PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië wil onderhandelingen op ministerieel niveau Herverkavelingsperikelen in de Polder Scherpenisse BILT Kantlijn TEGEN HET E.V.G.-VERDRAG TWEE DODEN BIJ ONGELUK MET STRAALJAGER TE EINDHOVEN Vandaag 197e Jaargang-No. 133 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5 85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 Juni '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaai tarleL Kleine advertentie» (max 8 regels» van 1—S regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 PE.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160), Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telef. 16; Temeusen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr C 160. tclef. 26 OPHEFFING NEDERLANDS-INDONESISCHE UNIE Indonesische delegatie geleid door minister van buitenlandse zaken De Indonesische ministerraad heeft Woensdag gedurende vier uren ver gaderd over de Nederlands-Indonesische unie, in verband met de aanstaan de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. In een communiqué, dat na afloop van de zitting is uitgegeven wordt verklaard, dat „overeenkomstig het programma van liet kabinet, dat door het parlement is goedgekeurd, heeft de regering thans het voornemen op ministerieel niveau onderhandelingen met Nederland te voeren in de tweede helft van Juni". De zitting, waarop de minister van buitenlandse zaken, Soenarjoe en de interdepartementale commissie voor advies aan de regering over de poli tieke, economische en financiële as pecten van deze kwestie rapport uit brachten werd bijgewoond door de voltallige regering (met uitzon dering van de minister van arbeid, de heer Abidin, die in Genève de ver gadering van de Internationale Ar- beidsconferentie bijwoont) en door de voorzitter van het bureau Irian, Dia para. De minister van voorlichting, de heer Tobing verklaarde aan de pers, dat de Indonesische delegatie naar de be sprekingen over de unie onder voor zitterschap zal staan van de minis ter van buitenlandse zaken, de heer Soenarjo. Van de delegatie zullen voorts deel uitmaken de minister van onderwijs, Moh. Yamin, de minister van economische zaken, Iskaq, de In donesische ambassadeur in Londen, profSoepomo en de waarnemend ho ge commissaris van Indonesië in Ne- De tijd, waarin de ene helft van Nederland de andere examineert, is weer aangebroken. Als tegen een onbeklimbare berg hebben ontel bare jongelui, die voor hun laatste schoolexamen zitten, tegen deze exa mentijd opgezien. En in de meeste ge vallen valt het nu natuurlijk mee. Want slechts een minderheid zakt. Maar dat is het hem juist: die min derheid zit.er maar mee! Overigens dient men wel te be denken, dat die mdndlerheid geenszins geschandvlekt is. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft 16-424 leerlingen „ge volgd", die in 1946 op de middelbare school kwamen. Tot verleden jaar. En wat blijkt? Na zes jaar blijkt meer dan de helft zonder diploma zijn heil elders te heb ben gezocht. Een en dertig procent had voor het behalen van het diplo ma meer tijd nodig, dan de normale. Slechts een klein percentage over leefde alle examenvallen (zonder catastrophes. Nu kan men natuurlijk aanvoeren, dat het verlangen naar een wit boordje en de afkeer van een ambacht veel te veel kinderen op een middelbare school brengt, die er niet op thuis horen. En men kan veronderstellen, dat te veel kinderen na een vlotte lagere school te vroeg, te onrijp op een middelbare school komen- Men moet de leerstof tenslotte geestelijk'^ kun nen verwerken en lang niet allé kin deren van elf of twaalf jaar kunnen dat. Toch worden zij naar de middel bare school gestuurd Het zijn dingen, die de vele doubles en de totale mis lukkingen helpen verklaren. Maar zij geven toch geen antwoord op de vraag, of nu werkelijk meer dan tachtig procent van de Nederlandse jeugd te weinig verstand heeft om middelbaar onderwijs te volgen- Natuurlijk moet dit antwoord ont kennend luiden. De Nederlandse jeugd staat waarlijk intellectueel niet ach ter bij de jeugd van andere landen. Er zijn dan maar twee andere mo gelijkheden: óf de leerkrachten deugen niet, óf het onderwijs deugt niet. Het is natuurlijk mogelijk, dat de leraren voor een onmogelijke taak staan. Maar het zou wel merk- waardig zijn als allen en overal faal den. Dat is uitgesloten. Dusmen zal de fout bij het onderwijs moeten zoeken, men zal naar vernieuwing moeten streven, naar radicale ver nieuwing. Men praat daarover reeds sedert onheuglijke tijden. Maar gedaan wordt er niets. deze niet Twee opmerkingen mogen ii korte examenbespiegeling achterwege blijven. In de eerste plaats zou het zijn nut kunnen hebben, als men eens nauw keurig naging, of de resultaten vroe ger beter waren. Het zal moeilijk zijn dit uit te zoeken, maar het kan. En in de tweede plaats dient ge constateerd te worden, dat een diplo ma niet onmisbaar is. Men ziet, hoe jongelui met juweeltjes vaii diploma's onbruikbaar zijn en nooit meer dan een middelmatige plaats in de maat schappij bereiken. Daartegenover weten nog altijd mensen zonder enig diploma, maar met karakter, energie en gezond ver stand. in ieder beroep topfuncties te veroveren. Er komt, om te slagen in het leven, meer kijken, dan het bezit van een diploma Dit tot troost aan wie mocht zakken. derland, mr. Soesanto Tirtoprodjo. Tot adviseur van de delegatie is be noemd mr. Soetikno Slamet, thesau rier-generaal. De datum, waarop de delegatie naar Nederland zal vertrek ken, zal nader door het ministerie van buitenlandse zaken worden vast gesteld. De delegatie zal in grote lijnen tot taak hebben onderhandelingen te voe ren over de opheffing van de unie en daarmee samenhangende kwesties. Desbetreffende instructies zijn nog niet door het kabinet nader gefor muleerd, aldus de minister van voor lichting, die weigerde voorlopig ver dere inlichtingen te verstrekken. De heer Tobing wenste geen commen taar te geven op het bericht van het dagblad „Merdeka", volgens welk Indonesië een nota aan de Neder landse regering had gezonden. Regeling Saarkwestie is thans nabij. Verklaring van Bidault. De Franse minister van buitenland se zaken,. Georges Bidault, heeft Woensdag in de commissie voor bui tenlandse zaken van de Nationale Vergadering verklaard: „Hoewel er ten aanzien van de Saarkwestie nog bepaalde punten van onenigheid be staan, is overeenstemming nader dan ooit." Bidault zal spoedig nader overleg met bondskanselier Adenauer plegen over de nog hangende kwesties. Hij zeide, dat hg de Nationale Ver gadering zou verzoeken met haar debat over de ratificatie van het verdrag inzake de Europese Verde digingsgemeenschap te beginnen, zodra er een bevredigende regeling voor de Saarkwestie is gevonden. Grote belangstelling voor kersenverkopingen te Tiel De belangstelling voor de kersen verkopingen op het hout in de Betuwe is bijzonder groot- Doordat verschei dene boomgaarden werden gerooid en de meikersen op talrijke plaatsen „dun zitten" is het aanbod dit jaar aanzien lijk minder dan voorheen In Tiel. is de grote kooplust tijdens de verkoping, die Dinsdag door de ge zamenlijke Tielse notarissen werd ge houden, tot uitdrukking gekomen. Voor de meikersen werd 20 tot 25 cent per kg op het hout betaald. FRANSE PARLEMENTSCOMMISSIE STEMDE: Socialisten waren verdeeld. De commissie van buitenlandse za ken uit de Franse Nationale Vergade ring heeft Woensdag met 24 tegen 18 stemmen bjj twee onthoudingen tegen ratificatie van het verdrag inzake de Europese verdedigingsgemeenschap gestemd. De invloedrijke commissie aanvaard de een rapport van haar voorzitter, Jules Móch, voormalig socialistisch minister van defensie, waarin er bij de Nationale Vergadering op aan wórdt gedrongen het verdrag niet te ratifi- ceren. Dit is de eerste officiële stemming van een Frans parlementair orgaan over de kwestie. Tegen ratificatie stemden zes so cialisten, vijf gaullisten, twee dissi dente Gaullisten, zeven communisten, een radicaal en drie conservatieven. Voor stemde drie socialisten, vijf ra dicalen, zes katholieken (M.R.P.), drie conservatieven en een radicaalgezin- de. Een lid van de Boerenpartij en een onafhankelijk lid onthielden zich van stemming. Nader wordt uit Parijs gemeld, dat het besluit van de commissie voor Geneefse conferentie op een dood punt Geen vorderingen gemaakt. De Geneefse coiferentie heeft Woensdag vier en een half uur ver gaderd over Indo-China. Er werden verscheidene redevoeringen uitge sproken, maar geen enkele vorde ring werd gemaakt bij de onderhan delingen. De Chinese minister van buiten landse zaken Tsjoe En Lai eiste, dat in een wapenstilstandscommissie voor Indo-China de communistische landen vertegenwoordigd zouden zijn. De Westerse landen wezen dit voorstel opnieuw af. Zij wensen óf een commissie van de Ver. Naties óf een commissie bestaande uit In dia, Birma, Ceylon, Pakistan en In donesië. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Casey, heeft Woens dag te Calcutta medegedeeld, dat hij een nieuw plan voor Indo-China bij zich heeft voor de Geneefse con ferentie. Casey landde Woensdag te Calcutta op weg van Australië naar Genève en zeide, dat hij het plan wilde bespreken met de Indiase mi nister-president, Nehroe. Ernstige mishandeling van dieren te Nootdorp Voor de tweede maal binnen enige weken heeft de rijkspolitie te Noot dorp proces-verbaal moeten opmaken wegens ernstige dierenmishandeling. In het eerste geval waren twee gro te karpers in een sloot vastgelegd door een ijzerdraad door bek en kieuwen te halen. De vissen hadden zo drie da gen en twee nachten in de sloot gele gen en hadden zich door het snijdende draad ernstig verwond. Tegen de tuin dersknecht R. uit Delft werd hiervoor proces-verbaal opgemaakt. Het tweede geval betrof de mishan deling van een stier. De boerenknecht O. uit Nootdorp joeg een stier weg. die in het weiland van zijn werkgever liep. Toen het dier niet snel genoeg wegging sloeg O. het met de scherpe kant van pen hak op de rug en joeg het daarmede door onder stroom staand schrikdraad en door een sloot het aangrenzende weiland in. De sla gen met de hak hadden diepe wonden veroorzaakt in de rug van de stier en zelfs een wervelkolom beschadigd. buitenlandse zaken grote indruk heeft gemaakt op de 105 socialistische parle mentsleden. Naar verwacht wordt, zullen 40 tot 45 socialistische parle mentsleden het voorbeeld volgen van de zes socialisten, die in de commissie tegen het E-V.G.-verdrag stemden, te gen het advies van het partijcongres, in. Als dat zo zou blijken te zijn heeft het E.V.G.-verdrag geen kans te worden bekrachtigd 1n Frankrijk. In tegenwoordigheid van Prins Ber- til van Zweden, Prins Bernhard en zeer vele autoriteiten, zowel uit Zwe den als uit Nederland, is Woensdag- middag de nieuwe fabriek van 4e Nederlandse Mij. van kogellagers 8.K.F. te Veenendadl geopend en in dienst gesteld. De twee prinselijke gasten 'kijken tijdens de rondgang bij een arbeider. Rechts Prins Bernhard, links Prins Bertü. Westduitse bondskanselier naar de Ver. Staten? De Duitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer zal mogelijk ln de herfst naar de Verenigde Staten gaan, zo heeft een woordvoerder van de Duitse regering in Bonn ver klaard. De bondskanselier zal aan de Columbia universiteit in New- York tot eredoctor worden gepromo veerd, nadat vorig jaar reeds de universiteit van Georgetown en de Canadese universiteit van Ottawa hem deze eer hadden bewezen. In de Westduitse hoofdstad wordt aan een mogelijke nieuwe Amerikaanse reis van de bondskanselier een po litieke betekenis toegekend, die ver re uitgaat boven dit eerbetoon. Adenauers nieuwe reisplannen stellen namelijk een samenkomst met de Amerikaanse leiders in het vooruitzicht juist °P het ogenblik, waarop naar de onlangs door Fos ter Dulles uitgesproken overtuiging in Europa het laatste woord over de Europese defensiegemeenschap gesproken dient te zijn. Verkiezingen in Irak waren nogal bewogen. Er vielen doden. Bij de algemene verkiezingen in Irak, welke Woensdag werden ge houden, zijn twee personen om net leven gekomen. Een aantal perso nen is gewond. Dit geschiedde bg botsingen tussen aanhangers van elkaar bestrijdende candidaten. De politie heeft een aantal arrestaties verricht. In Bagdad kwam het in de namiddag tot gevechten in de straten. Twee rechters, die het toe zicht hielden in twee kieskringen, hebben zich teruggetrokken ,,uit pro test tegen openlgke inmenging door rif» werprinp- In Goes-Oost hield de Bescherming Bevolking Woensdagavond een groot scheepse oefening. (Foto P.Z.G.)' (Voor verslag1 zie pag. 2) Brokstukken her en der verspreid. Woensdagmorgen omstreeks tien uur is aan de grens van de gemeente Eindhoven een tweepersoons lesvlieg- tuig met straalaandrijving neerge- stort. Het toestel, een Lockheed „Shooting Star" had twee inzittenden aan boord, die beiden om het leven kwamen. Het hoorde thuis op de vliegbasis Welschap. In het vliegtuig deed zich boven het dorp Veldhoven op een hoogte van Bidault verdedigt zich in Franse Nationale Waarschuwing tegen ongeduld. De minister van buitenlandse za ken, Bidault heeft Woensdagoch tend in de Franse nationale verga dering de regeringspolitiek inzake Indo-China verdedigd. Bidault zeide, dat de enige oog merken die hij in GenèVe heeft, ves tiging van de vrede en verdediging van de Franse eer zijn. Bidault waarschuwde de afgevaar digden teen ongeduld met betrek king tot de Geneefse conferentie. Een blgk van ongeduld in Parijs kan de tegenstander slechts aanmoedi gen de onderhandelingen te rekken, terwijl hij inmiddels tracht zijn mi litaire positie te verbeteren en op de zenuwen van de Westelijke afge vaardigden te spelen. De linkse radicaal Mendes-France viel onmiddellijk na de rede de Fran se regering fel aan. Hij zeide: „In dien u thans een gemeenschappelijke politiek in de regering hebt. moet u ons zeggen wat die politiek is. Indien u nog altijd verdeeld bent, moet u aftreden." Het debat zal nog voortgezet wor den. Dalende tarweprijs De president van de Australische tar- weraad heeft Woensdag te Melbourne verklaard, dat de Australische prijs voor tarwe het verloop van de Ar gentijnse prijs zal moeten volgen, wel ke zich evenals alle andere tarwe- prgzen in dalende richting beweegt. Hij deelde mede, dat Australië onder de internationale tameovereenkomst slechts de helft van het quotum had verkocht, dat aan dit land voor het jaar per einde Juli werd toegewezen. naar schatting honderdvijftig meter een ontploffing voor. Tientallen men sen hebben, nadat het geluid van de ontploffing werd gehoord, het bran dende toestel kunnen volgen. Aan vankelijk scheen het alsof de be stuurder het toestel nog wilde laten stijgen, maar het verloor snel hoogte en Kwam in stukken naar beneden. De staart kwam terecht in de ge meente Zeelst; de stuurhut en de vleugel stortten in een korenveld neer. Velen, die in de omgeving op het land werkzaam waren en het voorste deel van de romp naar beneden za gen komen, zochten naar alle kanten een goed heenkomen. Nadat het bericht van het ongeluk bekend was geworden, zgn de brand weren van de vliegbasis Welschap en van de gemeente Eindhoven naar de plaats des onheils gegaan en heb ben het brandende toestel geblust. De twee verongelukte inzittenden van het toestel waren: reserve-ser geant-vlieger C. Webei, 25 jaar en re- serve-sergeant-vlieger M. van Vliet. 23 jaar. Beiden waren gedetacheerd op de vliegbasis Eindhoven. DRAGLINE IN EEN ERWTENVELD Boeren moeten tijdig weten waar ze aan toe zijn In de Scherpenisse Polder staat in het land van wethouder Kleppe een dragline. Een brutaal oranje monster, dat diepe voren trekt door de vrucht bare bodem: een kavelsloot dwars door de bloeiende erwten. Dit stuk erw ten staat er prachtig by. Maar is het dan niet verdrietig te moeten erva ren, dat de mannen van de herverkaveling op het onverwachts toch zijn begonnen met hun werk, daar, waar de boer hoopte straks de vrucht van zgn arbeid te kunnen oogsten? Wethouder Kleppe en de andere boeren van de Scherpenisse Polder hebben geprotesteerd men heeft het ook in onze krant kunnen lezen en hun protest heeft resultaat gehad. Het zg. „complexwerk" is tenmin ste in opdracht van de voorzitter van de Herverkavelingscommissie Zee land voorlopig stop gezet. Het oranje monster graaft nu niet meer door de erwten. Wanneer men met de boeren van de Scherpenisse Polder spreekt over hun grieven, stellen zij voorop, dat zij de herverkaveling hebben aan vaard. Niet van ganser harte mis schien, maar nu de wet er eenmaal is. toch zonder verder verzet Wat zij echter verlangen is samenwerking en overleg. Hun voorstel is, dat pas op 1 October weer zal worden begonnen, dat in overleg met de suikerfabrie ken zal worden gezorgd voor een snelle afvoer van alle bieten van de percelen, waarop voor de herverka veling moet wordeD gewerkt en dat uiterlijk in Rebruari de kaarten op ta fel worden gelegd ten aanzien van al hetgeen er volgende zomer zal moeten gebeuren. Dan kan de boer er met zijn zaaiplan rekening mede hou den en dan zal het mogelijk zijn de kosten voor schadevergoeding zoveel mogelijk te drukken. Dat zien de boe ren niet alleen als een voordeel voor de staat, maar óók als een voordeel voor zichzelf. Een deel van de kosten moeten ze immers straks in de vorm van herverkavelingsrente betalen. Een vergoeding van f 750— per ha voor grond, die niet bezaaid kan wor den achten de boeren voorts redelijk. Op de hofstede van de reeds be jaarde Scherpenisser W. A. Bijl, die zelf weliswaar niet meer boert, maar die toch met alles wat er in de polder gebeurt intensief meeleeft, horen we nog van enkele schrijnende gevallen. Er is b.v. een boer, wiens bedrijf bij de ramp voor 2/3 onder water is ge weest. Schadevergoeding heeft de man nog niet ontvangen; zelfs de normen zijn nog niei bekend. Nu had hij weer vrucht op zijn akker, maar daar zou de dragline doorgejaagd worden. Is het niet om uit je vel te springen De man was niet voor opposant in de wieg gelegd, maar toen bij diezelfde dag nog hoorde van een protestverga dering was hij vanzelfsprekend pre sent- Gegrond. Ook ir. P. D. Krijger, het hoofd van de Herverkavelingsdienst Tholen, met wie wij over de gerezen moei lijkheden spraken erkende, dat de be zwaren van de boeren grond nebben. Maar het is als steeds een medaille met twee zijden, zo luidde zijn oordeel. Natuurlijk is het mogelijk het com- plexwerk-drainage. egaliseren, aanleg van kavelsloten, het dempen van ver- (Vervolg op pag. 2) het Franse dorp Oradour sur Vayres door Duitse militairen werd uitgemoord, waarbij 642 mannen, vrouwen en kinderen werden gedood. Slechts een vrouw, vijf mannen en een kind ontsnapten aan het bloed bad. Amsterdamse taxi chauffeurs staakten. De Amsterdamse taxichauffeurs hebben Woensdag een 24-uurs-staking georganiseerd. In de hoofdstad reed geen enkele taxi, anders dan voor noodzakelijk vervoer van zieken e.d. De taxistichtingen ..Avcro" (eigen rijders) en „Nieuw Leven'' willen met deze 24-uursactie een adres onder strepen dat zg aan de gemeenteraad hebben gestuurd en dat in de raads vergadering aan de orde kwam. In dat adres ageren de ondernemingen tegen het bij B. en W, in voorbereiding zijn de besluit tot wijziging van de tarie ven (voorrijden was 80 "ent. zou wor den 50 cent. km.prijs was 30 cent, zou worden 38 cent) en de plannen van de gemeenteraad tot invoering van luxe (blokbandloze) taxi's. De stichtingen hebben bezwaar tegen de voorgeno men „anonimiteit" en wensen, dat de luxe taxi's slechts bij de bestaande taxi-centrale kunnen worden besteld. Rotterdams advocaat weer in vriiG 'd. De Rotterdamse advocaat mr. G. de B-, die werd aangehouden in verband met meineed-affaires van enkele zij ner cliënten, is op vrije voeten gesteld. Duivendrama Van de ongeveer 8000 postduiven, die op Eerste Pinkstermig "te Milforst Haven in Wales (Engeiand) waren los gelaten voor een vlucht naar Noord- Ierland, zijn er slechts vijftien op haar plaats van bestemming aangekomen. Het verlies van de overige duiven, die tezamen een waarde van ruim 250.000 gulden vertegenwoordigden, is een ge volg van slechte weersomstandighe den. DE VERWACHT ONBESTENDIG. Geldig tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met voorna melijk in het binneninnr? enkele bui en, maar ook flinke opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en West. In de kuststreken iets lagere temperaturen. 11 Juni: Zon Maan ZON EN .MAAN Op: 4.20 Onder: 20.59 Op: 16.11 Onder: 1.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1