Tweede Kamer bleef opnieuw in haar werkzaamheden steken Evanstonhoop op daden van betekenis voor de gehele wereld Vitamine MILITAIR BALKANVERDRAG IN PRINCIPE GESLOTEN ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE LONDEN WERD VERDAAGD En bovenalChristus de enige Hoop ZATERDAG 5 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BABYLONISCHE SPRAAKVERWARRING Volgende week pas stemming over wets ontwerpen tot instelling productschappen (Van onze parlementaire redacteur) Tengevolge van een bijna Babylonische spraakverwarring, die ontstond bij de behandeling van een amendement van de It.K. heer Van der Ploeg op de wetsontwerpen tot instelling van een aantal productschappen voor de voedselvoorziening, is de Tweede Kamer Vrydagmiddag nog niet ge reed gekomen met de beraadslagingen over deze ontwerpen. Gedeeltelijk was dit te wijten aan 't weinig doortastende optreden van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en de voorzitter mr. Kortenhorst, zag zich dan ook genoodzaakt de stemming over de amendementen en over de wetsontwerpen aan te houden tot de volgende week Woensdag. Nadat minister De Bruyn een amendement van de heer Van der Heuvel (A.R.) had ontraden, om in het bestuur van het productschap voor groenten en fruit op te nemen een werkgever en een werknemer, vertegenwoordigende de buitenlandse handel, noemde hij een amendement van de heer Van der Ploeg onaan vaardbaar. Dit was voor de derde maal in één week, dat de regering over amendementen het „onaan vaardbaar" uitsprak. Het amendement bedoelde te bepa len, dat de productschappen vrij re gelend zullen optreden. De minister vreesde een te grote invloed van de productschappen op de prijsvaststel ling en een doorkruising van de door de regering gevolgde prijspolitiek, en hij verzocht daarom aan de heer Van der Ploeg, zijn amendement in te trekken. Zou het worden aangeno men, dan achtte de bewindsman zich verplicht, zo verklaarde hij, schor sing van de Kamerbehandeling van de wetsontwerpen te verzoeken, ten einde het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad in te winnen. De heer v. d. Ploeg gaf toe. Hoewel de heer v. d. Ploeg meende, dat aanneming van zijn amendement niet de door ae minister gevreesde gevaren schept, wijzigde hij zijn voor- 818. Het woord vitamineis liet slag- woord van onze tijd. In allerlei kran ten en tijdschriften, in prijscouranten, foldertjes van de drogist, kortom in alle mogelijke en onmogelijke schrif turen kunt u de vitaminen te pas en te onpas tegenkomen. In véle Ameri kaanse restaurants wordt op de spijs kaart niet alleen de prijs der verschil lende schotels, maar ook het vitamine gehalte vermeld, en iedereen praat daar over vitaminen, als ware deze jonge wetenschap gemeengoed. Het is dus wat ontnuchterend, wan neer we constateren dat het woord vitamine op zichzélf een foutieve he- naming is, en dat de niet-deskundige van deze stoffen eigenlijk even weinig weet als de mens uit de oudheid of diens nakomelingen uit de middeleeu wen. Laten we beginnen met het begin. Vitaminen zijn voor het leven onont beerlijke stoff en, die in kleine hoeveel- heden een bijna mystieke en fantas tische werking op het menselijke en dierlijke organisme uitoefenen. Dit is een uiterst vage omschrijving, die u ook op de hormonen zoudt kunnen toepassen, want hormonen zijn in ons lichaam werkzaam in nog veel kleine re hoeveelheden. Een scherpe schei dingslijn tussen vitaminen en hormo nen is dan ook eigenlijk niet te trek ken. Tot voor kort had men het zich gemakkelijk ge maakt door van het standpunt uit te gaan, dat vita minen niet in het eigen lichaam wor den opgebouwd en dus van buiten moeten worden toegevoerd, terwijl men meende dat lior?nonen in het ei gen lichaam worden vervaardigd. De ze scheidingslijn is echter komen te vervallen, nadat bekend was gewor den dat verschillende vitaminen in het menselijke- en dierlijke lichaam wor den opgebouwd en dat anderzijds verscheidene horm&nen ook in planten worden aangetroffen. We kunnen dus niet meer zeggen: „De vitaminen ver. krijgen we uit planten en de hormo nen vervaardigen we zelf", maar i» haar algemeenheid is deze omschrij ving voor de leek hoeioél onjuist toch wel bruikbaar. Het vervélende is echter, dat het woord vitamine zelf fout is. De Pool se geleerde Kunk meende in 1912 een stof geïsoleerd te hebben, die gebreks- ziekten (zoals beri-beri) te voorschijn roept, indien zij niet in voldoende mate door het lichaam wordt opgeno men. Deze stof was dus onontbeerlijk voor het leven, en aangezien Funk meende hier te doen te hebben met een amine (een bepaalde stikstof-water stof verbindingdie o.a. in eiwitten voorkomtkoos hij de naam vita-ami- nedus levens-amine. Hoeioél de scheikundige opvatting van Funk on juist is gebleken, heeft het woord vi tamine het zo goed „gedaan"dat het zich gehandhaafd heeft tegen alle be zwaren in. Vooral omdat, gelijk wij boven reeds zeiden, het onderscheid willekeurig is, worden beide groepen van stoffen ook wel samengevat on der de naam „ergonen", welk woord we als „werkstoffen" zouden kunnen vertalen. Thans willen we aantonen, dat de gemiddelde mens van de vitaminen eigenlijk maar weinig méér weet dan enige eeuwen geleden en dat het we zen daarvan ook aan moderne onder zoekers voorbijgaat. Daarover morgen. H. PétiUon. stel toch gezien het „onaanvaard baar" van de bewindsman en de twij fel, die enkele mede-ondertekenaars na de uiteenzetting door de regering had bekropen. Hij stelde nader voor, aan de omschrijving van de taak der productschappen luidende: „Aangele genheden verband houdende met het economisch verkeer tussen verschil lende stadia van voortbrenging en afzet" toe te voegen: „indien of voorzover dit door Ons (de verant woordelijke minister) is bepaald. Daarmede was dus vastgelegd, dat de productschappen de prijzen vast stellen. alleen als de regering dat met zoveel woorden bepaalt. De regering houdt derhalve het heft in handen. Dit bleek ten overvloede uit het ant woord, dat minister De Bruyn op een desbetreffende vraag van de heer Vondeling van de P.v.d.A. gaf: „Er komt geen rationele wijziging in het wetsontwerp door het nieuwe amen- dement-v. d. Ploeg". Moeilijkhed en De moeilijkheden ontstonden, toen de heren Den Hartog en Van Leeu wen (beiden V.V.D.) er de aandacht op vestigden, dat de toevoeging „in dien of voorzover dit door Ons is be paald" als men het desbetreffende artikel goed leest, niet alleen slaat op de pryzen, maar ook op de „aan- felegenheden verband houdende met et economisch verkeer tussen ver schillende stadia van voortbrenging en afzet". Hoewel hieromtrent nog geen klaar heid was verkregen, deelde minister De Bruyn tot ieders verrassing plot seling mee, dat de regering tegen het gewyzigde amendement-v. d. Ploeg feen bezwaar had. De heer Van der loeg bleek evenwel uitgemaakt te willen zien, of de heren Den Hartog en Van Leeuwen gelijk hadden. „De bedoeling is toch duidelijk!" riep hij uit. Maar even later kwam hij toch met een nieuwe wijziging van zijn amendement, dat duidelijk door de voorzitter geïnspireerd was. Daar- Wees voorzichtig met giftige praeparaten. De „Commissie Watervoorziening" van de Algemene Hengelaarsbond verzoekt allen, die van giftige be sproeiingsmiddelen gebruik maken, de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen, teneinde de wa teren, die aan landerijen en weilan den grenzen, voor vergiftiging te vrijwaren. door kwam de desbetreffende bepa ling te luiden: „dat tot de taak van de productschappen o.a. behoren: „aan gelegenheden, verband houdende met het economisch verkeer tussen ver schillende stadia van voortbrenging en afzet, waaronder, dus niet voorzo ver dit door Ons is bepaald, de prij zen zijn begrepen". Verbazing Aan de bezwaren van de beide li berale afgevaardigden was dus tege moet gekomen. In plaats dat minis ter De Bruyn toen ook ten aanzien van dit amendement verklaarde, dat de regering er geen bezwaar tegen had, zei hij tot aller verbazing, dat hij de laatste tekst eerst nog graag schriftelijk voor zich zou willen zien... Dit deed de voorzitter de verzuch ting slaken, dat wetten maken toch wel een moeilijke bezigheid is. „Aan gezien hij zich kon indenken, dat ook sommige afgevaardigden de stukken eerst nog wel zouden willen bestude ren, stelde hij voor, de stemming vol gende week Woensdag te houden. De Kamer ging daarmede zij het een beetje onthutst accoord. TITO EN PAPAGOS WERDEN HET EENS Maarschalk Papagos, de Griekse premier, heeft Vrijdag in Athene be kendgemaakt, dat hij en president Tito van Joego-Slavië, die op het ogenblik een officieel bezoek brengt aan Griekenland, hebben besloten het Balkan-vriendschapsverdrag „om te zetten" in een militair bondgenoot schap. Door het bondgenootschap tus sen Griekenland, Joego-SIavië en Turkije wil men de verdediging van de Balkan in geval van een aan val doelmatiger maken. Maarschalk Papagos deelde niet mede, wanneer de documenten, die het bestaande verdrag zullen uitbrei den tot een militair bondgenootschap, getekend worden. Er zal nog een Vietmifih-successen bij Hanoi De Vieiminh-opstandelingen hebben Donderdag na zware gevechten Quan Phuong Ha, ruim 100 kilometer ten Zuidoosten van Hanoi veroverd, al dus heeft het Franse opperbevel fn Hanoi bekendgemaakt. Voorts werd medegedeeld, dat de Franse Unie-troepen Tsjonoi, 60 ki lometer ten Zuidoosten van Saigon, hebben ontruimd. In het Katholieke semenarie te Quan Phuong Ha, dat door duizend Vietnamezen tegen de Vietminh werd verdedigd, zijn tien uur lang bloedige gevechten van man tegen man geleverd. Tenslotte werd een deel der verdedigers op de tweede verdieping van het gebouw overwel digd. conferentie te Belgrado belegd wor den, waar de norm van het bondge nootschap nader zal worden bepaald. De Grieks-Joegoslavische bespre kingen, waaraan de ministers van buitenlandse zaken van beide landen en de Turkse ambassadeur in Athene deelnamen, zijn Vrijdag in Athene ge ëindigd. Een Griekse woordvoerder deelde dezer dagen mede. dat Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten hadden ge waarschuwd „voorzichtig te zijn met de voorbereidingen voor een militair verdrag, gezien mogelijke nadelige invloed" op het Italiaans-Joegoslavi- sche geschil over Triëst. Uit Rome wordt gemeld, dat daar grote diplomatieke activiteit heerst. De Westerse mogendheden zouden een nieuw voorstel hebben gedaan voor oplossingi.van de kwestie Triëst en aanvaardbaar achten. Wout je Wagtmans, de kleine vinnige Brabander, heeft na een lange rush in Turijn de 18e etappe van de „Giro" gewonnen. Hij reed de afstand in 5 uur. 33 min. en 58 sec. Wagtmans, van nabij gevolgd door de Italiaan Albani, stormt over de eindstreep. Schietpartij in Buenos Aires: twee doden Vrijdag is een bijeenkomst van me taalbewerkers te Buenos Airos met een schietpartij geëindigd. Daarbij zijn volgens de eerste berichten een aantal personen gewond, van wie en kele ernstig. De politie maakte een einde aan de strijd met traangas en trok een cordon om het strijdtoneel. Aanleiding tot de schietpartij was een geschil over de vraag of men een staking zou beëindigen. Er vielen twee doden. Na het incident marcheerden arbei ders met omfloerste vlaggen naar het regeringsgebouw. Zij werden echter onderweg door een sterke poli tiemacht tegengehouden-. Wel werd hun toegestaan een delegatie naar het hoofdbureau van politie te zen den. TEGEN IS JULI EEN OPLOSSING Sowjets willen verbod van atoomwapens De geheime besprekingen te Londen over ontwapening, waaraan wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, de Sowjet-Unie, Canada en Engeland, STEMMEN UIT DE KERKEN. Zoals we al eerder schreven zullen ongeveer 1000 afgevaardigden van 160 kerken uit 44 landen deze zomer in Evanston samenkomen voor de tweede conferentie van de Wereldraad van Kerken. De vraag rest nog: Wat komen al deze mensen daar doen De Wereldraad, die de Kerken samenbrengt tot eenheid en samenwer king vergadert elke vyf jaar ergens in de wereld, voor het houden van een overzicht over de verrichte arbeid, voor het plannen van nieuwe taken, o.a. van nieuwe projecten van hulp aan vluchtelingen, ontheemden enz., maar ook om een aantal wereldvragen te bespreken, die onmiddellijke aandacht vragen. Boven dat alles uit houdt men zich die 14 dagen bezig met één cen trale geloofsvraag nl.Christus, de enige Hoop voor de wereld. Het kan even lijken alsof men toch beter een ander slagwoord had kunnen nemen: vrijheid of verlos sing, maar dat is slechts schijn. We komen op de straat, in Europa, maar ook elders, de symptomen tegen van moeheid en moedeloosheid, van on verschilligheid of lichtzinnigheid, of ook wel van een felle direct-aardse verwachting, als die van het Stali nisme, dat ondanks wat het bren gen kan, toch een uiteindelijke uto pie, een illusie moet heten. Binnen de Christelijke gemeente vindt men op het centrale geloofspunt van de hoop vaak veel slaperigheid; men is ingedommeld, leeft niet met de grote tijdsvragen mee of kijkt niet verder dan het eigen kleine kringetje van eigen gezin of werk. Of men over weegt alleen de eigen persoonlijke verwachting van eeuwig leven en men laat de wereld voor wat ze is. In deze wereld moeten de ker ken nu de boodschap der Hoop formuleren op een wyze die een displaced person in Duitsland, 'n Indiër in zyn kampong en een groot zakenman In New York gelykelyk verstaan. Die bood schap is er: ze is gelegen in de prediking van Gods komend ko ningschap, of koninkrijk over deze wereld. Dat God Koning is, is nu al een gedeeltelijke realiteit. Er is een Christelijke gemeente in de wereld; er Is geloof, gebed, liefde en Chris telijk leven. Maar dat is alles nog ten dele. Gods koningschap zal deze wereld komen doordringen en die komen vernieuwen door Zijn geest, zodat de machten van zonde én dood, van schuld en kwaad, wor den vernietigd. Wij verwachten een nieuwe hemel en aarde, waarop de mens met God verzoend is, waarin de schepping is vernieuwd en gered uit haar verval en waarin Gods wil bepalend zal zyn voor alle verhou dingen tussen mensen, rassen en volken. Deze boodschap van hoop is inder daad 'n alles omvattende. Ze spreekt niet alleen van een nieuwe maat- (Vervolg op pagina 13) Te Vlissingen werd deze week het zwemschip van de Vlissingse Red dingsbrigade de naam ,JDokter Sta- verman" gegeven. Wijlen dokter Sta- verman was de oprichter van de bri gade en schenker van het schip. Tij dens een korte plechtigheid onthulde mevrouw Staverman de nieuwe aan gebrachte naam. (Foto P.Z.C.) zijn Vrijdag verdaagd in verband met de Pinksterdagen Van diplomatieke zijde werd ver klaard, dat ze waarschijnlijk spoedig hervat worden, hoewel Oost en West in belangrijke kwesties nog steeds verdeeld zijn. Er is tot dusver drie weken verga derd met het doel tegen 15 Juli een „aanvaardbare" oplossing voor de ont wapeningskwestie. waaronder het vraagstuk van hei toezicht op de atoomenergie, te vinden. De Sowjet-Unie staat er nog steeds op, dat de eerste stap tot ontwape ning op het gebied van atoomwapens efen verbod moet zijn van waterstof- en atoombommen. De Westelijke mogendheden echter wensen doeltreffende bevoegdheden tot inspectie en toezicht om de uit voering van een ontwapeningsplan voor atoomwapenen te verzekeren. M.T.S.'ers poogden examen opgaven te stelen Drongen 's nachts in school te Rotterdam binnen Twee 25-jarige scholieren van de Middelbaar Technische school te Rot terdam hebben zich Vrijdag voor de politierechter te Rotterdam te ver antwoorden gehad. Volgens de dagvaarding zouden de jongens in de nacht van Dinsdag op Woensdag jl. het gebouw van de M. T.S. te Rotterdam zijn binnengedron gen en zich toegang tot een lokaal hebben verschaft met een door een hunner vervaardigde sleutel. De jongelui vertelden enige maan den geleden op het idee te zijn geko men te trachten de opgaven voor het eind-examen in handen te krijgen. Het vorige jaar, zo vervolgden ze, hadden andere leerlingen de opgaven uit een tas van een leraar gehaald en ook hun waren toen de opgaven medegedeeld. Zij konden toen geen examen doen. omdat ze een motor ongeluk hadden gekregen. Zij hadden zich nu enige malen 's avonds in het schoolgebouw laten insluiten, maak ten tekeningen van de sleutels, die bij de concierge in een kastje hin gen en thuis maakten ze de sleutels na. Het was hun gelukt opgaven te bemachtigen en de een dicteerde ze dan 's nachts in het gebouw aan de ander. Ze hadden de opgaven echter niet uit handen gegeven. De jongens verklaarden zeer veel angst voor het examen te hebben ge had. De politierechter merkte op, dat de knapen, die uit Indonesië afkomstig zijn, gedurende de oorlog in een Ja- Eans interneringskamp hadden geze- en en ook na de oorlog veel hebben meegemaakt. Terwille van de algemene praeven- tie achtte de officier van justitie, een strenge correctie nodig. Hij eis te tegen ieder een gevangenisstraf van drie maanden. De politierechter stelde zijn vonis uit tot na ontvangst van een reclas- seringsrapport. Het Wereldgebeuren Nacht en dag De Franse Nationale Vergadering heeft zich deze week overgege ven aan heftige debatten over Indo-China. De -afgevaardigden zoch ten naar schuldigen aan de militaire débacle en naar degenen, die poli tieke fouten in Indo China hadden gemaakt. Wat ook de uitkomst van dit debat zal zyn. vast staat, dat de Franse politieke partijen het nimmer eens zullen worden over het gevoer de militaire en politieke beleid. Daar voor is de veraeeldheid in Frankryk te groot en zijn de politieke scheids lijnen te scherp. Vandaar, dat premier Lamel voort durend gepoogd heeft dit nutteloze debat over Indo China uit te stellen, maar hij moest uiteindelijk dat ver zet opgeven. Om de critici ter wille te zijn heeft hn kortgeleden een militaire advies commissie naar Indo China gezonden. Deze commissie diende na haar te rugkeer een rapport in, waarvan een der eerste resultaten thans is, dat ge neraal Navarre, de opperbevelhebber in Indo China, wordt vervangen door generaal Paul Ely. Dat is een pijnlijke historie. Militai re commentators zijn het er vrijwel allen over eens, dat generaal Navar re in Indo China een uitermate on dankbare taak met grote bekwaam heid heeft vervuld. De opdracht, welke de Franse re gering nem gaf, om Noord Laos te beschermen door Dien Blen Phoe te bezetten, heeft hij uitgevoerd. Maar hij was tegen dat avontuur gekant. Nu moet hij dan verdwijnen. Zo gaat dat meestal met generaals, die tegenslag hebben. Voor het inspire ren van een krygsmacht heeft men succes-generaals nodig en geen pech vogels als generaal Navarre. Zijn opvolger, generaal Ely, komt voor dezelfde moeilijkheden te staan' als generaal Navarre. Generaal Ely, die 56 jaar oud is heeft een eervolle loopbaan achter zich. Hij was een belangrijke figuur in het verzet en hij heeft een goede naam als onderhandelaar in interna tionaal milieu. Zijn hoofdtaak zal thans zijn het behoud van de Rode-Rivier-delta in Noord-China. Voorlopig beschikt Ely voor de ver dediging van de Rode-Rivier-delta (Hanoi en omgeving) over niet meer dan 65.000 man, in hoofdzaak kolo niale troepen. Zijn tegenstander, generaal Giap, heeft in de delta al meer dan 15.000 man guerilla strijders geinfiltreerd en hij kan de Franse strijdmacht ge makkelijk de handen binden. Er is een merkwaardige uitlating van generaal Giap over die delta van van de Rode Rivier. „Wanneer de Fransen zeggen, dat ze de delta van de Rode Rivier be heersen en wanneer ik zeg, dat de Vietminh die delta beheerst, spreken wö beiden de waarheid", aldus Giap, „de kwestie is alleen maar, dat ik bij nacht heers en de Fransen bij dag". Gedurenoe de nacht trekken de Fransen zich terug binnen hun steun punten. Dan komen wij in actie leggen mijnen in verkeerswegen, bla zen bruggen op en overvallen eenza me postenZodra het daglicht aanbreekt verdwijnen myn mannen in de dorpen en werken ze gewoon op het land tussen de doroeiingen totdat ze nieuwe opdrachten krygen. De Fransen zeggen ook, dat ze her haaldelijk diep in het vijandelijke ge bied doordringen. Ook dat is waar, maar ze gaan toch niet al te ver, wantdan komen ze niet meer terug". Ziedaar het merkwaardig woord van generaal Giap, die de toestand rondom Hanoi toch wel vrij scherp typeert. Bereikt men in Genève geen wa penstilstand en moet Frankrijk doprvechten, dan zal generaal Ely dringend versterkingen nodig hebben, om zich te kunnen handha ven. In de eerste plaats zal hij vra gen om vele duizenden geoefende mannen en daarnaast om meer vlieg tuigen en ander oorlogsmateriaal. De Engelsen en Amerikanen zijn het er over eens, dat Frankrijk die mannen en dat materiaal niet alleen kan leveren. Zy zijn het er ook over eens. dat Engeland, welks leger reeds voor vier vyfde deel over zee is, geen bij zondere prestaties kan verrichten in Indo-China. En de Verenigde Staten, waar men bezig is het staande leger tot 18 di visies terug tc brengen, zijn geens zins geneigd Amerikaanse troepen te zenden. Het ziet er dus voor generaal Paul Elv tamelijk hopeloos uit. Men kan zich alleen maar afvragen, waarom men generaal Navarre niet op z'n post heeft gelaten. Nu bereikt men alleen, dat na een teleurgestelde Na varre straks een nog veel meer ont goochelde generaal Ely uit Indo- China terugkeert. Generaal Navarrezondebok voor Indo-China. In zijn functie van het buitengewoon lid van de mijnraad heeft Prins Bern- hard Vrijdag -een bezoek gebracht aan de ondergrondse werker van de staats- mijn Maurits te Kerkrade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3