Nederland heeft te kampen met een tekort aan arbeidskrachten Koningin en Prins Bernhard bezochten Friesland en Veluwe Vergeten GENERAAL DURST BRITT LAAKT COMMENTAAR OP ZIJN REDE VRIJDAG 11 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEETJE SE COURANT 3 BEPERKING VAN HET BOUWPROGRAM. Debat in Tweede Kamer over de nieuwe jachtwet Nederland heeft, momenteel te kampen met een tekort aan arbeidskrach ten, dat op geen stukken na kan worden opgevangen door de normale re serve van werklozen en DUW-arbeiders. Dit heeft minister Snurhoff Don derdagmiddag verklaard in de Tweede Kamer, waar de afgevaardigde van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de heer Van Leeuwen, de vraag had gesteld, waarom men in deze omstandigheden niet moest denken aan beperking van emigratie. Bij de arbeidsbureaux staan 40.000 vacatures ge noteerd, aldus de bewindsman. Het totaal aantal vacatures in het bedrijfs leven is waarschijnlijk dubbel zo groot, want veel werkgevers vragen niet eens arbeidskrachten aan, omdat deze dan toch niet beschikbaar zijn. Van de 43.000 ingeschreven werk lozen zijn 12.000 moeilijk plaatsbaren. Dan zijn er nog 4000 die slachtoffer zijn van seizoen-werkloosheid. De minister becijferde, dat er 80.000 vacatures zijn, waarvan de helft is ingeschreven. Het aanbod klopt echter niet op de vraag, mede o.a. met het ook op de plaats waar behoefte aan arbeidskrachten is en op de ge schooldheid. Van de 15.000 geplaatst op werkge- legenheidsobjecten moet 20 gere kend worden onder de moeilijk plaats baren. Met de opening van nieuwe DUW- objecten is zeer grote terughoudend heid betracht. Een deel van de mensen op objec ten zou volgens de minister in het vrije bedrijf geplaatst kunnen wor den, speciaal de jongeren, maar daar voor zijn allerlei voorzieningen nodig, o.a. ten aanzien van omscholing en verplaatsing uit de probleemgebieden. Daartegen rijzen allerlei bezwaren: veelal gaat men niet graag heen en weer reizen. De regering heeft besloten de ar beiders beneden de 35 jaar en werk nemers uit de probleemgebieden be neden de 30 jaar uit te sluiten van de DUW, als ze niet voor 12 Juli al het mogelijke hebben gedaan om bij het vrije bedrijf te worden geplaatst. De overheid zal nu voorlopig tot October een tegemoetkoming geven in reis- en verblijfkosten als ze ver van huis moeten gaan werken. Ook zal de loondervingsduur bij herscholing de rijkswerkplaatsen worden ver hoogd. In de metaal- en bouwnijverheid zijn eveneens maatregelen getroffen tot versnelling van de scholing. Minis ter Witte pleegt overleg met verschei dene gemeentebesturen om daar ten behoeve van arbeiders-migratie op korte termijn extra woningen be schikbaar te stellen. De bewindsman wees er op, dat minister Witte bezig is het bouwprogram wat te beperken. Verder wordt dift jaar op ruimere schaal vergunningen voor overwerk verstrekt. Minister Suurhoff zeide zich niet de illusie te maken, dat door deze maat regelen het tekort kan worden over wonnen. Hij was echter van oordeel, dat de overspanning van de arbeiders- markt maar van tijdelijke duur is. In dit verband achtte hg het niet juist belemmeringen in de weg te leggen aan de emigratie, die een zaak is van politiek op lange termijn. De nieuwe jachtwet. De Tweede Kamer heeft Donderdag de beraadslagingen over het wetsont werp houdende bepalingen betreffen de de jacht voortgezet. Minister Mans- holt beantwoordde de Woensdag ge maakte opmerkingen. Naar sprekers oordeel staat het nog niet vast wat men de meest gewenste grootte van het jachtveld acht. Een minimum zal moeten worden aangehouden en de jachtraad moet z-i. adviseren wat het beste minimum is. De minister diende een uitvoerige nota van wijzigingen in, waardoor te gemoet werd gekomen aan een aantal wensen, in de amendementen neer gelegd- Nadat de vergadering gedurende een uur geschorst was geweest, wer den de artikelen behandeld. De heer Vondeling (Arb.) verdedig de een amendement, waarin wordt uitgesproken, dat de grondgebruiker gerechtigd is tot het genot van de jacht en met de eigenaar van de grond, zoals in het ontwerp is be paald. Minister Mansholt was van mening, dat in het kader van deze wet niet voldoende is aangetoond, dat het jachtrecht behoort te worden verleend aan de grondgebruiker. Behalve het amendement van de heer Vondeling, werden nog meer amendementen in gediend, waarover langdurig werd gedebatteerd. Vandaag zal worden gestemd over de amendementen, waaraan de be windsman niet wenste tegemoet te komen. Vele mensen klagen over hun ge heugen, dat hun op bepaalde momen ten in de steek laat. En het zijn wer kelijk niet alleen de ouderen aie deze klacht uiten. Ook veel jongelui die examen moeten doen, of proeven moe ten afleggen, hebben tengevolge van hun nerveusiteit een slechte geheu gen-functie. In deze laatste gevallen zal een verbetering intreden wanneer hun nerveusiteit verdwenen is. Hun algemene toestand zal daardoor ver beteren, tcaardoor zjj zich beter kun nen concentreren, zodat zij sneller kunnen opnemen en de geheugen-in houd beter kunnen bewaren. Maar eigenlijk wilden we het van daag niet hebben over het herinneren, maar over het vergeten, dat hoe wél vaak misprezen een even grote zegen is als het geheugen. Zeker, de mens zou de mens niet zijn, zónder geheugen. Nooit zouden we iemand herkennen, een gesprek zon niet mo gelijk zijn alleen al door het ontbreken van de taal, we zouden niet weten dat een ei eetbaar is, kortom het hoger georganiseerde leven zou in zijn hui dige vorm niet bestaan Stelt u tegenover dit volkomen ge brék aan geheugen nu eens het andere uiterste, n.l. dat de mens alles sou ont houden en dat hij een voortdurende en levende voor stelling heeft van alles wat hem ooit is overkomen. Alle waarnemingen, tot de onbeduidendste toe. staan scherp in zijn geheugen ge grift. Elke aanblik, elke overweging, élke gedachtensprong, élk geluidje dat ons oor bereikte, elk gevoel tot het meest pijnlijke of weerzinwekken de toe, kortom, ons hele verleden van nuttige en onnuttige, van aangename en onaangename beelden en feiten zou dan in onverminderde duidelijkheid vóór ons staan, zonder dat we hieruit naar hun betekenis en persoonlijk wel bevinden een keus zouden kunnen doen. We zouden een opslagplaats zijn van indrukken van gelijke sterkte, ge plaatst in chronologische volgorde en we zouden niet bij machte zijn daaruit het bruikbare te kiezen. Met andere woorden, het onbegrensde geheugen zou ons de macht daarover doen ver- liezen en de mens z^u tegenover een dergelijk reservoir staan zonder enige heerschappij. Het vergeten, het uitsluiten uit het bewustzijn, biedt ons daarentegen de mogelijkheid tot selectie, waarvan we altijd gebruik maken, zij het dan dat dit grotendeels automatisch en onbe- ioust geschiedt. Zij verzinken in het onderbewustzijn, of worden verdron gen door nieuwe indrukken. Vooral met onaangenamen ervaringen is dit hoogst belangrijk, want een voortdu rend en helder bewustzijn daarvan zou de door leed geslagen wonden voort durend open houden en onophoudelijk zou het verdriet aan de ziel knagen. Dergelijke uitwassen zijn ons be spaard, dank zij het vergeten, waar over véle mensen klagen, maar waar voor zij toch wel iets méér waarde ring kunnen hebben, dan gemeenlijk wordt getoond. Al zij toegegeven, dat het vergeten op ongelegen momenten zeer lastig kan zijn. Het is werkelijk geen grote sprong, wanneer we thans eens iets zeggen over de merkwaardige rékenkunste naars. Daarover morgen. H. PétxUon. ONDER KRACHTIG APPLAUS „Actie had moeten worden doorgezet". De oud-commandant van de voormalige 7 December divisie, generaal- majoor H. J. J. W. Dürst Britt, is Woensdagavond in een toespraak voor de afdeling Haarlem van het Veteranen Legioen Nederland, teruggekomen op een passage uit zijn redevoering voor de afdeling Amsterdam van dit legioen, die aanleiding is geweest tot officiële critiek. Hy zeide, dat een deel van het commentaar op deze rede „slechts datgene heeft trachten weer te geven, dat sensatie zou kunnen verwekken, terwijl de weergave van de omstandigheden onder welke het werd gesproken evenals liet ver band met de overige gesproken woorden bij dit gedeelte van de critiek ont brak. Dit heeft aanleiding gegeven tot een polemiek, waarbij ook andere personen naar voren zyn gebracht, hetgeen ik slechts kan veroordelen eii waarover ik verder zwyg". „Wel", zo vervolgde generaal-ma- joor Dürst Britt, „verklaar ik te ver: menen, niet te hebben aangespoord tot dappere ongehoorzaamheid, ter wijl het gesprokene is bedoeld als cri tiek op het besluit van de regering om de opmars naar Djokja stóp te zetten, welke beslissing onjuist is ge weest De actie had moeten worden doorgezet". Spreker, die hier door een krachtig applaus werd onderbro ken, zei dat men nooit iets achter zijn woorden moest trachten te zoeken. De mening, dat de actie moest wor den doorgezet, wordt, naar hij zeide, door alle veteranen onderstreept. Al le soldaten, die het onbezette gebied en de terreur* die daar heerste, had den gezien, hadden slechts één me ning, „met wapengeweld een eind hieraan te maken". Er was niets an ders mogelijk dan actief optreden en doorzetten tot het einde, aldus de oud-commandant. Men moet, naar hij zeide, de mentaliteit van de Oosterse bevolking kennen om te weten, dat zij slechts voor de daad ontzag heeft. Men verliest zijn prestige door toege ven. In verband hiermede verklaarde spreker voorts: „Alle toegeven is uit den boze, steeds zal meer worden ge vraagd". Generaal-majoor Dürst Britt herhaalde wat hij in Amsterdam had opgemerkt, namelijk dat niemand het Indonesische volk de vrijheid mis gunt, maar dat de te snelle wijze waarop deze vrijheid is tot stand ge komen, grote ontreddering tengevol ge heeft gehad. Donderdag heeft zich op de Horse Guards Parade bij White Hall in Lon den, weer de jaarlijkse traditionele plechtigheid, de „Trooping of the Co lour" afgespeeld. Foto: Van Buck ingham Palace reed koningin Eliza beth in gala-uniform, naar de Horse Guards Parade. (Telefoto) Achtduizend gulden in de Waal Manschappen van de vaar- en duik school te IJmuiden hebben Donder dag bijna de hele dag de bodem van de Waal bij Nijmegen afgezocht naar een geldbedrag van achtduizend gul den. Een bejaarde heer had enkele da- fen geleden bij de politie aangegeven, at zijn vrouw in overspannen toe stand een portemonnaie met achtdui zend gulden in de Waal had gewor pen. Dit bedrag was de opbrengst van de verkoop van een huisje. De vrouw is in een inrichting opgeno men. De duikers hebben het geld tot nu toe niet kunnen vinden. Neo-fascisten in België weer actief. Volgens het Belgische socialistische blad „Le Peuple" heeft de gewezen SS-er Debbaudt een neo-fascistische partij opgericht, waarvan een der eerste daden is geweest het zenden van een telegram aan Leon Degrelle, de vroegere leider van de Rex, waar in deze een „spoedige terugkeer wordt toegewenst naar een van zijn werkelijke verraders ontlaste vader land". „Le Peuple" zegt, dat onder de vorige regering de organisatie van Debbaudt een verkiezingslijst heeft kunnen indienen (waarop vrijwel geen stemmen zijn behaald) en twij felt er niet aan dat de nieuwe minis ter van justitie korte metten zal ma ken met deze nieuwe parij. Amerikanen trouwden te Groningen. Zestigjarige emigrant kwam terug. Te Groningen is Donderdag een niet alledaags huwelyk voltrokken. DP Amerikaanse fabrikant Broeke man uit Oakland by Chicago en me juffrouw Gertrud Haan. een Ameri kaanse nit Grand Rapids. trouwden, in Groningen, omdat Pieter Broekema in 1906 op 19-jarige leeftijd deze stad had verlaten om in de niéuwe wereld een betere toekomst op te bouwen. Hg is in Amerika wonderwel ge slaagd. Sinds hg op 16 Maart in 1906 tegen zijn patroon, bij wie hij bakkersknecht was, had gezegd, .dat het werk in Groningen hem niet meer beviel en dat hrj ongetwijfeld betere kansen zou hebben m Amerika, heeft hg kans gezien zulke goede zaken te doen, dat hij in 1939 eer grote fa briek in galatine en puddingpoeder kon openen. Hij heeft thans een af zetgebied over geheel Amerika en ook ver daarbuiten. In 1952 besloot hij in het huwelijk te treden met me juffrouw Gertrud Haan, 'n charman te Amerikaanse van Nederlandse af komst, doch geboren en getogen in Grand Rapids. Haar overgrootvader was burgemeester van Hilversum, en dat is het enige, wat zij van Neder land weet. Het paar besloot naar Groningen te reizen, om daar waar de heer Broeke ma nog tal van familieleden heeft, het huwelijk te laten sluiten. Dit hu welijk is met pracht en praal voltrok ken. De enorme Amerikaanse auto van de heer Broekema kwam er niet aan te pas, omdat men in koetsjes naar het stadhuis wilde. De bruid was gekleed in een wit mantelcostuum, de bruidegom droeg een wit colbert met zwarte pantalon. Het huwelijk kreeg de nodige belang stelling door het exclusieve karakter, waarop ook de ambtenaar van de burgerlijke stand de aandacht ves tigde. toen het bruidspaar daar in de Groninger trouwzaal voor hem stond. Beiden om en bij de zestig jaar. wo nend in Amerika en getrouwd in Groningen. ENTHOUSIASME ALLERWEGEN Prins Bernhard zeilde bij Grouw Donderdag heeft H. M. de Konin gin een werkbezoek aan de Noord- Veluvve gebracht. Enthousiast ver welkomd door velen, arriveerde de Landsvrouwe om half tien aan de grens van de gemeente Ermelo, waar zy o.m. door de Commissaris der Koningin in Gelderland, jh». dr. C. G. C. Quarles van Ufford, werd ver welkomd. Hare Majesteit bracht een bezoek aan het blindentehuis Sonne- heerdt. waar zy werd rondgeleid door de directeur, de heer J. Mun- nik. miSm Na een bezoek aan 's-Heerenloo, waar de B. L. O.-sehool werd be zichtigd, vertrok men naar Harder wijk. In Harderwijk werd de Koningin verwelkomd door de burgemeester, de heer G. J. Numan. Om even over- half twaalf arriveerde het gezelschap aan het Harderwijkse stadhuis, waar vele plaatselijke en provinciale au toriteiten aan de Koningin werden voorgesteld. Na een rondrit door de stad vertrok men naar het sanato rium Sonnevanck. waar de lunch werd gebruikt. Via Hierden en Hulshorst reisde men vervolgens naar Nunspeet. waar een kort bezoek werd gebracht aan de melkfabriek Verenigde Veluwse Melkproducten. In de buurtschap 't Harde onder Doornspijk bezichtigde men een modern woningcomplex en om vijf minuten over drie arriveer de men in Elburg. Hier hield de di recteur van de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk Werk, de heer A. D. W. Tilanus, een referaat over „Sociale aspecten van de Noord-Ve- luwe." Nadat men in Wezep nog een be zoek had gebracht aan het vacantie- oord Belgraven, eindigde om zes uur het werkbezoek van de Koningin in Elspeet. Reis van de Prins. Gisteren was het de eerste dag van het tweedaagse werkbezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard aan de Provin cie Friesland brengt. Ondanks het zeer onstuimige weer zette de Prins Donderdagmorgen precies om negen uur de door hem zelf bestuurde Dakota op de gras mat van de Leeuwarder vliegbasis neer. Hier werd hy verwelkomd door de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Horaan en de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen. Om tien uur ving de reis door de Êrovincie aan, met als eerste doel eetsterzwaag, waar een bezoek werd gebracht aan de onlangs geo pende nieuwe lagere landbouwschool. Hier werd de Prins welkom geheten door de burgemeester van Opster- land, de heer W. Harsma, en maak te de hoge gast een openbare les mee. De volgende pleisterplaats was Drachten, waar het nieuwe bedrijf van Philips werd bezichtigd. De Prins werd hier begroet door ir. P. F. Otten, president-directeur. Ir. J. H- van den Berge gaf de Prins ver volgens een inzicht in hetgeen te Drachten wordt vervaardigd. waar- Van het droogscheerapparaat wel 't voornaamste artikel is. Na de lunch arriveerde het gezel schap in Grouw, waar men ontvan gen werd door de burgemeester van Idaarderadeel, mr. C. N. Renken. Di rect hierna scheepte de Prins zich in op het Statenjacht „Friso". De provinciale standaard werd gehesen en met sterk gereefd zeil en storm- fok werd de tocht begonnen. Na een zeiltocht van ruim een half uur werd gemeerd bij de theehuissteiger en behoorde dit gedeelte van het tweedaags werkbezoek weer tot het verleden. In de ambtswoning van de Com missaris der Koningin werd eedi- neerd en tenslotte werden bespre kingen gehouden met vooraanstaan de personen uit het Friese bedrijfs leven. Het Wereldgebeuren Koningin Juliana bezocht Donderdag de blindeninrichting te Ermelo. Bejaarde man onder tram geraakt. In de Pansierstraat te 's-Gravenha- ge is Donderdagmiddag om half vier een verkeersongeval gebeurd, dat aan de 81-jarige heer C. J. V. het leven heeft gekost. De heer V. stak onvoor zichtig de straat over en werd overre den door een tramwagen van lijn 14, bestuurd door de 39-jarige G. v. d. M., wonend in de Vijzelstraat te Den Haag. Het slachtoffer was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is over gebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Onbekende stammen ontdekt in Papoea. Luchtverkenners hebben in het Zuidoosten van Australisch Nieuw- Guinea, in een gebied dat nog nooit door blanken betreden is, volks stammen ontdekt. Naar schatting gaat het om 100.000 mensen. Er wor den thans patrouilles uitgerust om het gebied te verkennen De dorpen der inlanders zijn omgeven door tui nen en akkers. Het goede paard Saarland is een gezellig landje en de hoofdstad Saarbrücken is een leuk plaatsje, waar men een paar goede restaurants aantreft, die gespecialiseerd zijn in lekkere hapjes cn in voortreffelijke wijn. In een van die restaurants kan men 's avonds de Saarlandse premier, Johannes Hoff mann, wrel eens zien binnenwippen voor een kaartpartijtje. Hg speelt dan „Skat", een spel, waarop men in Duitsland nogal verzot ls. Htj speelt dat spelletje goed, zoals hij in de achterliggende jaren ver scheidene spelletjes op heel andere gebieden ook goed gespeeld heeft. Er is 'n tijd geweest, dat Hoffmann zich als journalist door het moeilijke men senleven sloeg. Als vrucht van die geslaagde arbeid is hg nog altyd ei genaar van een krantenbedrijf, dat weliswaar niet het grootste van Saar land is, maar. toch aan zijn bezitter een aardig profijt oplevert. Hoffmann is ook eigenaar van een bioscoop-concern, waaruit aantrekke lijke revenuen komen. Alles bijeen is Hoffmann dus niet te beklagen. Hg zou zich ook zonder het salaris, dat hem als minister-pre sident toevalt, wel door deze na-oor- logse jaren kunnen worstelen. Thans is echter aan Hoffmann het grote geluk ten deel gevallen, aat hij die altijd zakelijk op het goede paard wedde ook poli tiek op het goede paard gewed heeft. Hoffmann en zijn aanhangers wa ren namely k ofschoon Duitsers toch geporteerd voor Europeanise ring van het Saargebied. Zrj herin nerden zich hoe na 1918 het Saarge bied opleefde onder de Fransen, «lie de mijnen van de Saar dringend no dig hadden, en hoe na de terugkeer van Saarland binnen Hitler's dui zendjarig rijk, het alles malaise was wat de klok voor het Saarland sloeg. Duitsland en Hitter hadden de mg- nen van het Saargebied lang niet zo hard nodig als de Fransen. De Duit sers konden zich de weelde veroor loven dat gebied te veronachtzamen. Voor Joho en de zijnen was Czt een bittere les. Met kennelijke vreugde verkozen ze daarom in 1945 de vlees potten van Frankrijk boven de ar moede van de na-oorlogse Duitse woestijn. Het bleek echter niet ge makkelijk een oplossinp- te vinden voor de toekomstige status van dit Duitse gebied binnen het Franse eco nomische Eysteem. Na jarenlange onderhandelingen tussen Duitsland en Frankrijk is men thans echter zover, dat de Europeanisering van het Saarge bied aanstaande is. De grondlijnen daarvoor zijn vastgesteld door onze landgenoot nir. van der Goes van Na- ters, die heeft verklaard, dat er bh* deze Europeanisering geen sprake zal zijn van eèn annexering door Frank rijk of door Duitsland. Hoewel het Frans-Duitse accoord nog niet gepubliceerd is, werd reeds bekend, dat deze overeenkomst zal voorzien in een Europeanisering, «iie zich in drie etappes zal voltrekken. In het eerste ..tijdperk" zal aan het hoofd van de Saar een Europese commissaris staan, in het tweede tijd perk zal naar men hoopt een Europees parlement zeggenschap hebben over de Saar en in net derde tijdperk zal men er op aan sturen, dat de economische verhouding tot Duitsland vrijwel dezelfde wordt als de economische verhouding tussen de Saar en Frankrijk Tegen dit laatste bestaat van Fran se zijde wel enig bezwaar, maar men ziet wel in, dat het. gehele project op een verre toekomst is gericht, die nog vele verrassingen en veranderingen kan brengen. De Westduitse bondskanselier Adenauer zou bereid zijn de thans bereikte oplossing te aan vaarden mede om daardoor de Fransen te bewegen tot het aanvaar den van het Europese defensiever drag maar het is niet zó, dat alle Duitse oolitieke partijen het met hem eens zijn. De Duitse liberale party is in het bijzonder fel gekant tegen elke af stand van Duits grondgebied en zg ziet de Europeanisering als een af stand. De liberale minister Dehler heeft met nadruk geconstateerd, dat van een Europeanisering alleen sprake kan zijn als het Verenigde Europa in derdaad zou bestaan en dat laatste moet ten stelligste ontkend worden. Daarmee raakt Dehler inderdaad aan het zwakke punt van het nog slechts bii geruchte bekende Saar- accoord. Er is nog geen Verenigd Europaen de kansen, dat het zal ontstaan worden alleen maar slech ter «n nief beter. Dat echter vindt men in Saarbrü cken eeen bezwaar. Men is er wild enthousiast, dat de twee „meesters", Frankrijk en Duitsland elkaar ge- -vonden hebben. Men drinkt er een extra glas wijn en wenst Joho geluk, de man. die'alweer op het goede paard gewed heeft! Maatregelen tegen „piinloos trekken". Naar het A N.P verneemt is bin nenkort de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een ontwerp van wet op de tandheelkundige in richtingen. Dit wetsontwerp is gekeerd tegen misbruiken, ontstaan bij tandheelkun dige inrichtingen, die op grote schaal narcose toepassen en daarvoor recla me maken. Britse schepelingen uit Hongkong vermist. Sedert Zondag worden negen be manningsleden van de Britse torpe dojager „Concord", onder wie een luitenant, vermist. Zij vertrokken 1 Juni op het zeven tig ton metende jacht „Elinor" voor een pleziervaart in de wateren ten Noorden van Hongkong. Zij werden Zondag terug verwacht. In Hongkong vreest men dat de Britten in handen van Chinese com munisten zijn gevallen. Marine-au toriteiten menen, dat de hulpmotor van het jacht wel defect kan zijn geraakt en dat slechte weersomstan digheden de terugkomst hebben ver traagd. Men gaat voort naar het jacht te zoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5