Ukctiïen kaoen Jachthaven van B.R.Y.C. in Breskens in gebruik genomen GESLAAGDE SPORTDAG VAN JUBILEREND „HELLAS" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 JUNI 1954 BIJNA 100 JACHTEN Geslaagde demonstratie waterskiën Plancommissie Zuid-West verschenen l!LF'ers'e is te Breskens de jachthaven van de Brusselse Jachtclub, de B.R.Y.C., officieel In ge bruik genomen. De opening gesclüed- de door burgemeester J. A. Eekhout van Breskens door het hijsen van de clubvlag aan een op de kade staande mast. Ter gelegenheid van deze inge- bruikneming werd een zeiltocht HansweertBreskens gehouden, waaraan 98 jachten deelnamen. Omstreeks kwart over acht was men uit Hansweert vertrokken en om half twaalf arriveerde het eerste jacht in de nieuwe jachthaven, waarna binnen het uur de gehele vloot was gemeerd. Tijdens een bijeenkomst in hotel „De Valk" werden 's avonds vele hartelijke woor den over en weer gesproken, waarbjj tot uitdrukking kwam. dat zowel in Breskens als in Brussel de totstandkoming van deze jachthaven wordt toegejuicht LEZERS SCHRIJVEN. De Bioscoopprogramma's Het is verheugend om steeds weer te horen en te lezen over de pogin- Ïen die onder het motto „Film en eugd" worden gedaan om het bio- Burgemeester J. A. Eekhout gaf de verzekering, dat de gemeente de belangen van de B.R.Y.C. zal behar tigen. Met nadruk vestigde hy de aandacht op de gunstige ligging van Breskens. Een speciaal woord van ran Zeeland In Eindhoven werden de provincia le wielerkampioenschappen voor Bra. bantse en Zeeuwse amateurs verreden over een parcours van 10 km, dat de deelnemers 14 maal moesten rijden. Het werd een wrede afvalrace. Van de 65 gestarte amateurs bereikten er slechts 12 de eindstreep. De rest had vroegtijdig de strijd moeten staken, eensdeels door pech, maar toch wel voor een groot gedeelte, omdat men de opgave van deze 140 uiterst zware ki lometers niet kon opbrengen. Van de Zeeuwse deelnemers reed er een de wedstrijd uit, die daarmee tevens beslag legde op de titel voor 1954. De uitslag was: 1. en kampioen van Noord-Brabant: Cuyten (Mierlo 140 km in 4.06.14; 2. Looyens (Steenbergen); 3. en kam pioen van Zeeland: Westdorp ('s Hee- renhoek); 4. Marchant (Tilburg); 5. Van der Borst (Etten)6. op 11 min. 26 sec. De Vree (Breda); 7. Wuyts (Kruisland); 8. op 14 min. 33 sec. Smits (Helmond); 9. van Lippen (Eindhoven); 10. Van de Oetelaar (Oisterwijk) By de nieuwelingen werd W. van Dongen uit Dongen winnaar. Hij deed over de 83 km 2 uur en 19 minuten en werd dus kampioen van Brabant. Van de Zeeuwse nieuwelingen bleef alleen P. Rentmeester uit Yerseke tot het laatste toe in de strijd. Hij eindigde als zesde en ging twee minuten laten dan de winnaar over de eindstreep, zodat hy kampioen van Zeeland werd. Hontenisse derde klasser door zege op Steenbergen. In de* beslissingswedstrijd tegen Steenbergen op hef terrein van MOC '39 te Bergen op Zoom heeft Honte nisse een 30 zege behaald, waardoor de Zeeuwse ploeg promoveert naar de derde klasse. De Zeeuwsch-Vlamin gen legden reeds in de eerste helft de grondslag voor deze overwinning. Vooral het goede bezetten van het middenveld heeft bijgedragen tot de ze verdiende, maar enigszins geflat teerde zege. Hontenisse had in de eerste helft de wind in de rug en zette na het eer ste fluitsignaal een serie snelle aan vallen op. In de achtste minuut leek het er op, dat de gasten een voor sprong zouden nemen, maar de bal rolde langs de verkeerde kant van de paal. Dit was echter uitstel van exe cutie, want vijf minuten later gaf Goossens zijn nloeg de leiding (1—0). Het tweede doelpunt ontstond op du bieuze wijze. Toen bij een algemene aanval van de bezoekers werd inge schoten, wist een der Steenbergen backs de bal van de lijn weer in het veld te trappen. De scheidsrechter kende echter een doelpunt toe. Kort voor rust bleef de gehele Steenber gen-defensie bij vermeend buitenspel staan en het was Steyns, die de Bra bantse doelman voor de derde maal passeerde. Na de hervatting kwamen de Bra banders sterk opzetten. De aanvallen werden echter slechl afgewerkt en daarbij kwam, dat de defensie der Zeeuwen, naarmate de tijd verstreek, naar een grootse vorm groeide. Er was geen doorkomen aan voor de Steenbergers. Het einde kwam dan ook met een 30 zege voor Hontenis. dank richtte hij tot de heer Vroon, die zoveel had verricht voor de tot standkoming van deze haven. De commodore van de Brusselse jachtclub, de heer J. Coutelier, be antwoordde de rede van de burge meester. Hy dankte het gemeentebe stuur, de rijkswaterstaat en de initia tiefnemers en zeide verheugd te zijn, dat zijn club thans zo'n prachtig ge legen haven als thuishaven had ge kregen. Aan de heer Six van de „Dra- kar II" reikte de commodore een zil veren beker uit als eerstaankomende. De niet-leden van de B.R.Y.C. ontvin gen als herinnering een plaquette met inscriptie. De eerst aankomende Ne derlander was de heer J. Maas met de „Wielingen" uit Breskens en twee de de heer P. Vroon met de „Sport- lust", eveneens uit Breskens. Na de toespraken was er gelegenheid tot dansen op muziek van de „Ram blers". Des middags tijdens hoogwater was een demonstratie waterskiën gegeven in de Oosthaven. Uiteraard bestond voor dit in Breskens nog nooit vertoonde evene ment grote belangstelling. Getrokken door een kleine, maar snelle motor boot zwierden achtereenvolgens twee dames en twee heren van de B.R.Y. C. op hun skies over het wateropper vlak. Snel en behendle gleden ze over het water, grote wolken fjjne drup pels achter zich latend. Na het waterskiën vroeg het mast- lopen de aandacht. Ter gelegenheid van de officiële ope ning van de jachthaven der Brusselse Jachtclub te Breskens werd in de ha ven een demonstratie waterskiën ge geven. Eén der skiërs in actie. (Foto P.Z.C.). scoopbezoek van de jeugd in 't rechte spoor te brengen. Evenwel, de opvoe ders in deze schijnen zich een hope loze taak te hebben opgelegd. Ik stel mij voor hoe zjj, nadat Vrijdagsavonds zorgvuldig wezen op fouten en gebreken en vaag om schreven hoe het zou moeten zijn, hoe zij dan Zaterdagsavonds wanhopig toezien als hun Kudden onverstoord naar de voederbakken stromen die in onze Zeeuwse steden zijn opgesteld. Wat zou hun werk veel effectiever zijn als zij eens de kans kregen die voederbakken (zie: bioscopen) gron dig om te spoelen teneinde hun scha pen smakelijker en gezonder voedsel voor te kunnen zetten! Want een enkele blik in de bio- scoopprograrpma's is al voldoende om ons de maag te doen omdraaien. Wij worden getracteerd op de lachwek kende weelderigheid van juffrouw Monroe, op de capriolen van een im beciele Tarzan, op veel gevaarlijker, zoetige oorlogsromantiek, of op het verslinden van (technicolor-)Christe nen door een handjevol aftandse leeuwen. Alle rolprenten die met film even weinig te maken hebben als Dick Bos met literatuur. Het mag een wonder heten dat er nog mensen zijn die de moeite nemen goede films te maken, die per onge luk nog wel eens vertoond worden ook. (Zelfs in Zeeland, gelukkig). Zouden de bioscoopdirecteuren, (die heus geen domme lieden zijn en u pre cies kunnen vertellen wat derde-, wat tweede-, en wat eersterangsfilms zijn) nu eens geen overeenkomst kun nen sluiten om tenminste het grofste kaf uit hun theaters te bannen? Zij 2ouden de jeugd daarmee een nog. grotere dienst bewyzen dan met 10 Bio-vacantie-oorden. Maar misschien vrezen zy dat het bezoek zou terug lopen. Dan onderschatten zy echter de verslaving van hun stamgasten. Bovendien zouden zij ter compen satie de „betere stand" nog meer geld uit de zak kunnen kloppen door het vertonen van nog oudere draken op Donderdagavond. A. REIJNHOUDT, Kloetinge Donner leidt in Zónetournooi. Te München wordt thans een zóne- schaaktournooi gehouden, dat tot 24 Juni zal duren. Onze langenoten Don ner, Kramer en Bouwmeester nemen er aan deel. In de eerste ronde won Donner van de Ier Molcahy, in de tweede van de Portugees Ribeiro en in de derde van de Fransman Burstein- Kramer won eveneens van Ribeiro en daarna van Burstein, maar speelde vervolgens remise tegen Bouwmees ter. Bouwmeester verloor van Bur stein en speelde remise tegen Kramer en de Schot Aiken, Na drie ronden heeft onze landge noot Donner de leiding met 3 punten. Daarna volgen Fuderer, Golombek, Kramer, Toran en Unzicker, ieder met 2'/i punt. ONGEVEER 2000 TOESCHOUWERS Voetbal-, handbal- en korf bal wedstrijden. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan hield de Goesse handbalver eniging „Hellas" op Tweede Pinkster dag een geslaagde sportdag. De onge veer 2000 toeschouwers hebben van goede sport kunnen genieten. De be langrijkste wedstrijden op deze mid dag waren de korfbalwedstrijd tussen Togo uit Goes en de Dordtse eerste klasser Deetos, een voetbalwedstrijd tussen twee Zuidelijke eerste klas- sers, RBC uit Roosendaal en Longa uit Tilburg en een handbalwedstrijd, die het jubilerende Hellas en het Am sterdamse Niloc tussen de krijtlijnen bracht. Er werd begonnen met de korfbal wedstrijd TogoDeetos- De Goesse club heeft zich in deze wedstrijd van zijn beste zyde laten zien en nam zelfs een 20 voorsprong door doel punten van Schipper en Saaman. Daarna kon Deetos door wat meer ac tiviteit in zijn spel te brengen de ach terstand inlopen, maar Rie Kole en Han Leijs zorgden er toch voor, dat Togo opnieuw een voorsprong kreeg (4—2). De rust ging in met de stand 43. Na de hervatting besliste de betere techniek van de gasten deze a trekkelijke wedstrijd. Nadat de par tijen op gelijke voet waren gebracht (44, werd de eindstand 74 voor Deetos- R.B.C. en Longa speelden vooral voor de rust een aantrekkelijke partij voetbal. R.B.C. nam in de eerste mi nuut de leiding, na een mistrap van een der achterspelers van Longa (1 0). Het duurde geruime tijd (22 min.) voor Longa de gelijkmaker kon scoren door Vilvooye (11. Nu scheen Lon ga er pas goed in te komen, want 3 min. later gaf De Kort zijn club met e enfraaie goal de leiding (1—2). R.B.C. wist door een betere be zetting van het middenveld, waarin Lindenberg schitterde, de bakens te verzetten en Bruininx bracht de par tijen op gelijke voet (2—2). Uit een pass van Lindenberg kon dezelfde speler even later met een prachtige omhaal zijn medespelers en het pu bliek opnieuw laten juichen (23). De Korte scoorde nog voor het ver strijken van de eerste helft de gelijk maker- Na de hervatting bepaalden beide teams er zich toe wat show-voetbal ten beste te geven. Wel kwamen bei de doelen nog in gevaar, maar ge scoord werd er niet meer. Handbalwedstrijd. D« handbalwedslryd HellasNiloc stond op goed peil en de 1116 ne derlaag voor de Goesse club is geens zins beschamend. Haasdonk in het doel van Hellas had misschien enkele zwakke momenten, maar daar staat tegenover dat hij ook diverse fraaie saves heeft verricht. Ook in deze wedstrijd gaf de betere techniek der gasten de doorslag, ter wijl zij bovendien over een stijlvolle doelman beschikken, die vele gevaar lijke ballen uit zijn doel ranselde. Na 5 min. opende Rosier de score <10). Nadat Niloc het doel enkele malen te hoog had gezocht, kwam tenslotte de gelijkmaker (11) en uit een Bet Junioren-elftal B l Win de v.v. Kapelle, dat kampioen werd van de rep B IV. Zittend v.l.n.r. J. Braavn, Beenhakker, Jan v. Dillen (aan voerder), tweede rij v.l.n.r. B. van Ma- ris, M. Mijtisbergen en J. Traas. Staande C. de Schipper, C. A. Steven- se, J. P. Baayens, L. de Kraker (re serve), M. L. Vermaire en A. Kodde. vrije worp werd het 1-2- Bleuze bracht de partyen wéér op gelijke voet, maar even later moest Haas donk opnieuw zwichten (23). Een minuut later was het Bleuze, die de balans weer in evenwicht bracht (3— 3). Zweedijk gaf Hellas d.le leiding (4- 3), maar drie goede doelpunten van Niloc brachten de stand op 46. Bleu ze verkleinde de achterstand tot 5 6 en de ruststand werd 5—7. Kort na de hervatting voerde Nilóc de stand op tot 5—9, waarna Rosier weer een gaatje zag (6—9). Dezelfde speler maakte er 7—9 van. Een Vrije worp vergrootte de voorsprong van Niloc (710., maar een dito worp aan de andere kant stelde Rosier in staat de achterstand tot 810 te reduceren. Daarna miste Rosier een strafworp. Een vrije worp leverde opnieuw een doelpunt op voor Niloc (811). Daarna werd het 8—13. Bleuze wist de ach terstand te verkleinen tot 913. Zwee dijk maakte er Uit een vrij worp 10 13 van en toen was het weer de beurt aan Niloc om te scoren (10 14). Van Zweden bracht de stand terug tot 1114, maar door twee doelpunten bracht Niloc tenslotte de eindstand op 1116. MEDIUM NAVY CUT CIGARETTES [ÏEUmtTOIj I 25. „Dat.dat heb ik niet gezegd", hak kelde Fiora, er tenslotte niet op ge steld, zich zo geiteresseerd in zijn liefdesaangelegenheden te tonen. „Ik vroeg me alleen af, of jij .even blij was. haar té zien als zij jou". „Wat dat betreft", antwoordde hij koeltjes, „zou ik met genoegen Nan de nek hebben omgedraaid, maar laat ik niet in herhalingen treden. Je be hoeft het in geen geval aan Nan te vertellen. Ik wil haar niet al te veel plezier van haar werk bezorgen". „Het is mijn gewoonte niet, iets aan Nan over te brieven", zei Fiora op scherpe toon. „En dat weet je immers heel best!" „Ja, maar 't kon zijn, dat je op een bepaald punt Nan's hulp zou wensen", merkte hij nuchter op. „Op wélk punt?" vroeg Fiora, de ogen wijd van verbazing. „Bijvoorbeeld als je met Ashley wil de trouwen voor je meerderjarig was. Vermoedelijk zou je daarvoor de toe stemming van je voogdes behoeven", „Nan's toestemming?" Fiora kon zich moeilijk een dwazere situatie voorstellen, dan Nan, die zich genoeg in iemands huwelijksplannen interes seerde om die goed of af te keuren. „Ik geloof niet, dat het haar ook maar iets zou kunnen schelen, wanneer we trouwden". „Denk je dat heus?" Fiora keek hem argwanend aan. „Misschien zouden we meer last van jou hebben dan van Nan", merkte ze op. Nu glimlachte hij even. „Mijn toe stemming zou wel niet worden ge vraagd, nietwaar?" „Natuurlijk niet. Maar ik kan me voorstellen, dat -je iets zou bedenken om toch een spaak in het wiel te ste ken". „Je vleit me heus!" verzekerde hy ernstig. „Nu... zou je 't soms niet?" Hij antwoordde niet dadelijk, maar zei toen vastberaden: „Kindlief, als ik iets in de melk had te brokkelen, zou ik daarvan gebruik maken om je hu welijk met Ashley tegen te gaan, niet om 't huwelijk zelf, maar om de per soon! „Maar waarom, Lucas?" vroeg ze, half boos, half teleurgesteld. „Wat heb je tegen Ashley?" „In hoofdzaak, dat je meer van hem houdt dan van mij", antwoordde hij schertsend. „Neen, in ernst!" „Wil je 't heus horen? Het ant woord zal je niet bevallen". „O, het kan me niet schelen, omdat ik toch geen gewicht eraan zou hech ten. Maar ik oen nieuwsgierig". „Ja, je slaat ^ijn oordeel wel bijzon der laag aan", grinnikte hy. „Maar komaan, daarom niet getreurd. Ik ben niet erg ingenomen met je huwelijks plan omdat ik Ashley beschouw als een jongeman, die in de allereerste plaats een comfortabel onderdak met een daarbij behorende, hem toegewij de vrouw zoekt". „Je hebt geen recht zoiets te zeg gen! En je kunt toch zeker wel zien, dat Ashley heel veel van me houdt!" riep ze verontwaardigd. „Lieve kind, het Is onmogelijk niet veel van je te houden tenminste van tijd tot tijd", liet hij er met een tikje humor op volgen. „Ik beweer ook al lerminst, dat Ashley je niet allerliefst vindt. Wie zou dat trouwens niet? Maar ik blijf erbij, dat een jongeman met zijn kostbare neigingen enerzijds en gebrek aan werklust anderzijds niet buiten een behoorlijk inkomen kan. En daar hij er zelf niet over be schikt, moet hij wel zien, er een door huwelijk te krijgen. Ik wil over zijn po gingen in die richting geen oordeel vellen: we moeten immers allemaal naar eigen opvatting door het leven taan. Maar ik had toch wel graag, at hij niet juist jouw inkomen trouwde!" „Waarom speciaal niet het mijne?" informeerde Fiora, terwijl ze Lucas strak aanzag. Glimlachend antwoordde hij: „Nu, laat ik zeggen, dat ik om de een of andere reden misschien uit mis plaatst gevoel van familie-verant woordelijkheid bezwaar maak, je als een kip te laten plukken". „Maar Lucas! Wat je zegt is on gehoord! Ilc begrijp niet, waarom ik zo lang naar je geluisterd heb". „Omdat je met alle geweld wilde weten, wat ik op je vraag zou ant woorden; dat heb je zelf gezegd". „Ik zei óók, dat ik niet de minste waarde hechtte aan ie oordeel", her nam ze op scherpe toon. „En dit is mijn laatste woord hierover". Schijnbaar niet onder de indruk van haar heftigheid, glimlachte Lucas vriendelijk. ,,'t Is altijd gevaarlijk, op „laatste woorden" te vertrouwen", waar schuwde hij spottend, maar toch vol bewondering voor de heftige gloed in haar mooie donkere ogen. „Het leven heeft nu eenmaal een voorliefde voor post scriptie, voor allerlaatste woord- den. Intussen, geniet van je weekeinde kindlief. Ik ben blij, dat nog iemand kan genieten in dit ellendige huis". Toen, na deze hartstochtelijk uitge sproken zin, liet hij haar eensklaps staan en ging weer aan het werk. Fiora keek Lucas na en wenste bij zichzelf, dat ze inderdaad zo weinig waarde aan zijn mening en opvattin- fen kon hechten als ze jegens hem ad beweerd. Het was nu eenmaal niet anders. Als ze hem zo over het leven op Brierley Manor hoorde spre ken, wierp dat een schaduw op haar vreugde. Gelukkig vond ze, in huis terugke rend, Ashley nu ook beneden en ze ontbeten samen voor de anderen ver schenen. Fiora gaf geen gevolg aan oorspronkelijke voornemans om haar verloofde van het gesprek met Lucas op de hoogte te stellen. Toen dan ook Lucas en Adèle binnentraden, bijna onmiddellijk gevolgd door de Chcans, was ze maar blij, dat ze niets had ge daan, waardoor de althans op 't oog zo genoegelyke weekeinde-party be dorven had kunnen worden. Ze zaten allemaal nog wat na te Eraten toen Tom Harmon binnen- wam, die onwillekeurig op Fiora de indruk maakte, dat hij ook niet al te best geslapen had. Hij scheen teleur gesteld, dat Nan nog niet beneden was. Tamelijk verstrooid, nam hjj een kop koffie van Adèle aan en infor Hagenaars won in Nieuwvliet. De derde ronde van Nieuwvliet, een wielerwedstrijd voor nieuwelin gen, is een verdiende overwinning voor Hagelaars uit Den Bosch geëin digd. Directna het startschot, dat door burgemeester J. C. Everaars Werd gelost, zetten de 38 renners er een flink tempo in. Een kopgroep van 15 man bleef gedurende lange tijd bij een, maar toen nam Hagelaars een voorsprong van enige tientallen me ters, welke na enkele ronden uitgroei de tot ongeveer 300 meter. Kort daar op zetten enkele renners, onder wie Van Meel uit Wouw en De Haan uit Klaaswaal, een achtervolging in, doch zij verloren steeds terrein. Na 55 km had Hagelaars de renners ge dubbeld, behalve Van Meel en De Haan- De uitslag was: 1. M. Hagelaars, 's- Hertogenbosch. 2. A. van Meel, Wouw. 3. J. de Haan. Klaaswaal- 4. J. de Roo, Schöre. 5. M. Korst, Gude Molen. 6. K. van Duinkerke, Borssele. 7. P. Bas- tiaansen, Kruisland. 8. P. Jansen, Sluiskil. 9- C. van Horst Standdaarbui- ten. 10. C. Lageweg, Klaaswaal. 11. F. van Doeselaar, Sluiskil. 12. P. van Hoof, Valkenswaard. Noodlottige training. De Engelsman Raymond Ashford is tijdens de training voor de tourist Trophy op het eiland Man met zijn B. S.A. dodelijk verongelukt. Hij reed met een snelheid van ruim 95 km per uur tegen een stenen muur en werd op slag gedood. Een andere Engelse coureur, Anthony Russell, werd met ernstige hoofdwonden naar een zie kenhuis vervoerd. Hij kreeg in een van de snelste bochten van het par cours een ongeluk. De Engelsman F. Wallis moest na een val ook naar een ziekenhuis worden vervoerd. Vermoe delijk heeft hij enkele ribben gebro ken. meerde toen nogal onverwacht waar Peter Fentiman wel kon zijn". „O van die twee zul je niemand zien voor de lunch", voorspelde Milli Chean. „Ze komen allebei eigenlijk pas tot leven in de namiddag. Wanneer ze ontbijten wat ik betwijfel doen ze dat wel op bed, evenals Babs". „Wie gebruikt ei zo lichtvaardig mijn naam?" klonk Barbara's stem uit de deuropenin en meteen trad ze binnen. In haar safraankleurig japon netje van onberispelijke snif. zag ze er fris en aantrekkelijk uit. „Wel. wel", riep Millie, haar vol be langstelling aankijkend, „ik dacht, dat je nooit beneden kwam om te ont bijten". „Alleen wèl als er iemand is, die ik zo'n krachtsinspanning van mijn kant waardig keur", zei Barbara, terwijl ze een kus op haar vingertoppen drukte en daarmee in het voorbijgaan bru taal over Lucas' haar streek. Tom Harmon zat er zielig bij, maar vrolijkte geweldig op toen Nan einde lijk verscheen. Hij was op het toppunt van zijn zaligheid, toen eensklaps, te- fen alle verwachting in, ook Peter entiman zijn entree maakte. „Wat heeft jou op dit vroege uur uit je bed gehaald?" vroeg Nan, op de klok kijkend, die nota bene half twaalf aanwees. „Vermoedelijk mijn profetische ;eest", antwoordde Peter, die een nij- lige blik in Tom's richting wierp. „Is er nog koffie (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6