dat er in 1953 goed gespaard is. De eerste maanden van 1954 laten wat inleg en terugbetaling betreft, een soortgelijk beeld zien. Het algemeen rendement vertoont, aldus mr. Dutihl. een neiging achter uit te lopen. Het verschil tussen ge kweekte en vergoede rente liep iets sterker terug. Dit wijst er op, dat in elk geval iedere gedachte aan verho- Apotheker te Deventer lichtte ziekenfonds op. Er was ie weinig controle. De Officier van Justitie bij de Zut- phense rechtbank heeft een jaar ge vangenisstraf gevorderd tegen de apotheker C. uit Deventer, die terecht moest staan wegens oplichting. De man had onjuiste gegevens verstrekt aan het algemeen ziekenfonds „De venter en omstreken" en dat bracht hem alleen in December 1952 f 2693.60 op, terwijl hem slechts f 830.82 toe kwam. De malversaties hebben zich echter over een veel langere periode uitgestrekt. Men schat het totaal be drag dat C. zich ten nadele van het ziekenfonds heef toegediend op onge veer vijftigduizend gulden. De verdediger, mr. dr. Schoemaker, vroeg vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging op juridische gron den. Zowel de officier als de verde diger wezen op de gebrekkige con trole door het ziekenfonds. „Het con trole-systeem was geen systeem en geen controle", aldus de raadsman, „en dat degradeert de oplichting tot een op schrift gestelde leugen". ging der inlegrente terzijde gesteld behoort te worden. Bij een aantal spaarbanken zal men naar sprekers overtuiging goed doen verlaging dier rente in ernstige overweging te ne men. In het algemeen is een inleggers rente van 3 procent te hoog. Dit is van te meer belang, omdat de bond tracht in besprekingen met de boerenleen banken en het hoofdbestuur van de P- T.T. enige lijn te brengen in de rente vergoeding. Opbrengst omzetbelasting moet gelijk blijven. De regering; heeft geantwoord op een aantal vragen van de commissie van voorbereiding van de wet op de omzetbelastingen-1952. De regering verklaart in dit antwoord, dat liet by het nieuwe wetsontwerp uitslui tend gaat om een technische herzie ning, waarbij dus de totale opbren- sten gelijk moeten biyven. Naast voorgestelde verlichtingen moesten er dus ook verzwaringen worden aan gebracht, daar met de vrijstelling voor de kleinhandel alleen al een be drag van ruim 200 millioen was- gemoeid. Tegen een vrijstelling van adver tenties in dag- en maandbladen, zo als die door de commissie was voor- festeld, had de regering, gezien de uidige prijzen van rotatiepapier, be zwaar. Evenmin kon de regering instem men met het voorstel der commis sie, om zg. ..welfaregoederen", die dus in ziekenhuizen, blindeninrichtin- gen enz. door minder valide arbeids krachten vervaardigd worden, van de belasting vrij te stellen, terwijl voor dezelfde soort goederen, die dot. an dere ondernemers worden vervaar digd, wel omzetbelasting is verschul digd. Een algehele vrijstelling van de diensten van tandartsen en artsen alsmede een vrijstelling voor genees middelen zou de schatkist een offer van ca 6 millioen kosten. Ook te gen deze vrijstelling had de regering ernstig bezwaar. Van de zijde der commissie werd dit standpunt betreurd. Het Wereldgebeuren PROPAGANDA VOOR VREEMDELINGEN BEZOEK In 1955 landelijk congres in de provincie Zeeland Uit het jaarverslag van de Al gem. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer, dat tydens de algemene vergadering te Enschede in „Ons Huis" werd behandeld, blykt, dat in 1953 de stijgende lyn in het vreemdelingen verkeer zich heeft voortgezet. Wat het aantal overnachtingen in hotel6 en pensions betreft, was er vergeleken by 1952 een stijging van 14,6 Naar voorzichtige berekening verr ijkte het vreemdelingenverkeer de staatshuishouding met een bedrag van 160 millioen aan deviezen. Het jaar daarvoor kwam dank zy het toerisme voor 140 millioen aan de viezen binnen. Ook over het verloop van het bin nenlands toeristenverkeer was de A. N. V. V. tevreden. Blijkens een me dedeling van het C. B. S. werden door Nederlandse toeristen 3.068.900 nachten in hotels en pensions door gebracht. Vrijdag begon in de schouwburg zaal „Ons Huis" te Enschedé ae jaarvergadering, waaraan ongeveer 300 afgevaardigden deelnamen. Staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, keurde in zijn openingswoord de actie af, die met plakkaten „Deutsche nicht erwünscnt", is gevoerd tegen Duitse bezoekers. Sprekende over het fooienstelsel, zeide de heer Deckers, dat de A. N. V. V. geen bewondering heeft voor dit stelsel. Herhaaldelijk spreken buitenlanders hierover hun misnoe gen uit. Wij blijven er naar streven, aldus spreker, om verbeteringen aan te brengen. Tegen het einde van de middag vergadering heeft de heer Deckers enkele mededelingen gedaan over de veelbesproken plannen betreffen de de bevordering van het vreem delingenverkeer. Het bestuur meent, aldus zeide de heer Deckers, dat van een centraal orgaan dient te wor den afgezien, aangezien dit lichaam niet de gewenste uitwerking zal hebben indien men daarbij met de vele door de V.V.V.'s geuite wensen rekening moet houden. Niettemin is het bestuur van oordeel, dat het wenselijk en nuttig is, een grotere binding tot stand te brengen tussen de A.N.V.V. en de grote bedrijven in ons land. De A.N.V.V. verkeert met de zusterorganisaties en grote lichamen op voet van de beste ver standhouding, doch zou die grote lichamen nog nauwer willen betrek ken bij het A.N.V.V.-werk in het buitenland. Overeenkomstig het voor stel van het bestuur, besloot de ver gadering, een commissie voor bui tenlands werk in het leven te roepen, die samengesteld is uit vertegen woordigers van grote bedrijven, wel ke bij net toerisme zyn betrokken. Die commissie zal het bestuur ter zijde staan bij de werkzaamheden in het buitenland. Verder acht het be stuur het nodig, dat door de top van het V.V.V.-wezen, daar, waar het wenselyk is, een steviger leiding wordt gegeven dan op het ogenblik volgens de statuten mogelijk is. Het streven is dus gericht op structuur veranderingen die het werk verge makkelijken. De vergadering verklaarde zich accoord met de voorstellen van het bestuur. Zonder hoofdelyke stemming werd besloten het congres in 1955 te hou den in Zeeland. Het werkprogram ma voor 1955 werd goedgekeurd. Het bestuur is dankbaar voor de verho ging der regeringssubsidie van een naif millioen tot bijna een millioen, doch aangezien het zijn werkzaam heden nog verder wenst uit te brei den, wil het vragen om een verho ging van de overheidssubsidie. Een jaar gerequireerd tegen opiumhandelaar De officier van justitie by de Am sterdamse rechtbank heeft tegen de 28-jarige apothekersbediende G. van S. uit Amsterdam één jaar onvoor- waardelyke gevangenisstraf gerequi reerd wegens het verhandelen en in bezit hebben van een grote party verdovende middelen. Zwarte Adelaar Het is in de Moskouse hotels met hun fraaie suites plus badka mers en met hun toegewyde fiersoneel thans bepaald druk. Bui- enlandse bezoekers van „formaat" gaan en komen. Daar is de Deense minister van handel, die op voordelige contracten uit isdaar is de Zweedse minis ter van buitenlandse zaken, Unden, die zo voortreffelyk kan uiteenzet ten, waarom Zweden neutraal blijft in de koude oorlog en daar zijn nog tientallen andere zakenmensen en halve of hele diplomaten, die glim lachend over het Rode Plein wande len en iets van het ondoorgrondelijke Rusland pogen te vatten. Misschien heeft minister Unden het wel een beetje betreurd, dat hy juist in Moskou was nu er een klein rim peltje glad te stryken viel in de toch zo prettige en o, zo neutrale verhou ding met de Verenigde Staten. Er was namelyk in Stockholm een heer gearriveerd, die grote be langstelling toonde voor de Zweedse wapenexport. Deze heer heette in de grote dagen van de Ita- liaans-Abessijn.se oorlog ..De Zwarte Adelaar". Uit hem en uit nog een vlieger bestond destyds de Abessijn- se luchtmacht, die over een paar weinig bruikbare toestellen beschik te. De Zwarte Adelaar week later uit naar de Verenigde Staten en in de jongste wereldoorlog heeft hij onder de naam Kolonel Julian nuttig werk voor de Verenigde Staten gedaan. Maar ook na de oorlog moest kolo nel Julian een bestaan hebben cn hjj werd wapenhandelaar. Dat is voor mensen, die afkomstig zijn uit het Midden Oosten of Noord Afrika niet zo'n wonderlijk beroep. Vóór 1940 grimmelde het in die stre ken van de wapensmokkelaars en als er in hun directe omgeving niets te handelen viel, dan waren er altijd nog wel ergens anders ter wereld op standjes of oorlogsjes gaande, waar heen deze heren de kostbare handels waar konden verschepen. Deze week vertoefde kolonel Juli an in Stockholm om na te gaan of hij een paar millioen dollar in Zweed se wapenen kon beleggen, wapenen, die bestemd zouder zijn voor Guate mala. Daarvan schrok de o. zo neutrale Zweedse regering toch wel zeer en ze verbood ogenblikkelijk de wapen- uitvoer naar dat tropische landje. Het was haar niet ontgaan, dat in Washington een kleine storm had gewoed toen kort geleden een Zweeds schip een partytje wape nen uit (Pools) Stettin had gelost in de Guatemalteekse haven Puerto Barrios; de haven waar eens de (Amerikaanse) United Fruit Corpo ration zo ongeveer dezelfde rol speel de, die eeuwen geleden de Verenigde Oostindische Compagnie speelde in Indische Archipel!!! Tot 1936 heeft die Fruitcorporatie in Guatamala aan de economische touwtjes getrokken. Er waren bijzon dere wetten, die aan inheemsen twee derde deel van Guatamala's bevolking bestaat uit Indianen het recht op staking ontzegden en die ook zulke zaken verboden als vrije verhuizing naar andere streken. Na 1936 is dat allemaal anders ge worden. Er kwamen regeerders aan het bewind, die in de eerste plaats naar de stem van het volk cn minder naar de stem van de Amerikaanse ondernemers luisterden en er ontston den politieke bewegingen, die uitge sproken anti-Amerikaans en ook ta melijk socialistisch waren. Sommigen onderkenden communistische neigin gen, anderen niet. De huidige minister van buiten landse zaken Guillermo Toriello ontkent het communistische ka rakter van zijn regering. Hy heeft aan de Amerikaanse ambassadeur John. E. Peurifoy verzekerd, dat Guatamala in vrede met Amerika wil leven als Amerika alleen maar ge noegen wil nemen met de onteige ning. die Guatamala heeft toegepast op de gronden van de United Fruit Corporation. In de Verenigde Staten heeft men om dat voorstel grimmig gelachen. Men heeft wapens gezonden naar de republieken die Guatamala om ringen en in het bijzonder naar Nica ragua. waar een aantal Guamaltenen wonen, die zeer gebeten zijn op de huidge regering in hun vaderland. Zo gebeten, dat ze aan elke revolutie die het huidige bewind zou omver werpen. van harte willen meewerken. Sommigen vragen zich nu af óf dat bewind zich nog lang tegen de Ame rikaanse druk zal kunnen handha ven. Kenners van het land verzeke ren intussen, dat zó de regering al mocht vallen er in Guatamala toch geen bewind mogelijk is. dat „welwil lend" gestemd zou zijn jegens U.S.A. Het anti-Amerikaanse sentiment on der de grote meerderheid van het volk is daarvoor te sterk. Torielloalleen maar onteigening van Amerikaans bezit en geen communisme?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5