Canada heeft te kampen met een te veel aan arbeidskrachten De „Rode Tsarina" moet in Roemenië terecht staan POLITIEKE DELINQUENT LIEP ACHT JAAR VRIJ ROND DUITSERS IN SAOEDI ARARIE BRUSSEL WIL DE HOOFDSTAD VAN EUROPA WORDEN VRIJDAG 11 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN LICHTE CRISISANGST. Immigranten quota zullen vermoedelijk verlaagd worden. (Van onze Haagse redacteur) Legio zijn de berichten, welke van een arbeidersoverschot in Canada spreken. De strenge winter en het buitengewoon natte voorjaar hebben in dezen niet veel goeds gedaan, terwijl de noodkreten van verschillende vak verenigingen een soort crisispsychose in de grote steden heeft veroorzaakt, die allerminst bevorderlijk is voor het koel houden der hoofden. Ook in Ne derland heeft het ongekend hoge werkloosheidscijfer van Canada ongerust heid in brede lagen der bevolking gewekt. Ook pas in Canada aangekomen emigranten laten in hun eerste brieven nu niet bepaald optimistische ge luiden horen. Zo hebben we een brief van een emigrant onder ogen gehad, die in Emonton (Alberta) aan de slag pro beerde te komen, nadat hem dit in het negentig kilometer verder liggen de dorpje Barrhead niet was gelukt. „Het was uiterst moeilijk", schreef hij. „Ik heb een week lang alles wat mogelijk was geprobeerd om een het geeft niet wat voor een baan te krij gen, maar ik behoorde tot het leger, dat 12.000 om werk springende man nen telde. Tenslotte ben ik verpleger in een ziekenhuis geworden. Het voor deel van deze baan is, dat ik er s win. ters niet kan worden uitgegooid..." Dit jaar is de winterwerkloosheid in Canada tot een hoogte van 550.000 gestegen (ruim 175.000 meer dan het vorige jaar) en op 't ogenblik beloopt de werkloosheid nog steeds- 450.000 man. Er is zowel in de agrarische als in de industriële sector werkloosheid. Tienduizenden mensen zijn op straat gezet omdat het verschijnsel van over verzadiging der markt zich op veler, lei terrein doet gevoelen. -Dit geldt in het bijzonder voor industrieën, welke tot het najaar van 1953 toe ver bo ven de vredescapaciteit hebben ge werkt en die thans onvoldoende orders krijgen om him sterk uitgebreide per soneel in zijn geheel aan de slag te houden. De vraag naar landbouw werktuigen, luxe, huishoudelijke arti kelen en motorvoertuigen is b.v. plot seling sterk gedaald. Het keerpunt schijnt gekomen te zijn, hetgeen be wezen wordt door het feit, dat twee dehands auto's nog slechts de helft van de prijs van een jaar geleden op brengen. Mijnen gesloten. Een derde oorzaak tenslotte is de i ernstige crisis, waarin de Canadese kolenmijnen sinds korte «.yd verkeren. Binnen verloop van slechts enkele maanden moesten 95 mijnen gesloten worden, als gevolg van de invoer van goedkope Amerikaanse kolen, het toe nemend gebruik van huisbrandolie en de omschakeling der spoorwegen van stoom- op diesellocomotieven. De vak verenigingen, die eerst hun looneisen zagen ingewilligd en daarna gepoogd hebben de regering tot een verhoging der tariefmuren te dwingen, hebben de kous op de kop gekregen want nog niet zo lang geleden heeft de minister van financiën, Abboth, verklaard, dat een industrie, die niet het hoofd aan concurrentie kan bieden op de lange duur verdwijnen moet... Verlaging quota. Hoewel een groot gedeelte der hui dige werklozen in de loop van deze weken weer aan de slag zal komen, Zwarte zwaan hoorde in Overloon thuis Eigenaar herkende het dier De zwarte zwaan, die enkele dagen geleden te Volkel is komen aanvlie gen en waarover de laatste dagen zoveel te doen is geweest is Donder dag na een nauwkeurig onderzoek ter hand gesteld aan de heer F. van Valkenburg, directeur van het dieren park te Overloon. Deze is als de rechtmatige eigenaar aangewezen. Voordat de heer Van Valkenburg de zwaan in ontvangst kon nemen moest hij evenwel een stuk ondertekenen, waarin hij verklaarde bereid te zijn de zwaan voor een nader onderzoek af te staan, indien zich nog andere serieuze gegadigden zouden melden. Dat afstaan moet volgens de opge maakte acte eventueel ook geschie den aan Engeland, want nog altijd is de Engelse minister-president sir Winston Churchill een zwarte zwaan kwijt, zodat de Engelse premier bo venaan op het lijstje van pretenden ten voor het eigendomsrecht staat. Over het eigendomsrecht is een beslissing genomen in de woning van de vogelkenner, de heer Van der Mark m Woerden. In een ruimte wa ren vijf zwarte zwanen van de heer Van der Mark gelaten met de zwaan die in Volkel was komen aanvliegen. Nadat de heer Van der Mark aan de districtscommandant van de rijkspo litie in Den Bosch, kapitein J. L. J. J. Becker, die met een opperwacht meester aanwezig was, had medege deeld, welke zwanen zijn eigendom waren en welke de „vreemde zwaan was, werd de heer Van Valkenburg in de ruimte toegelaten. Deze wees direct de niet tot het eigendom van de heer Van der Mark behorende zwaan als zyn eigendom aan. Zelfs toen de lieer Van der Mark de keuze van de heer Van Valken burg in twijfel trok, bleef deze laat ste Dij zijn verklaring. Hij grondde zijn eigendomsrecht op de onregel matigheid van de streep over de sna vel van de zwaan en op de zeer agressieve houding van het dier. 0 De natuurkundige en Nobelprijswin naar dr. Felix Bloch heeft van de uni versiteit van Standford (Ver. Staten) verlof gekregen om in Genève de leiding op zich te nemen van een nieuw cen trum voor atoomonderzoek. Dit cen trum. waartoe twaalf Europese landen bijdragen, bestudeert het atoomgebruik voor niet-militaire doeleinden. heeft de over-verzadiging der markt een crisispsychose in de grote steden veroorzaakt. Men trekt vergelijkingen met de magere dertiger jaren, dringt aan op scherpe vermindering van het aantal immigranten en speculeert over de vraag of het werklozenpro- bleem niet met het jaar een grotere omvang zal krijgen. Velen zijn zelfs van mening, dat er een permanent overschot van arbeiders zal ontstaan, als de regering niet spoedig tegen maatregelen neemt. Tot een vermin dering van het aantal emigranten zal het stellig komen. Op de achtergrond van de werkloos, heidsangst speelt volgensde waarne mers ook de tè grote credietverlening een rol. De Canadezen hebben een schuld van 1,8 milliard dollar bij hun leveranciers uitstaan, of wel 125 dol lar per hoofd van de bevolking... Eén ongunstig rimpeltje in de conjunctuur en veel luxe zal moeten verdwijnen. Duizenden gezinnen zullen zich dan in de grootste financiële moeilijkheden bevinden. Doofstomme vluchteling mag in ons land blijven Reprimande van minister De minister van Justitie, mr. Don ker heeft de gemeentepolitie te Ge leen en het parket uit 's Hertogen bosch een berisping toegediend, omdat zij zonder zjjn voorkennis een uit Zuid-SIavië afkomstige doofstomme Sloween over de grens hebben geleid. De Sloween, Karl Pouch, was op 10 Mei, deels liftend, deels per trein naar ons land vertrokken, waar hij op 13 Mei aankwam. Hij kreeg onderdak bij een familie te Geleen en vervoegde zich de volgende dag aan het politie bureau voor een paspoort. Bij het ver- hoor, dat schriftelijk werd afgenomen, kwam niet vast te staan, dat gevaar voor zijn vrijheid of zijn leven zou hebben bestaan, als hij in zijn vader land was gebleven. Nadat de Geleense politie rugge spraak had gehouden met het Bos sche parket, werd de man weer over de grens gezet. De minister heeft besloten, dat de schoenmaker in de gelegenheid zal worden gesteld een nadere beslissing omtrent zijn toelating hier te lande af te wachten. Dit besluit is gegrond op de bijzondere persoonlijke omstandig, heden van de doofstomme vluchteling die hier te lande bovendien familie heeft, die zich zijn lot wil aantrekken en die tien jaar van zijn jeugd in Ne derland heeft doorgebracht. BRAK UIT INTERNERINGSKAMP Laatste geval van bijzondere rechtspleging Hij was in Duitse krijgsdienst ge weest en daarvoor na de oorlog ge vangengezet in een kamp te Numans- dorp. Na een klein anderhalf jaar brak hg uit en ging naar zijn huis te Halsteren. Toen hjj thuiskwam wa ren die plaatselijke politie en bewa kingspersoneel van het kamp er reeds geweest. Hy bleef een weekje rustig binnenzitten en daarna nam hg kalm deel aan het leven van alle dag. Hg ging b\j zyn vader in de bakkerij werken, hij kreeg bericht van het be heersinstituut dat het beheer over zyn bezittingen was opgeheven en be richt dat hij niet in militaire dienst behoefde op te komen en ontving ge regeld een stembiljet, zodat hij als een goed burger kon meedoen aan de verkiezingen. Onbewust van het feit dat het bij zondere gerechtshof te 's-Gravenhage in April '49 hem veroordeelde tot een gevangenisstraf van vijf jaar met ontzetting uit de kiesrechten, trad hij in 1951 in het huwelijk. De toenmalige advocaat-fiscaal, die thans kinderrechter in Den Haag is, meende dat de voortvluchtige onvind baar was en streepte diens adres door op de dagvaarding. Het vonnis werd bij verstek uitgesproken. De naam van de voortvluchtige, de thans 29-ja- rige bakker G. G., destyds in Halste ren, thans wonende te Bergen op Zoom stond jarenlang in het opspo ringsblad. De hele zaak kwam pas uit toen G. op 1 Januari 1954 zich te Bergen op Zoom vestigde en er een bakkers winkel opende. De politie in deze stad arresteerde hem. G. tekende toen ver zet tegen het vonnis aan en de zaak werd Donderdag jl. behandeld door de bijzondere strafkamer van de Haagse Rechtbank. „Ik denk het mijne van de politie te Halsteren", merkte de president op toen hij vernam dat G. rustig had gewoond in dit kleine plaatsje, waar iedereen iedereen kent. De officier van justitie, mr. Tonckens vond het maar een merkwaardige historie en meende dat er fouten Bij de opsporing waren gemaakt. Hy vond, dat vijf jaar gevangenisstraf nu wel te lang waren. Hij requireerde een gevangenisstraf van drie jaren met ontzetting uit de kiesrechten. De verdediger verklaarde dat G. in de veronderstelling had verkeerd dat de zaak was afgelopen. Pleiter ver klaarde dat G. erg jong was geweest en zwak van karakter toen hy op zijn ANNA PAUKER.. moet terecht staan. 19e verjaardag had getekend voor de Landstorm Nederland. G. had zich volgens pleiter uitstekend gerehabi liteerd. Pleiter verzocht de rechtbank aan G. een voorwaardelijke straf op te leggen. De president meende dat dit wel erg gemakkelijk voor G. zou zijn. Alle po litieke delinquenten hadden hun straf moeten ondergaan. Hij vond het niet juist dat G. dank zij een merkwaar dig soort politie in het dorp waar hy woonde, zijn straf zou ontlopen. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen in deze, mogelijk laatste zaak van de bijzondere rechtspleging. In Washington D.C. toonde Betty Fox aan de menigte, dat het hélemaal niet moeilijk is, boven de massa uit te komen als je maar niet bang bent om de hoge -plaatsen op te zoeken. Onder het motto „Schep eens een luchtje" maakte zij bedaard een spreidsprong op een hoogte van 100 voet terwijl zij bezig was om op die zelfde ijzingwekkende hoogte een nummertje acrobatiek lóeg te geven op een heel klein platje dat was vast gemaakt aan het dak van het Ambas- sadorhotel. En dat alles om straks met haar broer in een nummer de mensheid, die het meestal minder hoog zoekt te kunnen amuseren. En u kunt het geloven of niet, maar hon derd voet lager liep het gehele verkeer spaak omdat iedereen bleef kijken naar de springende durfal. Ambassadrice van Pakistan in Nederland Tot ambassadrice van Pakistan in Nederland is benoemd mevrouw Liaquat Ali Khan. De ambassadrice wordt in September in ons land ver wacht. Zij is de weduwe van de eerste minister-president van Pakistan, Liaquat Ali Kahn, die enige jaren ge leden bij een aanslag om het leven is gekomen. Mevrouw Liaquat Ali Khan is de eerste ambassadrice van een Moslimland. Zij werd in 1912 geboren en stu deerde economie. In 1933 huwde zij met Liaquat Ali Khan. Zij maakte tal van reizen door het Midden-Oosten, Veldmaarschalk Graaf Alexander van Tunis, minister van defensie van Groot Brittannië, komt hedenmorgen met een K-L.M.-vliegtuig op Schiphol aan. Minis ter Alexander heeft, zoals is gemeld, een uitnodiging van de minister van oorlog en van marine, ir. C. Staf, aanvaard om ons land te bezoeken. Na de Amerikanen sterkst in aantal Steeds meer Duitse technici arri veren in Djeddah om voor de rege ring van Saoedi-Arabië werken uit te voeren. Vooral in de laatste maanden is hun aantal sterk gestegen. Na de Amerikaanse oliekolonie zyn zy nu de sterkste buitenlandse kolonie in het land. Twee Duitse firma's hebben kort geleden een grote concessie in Saoe di-Arabië gekregen voor fabrieks- bouw en andere bouwwerken. Deze concessie was te voren in handen van een Amerikaanse maatschappij. Onder de Duitse technici zyn er, die tot het Mohammedaanse geloof zyn overgegaan en hun namen heb ben laten veranderen in populaire Mohammedaanse. Als Mohammeda nen kunnen zij ook werken uitvoeren in de heilige steden Mekka en Medi na, waar met-Mohammedanen geen toegang hebben. Het gerucht gaaf, dat West-Duits- land Saoedi-Arabië een lening van 2G milliöen dollar heeft verstrekt, waardoor Duitsland concessies heeft verkregen voor het zoeken naar mi neralen. Een maand geleden zijn twee groepen Duitse geologen in Saoedi- Arabië aangekomen. Vlootoefening in de Noorse wateren. Gedurende de laatste veertien da gen van Juni, zal langs de Zuid- en de Westkust van Noorwegen een vlootoefening worden gehouden. Ruim 30 oorlogsschepen uit Nederland, Groot-Brittannië, Denemarken en Noorwegen, zullen hieraan deelnemen. De vlootoefening beoogt o.m. het be schermen van in convooi varende koopvaardij-schepen. De oefening heeft de naam „Rumba Three" gekre gen. Welke Nederlandse schepen er aan zullen deelnemen- is nog niet be kend. Gemeentelijk kantoor gebouw van bijna 15 millioen. De Amsterdamse gemeenteraad be sloot tot stichting van een gebouw aan de Wibautstraat ten behoeve van de huisvesting der bouwtechnische diensten van de gemeente. Met deze bouw is een bedrag gemoeid van f 14.600000. Het gebouw, dat in vier jaar zal moeten verrijzen, wordt 9 verdiepin gen hoog met een dakterras. Het zal onderdak bieden aan 1600 ambtenaren. FELLE STRIJD ACHTER DE SCHERMEN Andere steden zouden minder geschikt zijn voor hoofdstad (Van onze Brusselse correspondent) „Men voorziet, acht h tienduizend Europese ambtenaren, met hun gezin nen. Hun jaarlijkse gezamenlijke wedde zal 2 milliard frs belopen. Twee milliard frs in buitenlandse deviezen, die onze kassen zullen komen vullen! Het zou waarachtig de grootste touristische onderneming van deze eeuw worden! Dit was stellig een der doorslaggevende argumenten, die te berde werden gebracht op een dezer dagen gehouden vergadering van Brusselse parle mentariërs en leden van het Hoofdstedelijk Syndicaat van Initiatief, welke d inzet betekende van een grote campagne gevoerd onder het motto: „Brus sel: hoofdstad van Europa". In afwachting, dat de overige su pranationale organisaties van het „Kleine Europa" het levenslicht zul len aanschouwen, kreeg de Hoge Au toriteit van de Staal en Steenkoolge meenschap Luxemburg toegewezen als voorlopige zetel. Vrij algemeen is men het er over eens, dat zowel de E.G.K.S., als de E.D.G. en het Euro pese parlement in de zelfde stad zou den moeten worden ondergebracht- Achter de coulissen wordt echter een vinnige strijd uitgevochten ter ver overing van de eretitel „Europese hoofdstad". Ofschoon er een Franse uitdrukking is, die zegt, dat alleen het voorlopige een blijvend karakter heeft, ziet het er niet naar uit r.ls zou Luxemburg, de tijdelijke zetel van de E.G.K.S., uit eindelijk ook de overige Europese in stellingen binnen zijn muren krijgen. Menig Luxemburger is trouwens niet bepaald ingenomen met de hui dige toestand. De verhouding van drie duizend bijkomende gasten op een plaatselijke bevolking van 50.000 in woners heeft een merkwaardige stij ging van de levensmiddelenpryzen tot gevolg gehad. Van hun kant zo Vluchtelingenkampen 350.000 personen verblijven nog in vluchtelingenkampen in West-Duits- land, zo heeft de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, prof. Ober- lander, Dinsdag medegedeeld. De grootste groep wordt gevormd door hen, die uit- Oost-Duitsland naar het Westen zyn gekomen. Er zijn in het geheel in de bondsrepubliek 2.530 kampen. Volgens de minister zullen dit jaar ongeveer 30.000 uitgewekenen een el- gen woning kunnen krijgen. ANNA PAUKER'S BEGIN EN EINDE Haar wordt hoogverraad ten laste gelegd (Van een bijzondere correspondent). Boekarest, Juni In Roemenië wordt op het ogenblik een reeks van politieke schijnprocessen voorbereid tegen voormalige leden van de rege ring en hoge functionarissen van de Roemeense communistische party. Op de beklaagdenbank zullen onder andere de vroegere communistische minister van financiën, minister-president Luka en de belangrijkste man nen van de reeds lang ontbonden vroegere burgerlijke partijen zitten, zoals Julius Maniu, Bratianu en Michalake. De grootste belangstelling richt zich echter op de enige vrouw in de beklaagdenbank, namelijk Anna Paoker. meerderheid der Roemenen goede communisten te maken. De val van Anna Pauker is even diep als haar komeetachtige opklim ming tot de steilste toppen van de politieke carrière eens zonder gren zen scheen. Tot haar reeds in 1952 plaats gevonden verstoting uit het Politbureau waarna spoedig haar onvrijwillige afstand van het ambt van minister van buitenlandse zaken volgde zal haar voorliefde voor 'n luxueus leven wel veel bijgedragen hebben: haar hartstocht voor kost bare japonnen en bontmantels, ele gante Amerikaanse auto's en grootse leesten. Wat men haar echter in het Kremlin bijzonder kwalijk genomen schijnt te hebben, is haar sympathie voör Tito, tot wiens bewonderaars ze reeds behoorde in haar (en Tito's) opleidingstijd te Moskou. Toen Tito spoedig na de overname van de macht in Joego Slavic in de Roemeense hoqfdstad vertoefde, wisten de poli tieke geruchten zelfs te berichten, dat Anna Pauker met de Joegoslavische dictator wilde trouwen en bitter te- De laatste is in de jaren 1949 tot 1952, toen ze plaatsvervangend mi nister-president en minister van bui tenlandse zaken was berucht gewor den als de zogenaamde „Rode tsa rina van Roemenië". Haar foto ver scheen geregeld in de dagbladen, meestal in verband met berichten over toenemende strengheid van het regiem te Boekarest tegenover alle oppositionele bewegingen. Niemand zou toendertyd gedacht hebben, dat Anna Pauker op een dag tot de slachtoffers van de revolutie zou be horen, die haar zelf de zege over de Roemeense monarchie had gebracht. Haar tegenwoordig lot illustreert nog veel beter dan van vele andere ge vallen grootheden van het communis me achter het IJzeren Gorden, hoe snel de genade van het Kremlin in ongenade kan veranderen. Anna Pauker en haar mede-aange klaagden wordt, zoals in dergelijke gevallen gebruikelijk is, hoogverraad ten laste gelegd. Maar in waarheid treft haar als zwaarste verwijt, dat ze geen kans heeft gezien van de leurgesteld was over diens koele af wijzing. BEWOGEN LEVEN. De thans 60 jaar oude vroegere heerseres van Roemenië heeft een be wogen leven achter zich. Als dochter van een zeer ontwikkeld rabbijn in Boekarest geboren, studeerde ze in Zwitserland talen en medicijnen. Ze trouwde daarna met de welgestelde arts Marcel Pauker, die later in Rus land als Trotzkist met uitdrukkelijke toestemming van zijn vrouw terecht gesteld werd. Haar grote uur 6loeg echter, toen het Duitse leger Roeme nië verliet. Gesteund door het volle vertrouwen van Stalin nam ze Sn haar vaderland leidende rollen op zich. Spoedig was ze hier even ge haat en gevreesd, want haar regiem schrok voor geen enkele wreedheid terug, als het erop aankwam politie ke tegenstanders of rivalen te ver nietigen. Binnen korte tijd liet ze alle vroegere ministers en andere invloed rijke vrienden van het monarchisti sche systeem in de gevangenis wer pen. Het hoogtepunt van haar macht werd bereikt, toen ze koning Michaël het land uitwees. Het duurde echter niet lang meer, of ze was niet meer in staat zich te gen de talrijke intriges tegen haar persoon te verweren. Ze viel zelfs by Stalin in ongenade, tot grote vreug de van vele communistische function arissen. Het hielp Anna Pauker nu niets, dat ze alle moeite had gedaan om de Roemeense gevangenissen met de zogenaamde vijanden van de volksdemocratie te vullen. Ze kwam zelf achter slot en grendel terecht, omdat ze. zoals het in het communis tische spraakgebruik heet, meege werkt had in de staats- en partijlei- j ding met subversieve elementen te in filtreren. werd op hoger bedoelde vergadering te Brussel verklaard zouden ook de functionarissen en het personeel van de E.G.S.K. niet bijster tevreden zyn. De filmliefhebbers vinden vier bios copen wel wat weinig voor een Can didas t-hoofds tad van Europa. De echtgenoten van de functionarissen klagen ook over het gebrek aan tea rooms. Voor het winkelen zijn zy vaak verplicht naar Trier te gaan. Belgische concurrent Vele Brusselaars zyn van oordeel, dat er thans niet meer zou worden geredetwist over de keuze van de hoofdstad van Europa, indien Luik vroeger zijn candidatuur niet had ge steld. Ofschoon spoedig bleek, aat deze stad vooral wegens de beperk te loglesmogelijkheden vrijwel kansloos was, hebben de toenmalige ministers van Buitenlandse Zaken Van Zeeland en later Maurice (een Luikenaar) tegen het advies van de vijf overige ministers van Buiten landse Zaken in, de candidatuur van Luik gehandhaafd op de Minister conferentie van de zes Janden in Juli 1952. De vasthoudendheid van beide ministers evenals het verlangen van de hoofdstedelingen om Luik geen on eerlijke concurrentie aan te doen, wa ren er oorzaak van, dat Brussel zijn aansprakén niet eerder heeft laten varen. Nu de kansen van Luik echter miniem zyn geworden alle Luike naars zyn hiervan echter nog niet overtuigd! heeft Brussel officieel zyn candidatuur gesteld. Er is welis waar nog een andere concurrent, n.l. Saarbriicken, maar men hoopt, dat de delicate positie van deze stad in het kader der Frans-Duitse betrekkingen tot gevolg zal hebben, dat de keuze uiteindelijk toch niet in die richting zal vallen. Brussel paraat Brussel, dat met al zijn agglomera ties een millioen inwoners telt. moet thans ontwaken in het bewustzijn, dat het over alle troeven beschikt om te worden gekroond tot hoofdstad van Europa. En die troeven zijn, volgens het Syndicaat van het Initiatief, legio. ,Op cultureel gebied kan Brussel wor den beschouwd als het trefpunt van de twee grote beschavingsgroepen van het klein Europa, de latijnse en de germaanse. Hotel accomodatie is er in overvloed. De vele restaurants leggen getuigenis af van de gastronomische veeleisendheid van de autochthone bevolking. De omgeving van Brussel is rijk aan bekoorlijkheid. De onder grondse Noord-Zuidverbinding, die enkele jaren geleden werd voltooid, heeft er voor gezorgd, dat er in het Centrum van de stad genoeg bouw gronden voorhanden zyn om de ge wenste administratieve complexen op te trekken. Verscheidene gemeentebesturen en verenigingen hebben dezer dagen re soluties goedgekeurd waarin de Bel gische regering verzocht werd thans onverwijld de candidatuur vaBrussel te stellen. „Brussel vraagt geen gunst, het vraagt alleen, dat de titel van toe komstige Europese hoofdstad zou ge schonken worden aan de stad, die zich die eer het waardigst toont en de meeste voordelen biedt", voegde de voorzitter van het Brusselse Syndi caat van Initiatief er eenvoudig aan toe. De kippeneters De hoofdstedelingen van Europa! Men mag aannemen, dat de Brusse laars in elk geval deze naam zullen krijgen. Zelfs wanneer zij achter het net vissen. Daar zullen de grappen makers wel voor zorgen. Opdiemanier zouden de Brusselaars niet langer al léén bekend staan als de „kiekefret- ters" (kippeneters), de naam die zij verwierven, toen zij eens, eeuwen ge leden, ten strijde trokken, de knapzak gevuld met vette geplukte kippen, die zij na de overwinning op het slag veld zouden braden en oppeuzelen. De kippetjes waren inderdaad voor treffelijk. naar het oordeel van... de tegenstanders, die de Brusselaars een smadelijke nederlaag toedienden en niet weinig in hun schik bleken met hun smakelijke oorlogsbuit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7