TIEN JAAR GELEDEN beg on in Normandië de bevrijding van Europa D-DAY WAS EERSTE STAP NAAR OVERWINNING (Van onre Haagse redacteur) Tien jaar geleden brak boven en op de groene kusten van Norman dië de hel los. Grote contingenten Amerikaanse en Engelse troepen overspoelden toen de stranden van Arromanches, St. Pierre du Mont, Carentan en Courseulles, nadat luchtlandingstroepen en vernietigende bombardementen de kanonnen van Rommel's gevreesde Atlantik-wal op vele plaatsen tot zwijgen hadden gebracht. De dorpen, welke on middellijk achter de kustlijn lagen, stonden weldra in vuur en vlam. Moordende bommen daalden bij tonnen tegelijk uit de hemel neer en tot ver in de omtrek schokte en trilde de aardbodem. Op het strand lagen tientallen stukgeschoten schepen en tanks. De grond werd ge drenkt met het bloed van duizenden jonge mensen, die, getroffen in de regen van kogels en scherven, lagen te sterven. Het uur der be vrijding was aangebroken! Het uur van hernieuwd leven voor de ene; het uur van de dood voor de andere Verschroeide aarde en lange rijen doden waren de sporen, die operatie „Neptune", beginphase van het gigantische plan „Overlord", onuitwisbaar in de bodem groefden. Nu nog kan men de eindeloze bedden witte kruisen zien, de bunkers, die aan gruzelementen werden geschoten, en de tanks en kanonnen, die gewelddadig werd uitge schakeld. Het is alsof een macaber geïllustreerde bladzijde uit het we reldgeschiedenisboek op de kust van Normandië is gefladderd. De bezoeker zwijgt er als de talrijke graven, ontroerd als hij wordt bij het aanschouwen van deze historische grond. Jaren had men nodig gehad om deze grootste aller invasies voor te bereiden. De geknechte bewoners der bezette gebieden waren er wel eens ongeduldig onder en de Russen, de toenmalige bondgenoten, niet min der. Talloos zijn de keren, dat Stalin bij Roosevelt en Churchill op een tweede front in Europa heeft aange drongen. En even talloos zijn de ma len, aat dit werd afgewezen, of, be ter gezegd: tot een latere datum uit gesteld. Zowel Amerika als Enge land voelden er weinig voor zich overhaast in een avontuur te storten, waarvan niet met zekerheid gezegd kon worden hoe de afloop zou zijn. Als men de Grote Invasie begon, dan moest succes verzekerd z\jn en van daar, dat men er in 1943 meer voor voelde een klein, sterk front in Noord-Arika en Italië te openen dan een groot, zwak front in Frankrijk, België of Nederland. Maar in 1944 was het dan toch zo ver. In de Engelse legerkampen la- f;en twee millioen geallieerde mili- airen gereed om met zestien millioen ton materiaal en materieel de grote sprong te wagen. Op het onrustige water van Het Kanaal waren schijn manoeuvres gehouden; op de steile, rotsachtige kust van Devonshire rea listische oefeningen. Vierduizend schepen van allerlei tonnage hadden zich in de buurt van de grillige En gelse Zuidkust verzameld om op het eerste signaal uit te varen. En elf duizend vliegtuigen konden binnen het uur de kust van Normandië be reiken om de landstrijdkrachten de noodzakelijke steun uit de lucht te verlenen. Het weer. Het weer, de belangrijkste factor bg de operatie, werkte aanvankelijk niet mee. Even leek het zelfs of de invasie moest worden uitgesteld, want 72 uur voor het vastgestelde tijdstip stak er een storm op, die ve le, zich reeds op zee bevindende aan- valsboten noopten naar hun thuis havens terug te keren. Hoe belangrijk de meteorologische gesteldheid boven Het Kanaal voor het welslagen der expeditie was, ver telt Eisenhower hier met eigen woor den: „Indien op 5, 6 en 7 Juni het weer onbevredigend zou zijn, zou dit gevolgen hebben, die byna te vreselyk waren om er zich re kenschap van te geven. De ge heimhouding zou verloren gaan, de landingstroepen zouden de schepen weer moeten verlaten en in massa worden teruggebracht naar de met prikkeldraad omge ven kampen, die echter al zou den zijn bezet door troepen van de volgende aanvalsgolven. Ge compliceerde tijdschema's zou den moeten vervallen, het mo reel zou dalen enz. We zouden 14, misschien wel 28 dagen moe ten wachten, waardoor de pe riode van goed weer voor Generaal Eisenhower de overwinnaar Troepen gingen aan land in Normandië grote operaties nog korter zou worden en 's vijands verdedi gingswerken nog sterker! Heel Engeland zou bemerken, dat er iets niet was goed gegaan en nationale ontmoediging in Enge land en Amerika kon onvoorzie ne gevolgen hebben. En tenslotte was er ook de wetenschap, dat de vijand bezig was nieuwe en naar viel aan te nemen: doel treffende geheime wapens op te stellen aan de Franse kust. Wc hadden er geen idee van, wat de uitwerking van deze wapens zou zijn op onze volle havens, in het bijzonder op die van Ports mouth en Plymouth Zware bombardementen Pas in de morgenuren van de Sr? Juni besloot Eisenhower op grond van de rapporten van zijn meteorolo gische dienst D-day invasie-'dag op 6 Juni te laten vallen. H-hour, het tijdstip dus van de eerste landing uit zee, werd op 6.30 uur in de morgen gesteld. Vastberaden wandelde Ei senhower van de conferentie weg, waarop deze moeilijke beslissingen waren genomen. Zwijgend staarden zyn medewerkers hem na, diep on der de indruk van de rust, waarmee deze grote Amerikaanse generaal zijn loodzware verantwoordelijkheid droeg. Zelden in de wereldgeschiede nis heeft één persoon met een zö gro te inzet gespeeld. Faalde Montgome ry's plan, of zelfs al de meteorolo gische dienst, dan was de ramp niet: te overzien. In de vroege morgen van de 6e Juni gaf het Duitse persbureau Transocean het nieuws van de inva sie in sobere woorden door. Niemand in de bezette gebieden geloofde het eerst zelfs vele leden van de Duit se' generale staf niet want het was niet de eerste keer, dat de Nazi's door middel van valse berichten ver warring onder him tegenstanders trachtten te stichten. Maar toen ook de Engelse zenders met hun beroemd geworden invasie-commentaren be gonnen, was weldra elk spoor van twijfel verdwenen. Dit was het! Het nieuws, waarnaar bezet Europa ja renlang had gesmacht. Eindelijk had het uur der bevrijding geslagen. Gebral. „Geen macht ter wereld", heeft Hitier eens in het Ryksdag-gebouw uitgeschreeuwd, „kan ons van het grondgebied verdrijven, dat onze dap pere soldaten aan het Groot-Duitse rijk hebben toegevoegd!" Maar de .brallende tyran en dictator bleek zicji ook hier weer misrekend te hebben. Door een lange, zorgvuldige voorbe reiding waren de geallieerden in staat geweest een macht op te bou wen, die de sterkste bunker van de Atlantik-wal breken kon. Hun gehei me diensten beschikten over de ge- fevens van elke vierkante centime- er grond en hun knappe strategen hadden nauwkeurig berekend, welke obstakels uit de weg moesten wor den geruimd om een doorbraak te forceren. Waren de doelen op de Normandi- sche kust reeds maandenlang door zware bommenwerpers bestookt andere plaatsen als Dieppe en Calais waren niet minder hevig aangevallen om de aandacht van de eigenlijke landingsplaatsen af te leiden in de vroege morgen van de 6e Juni werden nog eens duizenden tonnen bommen afgeworpen, teneinde een weg voor de landingstroepen te ba nen. Parachutisten en luchtlandings troepen waren reeds van twaalf uur des nachts af achter de Duitse ver dedigingsgordel neergelaten om brug gen en vliegvelden te bezetten, spoor weg-knooppunten op te blazen, artil lerie-stellingen te nemen, verwarring in de Duitse garnizoenen te stichten enz. Voordat de eerste geallieerde troepen de kust bestormden, was de slag om Normandië dan ook al in vol le gang, en waren er al honderden vrijneidsstrijders gevallen. Enorme kanonnade. Het bombardement bereikte zijn hoogtepunt, toen ook de geallieerde oorlogsbodems zich in de strijd mengden. Beschermd door een para plu van vliegtuigen waren ce Het Kanaal overgestoken om bunkers, commando-posten en radar-stations Maarschalk Montgomery de Engelse bevelhebber in puin te schieten. Elk van de zes honderd schepen had een eigen po sitie gekregen; een eigen oodracht ook, die ten koste van alles moest worden uitgevoerd. Spoedig werden tweehonderd ton granaten oer minuut tegen de me ters-dikke muren van de Atlantik- wal aangekwakt. De Amerikaanse kruiser „Quincy" noteerde zelfs vijf voltreffers tijdens één salvo en bracht twee van de zwaarste kust- batterrjen tot zwijgen. De tegenstand van de Duitsers was noch op zee, noch in de lucht, van enige betekenis. Toen het bom bardement begon, voeren drie Duit se torpedojagers op volle kracht de mond van de Seine uit, doch bij het zien van die overweldigende armada keerden ze met dezelfde snelheid naar him vluchthavens terug. Duitse vliegtuigen waren voorts zo zeld zaam, dat de z.g. spotters, die het vuur van de schepen moesten leiden, onder haast ideale omstandigheden hun taak volbrachten. De landing. Toen, na deze vreselijke kanonna de, maakten zich van de oorlogsbo dems de stormboten los, terwijl ook de op eigen kracht overgestoken lan dingsvaartuigen tot de aanval over- fingen. Als een geweldige vloedgolf raken ze door de branding en dui zenden zwaar bewapende infante risten overspoelden weldra de vlak ke, Normandische stranden. Britten en Canadezen landden in dv, nabijheid van Caen en trokken met betrekkelijk geringe verliezen in snel tempo landmwaarts om hun eerste doel: het stadje Bayeux. te veroveren. De Amerikanen hadden aanvankelijk minder geluk, althans op een van hun twee landingsfron ten. Aan beiden zijden van net ri viertje de Vire boden de Duitsers namelijk verwoede tegenstand en pas na hevige verliezen gelukte het de troepen van generaal Bradley de be staande verzetshaarden uit te roeien. In de nabijheid van de delta van Ca- Man, die het eerst bevrijd werd. Van onze Haagse redacteur) Op het praedicaat: „De eerst bevrij de man of vrouw van Europa" meen den vele mensen na de oorlog aan spraak te kunnen maken. Op ministe ries en in hoofdkwartieren is men toen aan het snuffelen geslagen en na eindeloos vergelijken het ging vaak om een minuut! tot de conclusie gekomen, dat de eerst bevrijde Euro peaan Monsieur Gondrée moet zijn, de herbergier van een afgelegen schip- perskroegje aan het Canal de Caen a Mer. De man hij woont nog steeds op dezelfde plaats werd in de nacht van 5 op 6 Juni door zijn vrouw ge wekt en er op een angstige fluister toon van in kennis gesteld, dat er inbrekers in huis waren. M. Gondrée kleedde zich snel aan, maar hij was zyn slaapkamer nog niet uit, of overal om hem heen begonnen mitrailleurs te ratelen. De luchtdruk van een hand granaat brak alle ruiten van zyn kroegje en de scherven drongen met kracht in het harde hout van zyn tap kast. „A la cave!" schreeuwde M. Gondrée tegen zijn vrouw ,JVaar de kelder!" Hij snelde naar de slaap kamer van zijn beide kinderen, pakte deze onder de arm en vluchtte naar de veilige ruimte onder de grond. Na een kwartier bedaarde het helse lawaai en toen M. Gondrée naar buiten keek, zag hij voor zijn deur een viertal Engelse parachutisten itaan. De Duitse schild wachten bij de naburige brug over het kanaal, waren verdwenen Onder het slaken van de kreet: „We zyn be vrijd!" liep M. Gondrée met uitge strekte armen op de mannen met hun zwartgemaakte gezichten toe, die even later stuk voor stuk door zijn van vreugde snikkende vrouw werden omhelsd. Na tien jaar. De oorlog van 19141918 werd door de geallieerden uitgevochten onder de leuze: „Deze oorlog zal de oorlog uitbannen". Men heeft na 1918 gepoogd de illusie van de we reldvrede te verwerkelijken, maar dat is niet gelukt. In de jongste wereldoorlog werd de leuze: „Deze oorlog zal de oor log uitbannen" daarom niet meer gehoord. Dat was tegelijk verstandig en voorzichtig. Toch dringt zich juist op deze herdenkingsdag van de Nor mandische invasie de gedachte op: „Hoe staat het met de vredehoe staat het met de toekomst?" Wij weten, dat een toekomstige oorlog veel verschrikkelijker zal zrjn dan de jongste strydDat er by een soortgelijke invasie als van Juni 1944 een onvergelijkelijk groter aan tal slachtoffers zal vallendat de mensenwereld zichzelf aan ver nietiging blootstelt. Wanneer wij de helden van D-day thans eren, zal dat moeten zrjn met het vaste voornemen om alles te doen wat mogelijk is ter voorkoming van een nieuwe oorlog. Hoe belangrijk het winnen van de oorlog ook is geweest, het winnen van de vrede is belangrijker en daar in is men noe- altijd niet geslaagd. Dat werpt over deze D-day-herdèn- king een uiterst sombere schaduw en het maant tot uiterste bezinning, want de doden van Normandië ga ven hun leven niet voor de glorie van de oorlog, maar voor de zaak van de vrede en de vrijheid. Hun offer is door de thans leven den nog altijd niet ten volle geho noreerd! Op een der Normandische stranden rentan ging het de „Yankies" echter zö voor de wind, dat ze drie uur na landing reeds kilometers ver het land in waren. Na 24 uur. De balans na 24 uur van bittere gevechten zag er als volgt uit: Een heden van het Britse Tweede Leger en de Canadese Derde Divisie lever den straatgevechten in Bayeux. Het Amerikaanse Zevende Corps rukte met zijn tanks landinwaarts en men had radio-contact gemaakt met de Amerikaanse en Britse valscherm jagers en luchtlandingstroepen, die zes uur voor het begin van de grote aanval achter de Atlantik-wal wa ren afgesprongen. De toestand op de oevers van het riviertje de Vire landingsplaats van het Ameri kaanse Vijfde Corps was veront rustend, maar niet zorgbarend. Na vijf dagen waren er reeds zes tien geallieerde divisies in Norman dië geland, die via een ingenieus ontworpen noodhaven geprovian deerd en versterkt werden. En op 12 Juni was 120 kilometer van de Nor mandische kust vast in geallieerde handen, op sommige plaatsen met penetraties van dertig kilometer. Het zou nog twee maanden duren, voordat Parijs kon worden bezet en bij Caen, waar Montgomery een af leidingsmanoeuvre geprojecteerd had, moesten no" bloedige gevech ten geleverd worden. Maar op de kusten van Normandië heeft op 6 Juni 1944 de bevrfldingsklok geluid. Voor heel Europa, ook dat gedeelte, dat pas na elf maanden werd bevrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5