Wim van Est veroverde derde plaats in Brescia VRIJHEIDSFAKKEL OP WEG NAAR N0RMANDISCH STRAND DIERENWET WORDT AANGEPAST AAN MODERNE OMSTANDIGHEDEN SHANE", EEN WILD-WEST VAN GOED GEHALTE ZATERDAG 5 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 DE RONDE VAN ITALIË Zes vluchtelingen hadden ruim 12 minuten voorsprong op het peloton In de veertiende étappe van de Ron de van Italië van Turijn naar Brescia,, over een afstand van 240 km, heeft onze landgenoot Wim van Est een uiterste krachtsinspanning geleverd om deze rit op zijn naam te brengen. Helaas is dit de Willibrorder niet gelakt. Hij arriveerde tezamen met een groepje van zes man aan de finish. In een felle eindsprint klasseerde hij zich als derde. Onze overige landgenoten eindigden in het groot-peloton, dat een achterstand had van 12 minuten 45 seconden op de winnaar, de Ita liaan Brasola. Aanvankelijk deden dé renners het kalm aan, maar ongeveer 100 km na de start demarreerde Van Est. Hij verwierf een voorsprong van 200 300 meter en de vliegende contröle te Turbigo passeerde hij als eerste. Toen liet hij zich weer inlopen door het peloton, waaruit intussen Gag- f ero was ontsnapt. Deze Italiaan rok behoorlijk van leer op de vlakke wegen van de Povlakte en wist een voorsprong van 4 minuten te behalen op de grote groep. Een twintigtal ki lometers voorbij Milaan zetten zeven renners, onder wie Van Est en Bra sola, de achtervolging in. Zestig ki lometer voor Brescia werd de ener gieke Gaggero ingelopen door dit ze vental. Toen kreeg de Italiaan een lekke band en zo moest hij zelfs de ze groep laten gaan. Van Est probeerde De kopgroejp hield in een hoog tem po op het eindpunt aan. In de laatste kilometers probeerde Van Est nog zijn metgezellen in de steek te laten, maar allen wisten zijn wiel te hou den, behalve Benedette. In de lichte klim naar Brescia perste de „Man van 't Heike" er nog eens alles uit, maar hij kon zijn concurrenten niet van zich afschudden. De sprint werd gewonnen door Brasola, voor zijn Stemmen uit de Kerken (Slot van pag. 3) schappij en van een nieuwe volken samenleving onder God; die idee is er ten volle in opgenomen. Het Rijk van God is een herstel en genezing van alle menselijke verhoudingen, ook in sociaal verband. Maar er is ook sprake van een vernietiging van zonde, demonie en vergankelijkheid, van machten die het menselijke leven te gronde rich ten. Deze laatsten toch zijn realitei ten waarop b.v. het communisme de tanden stuk bijt. Gesteld immers, dat de aardse heilstaat waarvan het droomt zou komen, wat is dan het antwoord op deze, allerlaatste en al lerdiepste vragen. Een bevredigend antwoord is er dan niet. Het karakteristieke en unieke van het Christelijk geloof is nu dat het zowèl de mens, alsook de wereld, de mensheid, de geschiedenis ernstig neemt. Elk mens heeft voor God, (in aanleg en roeping!), een eeuwige onherhaalbare waarde. Hy is beelddrager Gods en is als zoda nig geroepen tot deelhebben aan het eeuwige onvergankelijke Leven. Daarom is er hoop voor èlk mens, hoe in de massa verloren hij in deze tjjd ook zij! Maar niet alleen aan de enkele mens is gedacht. Ook aan de wereld en haar geschiedenis. Wat in de volken in de eeuwen is ontbloeid, in wetenschap, kunst en cultuur, dat is niet zonder zin en eeuwige beteke nis. Al wat aan waarachtige schoon heid en waarheid is voortgebracht, zal door de loutering van het ge richt door het Rijk Gods binnengaan. „De eer en heerlijkheid der volken" zal in de Godsstaat worden binnenge dragen. Gereinigd en gezuiverd van alle menselijke trots en eigenliefde. BEMOEDIGING. Daarom is dit een boodschap van oneindige bemoediging. Sta op tot de vreugde! Verblijdt u in de hoop! Heb moed voor de wereld!, en hoe men het verder uitdrukken mag. De ze boodschap lijkt my de enige te zijn, die aan alle aspecten van het menselijke leven en zijn realiteiten recht doet. Daarom moet dit woord in alle hoeken der wereld worden gepredikt in een voor ieder verstaanbare taal en mag door ieder die wil, daaruit worden geleefd. Want zoveel is zeker: Ook de Evanston-conferentie en de hele Christenheid zal worden gegrepen op wat ze hiervan maakt in het al ledaagse leven. Ook in de onderwer pen die verder in 6 secties worden besproken. Zullen de kerken hun verdeeldheden, die soms futiliteiten zijn, vergeten en werkelijk tot een heid komen Zullen de kerken de vormen van hun eigen leven in ere dienst en gemeente zo vernieuwen dat ze ook van anderen te genieten zijn? Zal er een woord uitgaan in de wereld van arbeid en economie, voor sociale gerechtigheid en mede verantwoordelijkheid van de arbeider in de bedrijven Hoe kan de kerk als bovennationale werkelijkheid iets doen voor de ontspanning in de toe nemende vervreemding en machts tegenstelling van Oost en West? Zijn de kerken zélf bereid binnen eigen geloofsgemeenschap de vormen van rassenhaat en -verachting weg te doen en vormen van samenleven aan te kweken, die een voorbeeld mogen wezen voor anderen? Hoe wordt het gemeentelid geholpen in de beant woording van de vele problemen, die zijn beroep en werk hem dagelijks stellen? U ziet punten van bespre king genoeg. Laten wjj bidden, dat God deze samenkomst van kerken wil gebrui ken om een woord van bemoediging te doen horen, met het oog op een groeiend besef van verantwoordelijk heid. Moge Evanston besluiten ne men en daden stellen, die van bete kenis zijn voor de gehele wereld. Daden die in overeenstemming zyn met de grote nood waarin ook onze huidige wereld leeft! H. VAN DER LINDE. landgenoot Baffi en Van Est. Het pe loton met behalve alle azen de Ne landers, had in de laatste 60 kilo meter een achterstand opgelopen van ruim 12 minuten. Vandaag hebben de renners een rustdag. Uitslagen De uitslag luidde: 1. Brasola (It.) 240 km in 6 uur 33 min en 45 sec.; 2. Baffi (It.) z.t.3. Van Est (Ned.) z. t: 4. Pezzi (It) z.t; 5. Pettinati (It) z.t.; 6. Biagioni (It.) z.t; 7. Bene- detti (It) 6.34.34; 8. Scudellaro (It.) 6.39.51; 9. Serera (It.) 6.40.06; 10. Grosso (It.) z.t.; 11. Gaggero (It.) z.t.; 12. Nencini (It.) 6.46.25; 17. Ci- olli (It) 6.46.30; 18. Magni (It.); 19. Koblet (Zwits.); 20. Wagtmans (N.); •2L Bartali (It.) en voorts in dezelf de tijd als Ciolli Coppi (It), Hein van Breenen (Ned.), Clerici (Zwits.), Assirelli (It.) en Gerrit Voorting '(Ned.). 6 Het algemeen klassement luidt thans: 1. Clerici (Zwits.) 89.04.54; 2. Ger rit Voorting (Ned.) 89.17.47; 3. As sirelli (It.) 89.22.58; 4. Koblet (Zw.) 89.33.25; 5. Defilippis (It.) 89.36.04; 6. Magni (It.) 89.36.13; 7. Schaer (Zwits.) 89.36.46; 8. Conterno (It.) 89.37.09; 9. Astma (It.) 89.37.23; 10. Fornara (It.) 89.38.35,12. CoDpi (It.) 89.40.11; 15. Impanis (Belg.) 89.42.53; 18. Wagtmans 89.47.54; 19. Bartali (It.) 89.47.55; 22. Van Est (Ned.) 89.54.17; 61. Hein van Bree nen (Ned.) 90.52.17. De Vrije Antillen binnen het koninkrijk De Antilliaanse delegatie der Ron detafel-conferentie heeft in Den Haag een gesprek gevoerd met journalis ten. Daarby kwam tot uiting, dat het nieuwe statuut voor het koninkrijk niet is opgedrongen, maar vrijwillig aanvaara. Ook de oppositiepartijen aanvaarden het statuut. Dr. Da Costa Gomez verklaarde, dat de Antillen thans autonoom zijn en dat over deze gebieden niet meer zal worden gerapporteerd aan de Verenigde Naties. De Antillen zullen niet afzonderlijk lid van de Verenigde Naties worden. Afgevaardigden van de Antillen zul len lid zyn van de delegatie, die het koninkrjjk zendt naar de vergadering der Ver. Naties. Op een vraag of men verwachtte, dat nu als Nederlandse gezanten en ambassadeurs in Zuidamerikaanse sta ten mensen van Suriname of de An tillen gekozen zullen worden, ant woordde de heer Da Costa Gomez, dat men nu ook voor die posten ge schikte mensen uit deze gebieden naar voren kan brengen. Mr. N. de Brot voegde hieraan toe, dat hjj twee namen had horen noemen voor de vervulling van de ambassa deursvacature in Venezuela. Tenslotte bepleitte dr. da Costa Gomez een intensief contact tussen de Antillen en Nederland. Zware straffen voor oneerlijke spoormannen. Voor de Dordtse politierechter heb. ben Vrijdagmiddag drie inmiddels ontslagen en van hun pensioenrech ten vervallen verklaarde employe's van de Nederlandse Spoorwegen uit Leerdam terecht gestaan. Zij zouden in de loop van 1951, 1952 en 1953 per ronkaartjes, nadat deze waren inge nomen, opnieuw ten eigen bate heb ben verkocht. De drie employé's wer den veroordeeld tot straffen "van 25 of tien dagen hechtenis. Zij hadden al len reeds een groot aantal dienstjaren achter de rug: twee van hen 33 jaar en de derde 49 jaar. ONTSTOKEN DOOR DR. W. DREES Herdenking invasie Minister president dr. W. Drees heeft Vrijdagmiddag om tien minuten voor vier op de Daim te Amsterdam, de op een praalwagen gemonteerde Nederlandse vryheidsfakkei ontsto ken. Enkele minuten daarna, toen de laatste tonen van het volkslied wa ren verklonken, begon deze wagen zjjn 800 Ion lange tocht naar het in- vasiestrand in Normandië. De wagen met d,e Nederlandse delegatie, be staande uit militairen, leden ran de voormalige Prinses Irene brigade en verzetsmensen zal in Caen deelnemen aan de intergeallieerde plechtigheid ter herdenking van de invasie. Alvorens de fakkel werd ontstoken voerden het woord. Amsterdams bur gemeester, mr. d'Ailly, de voorzitter van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Neder land, mr. B. W. Stomps, en de secre taris-generaal van het comité d'Ac- tion Iriterallié de la Resistance, Vin cent Boon. Tot slot sprak dr Drees, die eindigde met de woorden: „Moge het zó zijn, dat niet meer de oorlogs fakkel zal schroeien, maar de vrij heidsfakkel zal lichten over de vol keren in de wereld". Loonkwestie bij Spoorwe gen aan minister voorgelegd Nadat de drie N.S.-personeelsbon- den de tussen de directie en perso- neelsraad overeengekomen loon- voorstellen hadden verworpen, zyn de verlangens van de door de bon den belegde vergaderingen aan de directie ter kennis gebracht. Zoals te verwachten was, heeft de directie besloten deze algemene loon eisen voor te leggen aan de minis ter van verkeer en waterstaat en aan het college van rijksbemidde- laars. Hiermede is het loon-overleg bij de spoorwegen afgelopen en is de kwestie een regeringszaak ge worden. Advertentie. Bekroonde inzending: ...maar wist jij dat IK een baas had, die iedere dag op Drie Hoefijzers staat I" Inzending van Mevr. I. P. van R. te Amsterdam, die voor deze paardenmop een kist heerlijk Drie Hoefijzers Bier ontving. Ook U kunt een kist Drie Hoefijzers Bier winnen als U vóór 12 Juni a s. een geestig Drie Hoef ijzers Paardengesprek inzendt (niet meer dan 25 woorden gebruiken op een briefkaart aan: „Drie Hoefijzers Bier". Postbus 1702, Amsterdam Amendement maakte ontijdig eind aan beraadslagingen (Van onze parlementaire redacteur) Sinds de totstandkoming van de wet van 1874 tot regeling van de uit oefening der veeartsenijkunde, heeft de wetenschap op het gebied der dier ziekten een belangrijke ontwikkeling doorgemaakt. Daardoor wijzigden zich ook de opvattingen omtrent de toepassing der diergeneeskunde. Sinds die tyd is de oude wet nimmer aangepast aan de veranderde omstandighe den. Wel kwam een partiële wijziging tot stand in 1941, doch het toen uit gevaardigde besluit is in 1952 Ingevolge de wet bezettingsmaatrcgelen weer vervallen. Geen wonder dus, dat de behoefte aan een gemoderniseerde wet zich hoe langer hoe meer doet gevoelen. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp. Deze nieuwe „wet op de uitoefening der dierengeneeskunst" beoogt de wet van 1874 aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Het verrichten van inentingen en het aanbrengen van diagnostische middelen als ook de toepassing van algemene of plaatselijke verdoving worden nu aan de leek ontzegd. Even als in 1941 is een regeling opgeno men. waardoor aan het verrichten van verlossingen als bedrijf door le ken geleidelijk een einde wordt ge maakt. Eveneens is een soort geliike overgangsbepaling met betrekking tot 't verrichten van castraties over- fenomen. Het castreren van biggen lyft aan de eigenaar toegestaan. VERSCHIL VAN MENING. Uitvoerig hebben de agrarische deskundigen in de Kamer over het wetsontwerp van gedachten gewis seld. Daarbij bleek nogal wat ver schil van mening te bestaan, ook met minister Mansholt. De heer Van Weel van de K.V.P. vond het weinig elegant tegenover hen, die zonder dierenarts te zyn, tot dusverre de castratie en de vee- verloskunde hebben uitgeoefend, dat castratie, behalve van biggen, in het geheel niet door leken mag worden uitgevoerd en dat flinke verloskundi gen hun bedrijf alleen krachtens hun vergunning kunnen voortzetten. Vee- verloskundigen verrichten hun werk vaak beter en handiger dan dieren artsen, meende hij. In plaatsen, waar dat niet het geval is, zullen de boe ren vanzelf wel de hulp inroepen van een veearts. Vandaar, dat hy de in diening van een amendement over woog ten gunste van de leken. Zijn partijgenoot Van de Weyden, was het met hem eens. Een overeenkomstige opvatting huldigde de heer Biewenga (A.R.), Kolossale diamant De Anglo American Corporation of South Africa heeft medegedeeld, dat een blauw-witte diamant van 426% karaat en met een waarde van ongeveer 1 millioen gulden in de Premier- mijn nabij Pretoria tijdens de normale mijnwerkzaamheden is gevonden. De diamant heeft onge veer een viermaal zo grote omvang als de bekende Koh i Noor-steen, die in de Britse kroon is gevat en 106 karaat weegt. Proces Zeiss contra Zeiss. Onder het motto „Zeiss contra Zeiss" is in Stuttgart een merkwaar dig proces begonnen om de rechten tot het voeren van de naam van Carl Zeiss, de stichter van de we reldberoemde fabrieken in Jena in Saksen. Het proces, dat geruime tijd zal duren en zeker zal worden gevolgd door een procedure in hoog ste instantie, namelijk voor het fe derale gerechtshof, kan volgens in gewijden verstrekkende gevolgen hebben voor de talrijke bedrijven, die na de oorlog in West-Duitsland zijn gesticht als navolgers van de naar communistische trant gereorgani seerde moederbedrijven in Oost- Duitsland. De vraag of het Oost- Duitse moederbedrijf dan wel de in middels zelfstandig geworden West- Duitse dochter de van ouds befaam de merken op de wereldmarkt zal mogen voeren is namelijk in het ge ding. De Westelijke Zeiss-fabrieken, die in Heidenheim in Wiirttemberg zijn ontstaan, hebben in de juridische strijd tegen het „volkseigen" moe derbedrijf reeds enkele successen be haald. Door gerechtelijke uitspraken hebben zy weten te voorkomen, dat op de jaarbeurzen in Utrecht, Ko penhagen en Cairo de stamfabriek nog als „Zeiss" kon verschijnen In Cairo werd de reeds ingerichte stand zelfs door de politie gesloten. Tachtigjarige zwerver verdacht van moord Twaalf jaar geëist De officier van justitie te Utrecht heeft Vrijdag twaalf jaar gevange nisstraf zonder aftrek en ter neschik- king stelling van de regering geëist tegen de 80-jarige zwerver L. L. uit Nymegen, wien ten laste was gelegd moord met voorbedachte rade. De oude, maar zeer stoere, ver dachte ontkende alles. Hij gaf toe met het slachtoffer H W. van H. uit Nijmegen naar Amersfoort te zijn ge gaan, maar aan het station had men afscheid genomen. Door een boswach ter werd veel later het in verregaan de staat van ontbinding verkerende lichaam van Van H. gevonden Op een vraag van de president erkende de verdachte, dat hij voor zichzelf een retour van Nijmegen naar Amersfoort had genomen en voor het slachtoffer, dat afkomstig was uit het gesticht Assuraptio een enke le reis Hij ontkende geweten te heb ben dat het slachtoffer geld had of de beschikking had over een horlo ge- De president zeide tijdens het ver hoor. dat verdachte een gevaarlijke misdadiger was, die o.a. ook schuldig is geweest aan andere geweldplegin gen. Een opkoper verklaarde voor de rechtbank destijds het horloge van het slachtoffer gekocht te hebben van verdachte, die hy pertinent her kende. De officier noemde verdachte ge vaarlijk. Hij :ioei voor altijd uit de maatschappij verwijderd worden. By de eis van twaalf jaar lachte ver dachte. Een der rechters: „Lacht U daar om?" Verdachte: „Ja. daar moet ik om lachen". Mr. Kuperus, de verdediger meen de te kunnen aantonen, dat er geen voldoende bewijs is voor de moord en voor de diefstal van het horloge. die daarom aan de bewindsman vroeg zyn ontwerp alsnog ln dc door hem gewenste zin te wijzigen. De heer Den Hartog (V.V.D.) op perde eveneens bezwaren. Hij vere nigde zich met de geleidelijke vervan ging van de veeverloskundigen, doch hij wenste voor de castreurs eenzelfde overgangs-maatregel als voor de ver loskundigen. OPVATTING VAN DE MINISTER. Minister Mansholt begreep, dat in bepaalde streken van ons land het in stituut van de veeverloskundigen niet gemist kan worden. Daarom juist nad hij een overgangsbepaling dienaangaande in zyn ontwerp opge nomen. Duidelijk wees hy op de ge varen, die kunnen ontstaan als leken de dier-geneeskunde uitoefenen. Hij wenste de castratie van mannelijke biggen en ramlammeren alleen aan leken toe te laten. a!s zjj daarvoor 'n vergunning hebben; hy verzette zich. tegen het toelaten van castratie van vrouwelijke dieren (een ingrijpend© operatie) door leken. Hij zou onderzoeken, welke moge lijkheden er bestaan voor een behoor lijke opleiding van castreurs en vee- verloskundigen, en 't resultaat daar van aan de Kamer melden. Aan het verlangen van de heer Biewenga kwam hy tegemoet, door in zijn ontwerp een wijziging aan te brengen, waardoor na het horen van het georganiseerde bedrijfsleven ver gunningen tot uitoefening van de ver loskunde en op door hem te stellen voorwaarden tot het castreren van andere dieren dan mannelijke biggen en ramlammeren aan personen, die daarvoor thans zodanige vergunnin gen bezitten, kunnen worden ver strekt. Dat ging de heer Van Weel net nog niet ver genoeg, en hy diende daarom zrjn aangekondigde amendement in, dat bedoelde de eliminering van be- roepsveeverloskundigen en castreurs automatisch tot stand te laten ko men, doordat de veehouders menen, de voorkeur te moeten geven aan die renartsen. ONVERWACHT SLOT. Enkele Kamerleden repliceerden op het antwoord van de minister, doch de heer Vondeling (Arb.) gaf te ken- nene. dat hy de consequenties van het amendement niet kon overzien. De voorzitter wenste de minister en de Kamerleden gelegenheid te geven, het amendement te bestuderen en hy schorste daarom de verdere behan deling van het wetsontwerp tot vol gende week Woensdag. Het was die middag voor de tweede keer. dat de Kamer in haar beraadslagingen bleef steken. Rechercheur verleende geen hulo aan de vijand Negen jaar na arrestatie vrijgesproken De Haarlemse rechtbank heeft de 54-jarige oud-rechercheur W. K. vrn- gesproken. die door een tribunaal te Amsterdam was veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens hulpver- 1 lening aan de vyand, en die bijna twee jaar in voorlopige hechtenis I heeft gezeten. W. K. wenste toen htt in 1949 werd veroordeeld daarin niet te berusten. Hij slaagde er in gege- vens bijeen te brengen, die een De- langrijk deel van het tegen hem aan- eevoerde bewijsmateriaal ontzenuw- den. De procureur-generaal by de Hoge Raad stond een nieuw onder zoek toe en daarna werd de zaak verwezen naar de Haarlemse recht bank. die thans de rechercheur vrn- sprak Hy streeft nu naar herstel in zyn vroegere functie en naar het kra gen van een vergoeding voor de door hem geleden schade. FILMS IN ZEELAND. Engelsen maakten een thriller van klasse. Een „Wild West" van goed gehalte en derhalve een prettige onderbre king in de eindeloze rij van vry onbe duidende „Westerns" is de film „Sha ne" (Alhambra, Vlissingen), waarin met name Alan Ladd schitterent als de geheimzinnige vreemdeling Shane die helpt een veete te beslechten en dan weer verdwynt uit het leven van een farmersgezin. Regisseur George Stevens heeft, beschikkend over sterren als Ladd, Jean Arthur en Van Heflin, van het in wezen simpele gegeven een boei end filmverhaal weten te maken, dat weliswaar vele geykte „Western-ele menten" bevat revolvergevechten en romantiek maar dat zich on derscheidt door een zekere „levens echtheid". Hetgeen by een Wild West al veel gewonnen is. Een nogal zouteloze geschiedenis toch nog aantrekkelijk maken; deze opgave vervullen Bop Hope en Mickey Rooney in „Van de wal in de sloot" (Grand, Goes). Het is een ver warrende geschiedenis van concur rentie tussen boksers en tussen ma nagers, waarin gebeurtenissen bij de militaire politie en bovendien de charmante Marilyn Maxwell voorna me rollen spelen. Een product, waar van men voor de zoveelste maal alleen maar kan zeggen: een pre tentieloos ontspanningsproduct. Een aantrekkelyk sprookje in tech nicolor is „Het Gouden Zwaard" (Luxor, Vlissingen), waarin een jon ge held in alle mogelijke gevechten overwinning op overwinning behaalt, dank zy het legendarische zwaard van Damascus. Romantiek ontbreekt in dit Oosterse sprookje uiteraard niet en om u vast gerust te stel len de jonge held trouwt met de f)rinses, zij het gelukkig eerst na ve- e, onderhoudende, verwikkelingen! „Het lot speelt met mr. Denning" (Electro, Middelburg) is onder regie van Anthony Kimmins een thiller van klasse geworden, waarin humor originaliteit en spanning gemengd zyn tot een uiterst boeiend geheel. Bovendien wordt er zeer sterk spel "te zien gegeven. Het verhaal voert naar een alleszins verrassende cli max en zonder meer kan geconsta teerd worden, dat de Engelsen met deze film byzonder veel eer inlegden. Tegen de lieflijke achtergrond der Zuidzee-eilanden beleeft Gary Coo per in „Avontuur in de Zuidzee" Schomvburgbioscoop, Middelburg) een spannend avontuur, waarin een bekoorlijk Polynesisch meisje (Ro berta Haynes) een grote rol speelt. Plezierige ontspanning zonder meer. v3n DR JOHANNA K. OUDENDIJK. Even hebben wij geaarzeld of hier boven diende te staan; Een boek over Willem III". of „Een boek van dr Johanna K. Oudendijk" Wy be sloten tot het laatste, teneinde reeds in de aanvang van deze bespreking 'n grote appreciatie voor deze schrijf ster van een nieuwe biografie over Stadhouder Koning Willem III tot uitdrukking te brengen. Dr Oudendijk is geen onbekende voor hen. die ge steld zijn op historische biografieën. Zij publiceerde er reeds verscheidene, waarvan vooral die over Koningin Victoria-biografie. Dr Oudendijk heeft ongetwijfeld is dit boek over de boei ende figuur van Willem III nóg beter geslaagd dan de toch al zo knappe Victoria-biogarfie. Dr Oudendijk heeft in dit boek een scherp en uitermate duidelijk portret geschilderd van de ze Oranjevorst, een man. waarin men de meeste uiteenlopende elementen verenigd zag: de Hollandse realist enerzijds en anderzijds de telg van geslachten, voor wie bet vorstelijk ge zag vanzelfsprekend was en die de dynastieke belangen voor alles stel den. Tegen deze achtergrond nu geeft de schrijfster niet alleen een boeien de levensbeschrijving, maar analy seert zij bovendien Willem's politiek helderklaar, vooral ten aanzien van Lodewijk XIV. Haar stijl heeft soms ondanks alle soberheid een grote be wogenheid. Daardoor werd dit boek tot een treffend document waarin op boeiende wijze wordt verhaald van mensen en van grote gebeurtenissen in een belangrijke episode onzer ge schiedenis. Dr Oudendijk schreef in derdaad met dit werk een biografie van grote allure. (Uitgave J- M. Meulenhoff, Am sterdam).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9