PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Vietminh-troepen concentreren zich om delta Rode Rivier Bouw nieuwe sluis te Cadzand thans in volle gang BILT Kantlijn KOREAANSE VRAAGSTUK TERUG NAAR VERENIGDE NATIES Vandaag LAATSTE DAG VAN PRINSELIJK BEZOEK AAN FRIESLAND 197e Jaargang-No. 135 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Juni 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regelal van 15 regels 1 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 PX.CMiddelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2 Oostburg. Flnlandstr 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26. SOMBERE BERICHTEN UIT INDO-CHINA Kunnen de Franse troepen rond Hanoi nog standhouden? Duizenden soldaten van de Vietminh worden op de Thanh-Hoa-vlakte, 130 liilometer ten Zuiden van Hanoi, samengetrokken, aldus werd Vrijdag uit Saigon gemeld. Deze strijdkrachten bestaan onder andere uit geregelde eenheden van Vietminh-regimenten, die Dien Bien Phoe belegerd hebben en na de val van deze vesting in Zuidelijke richting zijn 'gemarcheerd. Waarnemers te Saigon denken, dat de troepen in het gebied van Thanh Hoa gebruikt zullen worden voor een aanval uit Zuidelijke richting op Hanoi. Tezelfdertijd zullen andere strijdkrachten uit het Noorden aanvallen. Nu reeds kunnen de rebellen ster ke druk uitoefenen op de Franse sleutelstelling Phoely, een vijftigtal kilometers ten Zuiden van Hanoi. De waarnemers achten het waarschijn lijk, dat de opstandelingen zullen trachten de verbindingswegen tussen Hanoi en de havenstad Haiphong af te snijden, waardoor de eerstgenoemde stad volkomen zou worden omsingeld en ernstig in gevaar zou komen. Door zware moessonregen3 en door de actie van de Franse bommenwer pers is de weg waarlangs de Viet minh haar troepen van Dien Bien Phoe naar de delta van de Rode Ri vier zendt, op een plaats ernstig be schadigd. Toch bevinden zich reeds tiendui zend Vietminh-soldaten van Dien Bien Phoe in gevechtsstellingen aan Eind November 1952 besloot de pro vincie Zeeland tot de instelling van een Culturele Advies Raad, welke, als onderdeel van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk Cultureel Werk, tot taak kreeg de provincie te adviseren bij het ver lenen van subsidies aan het culturele leven. Dit betekende, dat de provincie een actieve cultuur-politiek oegon te voeren en voortaan doelbewust wil de trachten het culturele leven in al zijn uitingen te activeren en te sti muleren. Er was reden tot juichen. Oude paden werden verlaten, nieuwe be treden. Waar voorheen een lijdzaam, hoewel belangstellend toezien be stond, kwam gericht medewerken der provinciale overheid daarvoor in de plaats. Zeeland verrichte hiermede baan brekend werk. Het was de eerste provincie, die zulk een culturele ad viesraad in het leven riep en het is now steeds de enige. Want wel werd in Friesland in menig opzicht zo verwante randprovincie eveneens een culturele raad gevormd, maar zij bestaat uit particuliere organisa ties en treedt ook uitvoerend op. ter wijl de Zeeuwse Culturele Advies Raad een officiële instelling is en een uitsluitend adviserende taak heeft. Het stemt tot vreugde, te kunnen constateren, dat Zeeland hiermede in Nederland voorging. De Culturele Adviesraad zelve 'heeft in zijn korte bestaan reeds blyk gegeven een uiter mate nuttige functie te vervullen. Toen de provincie gelden ter sub sidiëring van het culturele leven beschikbaar stelde, ontstond daar mede het gevaar, dat de subsidies politiek strijdobject zouden worden. Nu evenwel de subsidies op het ge bied van beeldende kunst, muziek, zang en toneel tevoren onderwerp van grondig beraad vormen in een Raad. die alle geestelijke en cultu rele stromingen in Zeeland omvat, weet het provinciaal bestuur reeds bij voorbaat, dat het zich kan ba seren op een advies, dat de instem ming ook van de bevolking zal dragen. Dit voorkomt nodeloze discussies. Het geeft tevens een waarborg, dat de subsidies daar terecht komen, waar zij van het grootste nut zyn. De practijk zal leren, dat men over enkele jaren zich de Culturele Adviesraad nauwelijks meer wegden ken kan. Reden tot bizondere hulde aan de Culturele Adviesraad geeft het initiatief tot instelling van een Zeeuwse Prijs voor Schone Kun sten. Het is een uitnemende gedach te om jaarlijks en bij keuze deze prijs toe te kennen voor beeldende kunsten, muziek, toneel en letteren. Het moge waar zijn, dat prijzen feen grote uitzondering meer zijn, at er vele bestaan. Dit neemt ech ter niet weg, dat zulk een nrijs het in creatief opzicht magere culturele leven in Zeeland wel eens krachtig kan stimuleren. Hier opent zich de mogelijkheid om jonge talenten te activeren en ouderen, die veel pres teerden voor Zeelands cultuur, nu eens op hoger niveau de waardering te betuigen, die hen anders alleen ten deel valt in kranten, artikeltjes en recensies. In ditzelfde verband valt toe te juichen, dat de prijzen van het Zeeuws Landjuweel uitgereikt wor den op de eerste Zeeuwse Culturele Dag, die heden in Hulst wordt ge houden. Landjuweel en Zeeuwse Cul turele Dag, zij zgn beide kinderen van de Provinciale Culturele Ad viesraad. Ook hier weer: nuttig, sti mulerend initiatief. Kan men zich een waardiger om lijsting voor een prijsuitreiking wen sen en een mooier besluit van een Landjuweel, dan zulk een Culturele Dag? de Noordrand van de delta. De nieuwe Franse opperbevelheb ber, generaal Ely, heeft Vrijdag de militaire toestand in en om de delta te Hanoi besproken. Zijn bevelhebber in het Noorden, generaal Cogny, zet te uiteen hoe hij naar de delta over te brengen Franse versterkingen denkt te gebruiken in de aanstaande ge vechten. In de Franse pers verschenen be richten, dat de toestand in de delta van de Rode Rivier rondom Hanoi veel ernstiger zou zijn, dan het Fran se opperbevel voorgeeft. Door een strenge censuur op de berichtgeving zou dat opperbevel pogen de werke lijke toestand verborgen te houden. Het gerucht wil, dat met de verdrij ving van de Franse troepen uit de delta van de Rode Rivier ernstig re kening gehouden moet worden. De New York Times heeft Vrijdag gemeld, dat de Amerikaanse regering een Frans verzoek om drie duizend man troepen van Noord-Afrika per vleigtuig naar Indo-China te vervoe ren, had verworpen en had aangebo den de troepen per schip te vervoe ren. De Fransen zouden geantwoord hebben, dat zij zelf wel voor vervoer over zee konden zorgen. De Fransen wilden het transport Rivier te versterken tegen een com munistische aanval die naar de ver wachting van Franse functionarissen op twintig Juni zal beginnen. Worden gearresteerde Nederlanders mishandeld? Op vragen van het lid der Eerste Kamer de heer Wendelaar betreffen de de behandeling der in Indonesië gearresteerde Nederlanders heeft de minister zonder portefeuille schrifte lijk geantwoord, dat hy berichten heeft ontvangen, dat enkele arres tanten zouden zijn mishandeld. Nadat de Indonesische regerinr be gin Mei toestemming had gegeven de arrestanten op korte termijn te be zoeken. De onmiddellijk afgelegde bezoeken hebben geleid tot de con clusie, dat de strenge afzondering en het gebrek aan bewegingsvrijheid hun invloed doen gelden op de psychische gesteldheid van de arrestanten. Er is gebleken, dat van een der arrestanten de kwaal, waaraan hij reeds voor zijn arrestatie leed, ten gevolge van de behandeling tijdens zijn aanhouding zodanig is verergerd, dat zijn opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. Hg gaat thans goed vooruit, doch zal nog wel enkele tijd in het ziekenhuis moeten bleven. Op het verzoek aan de Indonesische rege ring. een onderzoek te doen instellen, is geen antwoord ontvangen. De zaak van de heer Schmidt (de meestge- noemde in de reeks arrestaties van begin dit jaar) zal al spoedig voor het landgerecht worden gebracht, zo verneemt P.L Aneta. TE GENÈVE WERD NIETS BEREIKT Compromis bleek onmogelijk Vier en een half uur heeft de veertiende, Vrydag te Genève gehouden vergadering over het Koreaanse vraagstuk geduurd, doch het schijnt, dat zij er slechts toe. heeft geleid de nadruk te leggen op de menings verschillen, welke hebben geleid tot de huidige impasse. De Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, verklaarde: „Ik meen dat alles, wat ook maar over Korea zou kunnen worden gezegd, inderdaad ter tafel is gebracht." Eden zeide: „Er zyn geen wezenlijke vorderingen gemaakt by het stre ven de meningsverschillen over Korea te overbruggen." Eden vervolgde: De Verenigde Na ties moeten er van in kennis wor den gesteld, dat geen overeenstem ming kan worden bereikt. De Ver enigde Naties kunnen dan de po gingen, om tot een regeling van net Koreaans vraagstuk te komen, voort zetten zodra zich daartoe een gele genheid voordoen." Hij verklaarde voorts niet te kun nen instemmen met de communisti sche stelling, dat de Verenigde Na ties niet bevoegd zouden zijn toe zicht te houden op het verloop van algemene Koreaanse verkiezingen. De communisten willen voorts, dat alle buitenlandse strijdkrachten in Korea vóór het begin der verkiezin gen worden teruggetrokken. Dit zou betekenen dat de twee delen van Korea onverzoend en zonder moge lijkheid tot bemiddeling in een lucht ledig tegenover elkander zouden ko- Dag der Duitse eenheid. Honderden vuren zullen op de avond van de zeventiende Juni in West- Duitsland langs de grens van de Oost- zóne worden ontstoken- Zij zijn be doeld als teken van verbondenheid met de bevolking van het door de Rus sen bezette gebied. De Bondsrepubliek viert namelijk op de zeventiende Juni „de dag der Duitse eenheid"- De Bondsdag heeft deze dag tot nationale gedenkdag voor de opstand der bevol king van Oost-Duitsland geprocla meerd. Een blik in de bouwput voor de nieuwe afwateringssluis in Cadzand, waar voor de werkzaamheden thans in volle gang zijn. In Maart 1955 hoopt men de sluismet de onderbouw voor een ge maal, gereed te hebben. men te staan, aldus de Britse mi nister van buitenlandse Baken. Reuters medewerker Stanley Prid- dle schrijft uit Genève: van mening, dat de besprekingen te Genève in feite geëindigd zijn. Men verwacht, dat de conferentie volgende week officieel zal worden beëindigd, nadat beide partyen in slotverklaringen hun posities zullen hebben toegelicht. Het zag er Vrijdagavond naar uit, dat de impasse volledig is." is het 60 jaar geleden, dat de Haagse gemeenteraad een verordening uitvaardigde om te bepalen, dat op asfalt wegen handkarren alleen ge duwd mochten worden en niet getrokkenDeze verorde ning bestaat nog. maar er werd nimmer de hand aan ge houden: is het 10 jaar geleden, dat de eerste V-l door de Duit sers op Engeland werd afge vuurd. W. Schippers overleden. Op de leeftijd van 87 jaar is in Dordrecht overleden de heer W Schip pers die zich in Nederland bekend heid heeft verworven als schrijver van Christelijke verhalen, zoals „Het Uilennest". „De Halfbroeders" enz- De heer Schippers heeft jarenlang als ar beider in een fabriek te Dordrecht gewerkt. Enkele van zijn boeken zijn in het Duits vertaald. Op de eerste dag van zgn werkbe zoek in Friesland bracht Prins Bern- hard een bezoek aan de Lagere land bouwschool te BeesterzwaagDe Prins bekijkt de verschillende gras soorten, die de leerlingen hebben ver zameld. Drie jaar geëist voor een dodelijke aanrijding. Dronken bestuurder? De Officier van Justitie bij de recht bank te 's Hertogenbosch heeft Vrij dag tegen de 22-jarige M. Horsten uit Tilburg de maximum gevangenisstraf van drie jaar wegens dood door schuld geëist. Op 25 April jl had de verdachte 's nachts om één uur in de Brugstraat te 's Hertogenbosch een dame aange reden, die aan de opgelopen verwon dingen is overleden. Hij zou onder invloed van sterke drank zijn geweest. Minder buien en warmer weer. (Van onze weerkundige medewerker) Juni heet ook wel zomer maand. al lykt het daar de laatste dagen niet veel op. Donderdag en ook gisteren woei er een krachtige Zuid wester. Er werd tydelijk zelfs voor harde wind gewaar schuwd. De depressie boven de Noordzee bracht gisteren nog enkele buien, maar de bui igheid neemt verder af. De temperatuur kwam de laatste dagen weinig boven de 15 gra den, maar kan tijdens 't week end enkele graden hoger wor den, doordat iets warmere lucht met meer Zuid draaien de wind wordt aangevoerd. Over West-Frankrijk begon het gisteravond te regenen onder invloed van een volgen de depressie. Vermoedelijk gaat deze depressie Zuidelijk van ons vborbrj. De kans op regen zal hierdoor tijdens het week-end niet groot zijn, ter wijl de temperatuur nu verder kan gaan stijgen. VRIENDSCHAPSBOKAAL VAN WILLEM IV In smalspoortreintje naar landaanwinningswerken. Gisteren was het de tweede en laat ste dag van het werkbezoek, dat prins Bernhard aan de provincie Friesland bracht. De tocht ging eerst naar Dokkum, waar duizenden school kinderen de Prins voor het stadhuis een welkom toeriepen. In de raads zaal sprak de burgemeester van Oostdongeradeel, de neer F. Sytsma over bestuursproblemen en de heer T. Reitsma, Statenlid van Früsland, over industriële vraagstukken. Voorts werd het woord gevoerd door de burgemeester* van Schiermonnik oog, de heer J. Anker. Aan het slot van de bijeenkomst bood de burgemeester van Dokkum, de heer S. van Tuinen, namens de acht gemeenten van Noord-Oost- Friesland 'n zg. vriendschapsbokaal aan, die wellicht reeds voor het jaar 1747 was aangeboden aan prins Wil lem IV. Hierna werd de landaanwinning onder Hollum aan de Waddenkust bezocht. De rit vanuit Ferwerd werd Amerika zal niet ingrijpen in strijd in Indo-China. Rede van Foster Dulles. De Ver. Staten zullen, zoals nu de stand van zaken is, niet ingrij pen in de stryd in Indo-China. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles, Vrijdag verklaard. Dulles zeide, dat indien de Chine se communisten in Indo-China of ergens anders zouden tonen vastbe sloten te zgn het pad van openlijke militaire agressie te volgen, de situ atie dan anders zou zijn. In een der gelijk geval zouden de Ver. Staten de Ver. Naties inschakelen en over leg plegen met hun bondgenoten. Krachtig ontkende Dulles, dat de Ver. Staten oorlog met China wil len. BEDRIJVIGHEID IN BADPLAATS Ook onderbouw voor een gemaal Voor de badplaats Cadzand brengt het seizoen dit jaar een bedrijvigheid met zich, die niets met vacantiegeneugten te maken heeft. Rond het oude haventje zal deze zomer namelijk het lied van de arbeid blijven klinken, zoals het bijvoorbeeld „gezongen" wordt door twee heistellingen, die betonnen palen met een "gewicht van 2 '/2 ton elk dof dreunend de bodem van een enorme bouwput indrijven. Gemiddeld acht palen per dag van de 290, die in totaal de basis zullen vormen voor de nieuwe afwate ringssluis, welke Rijkswaterstaat in het kader van de noodwet dykher- stel bouwt voor het waterschap „Het Vrije van Sluis". Maart 1954 is het begonnen, in Maart 1955 zal volgens de plannen de zeesluis, met onderbouw voor een gemaal, gereed moeten zyn. Reeds thans begint in de werk zaamheden tekening te komen en is het mogelijk in de bouwput (ca. 137 meter Tang 75 meter breed en op het diepste punt bijna 12 meter diep) te onderscheiden waar de verschillen de sluisdelen zullen komen. „Van zee af" krijgt men het zg. stortebed, dat ongronding buiten de sluis voorkomt, de uitstroombak, sluis' onderbouw gemaal en het ontvangbed. Zover is het evenwel nog niet en ook aan de huidige stand van zaken is het een en ander voorafgegaan! Alvorens met het graven van de bouwput is begonnen, werd aan de zeezijde een afdamming gemaakt met behulp van de oude, uit 1871 date rende wachtsluis. Het afwaterings kanaal moest uiteraard eveneens worden afgedamd en eerst daarna kwam het graven van de bouwput en het installeren van de bronbema ling aan de orde. Rond 23.50^ m3 grond is vergraven, grond, die gede poneerd werd in de omgeving van hot object, maar waar tevens een nutti ger bestemming aan is gegeven. Weg over dam i de aannemer tot Aanneming van Werken v. h. H. J. Nederhorst uit Gouda is men namelijk overgegaan tot het om leggen van de weg. Voorheen liep de weg Cadzand richting Zwin over de oude sluis; thans is met behulp van grond uit de bouwput een weg aan gelegd over de dam, die het afwate ringskanaal afsluit, hetgeen voor het verkeer een verbetering bete kent! Zo is hier van de nood een deugd gemaakt en konden installa ties voor betonstorten e.d. bovendien zodanig worden opgesteld, dat het verkeer hiervan geen hinaer onder vindt. Ook in de toekomst zal deze weg definitief iets worden verlegd, daar de nieuwe sluis uit bouwtechnische overwegingen meer land-inwaarts is gelegen. Van de oude, herhaalde ma len zwaar beschadigde sluis, zal al leen de vloer overblijven, die een on derdeel wordt van het nieuwe storte bed. Van dag tot dag heerst sinds Maart van dit jaar in en rond het haventje een opgewekte bedryvig heid: door middel van een minia tuur-spoorlijntje, dat via een lang zaam glooiende helling afdaalt in de wijd gapende bouwput, worden de betonpalen aangevoerd en vele ladingen hebben de lorries thans reeds afgeleverd. Betonmolens draaien, auto's met materialen rij den af en aan en log, maar onaf wendbaar zeker beuken de beide machinale heiers de oalen de bo dem in. Het onderheien i3 thans voor het grootste deel klaar. Dan volgt het storten van de vloeren en daarna worden de opgaande wanden met de tussenvloeren aangebracht. De nieuwe sluis zal ca. 80 meter lang worden, met twee kokers van (Vervolg op pag. 2) gemaakt met het gewone smalspoor- treintje, dat daar voor de werkzaam heden wordt gebruikt. In Sint-Annaparochie werd vervol gens het proefbedrijf van de Stich ting Keuringsdienst Friesland bezich tigd. De directeur van de keurings dienst, ir. G. W. Meyer, hield een in leiding over problemen rond de keu ring. Nadat het gezelschap op de boer derij van de gedeputeerde de heer J. L. Hoogland de lunch had gebruikt, kwam men om drie uur te Leeuwar den aan. Hier legde de Prins de eerste steen voor drie industriehallen en bezich tigde Koopmans' Meelfabriek en de Coöp. Condensfabriek „Friesland". Na de eerste steenlegging voor het laboratorium van laatstgenoemde on derneming vertrok de Prins en zijn gevolg naar het kunstcentrum de „Prinsentuin", waar men door het gemeentebestuur werd ontvangen. Om kwart over vijf vertrok prins Bernhard naar de vliegbasis, waar om half zes werd opgestegen. Hier mede was het tweedaags werkbe zoek aan Friesland ten einde. KORTE PREDICATIE MIJN GEEST OP ALLE VLEES ,Jk zal uitstorten van Mijn Geest op alle vlees". Hand. 2 17m. Bij de eerste mensen in het para dijs had de geest de heerschappij over het vlees. Maar de mens koos helaas vóór het stof en tégen de geest. Daar om kwam de straf Gods: ,tfof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren". En toen is het vlees de benaming gewor den van het zondige beginsel in ons. Daarom duidt vlees aan de nietigheid en vergankelijkheid van ons mensen. Maar wanneer Jezus Zijn verzoe nend werk volbracht heeft en de Geest Gods wordt uitgestort, dan zal de Geest weer gaa nheersen over het vlees. Dan wordt Pinksterfeest de overheersing van het vlees. Eenmaal had God gezegd: ,Mijn Geest zal niet in eeuwigheid twisten met de mensdewijl hij ook vlees is". Maar nu Christus" werk volbracht is bewijst God, dat Hij met Zijn Geest weer bi; het vlees wil wonen. In Chris tus wil God weer bij de mens wonen. De Geest Gods weer by het vlees. Op alle vlees/ Hier is dus niemand uitgezonderd. Deze fontein staat open. ,A-Ue vlees" bedoelt natuurlijk niet hoofd voor hoofd, maar allen die Christus kennenn a hun zaligmaker. Maar dan is er ook geen onderscheid of bevoorrechting van ras of volk, van rang of stand, van kleur of gewoonte, van leeftijd - - - vlees" Door Christus gaat Gods Geest weer wonen en heersen in ons leven. Ons vlees kan otis niet redden, maar wel de Geest van God. Gelukkig de mem, die die Geest ontvangen heeft. Daar wordt het vlees herboren, vernieuwd. Dan wordt het vlees instrument om God groot te .naken. Zekerdan is er nog wel strijd tussen vlees en Geest. Maar de uitgestortte Geest zal dan de vólkomen overwinning behalen Niet dat wij die overwinning van de Geest altijd zien. In de wereld schijnt het vlees dikwijls de overhand te heb ben. Maar Pinksterfeest is het feest van de vervulling en zal dus de over winning behalen. Kennen wij de stryd tussen vlees en Geest in ons eigen lev ent St. Annaland. D. J. VAN DIJK of geslacht. „Op alle DE VERWACHT: MINDER BUIIG- Wisselende bewolking met siechts enkele verspreid optredende buien. Matige wind tussen Zuid en West Iets warmer dan gisteren. 13 Juni: Zon Maan 14 Juni: Zon Maan ZON EN MAAN Op: 4.20 Op: 18.30 Op: 4.20 Op: 20.35 Onder: 21.00 Onder: 2.00 Onder: 21.01 Onder: 3.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1