MICHELIN KAPPIE EN HET SETH-ZAADJE Generaal Derewianko hield een zeer gewiekste toespraak LEZERS SCHRIJVEN Amsterdamse Beurs De grote Nederlandse autobus-ondernemingen 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 JUNI 1954 OPSTAND DER VERTRAPTEN (IX) Gebrek aan ervaring deed staking mislukken Op do derde stakingsdag wordt tegen de middag door de „njideiratel" plotseling bekend gemaakt, dat binnen enkele minuten op het plein in het clubhuis een meeting zo wordt dit algemeen genoemd gehouden zal worden, waar generaal Derewianko het woord zal voeren. Snel ver zamelen zich meer dan duizend mensen om een kleine tafel, waarachter twee stoelen staan. De generaal komt met de kampcommandant, zonder verdere begeleiding. Hij is ongeveer 50 jaar, middelgroot, stevig, met een volle, grijzende, kortgeknipte haardos en een intelligent, breed, Rus sisch gezicht. Hij draagt een elegante uniform, zijn gouden epauletten schitteren in de zon. Nog weten wjj niet, dat hij gisteren op de stakers van schacht 29 heeft laten schieten. Het gemurmel van de gevangenen verstomt. De generaal houdt een naar de inhoud zeer gewiekste rede in vaderlijke trant. Hij kent zijn „moesjiks". De brieven liggen drie maanden ongelezen bfl de censor en worden dan teruggegeven In een roes. De gevangenen hebben tijdelijk op gehouden naar de werkelijke moge lijkheden van succes te vragen. Zij verkeren als het ware in een roes. Een jarenlange opgekropte spanning ontlaadt zich. Voor alle deelnemers is deze staking de eerste daad van verzet, iets ongehoords, dat niet eens in de droom mogelijk werd geacht. Deze staking is een staking onder heel bijzondere omstandigheden. Zij mag niet met Europese maatstaven worden gemeten. Vele factoren, die een staking in de „landen van de ka pitalistische uitbuiting" kenmerken, ontbreken hier geheel en al: de open- „In de afgelopen dagen", zegt hij, „hebben zich in enige kampen ge beurtenissen afgespeeld, welker uit werking tegen ae belangen van alle behoorlijke kameraden ingaat. Ge wetenloze provocateurs hebben de werkwillige kameraden opgeruid het werk te weigeren en in staking te gaan. Daardoor ontstaat alleen on rust en nadeel voor de kampen". „Jullie weet zelf het beste hoe zeer de kampleiding zich heeft ingespan nen en nog inspant om de toestand te verbeteren. Zij laat de slechte, oude barakken afbreken en bouwt nieuwe, grotere en betere. Een nieu we ambulance is al gebouwd. Grote nieuwe ziekenbarakken worden in gericht. Er is geen dysenterie en geen scheurbuik meer. In de stolowaja staat het brood op tafels. Jullie kunt ervan nemen zoveel je wilt; niemand 0c behoeft meer honger te lijden. En j bare beslissing van de arbeiders voor verkiezing van een stakingsleiding. I G.B.-man het in de duisternis van de die gewoonlijk door de actieve ele- gangen en stollen neer te dalen, uit menten wordt gevormd; de procla matie van de eisen waarvoor wordt gestaakt; de ervaring van de vak verenigingen. Het is een geheime staking, een staking van de „onder- grondsen". In ieder opzicht zijn de voorwaar den voor deze staking, die onder de ogen van de M.G.B. werd voorbereid, zeer veel moeilijker. Daar komt bo vendien nog by, dat alle stakers zon der stakings-ervaring zijn; zy sta ken voor de eerste keer in hun le ven. Zy hebben ongeveer de stakings ervaring van een arbeider uit het vroeg-kapitalistische stadium, van de Charusten of van de Russische ar beidersgroepen omstreeks 1880. Niet één van de mensen, die nu hier de staking leiden, heeft waarschijnlijk ooit voordien een1 staking meege maakt, laat staan een staking geleid. De techniek van de staking is hier voor het eerst ontwikkeld in ieder kamp zelfstandig zonder contact en zonder uitwissel mg van ervaringen met andere kampen. Ieder kamp heeft zodoende zijn eigen techniek moeten ontwikkelen. Fouten. Natuurlijk zijn er ook fouten ge maakt. In geen mijn hebben de iue- gale stakingsleidingen die vorm van staking toegepast, die in de geschie denis van alle stakingen steeds het meest doeltreffend heeft bewezen te zijn, namelijk de staking op het werk zelf: de sit-down-staking. Zij heb ben toegestaan, dat alle gebeurtenis sen rondom de staking zich in het kamp afspeelden, inplaats van deze naar de mijn over te brengen. Daar had het zwaartepunt van de staking moeten liggen en wel om de volgen de. zeer eenvoudige reden: De mijn is het uitsluitende reser- - o vaat van de gevangenen. Nooit waagt t alleen is pas een begin. Nog meer of tegen de staking, b.v. de openbare een bewaker, een officier of een M. verbeteringen zullen volgen. De ma- wariiesteff *>o-n i r* o - j. teriële welstand van ons vaderland neemt zeer snel toe, ook in de kam pen. De bedragen, die jullie voor je werk betaald Krijgt, zullen door de regering worden verhoogd". „Het is onverstandig, dat jullie je door een naar opruiers en provoca teurs hebben laten meeslepen het werk neer te leggen. Daardoor ver hinderen jullie zelf de verbeteringen, die voor de mannen zullen worden gechapen. Ik weet, dat jullie daar aan niet schuldig bent. Schuldig zijn die vijanden van ons volk en van de Sowjetmacht, die anderen hebben „opgehitst". In de andere kampen hebben deze vuile individuen al hun rechtvaardi ge straf gekregen.. Hier zal dat ook gebeuren. Weest verstandig! Gaat morgen weer aan het werk! Berok ken je zelf geen moeilijkheden! In alle andere mijnen is de zaak al ten einde. Het is zinloos voor jullie door te gaan". „Wie wenst er iets te zeggen?" Een gevangene meldt zich. „U kunt", zegt de generaal, „al leen in eigen zaak spreken; alleen voor u persoonlijk". De gevangene zet zijn zaak uiteen. De generaal antwoordt: „Schrijf een verzoekschrift". De man repliceert: „Ik heb in de afgelopen twee jaren al zeven ver zoekschriften geschreven. Deze zijn of afgewezen of helemaal niet be antwoord". Beloften. „Schrijf nog vandaag een verzoek schrift aan mij persoonlijk! Ik zal een ogenblikkelijke behandeling be velen". „Spassibo" (dank u wel), zegt de gevangene. „Wie heeft nog wat te vragen?"; zegt de generaal. Een Duitser meldt zich. „Waarom mogen wij niet schrij ven?" „Ik verwonder mij erover, dat u nog niet hebt geschreven. De rege ring heeft haar principiële toestem ming al gegeven „Wanneer zullen wij naar huis te rugkeren?" „Alle buitenlanders zullen in de ko mende maanden op transport naar hun land gaan. Ik denk, dat u eind Niemand meldt zich meer. Het stakingscomité heeft bepaald geen tyd gehad een spreker aan te wijzen, voor deze zonder twijfel met opzet zo verrassend bijeengeroepen vergadering, of het heeft er van af gezien nog een man als spreker te exponeren, omdat het wist, dat na het hervatten van het werk in de andere mijnen, ook in schacht 6, de staking niet meer zou kunnen wor den volgehouden. Dezelfde dag nog schrijft een deel van de buitenlanders brieven naar huis. „De generaal heeft het toch zelf toegestaan", is het commentaar. Pharao-graf in Egypte ontdekt. Tachtig arbeiders zijn Vrijdag be gonnen met het opruimen van puin ra het hart van een 4700 jaar oude trappen-pyramide bij Sakkara, 25 kilometer ten Zuid-Oosten van Cai ro, ter voorbereiding van de ope ning van een albasten sarcophaag, die, naar men gelooft, de mummie van een nog onbekende pharao be vat. De sarcophaag, die „glinstert als goud", is ontdekt door dr Zakaria Goneim, directeur van de afdeling voor archeologische opgravingen van de Egyptische regering. Dr Go neim maakte Donderdagavond zijn ontdekking bekend. Er zijn ook 120 voorraadkamers en vertrekken met graven en offeranden gevonden. vrees er niet meer levend uit te ko men. In de mijn zelf had ook openlijke, doeltreffende propaganda voor de staking kunnen worden gevoerd. Kleine vergaderingen zouden mo gelijk zijn geweest, die in het kamp aoor het spionnen-systeem niet plaats konden vinden. En de actiefste groe pen van de stakers hadden zich van die centrale technische installaties meester kunnen maken, van de lift, of van het centrale punt, waar alle lorries bijeenkomen, van waaruit de contróle over de gehele mijn gemak kelijk en effectief zou zijn geweest. Het achterblijven van de stakers in het kamp gaf de M.G.B.-leiding de mogelijkheid de actieve elementen van de staking op te sporen, te iso leren en te verwijderen, en een alge mene intimidatie-propaganda te voe ren. Door het doen van beloften en het uitstrooien van geruchten werd het moreel van de stakers aangetast en de staking tenslotte door een ge hele reeks maatregelen gewurgd. Uit deze belangrijkste organisato- en bleek zonder twijfel rische fouten ten hebben de kaders van de ver zetsgroepen verbazingwekkend goed werk gedaan en zo gezegd de vuur proef doorstaan. Vooral hebben de ge beurtenissen echter geleerd, dat men op een afstand van de gevangenen van boven af zeer veel voorzichtiger reageert, dan men eigenlijk had kun nen verwachten, omdat door een reusachtig bloedbad alleen de voort gang van de productie zou kunnen worden geschaad. Hoofd"-stukken uit het leven der familie Allemaal „In elk haar schuilt verborgen glans", leerde Mevrouw Allemaal haar vriendin. „Maar dan niet in het mijne", zei de vriendin. „Wat lk ook probeer dure shampoos, dure preparaten na een dag of twee, drie is myn haar weer net zo dof en levenloos als voordien." „Al het dure is nog niet goed", antwoordde Mevrouw Alle maal. „Daarom neem ik FAMBRO. Deze nieuwe alkalivrije familie-shampoo herstelt de natuurlijke glans van het haar. En met de glans de natuurlijke zachtheid, 't Is de beste schoonheids-behandeling voor elk haar. Wij allemaal gebruiken FAMBRO. Per grote gezinsflacon maar ƒ1.25; voldoende voor 30 wassingen. Goedkoper en beter kan niet!" .25 per grote gezinsflacon 3 Juni 4 Juni Nederland 1951 (314 103% Nederland 1948 {314) 100 Nederland 1947 (3%) 3 100 100 Nederland 1937 3 9734 98 Dollarlening 1947 3 pet. 95% 96% Investeringscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962-64 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 80 80 Ned. Indië 1937 A 3 100 100 Grootboek 1946 3 98% Nat. Handelsbank 147% 151% Ned. Handelmij. 187% 189 schenken hun vertrouwen f_a_ aan MICHELIN Ook U kunt zich gerust verlaten op De Nederlandse kwaliteitshand GEFABRICEERD TE s-HERTOGENBOSCH Waarom melksanering? Met belangstelling heb ik kennis genomen van het verslag, opgenomen in de P.Z.C., d.d. 26 Mei 1954, van de vergadering van de Walcherse Melk- federatie, gehouden te Middelburg (op 25 Mei j.l.?) Daarin staat: „De studiecommissie wil het pu bliek op de hoogte brengen, dat het binnen deze kringen kan kiezen tus sen dit aantal slijters (5 6) het geen uiteraard een grotere vryheid voor de consument betekent. De heer Abrahamse vreesde, dat door deze maatregel de melksanering, die in Zeeland goed voldoet, stuk zou gaan, doordat vele consumenten van hande laar zouden veranderen, met name in de buitenkringen". Hieruit Valt te lezen: is niet vrij in de roffen ge le de bevolking door de melksanering getrofi bieden; 2e de melksanering voldoet voor de melkslijters goed; 3e de melksanering voldoet voor de bevolking in het geheel niet, immers, anders zou de heer Abrahamse geen vrees behoeven te koesteren, dat vele consumenten van handelaar zullen veranderen en de melksanering stuk zal gaan, indien de consument een grotere vryheid wordt gegeven. Ik vraag mij af: „Is de melksane ring een algemeen belang of is het 'n slijtersbelang? (Na de sanering is de bediening er niet beter op geworden voor liet publiek en de melkprijs niet verlaagd). Zijn de melkslijters er Voor het publiek of is het publiek er voor de melkslijters? Is melksanering niet een gedeeltelijke onder curatele stel ling van het publiek Wordt door de melksanering niet aan een ieder die over de nodige vakdiploma's beschikt, de mogelijkheid ontnomen zich een bestaan op te bouwen in de kleinhan del van melk? Is er onlangs te Vlissingen een ge deelte van de stad verkocht voor de melkleverantie voor 10.000 (tien duizend gulden) en nog een bedrag voor de inventaris? Wordt dit nog beschouwd als het over doen van de Goodwill", zoals dit vroeger ge noemd werd? Wat moet een arme drommel beginnen, die wel over een goed stel hersens beschikt? Voor wie is de bevolkingstoename? Beschou wen de melkslijters de bevolking niet min of meer als hun eigendom, om dat er toch niemand anders tussen kan komen? Hebben alle Vlissingse melkslijters uit vrije wil het sane- ringscontraet getekend? Wordt de bevolking niet voldoende ontwikkeld geacht zich een leverancier te kie- 14. Diep onder water dui kend. speurde Kappie rond lussen de rommel, die op de bodem van de haven lag. „Hier ergens is het doosje met anti-groei poeder ge zonken". dacht hij, „als ik het nu maar terug kan vin den; het ls het enige mid del, om de stad van de Seth- plant te redden!" Maar hoe hij ook rond- zocht tussen kapotte fles sen, lege blikjes en andere rommel, die havenbodems plegen te bedekken, het kistje was niet te vinden. boven komen. „Wel, wel capitano, weer boven water opgedoken?" riep Rivaldi hem toe. „zo dra U klaar bent met Uw bad. wil ik U iets vertel- zeggen!" „Mijn bad!" herhaalde Kappie verontwaardigd, „lk zwem heus niet voor mijn pleizier!" En nijdig proestend dook hij opniethv onder. Toen hij einde lijk weer boven kwam, was zijn gezicht blauw, maar nog steeds had hij het doosje niet gevonden. „Drie minutos!" riep Rivaldi op zijn horloge kij kend, „dat was een lange onderwater-duik".. „Drommels", gorgelde Kappie, „ik duik ook niet voor de sport; ik zoek het doosje met anti-groei poeder!" „Dat kist-doosje?" herhaalde Rivaldi, „dat heb ik alreeds uit het trater omhoog opgevist 1" Kappie werd zo mogelijk nog blauwer. „Klont! brieste h(j, „waarom heb je dat niet eerder ge zegd?!!" zen? Wat zal er van komen als de andere neringdoenden het voorbeeld volgen van de melkslijters? Wordt er dan van tijd tot tijd een groep con sumenten in het openbaar geveild? Waarom wordt er bij de kleinhandel in melk niet dezelfde regel gevolgd als de „Vestigingswet Kleinbedrijf 1937" voorschrijft en aan ieder die vakbekwaamheid enz. bezit een ves tigingsvergunning afgegeven? Deze wet geeft toch de mening te kennen van de Staten Generaal?" Het bovenstaande overwegende kom ik tot één conclusie: Opheffing van de melksanering en verstrekking van een vestigingsvergunning, zon der maximum, aan ieder die de daar voor vereiste diploma's bezit, is drin gend nodig. Wie zal het tegendeel be wijzen op gronden aan het algemeen belang ontleend J. MINDERHOUD, Vlissingen. Kleuteronderwijs in nood. Sinds 1950 is een wetsontwerp in gediend voor subsidiëring van het kleuteronderwijs. Het is nu 1954 en nog steeds laat de inwerkingtreding der wet op zich wachten. Meermalen werd in uw blad ge wag gemaakt van het kleuteronder wijs en in het bijzonder ter gelegen heid van de ingebruikneming van nieuwe kleuterscholen. Wanneer de exploitatie door de gemeente ge schiet, dan komen uit de aard der zaak de kosten ook geheel ten laste van de gemeente en wórdt het be zwaar dat de behandeling van het wetsontwerp zo lang op zich laat wachten, niet zo sterk gevoeld. Maar voor wat de bijzondere of neutrale kleuterscholen betreft, ligt dit ge heel anders. De besturen van laatst bedoelde scholen hebben het zwaar te verantwoorden en kunnen onmo gelijk nu en in de toekomst de scho len handhaven. Want u zult het met mij eens zijn dat door middel van een schoolgeldregeling de kosten on mogelijk zijn te dekken. Dat zou voor ae ouders van schoolgaande kinderen eenvoudig niet te betalen zijn. Weliswaar zal vaak door de ge meente een subsidie worden ver- A.K.U. 220% 225% Bergh's en Jurgens 305 305 Calvé-Delft 187 189 Kon. Ned. Hoogovens 180 180 Unilever 342% 344% Ned, Kabelfabriek 209 207 Philips 343 348% Wilton Feijenoord 193% 194% Billiton 344 343 Kon. Petroleum Mij. 500% 502% Amsterdam Rubber 95% 953/4 Holland Amerika Lijn 144% 147% Kon. Paketvaart 137% 137% Rotterdamse Lloyd 126 124 Ned. Scheepvaart Unie 136% 136% Stv. Mij. Nederland 134% 135 H.V.A. 122% 123% Deli Mij. 121% 120% Bank van Ned. Gem. 4% 108% 108% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 126 126% Centrale Suiker 191 192 Kon. Mij. De Schelde N.B. 136% 13714 Baltimore-Ohio 22% 22% Missouri K.T. 8 New York Central 22% 23 Pennsylvania 19% 17 Anaconda 38% 38% Bethlehem Steel 69 69% General Motors 71% Intern. Nickel 43% Kenneeott. 84 84% Republic Steel 58 Shell Union 96 96% Tide Water 22% AK.U. 4% 140 145 BEURSO VERZICHT. Eergisteren is bekend geworden dat de aandelen Philips op 10 Juni zullen worden bijgestempeld, hetgeen de kooplust in de hand werkte. Daarnaast werkten de gun stige kwartaalcijfers nog door. Onmid dellijk na opening sprong de koers circa 6 punten omhoog tot 349 en dit niveau bleef vrijwel de gehele middag gehandhaafd. Ook aandelen AKU trokken de nodige belangstelling en kwamen van 221 op 225%. Kon. Olie en Unilever verbeterden circa 2 punten. Staatsfondsen stil en nagenoeg onver anderd. Alleen de nieuwe lening 1954 was vast op 10014Op de Amerikaanse afde ling viel weinig te beleven. Hier waren Canadian Pacific favoriet met een koers stijging van 2 dollar. Prolongatie 2% pet. leend, maar deze is veel te gering om een sluitende exploitatie te ver krijgen. Daardoor moet geregeld een beroep op instellingen worden ge daan en moeten de ingezetenen door vrijwillige giften een bijdrage leve ren. Voor sociale zorg wordt zo veel gedaan. Denk maar eens aan de uit keringen Drees. Zodra er een nieu we loonronde komt en ingevoerd wordt, worden prompt de uitkerin gen verhoogd. In vind dit prachtig, maar ik waag me af waar bljjft toch de Rijksregeling op het kleuter onderwijs? Heus de nood is hoog ge stegen. U zult me toegeven dat de kosten de laatste jaren aanmerke lijk zyn gestegen: denk maar eens aan de post salarissen, leermiddelen, licht en verwarming, enz. te veel om op te noemen. Misschien zou het enig nut kun nen hebben, indien door middel van de pers de financiële nood van be doelde scholen eens onder de aan dacht van de regering kon worden gebracht. U dankend voor de plaatsruimte en moeite. Hoogachtend, Uw Dw. J. P. SLAGER, Aardenburg. Ontvanger v. d. Diaconie kleuterschool, alhier. Advertentie. waarschuwen tegen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kimt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's LeverpiUetjes. 2e Week - elke avond één. 8e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tvldeiyk Carter's LeverpiUetjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's LeverpiUetjes, f 1,20 pér flacon. 62

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4