PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toezicht op wapenstilstand in Indo- China door de 5 „Colombo-landen" BILT Retranchement ijvert sterker voor vreemdelingenverkeer Kantlijn MET GAFFELS EN DIKKE TOUWEN IN GUATEMALA IS DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD 197e Jaargang-No. 132 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv. W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Juni 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties 'max 8 regeis) van 1—6 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. .Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.CMiddelburg. VOORSTEL VAN EDEN OP GENEEFSE CONFERENTIE Bur. Vlissingen. Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorstatr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr 2, telef. 16: Terneuzen. Brou werjjstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr C iG'>. tclef. 26. Nederlandse bromfietsbond in Hilversum bijeen. Zegels plakken voor wegenbelasting De Nederlandse Bromfictscnbond heeft op Tweede Pinksterdag voor de eerste maal een bromfietsdag gehou den, waaraan ruim 700 bromfietsers uit alle delen van het land deelnamen. In de micdagbijeenkomat werd een toespraak gehouden door de voorzit ter van de Bond, de heer L. K. Eker uit Den Haag, die o.m. mededeelde, dat aan de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat een request is overhandigd, waarin wordt aange drongen od vrijheid van de bromfiet-. sers op dé rijwielpaden. Bij het mi nisterie van Financiën is een verzoek ingediend voor een andere methode van betaling der wegenbelasting. Een betalingswijze door het plakken van zegels als de luistervergunningen zou, zo zeide de heer Eker, grote voordelen hebben. Bij de prijsuitreiking werd de beker toegekend aan de heer B. Jurrieus uit Baam. die 440 km had gereden. Molotow wil Polen en Tsjecho- Slowakije in de commissie Eden heeft Donderdag op de conferentie van Genève voorgesteld de vyf Aziatische landen, die aan de onlangs gehouden conferentie te Colombo hebben deelgenomen, met het toezicht op de wapenstilstand in Indo- China te belasten. Volgens Molotow zou de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van een wapenstilstand voornamelijk op de gemengde, door beide partijen in te stellen, commissie van toezicht moeten rusten. Deze commissie zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van India, Paki stan, Polen en Tsjecho-Slowakije, omdat de eerste twee landen diploma- matieke betrekkingen met Frankrijk onderhielden en de laatste twee be trekkingen met de Vietminh. Molotow beschuldigde de Verenigde Staten er van de oorlog in Indo-China te willen uitbreiden. Als bewijs hiervan gewaagde hij van Amerikaanse pogingen om een Verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost- Azië tot stand te brengen, de militaire Vijfmogendhedenbesprekingen te Washington en het verzoek van Thai land aan de Veiligheidsraad ora een waarnemingsmissie naar Thailands grenzen met Indo-China te sturen. Het Thailandse verzoek was volgens Molotow een poging om een uitvlucht te hebben voor Amerikaanse interven tie in de binnenlandse aangelegenhe den van Indo-China. Meer dan een week oud is het Mandement, dat de r.k. bis schoppen hebben uitgegeven aangaande de houding van de Rooms Katholieken in het maatschappelijk leven van onze tijd. Maar nog steeds vormt het in zeer brede kring een belangrijk onderwerp van gesprek. Het belangwekkendste daarbij is, dat er ook uit r.k. kring zelf een vrij scherpe critiek op en zelfs een verzet tegen het Mandement te con stateren valt. Onze conclusie onmiddellijk na het publiceren van het Mandement, dat dit document niets nieuws bevat, maar het handhaven betekent van een sinds jaar en dag ingenomen standpunt, wordt weliswaar door velen gedeeld, maar niettemin ziet men er in brede kring toch een toe- nemend rooms isolement in. En men betreurt dat. Met name waar het de houding tegenover de P. v. d. A. en de Vara betreft. Men zal zich herinneren, dat het regelmatig luisteren naar de V.A.R.A. verboden is. Wie dit verbod overtreedt, wordt met zware straffen bedreigd. Welnu: alleen al uit de ingezonden stukken-rubrieken in de r.k. dagbladen blijkt, dat zeer vele katholieken naar de V.A.R.A. luisterden en hun misnoegen niet on der stoelen of banken steken. In de Volkskrant werd op deze ingezonden stukken geantwoord, dat alleen verboden is het luisteren naar uitzendingen met een prin cipieel karakter en dat men dus vrij blijft om naar allerlei geliefde Va- rarubrieken regelmatig te blijven luisteren. Aan straffen stelt men zich dan niet bloot. 4 Desgevraagd deelde de Volkskrant- redactie mede, dat zij zelf bijvoor beeld zou voortgaan met het publi ceren van het V.A.R.A.-programma! Ontegenzeggelijk is dit een ver rassende wending. Een blad als de Volkskrant zou een dergelijke op vatting niet publiceren zonder voor afgaand overleg met het episcopaat. Immers: in het Mandement is deze uitleg niet te vinden. Zij zou wel eens net gevolg kunnen zijn van cri tiek uit eigen r.k. kring op het Man dement. Trouwens ook uit r.k. kringen komt zoals gezegd verzet tegen de isolatie. Wijzend op de nau we samenwerking tussen P. v. d. A. en Katholieke Volkspartij in het na-oorlogse bewind, beschouwer ve le Katholieken het Mandement als een soort breuk met de coalitie partner. Inderdaad zal het Mandement na tuurlijk politieke invloed hebben. Maardat heeft het episcopaat ook ongetwijfeld bedoeld, al staat het zieleheil der Rooms Katholieken voorop. Brokkelde de roomse een heid niet af. dan zou het Mande ment wellicht niet verschenen zijn. Het afbrokkelen maakt versterking der eenheid noodwendig. Zwaar te verteren blijkt voor vele Katholieken, dat het luisteren naar de V.A.R.A. wel strafbaar is e het lidmaatschap van de P. v. d. A. niet. En inderdaad het argument, dat dit lidmaatschap onverantwoord wordt genoemd, maar dat de bisschoppen het gebruik van de politieke vrijheid met enige reserve willen behandelen, lykt zwak. Het enige blad, dat, afgezien van de r.k. pers natuurlijk, het Mandement der bisschoppen in zekere zin toejuicht, is Trouw. In dit blad werd de gedachte uitgesproken, of in protestants-christelijke kring eigenlijk de gedragslijn der Katho lieken niet gevolgd diende te wor den. Wij zouden dit betreuren. Omdat ons goede Nederlandse volk al zo zeer in zichzelf verdeeld is. We hebben al zoveel hokjes en standjes. De laatste jaren vervlak ten de tegenstellingen. Moeten zy nu weer verscherpt? De conferentie over Indo-China diende zowel militaire als politieke vraagstukken te bespreken. Molotow achtte het „hoog tijd" de bespreking van politieke kwesties niet langer uit te stellen. Steun van Amerika De Amerikaanse afgevaardigde Bedell Smith verklaarde zich accoord met de keuze van India en Pakistan als leden van de internationale com missie van toezicht op de wapenstil stand. Deze landen dienden echter bijge staan te worden door andere „werke lijk onpartijdige" landerj Daarom steunde hy het voorstel van Eden, dat de bestandscommissie zou bestaan uit de vijf „Colombo-landen". Smith zeide verder de mening toe gedaan te zijn, dat de vrede automa tisch in Laos en Cambodja zou te rugkeren indien de binnengevallen Vietmdnh-troepen zich zouden terug trekken. Volgens Molotow was het onjuist te veronderstellen, dat communistische landen niet neutraal konden zijn. Bidault aan het woord. Bidault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, zeide, dat een neu trale commissie voor het toezicht op de wapenstilstand geen vetorecht diende te hebben- Gemengde bestands- commissies, bestaande uit vertegen woordigers van beide partijen, zou den ondergeschikt moeten zijn aan de Vertrouwensvotum voor Belgische regering. De Belgische regering heeft Dins dagmiddag een vertrouwensvotum van de senaat gekregen inzake haar besluit de dienstplicht te verkorten van 21 tot 18 maanden. De regering, die een meerderheid van 13 in de senaat heeft, kreeg 85 stemmen voor en 65 tegen, bi) drie onthoudingen. Verklaring van Dulles. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard dat Amerika zich niet in de strijd in Indo-China zal mengen, tenzij er een radicale wijziging komt in de aard der communistische agres sie. Er zou een nieuwe toestand ge schapen kunnen worden als commu nistisch China in dat gebied of ergens anders in het Verre Oosten tot open lijke agressie zou overgaan. Inbreker „deed" rijtje woningen per avond. De Vughtse politie is er in geslaagd de hand te leggen op een inwoner van Eindhoven, die al ruim een jaar lang verscheidene plaatsen in Brabant on veilig maakte. In totaal heeft de man ongeveer 150 inbraken gepleegd. Hij maakte er een gewoonte van, op een avond een hele rij woningen aan de achterzijde binnen te dringen. Zijn „gemiddelde" per avond was 8 tot 10. De afgelopen maanden heeft hij zijn slag geslagen in Den Bosch, Tilburg, Eindhoven, Helmond en Vught- De man is na speurwerk van de Vughtse politie te Eindhoven gegrepen. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Sir Edmund Hillary, die tijdens een beklimming van de 8515 m. hoge Makaloe in de Himalaja longontsteking kreeg, heelt in een Maandag te Nieuw Delhi ontvangen boodschap aan de Britse Ho ge Commissaris doen weten, dat hij her steld is. Retranchement, een bescheiden ge meente met een geheel eigen, bijzonder pittoreske sfeer. internationale commissie van toe zicht. Een bestandscommissie, zoals door Molotow voorgesteld, waarin India, Pakistan, Polen en Tsjecho- Slowakije zitting zouden hebben, zou „niemand enige waarborg geven". De Franse minister vond, dat de vertegenwoordigers van het opperbe vel der beide partyen in Indo-China die de afgelopen week te Genève bij een gekomen zijn, te weinig opscho ten. De Vietminh-afgevaardigde Dong, zeide, dat de Franse voorstellen voor een militaire regeling niet van dien aard waren, dat zij overeenstemming over een wapenstilstand mogelijk maakten. Ontslagen personeelsleden van de V. N. Zaak voor internationale gerechtshof. Donderdag zal het internationale ferechtshof een begin maken met e openbare zittingen tot het aan horen van de uiteenzettingen inzake de kwestie van de ontslagen perso neelsleden van het secretariaat der Verenigde Naties. Zoals bekend, hebben 14 landen schriftelijke verklaringen met be trekking tot deze zaak bij het hof ingediend. Vijf landen hebben te ken nen gegeven bij de openbare behan deling van de zaak vertegenwoor digd te zullen zijn. Minister Staf woonde D-Dag-herden king op Utah Beach bij. De minister in gesprek met Henry Gabot Lodge i generaal Griinther Prins Bertil van Zweden in ons land. Dinsdagavond om zes uur is prins Bertil op Schiphol aangekomen. De Ërins brengt een bezoek aan ons land ïr gelegenheid van de opening van de S.K.F.-kogellagerfabriek. Hij zal bij die opening met prins Bernhard aanwezig zijn. Na aankomst is de prins met de adjudant van prins Bemhard, luite nant kolonel C. C. Geertsema, naar het paleis Soestdijk vertrokken, waar hij de nacht heeft doorgebracht. Don derdag reist-prins Bertil verder naar Zuid-Frankrijk voor een vacantie. In dierenpark Wassenaar werd de i fels en dikke touwen kwamen er aan leeuwin Simba langs operatieve weg te pas om Simba voor haar eigen verlost van twee welpjes. Stalen gaf- bestwil te bedwingen. Voor dertig dagen Grondwet opgeschort. In Guatemala is de staat van beleg afgekondigd. De Guatemalaanse re gering heeft voor een periode van 30 aagen de grondwettelijke waarborgen opgeschort „wegens de huidige toe stand". Een oud-officier van de Amerikaan se luchtmacht, Schupp, en een voor malige bevelhebber van de Guatema laanse luchtmacht, kolonel Rodolfo Mendoza Azurdia, hebben Guatemala verlaten en in San Salvador om poli tiek asyl verzocht. Schupp had in 1952 ontslag genomen als plaatsver vangend hoofa van de missie van de Amerikaanse luchtmacht in Guate mala om zich in Guatemala als boer te vestigen. Hij zond zyn vrouw en twee kinderen twee maanden geleden naar de Verenigde Staten. Volgens welingelichte kringen te Washington is er tussen de Ameri kaanse republieken een grote mate van overeenstemming bereikt ten aanzien van het houden van een con ferentie van de ministers van buiten- De zaak Oppenheimer. Amerikaanse geleerden doen beroep op Eisenhower. Tien bekende Amerikaanse geleer den hebben in een open brief aan pre sident Eisenhower verklaard, dat de veiligheidsprocedure op grond waar van dr J. Oppenheimer van de atoom geheimen der Ver. Staten is buiten gesloten, een zo ernstig gevaar voor het wetenschappelijk onderzoek is, dat zy tot een ware nationale zelf moord zou kunnen leiden. De geleerden, die het bestuur vor men van de bond van Amerikaanse geleerden verzoeken de president, de veiligheidsprocedure te herzien. De Amerikaanse geleerden zeggen tenslotte woordelijk: „Wrj hebben ern stige redenen om te betwijfelen, dat deze buitenlandse geleerden ons weer zullen helpen als onze veiligheidspoli tiek wordt gekenmerkt door onder drukking van het recht om eerlijk van mening te Verschillen". „VOORBEELD VAN „KENTERING" Voorts velerlei verbeteringen De overtuiging, dat vreemdelingenverkeer een in deze tijden welhaast onmisbare welvaartsbron kan betekenen, wint meer en meer veld. Dat blijkt o.m. uit het feit, dat men zich in vele gemeenten bezint op toeristi sche mogelijkheden, welke de vacantieganger geboden zouden kunnen wor den. Zelfs in overwegend agrarische dorpen is in dit opzicht een kente ring waar te nemen en als voorbeeld hiervan zou Retranchement kunnen dienen. Retranchement, dat bescheiden grensplaatsje in Zeeuwsch Vlaanderen, ijvert sinds enige tijd sterker voor vreemdelingenverkeer dan ooit eerder het geval is geweest. Het doet zulks bovendien met recht! Want deze gemeente, gelegen na bij het Zwin, kan bogen op een prachtig natuurschoon in de omge ving, op de onmiddellijke nabijheid van het zeebad Cadzand en bovendien op de rustige pitteroreske sfeer in 't dorp zelf! De oude wallen geven Re tranchement een geheel eigen karak ter ener is een alleszins nuttig gebruik van gemaakt! Op het Nas sau-bastion immers ligt in een vallei, beschut tegen de wind, een open luchttheater. dat plaats biedt aan vele honderden toeschouwers en on willekeurig gaan ook bij de on langs opgerichte, uiterst actieve V. V.V. de gedachten uit naar opvoe ringen, welke hier, zo mogelijk in strèekverband. gegeven kunnen wor den. Hier liggen mogelijkheden voor tl attractieve toe van enkele meer concréi gaande zyn gemeente. Verbeteringen op velerlei gebied, welke aanstaande zyn. Zo heeft het gemeentebestuur de goedkeuring van G.S. ontvangen voor het aanleggen van nieuwe strater. en voor de bouw van een rioolzuiverings installatie en binnenkort kan de aan besteding verwacht worden. „Deze verbeteringen zijn bepaald geen overbodige luxe", aldus de bur gemeester. De werkzaamheden zullen vermoe delijk worden uitgevoerd via de Dienst Aanvulling Cultuurtechnische Werken. V erenigingslokaal Voorts zal ook Retranchement bin nen afzienbare tijd beschikken over een Verenigingslokaal. Goedkeuring werd namelijk ontvangen voor de verbouwing van het voormalige ge meentehuis. waardoor een brandweer garage en een verenigingslokaal ont staan zullen. „Retranchement kent een actief verenigingsleven en U begrijpt, dat een verenigingslokaal dan ook in een sinds lang gevoelde behoefte voor- Vervolg op pag. 2) Derde wereldoorlog heeft geen zin. De Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson, heeft in een rede voor de universiteit van Zuid-Ca. rolina gezegd, dat het geen zin zou hebben het communisme door middel van een nieuwe wereldoorlog uit te roeien. „Wij kunnen verkeerde denkbeelden niet met kogels verwijderen", zei hij. „Wij moeten deze vernietigen door middel van de waarheid, met hogere denkbeelden en een gezonde filosofie" Een overwinning in een nieuwe we reldoorlog zou slechts kunnen wor den verkregen ten koste van zulke verschrikkelijke vernietigingen, dat de menselijke vooruitgang vele tientallen jaren achterop zou geraken.. landse zaken in het raam van het Verdrag van Rio en het nemen van „weloverwogen" maatregelen om aan het communisme in Guatemala het hoofd te bieden. Het initiatief tot de gedachtemvisse- ling over deze kwestie is van de V. S. uitgegaan, die van mening zijn, dat er voldoende gronden zyn om het Verdrag van Rio voor wederzijdse beveiliging van toepassing te verkla ren op de situatie in Centraal-Ameri- ka, na de aankomst van 2000 ton wa pens uit communistische landen in Guatemala. Twee doden bij ongeluk op onbewaakte overweg. Omstreeks vijf uur Dinsdagmiddag is op de onbewaakte overweg tussen Leende en Sterksel een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarby de 63-jarige heer J. S. en zyn echtgenote, ae 65- jarige mevrouw C. S.—-P., werden ge- De trein RoermondEindhoven, die om 17.03 uur van Roermond in Heeze moest aankomen, greep op het middenbaanvak de auto, waarin het echtpaar gezeten was, in het midden en sleurde deze ongeveer 50 meter mee. De wagen kwam totaal vernield in de zijberm van het spoor terecht. De twee inzittenden werden uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De trein had ongeveer drie kwartier vertraging. Brokkenpiloten hoorden zware straffen eisen. Falsificaties na ongeluk De nasleep van een vliegtuigonge val, dat op 2 Juli 1953 in Duitsland is geschied, heeft Dinsdagmorgen voor de Haagse rechtbank gediend. Daar verscheen de 32-jarige employé A. W. uit Heemstede, die indertijd mede-vennoot was geweest van een luchtfoto-bedrijf. Dit bedrijf werkte in de Amerikaanse sector van Duitsland, maar de zaken liepen niet goed en men nam zjjn toevlucht tot vluchten nj,et passagiers. Hiervoor had men geen vergunning. Bh een van deze passagiersvluchten maakte het vliegtuig brokken en liep schade op aan het landingsgestel. Om de vergunning voor de luchtfotogra fie niet in gevaar te brengen, en te vens om de schade te kunnen incas seren bij de verzekering, had ver dachte W. een rapport opgemaakt, waaruit moest blijKen, dat net onge val was ontstaan door het springen van een band. Tevens zond hij een ou de band op. Wegens valsheid in ge schrifte had W. "zich te verantwoor den. De officier van justitie, mr. dr. "J. C. Maris, eiste zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek. Tevens stond terecht de 23-jarige kantoorbediende J. G. J. de K. uit Den Haag. Hij had als tweede piloot gefungeerd bij de vlucht, maar was niet in het bezit geweest van het ver eiste vüegewijs. Daarom had hij met behulp van valse copie en ver valste stukken het doen voorkomen alsof hy dit bewijs we] had De K. was reeds tweemaal veroordeeld. Tegen hem eiste de officier een jaar met af trek. Uitspraak 22 Juni. Eerste kersen op veiling Septer Tiel. Gisteren zijn aan de veiling Septer Tiel de eerste natuurkersen aange voerd. Ze werden verkocht voor on geveer 2.60 per kilo. DE VERWACHT ZELFDE WEERTYPE. Veranderlijke bewolking met enkele buien en een kans op onweer Over wegend matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere 10 Juni: Zon Maan ZON EN MAAN Op: 4.21 Op: 15.02 Onder: 20.5S Onder: 1.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1