PI Voorlichtingsdiensten exposeren op Z,L.M.-ten toonstelling WENNEKER Belangrijk Jury-rapport Zeeuws Landjuweel verschenen Zeeuwse Almanak PLAN VOOR MOERDIJKKANAAL ACHTERHAALD DOOR DELTAPLAN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 JUNI 1954 EEN NIEUW INITIATIEF Voorlichting over verkaveling in beeld Onder het vele belangwekkende dat de a.s. ZJLJVL-tentoonstelling te Goes zal bieden, zal ongetwyfekl de expositietent welke zich aandient als „Voor lichting en Verkaveling", de bijzondere aandacht trekken. Niet alleen om dat in agrarisch Zeeland de herverkaveling in het middelpunt der belang stelling staat, doch mede daar met de opzet van deze expositie een voor Nederland geheel nieuwe weg is ingeslagen. Pachtzaken bij de herverkaveling. De afdeling boerdergenbouw van de Landbouwvoorlichtingsdienst laat de moderne boerdergenbouw zien, o.a. met doorlopende projectiebeelden, terwijl Staatsbosbeheer de meest ge wenste beplanting van erven en dorpskommen toont. Daarnaast zijn er stands van de tuinbouwvoorlicn- tingsdienst, het bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek en van de land bouwvoorlichtingsdienst, die een be langrijke taak heeft bij de nazorg van de herverkaveling, o.a. voor een juiste exploitatie van grasland. Hier bij sluit direct aan de stand van het zuivel- en veeteeltconsulentschap en van de pluimvee-voorlichtingsdienst. Tenslotte is nog een stand gewijd aan het Drie-eilandenplan en het Del taplan, met de consequenties welke hieraan voor de landbouw verbonden zijn. De gehele inrichting van deze expositie is er op gericht, alles zo veel mogelijk visueel en met weinig tekst onder de aandacht te brengen. Tot dusver was het gebruikelijk dat de diverse landbouwvoorlichtings diensten op een tentoonstelling met aparte stands de aandacht van de be zoekers vroegen. Na de watersnood ramp hebben de verschillende dien sten zich, in hun zorg voor de getrof fen boeren, bij de nazorg en herstel van de agrarische schade a.h.w. tot één dienst verenigd. Deze intense sa menwerking zal ook op deze exposi tie worden gedemonstreerd, waarbij één facet van de werkzaamheden, die van de herverkaveling, zal worden belicht. Iedere dienst zal hier doen zien, wat op dit gebied wordt ver richt. De opzet van deze expositie, die als „experiment" in landelijke agra rische kringen grote belangstelling trekt, werd ook door de directeur-ge- neraii" van de Landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche ten zeerste toegejuicht, zodat hiervoor een extra cnediet be schikbaar werd gesteld. De uitvoe ring van de plannen is in handen van de afdeling Voorlichting- van 't Mi nisterie van Landbouw, Vissery en V oedselvoorziening. DE INRICHTING In de dertig bij tien meter grote tent, zal als centraal punt een grote :pïa -- J- „op JMPPi een beeld wordt gegeven van de toe- Zuidwatering op ilcheren, waarop stand vóór en na de herverkaveling. Deze maquette zal ook tijdens ae Nieuw Walcherendagen in de burge meesterskamer te Middelburg wor den opgesteld. Achtereenvolgens zal daarnaast in enkele stands een beeld van de werk zaamheden van de diverse bn de her verkaveling betrokken diensten wor den gegeven. Met een aantal histori sche kaarten en foto's zal getoond worden, hoe in vroegere tijden de ge volgen van een ramp werden bestre den (of in het geheel niet) en hoe men thans behalve herstel, ook nog verbeteringen door herverkavel- llng aanbrengt. Hierna krijgt men een inzicht van het wetenschap pelijk onderzoek, dat de voorberei dingen treft en de voorlichting van het consulentschap voor Grond- en Eervolle onderscheiding Tijdens een congres van de Konink lijke West Vlaamse brandweerbond, dat te Heist werd gehouden, werd de onderscheiding van deze bond uitge reikt aan de heer A. C. Kole. ad- junct-hoofdbrandmeester te Vlissin- gen. OUDE GE NEVER 131 woningen te Zierikzee aanbesteed Laagste inschrijving bedroeg bijna 1 3/4 millioen gulden In restaurant Mondragon te Zierik zee werd Donderdagmiddag door ar chitect J. Komter te Amsterdam aan besteed het bouwen van 131 wonin gen en 8 garages voor de woning bouwvereniging „Beter Wonen" in het z.g. Plan-Buijze( terrein tussen Slabberswerf en het Hofferplein). In geschreven werd als volgt: N.V. Pasang Roemah i.o., Rotter dam: f 1.746.000; J. Nodelfjk Zn., Dordrecht, f 1.754.300; Gebr. Eve raars en v. d. Berg, Steenbergen, f 1.759.000; M. Verhagen Zn., f 1.782.000; C. A. van Velthoven, Zierikzee, f 1.821.670; B. L. van Velt hoven, Zierikzee, f 1.824.000. De gunning werd aangehouden. Er was voor deze aanbesteding zeer veel belangstelling. Scheldebank N.V. Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders van de Schelde bank N.V. te Zierikzee werden de ba lansen met verlies- en winstrekening over het boekjaar 1953 goedgekeurd. Het dividend over dat boekjaar werd vastgesteld op 9 De aftredende Commissaris, de heer P. A. G. van Dgk, werd herkozen, ter wijl het voorstel tot wijziging der Statuten niet in behandeling kon wor den genomen, aangezien het vereiste quorum niet aanwezig was. Veel gegadigden Naar wij vernemen hebben zich voor de functie van directeur der Zeeuwse Muziekschool niet minder dan 48 sollicitanten aangemeld. VAN TOT Het is uit met de modderpoelen in Sas van Gent, die steeds ontstonden na iedere fikse regenbul. De laatste oude verharde sintelbestratingen in de kom der gemeente verdwijnen. De Eikenstraat, do Beukenstraat en de Nico Uyt den Bogaard straat, waren een bron van ellende, maar zij wor den nu voorzien van een klinkerweg dek, zodat voor de bewoners aan die straten het grootste leed geleden is. KAAS. Zoals gemeld, hebben de Zierik- zeese UW-dames zich Woehsdag op de paardenmarkt geducht geweerd met de verkoop van kaas, beschuk- baar gesteld door verschillende win keliers. Bovendien werden in het UVV-standje nog loten verkocht voor de paardexüoterij. Deze activiteit heeft voor de kas van de UW een bedrag van 162 opgeleverd. Bravo, dames. KUSTVAARDER. De laatste kustvaarder, welke tot dusver nog domicili in Bruinisse HOOGTEVREES Het was voor de man, die te Yerseke in de huwelijksboot was gestapt een verrassing om met „gemengde gevoe lens" te aanvaarden. Enerzijds kon hij de grap wel waarderen, maar aan de andere kant Vrienden enjof bekenden hadden de voorgevel van Zijn woning in het nach telijk uur namelijk getooid met een heuse wieg en op het dak prijkte een imitatie-ooievaar. Twee attributen, waarvan de symboliek nogal sprekend genaamd kan worden en het behoeft geen betoog, dat deze wat uitzon derlijke gevel- en dakversiering de no dige aandacht trok. Nn kdn zo'n mopje voor een ogenblik aardig zijn, maar het moet beslist niet te lang duren, want dan wordt het voor het slachtoffer naar onze mening beslist onaangenaam. En hier duurde het te lang. Want de nieuwbakken echtgenoot keimpte met hoogtevrees en eerst na twee dagen vond hij een „vriend in de nood", die een geveltoer wilde maken om wieg en ooievaar te verwijderen Zouden de grappenmakers met het bestaan van die hoogtevrees bekend zijn geweest B. en S. op Walcheren vergaderde te Vhssingen Composterings-installatie werd bezocht De Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren ver gaderde Donderdag in het gemeente huis van Vlissingen onder voorzitter schap van de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke en Biggekerke. Deze verwelkomde als nieuw lid de gemeentesecretaris van Meliskerke, de heer Adelaar. Tot lid van de financiële commissie voor het Buitengewoon Lager Onder wijs werd aangewezen de burgemees ter van Nieuw- en St. Joosland, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Hij komt in de plaats van de periodiek aftredende en niet herkiesbaar zgnde burgemeester van Grijpskerke, de heer H. U. Bouwman. Voorts werd gesproken ovt. de subsidie voor de „Hygiëne van het kind". Tot dusver werd aan deze in stelling subsidie verleend uit het preventie-fonds, doch thans is deze bijdrage vervallen. Aan de gemeente besturen en ook aan het provinciaal bestuur is nu verzocht om subsidie. Besloten werd een brief aan Ged. Staten te richten met het verzoek deze aangelegenheid eerst op pro vinciaal niveau te willen behandelen. De gemeenten kunnen daarna hun standpunt bepalen. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de composteringsinrichting van Vlissingen, waarbq wethouder M. A. van Popering voor een deskundige toelichting zorgde. Voorts waren aanwezig wethouder J. Post en de di recteur van gemeentewerken, de heer J. Moll. Bg deze excursie bleek, dat de periode van de „kinderziekten" der installatie thans voorbij zijn. Commissaris Loodswezen te Vlissingen benoemd. De Commissaris voor het Loods wezen te Hoek van Holland de heer G. C. de Hondt, is in gelijke functie be noemd te Vlissingen. Hij zal in Hoek van Holland worden opgevolgd door de heer H. J. Woudstra, thans com missaris voor het Nederl. Loodswezen te Antwerpen. Betrokkenen zullen medio Juni in hun nieuwe functies treden. Druk havenverkeer in Goes. 1953 werd recordjaar. De bedrijvigheid in de haven van Goes bereikt» in 1953 een record met 2774 schepen en een totale ton nage van 313.680. Sedert 1900 is het aantal schepen dat de Goese haven bezocht ongeveer verdrievoudigd, tervyyl de totale ton nage is vervijfvoudigd. In het eerste jaar van de twin tigste eeuw kwamen er nl. 893 sche pen met een tonnage van 62.249. In 1925 werden 1889 schepen met 183.102 ton geteld. Vgf jaar later was het aantal schepen teruggelo pen tot 1726, doch de totale tonna ge was nog opgelopen tot 183.282. Hierna trad, ongetwijfeld onder in vloed van de crisis, een daling in. In 1935 kwamen er nl. 1632 sche pen met 168.591 ton. In 1940 waren deze cijfers resp. 1225 en 149.179. Na de oorlog kwam weer een opleving, nl. in 1945: 1564 schepen met 165.432 ton, in 1950: resp. 1994 en 248.845, in 1951: 2284 en 269.677. In 19o2 trad weer een kleine daling in, toen 2038 schepen met 223.604 ton de haven van Goes aandeden, welk .'.an- tal vorig jaar weer toenam met ruim 700 schepen en ruim 90.000 ton. De .Noord-Beveland" uit de vaart De veerboot „Noord-Beveland", die de dienst Kortgene-Wolfaartsdijk on derhoudt, i's voor reparatie aan het roer naar Vlissingen vertrokken. Men zal van de gelegenheid gebruik maken om het schip zijn periodieke revisie te laten ondergaan. Op Noord-Beveland betreurt men het echter, dat de boot juist voor de drukke Pinksterdagen uit de vaart is genomen. De dienst zal nu door de kleinere .Gorinchem I" worden on derhouden. De Zeeuwse Culturele Dag Zoals bekend wordt Zaterdag te Hulst, de aloude stede van den Vos Reinaerde, een Zeeuwse Culturele Dag gehouden, georganiseerd door de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk. Het pro gramma hiervan publiceerden wg reeds, doch hieraan kan thans worden toegevoegd, dat de morgen gevuld zal worden met twee belangwekkende inleidingen. Drs. J. H. Muller, alge meen secretaris van het Prins Bern- hard Fonds zal spreken over „Wer kelijkheid en perspectief van het re- fionale culturele leven" en dr. Paul e Rh'ck, inspecteur voor culturele en sociale aangelegenheden in Oost Vlaanderen zal spreken over „Volks ontwikkeling en Volkscultuur op het provinciale plan in Vlaanderen' had, is thans van eigenaar veranderd. De heer W. Otte Jz. heeft zijn 250 t. metende „Zijpe" verkocht, omdat hij van de kustvaart overschakelt op de binnenvaart. KNAAPJE ONDER AUTO. De achtjarige knaap T. B. te Zaamslag, die met enkele vriendjes per fiets vanuit de Tuinstraat de Axelsestraat inreed, kwam door on voldoende opletten onder een perso nenauto, bestuurd 'door de heer J. de V. uit Axel. Het jongetje werd met ernstige beenwonden en een lichte hersenschudding naar het ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. SOOIETEIT. De sociëteit voor ouden van dagen te Zierikzee, welke aanvankelijk van eind Mei tot het najaar zou worden gesloten, blijft op verzoek van de oudjes ook in Juni nog driemaal per week open. DIAMANTEN BRUILOFT. Het echtpaar J. W. J.de Kok— Kole te Lewedorp viert op 14 Juni a.s. zgn zestigjarige echtvereniging. KINDERKOPJES. De beruchte kinderkopjes op de Oudeweg te Axel zijn thans vanaf de Beoostenblfjsestraat tot aan de spoor wegovergang vervangen door een klinkerbestrating. Voor weggebrui kers en omwonenden betekent dit een grote verbetering. BRANDWEERWEDSTRIJDEN. De bedrijfsbrandweren van Sas van Gent zullen elkaar op 19 Juni a.s. de eer der plaatselijke suprematie gaan betwisten. De strgd wordt gestreden op een terrein aan de Sportkade na bij het zwembad. Er zyn een wissel beker en drie fraaie medailles met in scriptie beschikbaar. H Hi BH BI Mar HI American Cigarettes met filter-mondstuk EEN SNELLERE ROUTE Verrassende verklaring van Brabantse landbouw- secretaris „Hot rapport Steenberghe-Van Cauwelaert is nu reeds achterhaald door het Deltaplan". Dit was de slotconclusie van het betoog dat de heer A. J. M. Raagmakers, secretaris van da Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant hield ttfdens de Vlaams-Zeeuwse ontmoetingsdag van de Zeeuwse Volkshogeschool op de jeugdherberg Bleye-Haghe in Axel. 85 Door het Deltaplan, aldus de heer Raagmakers, is het grootste bezwaar van de Belgen, nl. de getijstromen op de Wester- en Ooster-Schelde voor een groot deel opgeheven. Wan neer de zeegaten afgesloten worden, zijn de eb- en vloedstromen niet meer in de Oosterschelde aanwezig. De heer Raagmakers achtte het daarom wenselijk het kanaal niet te projecteren door Brabant, maar via de Oosterschelde door Kreekrak en Eendracht via de Heensepolder naar Volkerak en Krammer. Op deze ma nier zou niet alleen een groot opper vlak Brabantse cultuurgrond worden behouden, maar via de oude vaargeu len zou ook veel sneller kunnen wor den gevaren, hoewel de route tien kilometer langer zou zijn dan het ge projecteerde Moerdykkanaal. De Eendracht zou kunnen worden uitgebaggerd en na afsluiting van de zeegaten zou met name in de Ooster- Schelde een vaargeul gebaggerd kun nen worden. Door deze verbindingen zou een sneller verkeer mogelijk zijn dan door het door de heren Van Cau-, welaert en Stcenberghé geprojecteer de kanaal, door welk kanaal onge veer 1130 ha cultuurgrond verloren zou gaan, hetgeen ons land elf tot twaalf millioen gulden zou kosten. Ook zouden hierbg vele moeilijkhe den voor het verkeer ontstaan. Voorts zou, doordat het kanaal, zoals dat voorgesteld is door de Nederlands- Belgische commissie, kunnen leiden tot verzilting van de Brabantse bo dem. Het wordt namelijk gevoed door de havenbekkens van Antwerpen die op bepaalde tijden zout water oe- vatten. De secretaris van de Zevibel, drs R. Cambier, voerde enkele bezwaren tegen de Schelde-Rijnverbindine en ook tegen het plan van de neer Raaijmakers aan. Door een eventuele dam naast de door de heer Raagma kers geprojecteerae vaargeeul door de Ooster-Schelde zou het verdwijnen van de oesterpercelen tot gevolg hebben, en door het uitbaggeren van de Eendracht zou een groot deel ,der mosselpercelen verloren gaan. GEBREK AAN GOEDE REGISSEURS Stukkeuze was beslissend voor uitslag Het rapport van de jury, welke oordeelde over de prestaties der verschil lende verenigingen in de provinciale toneelwedstrijd Zeeuws Landjuweel is thans aan de openbaarheid prijs gegeven en de inhoud is buitengewoon be langwekkend voor ieder, die zich interesseert voor het Zeeuwse amateur toneel. Dat is voor een niet gering deel te danken aan het feit, dat de jury bestaande uit de toneelcritici Lou Hoefnagels en Hessel Jongsma (enke le malen verving de heer F. Bloemkolk de heer Hoefnagels) in haar rap port met een verrassende openhartigheid en onbevangenheid de zaken uit de doeken doet. Zo wordt reeds op de eerste blad zijde van het 10% pagina's tiksel be slaande rapport opgemerkt, hoezeer het te betreuren valt, dat het beoor delingsschema niet aan de deelnemen de verenigingen kon worden voorge legd, vóórdat over de deelneming aan het Landjuweel moest worden beslist. Het is namelijk gebleken, dat enkele verenigingen zich gedupeerd gevoelen omdat zij met het oog op de grote betekenis, welke aan de keuze van het stuk werd toegekend, waarschijn lijk een werk van meer betekenis zou den hebben gekozen, als zg geweten hadden, dat er 150 van de 500 toe te kennen punten mee konden worden behaald. Openhartig verklaart de jury, dat zij begrip heeft voor deze redenering, hoewel zij van mening is, dat uit de circulaires, welke aan de verenigin gen werden toegezonden, toch wel viel af te leiden, dat het spelen van een goed stuk als vanzelfsprekend voorwaarde voor deelneming werd beschouwd. Beslissend Intussen heeft de jury, om na te gaan, in hoeverre dit de uitslag op een bepaalde wijze heeft beïnvloed, naast de officiële ranglijst de rang schikkingen overgelegd, zoals ze zou den zyn ontstaan, als men het aan deel van de keuze van het stuk in de totale beoordeling kleiner maakt (vermenigvuldiger 5, evenals voor op de regie betrekking hebbende on derdelen, in plaats van 15) en indien men speciaal let op de prestaties der spelers en op het aandeel van de re gie in de voorstelling. Hieruit blijkt, aat de grote waarde, aan de keuze van het stuk toegekend, van beslis sende betekenis is gebleken voor de volgorde aan de top van de ranglijst. Immers: de officiële uitslag gaf als volgorde voor de eerste vijf vereni gingen: 1. Sint Josephsgezellen 398,5 p., 79,7 proc., 2. Middelb. Dill. Toneel 397.5 p., 79,5 proe., 3. Onderling Kunstgenot 368 p., 73,6 proc., 4. Sem- pre Avanti 367 p., 73,4 proc., 5. Kort- gene, 359 p„ 71,8 proc. Indien op de keuze van het stuk de vermenigvuldiger 5 was toegepast, evenals op de onderdelen, betrekking hebbende op de regie, zou de uitslag er als volgt hebben uitgezien: 1. Middelb. Dill. Toneel 324,1 p., 81 proc., 2. St. Josephsgezellen 314,8 p., 78.7 proc., 3. Sempre Avanti, 307 p., 76.7 proc., 4. Onderling Kunstgenot 294.6 p., 73,6 proc., 5. Kortgene 282,3 p., en 70,5 proc. En indien uitsluitend de prestaties van de spelers in aanmerking waren gekomen voor wat betreft de in het beoordelingsschema vermelde onder delen, zou net volgende beeld zijn ont staan. 1. Middelb. Dill. Toneel, 24,5 p. (max. 30), 81.6 proc., 2. Sempre Avan ti 23,4 p., 78 proc., 3. St. Joseph Ge zellen 22,7 p., 75,6 proc.; 4. Onderling Kunstgenot 21,6 p., 70,2 proc., en 5. Toneelgroep Kortgene 21,3 p., en 70,1 proc. Indien uitsluitend aan de regie aan dacht was geschonken, zou St. Paulus uit Middelburg vijfde zijn geworden, qua spel werd het zesde, in de offi ciële uitslag tiende. De puntentoekenning voor het stuk was School der Dapperen 125 p. Op dat recht geschiedde 115 p. Met eer vol ontslag 115 p., De heilige vlam 115 p., De vreemde bezoeker 115 p. en Het witte schaap 110 p. Men ziet, dat inderdaad de stuk keuze van beslissende invloed is ge weest en met name Het Middelb. Dill. Toneel, Sempre Avanti uit Sluiskil en Sint Paulus zullen hun minder goede keuze wel betreuren. Edoch: it was all in the game (het behoorde al lemaal tot het spel) zeggen de Engel sen in zo'n geval. En de prestatie van de Sint Joseph Gezellen uit Hulst wordt er in genen dele minder om. T- -;~e rapport me: dat het peil van He, RODE KRUIS helpt U wel.. In haar uitvoerige rapport merkt jury verder op, dat I het amateurtoneel in Zeeland haar zeker niet is tegengevallen, maar constateert tevens, dat de stukkeuze vaak moeilijkheden bleek te hebben opgeleverd. Wel is de geneigdheid om betere stukken te spélen aanwezig, maar er werd toch slechts één werke lijk goed stuk gespeeld. De oorzaak zoekt de jury in onbekendheid met de toneelliteratuur en zij wijst de weg naar een betere keuze. Voorts wgst de jury op de regie problemen, waarmede vele verenigin gen hebben te kampen en zij zet uit een, van welk een betekenis een goe de regie is. In sommige gevallen ble ken ae spelers en speelsters nauwe lijks begrip te hebben van 't karakter van hun rol en van de motieven, wel ke aan gemoedstoestanden en daden ten grondslag lagen. De hoop wordt uitgesproken, dat de verenigingen gebruik zullen ma ken van ae mogelijkheden, welke be staan ter scholing van amateurregis seurs. Voor de verenigingen is van belang dat een beknopte oordeelvelling over alle uitvoeringen in het rapport is opgenomen. Zg beschikken 'daardoor over uitstekend vergelijkingsmateri aal. maar wat doet JJ? 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de .meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... VLISSINGEN. Vandaag Aïhambra: „Shane", (14 jr.), 7 en 9 uur: Luxor: „Gouden Zwaard", (14 jr.), 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Het lot speelt met mr. Denning", (14 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: .Avontuur in de Zuid zee". (18 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Van de wal in d» sloot", (14 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2