slank worden mm. Caravanning is een verfrissend bad voor de geest Nieuw.1 1ÜB88K ZEEUWSE REISGIDS? GUNSTIGE DEVIEZENPOSITIE KAN VRIJHANDEL BEVORDEREN JIMMY en de Bende van Bolletje Bink MARS DICHTER BIJ DE AARDE vragen een JUFFFR0UW Van de Velde PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 JUNI 1954 PER KAMPEERWAGEN NAAR ARDENNEN EN EIFFEL (II) Raadpleeg de A.N.W.B.-lectuur (Van een speciale verslaggever) La Roche. Wie de eerste morgen in een caravan wakker wordt, doet een vreemde gewaarwording, lig wil terstond het bed uit. Zelfs de meest verwoede langslaper die in een hotelkamer de ogen niet open kan krijgen, ervaart in een caravan een onbedwingbare lust om gordijnen open te schuiven en naar buiten te gaan, zelfs wanneer hg met vacantievoornemens voor ogen de avond te voren naar bed is gegaan, als Orion al een lange reis langs het nachtelijk firmament heeft afgelegd. Een nacht in de Ar dennen, temidden van hellingen,donk er als 'n onweersbui en by een rui send riviertje is een ontroerend gebeuren. De prikkelende geur van bos en weide en de eerste warmte van de zon trekken als een magneet. Wie met een caravan reist gaat met de bloemen slapen en wordt met de vogels wakker. In een hotel re gelt men zelf zijn tijden, in een ca ravan leeft men intenser met de na tuur mee en gaat men begrijpen, waarop de vogels 's morgens niet eens voor de verandering een uur later beginnen te fluiten. In een ca ravan, zoals in een tent, is de zon de wekker en het opstaan is zelfs een genoegen. Wie zittend op een steen, zich bij een beek heeft geschoren of wie een jonge forel in zijn waswater vindt is op slag een ander mens. Hij gaat letterlijk buiten leven en leert op een bepaalde plek tot rust te komen en niet rusteloos te zwerven, waar toe een grote stad zo dikwijls nood zaakt. En wanneer de vrouwen gil len om een springende kikker, is dit minder uit angst dan wel van pure geestdrift. Vragen. Niet iedereen is geschikt om te gaan kamperen in een tent. Er is wat pioniersgeest voor nodig, welke menigeen en dat is heus geen schande niet kan opbrengen. Er zijn ook mensen die beslist een hotelkamer als het summum van vacantiegenoegen zien. Dat is nog veel minder een schande. Maar steeds grote wordt de groep van hen, die het één zo min als het an der wensen. Voor hen is de kam peerwagen een uitkomst. Zij biedt de veilige beslotenheid van een huis kamer. Zij vereist weinig werk, en biedt dikwijls alle gewenste com fort. Tenslotte is zij gemakkelijk verplaatsbaar en kan in een kwar tier voor vertrek gereed worden gemaakt. Licht, radio, butagas en schuimrubber bedden of luchtma trassen kunnen de meest verwende tourist bekoren, terwijl van de andere kant een zekere sportiviteit de foede geest alleen maar ten goede an komen. Er bestaat een uitgebrei de lectuur over de kampeerwagen. En het is beslist noodzakelijk daar van kennis te nemen, voor men op reis gaat. Het bespaart allerlei moei lijkheden. De A.N.W.B. beschikt nl. over een aantal boekjes met gege vens van typen, mogelijkheden en technische adviezen, welke niet te verwaarlozen zijn. Zg heeft een aan tal brochures samengesteld, welke meer over de caravan behandelen, dan welke tourist ook aan proble men bij elkaar kan fantaseren. Zelfs de meest „gekke vraag" van hoe moet dit, of hoe is dat, heeft de A. N. W. B. al beantwoord voor zg in het hoofd van mgnheer Jansen is op gekomen. Om een paar vragen te noemen: Wat doe ik met mijn kin deren beneden de zes jaar? Is mijn auto geschikt voor een caravan? Hoe pak ik mijn keukengerei in? Wat kost het brood in Duitsland en de benzine in Spanje? Moet ik ook extra ventilen meenemen? Is er bij Mons een kampeerterrein? Mag ik in Spanje kamperen? enz. Dividend Ned. Handel-Mij. tien procent In de Vrijdag onder presidium van de heer M. P- Voute, gehouden jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders der Nederlandsche Han delmaatschappij, werd de balans en winst- en verliesrekening per 31 De cember 1953 Vastgesteld. Het dividend over 1953 werd bepaald op 4 pet. voor de preferente en 10 pet voor de gewone aandelen. Het voorstel tot vermeerdering van het aantal commissarisplaatsen met één werd aangenomen. In de daar door ontstane vacature werd tot com missaris benoemd de heer S. van West. In de plaats van de heer P. E. Tegel berg, die aftrad, werd tot commis saris benoemd de heer ir. A. H. Ingen Housz. De tourist die slecht is toege rust of maar half voorgelicht, zal zich ieder ogenblik ergeren. De ene keer gaat er iets kapot door zijn gebrek aan voorzorgen; even later krijgt hg een bekeuring. Hier mist hg een bekend plekje; daar marcheren hem de mieren de tent binnen. Hier nem hij met levensgevaar een haar speldbocht; daar wordt hij bijna ge ruïneerd omdat hijniet behoorlijk is verzekerd. De een koopt een kam peerwagen terwgl hg er ongeschikt voor is, de ander neemt een type, dat voor hem niet deugdelgk is. Er zijn veel typen en soorten en een goede keuze doen, is, zoals altijd, zeer belangrijk. Zaak is, dat men geestelgk en ma terieel goed toegerust een route kiest ook hiervoor zorgt de A. N. W. B. welke de beste is in een bepaald gebied. Wie zo op reis gaat, zet met plezier zijn caravan langs een riviertje, zet de ligstoelen uit en geniet mateloos van een land schap, dat thuis vanuit de serre niet te zien is. En de vrouw, die goede spullen heeft meegenomen, bereidt op gemakkelgke wgze een goed maal, dat haar weinig tijd kost en veel waardering zal krijgen, want buiten leven maakt hongerig. Haarlemmermeer. Er bestaat wel enig verschil tus sen de Ardennen en de Haarlemmer meerpolder. En waar 't rgden met 'n kampeerwagen op vlakke wegen nauwelijks verschilt met dat in een normale solo-auto, vraagt men zich uiteraard af hoe de wegligging van een dergelijke combinatie is in heu velachtig of zelfs bergachtig ter rein. De A.N.W.B. kan de aanstaan de caravanner uitgebreid voorlich ten. Dat er van de schakel-kunst van de bestuurder iets meer wordt vereist dan normaal in een polder, zal iedere automobilist duidelijk zgn, zomede het feit, dat hg zgn snel heid niet te hoog moet opvoeren. Veel harder dan 10 80 km per uur moet men niet rgden, daar de kam peerwagen dan begint te slingeren. Wg vermelden deze enkele feitjes zo zgn er meer, o.a. over koeling en remmen als sluitstuk van de conclusie, dat er weinig bgzonders behoeft te worden gedaan om in een kampeerwagen op vacantie te gaan, terwgl aan de andere kant het ge noegen dubbel groot is. Dat steeds meer mensen dit gaan inzien, h al je en nieuws meer, evenmin als het :eit, dat „mobiel tourisme" en „pri- vacy-drang" heden ten dage mode woorden zijn, waartoe de' kampeer wagen uitstekende mogelgkheden biedt. Zaak blgft het intussen voor de moderne tourist, die met kampeer wagen en auto de bochtige wegen omhoog rijdt en voorzichtig de dalen in gaat, dat zijn „huishoudinkje op wielen" in alle» opzichten wél, voor zien is. Want vacantie doet denken aan vacature, d.w.z., er dient een leegte te worden opgevuld. Een bief stukje van het buta-gascomfoor en een open oog voor een fantastisch landschap doen dan wonderen. HET IDEALE JAAR 1953. Bankiers willen risico nemen om alléén de stap naar de liberalisatie te doen. (Van onze economische medewerker) De deviezennota van minister Van de Kieft, die dezer dagen voor de pers werd vrygegeven, is, ondanks de enorme lengte en ondanks het ontbreken van uitgesproken nieuws, toch in verschillende opzichten belangwekkend. Het is n.l. voor de buitenstaander steeds weer een raadsel, dat onze devie- zenpositie in 1953 zo sterk kon aangroeien, niettegenstaande de productie en de werkgelegenheid zich op een hoog niveau bevonden. Onder normale verhoudingen toch leiden een grote productie en werk gelegenheid tot hoge inkomens en die weer tot grote uitgaven, resp. aanko pen in het buitenland. Ons volk blijkt in 1953 echter die inkomens maar ten dele te hebben uitgegeven: er is dus in behoorlgke mate gespaard en de invoer is dus veel lager gebleven dan hg op grond van de inkomens had kunnen zijn. Dat desondanks de productie op een hoog niveau kon blijven, is te dan ken aan het buitenland: onze uitvoer was groot en dit bracht tegelgker- tijd de nodige deviezen in het laatje. Wat zal 1954 nu brengen? Kgken wg naar de in- en uitvoeregfers, die over de eerste 4 maanden van dit jaar bekend zgn gemaakt en die van de overeenkomstige maanden van 1953, dan zien we dat de uitvoer 10 pet. is gestegen doch de invoer 17 pet. op gelopen is. De verhouding is dus on gunstiger geworden. In de eerste 4 maanden van 1953 werd de invoer voor 95 pet door de uitvoer gedekt en in de eerste 4 maanden van 1954 maar voor 89 pet. Wij moeten dan ook aannemen, dat de deviezenaanwas dit jaar zeker niet het tempo van het vorige jaar zal houden. In dit verband moet er op ge rekend worden, dat de thans doorge voerde liberalisatie t.o.v. de dollar- landen de invoer nog verder zal op voeren. Het is evenwel mogelijk, dat deze druk niet of voorlopig niet in de de- viezenpositie tot uiting komt. De ver koop van effecten naar het buiten land levert namelgk heel wat devie zen op en zolang die uitverkoop aan houdt, zal onze deviezenpositie daar wel bg varen. Volgens de deviezennota was eind April de gouw- en deviezenvoorraad 4400 millioen; volgens de weekstaat van De Nederlandse Bank was hg op 31 Mei j.l. 4570 millioen. Wat doen wij hier nu mee? Populiar gezegd vormt hg een stootkussen, als er weer betalingsba- lansmoeilgkheden zouden komen zo als b.v. in 1950-1951. Toen waren wy daar niet tegen opgewassen en moes ten wij difs de invoer coüte que coüte beperken door een gedwongen con sumptie- en investeringsbeperking. Thans zouden dergelgke draconische maatregelen niet meer nodig zgn. LIBERALISATIE. Er is evenwel nog een ander voor deel aan die ruime deviezenpot ver bonden. Alleen dan zal de welvaart zo hoog mogelgk kunnen worden opge voerd, als de productie een optimale omvang kan krijgen en dit is alleen mogelgk, als het afzetgebied in bin nen- en buitenland groot is. Nederland kan dank zij zün devie zen hierbij mede het voorbeeld geven (gemiddeld is thans 92 pet t.o.v. W.- Europa en de dollarlanden gelibera liseerd) en zodoende het buitenland prikkelen hetzelfde te doen. Naarmate de handel vrijer wordt, zal trouwens ook de kans op slagen voor de vrije inwisselbaarheid van de valuta's groter worden. Terecht wijst de nota hier op, doch terecht wordt ook nog eens het standpunt beves tigd, dat door de president van de Nederlandsche Bank wordt ingeno men: de convertibiliteit kan alleen door een aantal landen gezamenlgk worden ingevoerd. M.a.w., Nederland kan zich niet de luxe permitteren alleen het voorbeeld te geven. Dit voorzichtige en o.i. juis te standpunt staat in lijnrechte te genspraak met klanken, die wij kort geleden van bankierszijde hoorden: „Laten wg maar rustig het risico ne men om gelden in het buitenland uit te zetten. De gulden is sterk genoeg om schokken op te vangen". En zo zgn er verschillende opvat tingen. Ongetwgfeld zal de druk on de regering groter worden naarmate de deviezen-reserve nog sterker wordt. Wg hopen echter dat zg het hoofd koel zal houden. 93. Karei Krukas was achter Simon Snuffel de her berg 't Laatste Stuivertje binnen gestapt Hij had een lang gesprek gehad met de verslaggever en hij helde sterk naar de mening over, dat Simon Snuffel niets met de dievenbende te maken had. ,Jk begrijp niet", had de journalist gezegd, „hoe meneer Brown er bij komt, dat ik in dat complot zit. Ik zit dat steUetje boeven al we ken lang achter de broek en zij vrezen mij méér dan de politie, want die heeft hier niet veel te betekenen Maar goed, ik zal mijn patroon èn meneer Brown het onomstotelijke bewijs leveren, dat ik een bonafide jour nalist ben en niet behoor tot de Bende van Bolletje Bink". Op dat ogenblik had Karei Krukas zijn oren gespitst. Dat was een naam die hjj nog nooit had ver nomenDe Bende van Bolletje Bink?" vroeg hij verbaasd. „Héét die dievenbende zo?" Simon Snuffel keek nu op zijn beurt verwonderd. „Wist Je dat niet?", vroeg hij. „Wist je niet dat de naam van de leider van de bende Bolletje Bink was. Nou, t is voor jou te ho pen, dat hij je nooit in zijn vingers krijgt, want t is een kwaje". Toen waren zij bij de herberg aangeland en zoals gezegd stapte Simon Snuffel het eerste binnen Hij maakte plotseling enige haast en dat deed Karei Krukas op zijn hoede zijn. Hij keek over de schouder van de journalist de gelagkamer in en zag dat de her bergier dadelijk op stond en op Simon Snuffel toe trad, net alsof deze hem een seintje had gegeven.. Vijf jaar dwangarbeid voor een drukfout In „Tribüne", het dagblad van de Oost-Duitse communistische vakbond was een artikel over Stalin opgeno men, waarvan een zinsnede luidde: „Met zgn verscheiden heeft de wereld haar meest vooraanstaande strijder voor het behoud en de beveiliging van de vrede verloren". Bg de drukkerij werd in plaats van „vrede" „oorlog" gezet, zodat de verraste „Tribüne"- lezers 't volgende onder ogen kregen: „Met het overigden van Stalin heeft de wereld haar meest vooraanstaande strijder voor instandhouding en be- stending van de oorlog verloren". De eerste redacteur werd verant- woordelgk gesteld. Hij kreeg vijf jaar dwangarbeid. EEN BUITENKANSJE De astronomen hebben grote verwachtingen Onze kosmische buiten-buurman Mars komt deze zomer héél dicht by. Wat „héél dicht" in kosmische ver houdingen betekent is langzaamaan voldoende bekend, daarom zult U niet schrikken van de volgende cij fers: gemiddeld is Mars rond 76 mil lioen kilometers van ons verwijderd, over enkele weken heeft hij van die afstand 11,5 millioen kilometers af gedaan, en staat dus nog „maar" 64,5 milioen kilometers van ons af. U zult zich wellicht afvragen hoe het mogelgk is, dat Mars u weet het, de vierde in de reeks planeten van de zon af: Mercurius, Venus, aarde, Mars de ene keer verder van ons staat dan de andere. Wel het geheim schuilt hierin, dat de plane ten niet in cirkelvormige banen om de zon wentelen, maar in elliptische. Dat Mars zo dicht „aan huis" komt is voor alle astronomen over de gehele aarde een bijzonder buiten- MARS BENADERT DE AARDE kansje. Zij maken zich dan ook op Mars' uiterlgk intensiever dan ooit te bestuderen. Want juist omdat Mars zo dicht bij ons staat èn omdat de sterrenkundigen hem beter dan alle andere planeten kunnen zien zgn er zoveel vragen over hem gerezen: heeft hg, net als wg, een dampkring? Is er zuurstof in die (eventuele) dampkring? Is er water op Mars? Hoe hoog is er gemiddeld de tempe ratuur? Is er water op Mars? Hoe hoog is er gemiddeld de tempera tuur? Wat betekent de kleurveran dering, die Mars periodiek onder gaat En al deze vragen spitsen zich ten slotte toe in die ene belangrijk ste: is èr leven op Mars? Er zgn zo in de loop der eeuwen merkwaardige zaken op Mars vast gesteld. Vrijwel zeker is onze buur man onderhevig aan seizoenwisse lingen, net als onze aarde. Lente, zomer, herfst en winter zijn beurte lings te constateren, als men ten minste mag afgaan op de kleurscha keringen. Soms is Mars doods-bruin, soms onmiskenbaar groenachtig van tint. Dit zou kunnen duiden op plan- Foor het eerst dit jaar kwam de Flan- dria weer met Belgische toeristen naar Vlissingen. I t vaartuig meerde 6 Juni omstreeks 1 uur tn de haven bij het Roeiershoofd. (Foto P.Z.C.). tengroei, misschien in een uiterst pri mitieve vorm, maar tochleven! Een typische aanwijzing voor het wisselen der seizoenen is ook de aan groeiende of afsmeltende ijskap aan de polen van Mars. Méér is er gezien: witte, bewegen de vlekken, die bestwolken zou den kunnen zgn. Wolken, dat wil zeg gen: een dampkring, waarschgnlijk. Maar bestaan die wolken uit fijne waterdruppels als onze wolken of zgn het stofmassa's, die welke krachten ook opwerpen van Mars' oppervlak? Nauwkeurige waarne mingen kunnen deze zomer misschien iets meer aan de weet brengen, ook over de temperaturen die op Mars heersen. Hoe belangrijk de sterrenkundigen Mars' nadering vinden blijkt uit net feit. dat de sterkste kgker ter we reld, de enorme spiegeltelescoop op de Mount Palomar, die anders vrg- wel uitsluitend wordt gebruikt ter bestudering van nevelvlekken an dere Melkwegstelsels dan ónze Melk weg deze zomer ook enkele nach ten zich zal richten naar deze be trekkelijk kleine, maar voor ons zo bgzonder merkwaardige planeet. Levert het onderzoek van de ko mende maanden niet zo veel op als men hoopt, geen nood: in 1956 komt Mars nóg acht millioen kilometers dichter bij. Hij nadert ons dan tot op 56.5 millioen kilometers. Zo ongeveer ziet Mars' oppervlak er uit. De grote, hèl witte vlek rechts bovenaan is de Zuidpool. De ronde, lichte plek onderaan is hetJU eer van de Zon"( Lacus solis). Vroeger ver onderstelden fantasierijke sterren kundigen, dat het de hoofdstad van Mars wasEnkele van de (nog steeds sterk omstreden!kanalen zijn op deze Marskaart getekend. Of zij er echter op horen zal wellicht binnen kort worden uitgemaakt. Inplaats van kaarten. De Heer en Mevrouw LICHTE ND AHLMEIJER geven met dankbaarheid kennis van de geboorte van him Dochter Middelburg, 6 Juni 1954. Parklaan 6. Tgdelgk: Ziekenhuis. Gevraagd: schilders Nieuwbouw en burgerwerk. Geruime tgd werk. MEIJER's schildersbedrgf. Kapelle, telefoon 360. Voor de grote belangstel ling, die wg bij ons 40 jarig huwelgksfeest mochten ont vangen, betuigen wg ook namens de Kinderen onze hartelijke dank. M. BURGERHOFF. W. J. BURGERHOFF— STROO. Vlissingen, Juni 1954. Sottegemstraat 72. AFWEZIG t./m. 13 Juni CARLO EPPINGS Voetkundige. Korte Delft 36, Middelburg. Hls zenuwen Uw rast stelen dan zal een GRASONYL labiel U kalmeren en lol rvsl brengen GRASONYL tabl. per buisje tV U kunt nu gemakkelijk weer Grote vorderingen in de pharmaceutic sche 'wetenschap Slank worden is n*i geen probleem meer. Graclat werkt zeker, doordat het de oor zaak van dikte be strijdt. Door het vol komen veilige: car- boxy - methyl - cellu lose kan Iedereen Gracial gebruiken en er baat bij vinden. I ATTENTIE: Breng géén verandering in Uw maaltijden. Drink tijdens Uw kuur met Gracial weinig moge lijk. Reeds na het eerste fles je zult D zich prettiger voelen en reeds frappante resultaten zien. Tob niet langer! Haai Graciat! Het architectenbureau STEEN TUINHOF, Koudekerkseweg 138, is verplaatst naar President Rooseveltlaan 48. Privé-woning: G. Tuinhof Koudekerkseweg 142. Telefoon kantoor en woonhuis no. 2528. Word weer slank Rijkskweekschool Middelburg. Cursus Nederlands M.O. (A) Aanmelding voor de cursus en inlichtingen bg de direc teur der school en bg dr. J. VAN HAM, Singel 191, Vlis singen. Vermagert ngs dragées bij Uwapothekeren drogHV^ doosje Fjl.95 Bij inschrijving te koop: Het huis en erf aan de Dorpsstraat B 23 te Baarland, groot 3 a. 10 De schuur aan de Ach terweg aldaar, groot 70 ca. Beide eigendom van de heer Jb. Braam. Inlichtingen te bekomen en inschrgvingsbiljetten voor ieder perceel afzonder lijk in te leveren vóór of op Dinsdag 15 Juni a.s. ten kantore van Th. de Klerk, te 's-Gravenpolder, Heden, 3e Pinksterdag, /aMdsconfietüc de gehele dag GEOPEND. BROUWENAAR VAN DE KAMER, 3IIDDELBURG, LANGE VTELE, MANUFACTUREN, voor het kantoor, met diploma t.ypen. Bond van Ouden van Dagen Aid. Middelburg. Door buitengewone omstan digheden kan de ledenver gadering op Woensdag 9 Juni, niet doorgaan. B.z.a. instructeur, middelb. leeftgd, voor het geven van practische en theoretische lessen op het gebied van alle motoren, tractoren, landbouwmachi nes, kranen, draglines en alle andere motoren. Br. no. A 197, Bur. P.Z.C., Goes. Uw drukker! In Holl. gezin z. k., kl. villa bewonend bij Brussel, gevraagd flinke dienstbode of huishoudster, v.g.v.v., hulp aanwezig, goed salaris. Br. Mevr. A. SCHATZ, Steenstraat 83, Koningsloo bij Brussel. HeefI U al een De vacanties zijn in aantocht Trek dan de provincie eens in. De ZEEUWSE REISGIDS is daarbij ONMISBAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8